Chefarine 4 GRIEP! ierste Kamer oefent kritiek op te ;eringe vergoeding droogteschade Nog lang geen akkoord Rijn-Scheldeverbinding Discussie landbouwvoorstellen Maarten Vrij ivordt 80 jaar Rapport van deskundige in 1960 Gadongs getuigenis klopt niet met die van mevrouw Spector Prof. Zijlstra waarschuwt tegen het gevaar van inflatie jgericht 1 maart 1860 Woensdag 24 februari 1960 Vierdo blad no. 29983 De Eerste Kamer, die gisteren de begroting van Landbouw en Visserij behan- 1de, is minister Marijnen in het algemeen welwillend tegemoet getreden. Er eigenlijk maar één onderwerp, waarover de bewindsman werkelijk ernstige liek te horen kreeg. Dat was het voornemen van de regering om ten behoeve de slachtoffers van de droogte maximaal een bedrag van f. 27.5 miljoen schikbaar te stellen. Zonder uitzondering heeft mr. Marijnen te horen gekregen dit bedrag te laag is. De heer Mertens (KVP) vond de voorgestelde regeling er een vorm van sociale steun dan een tegemoetkoming in de geleden schade, (zelfde Kamerlid maakte bezwaar tegen de criteria, die zullen worden aange- d om voor een schadevergoeding in aanmerking te komen, lij achtte het onjuist, dat boeren, die in de vermogensbelasting zijn aangesla- i, van een schade-uitkering worden uitgesloten. Evenmin kon de heer Mertens nee akkoord gaan, dat boeren, die drie achtereenvolgende jaren voor f. 1000 meer in de inkomstenbelasting zijn aangeslagen, ook zullen worden uitgesloten een uitkering. visserij op, waaraan hij overigens toe voegde ,dat de laatste tijd de Soheve- ruinjgse haven eveneens voor de kust vaart wordt gebruikt. Zou de buitenha ven worden verbeterd', dan liggen hier zi. stellig nog meer mogelijkheden. Een warm pleidooi voor het goed ge leide gezinsbedrijf hield de heer Louw es (WD), die overigens opnieuw het we reld voedselprobleem ter sprake bracht. In verband met de positie van het ge zinsbedrijf .vroeg de heer Louwes ook nog eens de aandacht van d'e bewinds man voor de belastingdruk. Afschaffing van de gemeenteolassificatie zou overi gens voor een goede ontwikkeling van het platteland aanbeveling verdienen. De heer Louwes vroeg voorts van de mi nister begrip voor de betekenis van ka pitaalbezit van de boer. Als de boeren stand geheel van geleend kapitaal zou moeten leven, wordt hij uiterst kwets baar, meende de heer Louwes. Van enkele kanten werd er teleur stelling over uitgesproken, dat de mi nister nog geen beslissing heeft geno men ten aanzien van het meerjarenplan voor ruilverkaveling en andere cultuur technische werken. De heren Mertens (KVP) en Elfferich (A.R.) oefenden enige kritiek op het handhaven door de minister van de minimumgrens voor ge subsidieerde boerderijbouw op 15 ha., de ze grens werd vry willekeurig genoemd. Over de kost- en garantieprijzen is betrekkelijk weinig gezegd, voornamelijk omdat hierover het overleg met het Landbouwschap nog gaande is. Intussen merkte de heer Hoogland (PvdA) hier over o.m. op: sministers pogen is schoon, maar de ongerustheid is nog niet weggenomen. Ir. Geuze (C.H.) waarschuwde de mi nister ervoor geen al te grote sprongen te maken voor wat betreft een eventueel vestl'giingabesluit voor de tuinbouw. Mr. Marijnen interrumpeerde hier met de opmerking, dat hij hierover nog niet aanstonds een uitspraak kan doen. De heer Söhorer (PvdA) vreesde, dat de 'beslissing over de oester proeven in het Veersegat te lang gaan duren. Hij vroeg om het standpunt van de minister in deze. De heer Mertens (KVP) drong aan op afschaffing van de omzetbelasting op boter. De heer Elfferich (AH.) tenslotte uitte zin grote bezorgdheid over de ont wikkeling in de pluimveehouderij en de varkenshouderij [in of meer in dezelfde geest spraken heren Hoogland (PvdA), ir. Geuze 5.), Louwes (WD) en Elfferich R.). Laatstgenoemde hield daarmee maidenspeech, die hij overigens ge hield in dezelfde trant als zijn jiganger", prof. Rip. >n tweede onderwerp, waarover uit fracties opmerkingen zijn gemaakt of de bekende landbouwvoorstellen de EEG, waarvan dr. Mamsholt, zo- bekend. de -geestelijke vader is. De Hoogland (PvdA) meende de min-is- ervoor te moeten waarschuwen dat in EEG de landbouw niet losgekoppeld dt van het overige bedrijfsleven -ral voor ons land moet dat van groot ag worden geacht, zo zei 'hij, want land- en tuinbouw is voor de Neder- ise economie (men denke ook aan jx-port) van zeer groot belang, oor Ür. Geuze (C.H.) mag de in ssel opgediende soep best koud wor- hetgeen men blijkbaar moest uit en als een waarschuwing geen al te e haast te maken met de tenuitvoer- ing van de landbouwvoorstellen, eheer Mertens (KVP) sprak er twij- jver uit of de overgangstermijn in de wel tot zes jaar kan worden ver in het verdrag is een overgangs lijn van twaalf jaar voorzien, maar termijn schijnt nog te kort om de icturele aanpassing te voltooien zo mde hij. Ook hij waarschuwde ervoor, de landbouw in de EEG niet achter blijven bij de rest van het bedrijfs- j. Van WD-zijde kwamen er over üEG zelfs twee sprekers in het debat, heer Louwes meende, dat als men de wenst, verschillende principiële ilemen zullen moeten worden opge- Een voorwaarde is harmonisatie de fiscale stelsels in d'e zes landen. Delprat (WD) wees er om. op, dat het gem-eenschappelijk marktbe- niet alleen de landbouw is b ebrok- maar ook een reeks andere belan- De voornemens t.a.v. een gemeen- ippelij'ke markt voor tarwe, voeder- ;n, suiker en zuivel doen mr. Del- sterk dirigistisch aan. Velen is de ik om het hart geslagen. Vrees voor ing van kosten van levensonderhoud )ns land is niet ongegrond, meende Delprat, die wilde waarschuwen voor irkisohe afsluiting van de zes van de van de wereldmarkt, ie 'heer Elfferich (C.H.) was van oor- dat ons land wel bereidheid tot dwerkelijke medewerking aan de r moet tonen, m-aar: „de liefde kan van één kant komen", zed hij. m verschillende kanten werd er by ister Marijnen op aangedrongen, dat zjjn invloed zal aanwenden bij de issing, die de regering moet nemen betrekking tot de indijking van de werszee. Nieuwe gezichtspunten wer- hierbij uiteraard niet naar voren (acht. Daarvoor was het debat in de ede Kamer nog te vers. is de verbetering van de Scheve- se buitenhaven dan een zaak, welke i eerste plaats de mdnisüer van Ver en Waterstaat aangaat, toch meen- jhr. Schorer (PvdA), dat het op de van de minister van Landbouw en erij ligt, als eerste verantwoordelijke ister voor de visserij, om deze verbe- ig te bepleitten. ok de heer Elfferich (A.R.) kwam de belangen van de Scheveningse 'ruittelers hadden een goede oogst ior 190 miljoen uitgevoerd Nederlandse fruittelers zijn bijzon tevreden over de oogstresuütaten van Het afgelopen jaar kenmerkte zich veel droogte, veel zon, een goede van uitstekende kwaliteit en goe- irijzen. bloei was gemiddeld tien dagen ?er dan normaal en deze voorsprong mdere jaren bleef gedurende de ge- groeiperiode tot en met de oogst ge- üiaafd. De zon heeft in 1959 een Qgryke rol ten gunste van de kwal-i- van het Nederlandse fruit gespeeld, iel de kleur als de smaak was daar- uitsteken-d. se mededelingen deed vanmorgen Staf ,de nieuwe voorzatter van de srlandse Fruittelers Organisatie, tij de algemene vergadering van deze aisatie te Utrecht, totale uitvoer van vers fruit be- in 1959 ruim 190 miljoen kg (in 89 miljoen kg) voor een totale waar- 'an 107 miljoen gulden (53 miljoen en in 1958). Staf vestigde er de aandacht op, het jaar 1959 nog eens weer heeft [etoond, dat de veilingprijzen van fruit in belangrijke mate afhangen de exportmogelijkheden en dus met e van de fruitoogst in de overige Europese landen en slechts in be ne mate van de omvang van de in Nederland. De gunstige prijzen in 1959 vooral te danken aan t feit, West-Europa een kleine fruitoogst en aan de omstandigheden dat Ifca- feer geleidelijk en op, volgens ir. Staf jandige wijze zijn grote fruitoogst t gespuid. laatssecretaris Veldkamp naar de Jaarbeurs 1 staatssecretaris van het ministerie Economische Zaken, dr. G. M. J. ikamp, zal dinsdag 1 maart de voor- sbeurs voor gebruiksgoederen in $ht bezoeken. In gezelschap van de deur-generaal van Nijverheid en del, de heer J. H. D. van der Kwast van de directeur-generaal voor de denstand en het toerisme, de heer J. 1 Wijzen zal een bezoek worden ge- cht aan het middenstandscentrum C) op het Croeselaanterrein en een dracht worden bijgewoond over -jsvaststelling in de middenstand" te den door dr. H. O. Goldschmidt. Onderwijspionier Maarten Vrjj de oprichter van de eerste Daltonvereniging in ons land, de man die in 1931 het initiatief nam tot het geven van verkeerslessen op school en, na de bevrijding, tot het in stellen van jeugdverkeersbrigades (de zogenaamde „klaar-overs"), die het ringbalspel, de handenarbeid en het blokschrift op de scholen introduceerde hoopt dinsdag 1 maart a.s. zijn 80ste verjaardag te vieren. De naam van deze op het eiland Voorne en Putten geboren opvoeder is sedert 1917 een bekende klank op het gebied van de onderwijsvernieuwing. In dat jaar volgde hij zijn 14 jaar oudere broer Cornells op als directeur van de in 1899 door deze Cornells opge richte „Nieuwe Schoolvereniging" en als hoofd van de school aan de Jan Luij- kenstraat, die later kortweg als „Vrij- School" bleef aangeduid. Voordien was Maarten onderwijzer te Bloemendaal, hoofd te Baarn en onderwijzer aan School-44 in Amsterdam geweest. Na zijn pensionering in 1946 is hij secretaris-penningmeester van het schoolbestuur gebleven tot voor enkele maanden. Toen is hij erelid van het be stuur geworden. Nog nagenoeg dagelijks komt de heer Vrij naar zijn school, se dert de huldiging op zijn 75ste verjaar dag, met in zijn revers het teken van zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. In de middag van 29 februari zal in de Vrij-School een bronzen borstbeeld van de jubilaris worden onthuld, ver vaardigd door mevrouw Sturm-Van den Bergh te Bentveld (dochter van prof. George van den Bergh). Daarna (van 17.00 tot 18.00 uur) bestaat gelegenheid de 80-jarige, die nog in prima welstand verkeert, de hand te drukken. Minister Korthals in Kamer Marconist op fatale moment in stuurhuis? Gisteren sloot de openbare aanklager in het proces te Boston tegen de Nederlandse marconist, die wordt beschuldigd van moord op de 23-jarige, ge scheiden Amerikaanse Lynn Kauffman, in eerste aanleg zijn aandeel af met het als getuige doen horen van de 33-jarige Indonesische hutbediende Gadong. Gadong, die zich in Thailand bevond, was op kosten der Amerikaanse regering per vliegtuig naar Boston overgebracht, om te kunnen getuigen. Hij werd gehoord via een zekere Ro bert de Visser, een voormalige ingezete ne van Soerabaja, die thans te Waltham Massachusetts, woont, en die Engels, i Maleis en Nederlands verstaat. Gadong verklaarde de 18e september j 1959, te half acht 's avonds, drie maal i op de deur van de hut van mevrouw Kauffman geklopt te hebben, doch geen antwoord te hebben gekregen. Hij had haar een glas met sinaasappelsap willen overhandigen. Nadat hij voor de derde maal had ge klopt kwam mevrouw Juanita Spector, de echtgenote van de Amerikaanse ken ner van het Verre Oosten prof. Spector, uit een aangrenzende hut te voorschijn. Zij vertelde Gadong dat mevr. Kauff man zeeziek was en zij nam het glas met sinaasappelsap van hem aan. Gadong tikte met zijn knokkels op de rand van de getuigenbank, om te laten zien hoe hij had geklopt. (Van onze parlementaire redacteur) In antwoord op desbetreffende vra gen heeft minister Korthals gisteren in de Tweede Kamer verklaard, dat het nog niet zover is, dat een akkoord is bereikt over een Rijn-Schelde-verbin- ding. Ter gelegenheid van de Benelux- conferentie zaterdag j.l. is in een in formeel samenzijn het vraagstuk aan gesneden. Van Belgische zijde is de wens geuit het overleg te heropenen. Van Nederlandse zijde is daartoe gaarne bereidheid uitgesproken. Afge sproken is dat België en Nederland élk experts zullen aanivijzen met de op dracht nog in 1960 over een Rijn- Schelde-verbinding te rapporteren. Daarna pas zullen de regeringen op het politieke vlak tot een akkoord kunnen komen. Het Amsterdamse Kamerlid Corne- lissen (VVD) heeft vorige week als zijn mening te kennen gegeven, dat de Coentunnel voorrang vedient boven de IJtunnel, welke laatste het verkeer in de binnenstad zou overbelasten, ter wijl in de IJtunnel bovendien geen voet gangers en fietsers worden toegelaten. Het maakte gisteren in de Tweede Kamer op velen een amusante indruk, dat de heer Cornelissen nu wel voor rang bleef geven aan de Coentunnel, maar toch pleitte voor een Rijksbij drage voor de IJtunnel, die dan ook geschikt zou moeten worden gemaakt voor voetgangers en fietsers. Vooral de heer Den Uyl (P.v.d.A.) gaf uiting aan zijn plezier om die „amusante draai". Evenals de heer Van den Heu vel (KVP) drong hij erop aan einde lijk eens een einde te maken aan de martelgang van de IJtunnel. Hogere kosten Minister Korthals deelde gisteren als nieuws mede, dat rekening moet wor den gehouden met algehele verplaat sing van het Marine-etablissement bij Premieverlaging kapitaalverzekering De bij de Nederlandse Vereniging ter Bevordering van het Levensverzeke ringswezen aangesloten maatschappijen hebben besloten voor de groep van klei nere en middelgrote nieuw te sluiten in dividuele kapitaalverzekeringen een ver dere premieverlaging van 114% tot 2% toe te passen. Door deze maatschappijen worden de premies vastgesteld aan de hand van basistarieven en een systeem van kor tingen naar gelang van d'e omvang van het contract. Reeds verleden jaar brachten de maat schappijen in het kortingensysteem voor nieuwe individuele verzekeringen een wijziging die tot een lagere premie leidde, welke wijziging thans is door getrokken. aanleg van de IJtunnel. hetgeen tot gevolg zal hebben, dat de kosten, die zijn geraamd op 160 miljoen gulden nog aanzienlijk zullen stijgen. Het ka binet is voornemens binnen enkele maanden een beslissing te nemen over de tunnel, die voor Amsterdam voor rang verdient. In 1957 is al aan Am sterdam meegedeeld, dat het niet hoeft te rekenen op een Rijksbijdrage van 90 procent in de kosten van de bouw van de IJtunnel. Op die mededeling is nog geen antwoord van Amsterdam gekomen. Voorts deelde de minister als nieuws mede zojuist een voorstel te hebben ontvangen voor een herziening van het vroeger vastgestelde traject voor de weg CoevordenEmmen. Het is een aanzienlijke verbetering. Het voorstel zal zo spoedig mogelijk om advies worden gezonden aan de Raad voor de Waterstaat. Over de overeenkomst met Duitsland over de Eems-Dollartkwestie kon de minister niets zeggen, maar hij ver wachtte dat zeer binnenkort minister Luns hierover mededelingen kan doen. Spector. Zjj had verklaard Gadong om streeks acht uur bij Lynn Kauffman's hut te hebben ontmoet. De openbare aanklager hecht gewicht aan de getuigenis van Gadong, omdat hij stelt dat de marconist op het ge noemde tijdstip zijn twist met Lynn Kauffman had. Hij zou haar hierbij be wusteloos hebben geslagen en in die toestand via de partijspoort, over boord hebben gezet. De verdedigers hadden tegen het ho ren van Gadong geprotesteerd. Zij meenden namelijk dat het twijfel achtig was of Gadong de betekenis van de door hem afgelegde eed zou begrij pen. Rechter Murray wees echter dit pro test af. Hierop werd als eerste getuige van de verdediging de tweede officier van de „Utrecht", J. van Brummelen, gehoord. Zijn getuigenis was gericht tegen het volgens de openbare aanklager belas tende feit dat het uniformjasje van de marconist in de hut van Lynn Kauff- mann was gevonden. Van Brummelen verklaarde namelijk, dat ook zijn wollen trui en sokken in de hut van mevr. Kauffman waren gevonden en dat hij haar die kledingstukken had geleend omdat zij altijd klaagde over de kou. Voorts verklaarde hy dat de marco- Vler werkelijk betrouwbare middelen nist in het stuurhuis van de „Utrecht" helpen elkaar en doen wonderenI was ongeveer op het tijdstip dat Lynn 4.Kauffman geslagen en overboord ge- geneestniddelen, elk afzonderlijk al gooid zou zijn. wereldberoemd. Tezamen in één tablet j Een tweede getuige van de verdediging verenigd, ondersteunen zij bovendien el- de tweede steward L. van Dorp, ver- I. .j I l klaarde dat hij op de fatale avond, om kaars werking, waardoor deze nég krach- half achtt aan de deUr van de hut van tiger is dan kon worden verwacht. De mevr. Kauffman had geklopt en dat hij mmhinalifl Cheffin» 4" rWf worLoliiL gevraagd had of zij kwam eten. Zij zei combinatie (.hetarine „4 doet werkelijk *at ^niet kwam en volgens Van Dorp wonderen en brengt vaak baat waar klonk haar stem alsof zij gehuild had. Desgevraagd voegde hij hieraan toe. dat hij de indruk had dat zij alleen in haar hut was. Zijn verklaring stemt niet overeen met die van mevrouw Spector, de echt-, genote van Lynn's werkgever, prof. andere middelen falen I f L MÊmrnrtttaÊÊÊ* Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabt. f3.60 De stuurknuppel zelf in handen nemen (Speciale berichtgeving) Op een lunchby eenkomst van het departement Arnhem van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel en de Gelderse Industriële Club heeft gistermiddag de minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra, een rede gehouden over enkele opmerkingen over de financieel economische situatie. De bewindsman legde de nadruk op het opnieuw ontstaan van wat men met een zekere over drijving een welvaartspsychose zou kunnen noemen, waardoor het gevaar van inflatie wordt opgeroepen. Prof. Zijlstra constateerde dat het jaar 1959 in economisch en financieel opzicht zeer gunstig is geweest. De produktie nam belangrijk toe. De minister stelde hierna de vraag in welke mate en in welke richtingen de bestedingen in 1960 zullen toenemen en hoe die toeneming zich zal verhou den tot de groei van het na tionaal inkomen. Aan de hand van cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek kwam spreker tot de conclu sie dat de verwachte toeneming van de bestedingen slechts voor een deel door de groei van het nationale produkt kan worden opgevangen, waardoor het over schot op de lopende rekening van de be talingsbalans tot een bedrag van onge veer 1 miljard gulden zal moeten wor den aangesproken. Er resteert dan nog een overschot van 700 800 miljoen gulden dat zeker niet als te klein kan worden gekenschetst. Maar de beslissen de vraag is of deze heftige beweging naar beneden zal afvlakken of door schieten. Of er niet een ontwikkeling is naar overspanning en overbesteding in 1961? De minister achtte deze vraag van grote betekenis voor het nu te voeren beleid, waarbij hij stelde, dat, moet in derdaad worden gevreesd voor een ont wikkeling ten kwade, met ingrijpen niet lang kan worden gewacht. Prof. Zijlstra gebruikte het beeld van een vliegtuig met een automatische pi loot. Wanneer er onverwachte factoren opdoemen of wanneer de levende piloot om welke reden dan ook het niet meer vertrouwt schakelt hij de automatische piloot uit en neemt zelf de stuurknup pel in handen. Er is op het ogenblik geen reden om aan te nemen dat de thuishaven van vermeerdering van de werkgelegenheid, verhoging van het reële loon en wat ermee samenhangt niet zal worden bereikt en dat ergens een noodlanding zal moeten worden ge maakt. Maar de lucht is niet meer ge heel onbewolkt, de wind steekt in enige mate op en de bemanning bespreekt de situatie. Het ogenblik lijkt gekomen om de automatische piloot uit te schakelen en de stuurknuppel In handen te nemen, zo besloot de minister. HOGERE PRODUKTIE DER NED. WERVEN Bij lagere wereldproduktie By een daling van de wereldproduk tie van schepen met ongeveer 6 is de produktie van de Nederlandse scheeps werven in het afgelopen jaar met onge veer 9 gestegen tot 607.497 bruto re gister ton, vergeleken met een produktie van 555.697 ton in 1958. De Nederlandse produktie, die in totaal 145 schepen omvatte, maakt 6.95 uit van de we reldproduktie. Nederland kwam hiermee op de vyfde plaats na Japan, Engeland, West-Duitsland en Zweden. De V.S. en Italië die eveneens tot de grootste scheepsbouwende landen van de wereld worden gerekend, kwam na Nederland op resp. de zesde en de zevende plaats. Volgens Lloyd's jaaroverzicht van de te water gelaten schepen, werden in 1959 in alle landen, die hierover verslag uitbrengen, (van de communistische landen worden alleen door Polen en Joego-Slavië opgaven verstrekt) in to taal 1.808 schepen te water gelaten met een gezamenlijke tonnage van 8.745.704 ton tegen 1.936 schepen met 9.269.983 ton in 1958. Van de zeven vooraanstaande scheeps bouwende landen konden alleen Zweden en Nederland hun produktie vergroten; in de andere vijf landen werden geme ten naar de tonnage, minder geprodu ceerd. Japan kon ondanks een daling van zijn produktie van 2.066.669 ton in 1958 tot 1.722.577 ton zijn positie als grootste producent handhaven. West- Duitsland werd als gevolg van een vrij scherpe daling van zijn produktie (van 1.429.261 ton in 1958 tot 1.202.138 ton) van de tweede plaats verdrongen door Engeland, dat in 1959 een produktie had van 1.372.595 ton. De Engelse produktie was betrekkelijk stabiel en bleef slechts 29.385 ton onder die van 1958. Zweden verhoogde zijn produktie van 760.206 ton tot 856.642 ton. De Amerikaanse produk tie daalde van 732.381 ton tot 596.757 ton, en de Italiaanse produktie van 550.796 ton tot 518.329 ton. Zowel Zwe den als Nederland bereikten een record- produktie evenals enige kleinere produ centen, t.w. Polen, België, Joego-Slavië en Noorwegen. De mannequin Francy Heine (links) werd door haar voorgang- ster Sigrid Mehlner gekroond als modeambassadrice van West-Duits-' land voor het jaar 1960. Manne quins uit alle windstreken van West-Duitsland hebben aan de verkiezing deelgenomen. Chessman maakt zich geen enkele illusie O Caryl Chessman, die vrijdag J.l. tien uur voor zijn executie zestig dagen uit stel kreeg, maakt zich geen illusies over zijn toekomst. „Ik ben nog even dicht bij de gaska mer als vroeger", verklaarde hij tegen over een verslaggever van United Press International. Chessman is bezig met een nieuwe brief aan gouverneur Brown en zal hem wellicht een voorstel doen om hem (Chessman) te elimineren als factor in de controverse over het al dan niet handhaven van de doodstraf. „Ik hoop dat mijn brief zal worden gelezen door elke Californiër die belang stelling heeft voor het probleem van de doodstraf. Wat mijn eigen zaak betreft, die is hopeloos". Chessman acht de kans dat de wet gevende vergadering van Californië de doodstraf afschaft „zeer gering". Wan neer echter een volksstemming wordt gehouden en „de mensen volledig op de hoogte zijn", aldus Chessman, bestaat een zeer grote mogelijkheid dat in Ca lifornië geen doodvonnissen meer zullen worden voltrokken. Hollywood gaat op 7 maart a.s. staken Het gilde van Amerikaanse filmac teurs heeft een staking uitgeroepen, die op 7 maart as. zal beginnen. De leiders van de bond, o.w. Dana Andrews en Gregory Peck, verklaarden gisteravond, dat de grote filmmaatschappijen de eisen van de bond hebben verworpen. De voornaamste hiervan was, dat de film acteurs een deel van de opbrengst moes ten krijgen van alle films, die na 1948 zijn gemaakt en die aan televisiemaat schappijen worden verkocht. Plafond defensie-uitgaven (Van onze parlementaire redacteur) Volgens een Amerikaans persbericht zou de Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken, Dillon, hebben ver klaard dat Nederland heeft besloten de defensie-uitgaven met 9 te verhogen. In de Tweede Kamer heeft gisteren de heer Bakker (CPN) gevraagd of dit juist ïs en de heer Vermeer (PvdA) vroeg of de Nederlandse regering tot de verklaring van Dillon aanleiding heeft gegeven. Minister Visser antwoordde, dat de Nederlandse regering geen besluit heeft genomen omtrent de toekomstige hoogte van de defensie-uitgaven. De regering is bezig een lijst op te stellen van de te verwachten nieuwe uitgaven in de eerst komende jaren. Beslist moet nog worden, welke uitgaven voorrang moeten heb ben. In die afweging van prioriteiten spelen ook de defensie-uitgaven hun rol en daarover is dus ook nog geen beslis sing genomen. Onzerzijds is geen enkele aanleiding gegeven tot de verklaring van Dillon. Handgemeen in Tennessee tussen negers en blanken In het restaurant van een groot ma gazijn in Chattanooga in de Amerikaan se staat Tennessee is het gisteren tot een handgemeen tussen jeugdige blan ken en negers gekomen. De laatste had den plaats genomen aan de bar. Een groep blanken probeerden hen daarvan te verwijderen door voorwerpen naar hen te gooien. Er ontstond een handge meen dat op straat werd voortgezet. De politie maakte een eind aan de strijd. Verscheidene personen werden gewond en een aantal, voornamelijk blanken, werd aangehouden. Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft gisteren bepaald dat een neger-or ganisatie haar ledenlijst niet hoeft in te leveren bij de plaatselijke autoriteiten in de zuidelijke staten. Het vernietigde het vonnis tot boetes in Little Rock en North Little Rock, Arkansas. In het vonnis werd gezegd dat onom stotelijk was bewezen dat o.a. was ge dreigd met geweld nadat bekend was geworden wie lid van de organisatie zijn.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7