HET EENZAME MEISJE Havenarbeider ten onrechte (.ddfstC fHGUWS slachtoffer van overlevering Noordwijkse A.R.-kiesvereniging besprak „Onderwijswet Cals" DONDERDAG 25 FEBRUARI I960 Leids instituut stelt onderzoek naar tekort aan havenarbeiders in Bij velen bestaat een verkeerde indruk van het vak van de havenarbeider; dit beroep heeft dan ook niet het aanzien, welke het toekomt. Deze situatie is een van de oorzaken van het toenemend tekort aan havenarbeiders in Rotterdam en Amsterdam. In de komende twee jaar zal daarom een sociologisch onderzoek naar de menselijke verhoudingen in het havenbedrijf worden ingesteld, een onderzoek waarvan de resultaten zullen moeten leiden tot een verbetering van de huidige toestand, waar deze noodzakelijk is, zodat het vak zelf daardoor voor de betrok kenen aantrekkelijker zal kunnen worden gemaakt. De directeur van het Sociologisch In stituut van de Leidse Universiteit, prof. dr. F. van Heek, heeft vanmorgen in het Paleis Noordeinde te Den Haag de be doeling en de opzet van dit onderzoek uiteengezet. Het Leidse instituut werkt hierbij in opdracht van de SORAH, (Stichting SO' ciologisch Onderzoek in de Rotterdamse en Amsterdamse havens) een instelling welke de volgende organisaties omvat: van werkgeverszijde de Scheepvaart- Vereeniging Zuid te Rotterdam en de Scheepvaart-Vereeniging Noord te Am sterdam en van werknemerszijde de Ned. Bond van Vervoerspersoneel, de Katho lieke Bond van Werknemers in het Transportbedrijf „Sint-Bonifacius" en de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale in Ne derland. SCHOLING EN INTRODUCTIE Prof. Van Heek legde er de nadruk op, dat de havens in Hoofd- en Maasstad een beroep moeten doen op werkkrach ten, die soms over grote afstanden ver voerd moeten worden, een situatie waar van het pendelen een gevolg is. Deson danks kan niet aan de grote vraag wor den voldaan. Het onderzoek, waarmee in oktober van het vorige jaar een begin werd gemaakt, is gebaseerd op een soort gelijke enquête onder de arbeiders in de Twentse textielindustrie een aantal ja ren geleden. Destijds werden aspecten als hoogte van het loon, sociale verzor ging, het optreden der bazen, de omgang met collega's, het werktempo, de promo tiekansen, de werkomgeving en het so ciale aanzien bij andere groepen arbei ders, de middenstand, onderwijzers en geestelijken onder de loep genomen. Naar wordt venvacht, zal het by het onderhavige onderzoek vooral gaan om zaken als de scholing en de introductie in het bedrijf van de jonge havenarbei der, de promotiekansen en een nadere analyse van het werktempo. Overigens wordt reeds geconstateerd, dat het geringe sociale aanzien ook van de havenarbeider voornamelijk berust op de overlevering uit het verleden. Als gevolg van de totale technische ontwik keling en het niet meer voorkomen van losse arbeiders, komt men thans een ge heel ander type werkkracht in deze be drijfstak tegen dan voor de oorlog, zo werd vastgesteld. Het onderzoek, waarbij al het beschik bare statistische en ander materiaal zal worden gebruikt, gaat zich voorts ont wikkelen langs lijnen van interviews met en enquêtes onder havenarbeiders, ge> wezen havenarbeiders en hun omgeving. Ook in de gemeenten buiten de beide grote havensteden, waar werkkrachten worden aangetrokken, zal men activi teiten in deze richting organiseren. Daarbij zal dus in de eerste plaats wor den nagegaan welke factoren bij het werk in de havens aantrekken en welke afstoten. Ook op het verschijnsel, dat havenarbeiders hun zoons dikwijls af raden dit beroep te kiezen, waardoor niet meer uit de traditionele haven arbeidersgezinnen op dezelfde schaal als vroeger kan worden geput, zal nader worden ingegaan. Bovendien krijgen de verbindingen tussen de wooncentra der werklieden en de havengebieden alle aandacht. Kortom, „ieder aspect, dat voor ons onderzoek belangrijk blijkt te zijn, zullen wij bestuderen", aldus prof. Van Heek. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 25 februari Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling: Per 100 kg.: andijvie 70-71, kroten, gekookt 49-60, boerenkool 30-54, prei 41-101, stoofsla 76-86, spruiten 55-86, waspeen 38-42, wit lof 40-57. Per 100 stuks: sla 14-26. Per 100 bos: 12-21. BARNEVELD, 25 februari Eiervel- ling SBE: Aanvoer 580.680 stuks. Handel flauw. Notering: eieren van 57/60 gr. f 8.59-9, 60/65 gr. f 9.04-9.59; eende eieren 65/72 gr. f8.99-10.20, alles per 100 stuks Coöp. Veluwse Eierveiling Barneveld- Ede: weekaanvoer ca. 1 miljoen stuks, waarvan er thans 389.451 werden ge veild. Handel flauw. Notering: eieren van 52/55 gr. f 8.30-8.41,55 /60 gr. f 8.50-9.01, 60/65 gr. f 9.11-9.56, 65/69 gr. f9.69- 10.09, alles per 100 stuks. Eiermarkt: aanvoer 1.700.000 stuks. Handel matig. Notering: eieren Van 57/66 gr .f 9-10, algemene prijs f 9.40 per 100 stuks, kiloprijs f 1.33, basis 61gr. GOUDA, 25 februari Aanvoer 6 par tijen kaas, prijs per kg. f 2-2.17. De han del was kalm. KATWIJK AAN DEN RIJN, 24 febr. Groenteveiling: waspeen Al (per kist) 10.70-12.70, idem A2 3-9.50, idem BI 11.80-14.40, idem B2 2.10-6.10, idem Cl 8.50-9.90, idem C2 3-3.60, spruiten Al 66-72, idem A2 28-116, idem B2 15-41, groenekool II 25-29, boerenkool II 31- 49, prei Al 95-103, idem BI 57-84, idem B2 37, gelekool I 29-38, idem II 21-22, knolselderij (per 100 st.) 14-26, rodekool 126-46, idem II 12-39, witlof I 42-47, id. II 36, uien (per kist) 1.80-4.40, aardap pelen (per kist) 2.80-3.10. Aanvoer was teen 123.000 kg., waarvan 89.000 kg. voor export werd verkocht, LISSE, 23 februari Gladiolenveiling. Van het gladiolenfront valt weinig leuws te melden. De prijzen voor de neeste soorten zijn nog steeds aan de age kant. De vraag was over het alge- aeen wel weer groter, maar de kopers ;agen daar nog geen aanleiding in, om eel meer te gaan betalen. De verkoop vas echter wel goed, zodat er, ondanks e flinke aanvoer, veel geruimd werd. 'adiolen: Abu Hassan 14op 12/14 50, 10/12 1.60; Acca Laurenthla 1.40, American Express 4.50,1.20, 0.50; At- ntic 6.40, Dr. Albert Verwey 50, Gen. Eisenhower 2.50, 1.50, 25; Gold Dust. 6.20, 2.40. 0.70; Han van negeren 5.80, 2.45, 0.85; Hawaii 2.40, 0.80, 55; Hochsommer 3.70, 1.70, 1.15; Jen- v Lind 3.60, 2.-, 1.60; Johan Strauss 30,2.6 0, 2.-; Katlngo 5.-, 1.50, 0.70; 'ing of the Blacks 5.90, 5.-, 2.50; Leeu- enhorst 2.80, 1.-, 0.60: Lustige Witwe i 50, 2.60, Mabel Violet 4.60, 2.40, 60; Mansoer 4.40. 1.80, 1.10; Maria Go- -ttl 4.10, 3.-; Mary Housley 3.-, 1.20, i 50; Memorial Day 4.50, 2.50, 1.50; Mor ing Kiss 2.30, 2.20, 2.25; Nieuw Europa V -, 3.40, 3.-; Pactolus 1.50, 0.80, 0.55; Patriot 4.30, 3.80, 3.25; Philippo's Me- uory 4.50, 3.-, 1.50; Picardv 3.20. 1.20, Poppy Day 6.10, Prinses Bea- ■lx 4.50, 2.60, Salman's Sensation 50, Sans Souci 4.25, 2.75, 2.50; ilhouet 4.20, 1.50, 0.60; Sneeuwprlnses 40, 0.80, 0.60; Spic and Span 3.30, 2.60, '40; Spotlight 4.50, 3.10, Vanguard 60, 1.60, 1.10; Van Zanten's Glory 75, 3.30; Washlngton2.20, 1.60, KOSTEN CIRCA f. 260.000 De totale wetenschappelijke enquête, die onder leiding staat van dr. Th. J. IJzerman en drs. P. J. A. ter Hoeven, beiden verbonden aan het Leidse Insti tuut, zal naar schatting ongeveer f. 260.000 gaan kosten. Twee ton hiervan zal worden bijge dragen door het ministerie van Econo mische Zaken uit de zogenaamde „te genwaarde- of Marshall-gelden" (op dit moment is hiervan slechts een gedeelte toegezegd, maar de rest zal beschikbaar worden gesteld als het resultaat van het onderzoek zulks rechtvaardigt). De overige benodigde gelden tenslotte wor den bijeengebracht door de samenwer kende werkgevers- en werknemersorga nisaties. Nehroe: zoutmijnen werden wèl bezet Premier Nehroe van India heeft in het parlement gezegd, dat de zoutmeren en -mijnen in Tsjan- tham in het noordoosten van Ladak onwettig door de Chinezen zijn bezet. Zij liggen naar Indiase maatstaf 250 km. binnen Indiaas grondgebied. Van officiële zijde is meegedeeld, dat de verklaring van vorige week van Nehroe, dat het gebied niet bezet zou zijn, op een misverstand berust. „Pia" moet diensten staken Alle diensten, welke worden verzorgd door het Indonesische persbureau „PIA" moeten met ingang van morgen worden gestaakt wegens een verschijningsver bod, opgelegd door de militaire autori teiten. Een woordvoerder van het militaire commando deelde mede, dat deze maat regel is genomen wegens een bericht in het Indonesische bulletin van „PIA" van hedenmorgen, dat als volgt werd aange kondigd: „Tijdelijke afwijking van het Ons kort verhaal door Yvonne May Joanna was door het tourniquet ge lopen en bleef toen even weifelend staan, een slank, lang meisje in een kameelharige jas en met een blauw hoedje op, hetzelfde blauw als haar ogen. Was 't altijd zo druk, was de dierentuin altijd zo vol op een week einde? Ze aarzelde, ze wilde zich af zonderen. Ze wilde de drukke, vrolijke menigte om haar heen ontlopen. Im pulsief wilde ze weghollen. Maar waar heen? Terug naar de sombere kamer, die zij gehuurd had, terug naar een zo veelste ellendige zondag, helemaal al leen, zonder zelfs een poes tot gezel schap? Ze beet op haar onderlip en sloot even de ogen, omdat er tranen begon nen op te wellen. Werd haar eenzaam heid zó onverdraaglijk, dat ze zich nog eens te midden van het publiek raar zou aanstellen, huilend als een kind, omdat ze alleen was temidden van een vreemde wereld? Onbewust trok ze haar schouders weer recht en liep met onzekere stappen verder, de menigte volgend, haar droevige ogen gericht op de kinderen, die lachend naast hun ouders stonden te kijken naar de grap pen en grollen van de apen, en op de jonge verliefden, die voortslenterden in de zonneschijn, en slechts ogen voor elkaar hadden. Ze dacht dat iedereen wel naar haar zou kijken, een eenzaam meisje. Ze wilde al zo half en half, dat ze zich maar niet naar buiten had gewaagd en op haar kamer was gebleven, met een boek op bed liggend, zodat ze tenmin ste gevrijwaard zou zijn geweest voor nieuwsgierige blikken. Hoe moest een meisje in Londen nu eigenlijk kennissen maken, vroeg ze zich wanhopig gestemd af, een meisje zoals zij, dat van nature verlegen was en bijna heel haar leven op het plat teland had gewoond? De winterzon bescheen haar bleke, fijn-besneden gezichtje, waarvan te midden van de drukke menigte om haar heen duidelijker haar eenzaam heid viel af te lezen dan op haar wei nig opwekkende en stille kamer. Instinctief liep ze in de richting van het minder druk bezochte deel van de dierentuin en plotseling stond ze V901* een grote kooi, waarin een prachtige Bengaalse tijger rusteloos heen en weer liep. Ze bleef staan, aangetrokken door de schoonheid van het dier, de zacht heid van zijn pels met de levendige oranje en zwarte vlekken, de vrouwe lijke gratie van zijn soepel lijf, de ar rogante gereserveerdheid van zijn rus teloze ogen. Gefascineerd, haar een zaamheid op dat moment vergetend, keek ze naar het dier, haar gevoel van schoonheid gestreeld door de» perfectie van al zijn bewegingen, de vloeiende lijnen van zijn soepele bouw. Mooi hè, vindt U ook niet? Soms denk ik wel eens, dat hij de mooiste van alle dieren is in ieder geval de meest wrede. Met een ruk draaide Joanna haar hoofd om, geschrokken door de stem van de onbekende, die ongemerkt ach ter haar was komen staan. Ze bloosde verward en trachtte weg te komen, iets instemmends mompelend. Maar toen aarzelde ze. Dit was niet brutaalweg een meisje aan de haak slaan. Hij bloosde ook, deze lange, slanke jonge man met zyn verlegen ogen en on zekere glimlach. Ze glimlachte en hy zei haastig: 't Spijt me, als ik U heb laten schrikken. De woorden ontsnapten me eigenlijk voordat ik er erg in had. U was zo in aandacht verzonken voor de tijger, U leek met Uw gedachten wel een miljoen mijl weg te zijn, in een wereld van U zelf Ja. dat was ik. In de jungle Hij keek verrast, zodat ze snel verder sprak: O, nee. Ik ben daar nog nooit geweest, maar ik heb vrij veel gelezen en van m'n kinderjaren af heb ik er altijd van gedroomd naar veraf gelegen streken te gaan. Het moet iets prachtigs zijn om een dier als dit in zijn natuurlijke omgeving te zien, om het te filmen, om Ze zweeg middenin de zin omdat ze plotseling besefte dat ze zo maar te gen iemand sprak, van wiens bestaan ze twee minuten geleden nog geen no tie had gehad. Ja, U heeft gelijk, 't Is prachtig! Als U tenminste 't type bent, dat van zo'n leven houdt, zei hij rustig. U moet namelijk weten, dat dat deels m'n werk is. Ik kwam juist vandaag eens kijken hoe 't met de dieren zou gaan, die we van onze laatste reis heb ben meegenomen. Hij aarzelde nogal onhandig en liet er toen met een verlegen intonatie op volgen, waardoor hij plotseling erg jong leek: Lowe is m'n naam, Kenneth Lowe. Ik vraag me af zou U 't soms pret tig vinden om met mij mee te lopen? Nu U zo veel belangstelling toont Ik zou dat heerlijk vinden, ant woordde ze snel, en ze was verbaasd door het gemak, waarop ze deze woor den had uitgesproken. Heel haar leven had ze gevochten tegen haar verlam mende verlegenheid, die maar al te vaak voor gereserveerdheid werd ge houden en waardoor ze gehinderd werd gemakkelijk vrienden te maken. Maar nu liep ze naast deze onbeken de en plotseling was de dierentuin een opgewekte, vriendelijke plaats, waar de mensen heen gingen om zich te ver maken. We gaan eerst naar Ferdy kijken. Dat is een miereneter uit Brits-Guya- na. Werkelijk een erg aardig dier en een speciaal vriendje van mij De middag ging voor Joanna met onvoorstelbare snelheid voorbij, terwijl zij luisterde, gespannen luisterde, naar Kenneth Lowe's beschrijvingen van alle dieren, die zy op hun laatste reis gevangen hadden. Later, bij de thee in het restaurant spraken zij met de intimiteit van oude vrienden. Joanna verhaalde hoe zij uit het dorpje, waar zij tot voor kort ge woond had. na de dood van haar moe der was vertrokken. Ze meende dat 't haar zou helpen het plotselinge verlies van degene, van wie zij 't meest had gehouden, te vergeten, als zij naar Londen zou gaan, en hoe zij zich in plaats daarvan, steeds eenzamer was gaan voelen. Bij de warme sympathie, die uit zyn ogen sprak, voelde ze een ongekende gloed van geluk door haar lichaam trekken, die haar ogen deed glanzen en haar wangen rood kleurde. Het geluksgevoel was nog steeds bij haar, toen zij de volgende ochtend de hoes van haar schrijfmachine nam. Hilda Venning, die met haar het kleine kantoortje deelde, keek haar nieuwsgierig aan. Je ziet er voor een maandag ochtend afschuwelijk vrolijk uit, Jo! Als de kat, die zo juist de kanarie heeft opgegeten! Joanna begon te lachen. Even aar zelde ze. Zou ze Hilda, een door en door hartelijk meisje, van haar avon tuur vertellen en over de afspraak voor een gezamenlijk etentje, die ze voor vanavond gemaakt had en die, als een glanzende schat, vooraan in haar ge heugen lag? Haar gebruikelijke terughoudend heid terzijde schuivend, voelde ze dat ze er iemand deelgenoot van moest maken, want anders zou het geluk haar è,l te zeer overweldigen Lowe Lowe Ja, zei Hil da even later, Ja, natuurlijk, die naam komt me bekend voor Ja, ik weet 't weer! Ik herinner 't me nu. Ik heb je toch wel eens verteld, dat Harold gek is op natuur-fotografie? Een keer heeft hij me meegesleurd naar een lezing door deze Lowe Ze zweeg plotseling, alsof ze zich iets herinnerde, staarde naar haar schrijf machine, aLs wilde ze niet zien hoe de glans, die over het gezicht van het meisje gelegen had, verdween, toen ze zachtjes zei: Hij en zijn vrouw zijn vrij bekend. Joanna bleef doodstil zitten, haar ogen strak gericht op een vlieg, die op de rand van haai* brievenbakje was gaan zitten, terwijl haar droom lang zaam ineenschrompelde en tot as ver viel, haar stom en leeg achterlatend. Ja, natuurlijkwat dom van mij. Ik heb ook wel eens van hen ge hoord. Dat ik daar zélf niet eerder op gekomen ben, zei ze tenslotte met vlak ke en toonloze stem. Je voelde je té gelukkig om na te kunnen denken, zei een inwendige stem, je verbeeldde je, dat je iemand gevonden had, even verlegen en al leen als je zelf. Je werd verblind door die ontdekking. De wereld leek nog sleohits veraf gelegen te zijn Haar lippen vertrokken zich tot een 'bittere glimlach. Hoe simpel, hoe naief moest Kenneth Lowe haar gevonden hebben. Ze bloosde toen ze eraan dacht hoe ze aan zijn lippen had gehangen, en hoe zy op haar beurt zoveel over haarzelf had verteld. Maar toch ze kón 't niet geloven, dat hij haar voor de gek had gehouden en dat hy haai- in stilte had uitgelachen. Ze sloeg even een blik op Hilda, maar Hilda's gezicht was 'tactvol ver borgen achter enkele papieren. Ze was er dankbaar voor ,dat ze haar niets over het afspraakje had verteldnu was haar die vernedering tenminste bespaard. Ze zou niet gaan, natuurlijk niet. Ze zou niet de fout maken zichzelf wijs te maken, dat 't die ene keer niet zo erg zou zijnZe had hem gisteren té aardig gevondenals ze ermee door zou gaan hem te ontmoeten, hoe zou zij dan moeten voorkomen, dat ze verliefd op hem zou worden? En hij was trouwens al getrouwd Niets kon dat veranderen. Snel, doch met haar gedachten ver weg, begon ze te tikken. Ze was vijf minuten te laat, toen ze het restaurant 'betrad en bij de brede deuren bleef staan. Ach, ze wist wel dat ze er dwaas aan had gedaan om toch te komen maar had ze er niet wel duizend keer over gepiekerd en was ze niet steeds weer tot de con clusie gekomen, dat ze eigenlyk niet kon wegblijven? Trots, gezond ver stand, haar inzichten, over goed en verbod tot het houden van openbare bijeenkomsten, ten behoeve van de ont vangst van de officiële Russische gast". „PIA" vermeldde in het bericht, dat openbare byeekomsten toegestaan wa ren tijdens het gehele verblyf van Kroesjtsjef in Indonesië, terwijl het leger daoarvoor alleen toestemming had gegeven voor de dag van zijn aankomst. Dit is voor het eerst, dat het militaire commando een verbod oplegt, dat alle diensten treft van „PIA", dat voor ver schillende Indonesische persorganen de voornaamste nieuwsbron is. Kroesjtsjef steunt eis inzake Nieuw-Guinea Voor het eerst tijdens zijn Indonesi sche reis heeft Kroesjtsjef vanochtend te Den Passar op Bali uitdrukking ge geven aan zijn steun voor de Indone sische eisen op Nieuw-Guinea. Voor een geestdriftig gehoor van een 50.000 Bali nezen verklaarde hy dat zijn besprekin gen met Soekarno zeer nuttig waren voor de wereldvrede. Hij hernieuwde zyn aanvallen op het kolonialisme en impe rialisme en ried de Indonesiërs aan hun „duur verworven vryheid" te consolide ren. Kroesjtsjef ,die volgens eerdere be richten blijk had gegeven het kijken naar plaatselijke dansen moe te zijn, leek vanochtend goed uitgerust en op geruimd toen hij te Den Passar een op tocht van 700 baarevoetse Balinese meis jes in sarongs gadesloeg. Registratie politieke groeperingen Blijkens een mededeling in de Staats courant van vandaag heeft de kies raad in het volgens de Kieswet bij te houden register als politieke groeperin gen ingeschreven: ..Legioen Gepensio neerden en Ambtenaren" als nummer 16, en de .Nationale Unie" (aandui ding N.U.) als nummer 17. Uit het register zijn geschrapt: 8. Nederlandse Oppositie Unie, 10. Natio nale Unie op Algemeen Christelijke Grondslag (aanduiding Nationale Unie (algemeen christelijk) en 14. Partij voor Overheidspersoneel, aanduiding P.V.O. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Erik A., zn. van A. M. Lee man en J. W. van Rhijn; Evert J.. zn. van A. Rijsdam en J. Mastenbroek; Yvon ne S. P.. dr. van C. Helfensteijn en C. van Ees; Jacob C., zn. van J. Vianen en A. van den Burg; Antonlus L., zn. van J. Ch. W. Visser en W. van D(jk. Ondertrouwd: J. E. Conradl, 60 Jr. en M. B. C. Hanewlnkel; H. W. ten Bosch. 28 Jr. en C. van de Weterlnk, 23 Ir. Getrouwd: A. J. van Dlnteren. 24 Jr. en A. G M. Goossens. 24 Jr.; W. Hoge- wonlng, 29 jr. en G. Postmus, 23 Jr. VOORSCHOTEN Erwtensoep redt de vluchtelingen De erwtensoep-actie, die gehouden werd op zaterdag 20 februari en georgani seerd was door de plaatselijke Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpver lening met medewerking van het Ma- rine-opkomst-Centrum te Voorschoten heeft netto f. 2024,56 opgebracht. Dit geld wordt afgedragen aan het Nederlands Comité Wereldvluohtelin- genjaar 1959'60, en zal besteed worden om de Oosteuropese vluchtelingen in de kampen Friedrichsfeld en Ohmstede blijvend te verlossen van hun geest dodend kampleven. slecht, haar afkeer van een compromis dit alles had haar gewaarschuwd. Maar iets in haar, dat sterker was, had 'haar overgieh&ald zich te houden aan deze eerste en laatste afspraak met Ken neth Lowe. Ze zag hem toesnellen, glimlachend, z'n hand uitgestrekt. Ondanks alles be gon haar hart te bonzen, toen hij haar hand greep. Joanna I Ik ben zo blij j e weer te zien. Ik heb de hele dag doodsangsten uitgestaan, dat je missohien niet zou komen. Hij keek haar verliefd aan en ze voelde even een stekende pijn bij de gedachte, dat ze, na vanavond, hem nooit meer moest zien. Slechts enkele ogenblikken begon haar vaste voorne men te wankelen. Hij was kennelijk zo blij 'haar weer te zien en er lag een te grote oprechtheid' in zijn eerlijke, blau we ogen om een flirt te kunnen zijn. Maar als hij nu eens ongelukkig zou zijn getrouwd? Móést ze hem ook dan opgeven? Zou het zo verkeerd zijn om er mee dooa- te gaan, om deze vriende lijke, verlegen man nu en dan te ont moeten, zodat ze de eenzaamheid in haar eigen hart kon verdrijven, al was hij dan ook getrouwd? Ze haalde eens diep adem en bande al deze ideeën, die haar kwelden en in verleiding brachten, resoluut uit haar gedachten. Kenneth! 't Is leuk je weer te zien! Ze zweeg even, ze wilde haar korte droom over geluk nog een enkel mo ment vasthouden, ziek 'bij de wanho pige gedachte die droom in rook te moeten zien vervliegen. Toen ging zij moedig verder. Je zult me gisteren wel dom heb ben gevonden, dat ik niet meteen wist wie je 'bent. Myn collega op kantoor wist 't direct. Natuurlijk, jij en je vrouw zijn vrij bekend. De woorden waren als vallende glas splinters in de stilte, die tussen hen ontstond. Joanna glimlachte met strakke lippen. Langzaam begonnen zijn wangen zich rood te kleuren. Zijn ogen wei-den donkerden* terwijl 'hij haar aanstaarde, ernstig en zoekend. Haar gl'ilmaoh verstilde onder deze blik en ze voelde zijn blikken door haar heen gaan. de geheime plaatsjes in haar hart aftastend. Die enkele momenten, die een eeuwigheid leken te duren, keek ze hem strak aan, weerstandloos. Toen begon hij plotseling langzaam en vriendelijk te glimlachen en greep haar ijskoude hand. Ik ben niet getrouwd, Joanna. Je vriendin dacht kennelijk aan myn broer, Charles Lowe en Dorothy, mijn schoonzuster. Zij vormen het beroemde paar en doen al die spectaculaire din gen. Ik ben maar veearts van beroep en ga mee om de dieren onder contro le te houden. Ik ben een soort oppas. Hij nam haar bij de elleboog en liep in de richting van de bar. Joanna's voeten schenen nauwelijks de grond te raken toen zy op het tafeltje in de 'hoek afliepen. Ik heb zo ^t idee, dat dit gevierd moet worden, zei Kenneth even later, toen hij haar een glas aanbood en t zijne omhoog hief. Hun ogen ontmoet ten elkaar en ze glimlachten. Op ons, Joanna! zei hij zachtjes. Op ons, zei Joanna en ze wist dat ze nog nooit zó gelukkig waa geweest Onder de titel „Verflauwing der gren zen" besprak de heer T. M. Gilhuis, uit Dordrecht, gisteravond in een zeer druk bezochte vergadering van de A.-R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" diverse onderwijszaken en wel speciaal het wetsontwerp „Cals". In de onderwijsdiscussies, aldus spreker, komt de laatste tijd de idee naar voren, dat we af moeten van het verschil tussen openbaar en bijzonder onderwijs. Een dergelijke tendenz is ook merkbaar in het onderwijsontwerp van minister Cals, bekend als ,,de Mammoetwet". In een adres van de christelijke on derwijsorganisaties aan de volksverte genwoordiging is een groot aantal be zwaren naar voren gebracht. Krachtens de grondwet is het bijzon der onderwijs vrij en dit recht werd door het wetsontwerp aangetast. Er werden diverse besprekingen gevoerd en deze hadden tot gevolg, dat er wel iets bereikt was en sommigen menen nu, dat aan de grondwettelijke bezwa ren tegemoet ls gekomen. Men wijst hierbij op de precisering van de hoofd stukken. De heer Gilhuis opperde een groot aantal bezwaren tegen de voorgestelde wet. Een ervan was, dat veel te veel geregeld wordt bij A.M.v.B. of bij K.B., waardoor de invloed van de Kamers tot een minimum is beperkt. Voorts behandelde spreker de ver schillende in de wet voorgestelde schooltypen. Spreker had waardering voor de moedige poging van minister Cals om de gigantische taak van de onderwijs vernieuwing op zich te nemen. Maar laten wij nooit vergeten elk artikel van zo'n wet op de mérites te beoordelen. In zijn kritiek noemde de heer Gilhuis verschillende punten, die een moge lijkheid lieten tot willekeur van de mi nister, zoals het zgn. brugjaar, de voor gestelde planprocedure, de overgangs bepalingen en de stichtings- en ophef fingsnormen. De vrees bestaat dat de overheid veel te veel naar zich toetrekt. De vryheid von onderwijs is voor ons een zeer groot goed. Als aan onze principiële be zwaren niet tegemoet gekomen wordt, zal bij de behandeling van de wet ons „onaanvaardbaar" moeten klinken. Het wetsontwerp past in het straatje van de Part ijvan de Arbeid, geeft toe aan de doorbraakgedachte en men krijgt de zgn. ontmoeting, die daarbij voorgestaan wordt. Spreker kritiseerde de opvattingen van hen, die God uit de school willen weghalen en menen dat op de chris telijke school een vermenging van na tuur en genade plaats vindt. Zij stellen dat wij geen christelijke mensjes kun nen maken, want dit is werk Gods, dat niet in het horizontale vlak ligt en waarvan wij mensen met de handen af moeten blijven. Karl Barth heeft ge zegd: de school is om te leren, niet om te bekeren. De heer Gilhuis stelde daar tegen over, dat men in de chrisaelijke school probeert het onderwijs vanuit het Evangelie te geven en wel zodanig, dat Geen onregelmatigheid in het geval Baliy De algemene inspectiedienst van het ministerie van Landbouw heeft het on derzoek naar het „geval-Bally", ingesteld op verzoek van de gewestelijke raad Overijssel van het Landbouwschap, vol tooid. De conclusie van dit onderzoek is, dat er bij de overeenkomst tussen de on volwaardige landarbeider Bally uit Die penveen en diens werkgever geen sprake is van een onregelmatigheid. Zoals al eerder is gemeld had de plaatselijke so ciale commissie van het Landbouwschap te Diepenveen haar goedkeruing gehecht aan de individuele arbeidsovereenkomst, waarbij Bally van zijn werkgever vrije kosten en inwoning, kleding, verzorging en een rijksdaalder zakgeld kreeg. uit alle vakken de vlammen opschie ten van het komende Koninkrijk. In het schriftelijk onderwijs willen wij de tekenen oprichten van het ko mende herstel van de schepping. De christelijke school probeert het kind zicht te geven op het leven en wil bewerken, dat men de eigenlijke taak in het leven gaat zien als dienst van God, niet allereerst om de techniek van het christelijk sterven onder de knie te krijgen, zoals men wel eens zegt. De eenheid des levens noemde de heer Gilhuis een machtige Schriftuur lijke gedachte. We mogen dit leven nooit in stukjes gaan knippen, een stukje Gods en een stukje wereld. Tenslotte gaf spreker een overzicht van de Ideeën van Karl Barth, die meent dat er geen principieel verschil is tussen kerk en wereld. Ieder hoort er bij of hij het weet of niet. De ver worpenheid en het ongeloof is door Christus gedragen. Wij mogen geen onderscheid maken. De heer Gilhuis noemde dit een fu neste leer Het Evangelie kent haar niet. Daarin wordt het ongeloof als realiteit gezien en de Schrift wekt op ons daartegen te wapenen. Wij heb ben tegen de boze te strijden met de wapenen des Evangelies. Op ons rust de grote taak ous te bezinnen op het feit .dat de God onzer vaadTen nog steeds dezelfde is en ons ook wil lei den als wij op Hem vertrouwen. Op dit instructieve referaat volgden zeer vele vragen. Bij de discussie ging de spreker uitvoerig op diverse pun ten in. BEURSOVERZICHT Unilevers vast Amsterdam, 25 februari. Unilever werd vanmiddag in een rui me hoek druk verhandeld; vele stukken gingen in andere handen over. By de opening werd een koers van 752 gere gistreerd, tegen gisteren als slotprijs 744%. De beurs liep vooruit op de voor lopige jaarcyfers van het concern, die nabeurs worden bekendgemaakt. De ver wachtingen over de cijfers zyn nogal hooggespannen. De Unileverwaarden verlieten de markt op circa 752. Aku's op 443 frac- tioneel lager. Philips een kleinigheid hoger op 746 en Kon. Olies goed prijs houdend zonder meer. Opvallend is, dat de koers van Unilever thans boven die van de Philips aandelen ligt. Aandelen Nationale Handelsbank werden iets ho ger getaxeerd. In de Scheepvaartsector weken de koersen slechts weinig af by die van de voorgaande slotkoersen. Van de leiden de Cultures lag HVA op 162 vast en boekte een koerswinst van circa vier punten. Certificaten Deli stegen van 174 tot 176.50, vrywel geiyk met de slot- koers van de vorige dag. Amsterdam Rubbers op 116 ruim twee punten la ger. Staatsfondsen vrywel onveranderd. De ondertoon was hier echter gemakke- ïyker. De beurs verwacht binnen niet al te lange tyd een nieuwe 4%% lening van de Bank voor Nederl. Gemeenten. In de lokale sector werden aandelen Lindeteves-Jacobaberg vrywel onveran derd op 147 geadviseerd. Deze maat- schappy heeft een dividend van 7% be kendgemaakt over het boekjaar 1958/ 1959. Het jaar daarvoor werd 8.8% divi dend uitgekeerd, waarvan 2.8% uit de dividendreserve. WISSELKOERSEN Amsterdam, 25 februari. Londen 10.5610.57*4. New York 3.76%—3.77%. Montreal 3.96—3.96%, Parys 76.77%—76.82%; Brussel 7.55%— 7.56%; Frankfort 90.38*»—90.43% Stock holm 72.81%—72.86%; Zürich 86.89%— 86.94%; Milaan 60.69%—60.74%Ko penhagen 54.61—54.66; Oslo 52.73—52.78; Wenen 14.50%—14.51% Lissabon 13.16% •13.18y4. Beurs van Amsterdam Donderdag 25 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 99% 99 A Ned. '59 4% 99% 99% Ned. '59 4% 97% 97% Ned. '53 3% 93% 93 Grootboek obi. 3% 92% 77% Ned. '47 3% (3) 91% 91% Ned. '51 3% 94 94 L Ned. '53 (3%) 92% 92% Ned. '56 3% 92% 92 Ned. '48 3% 86% 86% Ned. '54 3% 86% 86% Ned. '55 I 3% 88% 88 Ned. '55 n 3y4 90 89% Ned. *37 3 89% 89A Dollarlng '47 3 90% 90'1 Investeringscert. 3.. 96% 96% Ned. 62-64 3 961» 96% Indië -37 A 3 93% 93 A Grootboek '46 3 89fg Ned. WB 6% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 41 41 Nat. Handelsbank 168 170 Ned Handelmy254% 258 Amst. Rubber 118%GL 116% H.VA158% 160% Senembah 530 A.K.U444% 444% Berkel's Patent (v.) 280GL 278 Calvé Delft cert. 700 707 Dell My en (Ver.) 176% 175 50 Kon Pap. v. Gelder 242 247% Hoogovens cert791% 783 Müller en Co. N.B 363 361 Ned. Kabelfabr411 405 Philips 745'4 747% Philips pref.275 276 Unilever 744% 752 Wilton Feyenoord 214% 214 Blliton 2de r 351 350 Dordtse Olle gew 709% 718 Kon Olle <f 20.155.50 156 80 Idem (50 A f 20.154.40 154.90 Holl. Amer hjn 165%GB 165' Java China Paket 161% 162 K.L.M 108 10850 Kon Ned Stmv My 179% 179% Kon Paket My 141 139% Stoomvaart My Ned 163 163 Ntevelt Goudr cert. 148% 149 v. Ommeren cert 243 241% Kon Rott. Lloyd 156 156% Ned. Scheepv Unie 149% 149%GB NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93 92% idem '48 (3%) 93% ft dam '52-1 (4%) 96 96 B Id. Id. "37 I-n (3%) 93% Z.-HoUand *86 (4%) 971» Bankwezen Bank N. G '58 (5%) 103% 103% id. N.WH '52 (4*4) 93% 96!» Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94 B 94% Premieleningen A'dam '53 3 99*4 99 A'dam '51 12% 82% A'dam '56 I 2%83% 83 A'dam '56 II 2% 90% 90*4 Eindhoven '54 2% 79% 79% Enschede'54 2% 79% 80% Den HaaR '52 12% 87', 86% Idem H 2% 87 B 87 R'dam *52 I 2% 85% 85% Idem II 2% 87 Idem '57 2% 96*4 96% Utrecht "52 2% 85 L 84% Z.-Holl 1957 2% 93A 93A NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- cn Credietlnstellingen Robeco 220 220 Amst Bank 318 322 H.B.U. cert223% 223*4 Rott. Bank 275 271% Twentsche Bank 270 268% Industrie Ondernemingen Albert Heyn360 362 Borsumy 65% 65% K N Ed met A-AA 90 Idem prei wd 93 Electrolasmy 312 301 Kon Ned Grofsm 177 177 Holl Constructie ..432 Ing bur v Bouwnyv 259 257 tnternatlo 160*4 160 Int Kunststof! Ind 64 62 Leidse Wolspinnerij 389 380 Rott. Droogdok My 599% 594 Sikken's Laklabr 595% 592 Ver Touwlabrleken 295 Walvisvaart 116B 116% Wemlnk's Betonm 162 159 Van Wyk en Heringa 113 111% Zaalberg 122% B 123B Spoorwegen Dell Spoorweg My. 6 Amerik. fondsen Canadian Pacific R 26% Intern Nickel 103% 102% Anaconda 57% 56 A Bethlehem Steel 49 48% Cities 8ervtce 44% 43 General Motors 47A 47 Kennecott 871» 87% Republic Steel 64% 63% Shell OU 72% 72 Union Pacific 29 29% Un. States Steel 86% 85%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9