Kroesjtsjef wil Indonesië morele, politieke, materiele steun geven Zweden geeft bed voor Europese vorstentelgen WEERBERICHT Soekarno vraagt een plaats op de komende topconferentie Prinsessen Beatrix en Irene ook op 12 maart a.s. naar Stockholm EISENHOWER OP REIS DOOR MIDDEN- EN ZUID-AMERIKA Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 23 FEBRUARI 1960 No. 29982 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Beslissende besprekingen voor toekomst De Russische premier Kroesjtsjef heeft gisteren in Soerabaja op een massabijeenkomst van ruim 100.000 personen in het stadion o.a. verklaard: „Wij kunnen uw strijd ter bevordering van de Indonesische economie en cultuur en ter verbetering van het lot van de Indonesische bevolking begrijpen". Om verder te gaan met de politieke vrijheid die reeds bereikt werd, is het nodig economische vrijheid te krijgen, voornamelijk door een krachtige reorganisatie, omdat „kolonialisme" niet slechts politieke slavernij is maar ook aanwezig is op economisch en sociaal gebied. Uitroeiing van kolonialisme op economisch gebied, bevordering van de economie en het wijden van aandacht aan nationale belangen is een zeer zware en belangrijke taak. Het Russische volk waardeert deze strijd, omdat het zelf het impe rialisme bestreden heeft en erin geslaagd is het recht te verwerven om over zijn eigen lot te beslissen en een gelukkige communistische maatschappij op te bouwen. Daarom is de Sovjet-Unie van harte bereid Oosterse landen steun te verlenen niet slechts politieke en morele, maar ook materiële steun, die jaar voor jaar is toegenomen", aldus Kroesjtsjef. „Geweldige raketten" contact komen met de Indonesische be volking. De moeilijkheid voor Soekarno is, dat hij wel de economie van zijn land wil verstevigen, maar dat hij geen be slissende politieke banden met het Kremlin aan wil gaan. Uitweidend over de Russische presta ties bij de ruimtevaart zei de Russische premier: „Raketten zijn gelanceerd en proeven zijn gedaan waarbij goede re sultaten zijn bereikt. Hij verwees daarbij naar een „reeks geweldige raketten, die zullen worden gebruikt voor vluchten naar planeten en het lanceren van een zware Spoetnik". Over de Russische economische wed ijver met de V.S. zei de Russische leider dat deze wedren nu een marathon zou kunnen worden genoemd. „Wij moeten de VS achtervolgen om dat de VS eerder begonnen zijn. Maar de stjjl waarin de VS lopen, maakt hun ademhaling zeer moeilijk'. President Soekarno, die vervolgens ihet woord voerde, vroeg om een plaats voor Azië op de komende topconferentie. „Wij als Aziatisch volk staan er versteld van dat er geen Aziatische vertegenwoordi ger op de topconferentie zal zijn. Waar om? Omdat er geen vrede zal zijn zon der regeling van de waagstukken in Azië en Afrika. Azië en Afrika zijn slachtoffers geweest van bloedvergieten". Radio-Djakarta heeft bekendgemaakt dat voor het vertrek van Kroesjtsjef op 1 maart in Djakarta een cultureel ak koord tussen Rusland en Indonesië zal worden getekend. De Russische en In donesische ministers van culturele zaken hebben de bijzonderheden van di,t ver drag besproken. Vrijdag en zaterdag aan conferentietafel Kroesjtsjef en Soekarno zullen vrijdag en zaterdag aan de conferentietafel gaan zitten om besprekingen te voeren die beslissendi kunnen zijn voor de toe komst van Indonesië. In hoeverre die toekomst wordt beïnvloed zal afhangen van het feit of president Soekarno zijn gesprekspartner charmant genoeg kan benaderen om diens krachtige geestelijke postuur te overwinnen. De meesten zijn ervan overtuigd, dat Kroesjtsjef aller minst vlug is gecharmeerd. Beide leiders hebben totnogtoe geen woord losgelaten in welke richting de besprekingen zullen gaan, maar men is algemeen van mening, dat zij zich zullen concentreren rond de hulp die de Sovjet- Unie aan Indonesië kan en wil geven. Soekairno zal uiteraard streven naar grotere monetaire technische hulp en daarbij tegelijkertijd de onafhankelijk heid van Indonesië tegenover Rusland willen behouden. Aan de andere kant zal de Russische premier zijn best doen om de commu- ONEERVOL ONTSLAG VOOR ADVOCAAT-GENERAAL Officieel is te Hollandia bekend ge maakt, dat bij gouvernementsbesluit van 23 februari I960, de advocaat-generaal bij het Hof van Justitie te Hollandia, mr. W. C. van Beek, uit zijn ambt is ontzet, met het daaraan verbonden ont slag uit 's lands dienst. Dit ontslag ge schiedt zonder het predicaat „eervol". (Dit ontslag is een uitvloeisel van het rapport der commissie Witsen-Elias over de censuurkwestie in Ned. Nieuw-Gui- nea. De commissie kwam unaniem tot de slotsom, dat mr. Van Beek wegens zijn rol in deze zaak niet in 's lands dienst kon worden gehandhaafd. Over het al dan niet toekennen van het predicaat „eervol" Het de commissie zich niet uit. Red. L.D.). nistische invloed in Zuidoost-Azië te vergroten, trachten Soekarno en het aan natuurlijke bronnen zo rijke Indonesië om zijn vinger te winden. In het begin van zijn 12-daagse be zoek kondigde Kroesjtsjef de hernieu wing aan van het wederzijds handels verdrag. Zulks kan de onderhandelings positie van Soekarno versterken omdat Indonesië meer dan een derde van de wereldproduktie van natuurruber heeft en 's werelds tweede exporteur van tin en kopra is. Maar het ligt voor de hand, dat Rus land naar meer streeft. Naar verluidt wenst de Sovjet-Unie een basis op Am bon, maar deze geruchten werden - naar gemeld - tegengesproken door militaire leiders te Djakarta en afgedaan als: „propaganda van de opstandelingen". Een andere mogelijkheid is dat de Sovjet-unie een hulpprogramma opzet naar Voorbeeld van het internationale samenwerkingsprogramma van de VS (ICA). Hierdoor zouden communistische geschoolde Sovjetdeskundigen in nauw De A.N.V.V. bezorgd over verontreiniging van Nederland De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (ANVV) heeft in een brief aan de colleges van burgemeester en wethouders van de Nederlandse gemeenten de aandacht gevestigd op het toenemend aantal klachten, dat zjj van buitenlandse toeristen ontvangt over de hier te lande aangetroffen verontreiniging en bevuiling van de openbare weg, het strand en andere recreatiegebieden, alsook van grachten, vaarten, sloten en dergelijke. Enige tijd geleden, aldus de nationale toeristische organisatie, is zelfs van deze verontreiniging en bevuiling ge wag gemaakt in een ingezonden stuk in de „New York Times", dat weer is overgenomen in „The Travel Agent", een vaktijdschrift, dat een belangrijke stem heeft in het Amerikaanse reis- wezen. Zulke publikaties nu kunnen ernstige schade voor onze toeristische markt betekenen. Door de grote economische voordelen, die voor ons land uit het toerisme voortvloeien, is het naar de mening van de ANVV van belang, dat het Nederlandse volk zich de inspan ning getroost om ons land zo aantrek kelijk mogelijk te houden en dus om verontreiniging en bevuiling tegen te gaan. De ANVV doet daarom een beroep op de colleges van burgemeester en wethou ders der Nederlandse gemeenten om eraan mee te werken de zindelijkheid van het stadsbeeld te bevorderen. Zij vraagt krachtig de naleving af te dwingen van de bepalingen in de al gemene politieverordeningen met be trekking tot de straat- en waterver ontreiniging. De ANVV denkt hierbij in het bijzonder aan de in vele ge meenten bestaande bepalingen, die verbieden honden hun uitwerpselen te laten deponeren op uitsluitend of mede voor voetgangersverkeer inge richte gedeelten van de weg. Van gisteren. In Djokjakarta heef zich een klein en voor de Indonesiërs nogal onple zierig voorvalletje afgespeeld toen Kroesjtsjef werd rondgeleid in een fabriek van batikdoek. Toen hij de batikkers aan het werk zag en hoorde dat een stuk doek van twee bij drie meter zes weken lang in bewerking is, schud de hij verbaasd het hoofd. „Veel te duur, verspilling", zei Kroesjtsjef. De functionarissen die de Russi sche premier rondleidden hoorden hem zeggen: „Dit is van gisteren" en kregen het advies de werkwijze te versnellen en de produktie van batikdoek een hoog tempo te geven. Langzaam rondwandelend, zijn verbaasde ogen de kost gevend mompelde Kroesjtsjef zachtjes voor zich heen: „Machines, machines, machines Prinses Mitsjiko heeft een zoon Prinses Mitsjïko, de 25-jarige echtge note van Kroonprins Akihito van Japan, heeft vandaag het leven geschonken aan een zoon. Gisteren arriveerde met twee vliegtuigen op Schiphol het London Symphony Orchestra, dat een toer- nee door ons land maakt. Op deze foto de dochter van de eerste diri- gent Jenny Rignold in gesprek met haar vader (midden) en de tweede dirigent Collin Davis. Prinses Beatrix opent Floria<le H.K.H. Prinses Beatrix is voor nemens op vrijdag 25 maart de opening te verrichten van de Inter nationale Tuinbouwtentoonstelling 1960 „Floriade" te Rotterdam. De Prinsessen Beatrix en Irene zul len zich bevinden onder vele andere telgen van koningshuizen en aanver wante adel op een in maart te hou den particulier bal in de Zweedse hoofdstad. Het bal zal door Koning Gustaaf en Koningin Louise op 12 maart ge houden worden in de ontvangstzalen van het „Vita Havet"-kasteel in Stock holm. De dood van Lady Mountbatten, wier echtgenoot een broer is van de Zweedse vorstin, zal op het feest niet van invloed zijn. Het Zxveedse hof heeft vanwege haar dood een korte parti culiere rouw aangenomen. Rustig weer De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Zwaar bewolkt met hier en daar mist, maar plaatselijk ook opklaringen. Bijna overal droog weer. Overwegend zwakke wind. Weinig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 24 FEBRUARI Zon op: 7.40 uur; onder: 18.08 uur. Maan op: 6.03 uur; onder: 15.39 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.11 uur en 13.37 uur. Laagwater te 9.10 uur en 21.48 uur. Uit het feit, dat Koningin Frederika van Griekenland als enige haar drie kinderen naar Stockholm zal vergezel len, wordt afgeleid, dat de reeds lang vermoede romance tussen haar zoon, Kroonprins Constantijn en de Zweedse Prinses Desiree, met een verloving be zegeld zal worden. Onder de andere koninklijke gasten zijn de in Madrid woonachtige ex-ko- ning Simeon van Bulgarije, Prinses Margrethe van Denemarken en haar zuster, Kroonprins Harald en Prinses Astrid van Noorwegen, de Hertog van Kent en zijn zuster Prinses Alexandra, Prins Kraft en Prinses Beatrix van Hohenlohe Langenburg, Prins Moritz en Prins Karei van Hessen, Prins Lud- wig van Baden, Prins Maximiliaa» van Beieren en graaf Hans Veit von Toer- ring Jettenbach. Het bal zal beginnen om acht uur 's avonds en tot twee uur in de mor gen van de dertiende voortduren. Intussen heeft William Hickey van de Londense „Daily Express" zich reeds afgevraagd, waarom Prinses Margaret niet tot de genodigde be hoort. Hij vond de uitleg van de grootmaar schalk van het Zweedse hof, dat de gasten allen van omstreeks dezelfde leeftijd zijn als de'Zweedse Prinsessen, niet erg overtuigend. Hij stelde vast, dat Prinses Margaretha van Zweden 25 is, Prinses Astrid van Noorwegen zelfs 28 en Prins Moritz van Hessen 33. Hij suggereerde daarom een andere reden. De koninklijke ouders in Europa im mers staan voor het probleem, dat er te weinig aanvaardbare huwelijkskan didaten zijn voor hun dochters. Hun huwelijkskansen zouden groter worden naarmate de bals breder worden op gezet. ,,Kan het zijn", vroeg Hickey zich af, ,,dat Prinses Margaret te veel de aandacht van de andere gasten zou afleiden?" Vanochtend nit Puerto Rico vertrokken naar lirozilië's hoofdstad Rio de Janeiro Inspiratie voor vele andere mensen" Dit Blad bestaat uit 12 pagina's President Eisenhower is gister ochtend van de luchtbasis Andrews naar Midden- en Zuid-Amerika vertrokken. Het eerst deed de pre sident het onder Amerikaans be heer staande Caribische eiland Puerto Rico aan, waar ongeveer 15.000 mensen de president ver welkomden. De meesten begroet ten hem hartelijk, maar buiten het hoofdgebouw van het vliegveld liepen nationalisten met spandoe ken met zinnen zoals „Als wij vrede wensen, laten wij het kolo nialisme dan afschaffen". President Eisenhower zei blij te zijn, dat Puerto Rico een trots, vrij en zelf- Terwijl in het oude RAI-gebouw de laatste personenauto-expositie wordt gehouden, wordt de laatste hand gelegd aan het exterieur van het nieuwe RAI-gebouw aan het Europaplein. Een blik op de impo sante voorgevel, waarin op het ogenblik de spijlen worden aange bracht voor de glazen wand. besturend gebied is, dat uit vrije keuze met de V.S. samengaat. De resultaten die Puerto Rico bereikt heeft, noemde hij hoopgevend en een inspiratie voor vele andere mensen op de wereld. Gouverneur Munoz-Marin zei: „U zult onder ons verschillen van mening op merken over. de vorm die ons vrije samengaan met de V.S. moet krijgen. Maar bij de grote meerderheid der be volking zult U geen verschillen aantref fen over het feit, dat het samengaari blijvend moet zijn. Wij weten ook, dat, als Puerto Rico zich van de V.S. had willen afscheiden, de V.S. de wens van het volk in dit opzicht zouden hebben geëerbiedigd". Na een onderhoud van een half uur met de gouverneur in San Juan, vertrok Eisenhower naar de luchtbasis te Ramey waar hij de nacht doorbracht. Vandaag vertrok hij naar de Braziliaanse hoofd -stad Rio de Janeiro. Eisenhowers reis door Latijns-Amerika zal twee weken duren. Minister Herter van Buitenlandse Zaken Vergezelt hem. NQ ijn bezoek aan Brazilië, Argentinië, Chili en Uraguay moet Eisenhower op 6 maart in Washington terug zijn. Ne<l. schip in Golf van Biscaye gezonken Tien man aan boord Het 498 ton metende Nederlandse motorschip ..Engonia" verkeerde gisteren op 30 mijl ten noordoosten van Bilbao in de Golf van Biscaye in nood. Het maakte zware slagzij naar bakboord en er werd een reddingboot uitgezet. Later meldde het schip, dat het zinkende was. Tien minuten daarna antwoordde het niet meer op oproepen. Het schip voer voor Dammers en v d. Heide's Scheepvaart en Handelsbe drijf N.V. te Rotterdam en was onder weg van Pasajes (Noord-Spanje) naar GROTE MIJNRAMP IN ZWICKAU Nog 100 man opgesloten, Tenminste honderd mijnwerkers zitten nog ingesloten in de kolen mijn Karl Marx te Zwickau (Oost Duitsland), nadat er gisteren reeds vijftien man bij een ontploffing waren omgekomen. Veertig mijn werkers zijn totnutoe gered. Het reddingswerk wordt ernstig be moeilijkt door grote hitte in de mijnschacht. De ontploffing deed zich gisteren voor, toen de ochtendploeg in de mijn afdaalde. Na deze ontploffing brak brand uit. De gehele red dingsdienst van het Oostduitse mijnwezen is ingeschakeld. Westelijke concessie in passenkwestie? Fransen zouden berusten in maximum-vlieghoogte (Van onze correspondent in Bonn) Leden van de Franse, Britse en Amerikaanse militaire missies in Potsdam (Oost-Berlijn) versche nen gisteren tot verrassing van de Westberlijners toch met hun auto's in West-Berlijn. Ze hebben voor de tocht van Oost- naar West- Berlijn gebruik gemaakt van de nieuwe Russische doorlaat-passen waarop in plaats van „Russische bezettingszone" zoals tot verleden week het geval was staat vermeldt: „Duitse Democratische Republiek" (communistisch Oost-Duitsland). Toen de Russen vorige week de nieu we passen voor de Geallieerde militairen in Potsdam invoerden, werd van Ameri kaanse, Britse en Franse zijde onmid dellijk verklaard, dat het verkeer tussen Potsdam en West-Berlijn gestopt, en dat de passen geboycot zouden worden. Het gebruik van de nieuwe doorlaat- passen vatte men algemeen op als een Russische methode om de Westelijk Geallieerden op verkapte wijze Oost- Duitsland te laten erkennen. Maar gis teren werd van Britse kant gezegd, dat het noodzakelijk was zekere autoritten van en naar Potsdam te ondernemen om voedsel aan te voeren, administra tieve bezigheden te regelen en dergelijke. En daartoe gebruikt men nu de nieuwe Russische pas op naam van Oost-Duits land, zij het niet „officieel" maar zuiver „administratief", zoals van Britse zijde te Bonn is bekend gemaakt. De Frankfurter Algemeine Zeitung bericht voorts uit Parys, dat de Franse luchtvaartmaatschappij „Air France" als eerste Westelijke luchtvaartmaatschap pij van de Russen het recht heeft ge kregen om in het civiele verkeer op Berlijn, passagiersvliegtuigen met straal aandrijving te gebruiken. Daartoe heeft de Air France zich verplicht om in de luchtcorridor BerlijnFrankfurt a. d. Main slechts tot 3.000 meter te vliegen. Van Amerikaanse kant is daarentegen juist het afgelopen jaar steeds weer ver klaard, dat men de Russische hoogte beperkingen in de luchtsector niet kan accepteren. Amerikaanse militaire ma chines vliegen dan ook in de corridor naar Berlijn geregeld hoger dan 3.000 meter. De Air France vliegt van morgen af met de Caravelle-straalpassagiers- vliegtuigen van Parijs naar Berlijn. Slot pag. 2 Antwerpen. Het had tien man aan boord. Omstreeks drie uur, in de nacht zonk de „Engonia". Aanvankelijk verkeerde men in ernstige ongerustheid over de opvarenden. Verscheidene schepen kwa men op de plaats van de ramp aan, maar vonden geen teken van leven. Tot om tien voor half één vanmiddag het verlossende bericht kwam, dat de tien mannen onder wie de 18-jarige matroos onder de gage A. van Beelen uit Noordwijk aan Zee waren opgepikt door de Franse treiler „Capitaine Quemerais". De bemanning van de „Engonia" zat in een sloep. Waarheen de geredden gebracht zullen worden is nog niet bekend. „Gevaar voor vrede" De thans in India verblijvende Westduitse minister van Buiten landse Zaken Von Brentano heeft gisteren in Nieuw-Delhi in een toespraak tot de leiding der parle mentaire fractie van de (regeren de) Congrespartij verklaard, dat Kroesjtsjefs jongste vredesvoorstel len geen bijdrage vormen tot ver mindering van de internationale spanning, doch dat zij integendeel de vrede in gevaar brengen. „Voor een slagen van de komende top conferentie tussen Oost en West is het noodzakelijk, dat er geen eenzijdige be slissing in het Duitse vraagstuk wordt genomen", aldus Von Brentano. Hy vervolgde: „De enige nog onop geloste vraagstukken, die voor de Duit sers een kwestie van grote zorg zijn, betreffende de hereniging van Oost- en West-Duitsland en het probleem-Berlijn Wij hebben geweld als herenigingsmiddel verworpen, zodat wij thans slechts kun nen proberen ons doel met geduld en verdraagzaamheid te bereiken, en van deze twee laatste eigenschappen hebben de Duitsers blijk gegeven".

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1