H. J. Lek nam afscheid van Raad van Arbeid na 37 jaar dienst De zilveren legpenning was cle verdiende beloning FIFTY-FIFTY Opgericht 1 maart 1860 Maandag 29 februari 1960 Tweede blad no. 29987 Na ruim 37 jaar als inspecteur van de Vrijwillige Ouderdomsver- zekering aan de Raad van Arbeid te Leiden werkzaam te zijn geweest, nam de heer H. J. Lek vanmorgen afscheid. In zijn welkomstwoord, bracht de voorzitter van de Raad van Arbeid, mr. D. J. Gorter, dank voor het werk, dat de heer Lek in de afgelopen jaren heeft gedaan. Leiden heeft dank zij uw nimmer aflatende ijver een belangrijke plaats in de VOV weten in te nemen", aldus mr. Gorter, ,,en het zal niet gemakkelijk zijn een vervanger voor U te vinden". Er heeft altijd een groot contact bestaan tussen de Raad van Arbeid en de VOV en de scheidende inspecteur was altijd een prettige mede werker, die zijn taak verstond. van de Raad van Arbeid tevens een af scheid van de jaarvergadering van de Sociale Verzekeringsbank. Het verheug de spreker zeer, dat hij als herinnering aan de werkzaamheden voor de VOV en de bank een legpenning kon overhandi gen. Deze bijzondere onderscheiding was 10 jaar geleden ingesteld, doch werd nu pas voor de derde maal uitgereikt. Het was de eerste legpenning, die speciaal voor de VOV werd geslagen. De oud-chef administratie van de af deling VOV van de Raad van Arbeid te Leiden, prees het werk van de scheiden de inspecteur, (Hy dankte voor de jaren lange samenwerking en hoopte van gan ser harte, dat de heer Lek nog vele jaren van zijn pensioen zou mogen ge nieten. Namens de vereniging van inspecteurs sprak de heer L. Mazairac, voor wie het als een paal boven water stond, dat met het afscheid van de heer Lek een gene ratie verdwijnt. Spreker noemde hem een idealist, die met weinig of met geen propagandamateriaal er op uitging en toch zo veel wist te bereiken. Ook mevrouw Lek werd in deze woor den van dankbaarheid betrokken. Het traditionele „in de bus blazen" van het Rijk was ook voor de heer Lek van kracht. De voorzitter overhandigde hem een geschenk onder couvert. Namens de collega's werden tevens enkele geschen ken aangeboden als blijvende herinne ring aan dit afscheid. De heer W. Wesselius, hoofd inspec teur van de VOV, noemde dit afscheid Humanistisch Verbond Zondag hield de heer G. Lutke Meyer een lezing voor de Gemeenschap Leiden van het Humanistisch Verbond over: „Waarom zyn we humanist en geen vrijdenker?" De atheïst, aldus spreker, loochent elk Godsbestaan en staat zodende lijn recht tegenover de gelovigen. Hij neemt een verzetshouding aan tegen het ge loof. De humanist staat op het standpunt, dat de mens de eerste oorzaak der din gen niet kan weten, maar laat ieder zijn eigen overtuiging. Onder de oude Egyptenaren kwamen al mensen voor, die de goden niet meer als zodanig erkenden. Schnaton b.v. zette alle goden opzij en zag als de grote macht in de natuur de zon. Ook onder de Grieken kwam dit voor. Zij beschouwden de goden als allegori sche voorstellingen. Door de grote ver draagzaamheid van dit volk was dit mogelijk. Het christendom echter poneerde zich als de absolute waarheid en lokte daar door verzet uit; de atheïst. Dr. J. P. v. Praag noemde bij een bij eenkomst van het „Gesprekcentrum"'t Godsbegrip een projectie van de mens. Dit is voor de Humanist aanvaardbaar en deze mening wordt door vele gelovi gen gedeeld. Een goed ding van 't Humanisme is, aldus spreker, het zien van de ander, de mensheid, het sociaal voelen, dat tegen afglijden, naar nihilisme, communisme, nationaal-socialisme, beschermen kon. Concert Leids Studenten Zangkoor-Kamerorkest „Collegium Musicum" Onder leiding van Kees Buurman wordt dinsdag 9 maart in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg een concert gegeven. Het programma vermeldt wer ken van Palestrina, Bach, (Magnificat), Haydn en Dresden. Tevens vindt er die avond een gast optreden plaats van de muziekclub van de VVSL, die de „Symfonie Concertan te" van R. Koumans zal uitvoeren. EERSTE PAAL BEJAARDENCENTRUM Wethouder A. J. Jongeleen zal don derdagochtend om elf uur op een bouw terrein aan de Churchilllaan/hoek Corn. Schuytlaan de eerste paal slaan voor het aldaar te bouwen bejaardencentrum. Mr. D. Gortervoorzitter van de Raad van Arbeid, overhandigt hier verschillende cadeaus aan de scheidende inspecteur (links). (Foto L.D./Holvast) Tot slot dankte de heer Lek voor alle vriendelijke woorden. „De grootste dank ben ik echter aan mijn vrouw verschul digd, die mij altijd met raad en daad terzijde heeft gestaan". Prof. mr. N. W. Posthumus tachtig jaar DRUK BEZOCHTE RECEPTIE Prof. dr. N. W. Posthumus, voorzitter der vereniging „Het Nederlands Econo misch Historisch Archief", oud-hoog leraar in de economische geschiedenis aan de Handelshogeschool te Rotterdam en aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, oud-directeur van de N.V. Drukkerij en Uitgeverij v/h E. J. Brill alhier en van het Nederlands Instituut voor Prijsgeschiedenis en initiatiefne mer van de z.g. zevende faculteit te Am sterdam, is zaterdag 80 jaar oud gewor den. In de Economisch-historische bi bliotheek aan de Herengracht te Am sterdam kwamen hem zaterdagmiddag talloze bekende Nederlanders, onder wie uiteraard veel hoogleraren, gelukwen sen. Op de receptie werd hij o.a. toegespro ken door de onder-voorzitter van de vereniging „Het Nederlands Economisch Historisch Archief", mr. Chr. P. van Eeghen, en de directeur van de Druk kerij en Uitgeverij v/h E. J. Brill N.V., de heer F. C. Wieder. De laatste bood prof. Posthumus, van wiens hand tal van publikaties zijn verschenen, het juist gereedgekomen tweede deel aan van diens grote werk „Inquiri into the history of prizes in Holland". Het eerste deel is reeds 20 jaar geleden verschenen. Elke automaat kan er over mee„praten" die trekt iedereen! 20 stuks 75 ct Tien jaar werkgemeenschap „De Ratel" In het kader van de tweede lustrum- omvatte een grote verscheidenheid van viering van de werkgemeenschap: „De Ratel" werd zaterdag in de grote zaal van het Leidse Volkshuis een culturele filmavond gehouden. Het programma BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Frederlk Willem, zn van F. W. de Goe de en M. Hoitsma, Jorge, zn van A. S. J. Florisson en J. de Koning. Cornelia Mar- saretha Alelda, dr van C. F. Verhoef en F. C. M. de Bruyn, Jacoba Petronella, dr van A. van Duyvenvoorde en K. van der Bent, Maria Allda Johanna, dr van J. C. Baak en A. Beerenfenger. Petrus Stepha- nus. zn van P. F. van der Klei] en A. M. A. Bosman, Johannes Adam, zn van A. C. BerkhelJ en M. de Best, Geertrulda Mar tina Margaretha, dr van G. Vroom en M. M. Schuurman, Johannes Martinus Wil lem, zn van D. Kuijvenhoven en J. M. Koppeschaar. OVERLEDEN J. Parlevliet, 78 Jaar. man, W. H. A. Manusama. 68 Jaar. man, M. C. Kuipers, 75 Jaar, weduwe van A. Kloosterman, A. Marseille, 89 Jaar, weduwe van P. Chau- dron. Mag het zuiden in deze carnavalstijd dan al op zijn kop staan, ook in „Den Burcht" was het zaterdagavond en -nacht alles leut wat de klok sloeg. „Nut en Vermaak" hield er haar balmasqué, dat uitliep op een zingend, dansend en hossend festijn. Er was ditmaal van de groepen, welke uiteenvielen in een originele en fraaie afdeling, veel werk gemaakt, waarbij de fantasie de vrije loop was gelaten. Zeer verzorgd was de Spaanse groep, met haar Madrileense meisjes en toreadors, die dan ook terecht in de fraaie afdeling een eerste prijs verwierf. Johan Bodegraven met zo veel succes voor de microfoon geleid 4 x ZN-actie kwam deze avond ook al aan bod. Temidden van vele Surinamers zag men „hem" met een verpleegster vrolijk rondhuppelen. De klaverjasclub van „De Professoren- wijk" bleef haar naam getrouw en bracht een aantal professoren op de dansvloer. Voor een zeer geestige groep zorgden de „Trouwe leden" van „Nut en Vermaak" anno 1874. De ouderdom viel echter nogal mee, hetgeen te verklaren is uit het feit, dat sinds september circa 80 nieuwe leden deze vereniging kwamen versterken. Ook de Koksschool - Leidens laatste garnizoen was een dankbaar onderwerp, waarop zich de fantasie had geworpen. Het waren hier echter niet alleen koks, die lange messen droe genHet vrouwelijk element was, met pollepels en braadpannen, sterk verte genwoordigd. De Limburgse mijnwerkers, de Alkmaarse kaasdragers en het circus Renz waren ook al tegenwoordig op dit festijn van dolle vrolijkheid, waaraan mede de Simca Boys een hoempa orkest en de band van Theo der Kinderen hun aandeel leverden, ook individuele gekostumeerde deelne mers (sters) en paren. Ook hier waren alleraardigste en vaak ook originele gedachten uitgewerkt. Na een defile voor de jury, volgde om kwart over elf het demasqué en wist ieder weer wie ieder was De prijzen van dit feest van de vrolijkheid werden als volgt toegekend: fraaie groepen 1ste pr. Spaanse groep, 2de pr 4 x Z N-actie, 3de pr. klaverjasclub Professo- renwijk; originele groepen: 1ste pr. Trouwe leden van „Nut en Vermaak", 2. Circus Renz, 3. Mijnwerkers, 4. Kaas dragers en 5 Koksschool; fraaie paren: 1. Alghaans paar; 2. parkieten, 3. zigeu ners; origineel paar: 1. Piggelmee, 2. Judo, 3. Filatelisten. 4 Pierrot en Pie- rette; fraaie dames: 1ste pr. „Alles voor de vrouw"; origineelste dame: 1. Oprui ming, 2. Jos. Baker, 3 Nettenboetser, 4. Katwijkse vrouw; origineelste heer lste pr. Omroeper. hoogstaande filmdocumentaires van tal van bekende cineasten. Allereerst werd vertoond: „Spiegel van Holland", ver vaardigd door de thans in het middel punt van de Nederlandse filmindustrie staande Bert Haanstra. Men kan in deze rolprent genieten van oer-Hollandse tafereeltjes in spiegelbeeld, waardoor komische effecten worden bereikt. Prachtige staaltjes van filmkunst, die getuigen van bijzonder goed vakman schap. Haanstra verwierf met deze film een eervolle vermelding op het filmfes tival te Cannes in 1951, waarna de ster van deze Nederlandse regisseur als een komeet aan het cineastenfirmament omhoog is geschoten." Sur les pointes", was de titel van de volgende film van R. Hornecker, waardoor men een kijk je achter de schermen van het Neder lands Ballet kan nemen. Talloze enor me inspannende repetities zijn nodig en vele moeilijkheden moeten worden over wonnen. alvorens de uitvoering kan Labour luidt boycot in van Zuidafrikaanse goederen De Labourparty heeft zondag met een groots opgezette demonstratie op Tra falgar Square, het hart van Londen, de boycot van Zuidafrikaanse artikelen afgekondigd, welke een maand zal du ren- Ook in sommige overzeese gebieden, als Kenia, wordt deze boycot nagevolgd. Hugh Gaitskell. de leider van de op positie. heeft op het plein voor een menigte van 8000 mensen in een rede het doel van de boycot uiteengezet, wel ke een protest uil zijn tegen de apart heidspolitiek. Het doel van de bovoot is niet, zo zei Gaitskell uitdrukkelijk, de Zuid-Afrikaanse nationalisten op de knieën te krijgen, maar wel om uit drukking te geven aan de scherpe Britse veroordeling van onverdraagzaamheid op ragsentrebled. Op Gaitskells voorstel zond de bijeenkomst drie boodschappen, namelijk naar de Zuid-Afrikaanse rege ring. naar het Afrikaanse Nationale Congres en naar minister-president Macmillan. Tegenover hem werd dank baarheid uitgesproken dat de Britse re gering zich los heeft gemaakt van de Zuid-Afrikaanse rassenpolitiek. Al vroe ger was meegedeeld dat Labour de boy cot heeft ontketend op verzoek van bewegingen in Zuid-Afrika zelf. Ook uit de kringen van de Engelse liberalen wordt de actie gesteund, hetgeen o.a. bleek uit de rede van het liberale lager huislid Jeromy Thorpe. De Britse fascisten hielden tegelijker tijd een tecendemonstra tie door tijdens de redevoeringen met auto's, welke op schriften met de naam van Sir Oswald Mosley droegen en voorzien waren van leuzen zoals „Steunt Zuid-Afrika tegen de rode verraders", rond het plein te rijden Aan de demonstratie gingen op tochten door Londen vooraf. Gaitskell liep aan het hoofd van een van deze stoeten Na afloop van de demonstratie op Trafalgar Square kwam het, aldus meld- Tsjou En lui in april naar India De communistische Chinese premier, Tsjou En lal, heeft ingestemd met een voorstel van premier Nehroe van India om naar New Delhi te komen voor het bespreken van het geschil over de grens tussen India en China. Iiy gaat in april naar New Delhi, maar de precieze datum moet nog langs diplomatieke weg wor den vastgesteld. plaats vinden. Men kwam diep onder de indruk van de moeilijk te begrijpen bal letkunst. getuige wel de doodse stilte in de zaal Dankzij de medewerking van de Rijksluchtvaartdienst en de directie van de Luchthaven Schiphol kon de film „Onzichtbare wegen" van W. Lekebusch worden opgenomen. De toeschouwer krygt door deze documentaire een idee van de ingewikkelde organisatie voor het veilig binnenleiden van vliegtuigen. Polygoon-Profiltl verzorgde de film „Hol land-festival", welke gewijd was aan het culturele en artistieke evenement, dat ieder jaar in ons land plaats vindt. Na de kleurenfilm „Tussenspel bij kaars licht", herleefden de rampzalige dagen van de watersnood in februari 1953 weer voor het oog van de toeschouwer. Doch thans zeven jaar later is door de wils kracht en vastberadenheid van het Ne derlandse volk het verdronken land weer aan de zee ontrukt. De film „Dijkherstel 1953" geeft een overzicht van de maan denlange arbeid voor het dichten van I gaten in de stukgeslagen dijken en de drooglegging van het overstroomde ge bied. Met „De taal der bloemen", werd deze geslaagde filmavond besloten. de onze correspondent) tot handtaste lijkheden tussen de aanhangers van de Zuidafrikaanse boycot een Moseey-fas- cisten. Sir Oswald Mosley zelf waa met honderden van zijn aanhangers aanwe zig. Het was een van de ergste politieke botsingen welke Londen sinds de oorlog heeft gezien. Negen persomen werden gearresteerd en verscheidene politie mannen werden gewond. Het begon toen Mosley een protestbijeenkomst tegen de boycot hield op het voorplein van het Charing Cross-station vlak tegenover Trafalgar Square. Het kwam al spoedig tot gevechten. De politie slaagde er met vee! moeite in de fascisten tot de aftocht te be wegen en probeerde hen van de rest van de opdringende en opgewonden menigte te scheiden. De fascistische troep, met Mosley aan het hoofd, mar cheerde toen over de volle breedte van Whitehall in de lichting van de parle mentsgebouwen, terwijl er van alle kan ten dreigementen werden geuit en fles sen en andere voorwerpen als weder I zydse munitie werden gebruikt. Spreek koren wisselden elkaar af. Polltiever sterkingen werden aangevoerd. D- agenten vormden hand in hand en am in arm een levende barricade tussen d< twee groepen. Mosley slaagde er ten slotte in zijn hoofdkwartier by het Vir toria station te bereiken, waarna d menigte uiteenging.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3