Grimmige Grishin greep goud op 500 meter ondanks „scheve schaats" APOLLOHAL kampeerwagens Gedeelde 10e plaats voor Henk v. d. Grift (eveneens een misslag) Olympische uitslagen Verdeling van de medailles Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 25 februari 1960 Vierde blad no. 29984 Geopend 10-17 uur en 19.30-22.30 uur zondagen 10-18 uur Toegang f. 2.50 Advertentie Olympische Winterspelen te Squaw Valley Evgeny Grishin, de grimmige, donkere 28-jarige luitenant van het rode leger, heeft, geheel volgens de verwachting, de eerste gouden medaille bij het hardrijden op de schaats bij de heren gewonnen, door als snelste man de 500 meter te rijden in 40.2 sec., met welke tijd hij zowel het Olympisch- als het wereldrecord egaliseerde. De Rus, die vier jaar geleden te Cortina d'Ampezzo beslag legde op de gouden medaille op de 500 en de 1500 meter, heeft echter het geluk aan zijn zijde gehad, want zonder dat was hij nergens geweestRoemloos zou de grote favoriet ten onder zijn gegaan in de grauwe massa van het leger der naamlozen. En dat door een „scheve schaats" die hij evenwel tijdig wist te corrigeren, waardoor de grootste verrassing van deze dag er niet uitkwam. Op de plaats, waar voor hem de Fin Jokinen wankelde en de Japanner Takemura en de Koreaan Chang onderuit gingen, scheen ook Grishin zijn Waterloo te vinden. Nu gaf dit voorval zijn overwin ning nog grotere glans. den. Mede, doordat hij in Squaw Valley tydens de training niet goed op adem kon komen, hetgeen de mening deed post vatten, dat hij iets over zijn hoog tepunt heen zou zijn, of hinder had van de ijdele lucht hier, in dit hoog gelegen wintersportoord. Met 41.2 verbeterde hij zijn persoonlijke beste tijd met niet minder dan 1,2 seconde. Op de wereldranglijst schoof hij van de veertigste naar een gedeelde twaalfde plaats En weer was er, evenals de dag tevoren over de successen van onze kunstrijdsters, vreugde in de Nederland se harten. Met als tegenstander de Oostenrijker Offenberger reed Grishin in het vijf tiende paar onder ogenschijnlijk ideale omstandigheden. In het schitterende dal, overkoepeld door een strakblauwe hemel, stond geen vleugje wind en als vaatdoeken hingen de vlaggen slap langs de stalen masten. De zon had reeds flinke kracht, maar had tevoren in de westelijke de laatste bocht een lange schaduw gelegd. Terwijl de rest van de baan bestond uit het beroemde „olie-ijs" van Davos, dat het meest idea le is voor snelle tijden, was de hardheid van het ijs in deze bocht groter en reeds in de eerste rit moest de Fin Jokinen dit bijna tot zijn grote leed ervaren. Hij bleef weliswaar op de been, maar voor hij zijn cadans weer had gevonden, had den de chronometers kostbare seconden weggetikt en hem zonder pardon naar de achterhoede verwezen. De Japanner Takemura, die de snelle Noor Gjestvang goed partij gaf, kon zich niet staande houden en de Koreaan Chang gleed vanuit deze bocht ruim veertig meter over het ijs tot bijna op de finishlijn Kreet van schrik Dit plekje na de start of na het uit komen van de bocht, werd de schrik van de rijders en steeds weer klonk uit duizenden kelen een kreet van schrik, die van de bergwanden terugkaatste, wanneer hier een van de rijders zijn ba lans verloor. Een gewaarschuwd man telt voor twee en zo ook Grishin, maar toch Zeer snel gestart had de Rus na hon derd meter, die hij aflegde in 9.8 sec., al een voorsprong van enkele meters ge nomen op zijn tegenstander, die hiermee al direct tot minder dan figurant was gedegradeerd. In volmaakte stijl, het bo venlichaam in perfecte balans, terwijl zijn machtige benen in hoog tempo met een enorme krachtige slag de afstand naar de finish inkortten, ging de Rus op weg naar een nieuwe triomf, ja mo gelijk zelfs een nieuwe recordtijd. Door de sneeuw op het middenveld werden de benen van Grishin, wanneer hij aan de overkant van de baan was, aan het oog onttrokken, waardoor het v/as, of hij met zijn zwaaiende armen scheen te vliegen. Tot opeens het ritme werd verstoord door het wegglijden van het afzetbeen. Om zijn balans te her stellen kwam Grishin even overeind en zette daarna verbeten door op de laat ste meters, die hem nog van de eind streep scheidden. Niettemin kwam hij tot een tijd van 40,2 sec; een grote pres tatie, gezien deze tegenslag, zonder wel ke de Rus zeker tot een nieuwe record tijd was gekomen en misschien zelfs wel als eerste de 40 seconden-grens had doorbroken. Grishins humeur had er onder geleden en met een sombere blik wendde hij zich af van de arena om op de oefenbaan een beetje rondjes te gaan rijden in afwachting, tot welke prestaties zijn concurrenten zouden komen, zoals zijn landgenoten Gratsj en Malistsjev. Prachtig duel Geluk De Rus Gratsj had het geluk, de bin nenbaan te loten, waardoor hij in de laatste bocht met een ruimere buiten baan minder risico behoefde te nemen. Evenals Grishin had ook hij een snelle start 10 meter in 9.9 sec. maar doordat hij de laatste 200 meter niet meer voluit kon rijden, kwam hij niet verder dan 40,4, hetgeen overigens vol doende bleek voor een bronzen medaille. En nadat ook Malitsjev hem niet had kunnen onttronen, restte Grishin nog als enige serieuze rivaal de Amerikaan Bil Carown. Het geluk was nu met de Rus en daarmee beleefde Carown een van zijn grootste teleurstellingen uit zijn car rière want dadelijk na de start kwam de Amerikaan ten val en zag alle illus- sies in rook vervliegen. Grishin was Olympisch kampioen op de 500 meter en de handen, die hem nu ter felicitatie werden toegestoken, en die hij tevoren steeds had geweigerd, wilde hij nu graag drukken. De spanning was gebroken. De aangekondigde aanval van de Amerika nen op de Russische sprinthegemonie was afgeslagen. De zilveren medaille, die Disney veroverde, was voor de Amerika nen slechts een doekje voor het bloeden. Met de Amerikanen waren de Noren teleurgesteld, die méér van Gjestvang geëindigd op de zesde plaats had den verwacht. Voor de verrassing zorg de de Zweed Wilhelmsson. die met 40.5 sec. de vierde plaats bezette, waarmee de kunstijsbaan te Goeteborg zijn nut voor de schaatssport heeft bewezen. Als training Pesman reed de 500 meter, met als tegenstander de Fransman Gilloz slechts als training en met de valpartijen, die hij voor zijn ogen had gezien, deed hij het voorzichtig aan, waar bij hij niettemin nog tot de voor hem goede tijd van 43,4 sec. kwam. De Graaff onze derde vertegenwoordiger op deze afstand, kon moeilijk uit de voeten ko men, getuige zijn tijd op de eerste hon derd meter, 11 seconden. De streek van de Rotterdammer is te lang voor een goede sprint en hij kwam hiermee niet verder dan 42,9 sec, hetgeen een 28ste plaats betekende. Vandaag wordt de 5000 meter gereden waarvoor in afwachting van de weer berichten, Pesman is geplaatst in groep twee, Broekman in groep 1 en Van den Berg in groep 3. Van hen kwam Malitsjev in de 21e rit tegen onze landgenoot Henk van der Grift, de 24-jarige automonteur uit Breukelen. Het werd tussen dit tweetal een prachtig, gelijkopgaand duel, dat op de eindstreep ten voordele van de Rus „met een neuslengte" werd beslist. Bijna geljjk kwamen zü de laatste bocht uit, terwijl de chronometers op dat moment nog beneden de dertig seconden ston den. Een fantastische tijd lag in het verschiet, maar wat tevoren reeds zo menig ander was overkomen, overkwam ook Van der Grift, die eveneens op het diamant harde ijs een misslag maakte en daardoor uit balans ging. Even was de cadans zoek en terwijl Van der Grift zich zo snel mogelijk pro beerde te herstellen, klauwde Malitsjev naar de eindstreep. Voor beiden werd dezelfde tijd afgedrukt: 41.2 sec, die hem met de Amerikaan Rudolph op de tiende plaats bracht. Voldaan Ofschoon Van der Grift dan niet in de voorste linies had kunnen doordrin gen en de oorzaak is niet ver te zoe ken: die ene, fatale misslag heeft hij zeker aan de verwachtingen voldaan, die zijn goede 6tart van het seizoen wettig- Dubbele zege in slalom Oostenrijkers durven weer te lachen Ze durven weer te lachen, de leden van de Oostenrijkse ski- ploeg. En daar hebben ze sinds woensdag alle reden voor, want na de teleurstellingen van de afdaling en de reizenslalom kreeg Oosten rijk bij de spelen van Cortina d'Ampezzo door Toni Sailer in de Alpine wedstrijden ongenaakbaar dan woensdag eindelijk de eer ste gouden medaille. Het is daar, op de kt 22, zelfs een dubbele triomf voor de Oos tenrijkers geworden. Behalve de gouden medaille van Hinterseer kreeg de equipe nog een zilveren plak, dankzij de tweede plaats van Hias Leitner. Het ls een enerverend gevecht gewor den, deze slalom, een gevecht waarin veelal alles moest worden gewaagd. En juist die risico's hebben de beslissingen gebracht. Willy Bogner als eerste ge klasseerd na de eerste manche werd bijvoorbeeld later door een val uitgescha keld. Ook Charles Bozon, die tweede stond, trof dat lot. Toch zou het onbillijk zijn het succes van Hinterseer, of zelfs het succes van Oostenrijk, toe te schrijven aan het geluk. Immers, ook Hinterseer en ook Leitner hebben alles moeten riskeren. Juist door hun voortreffelijke techniek in het bijzonder bij de slalom van primair belang konden zij ook alles wagen. De talentvolle, maar jeugdige Willy Bogner mistte daarvoor kennelijk de routine. Hoe voortreffelijk Ernst Hinterseer, een 27-Jarige landbouwer uit Kitzbuehel, vooral die tweede manche heeft afge legd blijkt overduidelijk uit de tijd: de elektronische tijdmeet-apparaten gaven 58.2 sec aan, een tijd die geen van zijn concurrenten ook maar heeft kunnen benaderen. Zijn landgenoot Hias Leit ner kwam daar met zijn 59,2 sec nog het dichtst bij. In die tweede manche heeft „der blitz aus Kitz" zijn Olympische gou den medaille veroverd. Na het eerste parkoers stond Hinterseer nog heel be scheiden als 5e geklasseerd. En ook voor de kansen van Hias Leitner negende na de eerste manche gaven zelfs de Oostenrijkers niet veel. Toen kwam dan die grote sensatie. Hinterseer begreep het: het was alles-of -niets. Razendsnel nam de Oostenrijker springend de eerste poortjes. Direct al won hij tienden van seconden. Toen hij „schaatsend" door de finish ging bleek hij tot ieders verbazing meer dan een seconde op zijn naaste concurrenten te hebben gewonnen. Geluk dus voor Oostenrijk, maar pech voor Roger Staub. In het laatste onder deel voor het wereldkampioenschap van de Alpine-combinatie heeft de Zwitser winnaar van de reuzenslalom en vijfde in de afdaling die sterk favoriet was voor de wereldtitel door een val zijn kansen verspeeld. Wereldkampioen Alpine-combinatie werd nu de Fransman Guy Perrillat die door een derde plaats in de afdaling en zesde plaatsen in de slalom en de reuzen slalom eerste werd in het eindklasse ment voor deze combinatie. Zoals bekend, bestaat er geen Olympische kampioen Alpine combinatie. De Russische sprinter GRISHIN in actie 500 meter hardrijden heren: 1. en Ol. kampioen Grishin (Rusland 40,2 sec., 2. Disnety (VS) 40.3 sec., 3. Gratsj (Rus land) 40.4 sec.. 4. Wilhelmsson (Zwe den) 40.5 sec., 5. Voronin (Rusland) 40.7 sec., 6. Gjestvang (Noorwegen) 40.8 sec., 7/8 Richard mc Dermott (VS) en Salo- nen (Finland) beiden 40.9 sec., 9. Naga- kubo (Japan) 41.1 sec., 10/11/12 Ru dolph (VS), Malitsjev (Rusland) en Van der Grift (Nederland) 41.2 sec., 13. Hickey (Australië) 41.3 sec.. 14. Elvenes (Noorwegen) 41.4 sec.. 15. Kouprianoff (Frankrijk) 41.5 sec., 28. De Graaff (Ne derland) 42.9 sec., 33. Pesman 43.4 sec. Slalom heren: 1. en Ol. kampioen Hinterseer (Oostenr.) totale tijd: 2 min. 8.9 sec. (1.10.7 en 58.2 sec.), 2. Hias Leit ner (Oostenr.) 2 min. 10.3 sec. (1.11.1 en 59.2 sec.)3. Bozon (Fr.) 2 min. 10.4 seo. (1.09.8 en 1.00.6); 4. Ludwig Leitner (Did.) 2 min. 10.5 sec. (1.10.9 en 59.6); 5. Stiegler (Oostenr.) 2 min. 11.1 sec. (1.11.5 en 59.6); 6. Perillat (Fr.) 2 min. 11.8 sec. (1.11.0 en 1.00.8). Eindklassement wereldkampioenschap Alpine combinatie: 1. en wereldkamp. Guy Perillat (Fr.) 3 88 pnt., 2. Charles Bozon (Fr.) 5.50 pnt., 3. Hans Peter La- nig (Did.) 5.66 pnt. IJshockey: Voor de eindronde van het Olympisch ijshockeytoernooi is gisteren de wedstrijd AmerikaDuitsland ge speeld. Amerika won de ontmoeting met 9—1. De tussenstanden waren: 20, 31 en 40. Canada—Tsj-Slowakije 4—0 (3—0, 10, 00)RuslandZweden 22 (0—0, 0—0, 2—2). De stand is thans: Canada 2 2 0 0 4 160 Ver. Staten 2 2 0 0 4 154 Rusland 2 110 3 10—7 Zweden 2 0 111 5—8 Ta. Slowakije 2 0 0 2 0 512 Duitsland 2 0 0 2 0 lr—21 Na de zesde dag van de Olympische Winterspelen ziet de verdeling van de medailles er als volgt uit: goud zilver brons Rusland 5 3 6 Duitsland 3 4 0 Zweden 2 10 Zwitserland 2 0 0 Amerika 13 3 Oostenrijk 12 2 Noorwegen 110 Frankrijk 10 2 Canada 10 0 Finland 0 12 Polen 0 11 Nederland 0 10 Italië 0 0 1 Ceremonie protocolaire Sjouhje liad tranen in de ogen.... De kleine Nederlandse kolonie in Squaw Valley beleefde gistermiddag een groot moment, toen de kunstrijd sters, onder wie onze 18-jarige Sjoukje Dijkstra, voor het forum van duizenden bezoekers werden gehuldigd voor hun ■prestaties in het Olympisch toernooi. Een Nederlandse, een landgenote, mocht uit handen van de president van het Internationale Olympische Comité, Avery Brundage, de zilveren medaille in ontvangst nemen. Het was stralend weer, toen de Nederlanders, gewapend met film- en fotocamera's, zich verzamelden om getuigen te zijn van het huldebetoon, dat de meisjes zou worden gebracht. Onderaan een van de vlaggemasten, tegenorder de schaal met het Olympi sche vuur, stonden in rode jackets de jongens van de vlaggenpatrouille ge reed met de Nederlandse driekleur. Precies op het vastgestelde tijdstip zette een groot militair muziekkorps ter opening van de ereceremonie de mars „Hands across the sea" in, waarna een vuurpijl de lucht inging, die met een roffel van scherpe knallen hoog aan het blauwe zwerk in een regen van sterren explodeerde. Nadat de muziek zich nog eenmaal had laten horen, kwamen van achter het monur ment drie meisjes te voorschijn, op Tsjech Divin leidt hij kunstrijders De Tsjech Karol Divin heeft de eerste dag van het kunstrijden voor heren bij zonder gunstig afgesloten. De stand na de eerste dag (drie ver plichte figuren) is: 1. Karol Divin (Tsjech.) pl. cijfer 12 415.7 pnt., 2. Alain Giletti (Fr.) pl. cijfer 25 403,0 pnt., 3. David Jenkins (VS) 30.5 400 2 pnt., 4. Donald Jackson (Can 49 392,0 pnt., 5. Timothy Brown (VS) 57.5 389.9 pnt. wie honderden camera's vierden ge richt, terwijl radio- en televisiecom mentatoren ix allerlei talen hun woord deden. Met in hun midden de Olym pische kampioene, de Amerikaanse Carol Heiss, betraden haar landgenote Barbara Roles en onze Sjoukje Dijk stra het ere-platform. De Amerikaanse meisjes waren gekleed in een blauwe skipantalon en een witte trui, waarop de Olympische ringen, terwijl Sjoukje gekleed was in een blauwe broek en lichtblauwe trui met het oranje schild. Het plechtige moment was daardat aan een van de drie masten het rood wit-blauw werd gehesen. Langzaam ging onze driekleur in top, door Sjoukje gevolgd met tranen in de ogen, waarop het Amerikaanse volkslied werd ge speeld. De sportwereld bracht haar hulde aan 's werelds beste kunstrijd sters. Hierna ontvingen de prijswin naars van de 500 meter hun medailles. De ceremonie was ten einde. Mr Centrale training begint 9 maart De centrale training van het Neder landse A-elftal, dat zondag 3 april in Amsterdam zal uitkomen tegen Bulga rije, zal woensdag 9 maart beginnen. On der leiding van bondscoach Elek Schwartz zullen de kandidaten voor het nationale team dan in het sportpark „De Vliert" in Den Bosch bijeenkomen. De tweede trainingsbijeenkomst wordt op 17 maart gehouden en op 23 maart volgt in het Olympisch Stadion te Amsterdam een oefenwedstrijde tegen de London Combination. Waarschijnlijk komen de spelers van het Nederlandse elftal woensdag 30 maart voor een derde maal in Den Bosch bijeen. Het staat nog niet vast of de centrale training na de wedstrijd tegen de Bulga ren op 24 april speelt het Nederlandse elftal in Antwerpen tegen België on middellijk zal worden voortgezet. Verleden jaar, toen het Nederlands elftal zijn eerste wedstrijd op 19 april 6peelde, begon de centrale training al 18 februari. Een radiografisch overgebrachte telefoto uit Squaw ValleySjoukje Dijkstra tijdens haar kür. Telegram van NSF Het bestuur van de Nederlandse Sport federatie heeft de Nederlandse kunst rijdsters in Squaw Valley. Sjoukje Dijk stra en Joan Haanappel het volgende telegram gezonden: „Het bestuur van de NSF wenst u van harte geluk met het fraaie resultaat dat u bij de Olym pische kampioenschappen kunstrijden bereikt heeft. Wij hopen dat uw presta ties voor de Nederlandse hardrijders een stimulans zullen betekenen". Het telegram is ondertekend door de voorzitter van de NSF jhr. mr. A. Feith. Ook de Nederlandse hardrijders ontvin gen een telegram. Bridgeclub Sans Atout De uitslag van de 3e ronde van de bekercompetitie luidt: Zwart: 1. Hr Vissers-Goutier 72 pnt, 2. Hr Eling-Mekel 69 pnt. 3. Hr Aenmey —Bonnet 64 pt, 4/5 mej. v. d. Zeeuw- Hr v. d. Zeeuw 61 pt, 4'5 echtp. Brakel 61 pt; 6. mevr. Tielkemeyer-Hr v. d. Star 60 pt, 7. Hr Tielkemeyer-van Rhjjn 56 pt, 8. Dames v. d Star-Siere 55 pt Zwart-wit: 1. mevr. Broekhuizen-Hr Zwanenburg 54 pt, 2. Hr Schild—Schil ling 53 pt, 3/4/5 dames BernardStik- voort 51 pt, 3/4/5 dames Nieuwenhui- zen—Winterkamp 51 pt, 3/4/5 Hr Nieu- wenhuizen—Winterkamp 51 pt, 6. Hr de Haas JrStikvoort 28pt. Rood: 1. Hr Abspoel—Ooiendijk 86 pt. 2. dames v. d. Zeeuw 74 pt, 3. Hr Dub- belaar—Jonkers 72 pt. 4. dames B- ar- da—Lourens 61 pt. 5. dames van Eg- mond—Zwanenburg 57 pt. 6. dames Kommer—de Lange 55 pt. 7. Hr Rijns burger—den Oever 51 pt, 8. Hr Lalau— de Jongh 48 pt. Groent 1/2 echtp. Mollema 59 pt. 1/2 dames Paea—Altink 59 pt, 3. Hr Dub- Belgisch elftal zonder Coppens Rik Coppens is niet opgenomen in het Belgisch voetbalelftal, dat zondag as. in het Heysel-stadion in Brussel tegen Frankrijk speelt. Manager Vandestock koos namelijk Ritzen van Waterschei als midvoor. Een verrassing was voorts de verkiezing van Letawe een debutant als rechtsbuiten. Ook opmerkelijk is de plaats, die Jurion kreeg toegewezen: de linkshalfplaats. De opstelling is: Doel: Seghers (La Gantoise); achter: Wouters (Antwerp FC) en Raskin (Beer schot); midden: Mees (Antwerp FC), Saeyes (Daring) en Jurion Anderlecht) voor: Piters (Standard, Delire (Olympic Charleroi), Ritzen (Waterschei), Van Deboer (Anderlecht) en Letawe (FC Luik). Geen wedstrijden tegen Tsjechische amateurs De Tsjechische Voetbalbond la niet In gegaan op het voorstel van de KNVB op 10 maart een wedstrijd Nederland— Tsjecho-Slowakije (amateurs) te spelen. Ook de voorgestelde ontmoeting tussen „Jong Oranje" en de Tsjechische ama teurs, die eventueel zou worden gespeeld op 8 of 9 maart, zal niet doorgaan. Het voorlopige Nederlandse Jeugdelf- tal, samengesteld uit spielers van 16-18 Jaar, zal zondag 3 april, waarschijnlijk in Amsterdam, een wedstrijd spelen te gen het Jeugdteam van Nlederrijn. Het is een oefenwedstrijd voor het jaarlijkse toernooi van de Europjese Voetbalunie - beter bekend onder de oude benaming van „FIFA-jeugdtoemooi" - dat met Pa sen in Oostenrijk wordt gehouden. belaar—Altink 53 pt, 4. mej. Heeman— Hr Botger 45 pt. 5. mevr. Niehot—Hr Kop 44 pt, 6. mej. Goutier—Hr Seype- steyn 28 punten.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13