.#MS5JÜWJÈ-r Èjeuwenlang lag Noordwijk-aan-Zee, thans reeds geruime J-J tijd de parel van de Nederlandse badplaatsen, verborgen tussen zijn duinen. Rampen zijn het oude vissersdorpje niet bespaard gebleven, terwijl de bevolking ook in tijden van voorspoed hard heeft moeten werken om in haar onderhoud te voorzien. Het vangen van allerlei soorten vis de mannen trokken op een gegeven ogenblik met kleine houten scheepjes „ten harinck" kostte meer dan eens bloed, zweet en tranen.Wat is er in de loop der jaren echter veel veranderd! Iedereen immers weet, dat nu het vreemdelingenbezoek één van de belangrijkste pijlers van de welvaart in Noordwijk is. Het kleine onaanzienlijke plaatsje aan zee is in de eeuw. die achter ons ligt, uitgegroeid tot een mondain badcentrumdat ieder jaar weer opnieuw duizenden natuurliefhebbers en zonaanbidders. zowel uit het binnen- als uit het buitenland, naar zich toe trekt. Wij zullen trachten U in het kort het een en ander over deze ontwikkeling te vertellen en beginnen dan in 1860, het geboortejaar van ons Blad. .J 1 MAART 1860 - 1960 LEIDSCH DAGBLAD ECHO EN VISIOEN Luchtfoto K.L.M. Aerocarto. jarige Pieter Bedijn in augustus van het jaar 1866 bereid vond de functie van badknecht te aanvaarden. Deze actieve jongeman genoot destijds een grote populariteit en zag kans op te klimmen tot badmeester. Bij de eeuw wisseling was hij eigenaar van onge veer honderd koetsen en in 1912 viel hem zelfs een Koninklijke onderschei ding ten deel. Onder zijn toezicht wer den de oude badkoetsjes in het water gereden en weer op het droge terugge bracht. Pieter Bedijn, die enkele jaren na het bereiken van de leeftijd der sterken zijn badbedrijf aan de kinderen overdroeg, stierf in 1920. Hij werd 82 jaar. Ontwikkeling begon tijdens het bewind van burgemeester Pické In dat jaar n.L werd in Noordwijk- aan-Zee het badhotel van de bijzonder ondernemende Willem Hendrik van Konijnenburg opgericht en wel op de plaats waar heden ten dage het in 1912 geopende Palace-hotel te vinden is. Deze bekende Noordwijkse herber gier, die in de warme zomermaanden aan vreemdelingen gelegenheid schonk tot het nemen van een zeebad, heeft met zeer veel succes de kiem gelegd voor een bloeiend badbedrijf in een dorp, waar honderd jaar geleden de bomschuiten, evenals in Katwijk-aan- Zee uiteraard, nog op het strand ge trokken werden. Zes jaar na de tot standkoming van het badhotel liet de heer Van Konijnenburg vier met lin nen beklede badkoetsjes uit Scheve- ningen komen, terwijl hij de bijna 30- De eigenlijke ontwikkeling van Noordwijk als badplaats begon tijdens het burgemeesterschap van de heer C. L. C. W. Pické, een man, die veel voor zijn gemeente heeft gedaan. Sedert 1S66, het jaar van zijn instal latie als burgemeester, heeft deze bekwame man zich een warm ijveraar betoond voor alles wat Noordwijks bloei verhogen kon. de verschillende verbeteringen en nieuwe inrichtingen welke onder zijn bestuur tot stand kwamen, mogen dit getuigen. Dat Noordwijk in de jaren tachtig als badplaats iets presteerde, was vooral aan hem te danken. Op 22 juni 1885 kwam de tram verbinding met Leiden toe stand en was Noordwijk- aan-Zee min of meer uit zijn isole ment verlost. Ondanks het sombere bericht in het Leidsch Dagblad van 2 januari 1883, dat als volgt luidde„Zo als wij vroeger mededeelden, bestond het plan om van Noordwijk eene aan trekkelijke badplaats van den eersten rang te maken, waartoe de ligging der duinen aldaar gunstig zou medewer ken. Het plan om villa's te bouwen en de badplaats met den Hollandschen Spoorweg door een stoomtram te ver binden, zal echter voorshands niet tot uitvoering komen, naar men wil door het zich terugtrekken van Amster- damsche kapitalisten". De schrijver van bovenstaande regels zal vast en zeker niet geweten hebben, dat men ruim driekwart eeuw later alle moge lijke moeite zou doen om de trams en dan nog wel elektrische letterlijk aan de kant te zetten en te doen ver vangen door snelle autobussen. Wan neer deze plannen, die nu al jarenlang bestaan, verwezenlijkt zullen worden? Ach, dat is zeer waarschijnlijk nog maar een kwestie van enkele maan den Het zal in ieder geval een triest afscheid zijn! Wat de verbinding tussen de Sleutelstad en de badplaats betreft, zullen slechts weinigen op de hoogte zijn van het feit, dat er reeds in 1875 een stoombootdienst bestond. Het aantal badgasten, dat van deze reisgelegenheid gebruik maakte, was echter niet indrukwekkend! Onder het bewind van burgemeester Pické is o.m. opgericht de Maat schappij „Noordwijk tot Exploitatie van Duingronden". Deze oprichting, een zeer belangrijke gebeurtenis in het oude zeedorp, vond plaats in 1883. In dat jaar begon men dan ook met de aanleg van verschillende fraaie wegen en de bouw van grote villa's. In arrest. Op zaterdag 2/f februari 1883 maakte ons blad melding van een onplezierig feit. Bericht werd namelijk, dat „een mari nier uit Rotterdam, die zonder verlof een (plezier? freisje naar Noordwijk dacht te maken, de nacht tevoren in Scheveningen door de politie in arrest was genomen en aan de bevoegde autoriteit overgeleverd"Wat deze militair in de badplaats zo aantrok, werd niet mede gedeeld Het Palacehotel aan de Koningin Wilhelmma Boulevard heejt tn Lu.. plaats ingenomen van het oude badhotel Konijnenburg en beheerst ook ntt nog het beeld in dit deel van Noordwijk aan Zee. De foto is overigens al zeer vele jaren geleden genomen. Pieter Bedijn, de eerste badman te Noordwijk, bij een van zijn koetsjes. Op de achtergrond de masten van een aantal oude bom schuiten. -\ Uit Noordwijk werd op maandag 22 januari 1883 bericht, dat enkele dagen tevoren een begin was ge maakt met de voorbereidende werk zaamheden voor de aanleg der bad plaats „Noordwijk aan Zee". Onge veer zestig werklieden, zo stond er in bedoeld bericht, zijn thans bezig met het nivelleren van een terrein in het duin en van dat. hetwelk voor de straatweg, die over de buitenste dui nen zal lopen, is afgebakend. „Naar men verneemt, zal het werk met kracht worden voortgezet en zullen hoogstwaarschijnlijk nog velen, die zonder werk rondlopen, eerstdaa in de gelegenheid worden gesteld brood te verdienen". Aldus de Noord- wijkse berichtgever.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 49