LEXINGTON ien zeelieden brachten bange ren in sloep door op hoge zee Het merk „dat bet hardst gaat" AMERICAS BEST TOBACCOS Februaristaking lieden herdacht gericht 1 maart 1860 Donderdag 25 februari 1960 Vijfde blad no. 29984 Schipbreukelingen van Engonia Is helden in La Rochelle binnengehaald O tien schipbreukelingen van de itboot „Engonia" uit Rotterdam, die nacht van maandag op dinsdag Golf van Biscaje verging, zyn gis- als helden gevierd in de Franse gplaats La Rochelle. i grote menigte stond hem op te ten, toen zij daar omstreeks het iguur kwamen binnenvaren op de se treiler „Capitaine Quemerais", ien dinsdagmiddag tenslotte vond, t zij tien uur lang in een open red- boot op een woeste zee hadden pzwalkt. der applaus van de menigte gin- de tien jonge Nederlanders naar André. waar de directeur van de iven, René Gorglin, een schone re- seld over de solidariteit op zee en ïverschrokkenheid van het Neder- e zeevolk. hotel „Au rendez vous des Bre- konden de Nederlanders daarna de douche en kregen zij warme i. Toen weer terug naar Café An- oor de lunch. idaag zouden de mannen doorrei- :aar Parijs en vandaar naar Rot Nooit vergeten zal nooit vergeten hoe blij wy toen wij de „Capitaine Queme- zagen en hoe goed wij door de be- ling van dat vissersvaartuig, dat edde, zyn verzorgd." pitein Steven Ros vertelde het aan ?der, die het maar horen wilden, waren maandagavond om elf uur Spaanse haven Pasajes vertrok- net 840 ton zinkerts, met bestem- Antwerpen", zo vertelde kapiteiin „Er stond een hoge zee, met een tige westelijke wind. 's Nachts om jur waarschuwde de officier van acht mij, omdat het schip plotse- onheilspellend slagzij maakte, zo- at de machinekamer spoedig onder kwam te staan. Het schip was houden en nadat wij noodseinen >n uitgezonden gingen wy in de tien opvarenden werden urenlang sloep op de hoge golven heen en geslingerd. Het water sloeg over leen. Verscheidenen van hen waren de kooi, in pyama, in de sloep ongen. De mannen vroegen zich ig af of de noodseinen die ze maar hadden kunnen uitzenden wel angen waren. Zij staken van tijd ijd lichtkogels af. Toen het dag zagen zy verscheidene schepen X maar niemand zag hen. Om- is twaalf uur kwam de Franse r in de buurt. De laatste lichtkogel de lucht in. Enorme spanning in de Zou deze laatste kans nog vol le zijn? Gelukkig, de uitkijk van de sboot zag het noodsignaal. .Captaine Quemerais" had 's och- SLAPELOOS EN ÜHOOGDE BLOEDDRUK DOOR CHOPIN roces voor Zweeds hof k voor de viering van de 150ste ig van de geboorte van Frederic in moet een Zweeds hof beslissen de vraag of het spelen van Chopin k als een bedreiging van de ge leid der buren moet worden be- wd. Het gaat om de klacht van een wijzer op leeftyd die zijn buurman, nianist, had doen vervolgen omdat tiem door het onophoudelijk spelen fhopinmuziek slapeloosheid en ver- Ie bloeddruk zou hebben bezorgd, lagere rechter veroordeelde de mu- tot boete en schadevergoeding maar inist is in hoger beroep gegaan op lelling dat „een ieder zijn eigen ale leven moet kunnen leiden" en iverdag gespeelde klassieke muziek als schadelijk voor de gezondheid aorden beschouwd. andere musicien buren van i wachten vol belangstelling de uit- van het Hooggerechtshof af. loekjes over bezetting voor de schooljeugd n W. van Amsterdam constateren (le jongeren in onvoldoende mate d blijken te zijn met de geschiede- in ons land in de periode 1940-1945 itardoor „te weinig begrip tonen de gezamenlijke krachtsinspanning •dig was om Nederland zijn onaf- flijkheid te doen herkrijgen", college meent dat in dit tekort te worden voorzien en zy stellen m de gemeenteraad voor het onder- ad personeel en de leerlingen van cholen voor voortgezet onderwysen iderwijzers der lagere scholen het i „Volk in verdrukking en verzet" reiken. Dit boekje, geschreven door Rengelink en I. Mug, wordt uit- tn onder auspiciën van het Natio- Comité Viering Bevrijdingsdag 1960. in W. stellen voor een krediet van W.te voteren voor het aanschaf- in 60.000 exemplaren dezer boekjes de van enkele andere boekwerkjes deze geschiedenisperiode, bestemd bet onderwijzend personeel. De uit- zal geschieden als onderdeel van ttende herdenking der bevrijding. Tabaksmarkt officieel naar Bremen terplaatsing van de Indonesische smarkt van Amsterdam naar Bre- thans bij contract te Djakarta ge- t. zo maakte de Duits-Indonesische lonaat.schappy te Bremen bekend. *atschappij deelde mee, dat het kt in Djakarta door een delegatie lemen was gesloten. Titan-capsule na ruimtereis geborgen Intercontinental tweetrapsraket bet type „Titan" is gisteren met van de Amerikaanse basis te Canaveral gelanceerd Het wapen een ontplofbare lading had. legde ki tends om half zeven het vissen gestaakt om naar de „Engonia" te zoeken. Hevig rollen Kapitein Ros vermoedt, dat door het hevige rollen van zijn schip op de zware zee de lading is gaan verschuiven en de luiken waren ontzet, en dat daardoor zyn in 1956 gebouwde schip onder is gegaan in het „zeemanskerkhof", zoals de Golf van Biscaje in de zestiende eeuw reeds door Nederlandse zeelieden werd genoemd. De tien opvarenden van de „Engonia" worden morgenochtend thuis verwacht. Het zyn: kapitein S. Ros, 28 jaar, onge huwd, uit Den Haag, stuurman: J. Q. Brand, 39 jaar, gehuwd zonder kinderen uit Vlissingen, eerste machinist H. Mel- gers, 36 jaar. ongehuwd, uit Vlaardin- gen, tweede machinist B. M. Bijtenhoorn 22 jaar, ongehuwd uit Schiedam, leer ling-machinist P. A. Vierstraate, 16 jaar, uit Nymegen, matroos W. Twijnstra, 29 jaar, ongehuwd, woonachtig in Canada, matroos G. Postma, 21 jaar, ongehuwd, uit Kolumerland, lichtmatroos G. Wiers- ma. 19 jaar, ongehuwd, eveneens uit Kollumerland, matroos onder de gage: A. van Beelen, 18 jaar, ongehuwd, uit Noordwijk aan Zee en kok T. Wiebe, 31 jaar, uit Arnhem. Voor de vyftiende maal na de bevry- ding is vanochtend in het hart van de voormalige, zo geschonden jodenbuurt in Amsterdam de februaristaking uit 1941 herdacht. De Amsterdamse bevol king legde in dat jaar het werk neer uit protest tegen het eerste wrede optreden van de Duitse bezetter tegen de joodse stadgenoten, die desondanks sedert dien in groten getale werden weggevoerd. De hoofdstad verloor hierdoor een achtste deel van haar bevolking. Rond het forse beeld van „De dokwer ker", dat de herinnering aan deze moe dige verzetsdaad levend houdt, stonden vanochtend opmerkelijk veel burgers ge schaard, onder wie zeer vele jongelui. Aan de hoge mast bewoog zich traag de vlag met het stadswapen en het devies „vastberaden, heldhaftig, barmhartig", dat de stad voor deze staking verwierf. „Deze staking was een bewijs van de smeulende verzetsgeest, die een vonk nodig had om te ontbranden. Er ont stond afkeer tegen de maatregelen van de bezetter, gevolgd door een gevoel van zelfbewustheid. Op vele plaatsen in het land werd het voorbeeld van Amster dam gevolgd. Want het verzet kreeg nieuwe impulsen", zo zei burgemeester Van Hall in een korte toespraak. Hij noemde de staking een strijd voor de vryheid van de mens. Het is no dig dat wy deze strijd herdenken omdat ook vandaag nog mensen rechten met voeten worden getreden. Mr. Van Hall zei te denken aan de re cente daden van anti-semitisme in de wereld. Hy wees op de plicht, die de ouderen hebben om de jongelui deze strijd voor de rechten van de mens te leren. Indien deze stryd thans goed wordt verstaan, dan is de verzetsdaad uit 1941 niet vergeefs geweest. Nadat het mannenkoor van het Ge meente Energiebedrijf onder leiding van Joep Schreurs het „Hostias" van Bruck ner had gezongen, legde de burgemees ter een krans namens de gemeente aan de voet van het gedenkteken. Talryke afgevaardigden van hoofdstedelijke or ganisaties plaatsten eveneens bloem stukken. zodat de sokkei van het monu ment in korte tyd haast schuil ging on der de bloemen. De actrice Nell Knoop las enkele dag boekfragmenten voor met belevenissen van Nederlanders tijdens de bezettings- tyd. De korte plechtigheid eindigde met het zangen van het Wilhelmus, begeleid door de Amsterdamse Politiekapel, en met een défilé langs het gedenkteken. In West-Duitsland 16.000 rode agenten Oost-Duitsland heeft oo het ogenblik naar schatting 16.000 agenten in West- Duitsland. Elke dag worden er gemid deld acht van hen gearresteerd! Dit heeft de premier van de Westduitse deelstaat Sleeswijk-Holstein op een stil den tenbijeenkomst te Göttingen mede gedeeld. Hij deelde verder mee. dat per maand omstreeks vijf miljoen stuks propaganda-materiaal naar West-Duits- land verzonden worden en in het bij zonder aan regeringsfunctionarissen en vooraanstaande figuren uit de industrie. Volgens het Instituut voor de Duitse Industrie te K -uien neemt de commu nistische infiltratie in West-Duitsland Sleutelactie „Doe Open" Nederlandse jeugd helpt vluchtelingen (Van onze Amsterdamse correspondent) „Doe Open", de sleutelactie van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap ten bate van de vluchtelingen in Ohmstede en Friedriehsfeld zal de komende 14 da gen haar climax bereiken. Dat hoopt al thans het actie-comité, dat in Amster dam zijn hoofdkwartier heeft opgesla gen en vandaar uit de activiteiten van de jeugdeomité's in het land volgt. De sleutelactie beoogt een hydrage van de Nederlandse jeugd te geven in het wereldvluchtelingenjaar, waarin Nederland zich tot taak heeft gesteld de 377 Letten van Ohmstedc en de 390 Polen van Friedriehsfeld aan woningen te helpen, opdat zy de oude tochtige ba rakken kunnen verlaten. „Doe Open" vraagt iedere jongen en ieder meisje een symbolisch sleuteltje te kopen voor minstens 25 cent. Het sleuteltje, dat de deur van een mens waardige woning voor deze vluchtelin gen kan openen. Iedere dag opnieuw lopen meer Nederlandse jongens en meisjes met dat sleuteltje opgespeld en iedere dag opnieuw worden op de kaart van Nederland in het hoofdkwartier van het actie-comité meer kraaltjes ge prikt als aanwijzing dat er nieuwe jeugdcomité's zijn opgericht. Zaterdag worden alle remmen losge gooid. Tot en met 12 maart zullen alle jeugdcomité's zioh dan tot het uiterste inspannen om te zorgen, dat alle sleu teltjes aan de man zijn gebracht en dat zij zelfs meer zullen opbrengen dan dat simpele kwartje. Zij zullen het geld zien binnen te halen met volksdansdemon- straties en met rock-'n-roll-festijnen M t tekenwedstryden en tentoonstel lingen over het vluchtelingenwerk. En met tientallen andere ideeën. En als de actie tenslotte zal worden afgesloten hopen zij. dat de Nederlandse jeugd minstens 600.000 gulden op tafel leggen kan. Overleg op Cyprus In Nicosia begonnen vandaag nieuwe besprekingen over Cyprus tussen de Cy prische leiders aartsbisschop Makarios ivoor de Griekse gemeenschap) en dr. Koetsjoek voor de Turkse gemeenschap) en de Britse vertegenwoordiger Julian Amery. Men verwacht dat deze serie ongeveer een week zal duren. Zoals bekend is er nog geen overeen stemming over de kwestie van de om vang der Britse bases in de nieuwe repu bliek. Engeland wenst soevereiniteit over ongeveer 300 vierkante km voor twee bases, maar de Cyprioten willen dit op ongeveer 90 vierkante km gesteld zien. Volgens de persdienst van het Griekse consulaat in Nicosia is het in Athene bekend geworden dat de Britten zullen instemmen met een totale omvang der bases van 200 tot 250 vierkante km Makarios verklaarde dat men eerst de andere hangende kwesties zal bespreken alvorens over te gaan tot het belangrijke probleem van de omvang der soevereine bases. toe en trachten de communisten vooral vaste voet te krygen in de industrie door industriëlen officieel uit te nodi gen naar Oost-Duitsland te komen om hen daar te beïnvloeden. Eisenhower tegen de rode infiltratie in Zuid-Anierika President Eisenhower is gisteren uit Brasilia, de toekomstige hoofdstad van Brazilië, in Rio de Janeiro, de tegen woordige hoofdstad aangekomen. In een toespraak tot beide huizen van het Braziliaanse Congres, die daar toe in een gemeenschappelijke zitting byeen waren gekomen, verklaarde pre sident Eisenhower, dat de Verenigde Staten er bij de andere vrye landen op aan zullen blyven dringen een aanzien- lyk gedeelte van het geld, dat zij bespa ren op hun militaire uitgaven, te beste den voor vreedzame ontwikkelings doelen. Hy verklaarde, dat dit een tijd was van grote beslissingen, waarby elke staatsman de dure plicht had de vrede te bevorderen, „want oorlog is iets by- zonder ongerijmds geworden". Eisenhower sprak zich uit voor een versnelde uitvoering van speciale wer ken, dit om het programma „Pan- Amerika" van de Braziliaanse president Kubitschek, dat voorziet in de economi sche ontwikkeling van het westelyk halfrond, ten uitvoer te leggen. De president zegde de steun der VB. voor dit plan toe. Een passage in Eisenhowers toespraak, waarin hij verklaarde, dat de Verenigde Staten het als een inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van een Ameri kaanse staat zouden beschouwen indien enig ander land het volk van een Amerikaanse republiek door een inval, dwang of onder graving zou beroven van zijn vrij heid van keus, wordt uitgelegd als een uitbreiding van de z.g. Mon- roe-leer (in de negentiende eeuw door de toenmalige Amerikaanse president Monroe verkondigd), die in feite de waarschuwing bevat voor niet-Amerikaanse staten, om zich niet in te laten met de gang van zaken op het westelijk half rond. De aangehaalde zinsnede wordt beschouwd als een krachtige waar schuwing aan het internationale communisme, om niet te pogen door ondergraving vaste voet op het Amerikaanse vasteland te ver krijgen. Onderzoek vervuiling badstranden In de loop van dit jaar zal de vervui ling van de badstranden in studie wor den genomen door het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater <RIZA> en de afdeling water, bodem en lucht van het Instituut voor Gezondheids techniek TNO. Vorig jaar is aan dit vraagstuk ook reeds aandacht besteed, maar het dichter op elkaar wonen en het toenemend vertoeven aan de stran den hebben aanleiding gegeven tot een hernieuwd onderzoek, dat door beide ge- In Chateau Neuf-sur-Loire bij bedraagt voorlopig niet meer dan bereiken en telt 32 zitplaatsen of 90 Orleans is deze hangende tram in anderhalve kilometer. De tram kan staanplaatsen dienst gesteld als proef. Het traject* een snelheid van 100 km per uur Troepenconcentratie aan Israëls grens? Aan de Israëlische grenzen zijn weer belangrijke Syrische en Egyptische troepenconcentraties waargenomen, zo is in gewoonlijk goedingelichte Israëlische kringen in Tel Aviv meegedeeld. Uit dorpen in het zuiden van Israël wordt vernomen, dat Egyp tische tanks zijn waargenomen in de Sinai, in de buurt van de grens, terwijl kiboetzim (kolonistendor pen) in het noorden van Israël melden, dat in het grensgebied sterke Syrische eenheden zijn aan gekomen. Van officiële Israëlische zijde heeft men geen commentaar op deze berichten willen leveren. Een woordvoerder van het leger zei alleen maar, dat de generale staf de activiteit aan de grenzen nauw gezet in het oog houdt. noemde instanties met kracht ter hand zal worden genomen. De toenemende vervuiling van de stranden - meer in het byzonder van de zuidelyke - schijnt vooral het gevolg te zyn van het afnemen van de zuiverheid van het zeewater door het opdringen van het afvalwater uit de monding van de Nieuwe Waterweg, waarop veel riool water wordt geloosd. Het zoete rivierwa ter vermengt zich nu eenmaal moeilyk met het zoute zeewater, met als gevolg vervuiling van de stranden. Ook het Haagse rioleringsstelsel is aan deze ver vuiling niet onschuldig. Het ligt in de bedoeling, het onder zoek in zee te doen geschieden door het RIZA en dat aan het strand door TNO. Dit laatste zal verschillende malen moe ten plaats hebben, namelijk in een pe riode, dat er geen badgasten zyn en in een periode dat dit wél het geval ls. De resultaten van die verschillende onder zoekingen kunnen dan met elkander ver geleken worden. Het spreekt vanzelf, dat het uiteinde lijk resultaat van de studie met belang stelling wordt tegemoetgezien en dat ge hoopt wordt, dat eventueel te nemen maatregelen de klachten over de vervui ling van de stranden zullen doen ver minderen. Stijging consumptie diepvriesprodukten De studiecommissie Groothandel in Levensmiddelen van het Bedrijfschap voor det Groothandel in Kruideniers waren is in haar rapport inzake de dis tributie van diepvriesprodukten o.m. tot de conclusie gekomen dat de consump tie van diepvriesprodukten in Nederland, naar verwacht mag worden, aanzlenlyk zal stygen. Bovendien zal het aandeel van het kruidenlersbedryf in de distri butie van diepvriesprodukten groter worden en zal de gemiddelde omzet per diepvriesconservator toenemen. Het rapport van de studiecommissie, we» Ike onder voorzitterschap staat van de heer H. J. F. Tuch uit Gouda, zal in de op 26 dezer des middags in het ge bouw van de SER in Den Haag te hou den openbare vergadering van het be stuur van het Bedryfschap voor de Groothandel in Kruidenierswaren aan de orde komen. De commissie is voorts tot de slotsom gekomen dat ter behoud van de kwali teit der diepvriesprodukten een gesloten dicpvriesketcn noodzakelijk is. Onder ge sloten diepvriesketting verstaat de com missie een wyze van opslag en vervoer van diepgevroren waren, die onmogelijk maken dat de temperatuur welke nodig is tot behoud van de kwaliteit dezer wa ren daalt beneden circa 20 tot 18 graden Celsius beneden nul. Ter gelegenheid van de geboorte van de zoon van het Japanse kroon- prinselijke paar ligt in de Japanse ambassade te Wassenaar een feli- citatieregister ter tekening. Een van de eerste tekenaars was minister Luns. Op de achtergrond de Japan se ambassadeur in ons land. Voorrang Op een kruising of splitsing van ge- ïykwaardige wegen moet by gelUk- waardlg verkeer onderling aan degene, die van rechts komt voorrang worden verleend. Hierby is het niet van belang of het verkeer dat van rechts komt het kruispunt recht oversteekt dan wel naar links of naar rechts afbuigt. Het is een veel voorkomend misver stand, zegt de ANWB, te denken dat deze regel niet geldt, indien degene, die van rechts komt op het kruispunt of de splitsing <byv. een T-samen- komst) wil afbuigen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7