|JJ| Kapitein moet zich verantwoorden voor Hoog Militair Gerechtshof Koop nü IVOROL Met een enkel woord van uu' griep af! Agenda WOENSDAG 24 FEBRUARI 1960 Ongeluk bij legeroefening in Suriname (Van onze Haagse correspondent) Op 11 mei van het vorig jaar had by militaire oefeningen te Zanderij btf Pa ramaribo in Suriname een ongeval plaats, waarby een soldaat vry ernstig werd gewond. Het gebeurde tijdens de schietoefeningen, waarby gebruik werd gemaakt van losse houten patronen, die enige tijd tevoren via een verzonden voorschrift waren verboden. Gisteren moest de commandant van het betrok ken onderdeel, een 35-jarige kapitein uit Assen, zich verantwoorden voor het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag. Hij werd er van beschuldigd in strijd met de orders opdracht gegeven te heb ben met de houten patronen te schieten. De krygsraad in Paramaribo had hem daarvoor veroordeeld tot drie weken voorwaardelijke militaire detentie. De kapitein was, evenals de auditeur-mili tair, in hoger beroep gegaan. De kapitein beriep zich in de eerste plaats op het feit, dat de munitie was uitgereikt, zonder dat daarbij gezegd was ermee te schieten. Veel eerder zou zij door de geweerschutters ter beschik king van het voornaamste wapen van een groep, de „bren", moeten worden gesteld. Bij de aan de oefening vooraf gaande kaderbespreking, zo vertelde de kapitein voor het hof, was gebleken dat de pelotons- en groepscommandanten ernstige bezwaren maakten tegen het laten vervallen van schieten met losse houten patronen. „Dan hebben we niets meer aan zo'n oefening", hadden ze gezegd. Volgens een van de getuigen, een eerste luite nant, zou de kapitein toen hebben toe gestaan met de patronen te schieten. Een andere getuige echter, een sergeant, verklaarde positief, dat hij bij die be spreking niet de indruk had gekregen dat de kapitein het schieten goedkeur de. Naar de beklaagde trouwens zelf verklaarde, had hij speciaal voor deze oefening een z.g. vuurvoorstellingsploeg in het leven geroepen, welke speciaal onder zijn commando stond. In deze ploeg werd wel met de patronen ge vuurd en daarbij ontstond door een on voorzichtigheid het ongeval, waarvan de betrokken soldaat inmiddels echter ge heel en al is genezen. De advocaat-fiscaal, mr. Zaayer, hield een fel requisitoir. „Als er ooit opzette- Prie vierlingen in Zuiileuropese landen Een dertigjarige Italiaanse uit Padova heeft gisteren het leven ge schonken aan een vierling, allen jon gens. Moeder en kinderen maken het goed. Het echtpaar had al vijf kinde ren. De man is een landarbeider, die gedurende vijf maanden per jaar nog geen vier gulden per dag verdient. Het enige meisje van een vierling, die gisteren in de Spaanse stad. Sevilla werd geboren, is vannacht over leden in het ziekenhuis, waar zij werd geboren. De drie jongens maken het goed. Moeder en kinderen waren di rect na de geboorte naar het zieken huis gebraclit, omdat de hut van het gezin omringd was door water van de buiten haar oevers getreden Guadal quivir. Voor de 80-jarige Portugese dagloner Antonio Macedo is sinds de vorige week maandag een nieuwe wereld opengegaan, nadat zijn vrouw het leven had geschonken aan een vierling. Hij woonde in een lekkende, lichtloze hut met zijn vrouw en twee kleine kinderen. Dikwijls was hij zonder werk. Thans heeft hij een vaste be trekking, een stevig huis en een groeiende bankrekening. Portugal heeft namelijk zijn hart voor Antonio en zijn vrouw Roda geopend, toen het verhaal over hun harde leven in de pers kwam. De directeur van een groot militair depot bood Antonio onmiddellijk een vaste betrekking aan. Belangrijker is nog, dat Antonio door deze nieuwe baan de gelegenheid zal hebben op een school voor volwassenen te leren lezen en schrijven. Hij kan zich dan verder op de maatschappelijke ladder opwerken. Voor de nieuwe huisvesting zorgden de gemeente-autoriteiten. Het nieuwe huis heeft elektrisch licht, stro mend water en vier solide muren en dat ontbrak allemaal in zijn vorige woning. De pas opgerichte Lyons Club in Lissabon bood aan een nieuw huis te laten bouwen en meubileren voor het gezin Macedo. Dit is slechts een van de véle blijken van meeleven van het Portugese volk. Aan één krant al leen al werd meer dan 10.000 escudo's (1300 gulden) gezonden, hetgeen meer dan zes maanden loon voor Antonio is, vergeleken bij zijn vroegere loonschoól. Dit bedrag is verveelvoudigd door véle directe schenkingen in contanten aan het gezin en talloze pakketten kleding, beddegoed en huishoudelijke voorwer pen. De echtgenote van de Portugese president Admira Americao Thomaz, zond 1000 escudo's. Reorganisatie van het bestuur in Algerije Negen hoge Franse politiefunctiona rissen zyn gisteren uit Algiers naar Frankrijk vertrokken. Dit vertrek moet gezien worden als een uitvloeisel van de hervorming van het Franse bestuur in Algerije na de opstand van de kolonis ten. Deze negen man waren allen in Algiers werkzaam. Zy zyn „ter beschik king" gesteld van het hoofdkwartier van de Franse politie te Parys, hangende hun overplaatsing. De wijzigingen in het burgerlijke, militaire en politiële bestuursapparaat van Algerije worden uitgevoerd krach tens de speciale bevoegdheden, die de Franse regering heeft gekregen. Ze kan deze mensen overplaatsen zonder de formaliteiten in acht te nemen, die daarvoor vroeger vereist waren en die vaak een lang uitstel met zich mee brachten. Kolonel Yves Godard, die na de opstand van de rebellen, ontheven werd van zijn functie van hoofd van de „Sureté Nationale" in Algerije, is al eer der naar Frankrijk vertrokken. Tien da gen geleden hebben de hoofdcommissa ris van Algiers, Gaston Trouja, en de hoofdcommissaris van Saint Nazairre, Leon Darré, op last van de regering van plaats gewisseld. lyk tegen een bevel gehandeld is, dan is dat hier wel gebeurd", zo zei hij. Hij vond, dat het materieel-bulletin, waarin was gesproken over het verbod van de losse houten patronen, een bevel en stelde dat daartegen moedwillig was in gegaan. „Ik heb met grote belangstel ling aangehoord, dat zoiets daar usance is, omdat ook andere onderdelen met de patronen hadden geschoten", merkte hij sarcastisch op. De advocaat-fiscaal vond het geheel erg duidelijk en eiste dan ook een onvoorwaardelijke militaire deten tie van veertien dagen. Een tweetal verdedigers, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman en mr. J. Pruim, voerde een stijlvolle en voor treffelijke verdediging. Onder meer werd opgemerkt, dat de patronen nadat het verbod van het gebruik was afge kondigd o.a. nog zijn gebruikt bij een te Paramaribo gehouden taptoe. De raadslieden verzochten de zaak terug te verwijzen naar een krijgsraad. Uitspraak 15 maart. Griepepidemie doodt 42 bejaarde vrouwen De griepepidemie in een krank zinnigengesticht voor bejaarde vrouwen te Pontevico in noord- Italië heeft tot dusver aan 42 patiënten het leven gekost. Het grote aantal slachtoffers wordt geweten aan de geringe weerstand van de inwoonsters van het gesticht. Advertentie Advertentie DAM PO Weinig lioop in mijn in Zwickau Uit de rampmijn in Zwickau (Oost-Duitsland) zijn nog vier stoffelijke overschotten naar boven gebracht, waarmee het aantal slachtoffers tot 21 is gestegen. Men heeft de hoop op redding van de ruim honderd ingeslotenen nog niet helemaal opgegeven. Reddingsploe gen met gasmaskers trachten in een gevecht tegen de geweldige hitte- barrière, die de opgesloten mijn werkers van de buitenwereld scheidt, door te breken naar de schacht op 300 meter diepte. Zoals bekend ontstond de ramp na een ontploffing. De driehonderd red ders uit verschillende kolen-, ura nium- en kopermijnen uit de omge ving zijn met het 'modernste materiaal uitgerust. In Westber- lijnse kranten circuleert het bericht dat de produktienormen in de Karl-Marxmijn zodanig waren opgevoerd, dat men de veiligheid uit het oog had verloren. Het nieuws over de ontploffing en de brand werd twaalf uur lang door de communistische autoriteiten verzwegen en eerst bekendgemaakt toen was gebleken, dat de ramp een dusdanige omvang had, dat men er niet over zwijgen kon. De Oostduitse radio berichtte, dat de oorzaak waarschijnlijk myngas is, ont staan door een verbinding van koolstof en waterstof, een vlug ontvlambaar gas, dat door ontbindende kolen wordt ge vormd. De lichamen, die uit de mijn zijn gehaald waren zo ernstig verbrand, dat ze niet onmiddellijk konden worden geïdenticifeerd. Een van de mijnwerkers die ontsnapt is vertelde voor de radio, dat hij door de ontploffing dertig meter werd weggeslagen. Hij zei toen onmid dellijk een gaslucht te hebben geroken, waarna hij de mijn was uitgerend ,als een raket". Sovjet-ambassadeur in Indonesië naar Moskou De Sovjet-ambassadeur in Indonesië, Boris Volkof, is met een van de vlieg tuigen waarmee Kroesjtsjef en zijn ge zelschap naar Djakarta waren gekomen, naar Moskou gevlogen. Een arts had hem met het oog op een lichte onge steldheid aangeraden voor een tijdje naar de Sovjet-Unie terug te keren, zo deelde een woordvoerder van de ambas sade te Djakarta mee. Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. President Eisenhower in Rio de Janeiro President Eisenhower arriveerde gis teren in de Braziliaanse stad Brasilia. Hij kwam met een Boeing 707 van de Amerikaanse basis Ramey op Puerto Rico, waar hij de nacht had doorgebracht. President Eisenhower werd op het vliegveld begroet door de Braziliaanse president. Kubitschek. Er werd geen formele begroetingsrede uit gesproken. Deze zou vandaag in Rio de Janeiro worden gehouden. Wel uitte het Amerikaanse staatshoofd op een ont vangst zijn bewondering voor Brasilia, de futuristische hoofdstad van Brazilië, die op 960 km ten noordwesten van de huidige hoofdstad, Rio de Janeiro, ge bouwd wordt op een plateau in de wil dernis. De bekende Braziliaanse architect Oscar Niemeyer heeft de regeringsgebouwen en het presidentiële „paleis van de mor genstond" gebouwd, waar Eisenhower zal verblijven. De presidenten reden vervolgens naar een plaats waar een monument ter her innering aan het bezoek werd onthuld. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Herter, las een gezamen lijke verklaring van beide presidenten voor, waarin steun werd uitgesproken „voor een kruistocht van het halfrond voof de economische ontwikkeling". Gezegd werd dat „de Amerikaanse aspiraties voor een steeds^ betere levens wijze" een van de grote uitdagingen en mogelijkheden van onze tijd zijn. Deze uitdaging moet worden tegemoetgetre- den door een „nog nauwere en meer harmonieuze samenbundeling van de inspanningen van alle landen binnen de interamerikaanse gemeenschap zodat onderontwikkeling door een gecoördi neerd optreden kan worden gestreden". Betogers, behorende tot de A r g e n- t ij n s e socialistische partij, hebben maandagavond twee vlaggen van de Verenigde Staten verbrand, onder het uiten van kreten als „de Amerikanen j staan voor de deur!" Zij wilden hier mede protesteren tegen het a.s. bezoek van president Eisenhower aan Argen tinië. De betogers werden onmiddellijk door de politie verspreid; geen hunner werd in hechtenis genomen. Amerikaans senator verbaasd over een verklaring van Luns De Amerikaanse senator Warren Mag- nuson heeft gisteren gezegd verbaasd te zijn over de verklaring van de Neder landse minister van Buitenlandse Za ken, mr. J. M. A. H. Luns, waarin deze in een tv-uitzending heeft gezegd, dat door de Amerikaanse weigering Ne derland landingsrechten te verlenen Nederland door Amerika gestraft wordt, omdat het slechts een kleine onbeteken de communistische partij heeft en dat de landingsrechten zeker zouden zijn verleend, als Amerika de vriendschap van Nederland niet als vaststaand zou- kun nen beschouwen, zo meldt Reuter uit j Washington. Senator Magnuson verklaarde dit als voorzitter van de senaatscommissie voor de buitenlandse handel in een boodschap aan de Senaat. Hij zei voorts, „Ik ben er zeker van, dat ons ministerie van Buitenlandse Zaken deze kwestie geheel heeft afgewogen op zakelijke argumen ten en dat de feiten de besluiten recht vaardigen. De landingsrechten op de westkust werden geweigerd, zo hebben de functionarissen van het ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld, omdat Nederland niets te bieden had". Kameroen wil Frans model van grondwet De bevolking van Kameroen, dat vroeger onder Frans beheer stond, heeft zich uitgesproken voor een grondwet naar Frans model, krachtens welke het staatshoofd grote bevoegdheden zal krijgen. Volgens de laatste niet-officiële uit slagen van de volksstemming die zon dag werd gehouden, hebben ruim 600.000 mensen zich uitgesproken voor de nieuwe grondwet. Circa 480.000 men sen stemden tegen. De grondwet, die door de regering-Ahidjo aan het volk ter goedkeuring is voorgelegd, voorziet in de oprichting van een Nationale Ver gadering die 100 leden telt. Het verboden „Volksverbond" had de bevolking opgeroepen de volksstemming te boycotten op grond van de overwe ging dat de onafhankelijkheid, die Ka meroen op 1 januari kreeg, slechts een verkapte vorm van Frans bewind is. Donderdag j.l. zijn 72 mensen om het leven gekomen bij gewapende overvallen in het westen van Kameroen. De rege ring meent dat deze overvallen moeten gezien worden als een poging om de be volking het stemmen te beletten. In het gebied waar tot boycot was opgeroepen bracht een grote meerder heid haar stem voor de grondwet uit. In het gehele land ging ongeveer zes tig procent van de 1.800.000 stemgerech tigden naar de stembus. In Jaounde en Ouala, de twee voor naamste steden stemde een grote meer derheid tegen de grondwet, maar dit wordt toegeschreven aan ontevredenheid over Ahidjo's falen fcij het bedwingen van de gewelddadigheden in het land. Dynamietontploffing was oorzaak van vliegongeval Het bureau voor de burgerluchtvaart in Washington heeft meegedeeld dat een dynamietontploffing het vliegtuigonge luk bij Wilmington, Noord-Carolina, op 6 januari heeft veroorzaakt, waarbij 34 mensen omkwamen. De voorzitter van het bureau, James Durfee, heeft in een tussentyds rapport aan een ondercommissie van de senaat meegedeeld, dat het bewysmateriaal aangeeft dat de ontploffing door elek triciteit van een droge celbatèerij werd veroorzaakt. Dit gebeurde in de passa gierscabine bij een plaats die Julian Frank, die eveneens omkwam, innam. Bij een onderzoek naar de zaken van de Newyorkse advocaat Frank bleek dat hij verzekeringspolissen had ten bedra ge van meer dan een miljoen dollars. Durfee verklaarde dat het onderzoek nog niet voltooid is. Op 22 maart zullen in Wilmington getuigen gehoord wor den. Het verongelukte vliegtuig was een DC-6B. Het grootste deel van het wrak werd gevonden bij de stad Bolivia, in Noord-Carolina, 32 km. van de kust. Op een strand vond men onderdelen van de cabine en in de omgeving daar van lag het lijk van Frank. Durfee zei dat de delen van de cabine en het stof felijk overschot van de advocaat het vliegtuig hadden verlaten verscheidene minuten voordat de vliegtuigromp de grond raakte. Straaljager neergestort op een taliaanse flat Een Italiaanse straaljager is heden in de vroege ochtenduren neergestort op een flatgebouw van twee verdiepingen in de Noarddtaliaanse plaats Trevïso. De piloot kwam om het leven en der tien inwoners raakten gewond, van wie twee zwaar. Binnen enkele seconden na het neerstorten stond het vliegtuig en daarmee het huis in lichterlaaie. De meeste 'bewoners waren nog in slaap toen het ongeluk plaats greep. Volgens de politie maakte het toestel zich ge reed te gaan landen op een nabijgelegen militair vliegveld. De piloot 'had een nachtoefening achter de rug. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Re- geringsultz.Serie: Kies een loopbaan bij net onderwijs. II J. W. van Hulst, direc teur v .d. Herv. Kweekschool te Amster dam en lid v. d. Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal, spreekt over: De functie van onderwijzer (es) bij het Lager Onder wijs. 18.30 RVU: Hormomen, cf. prof. dr. M. Tausk. Tweede lezing. 19.00 V. d. kind. 19.10 Olymp. winterspelen 1960. 19.15 Ver- en tor hoorsp. 21.35 Strijkork. 22.05 Keuren en kiezen, praatje. 22.15 Olymp. winterspe len 1960. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.15 Spectr. v. h. Christelijk organisatie- en verenigingsleven, lezingen 18.30 Gram. 18.45 Boebespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Pianorecital. 19.30 Radiokrant. 19.50 Meisjeskoor en instr. kwint. 20.10 Youth for Christ-rally. 21.10 Radio Phllharm. Orkest. 21.30 Afrikaners 6tellen hun eisen, rep. 21.45 Mil. ork. 22.30 Nws. 22.40 Zaalsportultsl. 22.45 Avondoverden- klng. 23.00 Platennleuws. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 17.00 Int. Jeugdjourn. KRO: 17.10—17.30 V. d. kind. NTS: 19.00 Olym pische Wlnterseplen 1960. 20.00 enweer- overz. VARA: 20.20 Interviews. 20.30 Kunstrubriek. 21.00 Quizprogr. 21.45 Forum. Advertentie BINNEN Brand verwoest fabriek in Oisterwijk Een zware uitslaande brand heeft vannacht de houten-hakkenfabriek van de firma Schilders te Oisterwyk in de as gelegd. De brandweer, die het vuur met groot materiaal bestreed, is erin geslaagd de omringende panden te be houden. Het gebouw brandde tot de grond toe af. De belendende woonhuizen zijn met de grootste moeite behouden gebleven. ,Er deden zich geen persoonlijke onge vallen voor. De omvang van de schade is nog onbekend. De eigenaar is ver zekerd. BINNENLAND - Op 14 en 15 Juni zullen In Berg en Bos te Apeldoorn de bos- en houtdagen 1960 worden gehouden. De staatssecretaris van O., K. en W., mr. Y. Scholten. heeft aan dr. J. W. Weevers te Ouddorp (Z.-H.) opdracht verleend tot het schrijven van een studie over de romanschrijver J. F. Oltmans (1806-1854). Prof. dr. J. J. de Jong heeft aan directeuren van de Vereniging voor Ho ger Onderwijs op Geref. Grondslag we gens redenen van persoonlijke aard, ont slag gevraagd als hoogleraar aan de Vrije Universiteit, met ingang van een nader te bepalen datum. Prof. De Jong is sinds 1953 hoogleraar ln de juridische faculteit en doceert politicologie. BUITENLAND Het mysterieuze object dat als een aardsatelliet een baan om de polen be V", Ontdekker V, die op 13 augustus vorig Jaar werd gelanceerd. Dit heeft het ministerie van Defensie in Washington meegedeeld. Vorige week verklaarde de woordvoerder van dit ministerie dat het object „mogelijk van Russische herkomst" was. Men hield namelijk rekening met de mogelijkheid, dat de Sovjet-Unie een aardsatelliet had gelanceerd zonder hier aan bekendheid te geven. Dr. S. L. Mansholt, vice-voorzltter van de E.E.G.-commissie, heeft gisteren aan een officieel diner ln Kopenhagen met nadruk verklaard, dat men moet voorkomen dat Europa ln twee „blljven- economlsche blokken uiteenvalt. Hoewel een ideale algehele oplossing van de betrekkingen tussen de Zes van de Europese Economische Gemeenschap en de Zeven van de Europese Vrijhandelsasso ciatie (EVA) op het ogenblik niet mogelijk ls. moeteh wij al het mogelijke doen om de individuele leden nader tot elkander te brengen, zo zei hij. Paul Reynaud, voormalig Frans premier, heeft ontslag genomen als lid van het bestuur van de partij der on- afhankelijken en boeren. In een brief verklaart hij dat de onafhankelijke par lementariërs met overweldigende meer derheid de politiek van zelfbeschikking van De Gaulle ten aanzien van Algerije hadden goedgekeurd, maar dit standpunt later niet trouw waren gebleven. Een verzoek om vrijstelling van de militaire dienst van Wolf Rüdlger Hess, zoon van Hitlers voormalige plaatsver vanger Rudolf Hess, is afgewezen. Wolf Hess. een 23-jarige student in de archi tectuur, had gesteld dat zijn geweten hem verbood militaire dienst te doen voor de voormalige rechters van zijn •vader. De officiële instantie die het ver zoek behandelde, was echter van mening dat dit krachtens de wet geen grond voor vrijstelling is. Elf personen, onder wie één Neder lander (uit Hengelo), zijn door het sche pengerecht van Nordhorn veroordeeld tot voorwaardelijke gevangenisstraffen en geldboetes wegens smokkel over de Duits- 'ederl. grens. ZIJ werden er o.m. van be schuldigd 1336 kilo Nederl. boter, 1280 sigaretten, 400 clgarillos, 25 kilo koffie en acht wollen dekens vla de grenspost naar Duitsland gebracht te hebben. De Nederlander, een vrachtrijder, kreeg acht maanden, een boete van duizend mark en een schadevergoeding van 5964 mark. Ambtenaren van de Amerikaanse federale douanedienst hebben gisteren verklaard, dat de B-25 of B-26 bommen werper, die zondag een aanval heeft ge daan op een petroleumrafflnaderij op Cuba, zijn basis moet hebben gehad op Mexicaans gebied, op het eiland Cozu- mel, nabij het schiereiland Vocatan. Een woordvoerder van de Amerikaanse doua nedienst zei, dat het vliegtuig onmoge lijk ergens in Florida opgestegen kan zijn; dit moet zijn gebeurd van de „basis van Cozumel", die Ingericht zou zijn door tegenstanders van het regime van Fidel Castro. Premier Kroesjtsjef zal op zijn te rugreis uit Indonesië op 1 maart in Cal cutta een tussenlanding maken en daar de nacht doorbrengen, zo is officieel te Nieuw-Delhl bekendgemaakt. Premier Nehroe zal zich dan naar Calcutta be geven om met de Russische regerings leider van gedachten te wisselen. Volgens een andere officiële bekendmaking zal president Nasser van de VAR eind maart een bezoek aan India brengen. Daarna zal hij Pakistan bezoeken. De Nederlander Goedhart ls geko zen tot vice-voorzltter van de V.N.-com missie voor Inlichtingen over nlet-zelf- besturende gebleden.Al ex Qualson-Sackey (Ghana) werd gekozen tot voorzitter en John Bacon (V.S.) tot rapporteur. De afgevaardigden van India, Ceylon en Irak toonden zich terughoudend over het verstrekken van Inlichtingen over Neder lands Nleuw-Guinea door de Nederlandse regering. De universiteit van Oxford heeft gisteren besloten Latijn niet langer ver plicht te stellen voor degenen die exacte wetenschappen gaan studeren. Voor de toelating van alle andere studenten blijft Latijn verplicht. De Cubaanse regering heeft zich nu ook ingelaten met de gang van zaken bij het te Havanna verschijnende onafhan kelijke dagblad „El Mundo" en het tele visiestation „kanaal twee", die het eigen dom zijn van de Italiaanse millonalr Amadeo Barletta, voormalig Italiaans consul bil de regeringen van Cuba en de Dominicaanse Republiek. Maandag J.l. werd gemeld dat de regering een onder schat, doch dat „El Mundo" en het tete' visiestation nog vrij waren gebleven van regeringsbemoeienis. Dit ls nu dus ver anderd. Het bureau voor de statistiek der Europese gemeenschap .heeft zojuist de indexcijfers van de Industriële produktle voor het derde kwartaal van 1959 be kendgemaakt. Uitgaande van 1953 als ba sisjaar was de Index voor de totale in dustrie der zes landen 149, tegen 138 voor de overeenkomstige periode van 1958. De indexcijfers per land zijn als volgt: Duitse Bondsrepubliek 162 (149), Frankrijk 130 (133), Italië 152 (138), Ne derland 140 (126), België 113 (109), Lux emburg 124 (117). In Lissabon zijn gisteren vier per sonen veroordeeld wegens het deel uit maken van een geheime en verboden organisatie, met name de communisti sche party. Eén van hen kreeg een Jaar en drie maanden en de overigen een Jaar en twee maanden gevangenisstraf. President De Gaulle zal by zijn staatsbezoek aan Engeland van 5 tot 8 april op 7 april het woord richten tot de gemeenschappelijke vergadering van Lagerhuis en Hogerhuis. Het Franse staatshoofd en mevrouw De Gaulle zullen de gasten zijn van Koningin Elizabeth en Prins Philip ln het palels van Buc kingham. van plan ls projectielen van het type „Mace". die een reikwijdte hebben van duizend kilometer, naar West-Duitsland te zenden. De „Mace" is een vliegende bom. die van de grond af wordt gelan ceerd naar doelen op de grond. Er kan een atoomlading, maar ook een gewone lading worden aangebracht. Het projec tiel vervangt de „Matador", die thans ln West-Dultsïand is. dnU0//i/tme WOENSDAG 't Boshuis (Hoflaan)Ledenverg. Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. dr. G. Th. van Café Aniba (hoek Herenstraat)Jaar vergadering Tuiniers- en Bloemistenver. „D.E.V." 8 uur nam. Chr. Geref. Kerk: Spr. ds. M. Boertien over: „Kerk en Israël". 8 uur nam. De Harmonie. Ned. Ver. „Expoge". Le zing J. Jonker het verzorgen en schikken van bloemen. 8 uur nam. De Kleine Burcht: Leidse Ver. van Post zegelverzamelaars. 8 uur nam. Marekerk: Herv. Wijkgem. „Molen- wyk". Spr. ds. P. W. Spruijt van A'd- n „Gods ene kerk onze vele kerken". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. R'dams Toneel: ,,'n Hete zomeravond". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer): Filmavond Ce- buto. Waar gaat U deze zomer heen? 8 u. nam. DONDERDAG Den Burcht: Selskip Fryslén „Op klom pen len 't spul". 8 uur nam. Gebouw Prediker. Spr. ds. J. A. Smink. 8 uur nam. Hogewoerd 175: Openbare toespraak Jehovah's getuigen. „Wat kan het gebed voor U doen?" 4u ur nam.; Wachttoren studie Jehovah's getuigen. 5 uur nam. Prediker: Leger des Heils. Film: „Zielen ln conflict". 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal)Jaarverg. Ver. van oud-leerlingen der Ambachtsschool. 7.30 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus „De tijd vooruit" door prof .dr. J. G. Bomhoff. 8 uur nam. VRIJDAG Gulden Vlies: Ned. Ver. van Huisvrou wen. Lezing over behang. 2.30 uur nam. Den Burcht: Spr. Michiel A. de Ruy- ter over de moderne jazz. 8 uur nam. Maranatha-kerk: Prop.-filmavond Ver. „Het Zonnehuis". 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgiebed olv. ds. J. Wiersma .7.157.50 uur nam. Rembrandt-lyceumVerg. van contri buanten Stichting Ceno. 8.30 uur nam. Stadsgehoorzaal (grote zaal): Jeugd- concert My. voor Toonkunst. Het Boc- cherinl-quintet. 2.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Mij. voor Toon kunst. Quintetto-Boccherini. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk 1011 uur voorm., bijbelstudie; 11 uur voorm. ds. D. Vink van Jutphaas. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep Theater „Mama San". 8 uur nam. •sie Kon. Ne naar Staatsbosbe' heer Noordwijk. 1.42 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Propaganda- uitvoering DGV Nieuw Brunhilde. 2.30 uur nam. Gerecht 10: Eredienst Soefi-beweging. Spr. L. A. Rooke. 11 uur voorm. Hogewoerd 175: Byeenkomst Jehovah's getuigen. 7.25 uur nam. Hooigracht 84: Humanistisch Verbond. Spr. G. Lutke Meyer over: „Vrijdenker of humanist".10.30 uur voorm. Volkshuis: Poppentheater „Harlekijn" speelt „Het geheim van de flesgeest". 3 uur nam. MAANDAG Gulden Vlies: Leidse Assurantieclub. Spr. drs. R. J. Meulenberg over: „Le vensverzekering en het pakket". 8 uur nam. Gulden Vlies: Curus Contactcle Kin- Rapenburg 27: Fancy-falr 4 x ZN (herhaling). 210 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. DINSDAG Lakenhal: Receptie 100-Jarig bestaan „Leidsch Dagblad". 35 uur nam. Ryksmuseum van Oudheden: Lezing dr. F. L. Bastet „Een onderaardse ruimte in Rome uit de tyd van Tiberius". 8 uur nam. Hotel Central: Ledenverg. Broederschap van oud-padvinders(-sters). 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 —12 en 24 Zon. en feestdagen 2 4 uur Ryksmuseum voor Volkenkunde Ten toonstelling „Ook dit ls Japan" Werkd 104 uur; zondags 14 uur (tot 28 fe bruari). VOOR DONDERDAG 25 FEBRUARI Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Promenade-orkest en koor. 9.00 Gym. v. 9.15 Gra: wijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookpraatle. 11,15 Alt en piano. 11.35 Gram. 11.45 Bejaarden en hun hobby's .praatje. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Chansons. 12.55 Foto-competitie. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Koersen. 14.00 Fluit en piano. 14.20 Gram. 14.30 V. d. vrouw. 14.40 Gram. 15.00 Anna Karenina, hoorsp. 15.45 Pia norecital. 16.15 Voordr. 16.35 Metropole- ork. 17-.00 V. d. Jeugd. 18.30 Jazzmuz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Dansmuz. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Sportpraatle. 18.50 Olymp. winterspelen 1960. 20.00 Nws. 2005- Wildschütz, opera. 21.50 Ik herin ner mypraatje. 22.05 Zang. 22.15 Olymp. winterspelen 1960. 22.30 Nws. en beursoer. v. New York. 22.40 Act. 22.55 Sportact. 23.05 Uit de wereld van het amusement, praatje. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.16 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. hulsvr. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land- en tulnb. meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 15 Jaar geleden, praatje. 13.20 Pia nospel.^ 13.35 Lichte muz. NCRV: 14.00 Gram. 14.40 Instr. trio. 16.15 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.20 Twee piano's. 16.45 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Lichte muz. 18.15 Sport- rubrlek. 18.30 Muziekkorps. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nws. en weer ber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 22.15 Perio dieken-Parade. 22.25 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Orgelconc. 23.30 Gram. 23.55 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Documentaire film. 20.40 Gesprek 21.10 Een van de zeven, t.v.-spel. NTS: 22.2023.05 Eurovisie: Operabal te We nen BUITENLANDSE PRORGAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m 12.00 Schoolradio .13.00 Ork.conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Round Britain Quiz. 14.40 Voordr. 15.00 Schoolradio. 160.0 Lichte muz. 16.45 Gram. 17.15 Kri tieken. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Gevar .progr. 21.00 Klankb. 22.00 Nws. 22.15 Actuele lezin gen. 22.45 Ork.conc. 23.30 Progr. over Ar gentinië. 23.45 Pari .overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Zang. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagboek. 12.30 Nws. en popul. liedjes. 13.00 Gram. 13.30 Nws. en progr. v. d .arb. 14.00 Ge var. muz. (Om 14.30 Nws.) 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.) 16.00 Lichte muz. (Om 16.30 Nws.) 16.45 Milit. muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 17.45 Gevar. muz. 18.30 Nws. en gevar .progr. 19.29 Weerber., nws. en volksliederen. 19.45 Hoorsp. 20.00 Jour naal. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en hersen- gym. 21.00 Where are you now? 21.30 Nws. en brievenbeantw. 22.00 Gevar. Srogr. 22.30 Nws. en gevar. muz. 23.30 ws. 23.40 Jazzmuz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m 12.00 Amus.muz. 13.00 Nws. en weerber. 13,15 Ork.conc. 16.05 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.50 Gevar. muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.20 Carnavalsmuz. 21.45 Nws. en weer ber. 22.10 Dansmuz. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Lichte muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 14.05 Kamermuz. 14.25 Klass. muz. 16.40 Kamermuz. 17.15 Orgelrecital. 18.30 Gram. 20.00 Ork.conc. 21.45 Nwe fram. 22.25 Gram. 23.10 Idem. 23.53 4.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Amus. m,uz. 12.30 Weer ber. 12.34 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.06 Franse les. 16.21 Gram. 17.00 Nws. en weerber. 17.15 V. d. kind. 18.15 Gram. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.50 Literair progr. 20.00 Hoorsp. 20.50 Gram. 21.15 Gram. 22.00 Nws. en weerber. 22.15 Radio-Universiteit. 22.55—23.00 Nws. 484 m.: 12.02 Gevar muz. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.20 Gram. 14.13 Belg. muz. 15.15 Koorconc. 15.30 Gram. 16.30 Ork.- muz. 16.07 Gram. 17.45 Lichte muz. 19.80 Nws. 20.00 Gevar. progr. 2!*.55 Nws. BIOSCOPEN Casino „De Jonge leeuwen". 14 Jaar. Werkdagen 2.30 en 8 uur; zondag 2, 5 8 uur. Lido „Koningin Zenobla, de ontem bare". 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u. Luxor „In de greep der spionage". 18 jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur Studio „Marle Octobre". 14 Jaar. Werk dagen 2.30 ,7 en 9.15 uur; zondag 2.80, 4.45, 7 en 9.16 uur. Trianon „De man die verdwynen moest (North by northwest). 14 Jaar. Werk dagen 2.30, 6.45 en 9.15 uur; zondag 2.-, 4.30, 6.45 en 9.15 uur Rex „Schiet of sterf!" 14 jaar. Werk dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30 4.45, 7.15 en 9.15 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Lelden ls geopend de Centraal Apo theek, Breestraat 74, tel. 20552. Bij geen gehoor by Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 11111. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). I I 1 gs a S 3 Amsterdam mist Den Helder zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt geh. bew, geh. bew a w.stil SS Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg geh. bew. Helsinki mist Stockholm onbewolkt Oslo mist Kopenhagen sneeuw Aberdeen onbewolkt Londen mist Brussel mist Luxemburg mist. Parys onbew. Bordeaux regen w.stil zw 3 w.stll wnw 2 w 3 w 2 8 11 w Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürlch Genêve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJaccio Madrid Mallorca Lissabon licht bew. licht bew. regen zwaar bew regen geh. bew. licht bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew zwaar bew onbewolkt onbew. zwaar bew. zw. bew. licht bew. motregen wnw 1 w.stil w.stil ono 11 w.stll w.stil w.stll wzw 2 o 2 ozo 5 w.stil nw 5 w.stll 2 5 2 0.1 -5 -24 0.2 -4 -18 0 2 -18 0 1 -1 1 4 -7 6 -3 5 -1 5 -1 8 1 4 0.5 5 2 w.stll W-Stl'l w 12 O 2 zw 2 wnw 2 w.stil ono 2 w.stil nno 3 4 6 3 0.1 2 17 6 3 6 7 1 2 7-2 0 8 4 4 5 -1 21 16 4 1 18 15 7 1 12 5 2 13 5 0 30 15 12 0.3

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2