Noord wij ks STRANDLEVEN ZEEBAD NOORDWIJK ONDANKS MOEILIJKHEDEN NU AL v.v.v. 1 MAART 1860 - 1960 LE1DSCH DAGBLAD ECHO EN VISIOEN Het bestuur van de Maatschappij Noord wijk tot Exploitatie van Duingronden nodigde in hetzelfde jaar 1883 alle in Nederland gevestigde architecten uit tot de beantwoording van deze prijsvraag: het leveren van een ontwerp voor een Kurhaus met hotel aan het strand te Noordwijk. De antwoorden moesten anoniem en van een motto voorzien, vóór 15 maart aan de burgemeester van het dorp worden inge zonden. Een bijgevoegde verzegelde brief, met hetzelfde motto, moest de naam en de woonplaats van de vervaardiger van het project bevatten, terwijl op het couvert behoorde te staan het adres voor de terugzending van de stukken en voor eventuele correspondentie met de ontwerper vóór de opening van het naambriefje. Het beste ont werp zou worden bekroond met een premie van f 1000.bovendien was er een tweede premie van f 300.en een derde van f 200.uitge loofd. Prof. Gugel uit Delft de bouwmeester van de Studentensociëteit „Minerva" te Leiden had zich bereid verklaard het bestuur bij te staan bij de beoordeling van de verschillende ontwerpen. Moeilijkheden van financiële aard waren er de oorzaak van, dat in 1885 het eenvoudige, slechts dertig kamers tellende, hotel „Huis ter Duin" werd gebouwd. Met de petroleumverlichting voelde men zich in dit hotel de koning te rijk! Prinses Soraya, ex-keizerin van Perzië, vond er de vorige zomer op alle verdiepingen koud- en warmwaterleidingen, radio- en telefoonverbindin gen. gas en elektriciteit, kortom alle mogelijke comfort. Ondernemende Duitser Twee jaar na de opening van het kleine hotel vestigde zich in Noordwijk een Duits zakenman, wiens naam men niet alleen in de badplaats, maar ook ver daarbuiten nog steeds kent. Hein- rich Tappenbeck, zo heette deze on dernemende Duitser, werd in 1887 n.l. eigenaar van „Huis ter Duin". In een der kamers van het hotel begon weldra een propaganda-apparaat te werken, met één man en één schrijfpen, doch met het resultaat, dat uit het Duitse Rijnland en Westfalen een geleidelijk toenemende stroom vakantiegangers naar Noordwij k-aan-Zee kwam. De badplaats begon mee te tellen aan de kust en „Huis ter Duin" kreeg de uit breiding, die het nodig had. De tegen woordige directeur, de heer W. Tap- concours d'élégance, de Keukenhof in de onmiddellijke nabijheid en nog een aantal andere moderne attrac ties droegen de laatste tijd alle hun steentje by om in binnen- en buiten land de aandacht op de bloemen- badplaats te vestigen. Bij de badman is het altijd veilig. penbeck, een kleinzoon van de stich ter, nam in 1933 de leiding van het bedrijf op zich. Kwamen er voor de eerste wereld oorlog al zeer veel Duitsers, Oosten- rokers, Hongaren en zelfs Russen naar de badplaats Noordwüks op komst als Nederlandse kustplaats begon eigenlijk pas in de jaren 1914 1918! gedurende het laatste decennium hebben de gemeente en „Huis ter Duin" gedeeld in de toe ristische hausse, welke ons land be leefde. De Duitsers keerden er terug, nu in gezelschap van o.m. Amerika nen, Fransen, Engelsen en Zweden. Noordwijk-aan-Zee werd, zoals de eerste directeur van de Maatschappij Noordwyk tot Exploitatie van Duin- gronden, de heer J. A. Bientjes, het graag zag, „een recht Nederlandsche badplaats, met een rustigen, liefst geen saaien, doch echt Nederland- schen toon". Tulpenrallye, interna tionale tenniswedstrijden, diverse Om nog even terug te komen op de vroegere geschiedenis van het fraai gelegen kustplaatsje: een jaar of vier na haar oprichting ging de Maat schappij Noordwijk over in de ven nootschap „De Noordwijkse Duin exploitatie-Mij., welke vennootschap op haar beurt in het jaar 1900 werd geliquideerd. Edoch, enkele maanden later was er weer een andere vennoot schap, n.l. de N.V. „Duinexploitatie My. De Toekomst". Belangrijk was vanzelfsprekend ook de oprichting van de Vereniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Noordwijk. Deze oprichting had, indien wy ons niet vergissen, begin april 1897 in „Het Hof van Holland" plaats. De boekhan delaar A. Dorsman, die de oprich tingsbijeenkomst leidde, zette het nut van een dergelijke vereniging zo dui delijk uiteen, dat niet minder dan vijftig personen zich onmiddellijk als lid lieten inschrijven. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heren W. van Beelen, C. Th. van den Berg, A. Dorsman, E. de Groot, N. den Hol lander, L. Janszen, A. van Raai van Konijnenburg, W. H. van Konijnen burg, C. M. van der Lee, H. Medem- blik, A. J. Overmeer, G. van Parys, C. van Reyzen, J. E. van der Werf en S. J. Zandvoort. De burgemeester, jhr. mr. J. H J. Quarles van Ufford, ver klaarde zich bereid het ere-voorzitter schap te aanvaarden. Van dit ogen blik af werd er enorm veel propaganda voor Noordwijk-aan-Zee als vakantie oord gevoerd. Met succes overigens. Het valt daarom des te meer te be treuren, dat er na de afgelopen we reldoorlog verschillende crises in de zo belangrijke VW-organisatie zijn voor gekomen Strandkwestie Er is trouwens nog meer waar men in Noordwijk niet al te luidruchtig over wil spreken. Wy bedoelen oudere lezers begrijpen het misschien al de hoogst onverkwikkelijke strandkwestie, welke in 1910 is be gonnen en gedurende vele jaren de gemoederen heeft bezig gehouden. Daar het openrijten van oude won den weinig zin heeft, volstaan wij met op te merken, dat de moeilijk heden voornamelijk de strandver- pachting betroffen. De kwestie had niet alleen een verhoogde politieke activiteit tot gevolg, maar ook een aantal relletjes, zowel op het strand Een in 1919 genomen foto van een Fokker-vliegtuig, waarmede men tegen betaling van tien gulden een korte rondvlucht boven de omgeving van Noordwijk mocht maken. als in Noordwyk-Binnen. Er moes ten zelfs enkele arrestaties verricht worden. Op donderdag 15 juni 1911 (H.-Sa- cramentsdag) liet de burgemeester, jhr. W. C. van Panhuys, van twaalf uur 's middags af de café's sluiten, ter wijl hotels en logementen geen sterke drank mochten tappen; een maatregel, welke nogal wat ontevredenheid ver- Zeldzame vondst Aan het strand nabij Noord wijk heeft een knaap, aldaar te huis behoorende, een zeld zame vondst gedaan. Hij zag daar namelijk een flinken zalm liggen, die vermoedelijk ver dwaald en door een sterke golf op het droge was gewor pen. De jongen maakte er te Leiden f. 27 voor. Dit berichtje lazen wij in het Leidsch Dagblad van 19 fe bruari 1883. wekte. Voor alle café's stond een Rijks- of gemeenteveldwachter op post en op het strandgedeelte voor „Huis ter Duin", van welk hotel de eigenaar niet kon toestaan, dat men zich boven de zogenaamde hoogwaterlijn bevond, moest de politie de bevolking tot door lopen en kalmte aanmanen Nog ge- houders en kamerverhuurders zich verenigden en er aanzienlijk meer lo- geergelegenheid dan tot dusverre het geval was. geschapen werd. De twin tigste eeuw was nog maar tien jaar oud toen de N.V. Zeebad Noordwijk, die nog steeds een groot aandeel heeft in de bevordering van het vreemdelin gen bezoek, tot stand kwam. „Huis ter Duin" werd voortdurend uitgebreid en nieuwe hotels verrezen als paddestoelen uit de grond. Het eerste belangrijke en zeer in het oog lopende gebouw aan de Noord-Boule vard was het hotel-pension „Noord zee" van de heer W. van Beelen, in 1899 gebouwd door de architect H. J. Jesse uit Leiden. In 1909 verrees „Poolster", terwijl de heer N. den Hol lander eveneens aan de tegenwoordige Koningin Wilhelmina Boulevard een hotel het bouwen. Op de plaats waar vroeger het bekende badhotel van Ko nijnenburg stond, d.w.z. op het duin, juist voor dat punt van het strand waar het centrum is van het badleven, vindt men nu het grote Palace-hotel met zijn crême-witte gevel. Met een feestmaal, waarvoor ook de redactie van ons Blad was uitgenodigd, werd op zaterdag 29 juni 1912 het nieuwe hotel geopend. Men noemde het hotel in dat jaar „een aanwinst niet alleen voor Noordwijk, maar voor het geheele land, omdat het de glans van het snoer van Noordzeejuwelen, waarmede Nederland in het Westen is afgezet, niet weinig verhoogde". Aan de langi Koningin Wilhelmina Boule vard zijn nog meer hotels gebouwd, n.l. „Seinpost", in welk centrum van toe risme de directeur van de N.V. Zeebad Noordwijk", de heer Nic. van Beelen, al jaren achtereen de scepter zwaait, „Casa Mare" en „Hoek". Wanneer men in zuidelijke richting de Koningin Ast rid Boulevard afloopt, treft men ter linkerzijde achtereenvolgens aan de hotels „Zee en Duin", „Clarenwyck" en „Helmhorst". Er is in Noordwijk- aan-Zee uiteraard nog veel meer lo- geergelegenheid; het dorp telt 27 ho tels, 28 pensions, 8 vakantiehuizen en 2 kinderpensions. Recreatie Groot is verder het aantal café's, restaurants, bars en dancings, waar van de eigenaars over het algemeen goede zaken doen. En in de ijssalons en snackbars zwermt de moderne jeugd, al of niet in spijkerbroek en slobbertrui gekleed, in groten getale om de schallende jukebox, een fel gekleurd muziekapparaat, waarvan het geluid het ruisen van de zee overstemt. Er zijn overigens in deze badplaats, welke men over het alge meen zo exclusief mogelijk tracht te houden, allerlei mogelijkheden tot recreatie, zowel voor ouderen als voor jongeren. In 1908 werd de Noordwijksche Sport- vereeniging opgericht met zes lawn- tennisbanen; in 1915 werden de eerste „9 holes" van de Noordwijksche Golf club in de Noordduinen opengesteld en in 1926 werden de banen tot „18 holes" uitgebreid onder toezicht o.m. van de Engelsman Colt. Gedurende de eerste wereldoorlog maakte men een begin met de bebossing van de Noordduinen. De duinbeplanting, waarmede onder leiding van de heer W. Tappenbeck pionierswerk werd verricht, had Noordwijk trouwens al een apart cachet gegeven Het oude badhotel Konijnenburg op de plaats waar nu het grote taiacehotel te vinden is durende een lange periode na boven genoemd jaar bleef het Noordwijkse strand een toneel vol herrie en gekyf, terwijl daar zelfs draadversperringen zijn aangelegd! Hotels Maar hoe het ook zy, voor de va kantiegangers ging het badleven ge woon door. Daar het aantal badgasten zich in het begin van deze eeuw in stijgende lijn bewoog, viel het eigen lijk niet te verwonderen, dat pension- Een belangrijke datum in Noord- wyks jongere geschiedenis is 5 juli 1919. Op die dag immers werd onder zeer grote belangstelling het Casino van de Noordwijksche Sportvereeniging officieel geopend. Een geschikte plaats, waar het badleven zich kon concen treren. Op het podium zaten de leden van het amateurorkest „The Blue Band" uit Leiden en aan de bestuurs tafel de heren jhr. Van Panhuys, ere voorzitter, Bern. Ruys, voorzitter, C. Punt, eerste secretaris, A. J. ten Hope, Een groepje badmannen op het Noordwijkse strand. eer nauw betrokken bij de ontwikkeling van Noordwijk- Z—i aan-Zee als badplaats is ongetwijfeld de N.V. Zeebad „Noordwijk". In 1911 opgericht door een aantal vooraanstaande figuren, die bij deze ontwikkeling veel belang hadden, geniet deze vennoot schap thans grote bekendheid. En waarlijk niet alleen in onze omgeving De aandelen zijn ook nu nog in het bezit van directe belang hebbenden te Noordwijk. Het doel van Zeebad „Noordwijk" is eigenlijk niets anders dan het de badgasten zo geriefelijk moge lijk te maken. Men denke bijvoorbeeld aan de stoelen- en tentenverhuur. De strandexploitatie, die in het verleden zoveel stof heeft doen opwaaien, is nu dus al bijna een halve eeuw in handen van „Zeebad". De N.V. pacht twee kilometer strand van het domein, maar moet ieder jaar opnieuw een lijst, waarop de prijzen, welke zij denkt te berekenen, vermeld staan, aan de gemeente ter goed keuring aanbieden. De tegenstelling met Katwijk, waar verschil lende exploitanten een stuk strand van de gemeente pachten, is ook in dit opzicht groot! Er zijn in Noordwijk vier zeebaden, n.l. het Zuiderbad, het privé-bad van „Huis ter Duin", dat onder auspiciën van de N.V. Zeebad Noordwijkgeëxploiteerd wordt, het Oranjebad en het Noorderbad. Verder is er in de Noordduinen nog het Golf bad, dat als lesbad wordt gebruikt en waarvoor de gemeente het water en de chemicaliën levert. Of er behoorlijke winsten gemaakt worden? „Ach, zo bar veel geld houden wij eigenlijk nooit over", vertelde ons de heer Nic. van Beelen, die sedert het einde van de tweede wereldoorlog directeur van „Zeebad" is. „Wij moeten de beschikking hebben over voldoende personeel, dat bereid is verantwoordelijkheid op zich te nemen, voegde hij er ter verduidelijking aan toe. In de loop van het korte gesprek, dat wij met hem voerden, sprak de heer Van Beelen er zijn teleurstelling over uit, dat de meeste badgasten geen besef hebben van de gevaren van de zee. Over de vele duizenden, die zich niets aantrekken van de waarschu wingen der oplettende badmannen en net zo ver in zee gaan als zij zelf willen, liet hij zich allesbehalve gunstig uit. Volkomen terecht overigens. De heer Van Beelen kent de gevaren van de zee maar al te goed. Hij is immers de man, die samen met een aantal andere dappere Noordwijkers op 24 november 1919 heeft deelgenomen aan de redding van de opvarenden van de KW 47, welk schip tijdens een hevige storm bij de badplaats is gestrand. Een avontuur, dat aan drie huisvaders het leven heeft gekost, maar voor de 15-jarige Nico van Beelen goed is afgelopen. Henri Vies, Woldringh van der Hoop en jhr. mr. L. A. van Schuylenburgh. De heer Z. W. Dekkers, lid van het be stuur, stond op het hoge toneel en heette de belangstellenden, o.w. velen uit de Rotterdamse handelswereld, hartelijk welkom, zo lazen wy nog on langs in een oude krant. „In een gees tige rede, tintelend van vernuft", aldus schreef onze collega uit die dagen, schetste het bestuurslid de wordings geschiedenis van het Casino. Jhr. Van Panhuys, die namens het gemeente bestuur sprak, wees o.m. op het ver blijdend feit, dat Noordwijk, hoezeer ook daar de druk van de oorlogsjaren werd gevoeld, juist in die tijd meer bekend geworden is. Na een middag concert, aangeboden door „The Blue Band", volgden 's avonds voordrachten en één-acters, opgevoerd door de heer en mevrouw Tartaud, de heer Nico de Jong en mej. Anna de Groot. Met een bal werden de feestelijkheden beslo ten. Ook nu, in 1960 dus, worden er in het Noordwijkse Casino nog allerlei festiviteiten georganiseerd. Het is een trefpunt, dat men niet gaarne uit het zo bekende dorpsbeeld zou zien ver dwijnen Net zo min als de oude vuur toren en het statige „Huis ter Duin" Oude roem Tot slot nog enkele regels over het na-oorlogse Noordwijk, nu ongeveer 18.000 zielen tellende, dat behalve twee lange boulevards, een aantal fraaie golf- en tennisbanen, vier uitstekend geoutilleerde badbedrijven, enkele druk bezochte dancings en bioscopen, nog een zweegvliegveld in het Langeveid, een trapautobaan en een vereniging van zeezeilers rijk is. Toen vlak na de wapenstilstand pas goed bekend werd, dat vrijwel alle bad plaatsen, met uitzondering van Noord wijk, tot op enkele honderden meters uit de kust met de grond gelijk ge maakt waren, prees men zich gelukkig. De Nederlanders konden nog niet naar het buitenland, de vraag naar vakan tieverblijven aan zee overtrof het aan bod, met het gevolg uitstekende prijzen voor zomerverhuur, waarvan Noord wijk bij uitstek profiteerde. Daarbij kwam nog het teren op de oude roem van Noordwijk als de parel der bad plaatsen, de zee- en zonnebaden en de vele mooie plekjes in het sterk geac cidenteerde zuiden en de prachtige wandelwegen van het Staatsbosbeheer. Enkele jaren later veranderde de situatie enigszins: de Nederlanders, zowel de beter gesitueerden als de eenvoudige werknemers, tro'tken in steeds groteren getale naar het bui tenland en de vreemdelingen op hun beurt zagen in ons land een goed- koopte-eiland, waarop het prettig toeven is, vooral aan de kust. Een belangryk feit is, dat er in Noord wijk naar verhouding meer hotels zijn dan in andere Nederlandse bad plaatsen. Het vooruitstrevende dorp heeft bovendien een groot achter land, dat op allerlei manieren uitge buit zou kunnen worden. Hoe het ook zij, Noordwijk is op het ogenblik een welvarende gemeente, die nu al enkele jaren achtereen profiteert van de algemen heersende hoog-con- junctuur in binnen- en buitenland.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 50