BESLISSING LAUWERSZEE ZAL OVER ENIGE MAANDEN VALLEN Schilderachtig Bali ontving Kroesjtsjef WEERBERICHT Socialistische motie verworpen Rol van aandachtig luisteraar Amerika tegen Spaanse militaire faeiliteiten voor W. Duitsland Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 24 FEBRUARI 1960 No. 29983 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0 59 per week Witte Singel 1. Leiden - Olro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 RUMOERIG DEBAT IN TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) Na een rumoerig debat heeft de Tweede Kamer gisteren met 52 tegen 66 stemmen het amendement-Posthumus verworpen, waarmee de Partij van de Arbeid beoogde alsnog een uitspraak van de Kamer uit te lokken, waardoor de werkzaamheden voor de indijking van de Lauwerszee in 1960 zouden kunnen aanvangen. Vóór stemden P. v. d. A., PSP, SGP en de communisten. Tegen stemden KVP, AR, VVD en alle leden van de CHU, waarvan vorige week drie leden bezwaar hadden gemaakt tegen uitstel. De tegenstemmers overwogen, blijkens een verklaring van de heer Maenen dat vorige week bij meerderheid van stemmen is besloten een beslissing over de Lauwerszee enkele maanden aan te houden. Sedert vorige week zijn de omstandigheden niet veranderd. Daarom vond de heerMaenen (KVP) de indiening van het amendement anti democratisch (gejoel). Verwerping van het amendement, zei hij, betekent geen stelling- nemen inzake de Lauwerszee-kwestie. Daarover zal de Kamer zich nog voor het zomerreces kunnen uitspreken. In het kader van de Deltawerken is men niet gebonden aan afsluiting van de Lauwerszee, zette minister Korthals uiteen. Ook met verhoging van de oude dijken wordt overeenkomstig de Delta wet gehandeld. Wanneer men zou be sluiten de Lauwerszee in te dijken, zouden er toch nog enkele jaren zwakke plaatsen blijven zolang de nieuwe af- sluitdam niet gereed is. Daarom heeft de miniver opdracht gegeven maatrege len te treffen teneinde daarin te voor zien. Als de regering over enkele maan den zegt de afsluitdijk niet te willen, is Felle interrupties Tevoren had minister Korthals gezegd over het amendement, dat wanneer de Kamer jarenlang zo stil is geweest over de Lauwerszee, terwijl vorige kabinetten in deze kwestie niets tot stand hadden gebracht hy niet kon begrijpen, dat de Socialisten nog niet enkele maanden konden wachten, nu het huidige kabinet inderdaad van 'plan is een beslissing te nemen en enkele maanden uitstel vraagt om een verant woord besluit te kunnen nemen. Herhaaldelijk hadden leden van de P. v. d. A. de rede van de minister luid ruchtig onderbroken om vragen te stel len, totdat voorzitter Kortenhorst daar tenslotte een eind aan maakte met zwaar gehamer. Verontwaardigd pro testeerden de heren Burger en Posthu mus, dat zij niet mochten interrumpe ren, waarop de voorzitter antwoordde: „Geschreeuw is iets anders dan inter rumperen". Nadat minister Korthals een herhaal delijk onderbroken lange zin had be ëindigd, merkte dr. Kortenhorst op: „Als de heren Burger en Posthumus nu bei den tegelijk willen interrumperen, dan hebben zü daartoe nu de gelegenheid". Ja of neen Even later stelde de heer Posthumus bij interruptie weer vragen, waarop de minister alleen met ja of nee mocht antwoorden. Voor dr. Kortenhorst was dit aanleiding weer in te grijpen met de opmerking: „Een verhoor op vraagpun ten lijkt mij niet de juiste stijl. Ik geef nu het woord alleen aan de minister". Hardnekkig hield de heer Posthumus vol, dat hij antwoord wilde op de vraag of de Lauwerszee al of niet onder de Deltawet valt, waarop minister Korthals reeds had geantwoord: „Dat ontken ik toch niet?" Later verklaarde de minister nog, dat zowel het verhogen van de dijken als het indijken van de Lauwerszee onder de Deltawet valt. Zijn amendement noem de de heer Posthumus de laatste kans voor de Kamer om te bereiken, dat nog dit jaar met de afsluiting van de Lau werszee wordt begonnen. Anders is de Kamer overgeleverd aan de genade of ongenade van de regering, die de voor keur geeft aan belastingverlaging, waar op de heer Lucas van de KVP heeft aangedrongen. Daarop antwoordde de heer Maenen, dat de heer Lucas niet tegen noodzakelijke uitgaven is en dus ook niet tegen uitgaven voor de veilig heid van de noordelijke provincies, in dien de uitgaven daarvoor noodzakelijk worden geacht. Eerder De Anti-Revolutionairen, verklaarde de heer Biewenga, hebben geen enkele behoefte zich het te voeren beleid te laten voorschrijven door de P. v. d. A. „Wij waren al veel eerder voorstanders van afsluiting van de Lauwerszee dan de socialisten. In overleg tussen regering en Kamer kan daarover na enkele maan den worden beslist". Ook de heer Zegering Hadders (VVD) zei nog eens, dat hij de voorkeur geeft aan indijking van de Lauwerszee. Israël zet door De woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren bekend gemaakt, dat Israël voort zal gaan met het bevrachten van neutrale schepen voor het vervoer van Israëlische produkten door het Suez- kanaal. KANS OP REGEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Tot matige of krachtig toene mende wind tussen zuidoost en zuid. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 25 FEBRUARI Zon op: 7.38 uur; onder: 18.10 uur. Maan op: 6.42 uur; onder: 16.53 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.10 uur en 14 30 uur. Laagwater te 10.13 uur en 22.39 uur. Dit Blad bestaat nit 14 pagina's het begrijpelijk als de Kamer wil weten tegenover welke belangrijke uitgaven de Lauwerszeekwestie is afgewogen. Per soonlijk kon de minister zich dan voor stellen, dat aan de Kamer een lijst van prioriteiten wordt voorgelegd om te kun nen oordelen. Oostduitse justitie contra bisschop Otto Dibelius De openbare aanklager in Oost- 1 Berlijn is gisteren een gerechtelijk voor- I onderzoek tegen bisschop Otto Dibelius het hoofd van de Duits-Evangelische kerk, begonnen. Dit is bekendgemaakt door het Oostduitse persbureau A.D.N. Het vooronderzoek is geopend naar aanleiding van een brief waarin bis schop Dibelius tegenover een andere bis schop zich afvroeg of de orders van een „totalitair bewind" bindend zijn voor het christelijk geweten. Dit schrijven is later in druk verschenen. De bisschop zou in november j.l. heb ben gezegd, dat christenen gerechtigd zijn, het wereldlijk gezag niet te erken nen als dat moreel onjuiste eisen stelt. Het leek wel of men de hele schilderachtigheid van Bali „gemobili seerd" had toen premier Kroesjtsjef en president Soekarno gisteren uit Soerabaja op het vliegveld op Bali aankwamen. Met tromgeroffel, bekkenslagen, liederen uit de veda's en bloemenkransen werden de beide staatslieden verwelkomd. Direct nadat hij uit het vliegtuig was gestapt, moest Kroesjtsjef de hulde in ontvangst nemen van jonge Balinese meisjes, die hem bloemenkransen om zijn hals hingen. In de ontvangzaal op het vliegveld, waarheen het gezelschap zich begaf, hing een zware geur van wierook. Kroesjtsjef had hier kennelijk geen last van, want hij begon onmiddellijk ener giek de handen te drukken van de mensen, die aan hem werden voorge steld. Na deze ceremonie vertrok het gezelschap in auto's naar het verblijf van president Soekarno te Tampaksi- ring, dat op circa 60 km. van het vlieg- A 100 B JAAR Zoals een eenvoudig rekensommetje op grond van de hierboven vermelde oprichtingsdatum „1 maart 1860" leert, zal het Leidsch Dagblad aanstaande dinsdag zijn honderdjarig bestaan vieren. De herdenking van dit heuglijke feit zal zich voor het grootste deel in de intieme kring van de dagelijkse medewerkers afspelen. In de morgenuren van die dag zal het gezamenlijk personeel aan het College van Commissarissen en Directie een huldeblijk aanbieden, dat door zijn vormgeving hopelijk ook voor latere geslachten de herinnering aan dit eerste Eeuwfeest levendig zal l\ouden. Meer kunnen wjj daarover uiteraard op dit ogenblik niet zeggen. Dank zij de welwillende en dezerzijds zeer gewaardeerde medewerking van het Gemeentebestuur en van de directie van „de Lakenhal", zal in de middaguren van de jubileumdag, n.l. van 35 uur in ons stedelijk museum een receptie worden gehouden, alwaar voor genodigden, andere bevriende relaties en belangstellenden de gelegenheid bestaat hun gelukwensen aan te bieden. In verband met de beperkte tijd zal het op prijs worden gesteld, wanneer toespraken, zowel in aantal als in omvang, tot een minimum beperkt blijven. Op zaterdag 12 maart zullen leiding en de dagelijkse medewerkers- binnen-de-muren-van-het-L.D.-gebouw, benevens cle gepensioneerden, zich verenigen aan een gemeenschappelijke maaltijd in „Avifauna" te Alphen aan den Rijn, terwijl de festiviteiten worden besloten met een feestavond op zaterdag 19 maart in de Schouwburg, alwaar "behalve de hierboven genoemde groepen van medewerkers, ook' de agenten, correspondenten en bezorgers de gasten van ons bedrijf zullen zijn. Tenslotte moge hier nog worden vermeld, dat het in de bedoeling ligt om aan de vooravond, dus op maandag 29 februari a.s. een speciaal Eeuwfeestnummer te doen verschijnen, waarin op gevarieerd gebied een terugblik wordt geworpen op hetgeen de agglomeratie van ons versprei dingsgebied in de afgelopen eeuw beroerde en waarin ook aan de toekomstige ontwikkeling een plaats wordt ingeruimd. In verband met de omvang van deze feestelijke uitgave en de daaruit voortvloeiende technische moeilijkheden bij de bezorging, vragen wij bij voorbaat de welwillende aandacht van onze abonnees voor de bijzonder heden, welke wij dienaangaande in ons nummer van zaterdag a.s. bekend hopen te maken. veld ligt. Langs een groot deel van de weg naar het buitenverblijf stonde'n jonge Balinezen bij wijze van erewacht opgesteld. Zij stonden strak in de hou ding met het traditionele Balinese wa pen. de puntige bamboestok, in de hand. Liefelijker was het, schouwspel, dat de dansgroepen boden. Op ver schillende plaatsen langs de route had men verhogingen aangebracht, waarop deze groepen dansen uitvoerden. Kroestsjef werd overal langs de weg toegejuicht. Op verschillende punten moest de stoet stilhouden. Jonge meis jes boden dan Kroesjtsjef prachtig ge arrangeerde bloemen op zilveren scha len aan. Besprekingen Soekarno heeft later in het paleis van Tampaksiring Kroesjtsjef omstan dig uiteengezet hoe hy denkt over de internationale politieke vraagstukken. Premier Djoeanda van Indonesië en de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, waren hierby tegen woordig. Van welingelichte zyde is meege deeld, dat Kroesjtsjef zich beperkt heeft tot de rol van aandachtig luiste raar. Soekarno zou o.m. zijn standpunt, dat het noodzakelijk is om vertegen woordigers van de Aziatische en Afri kaanse landen aan de topconferentie tussen Oost en West laten deelnemen, toegelicht hebben. Niet naar topconferentie Britse functionarissen hebben intus sen gisteren verklaard geen kans te zien dat Aziatische afgevaardigden zul len worden uitgenodigd voor de top conferentie die op 16 mei in Parijs be gint. Zij zeiden dit na het pleidooi van president Soekarno om de .stem van Azië" op deze conferentie te doen horen. Wel verklaarden zij, dat er nog geen plannen bestaan voor de deelne ming aan latere topbesprekingen, die, naar algemeen verwacht wordt, als onderdeel van een reeks besprekingen zullen worden gehouden. Kroesjtsjef vermoeid Medegedeeld is, dat de Russische premier in verband met vermoeidheid zyn programma voor vandaag gean nuleerd heeft. „Vader" Akihito brak met nog een traditie De Japanse Kroonprins Akihito, die Japan reeds verbaasde door (in april van het vorig jaarmet een gewoon" meisje een bankiersdochter te trouwen, deed gisteren zijn land ver steld staan door weer een traditie te breken. Toen zijn echtgenote, Prinses Mitsjiko, gisteren het leven had ge schonken aan een zoon, snelde de ge lukkige vader meteen naar de kraam kamer. Het was al 26 eeuwen ge woonte, dat de vader van een prins zijn zoon niet eerder dan na de eerste dag mocht zien. Ook de Prinses had intussen met enkele tradities gebro ken: zij tvas namelijk het eerste lid van de keizerlijke familie, dat haar kind in een ziekenhuis ter wereld bracht. Voorts is zij van plan haar baby zelf te voeden. Op het ogenblik dat de geboorte be gon viel do telefoonlijn van het paleis naar het keizerlijk ziekenhuis uit. De directeur van de hofhouding begaf zich daarom persoonlijk naar Keizer Hiro- hito en zijn gemalin, om hun het nieuws te brengen. Maar hij kwam te laat: de keizer en de Keizerin hadden voor de televisie gezeten en de aan kondiging van de t.v.-omroeper had hun eerder bereikt dan de keizerlijke ambtenaar! Pas over een week zal het kindje zijn naam krijgen, die dan moet wor den meegedeeld aan de drie .heilige prinsen", die over het geslacht van de keizer waken. Daarvoor is een plech tigheid nodig in de grote Sjinto-tempel in de paleistuinen. Jenny Ann Lindström. de doch ter van de filmactrice Ingrid Berg manis in het huwelijk getreden met de Amerikaanse fabrikant Ful ler E. Callaway. Het echtpaar na de huwelijksvoltrekking in San Francisco. Bonn ontkent evemvel. dat er met Madrid hierover onderhandelingen zijn gevoerd Spanje niet via een achterdeur in NAVO Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken (State De partment) heeft volgens goed- ingelichte bron in Washington aan de regering in Bonn laten weten, dat de Verenigde Staten niets voelen voor Spaanse facili teiten ten behoeve van de West- duitse weermacht. Een onderlinge regeling tussen West-Duitsland als NAVO-lid en Spanje zou de Atlantische eenheid kunnen bena delen en uitgelegd kunnen worden als druk om Spanje ,,via de achter deur" in de NAVO te krijgen. Bovendien zouden de Russen uit een dergelijke overeenkomst klin kende propagandamunt kunnen slaan. Onze correspondent in Bonn telefoneerde ons hedenochtend, dat de Westduitse regering met kracht ontkend heeft onderhande lingen met Spanje te voeren over het opslaan van legervoorraden. de vestiging van militaire ziekenhui zen en de aanleg van oefenterrei- ter dat de Westduits-Spaanse verhou dingen ook op ander dan zuiver econo misch terrein zeer goed zijn. Niet voor niets is van Amerikaanse zijde gister avond gezegd, dat er wel degelijk ge sproken is tussen Bonn en Madrid over militaire zaken en wat het Duitse con tact met Franco aangaat: de Westduit se minister van Defensie Strauss is on langs door Madrid een welkome gast genoemd nadat hij een bezoek aan Por tugal had gebracht. De Westduitse minister van Staatsbe- zittingen Lindrath oogstte onlangs te Madrid op een congres veel succes met zijn redevoeringen. Van Bondskanselier Adenauer is tenslotte bekend dat hij voorstander van het Spaanse lidmaat schap van de N.A.V.O. is. Hjj heeft evenwel te kennen gegeven, dat de Bondsrepubliek hierby niet de spits kan afbijten en als eerste Spanje kan voor stellen. Zouden de Verenigde Staten na dc topconferentie echter een dergelyke stap ondernemen, dan zal Bonn tot de eersten behoren om zo'n voorstel te steunen. Enkele kilometers ten zuiden van Maastricht wordt de beruchte ..stop van Ternaaien'' uit de Ne derlands-Belgische waterhuishou ding gehaald. De dubbele sluis met twee nauwe vaargeulen kan dan vermeden worden door gebruik te maken van een kanaalt dat de Maas met het kanaal Luik-Maas tricht verbindt. Een overzicht van da werkzaamheden» De berichten over het Duits-Spaanse militaire overleg kwamen gistermiddag uit Londen en Madrid te Bonn binnen, aldus onze correspondent in Bonn. Uit die berichten bleek, dat het Westduitse I ministerie van Defensie zou hebben ge- poogd van Spanje toestemming te krij- gen voor de vestiging van alle mogelijke militaire installaties, met uitzondering i van luchtvaart-, marine- en raketbases i Mocht men de Spaanse berichten ge loven, dan zou dit overleg tussen Bonn en Madrid in het midden van de vorige maand reeds vrij ver gevorderd zijn ge weest, toen het N.A.V.O.-hoofdkwartier te Parijs er een stokje voor zou hebben gestoken. Om vele redenen zouden de Britten, de Amerikanen en de N.A.VO.- top zelf dit overleg niet opportuun heb ben geacht. Behalve de hierboven genoemde argu menten, betoogt men, dat de naderende topconferentie die op 16 mei te Parijs begint niet geschikt is om thans Spanje als N.A.V.O.-lid te propageren, althans een nauwe militaire samenwerking tus sen Bonn en Madrid te scheppen Het zou koren op de molen van de Russen zijn die de NA.V.O. doorlopend be schuldigen van „fascistisch-militaire tendenzen". Goede verstandhouding Bonn heeft dus energiek ontkend, maar het staat als een paal boven wa- Herter wil Duitse volksstemming De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Herter, overweegt een plan om de impasse waarin Oost en West ten aanzien van de Duitse kwestie zijn geraakt te doorbreken door middel van een volksstemming in geheel Duitsland, zo is gisteren in gezag hebbende kringen in Washington verklaard. De volksstemming, on der V.N.-toezicht, zou alle Duit sers in staat moeten stellen om te kiezen tussen een „Westelijke" en „Oostelijke" regering voor de toe komst van hun land. Het plan zal mogelijk op dc komende topcon ferentie tussen Oost en West naar voren worden gebracht, aldus bovengenoemde kringen. Volgens James Reston, de Washing- tonse correspondent van de „New York Times" zou het plan aan de Westduitse regering zijn voorgelegd. Bondskanselier Adenauer zou ermee hebben Ingestemd, dat het op de topconferentie wordt be sproken. Totdusver hebben de Westelijke mo gendheden bij de besprekingen met d< Sovjet-Unie over een oplossing van he Duitse vraagstuk steeds vastgehoudei aan vrije verkiezing in geheel Dultslan van een regering voor het gehele land De Russen eisen echter afzonderlijk vredesverdragen met Oost- en West Duitsland, die dan zelf de herenigin zouden moeten regelen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1