Dan di rijgen ae mensen het pas best r J E woning van morgen staat vandaag al in de grote technische laboratoria tussen de tekentafels op een laag pitje te sudderen. De droomkeuken zoals die te zien was op de atoomexpositie op Schiphol, twee jaar geleden, de volmaakte airconditioning, de huis-telefoon-annex-televisie, de eigen huiselijke energievoorziening met atoomkracht voor verwarming, elektriciteit en andere zaken, de automatische wonderen, waarvan we in onze stoutmoedigste dromen genieten, de robots, die ons huishouden zullen doen zonder ooit om opslag of een extra vrije dag te vragen, het zijn allemaal zaken, die nu reeds te verwezenlijken zouden zijn. VJ Aan alle vissen en rammen matrassen V.g.g.V.! H MAART 1860 - 1960 >j Het is nu echter nog zo verschrikkelijk duur. Maar de reeds snel naderende toekomst zal deze wonderen realiseren, voor U en ons, niet alleen omdat het zo plezierig voor ons allemaal is, maar uit harde, bittere economische noodzaak. Onze welvaart van de toekomst is de consequentie van de merkwaardige voor de deur staande revoluties in de produktie. Vooral in de komende vijftig jaar zullen wonen en werken op een bijzondere wijze invloed op elkaar uitoefenen. De mechanisatie waaruit de eerste industriële revolutie voort kwam, heeft grote sociale gevolgen gehad. De minstbedeelde groepen van de maatschappij waren bevreesd, dat hun portie van het goede der aarde nog aanzienlijk zou worden ingekrompen. Dat dit niet is gebeurd, is waarlijk niet alleen aan de heftige reacties van de arbeiders te danken geweest, noch alleen aan de „goedheid" van de enkelen, die de produktie en de economische touwtjes in handen hadden, maar aan hetzelfde verschijnsel, dat vermoedelijk thans (met heel wat minder heftige beroering) de gevolgen van de automatisering voor de arbeider in diens voordeel zal moeten omzetten. Na een eerste korte aanlooptijd zal de automatisering in de industrie ertoe leiden, dat de produktie aanzienlijk stijgt bij een dalende kostprijs. De werktijden zullen dras tisch worden ingekort. De grote vrees van dit ogenblik is, dat men de geringere hoeveelheid menselijke arbeid bij het produktieproces in de vorm zal gieten van een kleiner aantal arbeiders met gelijk blijvende arbeidstijden. Dat echter zal een onmogelijkheid blijken te zijn. Het is natuurlijk niet allemaal zo heel eenvoudig als wij dit voorstellen, maar het korte bestek van deze beschouwing nood zaakt ons tot vereenvoudigde redeneringen. W elvaartverdeling economische noodzaak Automatisering wordt economisch slechts verantwoord bij zo groot mogelijke produktie. Het zal in het voordeel van de industrie blij-- ken te zijn de produktiedoelen hoger te stel len dan de afname-capaciteit schijnt te zijn. Een eerste vereiste daartoe is vergroting van de vraag. Deze kan niet bereikt worden, wanneer desnoods tegen hoger loon een kleine actieve groep arbeiders in volledige dienst wordt gehouden, terwijl een groot leger onbetaalde werklozen ontstaat. De kleine betaalde groep heeft nu eenmaal een beperkte opnamecapaciteit, want méér dan twee of drie televisietoestellen en méér dan één droomkeuken zal de betaalde groep per man niet kunnen verwerken per jaar! De consumentengroep moet groot en wel varend zijn, wil de automatisering winst gevend zijn. Dit leidt onvermijdelijk tot drastische werktijdverkorting bij stijgende lonen: een denkbeeld dat waarschijnlijk moeilijk te ver werken is bij sommigen, maar dat toch een heel gezonde toekomst heeft. Wij voorzien voor de toekomst, dat het niet in de eerste plaats de taak van de mens zal zijn, zijn aandeel in de pro duktie te hebben, maar dat zijn voor naamste taak zal zijn een redelijk aan deel in de consumptie te nemen Het is in de eerste, allereerste plaats het belang van de producent, dit moge lijk te maken. Zo kan men in de een voudigste vorm de consequentie van de automatisering stellen. Geef ze de ruimte Wat brengt ons dan die toekomst als .ver plicht consument", een situatie, welke wel zeer sterk verschilt met de toestand van tegenwoordig, nu wij de bestedingsbeperking nog zo vers in het geheugen hebben. De kortere werkweek leidt ongetwijfeld naar een sterkere bevolkingsspreiding. Een en ander schreven wij daar reeds over in onze beschouwing over het verkeer van de toe komst. Zo zullen waarschijnlijk in de recreatief aantrekkelijkste gebieden riant aangelegde uitgestrekte woonoorden ontstaan, die door snelle moderne verkeersmiddelen (waaronder luchtverkeer een belangrijke plaats inneemt) met de industriecentra verbonden zijn. De voor de deur staande verdere integra tie van Europa maakt het mogelijk, dat voor b.v. het werkcentrum Randstad Holland woonoorden groeien in België, noordwest- Duitsland en oostelijke Nederlandse gebieden. In deze wooncentra zullen de stenen men selijke mierenhopen, die w\j thans met luid ruchtig enthousiasme als moderne torenflats in de steden bouwen niet meer gevonden worden, of het moest zijn als in verre omge ving vrijstaande luchtige constructies, waarin men het slechts in de hoogte gezocht heeft om recreatieruimte te sparen, niet om bouw grond te winnen zoals nu het geval is. Wat is onmogelijk Hoewel wij deze woningen zo plaatsen, dat wij iets meer van de natuur zien en genieten dan op een binnenplaatsje tussen twee wol kenkrabbers, zullen wij ons in huis zelf om ringen met de schitterendste wonderen der techniek, liefst met volkomen uitbanning van de natuur, behoudens sierlijke kamer planten en poes, hond of kanarie. Airconditioning is reeds thans vrijwel ge perfectioneerd mogelijk, maar de automatise ring zal ook hierin een woordje gaan mee spreken. Voor onze ontspanning is er uiteraard televisie. Maar niet die wiebelende flikke rende zwart-wit-plaatjes van vandaag, maar driedimensionale kleurentelevisie. Onmoge lijk? Dat zeiden de mensen van een eeuw geleden ook van onze huidige telefoon, radio, t.v., vliegtuigen, maanraketten, bromfietsen en gloeilampen. Deze televisie heeft nog een merkwaardig nieuw snufje: als U op het „scherm" een heerlijk maal ziet opgediend, dan zult U zelf als toeschouwer de geuren naar hartelust kunnen opsnuiven. Fantasie? Nee, een toe komstverwachting. Atmosfeer op bestelling De huisvrouw zal trouwens alle tijd heb ben, om zich aan ontspanning te buiten te gaan. De materialen van kamerwanden en meubelen zijn stofwerend, d.w.z. dat vrijwel alle stof (heel wat minder dan in de huidige woningen, omdat bijna alle textiel vervan gen is door niet-pluizende kunststoffen) in de lucht blijft dwarrelen. Vervelend? Hele maal niet, want de luchtverversingsinstalla ties zorgen voor voortdurende toevoer van verse lucht, vanzelfsprekend op de juiste temperatuur, met de juiste vochtigheids graad en ook overigens in de juiste samen stelling. Die juiste samenstelling: voor vele mensen zou een andere atmosfeer dan waarin zij thans vertoeven een zegen voor de gezond heid zijn: een hoger zuurstofgehalte, een bijmengsel van een ander materiaal en wat al niet meer. Van individu tot individu wis selt deze ideale samenstelling van de lucht. Ook dat kan door de airconditioning van morgen naar believen geregeld worden. Het zelfde geldt voor de verlichting en andere aspecten van ons materieel milieu. Boodschappen doen per buizenpost nooit meer een krant te laat en een infrarood ultrasonisch gebakken bief stukje met gammasaus. Radiografische lectuur Verdere ontspanning? Radiografische ver bindingen met bibliotheken en kranten bureaus, waarlangs U alle gewenste lectuur op elk ogenblik van de dag via fotochemische procédé's op een voorraadje afwasbare plas- ticvellen afgedrukt kunt krijgen. Wilt U de krant om acht uur 's avonds lezen, dan laat U op dat ogenblik radio grafisch een afdruk thuis maken, met het laatste, allerlaatste nieuws, want de beelden die verzonden worden zijn tot de laatste minuut bijgewerkt. En wilt U de krant twee maal per dag lezen: dan neemt U twee abonnementen. Per slot van rekening heeft de krant tegen die tijd mensen genoeg om even te noteren hoe dikwijls U per dag een krant „bestelt", want het leger van kranten bezorgers is dan uitgedund tot 0. En dan hebt U meteen geen last meer, dat de krant niet op tijd of helemaal niet komt! Waarom niet Een nu nog zeer fantastisch lijkende tech nische uitrusting van de steden en woonoor den van de toekomst is ongetwijfeld een centraal net voor buizenpost. Zoals nu een woning aangesloten is op wa terleiding, gas, elektriciteit en telefoon, zal dan een aansluiting op een buizenpostnet bestaan, waarlangs goederentransport moge lijk is naar vrijwel alle adressen in hetzelfde woonoord, te kiezen met een draaischijf zoals onze tegenwoordige telefoon deze kent. Boodschappen doen wordt overbodig voor zaken, die men niet ter plaatse uit een col lectie wil uitzoeken: een briefje per buizen post naar de kruidenier en een kwartiertje later gaat de bel over om aan te kondigen, dat Uw bestelling in Uw ontvangkastje in de keuken staat, verzonden door de buizenpost. En gaat het om het uitzoeken van een jurkje, dan is het ook niet beslist noodzakelijk om naar de winkel te gaan: per kleurentelevisie verbinding is het ook al vrij goed te beoor delen. Neem een robot extra! Het is bij dat alles toch nog mogelijk, dat U het leven te vermoeiend gaat vinden. Dan neemt U er eenvoudig een robot bij. Je kunt er net zoveel in één dienstbodenkamer stop pen als sardientjes in een blikje. Of je laat ze buiten staan, want ze zijn van roestvrij metaal en plastic. Spelen in de keuken Verder zijn er allerlei bezigheden om de zee van vrije tijd te verdrijven. Kokkerellen in een droomkeuken, waar gekookt kan wor den met infrarode stralen en ultrasone ge luidsgolven (moet U eens een biefstukje proberen: eerst infrarood en daarna een vleugje ultrasonisch, eventueel nog een gammastraaltje erover heen vlak voor het opdienen) en in welke keuken de afwas zo maar in een luikje geschoven kan worden, de vloer wordt schoongeblazen en de ge bruikte voorraden (via de buizenpost) auto matisch worden aangevuld. U hebt er toch immers aan gedacht aan Uw leveranciers op te geven hoe groot Uw voorraadjes moeten zijn, en U hebt er toch wel aan gedacht de automatische registratie van die voorraadjes in te schakelen en met Uw leverancier te verbinden? Beste Betelgeusje. Misschien vindt U het allemaal zo gewoon, wanneer U een tijdje met dit bijltje hebt ge hakt, dat U er niet meer over nadenkt. Maar in het begin zal het wel een bijzondere be levenis zijn. En dat moet natuurlijk overge briefd worden aan Annie, Marsiana, bet overgrootmoeder (een heel gewoon verschijn sel in die dagen, lezer van vandaag!» en Betelgeusje, Uw hartsvriendin. Wanneer U dan niet meer die antieke ballpoint wilt ge bruiken. neem dan de dicteermachine. Die is zo ingesteld, dat wat U zegt in Uw eigen handschrift op papier wordt gezet. Wat doet mijnheer? Dan zal het tenslotte tijd worden dat Uw man thuis komt, mevrouw T. W. E. Eduizend! Hij is maandagochtend weg gegaan naar zijn werk: twaalf uur ar beid. Het is nu dinsdagmiddag. Ditmaal nu eens geen lang weekeind, tot vrijdag maar, in het vooruitzicht, het kan ook niet altijd feest zijn Edoch, mijnheer D. R. I. Eduizend komt nog niet opdagen. De expres-heli kopter van Randstad Centrum naar Oldenzaal heeft een kleine motorstoring gehad. Een heel, héél uur vertraging. Wat doet mijnheer als hij thuiskomt? Kankeren. Ben ik mijn halve weekeind weer kwijt. Nou, ze moeten niet denken dat ik vrijdag op tijd kom. Je krijgt tegen woordig nauwelijks tijd om tot jezelf te komen. Dat is maar werken, werken, werkenen als je dan eens vrij hebt, dan vertikt die luchtdienst het, waar je Zo dik belasting voor betaalt. Uitzuigers bende, allemaal. Nee, dan moet je over honderd jaar eens komen. Jö, daar heb ik een lezing over gehoord. Fantastisch, dan krijgen de mensen het pas mense lijk. Het zal tijd worden. Let op! Als uw eerste voornaam Olgais en als u bovendien geboren bent onder het teken van de vis of de ram, doch in ieder geval in de maand maart... schrijf dan nog heden aan deN.V. LEIDSE MAT RASSENFABRIEKEN Afd 1 Postbus 16, Leiden en u krijgt een charmante ver jaardagssurprise! Opgeven per briefkaart: naam, voornamen, geboortedatum, adres.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 75