Burgerlijke stand van Nederlandse kaas in 1920 in Leiden gevestigd Eenmaal zilver en driemaal brons voor personeel Kaasmerkenfabriek Kaasmerk beschermt nationaal produkt ook in het buitenland De tribune is geen Bühne Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 24 februari 1960 Tweede blad no. 2 1953 EXAMENCOMMISSIE SCHEEPSWERKTUIGKt'NDIGE AAN BOORD VAN ZEESCHEPEN. Bij beschikking van de Minister van Verkeer en Waterstaat en van de Staatssecretaris van Onderwijs. K. en W. is voor het jaar 1960 een commissie benoemd, welke belast is met het afne men van de examens ter verkrijging van een diploma als scheepswerktuig- kundige aan boord van zeeschepen. In deze commissie is als lid benoemd de heer W. M. Leyder te Wassenaar en tot plaatsvervangende leden de heren G. C H. Beaupain te Voorschoten. L. Ophof te Sassenheim. J. W. Schuld te Wassenaar. P. M. Verstelle te Sassen heim, F. de Vries te Leiden en T. Zui- aema te Sassenheim. De „burgerlijke stand" van de Nederlandse kaas is in Leiden gevestigd. Deze burgerlijke stand bestaat nu veertig jaar. Niet zo heel lang geleden werd er in ons land een zware strijd gevoerd over de „vierkante kaas". Sommige producenten wilden deze vorm in het bijzonder voor exportdoeleinden invoeren, anderen voel den er niet voor de traditionele vormen (die min of meer garantie voor de herkomst en kwaliteit waren geworden) uit te breiden en daardoor aan de economisch waardevolle traditie afbreuk doen. Deze tegenstand tegen het „vierkante" heeft de initiatiefnemers tot de Leidse kaasmerkenindustrie waarlijk niet dwars gezeten. In de destijds moderne stijl der „neue Sachlichkeit" verrees aan de Roomburgerweg bij Nieuwe Vaart en Hoge Rijndijk in 1926 de voor de gehele wereld unieke fabriek van kaasmerken, op touw gezet door de Vereniging Het Kaasmerk, die dit jaar veertig jaar geleden werd opgericht. Dit jubileum van een voor de gehele wereld unieke industrie gaat onopgemerkt voorbij, behoudens de huldiging van vier personeels leden van de fabriek, die van de oprichting af hun kracht gegeven hebben aan de vervaardiging van het merk, dat slechts samenstelling en herkomst van de Hollandse kaas garandeert, piaar daarmee tevens vooral in het buitenland een garantie stelt voor de zeer hoog aange schreven kwaliteit. Het leek ons juist, naar aanleiding van dit veertig jarig bestaan van een voor de gehele wereld unieke industrie daar over iets meer te vertellen dan wat de gewone lezer weet over kaas en kaas merk. 54.000.000 per jaar Er wordt in ons land praktisch geen kaas vervaardigd, waarin geen merk is aangebracht. Al deze merken zijn af komstig van de Leidse fabriek aan de Roomburgerweg. waar tegenwoordig on geveer 54.000.000 merken per jaar de deur uit gaan. Deze merken garanderen niet alleen in ons land maar in de gehele wereld bepaalde aspecten van de samenstelling en herkomst van de kaas, waaruit te recht dooa- de koper een verantwoorde kwalibeitszekerheid wordt geconcludeerd. Het merken van kaas is om het uit het oogpunt van de consument, te be schouwen ontstaan uit kwaliteitsbe scherming. Vorm verloor betekenis In vroeger tijden was de kaasvorm een aanwijzing voor herkomst en sa menstelling. Moeilijke economische om standigheden brachten hierin echter verandering in de tijden rond de eeuw wisseling. zoals dat ook met andere zui- velprodukten, zoals boter het geval was. De Goudse boerenkaas in de traditio nele platte vorm betekende niet meer altijd de volvette kwaliteit, de Edam mer bollen waren niet altijd ..40+en ook andere kaassoorten werden van min dere kwaliteit voedingstechnisch ge zien) dan de vorm voordien zou doen veronderstellen. Uit particulier initiatief werd in die dagen het denkbeeld geboren, door kaas- merken bepaalde eigenschappen dus in zeker opzicht bepaalde kwaliteiten van de kaas te garanderen. Aanvankelijk stuitte dit op vele tech nische moeilijkheden, maar geleidelijk aan slaagde men er in deze problemen te overwinnen. Thans worden de merken gedrukt op zeer dunne plaatjes caseïne, die door BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Catharina, dr. van J. Steenbergen en K. Mudde; Johanna Hendrlka Maria, dr. van A. A. E. Bakker en M. Hoppenbrou wer; Cornells Hendrik, zn. van C. H. Mens en J. ten Donkelaar; Elisabeth, dr. van P. Visser en M. Harland; Cornells Jozef Gerardus, zn. van C. L. de Boer en J. Vale; Rudolf, zn. van G. van der Does en T. Nleuwpoort; Eric Oscar, zn. van J. M. van der Meer en L. Llsenko; Plet, zn. van H. van Duljn en A. C. Ouwehand: Margaretha, dr. van A. van Soest en M. van Soeren; Sylvia Catharina Antolnetta, dr. van J. J. Wijling en G. Pelt. OVERLEDEN J. C. Plomp, 68 jr., man; A. W. van Wijngaarden, 54 Jr., man; M. J. C. Tu- renhout, 70 Jr., echtgenote van J. Slra; W. F. van der Linden, 65 Jr., man; J. Dubbelaar, 81 Jr.. weduwe van P. BekoolJ F. X. Kerstens, 27 Jr., man; W. A. God don, 75 Jr., man. perforaties tijdens de produktie van de kaas onverbrekelijk met de kaaskorst worden verbonden. Waarborg volledig aanvaard De kaasproGucemen van geheel Ne derland hebben zich verbonden, hun produkt met deze merken te waarbor gen. De kaascontrolestations nemen re gelmatig steekproeven op naleving der bepalingen, zodat het kaasmerk een ga rantie wordt voor eigenschappen als vet gehalte, vochtgehalte en andere eigen schappen, die tezamen een zekere kwa liteit garanderen. Deze kaasmerken, die alle in het Ls'dse bedrijf worden vervaardigd, verwijzen naar vijf aparte produktieg&bieden. na melijk Friesland. Groningen, Drente en Overijssel als één gebied, Noord-Holland als een eigen terrein, Holland en Zuid- Nederland als een volgens samenhan gend gebied en de twee boeren kaasge bieden van Zuid-Holland en Utrecht. Gemerkt naar producent Niet alleen verwijzen de merken naar deze gebieden, zij tonen tevens door een De markante abriek aan de Roomburgerweg bij de Wilhelmina- brug. ingenieuze serienummering de producent aan. Waar ook 'ter wereld een gemerkte Hollandse kaas wordt aangetroffen: via de „burgerlijke stand" van de Hollandse kaas in de Leidse industrie kan worden nagegaan, door wie, waar en op welke dag deze kaas is vervaardigd! Dit betekent ook, dat „overtreders" van de bepalingen, waaraan de merking van kaas onderhevig is, zonder moeilijk heden achterhaald kunnen worden. Bij dergelijke „overtredingen" die waarlijk niet alleen hun oorsprong hoe ven te hebben dn knoeierijen maar ook veroorzaakt kunnen zijn door nauwelijks controleerbare variabele factoren, kun nen door de organisatoren van deze kaasmerkerij l^petes worden opgelegd, terwijl bü ernstige overtredingen ook partijen kaas uit de 'handen kunnen worden genomen. Er bestaan vanzelfsprekend beroeps instanties, dooh 'het is typerend en ver heugend, dat deze slechts bij hoge uit zondering worden ingeschakeld. Geconstateerde overtredingen worden door de producenten aanvaard uit de overweging, dat stringente controle en handhaving van nauwomschreven sa- menstellingseisen de naam van het pro dukt als kwaliteitsprodukt versterken. Er is vrijwel geen gebied in de Neder landse industrie te vinden, waar een dergelijke particuliere controle gedekt door een Rijkskeur, zo ver is doorge voerd en zo volledig wordt geaccepteerd. Uniek in de wereld Nederland is overigens het enige land dat kazen op deze wijze waarmerkt En kele andere landen hebben wel inciden teel merken ingevoerd, doch tot een vast stelsel is dit nooit uitgegroeid. Het Leidse kaasmerkenbedrijf is daar door een voor de gehele wereld unieke instelling geworden. De economische ba ten welke hieruit voor ons Land voort vloeien zijn niet in cijfers uit te druk ken, maar het staat onomstotelijk vast, dat de Hollandse kaasmerken in het buitenland een kwaliteitsgarantie zijn gaan 'betekenen, waardoor de naam van het Hollandse produkt een 'bijzondere klank heeft gekregen Technisch vernuft Hei kaasmerk is slechts dan van be tekenis .wanneer het niet. mogelijk is hiermee te knoeien, het uit de kaas te verwijderen of er een ander voor in de plaats te stellen. In de aanvangsjaren van de kaasmer- •kenproduktie heeft het prooedé nogal eens hoofdbrekens gekost, maar mede dank zij intensieve research is men tot een merksysteem gekomen, dat welhaast volmaakt mag heten. In het afgelopen jaar vertoonde slechts één op de tien miljoen vervaardigde merken een on rechtmatigheid. In het buitenland heeft men een dergelijk procédé nog niet ont wikkeld. Dit geeft de Nederlandse kaas op de wereldmarkt een voorsprong boven an dere kaassoorten. In de laaste jaren zgn via een inter nationale conventie ook weer enigszins naam en vorm en vetgehalte van de kaas beschermd en daardoor min of meer typerend geworden voor herkomst en aard. zoals dat in vroeger eeuwen het geval was Hef Leidse bedrijf Het bedrijf in Leiden werd in de loop van de jaren aanzienlijk gemoderni seerd. Aanvankelijk werkte men met meer dan zeventig man personeel, thans bedraagt dit door sterk doorgevoerde mechanisatie circa twintig. Verdere me chanisatie staat op het programma. De directie van het bedrijf heeft van de oprichting tot 1949 in handen geile gen van de heer R. G. de With. In ge noemd jaar werd hij opgevolgd door de tegenwoordige directeur ir. J. Driesen, die tevens de functie van directeur van het Controlestation. voor Zuivelproduk- ten Lsiden vervult. De Vereniging Het Kaasmerk werd be gin 1920 opgericht en eind januari van dat jaar werden de statuten Koninklijk goedgekeurd. Aanvankelijk werden mer ken vervaardigd in localiteiten van Sijtihoffs Uitgevers Maatschappij, later werd gewerkt in localiteiten aan de Vliet. In de loop van 1925 werd het be sluit genomen, een eigen fabriek te stichten. In okober 1926 werd de eerste steen gelegd voor 'het huidige gebouw, dat op 9 juli 1927 geheel in gebruik kon worden genomen. Zeer spoedig daarna werd de fabriek bezichtigd door de toen malige minister van Binnenlandse Za ken en La-ndbouw. OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Een hoofdstukje sportetiquette! Hoe is het met U gesteld? leeft U erg méé, als U een wedstrijd bijwoont? Dat siert U - enthousiasme is een schone deugd. Maar o wee de sport- adept die zó in vuur en vlam raakt dat hij zijn omgeving geheel vergeet en een solo voorstelling geeft met weidse gebaren en grote sprongen. Talloos zijn de gevallen waarin een goal op het veld gepaard ging met gebroken brillen en gekneusde ledematen op de tribune! Wees dus blij op een beheerste manier! Vier het doelpunt met het presenteren van een Gladstone. De sigaret die - met of zonder filter - iedereen voldoening schenkt. VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F L- V.l.n.r.: de heren de Geus H. C. Kuyl, A. Gijzenij, J. Zwaan. (Foto LD./Holvast) Vier jubilarissen van de Kaasmerken- fabriek aan de Roomburgerweg met in totaal 160 dienstjaren, werden van morgen tijdens een gezellige bijeen komst in ,,Het Gulden Vlies" Koninklijk onderscheiden. Het betrof hier de heren J. Zwaan, chef-drukker, A. Gijzenij, bankwerker. H. C. Kuyl en J. de Geus. drukkers, die 40 jaar bg deze fabriek in dienst waren en gedurende die tijd al hun krachten hadden gewijd aan de Vereniging ,,Het Kaasmerk", w'elke op deze heuglijkje dag haar 40-jarig be staan vierde. Onder de talrijke geno digden zagen wij jhr. mr. F. H. van Kinschot, die als eerste het woord voerde. Hü prees de jubilarissen voor de wijze, waarop zg hun verantwoor delijke taak, waaraan zij zich vrijwel hun gehele leven hebben gegeven, heb ben vervuld. Het verheugde spreker mede te kunnen delen, dat het H.M. de Koningin had behaagd, de heer Zwaan de zilveren medaille en de an dere jubilarissen de bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te verlenen. Vervolgens speldde hij hun de Koninklijke onderscheidin gen op. Mr. B. van den Hemel, voorzitter van.de Vereniging ,,Het Kaasmerk", schetste daarna in het kort de geschie denis van de vereniging. Het feit, dat man 40 jaar zijn krachten aan een men heeft gegeven, spreekt wel voor zichzelf, aldus de voorzitter. Door toe doen van de vier jubilarissen zijn er in de afgelopen jaren belangrijke resul taten geboekt. Na de activiteiten van elk der jubilarissen afzonderlijk be sproken te hebben, overhandigde spre ker de enveloppen met Inhoud. Tot slot sprak de directeur van de Kaasmerkenfabriek. ir. J. Driesen, nog enkele felicitatiewoorden. Een [oto uit het oude bedrijf, on-1 was de tweede controle der merken geveer veertig jaar geleden. Dit m de drooginrichting. Vanwege kou in andermans auto gaan zitten DRIE MAANDEN TEGEN VERNIELER GEKIST. „Wat moest u op de late avond van 11 december in die personenauto op de Haagse Paviljoensgracht?", vroeg gis terochtend de president van de Haagse Rechtbank aan een 22-jarige metaal slijper uit Leiden. „We hadden de laatste trein naar Leiden gemist", zo luidde het antwoord van verdachte" en daar het koud was. wilde ik ergens warm zitten". Samen met een vriend was deze Lei- denaar naar de Residentie gekomen om uit te gaan. Er waren wat biertjes ge dronken en het werd te laat voor de laatste trein. Op de Paviljoen&gracht had het tweetal er eerst nog over ge- aacht om een taxi te nemen, maar plot seling was de metaalslijper naar de auto gelopen. Pogingen om de wagen aan het linkerportier te openen gelukten niet. De deurkruk van het rechterportier brak bij een tweede poging af en zo kon hij de auto in. De reisgenoot van de Leide- naar was buiten blijven staan. ..Ik had helemaal geen plan om met die auto naar Leiden te rijden. Er zat niet eens een sleuteltje in", zei ver dachte. „Trouwens, dan was ik toch direct weggereden?" Op een gegeven ogenblik was de eige naar van de auto aangekomen en tot zijn verbazing zag hij die vreemde pas sagier in zijn wagen zitten. De verkla ringen, die de metaalslijper aanvoerde, waren niet aannemelijk, zodat de eige naar zijn ongewenste gast naar het dichtstbijzijnde politiebureau reed. „Ik was dronken en heb die auto uit balorigheid opengemaakt" zei ver dachte De officier achtte een poging tot Joy riding niet bewezen, wel de vernieling. Door gebrek aan garageruimte moe ten vele auto-eigenaars hun wagen bul ten parkeren. Teveel wordt er al aan andermans bezit door jongelui vernield, zo zei hij. waarna hij tegen de metaal slijper drie maanden gevangenisstraf eiste, waarvan twee maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie Jaar en onder toezichtotelling van het con sultatiebureau voor alcoholisme. Uitspraak 8 maart as. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet ex. scheikunde de heer A. M. J. H. Seuter <Leiden); ex M.O. plant- en dierkunde de heer W v Ree (Rijswijk).

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3