PITTIG K0FFIE-NIEUWS! NESCAFÉ NU SLECHTS /2.- STADSNIEUWS Thans is er meer dan ooit aanleiding om Uzelf, Uw gezin en Uw gasten de beste Instant Coffee te schenken. Nescafé is immers veel fijner en voller van smaak! Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 25 februari 1960 Tweede blad no. 29984 Ned. Chr. Vrouwenbond Leiden Z.W. bijeen In de slechts matig bezette zaal van het Herv. Wijkgebouw ,,'t Boshuis" hield de afdeling Zuid-West van de Ned. Chr. Vrouwenbond gisteravond een ledenver gadering. Na een woord van welkom en een korte meditatie door de presidente, mevr. G. A. J. v. DaatselaarSomsen» werden enkele huishoudelijke punten afgehandeld. Hierna was het woord aan dokter G. Th. van Beusekom, arts te Leiden, die sprak over: „Problemen rondom de atoombewapening". Spreker zette uiteen, dat in 1939 reeds het ver moeden rees, dat Duitsland de kern splitsing van het atoom beheerste. Ame rika stelde alles in het werk om niet achter te blijven. Het gevolg was, dat in 1942 de eerste Amerikaanse kernreactor in gebruik werd genomen. Na een koorts achtige haast was de eerste atoombom een feit. Zij werd in 1945 in de Nevada- woestijn beproefd om kort daarna op Ja pan te worden afgeworpen. In 1952 kwam de waterstofbom, die 500 tot 2500 maal krachtiger was dan de atoombom en een vernietigingskracht heeft van 2 maal de hoeveelheid bommen, die in totaal gedurende de oorlog boven Duits land werd afgeworpen. In 1949 ontdekte men, dat Rusland met behulp van Duitse geleerden en technici eveneens het geheim van de atoombom bezat. Een ware wedloop ontstond, waarbij de stra tegie van dreiging tot vergelding hoogtij ging vieren. Er is thans enig evenwicht, hoewel Rusland voor ligt t.a.v. de inter continentale raketten. De wedloop, die zowel dynamisch als stabiel is, kan ech ter uitlopen op een totale wereldverniet- tiging, welke in handen is gelegd van enkele politici en technici, aldus spreker. De waterstofbom is het exacte symbool van de heerschappij over kennis en macht geworden. De partijen houden elkaar in evenwicht, omdat er bij een atoomoorlog geen overwinnaar zal zijn. Een garantie voor een blijvende vrede is er niet, daarvoor zijn enekele factoren te onzeker. Men zal doorgaan om steeds krachtiger wapens te maken. Uitvoerig ging spreker in op de gevaren, die schuilen in het bezit van kernwapens. Helaas is de publieke voorlichting onvol- donede, aldus spreker. Politici houden een slag om de arm, omdat zij met de vele dreigingen geen raad weten, het geen o.m. overduidelijk werd bewezen bij de opstand in Hongarije, toen Rus land tegen de gehele wereld-opinie in deed wat het wilde. Hierdoor krijgt men het gevoel, dat er toch niets aan te doen valt, hetgeen o.m. bij de hedendaagse jeugd in haar ongeïnteressseerde hou ding tot uiting komt. Het westen meent een rechtvaardige zaak te dienen in de kruistocht tegen het communisme. Het „liever dood dan slaaf" is het standpunt van velen, waarmede tevens een even tuele oorlog gerechtvaardigd blijkt te zijn. Toch zou het volgens spreker de voorkeur verdienen indien het westen het gevaar met meer vreedzame mid delen tegemoet trad. Dit brengt grote risico's met zich mee, doch verdient de voorkeur boven het op het spel zetten van elk mensenleven op aarde. Op den duur zal dit tot een algehele overwin ning leiden! Wat er op de Floriade is te zien JAARVERGADERING D.E.V. De grote internationale tuinbouw tentoonstelling „Floriade", welke 25 maart a.s. te Rotterdam door prinses Beatrix geopend zal worden, vormde het onderwerp voor een causerie^ wel ke gisteravond tijdens de jaarvergade ring in café Aniba voor de leden van de Leidse Tuiniers- en Bloemis tenvereniging „Door Eendracht Ver bonden" werd gehouden door voorzit ter J. H. Smit. De afwerking van het huishoudelijk gedeelte van de vergadering verliep zeer vlot. Tot nieuw lid werd toegelaten de heer M. Giezen. In zijn jaarverslag memoreerde de secretaris o.a. de feeste lijke viering van het 70-jarig bestaan, terwijl de penningmeester kon consta teren, dat het. de vereniging op finan cieel gebied niet slecht gaat. Aangezien er geen tegenkandidaten waren inge diend, werden de heren H. de Pree, A. Hofmans en N. Breed ijk allen in het bestuur herkozen. Na de pauze vertelde de heer Smit iets over de komende Flo riade. Deze tentoonstelling zal van maart tot en met eind september te Rotterdam gehouden worden op een uitgestrekt terrein gelegen aan beide Maasoevers. De oppervlakte van de ge bouwen beslaat ruim 15.000 m2. Voor deze Floriade zijn inzendingen uit Ame rika, België, Frankrijk en Duitsland, terwijl er zelfs een hoekje is ingericht, waar men planten (vnl. rozen) van het landgoed van Churchill kan bewonde ren. Verder treft men er aan: demon stratie-tuinen, die zijn aangelegd door de landelijke hoveniers, een afdeling met louter bijbelse planten en het zo genaamde koningshof. Hier vindt men kassen, die zijn gevuld met planten van verschillende vorsten uit Europa. De Westlandse tuinders hebben kassen ge bouwd, terwijl de Clusiustuin uit de Leidse Hortus, waar de eerste bollen uitkomen, is nagebootst. Afhankelijk van het seizoen is de tentoonstelling on derverdeeld in: 1. bolgewassen; 2. pot planten en bloemwerken; 3. rozen en lathyrussen; 4. gladiolen; 5. dahlia's; 6. fruitkweker ij. De voorbereiding voor deze tentoonstelling van wereldfaam heeft veel tijd in beslag genomen en is dan ook zeer de moeite waard. Waar schijnlijk zal ook door het bestuur van DEV een excursie naar de „Floriade" worden georganiseerd. NED. MADRIGAALKOOR ZINGT BACHS „LUCAS PASSION" Het Nederlands Madrigaalkoor zal op 8 maart a.s. in de Stadsgehoorzaal 'n uitvoering geven van Bachs „Lucas Pas sion", zulks ditmaal voor het eerst on der leiding van Herman Strategier. Solisten zijn Henriëtte Sengers (so praan), Mea Boon - Naberman (alt), Chris van Woerkom (tenor) Evangelist, Gerard Honig (tenor) aria's, Meine Pot (bariton) Ghristuspartij en David Holle- stelle (bas) Pilatuspartij en aria's. Het klavecimbel wordt bespeeld door Leny van der Lee. de begeleiding berust bij het Residentie-Kamerorkest. Onze stadgenoot, de heer A. B. Geurts is op voordracht van het Pro- duktschap voor Margarine, Vetten en Olieën benoemd tot bijzonder lid van het college van Beroep voor het Be drijfsleven. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Danny ,zn. van J. Kersbergen en J. A. Develing; Karin Pharaildes, dr. van F. J. Smit en P. P. H. de Groot; Cornells Jo hannes, zn. van B. J. van Leeuwen en F. A. E. Ernst; Laureutius Johanna, zn. van P. C. van Veen en E. Versluis; Jo seph Paulus, zn. van G. Cramer en W. C. van Leeuwen; Norbert Jos, zn. van P. C. van de Wefjer en A. J. Bekkers; Eveline Josine, dr. van H. Knape en C. H. de Hoog; Gerda, dr. van J. D. Ouwe hand en D. Koolmoes. GETROUWD. T. H. J. van den Berg en W. C. M. van Cassel. OVERLEDEN C. H. Donders, 50 Jr., man; C. van der Wilk, 4 weken, zoon. Ds. G. Koenekoop 25 jaar predikant Woensdag is het vijfentwintig jaar geleden, dat ds. G. Koenekoop uit Rot terdam werd bevestigd als predikant in de Geref. Kerken in Nederland. Ds. Koenkoop werd op 6 november 1906 uit een landbouwersgezin te Bos koop geboren en deed aan de theologi sche hogeschool te Kampen in 1934 zijn kandidaatsexamen. Nadat de heer Koe nekoop kort daarna was beroepbaar vertelaard in de Geref. Kerken in Ne derland werd hij op 3 maart van het daaropvolgend jaar bevestigd als pre dikant van de Geref. Kerk van 's-Gra- venmoer in de classis 's-Hertogen- bosch. Op 21 november 1943 verwisselde de jubilaris deze kerk met die van Gouda, waar hij zich ongeveer tien maanden later, n.l. met ingang van 1 oktober 1944 los maakte van de syno dale besluiten. Ds. Koenekoop diende toen nog ruim negen jaar de Geref. (vrijgemaakte) Kerk van Gouda, van waar hij op 4 januari 1954 naar die van Rotterdam-Gharlois vertrok. Nadat de jubilaris zich in mei 1955 had ont trokken aan de Geref. (vrijgemaakte) Kerk van Rotterdam-Oharlois en hij zich weer had gevoegd bij de Geref. (Synodale) Kerken in Nederland werd hij op 10 mei 1955 predikant van de Gereformeerde (synodale) Kerk van Rotterd am - Ch arlois. Sinds 11 juni 1956 dient ds. Koenekoop de kerk van Rot terdam- Centrum. Expogé kwam bijeen JEUGDAVOND OP 25 MAART In „De Harmonie" vergaderde giste ren de Leidse afdeling van de Neder landse Vereniging van Ex-politieke Ge vangenen uit de Bezettingstijd onder leiding van de heer L. Questroo. De heer J. Jonker, oud-hoofd van de gemeente lijke plantsoenendienst te Leiden, hield een causerie over het verzorgen en schikken van bloemen, toegelicht met een fraaie serie kleurendia's, beschik baar gesteld door de Nederlandse Bloe misterij Vex-eniging. Na de lezing, waar in vele waardevolle tips waren ver werkt, gaf hij een demonstratie met meegebrachte bloemen. Vooral de dames zullen van deze demonstratie veel heb ben genoten. De voorzitter attendeex-de nog op de „bevrijdingstentoonstelling", waarover wij gisteren reeds schreven. Er werden nog enkele mededelingen gedaan over de op vrijdag 25 maart te houden jeugd- avond. voor de hoogste klassen van middelbare scholen. Er is een enorme aanvraag van kaarten. Sprekers op deze avoxid zullen zijn de bui'gemeester van Ulrurn, de heer H. Ottevangex", voorma lig lid van de verspreidingsgroep Trouw in de bezettingstijd, dr. J. F. Ph. Hers te Oegstgeest, voormalig lid van de Ne- dei'landse inlichtingendienst en kape laan H. J. M. Steelinga, hoofdbestuurs lid van de Expogé. Het Leidse Studen ten Muziekgezelschap Sempre Crescen do zal medewerking verlenen. Er zal tevens een film worden vertoond. Even tuele schriftelijke aanvragen voor een toegangskaart kunnen worden gericht aan de Expogé - secretaris, Lorentz- kade 1. Met vakantie gaan Een vakantie valt bij velen in drie stukken uiteen. Men kent de tijd van de voorbereiding, waarixx reisroutes en het uiteindelijke doel worden overwogen. Men beleeft er x-eeds zijn plezier aan! Daarna komt het grote moment van „op vakantie gaan", van genieten en on bekende streken verkennen. Eenmaal weer in eigen land en stad texuxg, blijft de herinnering aan een zorgeloze txjd, veelal in het film- en/of fotografisch beeld vastgelegd. Velen leven thans nog in de periode van het planxxen maken. Teneinde daarbij van voorlichting te dienen had Cebuto gisteren in de ge heel bezette foyer van de Stadsgehoor zaal een filmavond belegd. De heer W. H. Willems vertoonde prachtige kleu rendia's van landen in Europa, waar heen de Cebutoreizen voeren. Er weid ook muziek uit die landen ten gehore gebracht. De adspirant-vakantiegangers zagen voorts twee kleurenfilms over het altijd weer imposante Zwitserland en het aan natuui"schooi en beeldhouwwerken zo rijke Italië, welk land zijn toeristen thans bij duizenden telt. De heer Willems gaf deze avond bo vendien een uiteenzetting over de wijze van reizen en de daarbij geboden acco modate. BEZOEK AAN G.M.C. TE ANTWERPEN De rijschoolondernemers, aangesloten bij de F.N.O.PLeiden en omstreken, hebben een excursie gemaakt naar Ge neral Motors Continental te Antwerpen, om de produktie bij te wonen van de Engelse-Amerikaaxxse en Duitse G.M.- produkten, welke daar geassembleerd worden. Na een ontvangst leidde de heer de la Bruyere, het gezelschap door het bedrijf rond. De assemblage is uitsluitend bedoeld voor de Beneluxlanden. De dagproduk- tie is 240 wagens. Men houdt er bij G.M.C. geen seriewerk op na; men bouwt alle types op de band. De gemiddelde werktijd aan een auto is 28 uur en wel van uit de kist tot op de testbaan. In het bedrijf wordt uitsluitend technisch Engels gesproken. Ongeveer 3000 man personeel zorgt voor de dagproduktie, bijgestaan door 60 ingenieurs. Het bedrijf is uitgerust met een bedrtffspolitie en brandweer. Om circa 6 uxir werd de terugreis aan vaard, welke werd onderbroken voor een diner. Het was voor de rijschool ondernemers een leerzame en gezellige dag. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het kand. ex. Nederlandse taal- en letterkunde mej. F. E. de Stoopelaar te Vlaardingen. VERLAAGDE PRIJZEN: Junior bus k 25 gram f 1.20 Normale bus k 50 gram f 2.- Familie bus k 200 gram f 7.25 Coffebtevryr Normale bus k 50 gram f 2.25 Familie bus k 200 gram f 8.25 Espresso t Normale bus 5 50 gram f 2.30 Nescafé is een gedeponeerd handelsmerk van Nestlé Instant Coffee MET ZORG BEREID UIT DE BESTE KOFFIEBONEN Hoge Peruviaanse orde van mr. R. Pos Gistermiddag heeft de ambassa deur van Peiu in Nederland, de heer Manuel Seoane, aan de gevolmach tigde minister van Suriname in Ne derland, mr. dr. R. Pos, in zijn Haagse residentie liet grootkruis uitgereikt van de orde ,A1 merito por servicios distinguidos" In een korte toespraak zeide de am bassadeur het een groot genoegen te achten, aan nxr. Pos, die immei-s ook uit Zuid-Amerika afkomstig is, de hoog ste onderscheiding te kunnen ovei-han- digen, die Peru kent. Minister Pos betuigde in het Spaans zijn dank. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen door de Generale Synode als zendingspredikant van de Evangelisch Christelijke Kerk op Nleuw-Guinea H. J. PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „The geology of the Upper Salat and Pallaresa Valleys (Central Pyrenees, France/Spain)", de heer J. Zandvliet, geboren en wonende te Leiden. De pro motie geschiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld „Enige mogelijkheden tot het vroegtijdig opspo ren van chronische ziekten door de huis arts", de heer C. W. A. van den Dool, geboren te Goes en thans wonende te Stolwijk. Scherpe val op Londense beurs van Staatsfondsen (Van onze Londense correspondent) Op de Londense affectenbeurs heeft zich gisteren een soherpe val in de staatsfondsen voorgedaan als gevolg van hetgeen beschreven wordt als een bewuste regeringsmanipulatie met het doel om de banken te waarschuwen voor al te grote vrijgevigheid op het gebied van kredieten. De totale bankvoorschot- ten aan klanten hebben thans een be drag van 3000 miljoen pond sterling (3 miljard gulden) bereikt. Om aan con tanten te komen hebben de banken grote hoeveelheden staatsfondsen aan geboden. Gisteren trok de Bank van Engeland zich echter plotseling als ko per daarvan terug, zodat de koersen tuimelden en de banken gedwongen worden hun ki-edieten te beperken. Er is toenemende ongerustheid in Enge land dat de inflatie opnieuw de kop zal opsteken en er worden aanvallen op de regering gedaan dat deze de uitgaven onnodig heeft opgeschroefd. Teutscher, predikant voor buitengewone werkzaamheden te Rotterdam; te Zetten- Andelst( toez.) L. Roetman te Wierden. Aangenomen naar Raamsdonk P. Kolijn te Aalst (Geld.). Bedankt voor Neder- hemert (toez.) T. Langerak te Vinke- veen. NED. PROT. BOND Benoemd tot voorganger van de afde ling Baarn F. H. van Aalst te Assen. GEREF. KERKEN Beroepen te Gees D. C. Flret, kand. te Bergambacht. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Doornspijk J. C. van Ra- venswaal) te Schevenlngen en E. Vene- ma, te Zwijndrecht. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Groningen-zuld S. Zijlstra te Eindhoven. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Nieuw-Beierland A. F. Honkoop te Goes. Is er nog een toekomst voor de vrijzinnigheid De positie van het vrijzinnig protes tantisme, met name in de Hervormde Kerk is volgens dr. J. L. Springer (Lei den) verre van rooskleurig. Hij acht de toestand zelfs zo kritiek, dat er voor de vrijzinnigheid binnen de muren van de Hervormde Kerk generlei toekomst meer is tenzij er spoedig een kentering komt. Wanneer de vrijzinnigheid gevaar loopt in een langzaam verlopend proces ge leidelik te worden weggedrukt uit de Hervormde Kerk, dan moet de eigen lijke oorzaak daarvan een interne zijn: een sterk innerlijk verval. Dit schrift dr. Springer in „Kerk en Wereld", or gaan van de Vereniging van Vrijzinnig Hervoimden. Men kan twee richtingen uitgaan. Het zou kunnen zin, dat culturele en weten- schappelike ontwikkeling in onze tid geen ruimte meer laat voor een spe cifiek vrizinnig chi-istelike visie, dat ons principieel geen andere keus blyft dan of te capituleren voor het uitwen dig gezag der kerk, belidenis, dogma enz. en te retireren in de richting van een gemitigeerde orthodoxie, óf het christelijk geloof als een onhoudbaar heid prijs te geven. Een vrizinnigheid die zich alleen nog op de been weet te houden door zwaar tegen de midden-orthodoxie aan te leu nen staat machteloos tegenover de brede schare van buitenkerkelijken die - ook voor zover zij niet voldoende ontwikkeld is om de problematiek van de moderne mens en zijn wereld te beredeneren - een intuïtief besef heeft van wat reeël is en wat niet, zo zegt dr. Springer. Het innerffjk verval kan geen gevolg z0n daarvan dat in de hedendaagse we reld geen plaats zou z0n voor een inte grale vrijzinnig christelijke visie. Inte gendeel. Het protestantse modernisme is, medio 19-de eeuw, opgekomen in een tyd toen er in Nederland nog weinig behoefte bestond aan vrijzinnig chris tendom. En thans is hier in Nederland een grootse taak voor haar te vervuilen, die alleen z0 vervullen kan, aldus schrijver. Juist z0, en zij alleen kan het evangelie aan de moderne mens ver tolken.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3