'S AP0LL0HAL kampeerwagens VEILIGHEID ROND LAUWERSZEE WORDT NIET VERWAARLOOSD „In G.S.W.-regeling is een stuk sociale bewogenheid concreet" AMSTERDAM DO. 18 t/m ZO. 28 FEBRUARI 1960 MINISTER KORTHALS IN TWEEDE KAMER Amsterdam mag Ij-tunnel zelf bouwenivanneer dat past in het nationale investeringsschema Voor radio en televisie A. de Wit's Handelshuis Klappen van Kamerlid en Marine in Amsterdamse tunnelhistorie Staatssecretaris Rooi vink Beschutte werkplaatsen voor gehandicapte arbeiders Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 19 februari 1960 Derde blad no. 29979 r Geopend 10-17 uur en 19.30-22.30 uur zondagen 10-18 uur Toegang f. 2.50 Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) „Ik kan niet aanvaarden", zei minister Korthals gisteren met nadruk in de Tweede Kamer „dat men mij ten aanzien van de Lauwerszee-kwestie veronachtzaming van de veiligheid aanwrijft. Dat was de enige bewogenheid in een rede, die drie uur achtereen duurde. „Ten onrechte", zei de minister, „wordt afzien van de afsluiting van de Lauwerszee gelijkgesteld met verwaarlozing van de veiligheidsaspecten. Veiligheid kan ook door verhoging van de oude dijken worden gewaarborgd. Die methode wordt overal elders in het land gevolgd en er is nog nooit aanmerking op gemaakt. Dijkverhoging mag niet als minderwaardig worden beschouwd". Met verheffing van stem maakte minister Kort hals bezwaar tegen het wekken van de indruk, dat het de regering geen ernst zou zijn met de aanpak van het Lauwerszeeprobleem. „Ik voel mijn verantwoordelijkheid voor de veiligheid zeer zwaar", zei hij. „Aan de ernst van mijn bedoelingen mag men niet twijfelen". Tariefsverlaging voor de Zeeuwse veren Zestienhoven geen langere startbaan De kosten van de verbetering van de waterstaatkundige toestand rond de Lauwerszee zullen niet alleen door het Rijk worden gedragen. In oktober is van de 'provincie Fries land een voorstel gevraagd omtrent haar bijdrage in de kosten, maar daar op is nog geen antwoord ontvangen. Er is ook nog geen overeenstemming over het beheer van de boezem, die na afsluiting van de Lauwerszee zou ontstaan. Aan de provincie Groningen zal de zer dagen eveneens een brief worden gezonden omtrent een bijdrage in de kosten. Gezien de passieve houding van de P.v.d.A.-fractie omtrent de Lauwers zee vóór september 1959, begreep minister Korthals niet, waarom uitstel van de beslissing met enkele maanden thans niet mogelijk zou zijn. Van de noodzaak van de aanleg of versnelde verbetering van de interna tionale E-wegen voor het autoverkeer, ook in verband met de positie van onze zeehavens, zei minister Korthals over tuigd te zijn. Hij erkende het belang van deze wegen voor onze nationale econo mie. „De betekenis van de uitbouw van de weg E-8, de verbinding met Twente, wordt door mij niet laag aangeslagen", aldus de minister, „al zal de uitvoering niet mogelijk zijn in gelijk tempo als de weg E-36 naar Oberhausen. In 1961 zullen de trajecten Oberhausen-Wesel en Zevenaar-Emmerik voltooid zijn". Rotterdam is reeds op grote schaal snel bezig met werken voor de Euro poort. Er is al voor 100 miljoen gulden aan werken uitgevoerd. Voor de afvoer van aangevoerde goederen zal over enige jaren een kanaal en een sluis nodig zijn. Voor het begin van de werkzaamheden aan de sluis, die ruim twee jaar zullen duren, zijn op de begroting gelden uit getrokken. De minister zei tenvolle over tuigd te zyn van het eminente belang van de totstandkoming van Europoort. TUNNELS Tegenover Amsterdam was minister Korthals maar koel. Hij liet doorsche meren, dat de Amsterdammers niet veel hoop kunnen hebben op de bouw van de IJ-tunnel. Er kan wel op korte termijn een beslissing worden genomen over de verkeerstunnels, die voor Amsterdam van belang zijn. Eerst zal worden beslist, welke tunnel het eerst moet worden ge bouwd. Daarna komt aan de orde, wan neer met de uitvoering kan worden be gonnen. Amsterdam is natuurlijk vrij zelf de IJ-tunnel te bouwen zonder een bijdrage van het Rijk als het dat wil, maar dan moet het daarvan alle consequenties dragen. Het zal dan tenslotte echter nog de vraag zijn of de tunnelbouw past in het nationale schema van investeringen, die mogelijk zijn zonder dat onze econo mie in een overspannen toestand ge raakt. Amsterdam zou voor de IJ-tunnel gerechtigd zijn tol te heffen. ROTTERDAM Ook voor Rotterdam had de minister een teleurstellende mededeling. Op het vliegveld Zestienhoven, zei hij, wordt gebruikt gemaakt van de normale vlieg tuigen in het Europese luchtverkeer. Er is daarom geen aanleiding tot verlenging van de startbaan over te gaan. Wel zal dit jaar de apparatuur tot stand komen om instrumentlandingen bij slecht zicht mogelijk te maken. De KLM en een aantal Engelse lucht vaartmaatschappijen starten reeds voort durend van Zestienhoven en binnenkort zal ook Swiss Air een dagelijkse dienst op Rotterdam openen. Het uitgangspunt is altijd geweest, dat Zestienhoven zou dienen voor het lokale Rotterdamse luchtverkeer. De plannen voor de bouw van de Benelux-tunnel bij Vlaardingen onder de Rotterdamse Waterweg met kapitaal var. de industrie, zijn in studie genomen. Voor de wens tot onmiddellijke bouw van een brug over het Haringvliet had de minister alle begrip Als onderdeel van een doorgaande verbinding met Brabant staat de brug echter pas latei- op het programma. Tegen tijdelijke tol heffing had de minister op zichzelf geen bezwaar. Er zijn reeds besprekingen ge voerd met het actiecomité over de financiering. „Ik hoop, dat de bespre kingen een gunstig resultaat zullen hebben". IJMUIDEN De verbetering van de havenmond van IJmuiden zal om technische redenen in de kortst mogelijke tijd moeten wor den uitgevoerd. De nodige miljoenen zullen in de volgende jaren dus in ieder geval beschikbaar moeten zijn. Aan het Kreekrakplan wordt alle aan dacht besteed. Het moet nog worden bestudeerd het een jaar geleden inge diende plan was slechts een schets, die nog niet was uitgewerkt maar er zal zo voortvarend mogelijk gehandeld moe- tei} worden. De regering is bereid aan een tariefs verlaging van de Zeeuwse veren voor voetgangers, rijwielen en bromfietsen mee te werken, in het vertrouwen, dat met Gedeputeerde Staten overeenstem ming kan worden bereikt over de bij drage van de provincie. Bij de Rijkswaterstaat is in onderzoek een demping van een gedeelte van het Apeldoornse kanaal tussen Apeldoorn en Hattem, gezien het geringe verkeer tegenover de hoge onderhouds- exploitatiekosten. Tot sluiting zal niet worden besloten alvorens de belangheb benden in de streek zijn gehoord. ZWOLLE-APELDOORN Aan de Raad voor de Waterstaat hoopt de minister spoedig de plannen te kunnen voorleggen voor de nieuwe weg Zwolle-Apeldoorn. De belangen van de Landbouw, de recreatie en het natuur schoon zullen de aandacht hebben, evenals de adviezen van de belangheb bende instanties. De mogelijkheden zijn een weg ten westen van Apeldoorn, eventueel met een gedeeltelijke demping van het Apeldoornse kanaal en een weg ten westen van Beekbergen en ten oos ten van Apeldoorn. Het plaatselijk aan leggen van dubbele rijstroken langs de Zuiderzeestraatweg om inhalen van i langzaam verkeer mogelijk te maken, j lijkt de minister een gedachte, die goed is. De methode is reeds toegepast langs i de weg Meeteren-Tiel. De stagnatie met de Baanhoeksbrug bij Dordt is teleurstellend. Het is niet j verantwoord op de bestaande pijlers ook j nog een verkeersbrug te leggen. Er is niet te ontkomen aan de bouw van een geheel nieuwe brug, die voorlopig is ontworpen op korte afstand van de be- staande spoorbrug. De kosten zullen j hoger zijn dan oorspronkelijk is geraamd. Alles is er op gericht vertraging te be- perken. In het huidige tempo zal het nog 25 a 30 jaar duren voor alle spoorweg- overgangen van halve afsluitbomen zul len zijn voorzien. Per overweg kost deze beveiliging niet zo veel, maar alles bijeen loopt het in de miljoenen. Het streven Vijftienmaal „neen" Reeds vijftien landen, waaronder Nederland hebben Argentinië de verzekering gegeven dat geen van hun onderzeeërs opereren in de buurt van de Golfo Nuevo, waar de Argentijnse Marine reeds meer dan twee weken op jacht is naar een mysterieuze onder zeeër. Argentinië heeft 25 landen gevraagd of zij onderzeeboten in dit gebied had den. Vijftien landen hebben ontkennend geantwoord. Het zijn: de Sovjet-Unie, Engeland. Nederland, Israël. Canada, Noorwegen, Roemenië, Peru, Frankrijk, Polen. Portugal, West-Duitsland, Bra zilië, Italië en Zweden. Advertentie Oude Vest 111 Tel. 25328 Verlof burgemeester van Oosterland opgeheven VIJF RAADSLEDEN BEDANKEN Het verlof dat aan de burgemeester van Oosterland op Schouwen-Duiven- land een jaar geleden werd verleend, is met ingang van gisteren beëindigd. Het verlof is hem indertijd verleend in ver band met een onderzoek door de justitie tegen een ambtenaar ter secretarie. Daarbij kwam het beleid van de burge meester in het geding. De Commissaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. de Casembroot heeft mee gedeeld dat de burgemeester de heer S. W. A. Laurense vandaag zijn werkzaam heden als burgemeester zal hervatten. Vijf leden van de Oosterlandse ge meenteraad hebben daarop besloten als lid van de raad te bedanken, omdat ze, naar zij verklaarden, geen kans zien om met de burgemeester samen te werken. Het zijn 2 leden van de C.H.U.-frac- tie, 2 van de P.v.d.A.-fractie en 1 van de V.V D.-fractie. Drie van hen zijn wethouder. Salarisverhoging onderwijzend personeel Het ministerie van O. K. en W. deelt mee, dat de algemene salarismaatrege len met betrekking tot het overheids personeel. als gevolg waarvan een salarisverhoging van 5% (met bepaalde minima), en bijkomende verbeteringen van ten hoogste 1.2% zullen worden ingevoerd met ingang van 1 januari 1960 of eerder indien de gemiddelde ingangsdatum voor de loonsverhogingen in het bedrijfsleven vóór die datum zou liggen eveneens zullen gelden met betrekking tot het onderwijzend perso neel, waarvan de salarisregeling van Rijkswege wordt vastgesteld of aan goedkeuring van Rijkswege is onder worpen. Een deputatie van de verbindings dienst van de Kon. Landmacht bood de jarige Prinses Marijke gis teren een kast voor haar kamer aan. van de Spoorwegen is gericht op ver dubbeling van het tempo. VUIL WATER De indruk is onjuist, dat er niets aan de waterverontreiniging in ons land wordt gedaan, zei minister Korthals. Men moet ook niet verwachten, dat een wettelijke regeling iedere waterveront reiniging spoorslags onmogelijk zal maken. Er is een groeiende ontwikkeling geweest na de oorlog. Vele gemeenten hebben waterzuiveringsinstallaties ge bouwd of zij zijn er mee bezig. Als bin nenkort de eerste waterzuiveringsinstal latie te Utrecht gereed is gekomen, kan een aanmerkelijke verbetering van de Utrechtse Vecht worden verwacht. Daar naast zijn maatregelen nodig inzake het industriële afvalwater. Daarvoor komt een wet, die de Rijksoverheid bevoegd heden moet geven. Daarnaast zullen de provincies verordeningen hebben te maken in hoeverre gemeenten en water schappen een taak zullen hebben in de strijd tegen de waterverontreiniging. De vervuiling van de Rijn baart de grootste zorg. De internationale commis sie zal overgaan tot de instelling van een permanent secretariaat, maar overi gens kan niet worden 'geroemd over de vorderingen van de commissie. Uitvoe rige nota's met Nederlandse wensen zijn bij de commissie ingediend. Het is te leurstellend, dat nu wederom is besloten tot een nader onderzoek in een aantal werkgroepen. Een lichtpunt is, dat nu ook een werkgroep wordt belast met een onderzoek naar de verzouting van de Rijn. Wat de organische verontreiniging be treft is de zorg kleiner, want Duitsland getroost zich grote offers om de veront reiniging van de Rijn tegen te gaan. Ook op Nederlands gebied zullen passende voorzieningen moeten worden getroffen. Staatssecretaris Stijkel sprak de ver wachting uit, dat Duitsland de rechts macht van het Internationale Hof inzake de uitleg van de Akte van Mannheim zal erkennen. Hij hoopte echter, dat het niet tot een proces zal komen, maar overeenstemming zal worden bereikt langs de weg van onderhandelingen. Advertentie (Van onze Amsterdamse correspondent) Het was gisteren een zwarte dag voor Amsterdam. De belofte van minister Korthals in de Tweede Kamer, dat op korte termijn een beslissing kan worden verwacht of aan Coen- of IJ-tunnel de voorkeur zal worden gegeven, was nau welijks een pleister op de wonde die door 'twee feiten was veroorzaakt. Het Am sterdamse VVD-Kamerlid J. G. H. Cor- nelissen had zich voorstander verklaard van de Coentunnel en de Koninklijke Marine weigert een hoek van het ma rine-etablissement voor de IJ-tunnel op te offeren over welke manipulatie tussen de gemeente Amsterdam en het Rijk overeenstemming is bereikt. Afgesproken werk Amsterdam vraagt zich nu allereerst twee dingen af. Was de verklaring van dit Kamerlid „afgesproken werk" met minister Korthals, wiens voorkeur voor de Coentunnel bekend is? En wat zal de Amsterdamse VVD-raadsfractie, die im mer een vurig voorstander is geweest van de IJ-tunnel nu doen? Begin maart tijdens de begrotingsbe handeling zal het VVD-standpunt in de Amsterdamse raad wel bekend zijn. Dan zal er over de IJ-tunnel zeker een har tig woordje vallen. Gisteren ook bleek de Koninklijke Ma rine nog steeds op het standpunt te staan, dat het Marine-etablissement in het Oosterdok voor de tunnelbouw moet worden overgeplaatst naar een terrein op Zeeburg ten oosten van de stad. De gemeente Amsterdam had destijds geen bezwaren tegen dit plan. maar het was de regering zelf, die er wegens de hoge kosten een stokje voor stak. Omdat het tunneltracé slechts door de zuidweste lijke hoek van het Marineterrein loopt, kwamen gemeente Amsterdam en Rijk tot overeenstemming over een hergroe pering van de gebouwen van het eta blissement, waardoor de Kon. Marine in het Oosterdok zou kunnen blijven. De nieuwe indeling is uitgewerkt door het Nijmeegse ingenieursbureau Hassel en De Koning, welk plan inmiddels door de Rijksgebouwendienst is goedgekeurd. Niet meegedeeld Dat eerst gisteren openbaar is gewor den dat de leiding van de Kon. Marine niet akkoord gaat met de gedeeltelijke verplaatsing .waarover Rijk en gemeente reeds jaren geleden een akkoord bereik ten, doet ietwat vreemd aan. Laconieke verontschuldiging van de Marine: „Ons is officieel nooit iets meegedeeld In Amsterdam krijgt men langzamer hand de indruk, dat vechten voor de IJ-tunnel gelijk staat aan vechten tegen de bierkaai. De vraag, die op aller lip pen brandt, maar waarvan een ant woord wordt gevreesd, blijft echter: „Kan het gemeentebestuur werkelijk bij ten met de tanden die het heeft laten zien?" (Van onze Haagse redactie) De gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling voor handarbeiders, een regeling, die tot doel heeft lichamelijk en geestelijk gehandicapten te revalideren en geschikt te maken voor een normale plaats in de maatschappij, bestaat deze maand tien jaar. Niet minder dan 75.000 mannen en vrouwen hebben sedert de afkondiging van de regeling geprofiteerd of trekken daarvan nog profijt in één van de 180 sociale werkplaatsen of op een van de rond 1700 openlucht-objecten in ons land. In de moderne, voortreffelijk geoutilleerde sociale werkplaats te Dordrecht, is het tienjarig bestaan van deze regeling gisteren in aanwezigheid o.m. van de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, herdacht. iyk de normale kostprijs betaald, waar door een basis voor de exploitatie van de beschutte werkplaats wordt verkre gen. De Rijks- en gemeentesubsidies moeten deze exploitatie daarna slui tend maken. Do industrie is echter zeer bereidwillig en ook vindingrijk gebleken op het gebied van het ver schaffen van opdrachten aan de sociale werkplaatsen. Recht op volwaardige plaats In de afgelopen decennia is in ons land het besef levendig geworden dat de arbeidsgeschikte gehandicapte, als ieder ander, recht heeft op een moge lijkheid zich door eigen inspanning een loon en daarmee een volwaardige plaats in de maatschappij te verwer ven. Niet elke gehandicapte echter kan zich zonder meer in het arbeidsproces handhaven. In een aantal gevallen is gedurende kortere of langere tijd in een enkel geval zelfs permanente tewerkstelling in een zogenaamde „beschutte werkplaats" noodzakelijk. Daartoe is in december 1949 de G.S.W.- regeling afgekondigd, die de gemeente besturen in staat stelt, met verstrek kende subsidies van de Rijksoverheid, een dergelijke werkplaats op te richten en te exploiteren. Het aantal gemeen ten. dat aan dit prachtige sociale werk zelfstandig dan wel in streekverband meewerkt, is sedertdien met sprongen gestegen. In 1950 waren het er 80, thans zijn het er rond 600. De leiding van de werkplaatsen moet er van uitgaan, dat het werk aan de gehandicapte arbeider wordt aange past, dit in volkomen tegenstelling dus aan het normale bedrijfsleven. In over- lpg met artsen en sociale werkers wordt bepaald voor welk werk de G.S.W.-arbeider geschikt is, daarna wordt in samenwerking met de in dustrie naar dergelijk werk gezocht. Het Is duidelijk, dat het G.S.W.-werk in grote mate afhankelijk is van de Nederlandse werkgevers. Zouden deze geen opdrachten meer aan de sociale werkplaatsen geven, dan zou een be langrijk stuk sociaal werk doodbloeden. Voor het geleverde werk wordt name- Doorstroming Het streven blijft erop gericht de ge handicapten in die mate te ontwikke len en aan te passen, dat zij alsnog aan het normale arbeidsproces kunnen gaan deelnemen. De ervaring heeft be wezen, dat de sociale werkvoorziening hierin een belangrijke bijdrage kan leveren. Zo bedroeg de doorstroming naar het vrije bedrijf in de periode 1954-'56 44 en in 1957-'58 35 van het gemiddeld aantal geplaatsten. In het achtjarige bestaan van de werkplaats in Dordrecht, waar thans 800 mannen en vrouwen zijn geplaatst, konden on geveer duizend arbeidskrachten aan de maatschappij worden teruggegeven. Met recht kon staatssecretaris Rool vink gistermiddag dan ook vaststellen, dat in de afgelopenu tien jaar in de praktische uitwerking van de G.S.W.- regeling een stuk sociale bewogenheid concreet is gemaakt. „Een stuk tast baar geworden sociaal verantwoorde lijkheidsbesef, waarvan de resultaten my met ontzag hebben vervuld", al dus de heer Roolvink. GUNSTIGE ONTWIKKELING VAN ONZE HANDELBALANS Het Centraal Orgaan voor de Econo mische Betrekkingen met het buiten land deelt in zyn jongste kwartaalover zicht bet volgende mede: de handelsba lans bleef zich ook in het laatste kwar taal van 1959 bijzonder gunstig ontwik kelen. De invoer bedroeg f. 4.039 mil joen tegen f. 3.699 miljoen over hetzelfde kwartaal van 1958, terwijl de uitvoer f. 3.930 miljoen beliep legen f. 3.331 mil joen. Dit betekent dat. naar waarde ge meten, over deze periode de invoer 9% en de uitvoer 18% groter was dan een jaar geleden. Een en ander resulteerde in een dek kingspercentage van 97.3%, welk per centage zeer aanzienlek ligt boven het dekkingspercentage van 90%, dat zowel in het vierde kwartaal van 1958 als in het derde kwartaal van 1959 werd be reikt. Zeer opmerkeiyk was bovendien dat de maand oktober 1959 een negatief invoer-overschot vertoonde, doordat zeldzaam verschynsel in die maand de uitvoer met .f 31 miljoen de invoer overtrof. Een verdere beschouwing van de af- zonderiyke maandcyfers wyst echter uit, dat sedert in oktober dat hoogtepunt Prof. De Wolff naar de V.S. Prof. P. de Wolff, directeur van het Centraal Planbureau, zal einde volgen de maand voor een studiereis van twee maanden naar Amerika vertrekken. Hij maakt deze reis op uitnodiging van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken, dat hiervoor een beurs be schikbaar heeft gesteld. Prof. De Wolff zal een studie maken van de werkwijze van de „council of economic advisers" in Washington, een instelling, welke eniger mate is te vergelijken met het Centraal Planbureau in Nederland. Daarnaast zal prof. De Wolff belangrijke universitaire instellingen bezoeken en contact opne men met de researchafdelingen van het Federal Reserve System, van het Inter national Monetary Fund, e.a. werd bereikt, de dekkingspercentages in de volgende maanden geleidelik daal den tot 98 over november en 91 over december. Niettemin was ook dat laatste dek kingspercentage voor een december maand nog uitzonderiyk hoog, zodat wat de handelsbalans betreft het Jaar 1959 zeer gunstig werd afgesloten.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9