Algehele overeenstemming bereikt inzake de salarissen der leraren In Amerikaanse Senaat felle kritiek op ons land Chief Whip WEERBERICHT Verhogingen 1 januari 1960 STRAUSS BEGING BLUNDER: WEL COMMISSIE IN SPANJE Diep geschokt door methoden Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 25 FEBRUARI 1960 No. 29984 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte sineel »- Leiden - Giro n0-57055 Hoofdredacteur J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Gisteren is, onder voorzitterschap van de minister van O. K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals een gecombineerde vergadering gehouden met de bijzondere commissies voor georganiseerd overleg voor V.H.M.O., nijverheidsonderwijs en kweekschoolonderwijs. Op deze vergadering werd omtrent de door de regering ingediende voorstellen voor her ziening van de salarissen van de leraren en rectoren en directeuren bij de genoemde takken van onderwijs algehele overeenstemming bereikt. De onderhavige regeringsvoorstellen behelzen in hoofdzaak het volgende. De salarisschaal voor leraren wordt voor doctorandi en bezitters van de B- akte verlengd met twee periodieke ver hogingen, waardoor het eindsalaris f. 1131.per maand wordt (thans f. 1071.te bereiken na 20 jaar. Voor doctorandi en bezitters van een B-akte, die aangesteld zijn een 'n volle dige betrekking aan één school, wordt de schaal daarboven nog met een derde periodieke verhoging verlengd, zodat voor deze groep het eindsalaris f. 1161 per maand zal bedragen, te bereiken na 21 jaar. Boven deze eindsalarissen wordt aan de doctores nog een extra periodieke verhoging toegekend, zodat voor hen de eindsalarissen f. 1161.— respectievelijk f. 1191 zullen bedragen (thans f. 1118). De salarissen voor de rectoren en directeuren worden mede verhoogd. De eindsalarissen voor de rectoren en directeuren van de drie groepen van scholen (kleine, middelgrote en grote scholen) bedragen volgens de nieuwe regeling f. 1276, f. 1338 en f. 1399 per maand (thans f. 1195, f. 1257 en f. 1304). In de hier genoemde salarisbedragen zyn niet begrepen de huurcompensatie, de A.O.W. compensatie en de nieuwe per 1 januari 1960 in werking tredende algemene salarisverhoging. Gevoelige slag voor Algerijnse FLN Vele leiders gearresteerd (Van onze Parijse correspondent) Steeds weer opnieuw brengt de Franse B.V.D. gevoelige slagen toe aan de organisatie van de FLN, de Algerijnse nationalisten in Frankrijk zelf. Zo heeft zij thans twee voormannen van de beweging gearresteerd: Haddad Hamouda, die verantwoordelijk was voor de gehele organisatie van de FLN in Frankrijk en Ould Younes Slimane de drie dagen geleden benoemde chef van de kring Parijs 2 van de FLN, tot wiens ressort de Parijse voorsteden behoorden, belangrijk, omdat er veel Algerijnse arbeiders wonen. Direct na de arrestatie van deze twee voormannen is nog een aantal van hun medestanders gearresteerd. Daarbij be vindt zich ook een twaalftal Franse mannen en vrouwen en een Amerikaan se schilderes, die in Parijs werkte. De leider van deze hulporganisatie is Fran cis Janson, ex-professor in de filosofie en van 1951 tot 1956 redactie-secretaris van het maandblad „Les Temps Moder- nes" van Jean-Paul Sartre. Hij is echter voortvluchtig en men veronderstelt, dat hij naar het buitenland is ontkomen. Bij de gearresteerden zijn enkele func tionarissen van de Franse radio en televisie, een student in de medicijnen, een fotografe en een chansonnière, een lerares aan een lyceum, enz. Zij moeten volgens de Franse veiligheidsdienst zijn opgetreden als verbindingsmannen en -vrouwen tussen de leidende figuren van de Algerijnse rebellen in Frankrijk en in het buitenland. Zij zouden om. het geld, dat vrijwillig of door afper sing van de Algerijnse arbeiders in Frankrijk voor de nationalistische bewe ging wordt verkregen, naar Zwitserland en naar Duitsland hebben gebracht. PERIODIEKE VERHOGINGEN In de lijn van de periodieke verhogin gen wordt een wijziging aangebracht, waardoor de stijging in inkomen aan het begin van de loopbaan minder snel zal zijn dan thans het geval is. Voor de urenleraren wordt in de bezoldiging per lesuur een zekere afvlakking aange bracht, waardoor het verschil in bezol diging tussen de eerste en de laatste uren geringer wordt. Voor de thans in dienst zijnde leraren zullen door omrekening van de salaris- anciënniteit zodanige inpassingsmaat regelen worden getroffen, dat niemand door de nieuwe regeling in salaris zal achteruitgaan. Het beginsalaris in de volledige be trekking wordt derhalve verhoogd tot f. 535 per maand (thans f. 504) en ge lijkgemaakt aan dat van de urenleraar met 29 wekelijkse lesuren. Er worden twee bezoldigingsschalen voor onbevoegden ingesteld. De eerste schaal ligt op 85% van de nieuwe bevoegdenschaal, doch heeft een maximumsalarisanciënniteit van 18, de tweede schaal ligt, eveneens met een maximumsalarisanciënniteit van 18, op 12V2% van de bevoegdenschaal. De hoogste onbevoegdenschaal zal gel den voor bezitters van een M.O. A-akte, kandidaten of met dezen door de minister van O. K. en W. gelijkgestel- den; de laagste onbevoegdenschaal voor de overige onbevoegden. De datum van inwerkingtreding van de nieuwe regeling is gesteld op 1 januari 1960. PROTESTDEMONSTRATIE BOEREN GAAT NIET DOOR De „Landelijke Vereniging voor Be- drüfsvrijheid in de Landbouw" (BVL) heeft besloten, voorlopig af te zien van haar plannen om een boeren-protest- demonstratie in Den Haag te organi seren. In plaats daarvan zal getracht worden een audiëntie bij de minister van Land bouw en Vissery te krijgen. Blijkens mededelingen dtie de voorzit ter van de BVL, de heer Koekoek, vorige week in een vergadering te Doornspijk hield, had men duizend auto's willen charteren voor de tooht naar Den Haag en goedkope melk en eieren aan de Haagse burgerij willen verkopen. Amerikaanse en Britse diplomaten hadden een „koel" onderhoud met de minister.... (Van onze correspondent in Bonn) In de loop van gisteravond kon men er in Bonn niet onderuit om mee te delen, dat onlangs wel degelijk Duits-Spaans militair overleg heeft plaatsgevonden! Dat werd bekendgemaakt nadat de minister van Defensie Strauss de Amerikaanse en Britse ambassadeurs in de West- duitse hoofdstad had ontvangen en hun had meegedeeld, dat een uit drie man bestaande Duitse militaire commissie de vorige maand een bezoek heeft gebracht aan Spanje Dit gesprek van Strauss met de beide ambassadeurs vond plaats in wat men hier officieel noemt „een koele atmosfeer". De ambassadeurs hebben Strauss verklaard, dat hun regeringen het tijdstip van het Duits-Spaanse contact bijzonder ongelukkig hebben gevonden, name lijk vlak voor de topconferentie. Strauss heeft verklaard, dat de com missie niets anders heeft gedaan dan het voeren van zeer voorlopige besprekingen, zonder enigerlei toezegging of beslissing. Nogmaals landingsrechten voor KLM In de Amerikaanse Senaat heeft War ren Magnuson felle kritiek geleverd op de Nederlandse reactie na het besluit van de Amerikaanse regering, de K.L.M. geen landingsrechten in Washington toe te staan. Volgens Magnuson heeft minister mr. Luns verklaard, dat Nederland werd „gestraft" met het onthouden van lan dingsrechten, omdat het maar een kleine en onbetekenende communistische partij heeft. „Dit nu is een ezelachtige (asinine) opmerking en ik ben verbaasd dat een hooggeplaatste vertegenwoordiger van de Nederlandse regering haar kan ma ken", aldus de Amerikaanse senator. „Ik heb zeer veel achting voor het Nederlandse volk. Ik betreur het, dat een van de hoogste Nederlandse bewinds lieden heeft gepoogd ons te dwingen Nederland iets toe te staan, waarop het duidelijk geen recht heeft. Ik ben diep geschokt over de methoden, die Neder land heeft gebruikt en de pressie die via diplomatieke kanalen is aangewend om voor Nederland een gunstige beslissing te forceren". Moedig Magnuson sprak vol lof over het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat „een moedige houding" heeft aangenomen en „niet is gezwicht voor pressie". „Mijns inziens kon het State Department geen andere politiek volgen dan het heeft gevolgd". De K.L.M. is „een uitstekende lucht vaartmaatschappij". die echter .onder regeringscontrole staat". De Verenigde Staten hebben ook uitstekende lucht vaartmaatschappijen, die niet onder regeringscontrole staan. „Onze luchtvaartmaatschappijen zul len als onderdeel van ons stelsel van particuliere ondernemingen niet lang blijven bestaan, wanneer wij zonder slot of zin buitenlandse concurrenten waar devolle landingsrechten in dit land toe staan", aldus de senator. Ook anderen „Ik hoop, dat het ministerie van Bui tenlandse Zaken dezelfde moed en onge voeligheid voor pressie zal tonen tegen over pogingen die andere buitenlandse luchtvaartmaatschappijen wellicht zul len ondernemen om zich landingsrechten of andere concessies te verzekeren, die schadelijk zijn voor de belangen van de Amerikaanse luchtvaart". Senator J. Allen Fears merkte na af loop van de toespraak op dat hij zich volkomen op het standpunt van Magnu son stelde. Van officiële zijde in Washington wei gerde men commentaar te leveren op de rede van Magnuson. Men merkte slechts op, dat het besluit de K.L.M. geen lan dingsrechten in Californië toe te staan werd genomen in overeenstemming met het burgerluchtvaart-akkoord tussen Nederland en de Verenigde Staten. Nederland had de Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen geen concessies te bieden en dienovereenkomstig kon de K.L.M. geen aanspraak maken op de route naar Californië, zo werd opgemerkt. Ook de Nederlandse ambassade in Washington weigerde rechtstreeks com mentaar op de toespraak van de senator. Men zeide „kennis te hebben genomen" van zijn „krachtige taal" en zich bewust te zijn dat Magnuson in het congres veel invloed heeft op het punt van burger luchtvaart. Opeenstapeling van misgrepen in Bonn Men kan thans zeggen, dat hier sprake is van een opeenstapeling van West- duitse misgrepen, die allen neerkomen op de schouders van minister Strauss. Nog gistermiddag ontkende men van regeringszijde te Bonn dat er Spaans- Duits overleg had plaatsgehad! Maar de Amerikanen en Britten wisten wel beter, zo bleek tijdens het „bezoek in koele atmosfeer" van de beide ambassadeurs aan Strauss, die bovendien onlangs nog een gesprek heeft gehad met de NAVO- opperbevelhebber Norstadt. Men zegt nu in Bonn, dat Strauss hier een politieke blunder van de eerste rang heeft begaan die zijn politieke carrière beslist niet ten goede zal komen. Voorts gelooft men, dat het Duitse overleg met Spanje in feite neerkomt op een soort particuliere bondgenootschapspolitiek van de Bonds republiek, die Bonn in het geheel van de NAVO bepaald in aanzien zal doen dalen. Getuige het feit, dat bovenge noemde ambassadeurs Strauss gisteren als het ware diplomatiek in zyn onder- kleding hebben gezet op iiders lip! 20 STUKS F t- IN HET BEKENDE GROENE DOOSJE Eert beeld van de vizier-stuw bij Hagesteindie gebouwd is in ver band met de Deltawerken en de Rijnkanalisatie. De stuw zal in de aanstaande zomer gereed zijn. „Geen politiek instinct" Het is te verwachten, dat de storm van protest ertoe zal bydragen, dat Bonn althans de eerste jaren géén depots in Spanje zal vestigen. Men heeft hier de laatste dagen tot zijn schrik bemerkt, dat in Engeland, Scandinavië en ook in Frankrijk de Spaanse militaire steun aan Hitier tijdens de oorlog en de Duitse militaire steun aan Franco tijdens de Spaanse burgeroorlog nog steeds niet vergeten is. Ofschoon het militair gezien zeker verantwoord zou zijn om Duitse depots in Spanje te ves tigen (West-Duitsland zelf is zeer „on diep"), is het dat politiek gezien niet. Het NAVO-lidmaatschap wordt in West- Europa algemeen als een dwingende noodzaak beschouwd, maar men wenst ter andere zyde kennelijk een op de ach tergrond blyven van Duitse initiatieven, of zoals de commentator van het beken de blad „Die Welt", Paul Sethe, het dezer dagen zei: „De psychologie van de buitenlandse politiek is iets anders dan militaire deskundigheid". En de socia listische oppositiepartij in Bonn, de SPD, noemt dit alles: „Een gebrek aan politiek instinct" van minister Strauss. Boosheid in Londen Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Onder Lagerhuisleden van alle partijen heerst hevige beroering over de onthul lingen inzake de Westduitse plannen om Spanje voor eigen militaire doeleinden in te schakelen. Een motie, waarin de manoeuvre van de Bondsrepubliek wordt veroordeeld, werd gisteravond door 140 leden van de Labourfractie en een liberaal ondertekend. Hierin wordt ver klaard, dat de Duits-Spaanse alliantie de democratie onnoemelijke schade zal berokkenen. Ook de conservatieven zyn In hoge mate ontstemd over het feit, dat Britse diplomaten twee maanden nodig hebben gehad om achter de feiten te komen en ze thans trachten te verdoezelen. Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buiten landse Zaken, zou vandaag in het Lagerhuis met een reeks vragen worden bestormd. Verwacht werd dat hy een verklaring zou afleggen. Het Britse Kabinet hield een spoedvergadering met de defensie-chefs over de nieuwe crisis. Voetbaltoto vandaag in Kamercommissie De bijzondere commissie van de Tweede Kamer, die zich bezighoudt met het wetsvoorstel betreffende de voetbaltoto heeft vandaag vergaderd ter vaststel ling van het voorlopig verslag. Dit ver slag, waarin de opvattingen van de verschillende Kamerfracties over de voorgestelde wijziging der loterij wet tot uiting komen, zal een dezer dagen verschijnen Naar men zich zal herinneren, werd het wetsontwerp tot wijziging van de lo terij wet (met een bijbehorend ont werp van een wet. op de loterijbelas ting) eind november bij de Tweede Kamer ingediend. Doel is het legali seren van de voetbal toto. De voor naamste en meest omstreden be palingen willen de hoofdprijs beper ken tot f. 25.000,— en de wekelijkse in zet tot f. 1.— per deelnemer. On 9 december benoemde de voorzitter der Tweede Kamer een bijzondere commissie van 13 leden vooi ie schrif telijke voorbereiding van dit wetsont werp. Voorzitter van deze commissie is mr. H. W. van Doorn (KVP). Prinses Gracia en Prins Rainier met hun kinderen Caroline en Al- bert in het Zwitserse wintersport oord Schönried bij Gstaad. waar zij hun vakantie doorbrengen. Kroes j ts j ef-Soekar n o confereerden op Bali Tijdens hun besprekingen op Bali zijn premier Kroesjtsjef en president Soekarno over een be paald aantal belangrijke vraag stukken politieke zowel als economische tot eenzelfde standpunt gekomen, zo heeft de Indonesische radio gistermiddag meegedeeld. Aan beide ministers van Buiten landse Zaken, Gromyko en Soe- bandrio, die deelnamen aan het overleg, is opgedragen een gezamenlijk Russisch-Indonesisch communiqué op te stellen, dat bij het beëindigen van de besprekin gen de volgende week in Bogor zal worden bekendgemaakt. Volgens gezaghebbende kringen wil pre sident Soekarno een gesprek over de betrekkingen van zyn land met commu nistisch China vermijden. Hierover zou dan ook niet gesproken worden tenzij de Russen dit onderwerp ter sprake bren gen. Morgen zal Kroesjtsjef naar Djakarta terugkeren waar hy het Indonesische parlement zal toespreken. Hoewel geen bijzonderheden bekend zijn over het resultaat van de bespre kingen schijnt men van Indonesische zijde opgetogen noch teleurgesteld over het verloop. Beide staatslieden hebben het zich op Bali kennelijk gemakkelijk gemaakt. Mogelijk om te demonstreren, dat het verblijf op het eiland mede als vakantie is bedoeld droeg Soekarno, daargaans gekleed in een generaalsuniform, een grijs wollen open hemd. Kroesjtsjef verscheen in zijn oekrainse hemd. even eens met open kraag. Kroesjtsjef eerder weg? Van gezaghebbende Indonesische zijde is vandaag meegedeeld, dat premier Kroesjtsjef mogelijk enkele dagen eerder uit Indonesië zal vertrekken als zijn be sprekingen met de Indonesische leiders spoedig tot een succesvol einde leiden. Dodelijk ongeval in Ter Aar Kind werd overreden Gistermiddag omstreeks 2 uur had nan de Zevenhovensewcg In Ter Aar 'n do delijk verkeersongeluk plaats. In <-cn onbewaakt ogenblik stak I 3 jarig do«h- terje van de fam. T. Wigelaar plotseling de weg over en werd gegrepen door een vrachtauto. Het kind was op slag dood. De vader zag het ongeval gebeuren. Onbestendig De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Vooral aanvankelijk veel bewolking met enige regen, later ook enkele op klaringen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind in hoofdzaak tussen zuidoost en zuidwest. Iets ho gere temperaturen. (Opgemaakt te 11-15 uur). 26 FEBRUARI Zon op: 7.35 uur; onder: 18.12 uur. Maan op: 7.16 uur; onder: 18.09 uur. Hoogwater te Katwyk te 3.01 en 15 16 uur. Laagwater te 11.02 en 23.28 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's L. RUSSISCHE MINISTER LEGT EERSTE STEEN OP AMBON De Sovjet-minister van Cultuur. Michailof, heeft gisteren de eerste steen gelegd voor het Indonesische Instituut voor Zee-onderzoek, dat met Russische hulp op Ambon wordt ge bouwd. De kosten zullen 18,7 miljoen gulden bedragen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1