ZILVER VOOR SJOUKJE MAAR DE SPANNING WAS GROOT! Alle Nederlandse deelnemers aan de Olympische Spelen te Squaw Valley dragen natuurlijk Hollandia Schoenen! Carol Heiss, zoals verwacht, 01. kampioene Jury liad aiiderhalfuiir nodig Verdeling van de medailles Olympische uitslagen Zes wereldrecords op één dag verbeterd in Sydney....! Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 24 februari 1960 Derde blad no. 29333 Olympische Winterspelen te Squaw Valley (Van een speciale verslaggever) Een overgelukkige Carol Heiss, de twintig jarige studente uit New York, die reeds drie maal achtereen het wereldkampioenschap won, heeft te Squaw Valley de kroon op haar carrière gezet door de Olympische titel in het kunstrijden te winnen. Maar niet minder gelukkig was Sjoukje Dijkstra, de 18-jarige doktersdochter uit Amstel veen, die haar Europese titel, die zij begin van deze maand te Garmisch-Partenkirchen op haar naam schreef, met een zilveren Olympische medaille grotere luister gaf. Er was feest in het De spanning werd met het vorderen van het uur ondragelijker, vooral voor de blonde Nederlandse ijskoningin, die nerveus op haar lippen bijtend en met moeite een lach op haar gezicht toverend, wanneer de lenzen van fototoestellen en film camera's op haar gericht werden, liep te Ijsberen. Trainer Gershwiler probeerde haar uit het eveneens nerveuze kringetje Nederlanders te halen. Tenslotte kon Sjoukje het niet langer harden. Zij verliet de arena zij kon het ijs niet meer zien.... met een hongerige maag zette zij zich aan tafel en tijdens de maaltijd, waarbij ze de smakelijke hapjes maar moeilijk door haar keel kon krijgen, hoorde zij het grote nieuws, dat haar tweede plaats veilig was. Na anderhalf uur kon zij zich op één na 's werelds beste kunstrijdster noemen, gekroond met het zilver. Nederlandse kamp, waarin ook Joan Haanappel, die als vijfde eindigde, deelde. De feeststemming kwam als een explosie na de spanning, die de kleine Nederlandse gemeenschap in haar ban gevangen had. Deze spanning rond de tweede plaats van Sjoukje was ontstaan door de sterke kür, die de grote concurrente van onze landgenote, de Amerikaanse Barbara Roles, reed; een kür, die ongetwijfeld beter was dan die van Sjoukje en volgens velen ook beter dan die van de Olympische kampioene. Frisse kür Vreugdedans De spanning ontlaadde zich in een vreugdedans en door alle Nederlanders, door ir. Paulen, de chef de mission, de coach van de schaatsenrijders, Klaas Schenk, de hardrijders en wie niet al, werd zij gelukgewenst, waarbij natuur lijk de nodige kussen niet ontbraken. Het mocht dan geen goud zijn, de vreug de was er niet minder om. Immers, reeds bij voorbaat was een vaststaand feit, dat Carol Heiss ongenaakbaar zou zijn en daarom had ieder met deze uitslag vrede. Anderhalf uur heeft het geduurd, al vorens het officiële eindklassement vast stond. De bezetting van de tweede plaats was het, waarom het draaide. Tenslotte, toen de juryleden hun taak als beëin digd konden beschouwen, bleek Sjoukje Dijkstra de zilveren medaille nog stevig in handen te hebben. Zowel in punten als op het plaatscijfer had zij Barbara Roles verslagen. Van de negen juryle den kenden er zeven Sjoukje plaatscijfer 2 toe - slechts het Amerikaanse- en het Japanse jurylid plaatsten Roles als tweede. De vertraging was mee het gevolg van een fout, gemaakt bij de beoordeling van Joan Haanappel. Het Japanse jurylid had Joans kür gewaardeerd met 5.2, terwijl 5.3 was geannonceerd, waardoor de jury alles moest omrekenen, met alle gevolgen van dien. Tegenspoed Had Joan hiermee al tegenspoed, zij trof het evenmin, dat de Tsjechische Mrazkova een uitstekende demonstratie JOAN HAANAPPEL vrij rijden gaf. waardoor z'J de vierde plaats voor zich opeiste en het Haagse meisje terugwees naar de vyfde plaats. Met Jana Mrazkova kwamen bij de jury leden de vijven op de bordjes en met haar totaal van 606.2 punt werd zij een grote concurrente van Joan. Ofschoon onze landgenote een beter plaatscijfer had dan de Tsjechische, moest zij toch de vierde plaats afstaan. Na de Franse ballerina Hassler met enkele malen 5.3 en de Oostenrijkse Frohner kwam Carol Heiss in de piste De jury bij het kunstrijden, altijd een onderwerp van kritiek bij som mige deelnemers en toeschouwers, gaat toch niet over één nacht ijs. Op de foto ziet men hoe de kamp rechters een figuur, door Sjoukje Dijkstra op het ijs gezet, nauw keurig bekijken. voor haar kür op muziek van Tsjal- kowski en Rossini. Ofschoon zij een prachtige kür reed, was zij toch niet in haar beste vorm. Van de elf sprongen kwamen er drie niet helemaal goed tot hun recht. Naar veler mening zat er in haar oefening te veel getrippel op de te nen. Met grote zekerheid en in voor beeldige stijl reed zij naar een hoge waardering, waarmee zij haar gouden medaille zeker stelde. De achtduizend toeschouwers die de arena tot de laat ste plaats vulden, brachten haar een minutenlange ovatie. Het was duidelijk: de wereldkampioene was ook Olympisch kampioene. In haar pittige blauwe jurkje, met haar blozende toet en blonde haren spreidde hierna Sjoukje Dijkstra op mu ziek uit Graduation Ball van Strauss een frisse kür uit op het keiharde ijs. dat sommige meisjes parten speelde, waardoor er vooral in het begin nog al eens valpartijen waren. Sjoukje bracht haar kür met vaart en verscheidene goe de sprongen fonkelden hierin als diamanten. Zij miste jammer genoeg een dub bele Lutz, waarna zij na een dubbele Axel op twee voeten neerkwam, waar door zjj even onzeker werd. Snel herstel de zij zich echter om haar technisch hoogstaande vrije figuur, die over de ge hele baan werd geschreven - zij miste eenmaal zelfs de afrastering op enkele centimeters - te voltooien. Ook haar viel gejuich en applaus ten deel. alsmede een goede waardering, getuige de cijfers: Inhoud: 5.6 - 5.4 - 5.7 - 5.7 - 5.6 - 5.5 - 5.3 - 5.7 - 5.5. Uitvoering: 5.6 - 5,5 - 5,8 - 5.7 - 5,5 - 5.6 - 5.4 - 5.8 - 5.6. Opnieuw goud voor Lydia Skoblikova Lydia Skoblikova, het 22-jarige kei harde sportmeisje uit Tsjeljabinsk, werd door haar overwinning op de 3000 me ter hardrijden voor dames de eerste deelneemster, die een tweede gouden medaille veroverde. Met haar tRd van 5 min. 14.3 sec. slechts een halve seconde boven het wereldrecord van haar land genote Rimma Zhukova was zij 2,6 seconde sneller dan haar landgenote Va- lentina Stenina, die de tweede plaats voor zich opeiste. De zege van Stoblikova kwam ogen schijnlijk onverwacht, want Stenina was de grote favoriete op deze afstand. Maar de weersomstandigheden waren ongun stig voor de wereldkampioene. De eer ste serie werd gereden bij een tempera tuur van 25 graden onder nul. Het ijs was toen als een diamant, dus te hard en mede daardoor te stroef voor een topprestatie. Toen Valentina Stenina voor de zevende rit aan de start ver scheen, waren de condities vooral die van het ijs reeds aanmerkelijk gun stiger, maar Stoblikova, die de laatste serie had geloot, zou het nog veel beter treffen. Niettemin kwam Stenina tot een tijd van 5 min. 16.9 sec. waarmee zij alle voor haar gestarte concurrenten overtrof. Tot de laatste serie zou Ste nina haar eerste plaats behouden. Toen reed Lydia Stoblikova bij een tempera tuur van acht graden onder nul en op een ijspiste, die door de krachtige zon sneller was geworden, de wereldtijd van 5 min. 14.3 sec. Een merkwaardig incident tijdens de race gaf een beeld van de onbekwaam- I heid van de Amerikaanse jury. Het vijf - de paar. dat werd gevormd door de Ca nadese Doreen Ryan en de Finse Sih- vonen, reed een ronde teveel als gevolg van een foutieve rondetclling. Aange zien de rijdsters zelf de tel niet hadden bijgehouden was er aanvankelijk nie mand, die dit opmerkte. Dit gebeurde pas na afloop. De tijd op de 3000 meter was wel opgenomen, maar beide rijdsters hadden de bel voor de laatste ronde niet gehoord, zodat een eindsprint uitbleef. Wonderlijk genoeg dienden noch de Ca nadezen noch de Finnen een protest in hoewel de Finse coach wel onmiddellijk naar de jury liep. Even later werden de 3000 meter tijden bekend gemaakt en daar bleef het bij Voorzichtig Gracieus als een ballerina voerde Joan Haanappel haar kür uit op muziek uit Gisele van Adam. Zij had in haar figu ren echter niet de vaart als een Heiss en een Dijkstra, terwijl zij in haar spron gen voorzichtig was. Haar cijfers lagen tussen de 5.0 en 5.5, waarmee zij tot een totaal van 594.8 punt kwam, dat haar in het klassement van de kür op de ze vende plaats bracht, waarbij zij niet al leen zich gepasseerd zag door de winna ressen van de medailles, maar ook door Regine Heitzer, die haar te Garmisch van de tweede plaats had afgehouden, Jana Mrazkova en Laurence Owen. Fascinerend Fascinerend was tenslotte de kür van Barbara Roles, waarmee zij de Neder landse kolonie in grote spanning bracht. Ongetwijfeld was haar kür spectaculair der dan die van Heiss door meer spirit, een grotere variatie en een opeenvolging van pirouettes, Axels en Lutzen. Zij mis te echter de zekerheid van een Heiss, waardoor zij haar niet kon troeven, doch wel Sjoukje Dijkstra, zonder haar even wel van het zilver te kunnen afhouden. Meteen zilveren medaille van Sjoukje en een vijfde plaats van Joan telde Ne derland mee. hier in Squaw Valley, ver van huis. op de toppen van de be sneeuwde Olympus. Het was voor de Nederlandse schaats sport een grote dag. De negen juryleden kenden voor de kür van Carol Heiss de volgende cijfers toe: Voor inhoud: 5.7 - 5 8 - 5.9 - 5.8 - 5.8 - 5 7 - 5 5 - 5.9 - 5.8. Voor uitvoering: 5.9 - 5.7 - 5.8 - 5.8 5.7 - 5.7 - 5.6 - 5.8 - 5.8 Noor Brusveen won cross country (15 km.) De 32-jarige eigenaar van een sport zaak in Lillehamar «midden Noorwegen» Hakon Brusveen. die oorspronkelijk als reserve van de Noorse ploeg was geko zen. heeft voor een verrassing gezorgd. Niet hij. doch de Zweed Sixten Jern- berg «winnaar van de 30 km. cross coun try» was getipt voor de Olympische ti tel op de 15 km. ski-cross country. Het heeft er ook lange tijd naar uitgezien, dat Jernberg zijn tweede gouden plak zou veroveren. Na 10 km. had hij de bes te tijd genoteerd: 35 min. 29 sec., Brus veen en de Fin Hakulinen lieten na die afstand beiden 35 min. 31.2 sec. afdruk ken. Bij de laatste twee stijgingen raak te Jernberg echter in moeilijkheden. Hij viel en verspeelde ongeveer drie secon den. die hem noodlottig zijn geworden. In die tussentijd verging het Brusveen beter. Weliswaar was het parkoers voor hem even zwaar, maar hij slaagde erin zijn tempo iets te verhogen, waardoor hij seconden op Jernberg inliep. De Fin Ha kulinen zakte iets af. Vermoeid maar overgelukkig bereikte de Noor de finish en daar vertelde men hem. dat hy de beste tijd had gemaakt, zelfs beter dan die van de sterke Zweed. Olympisch goud voor Brusveen. zilver voor Jernberg en brons voor Hakulinen, dat leverde deze zware 15 km. lange cross country op. Na de vijfde dag van de Olympische Winterspelen ziet de verdeling van de medailles er als volgt uit: goud zilver brons Rusland 4 3 5 Duitsland 3 4 0 Zweden 2 1 0 Zwitserland 2 0 0 Amerika 1 2 3 Noorwegen 1 1 0 Frankrijk 1 0 1 Canada 1 0 0 Oostenrijk 0 1 2 Finland 0 1 2 Polen 0 1 1 Nederland 0 1 0 Italië 0 0 1 Tips van Hjalmar De voormalige „schaatskoning" van Noorwegen. Hjalmar Andersen, gaf in „Dagbladet" deze prognose voor het Olympisch hardrijden: 500 meter: 1. Grishin, Rusland, 2. Grach, Rusland. 3. Malvschev, Rus land, 4. Gjestvang, Noorwegen. 1500 meter: 1. Grishin. 2. Stenin, Rusland, 3. Voronin, Rusland. 5000 meter: 1. Kositchin, Rusland 2. Johannesen, Noorwegen, 3. Pes- man, Nederland, 4. Nilsson, Zweden. 10.000 meter: 1. Pesman. Neder land, 2. Nilsson, 3. Kotov, Rusland, 4. Johannesen, 5. Seiersten, Noor wegen. De Zwitserse Yvonne Ruegg. die het tweede onderdeel van de Alpino-combinatie, de reuzen sla lom voor dames won. Zwitserse zege in <le c1 reuzenslalom dames De gouden plak voor de reuzen slalom dames, het tweede onderdeel van de Al pine combinatie is in Zwitserse handen gekomen. Het was Yvonne Ruegg. die haar 48 concurrenten te snel af was. Amerika hoopte op een zege voor Pen ny Pilou, die bij de afdaling de tweede plaats bezette, maar zij verkreeg weder om het zilver. Toch heeft het blonde Newyorkse meisje nog kans op goud, want zij bezet thans in de stand voor de Alpine combinatie de eerste plaats. Dit dankte zij aan de pech, die de Duitse Heidi Biebl, winnares van de af daling overviel. Halverwege het 1300 meter lange parkoers (hoogteverschil 382 meter», waarin 55 poortjes waren op gesteld, kwam Heidi ten val. Tot op dat moment had zij de snelste tijd voor de eerste helft van de piste genoteerd: 514 sec. Zij herstelde zich weliswaar, doch kon het tijdverlies niet meer goed ma ken. Het 21-jarige meisje uit Chur, Yvon ne Ruegg, startte onder gunstige om standigheden. Zij kwam als nummer drie aan de beurt en op dat ogenblik was de sneeuw nog niet met een yslaag bedekt, hetgeen voordeel betekende. Degenen, die veel later aan de reuzenslalom be gonnen mochten niet veel risico nemen daarvoor was het parkoers te glad. Het was dan ook niet te verwonderen, dat er zich veel valpartijen voordeden. Grote bewondering had men voor de prestatie van de 29-jarige Italiaanse Giuliana Minuzzo-Chenal. In prachtige stijl legde zij de 1300 meter lange piste af in 1 min. 40.2 sec., hetgeen haar een bronzen medaille opleverde. Gisteren is de „Replay" voor de vijfde ronde van de Engelse beker gespeeld tussen Burnley en Bradford City. Burn ley won met 5-0 en komt in de zesde ronde uit tegen Blackburn Rovers Voor de eerste divisie werd verder ge speeld de ontmoeting Wolverhampton Wanderers-Luton Town. Wolverhamp ton zegevierde met 3-2. Kunstrijden dames. De officiële eind stand luidt: 1. Carol Heiss (V.S.) 1490 pnt. - plaatscijfer 9; 2. Sjoukje Dijkstra (Ned.) 1424.8 pnt. - plaatscijfer 20; 3. Barbara Roles (V.S.) 1414.9 pnt. - plaats cijfer 26; 4. Jana Mrazkova (Tsjech.) 1338.7 pnt. - plaatscijfer 53; 5. Joan Haanappel (Ned.) 1331.9 pnt. - plaats cijfer 52; 6. Laurence Owen (V.S.) 1343 pnt. - plaatscijfer 57; 7. Regine Heitzer (Oostenrijk) 1327.9 pnt. - plaatscijfer 58; 8. Anna Galmarini (It.) 1295 pnt. - plaatscijfer 79. De uitslag van de kür luidde: 1. Ca rol Heiss (V.S.) 652.3 pnt.; 2. Barbara Roles «V.S.) 642 pnt.; 3. Sjoukje Dijk stra (Ned.) 632.8 pnt.; 4. Regine Heitzer (Oost.) 608 3 pnt.; 5. Jana Mrazkova (Tsjech) 606.2 pnt.; 6. Laurence Owen (V.S.) 601.3 pnt.; 7. Joan Haanappel (Ned.) 594.8 pnt.; 8. Wendy Griner (Can.) 592.4 pnt. 3000 meter hardrijden dames: 1. en Olympisch kampioene Lydia Skoblikova (Rusland) 5 min. 14.3 sec.; 2. Valentina Stenina (Rusland) 5.16.9; 3. Eevi Hut- tunen (Finland) 5.21.0; 4. Hatsue Taka- minzawa (Japan» 5.21.4; 5. Christina Scherling (Zweden) 5.25.5; 6. Helena Pilejczyk (Polen) 5.26.2. Reuzenslalom dames: 1. en Olympisch kamp. Yvonne Ruegg (Zwits.) 1 min. 39.9 sec.; 2. Penny Pitou (V.S.) 1.40; 3. Giulinana Minuzzo-Chenal (It.) 1.40.2; 4. Betsy Snite (V.S.) 1.40.4. 15 km. ski-cross country heren: 1. en Olympisch kamp. Brusveen (Noorw.t 51 min. 55.5 sec.; 2. Jernberg (Zweden) Fantastische tijd van Daivn Fraser Zes recordverbeteringen op één dag. Was het verwonderlijk, dat de heer Berge Philips, secretaris van de Australische Zwembond gisteren verklaarde, de kans groot te achten dat Australië bij de komende Olympische Spelen op vrijwel elk onderdeel van het zwemmen een gouden medaille zal veroveren. De 22-jarige Olympische kam pioene op de 100 meter vrije slag Dawn Fraser nam van deze zes records de helft voor haar reke ning. Zy won de 110 yards vrije slag in de fantastische tijd van 1 min. 00.2 sec waarmee ze ook het wereldrecord op de 100 meter verbeterde, nadat ze nog geen uur voordien met 1 min. 10.8 sec. het 5158.6; 3. Hakulinen (Finl.) 52.03.0; 4. er a°q' o Vaganov (Rusl.) en Ostberg (Woorw.) beiden 52.18.0; 6. Mantyranta (Finl.) 52.40.6. wereldrecord op de 110 yards vlinder slag op haar naam had gebracht. Geen slecht resultaat voor een meisje bij wie de doktoren enkele maanden geleden een vrij ernstige afwijking in de hart slag ontdekten. Vooral haar vooruitgang op de vlin derslag is verbazingwekkend. Een jaar geleden ontdekte Dawn Fraser dat ze ook op die slag vrij snel vooruitkwam en toen ze in het begin van dit jaar het Australische record op 1 min. 12.2 sec. bracht, besloot de Australische voor beide zwemslagen te gaan trainen. Het maakt haar niet alleen een grote kans- hebster voor het Olympisch goud op de 100 en 400 meter vrije slag, maar ook voor een titel op de vlinderslag. Over één ding was Dawn Fraser niet tevreden. Ze was er niet in geslaagd als eerste beneden de minuut te blijven. „Als ik geweten had, dat ik zo hard ging. had ik er stellig een betere eind sprint uitgeperst en was ik onder de minuut gekomen", zei ze toen ze op de kant klom, „maar ik weet nu zeker dat het mogelijk is en misschien gebeurt het wel tijdens de Olympische Spelen in Rome". Jon Konrads heeft na zes vergeefse pogingen het wereldrecord op de 400 meter vrije slag overgenomen van Tsu- yoshi Yamanaka. Sinds de Japanner op VOETBAL Het verdwenen formulier Als raadsman van de gedupeerden in de kwestie van het verloren poolformu- lier zal mr. dr. C. Berkouwer morgen in het gebouw van de KNVB ten Den Haag een onderhoud hebben met de le den van de commissie geschillen van de KNVB. Zoals men weet vulden de heer J Visser en J Joosten uit Oosthuizen bij de dubbele voetbaltoto van veertien dagen geleden een kolom foutloos in. Hun formulier werd echter by de KNVB in Den Haag niet teruggevon den, zodat geen uitbetaling kon geschie den. 26 juli van het vorig jaar in Osa tot 4 min. 16.6 seconden kwam. is het streveh van Konrads er steeds op gericht ge weest, het wereldrecord op de 400 meter, het belangrijkste uit zijn verzameling, weer in handen te krijgen. De Japanner rest nu nog slechts het wereldrecord op de 200 meter vrije slag met een tijd van 2 min. 1.5 sec., maar ook dat record staat wankel. Enige dagen geleden zwom Jon Konrads namelijk de 220 yards in 2 min. 1.6 sec. Het laatste wereldrecord van dinsdag werd verbeterd door de jeugdige Neville Hayes, die de 220 yards vlinderslag af legde in 2 min. 17.9 sec. Voor dit num mer bestond een limiettijd van 2 min 20.0 sec. Wel was Mike Troy (V.S daar op 21 juni van het vorig jaar met 2 min 18.6 sec. ruim onder gebleven, maar zijn prestatie werd niet als wereldrecord erkend. Belangstelling voor sport stijgende De belangstelling onder de jeugd voor de sport blijft stijgen. Uit een statistiek van de vrije jeugdvorming-1959 een uitgave van het C B S. blijkt dat van de leeftijdscategorie van 8 tot 25 jaar 1.329 000 jongeren <39' zijn aangeslo ten bij sportorganisaties en 673 000 jon geren <20'i bij jeugdorganisaties. Voorts kunnen 96 000 jongeren (3%) gerekend worden tot de mm of meer regelmatige bezoekers van clubhuizen In totaal is dus 62"! (ca 2 097 000» van de jeugd van 8 tot 25 jaar by de genoemde organisaties aangesloten. In 1940 hadden deze organisaties gezamen lijk 1.042.000 leden. De sportorganisaties boekten in 1959 een winst van 92.000 Jeugdleden, het clubhuiswerk trok in dat jaar 7.000 nieuwe leden aan, terwijl daarentegen de jeugdorganisaties een achteruitgang toonden van 9000 leden. BU de jeugd organisaties is 42 lid van protestants- christelijke verenigingen en 36rr lid van rooms-katholieke verenigingen. Bij de sport-orgnnlsaties trekken de grootste belangstelling voetbal <32'3f turnen (23'. Ten de hengelsport (8' Jeugdschaakweek Van 1923 april a.s. wordt in he recreatiecentrum ,X>e Noordster" t- Dwingeloo de Jeugdschaakweek 1960 ge organiseerd. Leidse schakers (tot en nv 20 jaar» die belangstelling voor dit eve nement hebben kunnen zich melden b< dr G. Kuperus, Roomburgerlaan Leiden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5