Laatste nieuws Geen hoge verwachtingen in Amerika omtrent topconferentie in Parijs Regering in Washington maakt zich overigens geen al te grote zorgen over Russisch gevaar Onder deskundigen spreekt men over een „interim-conferentie" VRIJDAG 19 FEBRUARI 1960 (Van onze Amerikaanse correspondent) Voor de topconferentie, die over enige maanden (16 mei) te Parijs gehouden zal worden, staan drie onderwerpen op het programma: a. ontwapening, b. Duitsland inclusief Berlijn en c. betrekkingen tussen Oost en West. De verwachtingen in Washington zijn niet hoog ge spannen. Men gelooft niet, dat er veel spijkers met koppen geslagen zullen worden en spreekt wel van een „interim-conferentie'" De ontwapeningsdiscussie op topniveau zal vooraf gegaan worden door de besprekingen over hetzelfde onderwerp, die 15 maart te Genève beginnen. Deze degelijke voorbereiding kan misschien tot een bescheiden resultaat leiden, wanneer Eisenhower, Kroesjtsjef, De Gaulle en Macmillan bijeen zullen komen. Maar de aandacht van de wereld zal veel meer gericht zijn op de situatie in Duitsland, met name die in Berlijn. Op lager niveau heeft men geen oplossing voor het Duitse probleem gevonden en het lijkt vrijwel uitgesloten, dat men op het hoogste niveau in een paar dagen een oplossing zal bereiken, die alle partijen bevredigt. Westen heeft geen haast met Berlijn Het Westen heeft geen haast om ver andering te brengen in de toestand te Berlijn. Alleen Kroesjtsjef toont zich ongeduldig, maar de Amerikanen gaan er van uit, dat Kroesjtsjef geen een zijdige beslissing zal nemen, zolang de situatie ernstig in studie is. Die belofte meent men in Camp David van hem gekregen te hebben. In het Amerikaan se milieu zou men het liefst zien, dat de topconferentie directieven gaf aan een groep op lager niveau, die over meer conferentietijd beschikt dan de hoogste heren. Zo zou een toespitsing van de situatie in Berlijn in elk geval enige tijd kunnen uitstellen. Men gelooft trouwens niet, dat Kroesjtsjef de spanning op zal voeren in de tijd vrijwel onmiddellijk na de topbijeenkomst, wanneer Eisenhower zijn bezoek aan de Sovjet-Unie gaat brengen. Wat Kroesjtsjef daarna gaat doen is minder zeker. Bepaalde Russi sche actie in de herfst al of niet zo bedoeld zou effect kunnen hebben op de Amerikaanse verkiezingen. LEIDERDORP Beneeming ambtsdragers van de Ned. Herv. Kerk Tot ouderling werden benoemd: J. Nievaart, C. Riemers, S. J. Braat, Sj, Overeinder, C. Koenen, T .den Os en H, A. Korswagen. Tot diaken: E. Sleeboom jr,. J. Ba- rendse en A. S. Schalkers. Tot ouderling-kerkvoogd: R. v. d. Hoek en H. de Jong. WASSENAAR De heer L. G. Oosterling, Achter weg 22, is door de Historische Vereni ging „Oud Leiden" aangesteld als cor respondent voor Wassenaar. Deze func tie werd jarenlang waargenomen door dr. H. J. Honders. BURGERLIJKE STAND Geboren: Peter, z. v. N. H. Mentink en C. L. van Zomeren; René Peter, z .v. P .van Sint Maartensdijk en H. A. Coumou; Johan Wilhelm, z. v. C. van der Valk en M. W. van Heel; Geert Jan, z. v. J. Jongeneel en M. Kwak- kelstein; Hillegonda Gerarda Petro- nella, d. v. N. L. P. van Hemert en T. J. Meiessen; Adrianus Peter, z. v. P. D. van Trierum en J. M. Goumare; Maria Agnes Anna, d. v. A. H. Olie hoek en J. E. Hoogeveen. Ondertrouwd: W. R. Stofkoper en B. M. C. E. de Weerd (Oegstgeest)N. van Leeuwen en E. M. S. Corel; J. Wyers Cs-Gravenhage) en P. C. Ver- klij. Getrouwd: A. J. van Steen en P. C. van Leeuwen; T. A. Knijnenburg en H. IJ. Vissers; H. van der Vegt en C. E. Gortz; H. V. A. Lang en A. Jansen. Overleden: C. M. van Spankeren, 62 j., geh. met G. Voogt; I. A. Andela, 55 j., geh. met P. van Eeden (Delft); F. H. Mollinger, 70 j., geh. met J. van Voorthuijsen; C. Kramer, 86 j. KNMB-congres in 1961 Op de ledenvergadering van de Was- senaarse afdeling der Kon. Ned. Mid denstandsbond is met algemene stem men besloten het landelijk congres van de K.N.M.B. in 1961 in Wassenaar te organiseren. Van de zittende bestuursleden wer den de heren A. Slot en H. de Loos herkozen. In verband met het congres werd het bestuur met twee leden uit gebreid, t.w. de heren A. Bouma en drs. A. H. L. Ressing. Tuinenkeuring in Oostdorp Zoals ieder jaar heeft ook in 1959 de Buurtverenignng Oostdorp en om geving een keuring van tuinen in de buurtschap georganiseerd. Oe prijs winnaars in de amateurafdeling waren: 1. W. de Groot 161 p.; 2. H. v. d. Brink 153 p.; 3. P. Remmerswaal 152 p.; 4. mej. Vogels 149 p.; 5. J. A. van Til burg 147 p.; 6. U. de Vries 145 p.; 7. Th. C. H. Knijnenburg 143 p. De uitslag in de vrije groep was: 1. J- Goor 171 p.; 2. mevr. E. Bakker 154 p.; 3. Th. G. Knijnenburg 153 p.; 4- J. W. Kortekaas 152 p. De bejaarden en het bevolkingsonderzoek Het bevolkingsonderzoek in de gym nastiekzaal van de Pius X-school voor de bewoners van Wassenaar-Zuid is afgelopen. Deze week werd met het onderzoek in het dorp, n.l. in de zaal van het Dorpscentrum in de School straat begonnen. Bejaarden en anderen, die niet op eigen gelegenheid naar het onderzoek- 'okaal kunnen komen, kunnen per auto thuis worden afgehaald op een nader te bepalen datum. Zij moeten zich zo spoedig mogelijk melden op het gemeentehuis. Kroesjtsjef onbedreigd In de Amerikaanse hoofdstad worden Kroesjtsjefs uitspraken natuurlijk steeds nauwkeurig bestudeerd, maar terecht of ten onrechte maakt de Amerikaan se regering zich in deze periode geen al te grote zorgen over het gevaar, dat de Sovjet-Unie zou kunnen betekenen. Men heeft sterk de indruk, dat Kroesj tsjef beslist een oorlog met atoomwape nen wil vermijden. De industriële ont wikkeling van de Sovjet-Unie gaat hem zeer ter harte en juist deze zou in een moderne oorlog grondig worden ver nield. Kroesjtsjef behoeft zich niet be dreigd te voelen, noch van buiten af, noch door machtige binnenlandse op positie. De Sovjet-Unie heeft ruimte genoe% voor haar groeiende bevolking en heeft daarom geen belang bij terri toriale expansie. Eigenlijk maakt men zich te Washing ton meer bezorgd over communistisch- China dan over Rusland. De Chinezen hebben wèl behoefte aan expansie; hun bevolking is onrustbarend groot. Boven dien maakt China een vroegere fase van het communisme door, waarin men teneinde in eigen land drastische maat regelen te kunnen doorvoeren de buitenwereld als vijandig afschildert. Vandaar dat de relaties tussen commu- nistisch-China en de kapitalistische landen moeilijk zullen blijven. Waarom geen erkenning van communistisch-China? In Washington gevoelt men er nog steeds heel weinig voor om communis tisch-China diplomatiek te erkennen. Officieel blijft dus het eiland Formosa voor de Amerikanen het enige Chinese gebied onder Chinees bewind. Dit lijkt absurd, maar één goede reden kan men voor deze politiek in elk geval noemen: vele staten in Zuidoost-Azië hebben tal rijke en economisch-machtige Chinese minderheden. Die Chinezen zouden meer en meer onder Pekings diplomatiek- consulaire leiding komen, wanneer de fictie verviel, dat de regering op Formosa China vertegenwoordigde. Hoe sterker de greep van Peking werd op die Chinese minderheden in Zuidoost-Azië, des te meer zouden die groepen van buiten landse Chinezen vijfde colonnes gaan vormen in staten, die toch al betrekke lijk zwakke bondgenoten voor het Wes ten zijn! De Sovjet-Unie en communistisch- China marcheren beide dus wel op de muziek van de Internationale, maar zij zijn enigszins uit de pas. omdat China nog in een vroeger stadium van ontwik keling verkeert. Voor de verre toekomst (maar dan gerekend in tientallen jaren) kan er een splitsing ontstaan tussen deze grote communistische staten, maar verantwoordelijke figuren te Washington zijn van oordeel, dat voorlopig hun een heid groter is dan hun verdeeldheid en de Sovjet-Unie heeft op dit moment nog absoluut de boventoon in het rode koor. Misverstand Dat men in regeringskringen te Wash ington betrekkelijk gerust is ten aan zien van het gevaar, dat Rusland op zou kunnen leveren, is gebleken wanneer regeringsfiguren optraden in het zoge naamde defensie-debat. Eén misvatting, die tijdens dat debat is ontstaan mag hier weieens worden rechtgezet. Gates, de minister van Defensie, heeft erop gewezen, dat men niet slechts reke ning moest houden met de Russische capaciteit, maar ook met de Russische bedoelingen. Die woorden hebben tot een vrij ernstig misverstand geleid. Velen kregen de indruk, dat de Ameri kaanse regering haar eigen defensie ging baseren op gissingen omtrent wat de Russen van plan waren, op een soort gedachten-lezen zou men kunnen zeg gen. Gates gebruikte het woord bedoe lingen echter in een veel concreter zin. Hij wilde zeggen: we moeten niet alleen in het oog houden waar de Russen toe in staat zouden kunnen zijn, maar ook wat zij naar uit onze informatie bljjkt in hun schild voeren. Om een gefingeerd voorbeeld te gebruiken: het is niet alleen van betekenis te weten, dat de Russen eventueel in een jaar twintig atoomonderzeeërs kunnen bou wen, het is daarnaast van groot belang te weten, dat ze er slechts twee van stapel hebben doen lopen. In deze zin schijnt Gates „capaciteit" tegenover „bedoeling" te hebben geplaatst, maar het misverstand, dat zijn woordkeus heeft veroorzaakt, duurt nog altijd voort. WASSENAAR Dr. H. Faber vertelde over reis naar het oosten Dr. H. Faber, de vroegere voorganger van de Ned. Protestantenbond in Wasse naar, heeft in januari op de Philippij- nen een internationaal congres voor ver tegenwoordiger^ van de grote wereld godsdiensten bijgewoond dat onder aus piciën van de UNESCO georganiseerd werd door Pax Romana, een grote r.-k. organisatie van intellectuelen en stu denten. Op een gemeente-avond van de Ned. Protestantenbond, die gisteren in het kerkgebouw aan de Lange Kerkdam gehouden werd, heeft dr. Faber een en ander over zijn ervaringen verteld. Dr. Faber reisde naar Manilla als se cretaris van het Internationaal Verbond voor Vrijzinnig Christendom en had on derweg gelegenheid voor een vijfdaags bezoek aan Calcutta in India. Wat het congres betreft zeide spreker dat het onderlinge contact tussen voor aanstaande representanten van de grote wereldgodsdiensten als belangrijke con clusie heeft opgeleverd, dat er ondanks alle grote verschillen toch ook vele aan rakingspunten zijn. In feite worstelen alle godsdiensten met hetzelfde pro bleem: de Oosterse wereld, die als het ware eeuwenlang gesluimerd heeft, wordt steeds meer aangeraakt door Wes terse invloeden, die veranderingen te weeg brengen in het Oosterse levenspa troon. Het is niet zo, aldus dr. Faber, dat de Westerling in het Oosten niet welkom zou zijn, zoals men bij ons dikwijls meent. Sprekers ervaringen wijzen eer der op het tegendeel: men beschouwt de mensen uit het Westen als vertegen woordigers van iets, dat men bezig is zich eigen te maken. Men beseft in het Oosten, dat men de hulp van het Wes ten nodig heeft. Dit legt het Westen een grote verantwoordelijkheid op. En wie uit eigen aanschouwing iets geleerd heeft van wat het begrip „onderontwik keld gebied" eigenlijk betekent, voelt zich als Westerling beschaamd over de weelde, waarin hij leven mag. terwijl aan de andere kant van de wereld zovele volkeren nog in de allergrootste primi tiviteit leven. Dr. Faber vertelde over interessante ontmoetingen en gesprekken met r.-k. hoogwaardigheidsbekleders, over de gro te opofferingsgezindheid, die men aan treft bij paters en nonnen op eenzame posten onder moeilijke omstandigheden, over indrukken uit India en de positieve waardering voor de figuur van Christus, die men daar in het Hindoeisme onder vinden kan enz. Na een pauze vertoonde dr. Faber een serie dia's. STADSNIEUWS Zo vaders, zo zonen Amusant Italiaans filmwerk voor K. en O. in Casino In „Zo vaders, zo zonen", de „film van de maand" van K. en O., welk gister avond in Casino-theater draaide, tonen de Italianen zich weer eens de meesters- van-het-detail. Het realisme van elke dag, zoals dat tot uiting komt in kleine, typerende gebeurtenissen, weten zij op voortreffelijke wijze te kiezen en uit te beelden. Overigens had regisseur Mario Monicelli geen gemakkelijke taak, want dit werk is tezamen geweven uit het bestaan van niet minder dan vijf fami lies: dat van een dokter, die er strenge opvoedkundige opvattingen op na houdt, van een kleermaker-hofleverancier, die het juist erg gemakkelijk opneemt,' van een kinderloos echtpaar, van een zeer kinderrijk gezin en van een pas gehuwd paar, dat een baby ve;rwacht. Het is een knappe prestatie een dergelijk groot aantal personen als in deze vijf gezin nen tezamen voorkomen, op een door zichtige wijze te presenteren en derhalve op het juiste ogenblik naar voren te schuizen zonder dat de toeschouwer verwarring geraakt. Monicelli is daar goeddeels in geslaagd, waarbij hy een groot voordeel had: de voornaamste spelers zijn Vittorio en Sica en Marcello Mastroianni, beiden met een volstrekt eigen karakter, de eerste bijzonder ge schikt voor de rol van de kleermaker, de tweede uitmuntend als de strenge vader, die zyn hupse zoons in de gaten houdt. Rondom deze bekwame spelers werden de anderen luchtig gegroepe:erd, vaak in scènes, die bepaald niet van echt- menselij ke humor ontbloot waren. Zo werd deze film een amusant werk, dat meermalen op spitse wijze de draak steekt met menselijke tekortkomingen. Dank zij vooral De Sica en Mastroianni (waarmee wij aan de overige spelers allerminst tekort willen doenwerd het een levindig tableau, waarnaar men met groot genoegen kon kijken. Kleurenpracht van aquaria Het moet voor de Natuurvrienden een grote voldoening zijn geweest gister avond in Tearoom v. d. Heijden, Bree- straat, eigen aquaria in volle kleuren pracht op het projectiescherm te aan schouwen. Aan de hand van uitzonderlijke kleu rendia's, gefotografeerd door het lid de heer W. Eriks, gaf de oud-voorzitter en plantenkenner bij uitnemendheid, de heer W. Zwart een explicatie van een vijftiental aquaria uit de „Leidse School" Alle eigendom van leden van genoemde vereniging. Reeds in zyn welkomstwoord maakte voorzitter C. Borghart gewag van de in tussen beroemd geworden .Leidse School'. Hy drong er bij de leden op aan dit „top-niveau" voor Leiden te handhaven; vooral nu dit jaar een grote huiskeu ring van aquaria zal worden gehouden. Na enkele mededelingen van huishou delijke aard leidde de heer W. Zwart zijn uiteenzetting in met de aanwezigen erop te wijzen, dat op de eerste plaats de plant schoonheid aan het aquarium geeft. Zonder plantenbestand zal men niet over een aquarium, maar terecht kunnen spreken over 'n „bak". Om deze bewering te staven toonde de heer W. Eriks prachtige kleurenop namen van aquaria van vele leden, waarby een juiste groepering van de planten en de compositie van het geheel opviel. Spreker wees erop. dat bij het gebruik van planten van dezelfde klein er rekening mee dient te worden gehou den, dat dit alleen een mooi effect geeft, indien de planten in losse groepen tegen een donkere achtergrond staan. Vervol gens vestigde de heer Zwart de aan dacht op een plantengroepering. die diepte suggereert, waarbij in dit verband de ligging en de opbouw van de bodem een rol meespeelt. Na de gebruikelijke pauze toonde de heer Eriks ter afwisseling haarscherpe dia's van vlinders, vogels en reptielen, die door de aanwezigen zeer geappre cieerd werden. Aan het einde bracht de voorzitter de J. M. N. Vrouwes begraven Op de algemene begraafplaats aan de Kerklaan te Katwijk aan den Rijn werd gistermiddag het stoffelijk overschot van de heer J. M. N. Vrouwes, die na een kortstondige ziekte zondag j.l. op drie- entachtlgjarige leeftijd overleed, ter aarde besteld. Zoals wij reeds in ons blad van maandag JJ. schreven was de overledene in vroeger jaren een bekende figuur in de wereld van de wielersport en onder de aanwezigen merkten wij dan ook een aantal figuren op wier namen destijds een bekende klank had den, o.m. P. Moeskops, C. J. de Voogd. J. van Eek, G. Bosch van Drakesteijn en J. Viruly. Als oud-voorzitter van de Kon. Ned. Wielren Unie wijdde laatst genoemde enige woorden van nagedach tenis aan de overledene. Kenmerkend, aldus deze spreker, was zijn vriendschap jegens anderen. Ook na dit afscheid zullen we Vrouwes nog lang gedenken. Tenslotte deed de heer Viruly nog voor lezing van een schrijven van jonkheer Loudon, thans wonende te Londen, bij wie de heer Vrouwes, nadat hij de wie lersport had opgegeven, gedurende lange jaren als chauffeur in dienst was. Een der familieleden bracht tenslotte dank voor de laatste eer aan de over ledene bewezen. Een schat van bloemen van familie en sportvrienden dekte de baar. „Onaanvaardbaar" Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Bonn heeft vandaag mee gedeeld, dat de V.S., Engeland en Frank rijk bij de Russische opperbevelhebber in Duitsland hebben geprotesteerd. De drie protesterende landen verklaren, dat nieuwe door de Russische militaire autoriteiten aan de Westelijke militaire missies in Oost-Duitsland verstrekte passen „onaanvaardbaar" zijn. In de oude passen is sprake van ver gunning voor Westelijke officieren om in Oost-Duitsland te reizen. In de nieu we passen is „Oost-Duitsland" vervan gen door „de Duitse democratische repu bliek". Er staat bovendien, dat Weste lijke officieren zijn ingeschreven bij het ministerie van Binnenlandse Zaken van de Duitse democratische republiek. Volgens een woordvoerder van de Britse ambassade zijn de Westelijke militaire missies in Potsdam geaccredi teerd bij de Russische opperbevelhebber en met bij een burgerlyk autoriteit. Rotterdams burgemeester reageert positief (Van onze Haagse redactie) Rotterdams burgemeester, mr. G. E. van Walsum. heeft positief gereageerd het rapport van de commissie- j Klaasesz over bestuursproblemen in het gebied van de Nieuwe Waterweg. Het verheugt hem. dat de commissie advi seert het Botlekgebied en de Europoort bij Rotterdam te voegen. (Men zie elders). Bezwaar heeft mr. Van Walsum tegen de samenstelling van het dagelijks be stuur van het openbaar lichaam voor de Rynmond, waarvoor door de com- missie-Klaasesz een voorontwerp van wet is samengesteld. Hij vindt het be slist niet juist, dat de commissie in het dagelijks bestuur de overige gemeenten een gelijke vertegenwoordiging wil geven als Rotterdam. KROESJTSJEF IN BOGOR Geestdriftige ontvangst De Russische minister-president Kroesj tsjef is vandaag vergezeld van president Soekarno van Indonesië, te Bogor aan gekomen waar de bevolking hem veel spontaner en luidruchtiger begroette dan in Djakarta. De juichende menigte van Indonesiërs en Chinezen werd met jeeps en motoren door de politie van de weg gehouden toen de twee Staatslieden naderden. De Indonesische autoriteiten hadden vergaande veiligheidsmaatregelen geno men langs de 60 kilometer lange weg van Djakarta naar Bogor. De auto's van de Staatslieden en hun gevolg wer> den voorafgegaan door een pantserwagen en zwaarbewapende soldaten. Op de weg en in de dorpen in de omgeving werd voortdurend gepatrouilleerd door mili tairen met machinegeweren en -pisto len. Kroesjtsjef en Soekarno gingen eerst naar Soekarno's paleis waar Soekarno's echtgenote Hartini de Russische gast be groette. Daarna bezocht het gezelschap de befaamde plantentuin. Voor zijn vertrek naar Bogor had Kroesjtsjef by het Indonesische vrij heidsmonument te Djakarta een krans gelegd, leden van de Indonesische com munistische jeugdbeweging ontvingen hem hier met bloemen en gezang. Het monument is opgericht op de plaats waar Soekarno in 1945 de Republiek Indone sië heeft uitgeroepen. Daarna ging de premier naar de hel denbegraafplaats Kalibata, 13 km van het monument. Daar liggen Indonesiërs begraven, die in de strijd tegen de Nederlanders zijn gevallen. Na zyn vertrek uit de Indonesische hoofdstad naar Bogor hield de stoet stil by het ln aanbouw zijnde stadion waar in 1962 de Aziatische spelen zullen wor den gehouden. Dit stadion wordt ge bouwd door Russische deskundigen. In Indonesische regeringskringen is vernomen dat Russische ambtenaren hebben gezegd te betwijfelen of het ver standig is dat Kroesjtsjef morgen per auto van Bogor naar Bandoeng zal gaan. De Rssische ambtenaren vinden het wenselijker, dat Kroestsjef per auto naar Djakarta teruggaat en vandaar met een Russisch vliegtuig naar Ban doeng reist. In het gebied tussen Bogor en Bandoeng opereert al Jarenlang de opstandige mohammedaanse beweging Daroel Islam. Reizigers, 3ie over de weg van Ban doeng naar Bogor zijn gereden, hebben meegedeeld, dat de Indonesische auto riteiten nachtelijk verkeer over de hoofdwegen in het gebied hebben ver boden. Zij maakten verder melding van militaire operaties. sinaasappel citroen vruchtenlimonade KLM-dienst RotterdamHamburg Met ingang van 1 april zal de KLM een van haar diensten tussen Amster dam en Hamburg doortrekken naar Rotterdam. Hierdoor zal de Maasstad op alle werkdagen een luchtverbinding krijgen met Hamburg via Schiphol. Deze nieuwe dienst zal met Convair-340 vliegtuigen worden uitgevoerd. Indonesië: „Geen basis op Ambon" Naar aanleiding van het bezoek van de Sovjet-premier Kroesjtsjef aan Indo nesië deelt de woordvoerder van de In donesische diplomatieke vertegen woordiging in Den Haag mede. dat in het voorgenomen program de stad Am- bon niet is opgenomen, maar dat de Sovjet-minister van Buitenlandse Za ken André Gromyko., Ambon zal bezoe ken, voorts dat in de .voorgenomen be sprekingen het probleem van een mili taire basis niet ter sprake komt, aange zien Irttionesië geen interesse heeft in militaire bases van welke zijde dan ook. De woordvoerder deelt tenslotte mee, dat het in de bedoeling ligt in Ambon een oceanografisch instituut op te richten met financiële steun van de Sovjet-Unie ten bedrage van vijf miljoen dollar. EIGENAAR „TREK-AIR" BLIJFT IN ARREST Na een vanochtend te Maastricht ge houden conferentie tussen de officier van Justitie en de Rechtercommissaris is besloten een bevel tot in bewaring stelling af te geven ten aanzien van de 42-jarige eigenaar van het Iuchtreclame- bedrijf „Trek-Air" te Maastricht, die op vermoeden van het doen verongelukken van een eenmotorige Fokker S-ll PH- SIK, die met de 23-jarige vlieger; B. Kleijn aan de stuurknuppel op 22 januari in het Kanaal bij Dover is ge stort, op 15 februari j.l. door de dienst 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en B uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch tereik- baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor A dm in. of Red., want deze kunnen U niet helpen. Luchtvaart van de Rijkspolitie werd aangehouden. Het onderzoek van de dienst Lucht vaart Rijkspolitie heeft uitgewezen, dat er voldoende termen aanwezig zijn om dit bewys van inbewaring stellen af te geven. Verdachte is naar het Huis van Bewaring in Maastricht overgebracht. 30500 30500 30500 BEURSOVERZICHT Hoogovens in open hoek verhandeld Amsterdam, 19 februari. Het is enige jaren geleden dat aan delen Hoogovens ter beurze in een open hoek verhandeld werden. Dit was van daag het geval. Het fonds staat in bin nen- en buitenland thans goed in de belangstelling en fluctueerde deze week op het Damrak van 660 laten tot giste ren 795. De a.s. emissie en de dividend verhoging van deze maatschappij van 18 tot 20 hebben de handel in de aandelen belangrijk doen toenemen. Gisteren werd in deze stukken voor nominaal f 140.000 omgezet in een ge sloten hoek. Vandaag steeg de koers van 780 tot 790 om daarna weer enige punten in te zakken. De koers van gis teren was 795. In een week van diepte- en hoogte punten met koersfluctuaties van 50 tot boven de 100 punten, waren Unilevers en Philips vanmiddag vast. toen op zichte van de vorige slotprijzen. De laatste dag van deze beursweek bracht een verdeelde stemming voor de inter nationale waarden waarby A ku s een weinig lager openden en Kon. Olies vrij wel onveranderd op f 155.50 waren, ver geleken bij het vorige slotniveau De handel was zeer rustig, in verband met het komende weekeinde en het feit. dat Wall Street maandag. wegens Lincolns Birthsday, gesloten blijft. In Wall Street werd gisteren het herstel van woensdag met kracht voortgezet en waren de Ne derlandse hoofdfondsen Unilever en Philips er sterk gevraagd. De gunstige stemming in New York was donderdag op het Damrak reeds in de koersen van genoemde internationale waarden gro tendeels verdisconteerd. Op 25 februari a.s. worden de jaarcijfers van het Uni- leverconcern verwacht. Dit fonds was I vanmiddag op 7461-.- circa 4 punten bo ven het slot van gisteren. Philips boekte op 750 circa 6 punten winst. Aku steeg van 459% tot 462'i, om de beurs te ver- I laten op circa 461, vrijwel onveranderd I bij de slotprijs van gisteren. In de koers van Kon. Olies kwam niet veel verande- ring meer. i Het dividend van 9 ró van de Stoom boot Maatschappij Nederland werd gun stig opgevat. De beurs reageerde hier gisteren reeds met een koerswinst voor de aandelen op toen het dividend bericht bekend werd gemaakt. De beurs had op een dividend van 7 in contanten ge rekend. Aandelen Nederland waren ruim een punt hoger op 165, terwijl de koer sen van de overige aandelen in de scheepvaartsector geen belangrijke ver schillen te zien gaven vergeleken by de vorige slotprijzen. De leidende cultures veranderden niet veel. Staatsfondsen goed prijshoudend tot vast. Aandelen grootbanken werden 5 tot 10 punten lager geadviseerd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 19 februari Londen 10.5710.57%; New York 3.77—3.77%; Montreal 3.%%—3.96% Parijs 76.80—76.85; Brussel 7.55% 7.56%; Frankfort 90.39%—90.44%Stock holm 72.80%—72.85%Zürich 86.89%— 86.94%; Milaan 60.71%—60.76% Kopen hagen 54.60%—60.65%; Oslo 52.74%— 52.79%; Wenen 14.50%—14 51% Lissa bon 13.17%13.18%. heer C. Borghart dank aan de heren Zwart en Eriks voor hun leerzame bij drage aan deze geslaagde avond. Leger des Heils Lieutenant-commisioner W. F. Pal stra, de nieuwbenoemde commandant van het Leger des Heils in Nederland, die a.s. zondag zijn eerste bezoek aan het Korps Leiden zou brengen, heeft wegens ziekte van dit voornemen moe ten afzien. Zijn bezoek is tot nader da tum uitgesteld. Beurs van Amsterdam Vrydag 19 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 99 99% Ned. '59 4% 99 99% Ned. '59 4% 96!96} j Ned. '53 3% 93 ft 93% Grootboek obi. 3% 92% Ned. '47 3% (3) 91 91A Ned. *51 3% 94 94 Ned. '53 (3%) 92% 92% Ned. '56 3% 92% 92% Ned. '48 3% 87 87 Ned. *54 3% 86 87GL Ned. '55 I 3% 88% 88 Ned. *55 II 3% 90% 90% Ned. *37 3 89% 89% Dollarlng '47 3 90% 90% Investeringscert. 3.. 96% 96% Ned. 62-64 3 96} j 96} g Indië '37 A 3 93 93 Grootboek '46 3 89}g Ned. WH 6% 109ft 109ft ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 40% 40% Nat. Handelsbank 181% 178% Ned. HandelmU252% 252% Amst. Rubber 125% 125 HV-A159% 158% Senembah 545 570GL AK.U461% 464 Berkel's Patent (V.) 281GB 285GB Calvé Delft cert. 693% 700 Deli Mfj.en (Ver 182 183.50 Kon Pap v Gelder 248GB 241 Hoogovens cert795GB 783% MUller en Co. NJ3 368 367 Ned Kabelfabr420GB 423 Philips 744 750% Philips pref 280GB 281 Unilever 742 745% Wilton Feyenoord 212 215GB Biliton 2de r 356 350% Dordtse Olie gew ..723 726 Kon Olie (f20.-).. 157.20 156.50 idem (50 a f20.—) 155.60 155.70 Holl. Amer UJn 167% 167% Java China Paket 158 160 KXA1107 107.— Kon Ned Stmv Mij 182% 182 Kon. Paket Mi) 142 142 Stoomvaart Mij Ned 163% 167 Nievelt Goudr cert 149% 151 v Ommeren cert 247 248GL Kon Rott Lloyd 157 157 Ned Scheepv Onle 154% 151 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen Adam '47 (3%) 3 92 92 idem 48 (3%) 92 92 R'dam '52-1 (4%) 96 96 Id Id "37 I-n (3%) 92%B Z.-HoUand '56 (4%) 97% Bank N. G. '58 (5%) id. N.WJB '52 (4%) 103ft 96% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 94 Premieleningen A'dam "53 3 98 99% Adam '51 12% 82% 88% A'dam '56 I 2%83% 82% A'dam '56 II 2%91 91 Eindhoven '54 2% 80 79% Enschede'54 2% 79% 80% Den Haag '52 I 2% 85% 86% Idem H 2% 86% 87 R'dam *52 I 2% 87% 86 Idem II 2% 86% Idem '57 2% 96% 97% Utrecht '52 2% 85 85L Z.-HoU 1957 2% 93% 93% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 216 219 Amst. Bank 326 322 H.B.U. cert 221% 224 Rott. Bank 290 2S0 Twentsche Bank 272 275 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 375L 360L Borsumij 65 66 K N Ed met A-A A 93 Idem pref wd 93% ElectrolasmlJ 302 305 Kon Ned Grofsm 164% 166 Holl. Constructie 262 Ing bur v Bouwnyv 250B 260 Interna tlo 168 160 Int Kunststof! Ind 59% 60% Leidse Wolspinnery 390 39.5 Rott. Droogdok MU 592 595% Sikken's Lakfabr 570B 5R5B Ver Touwtabrleken 300 298 Walvisvaart 114% 116% Wernink's Betonm 161% Van Wijk en Heringa 119 112 Zaalberg 116% 121 Spoorwegen Dell Spoorweg MU 5% 5% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 26ft 25% Intern Nickel 104% 103% Anaconda 58% 59ft Bethlehem Steel 48% 48% Cities Service 44% 45»- General Motors 47% -isij Kennecott 88% aa*. Republic Steel 65 65% Shell OH 72 Union Pacific 28 28% Un. States Steel 85% 86%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7