CARYL CHESSMANS EXECUTIE VOOR 60 DAGEN UITGESTELD WEERBERICHT Twee redenen: raadpleging van bevolking over doodstraf en vrees voor opinie in Zuid-Amerika Invloed van reis van Eisenhower KONINGIN ELIZABETH NAM INTREK IN KRAAMKAMER Leidse verfhandel „de Valk" n.v. HERTER WAARSCHUWT VOOR DE BEWAPENINGSWEDLOOP Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 19 FEBRUARI 1960 No. 29979 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Luguber gesol met een mensenleven Gouverneur Brown van de staat Californië heeft Caryl Chessman, die vandaag in de gas kamer van de gevangenis van San Quentin zou sterven, een uitstel van tenminste zestig dagen verleend. Het gevangenispersoneel was al begon nen met het treffen van voorbereidingen voor de terechtstelling. Dit nieuwe uitstel komt daarom zo onverwacht- omdat Chessmans advocaten gisteren het Hooggerechtshof van Californië opnieuw om uitstel hadden gevraagd en voorts herziening had den verzocht van het besluit van dit gerechtshof Brown te adviseren geen gratie te verlenen. Beide verzoeken werden gisteravond door het Hooggerechtshof afgewezen. De stemming was vier tegen drie. Vannacht om half twee Ned. tijd (half vijf plaatselijke tijd was Chessman van de cel op de zesde verdieping, waar hij de afgelopen maanden heeft doorgebracht, overgeplaatst naar een cel gelijkvloers, vlak bij de gaskamer. Hij ontving tevens andere kleding. Voorts werd be kend, dat Chessman aan gouverneur Brown gis teravond een brief heeft geschreven, welke vol gens een van zijn advocaten, Asher, „de gehele situatie kan veranderen". De brief zou stukken bevatten, waaruit blijkt, dat Chessman onschuldig is. Deze verandering is dus thans een feit gewor den, althans voorlopig voor de komende twee maanden. Gouverneur Brown verklaarde hedenochtend, dat hy de gehele kwestie van de doodstraf wil voorleggen aan de wetgevende organen van de staat Californië, welke in maart bijeenkomt. „Ik wil de bevolking van Californië de gelegenheid geven zich, door bemiddeling van de Kamer en Senaat van de staat Californië, uit te spreken over de doodstraf". Een ander motief voor het uitstel was de komende reis van president Eisenhower naar Zuid-Amerika. De executie van Chessman zou naar de mening van de gouverneur vijandige reacties kunnen uitlokken(Dit motief gaat alle perken te buiten: is het recht in Amerika afhankelijk van politieke nuttigheidsoverwegingen? Red. L.D.) een artikel een beroep op gouverneur Brown van Californië, een rooms-katho- liek, om barmhartig te zijn voor Caryl Chessman. De barmhartigheid legt in de schalen van de Justitie een straf, die geen enkele wet ooit voor welke misdaad dan ook heeft toegepast: een doodvon nis, dat op een niet vastgesteld ogenblik zal worden uitgevoerd. Het Hof en de gouverneur weten dat Chessman deze Protesten uit Rome Wat dit laatste argument betreft en Sn het bijzonder het standpunt van president Eisenhower: deze heeft dezer dagen verscheidene brieven uit binnen- en buitenland ontvangen om tussenbeide te komen ten gunste van Caryl Chess man, maar de president scheen niet van plan iets te doen, aldus deelde de woord voerder van het Witte Huis, James Hagerty, gisteren mee. Hagerty verklaar de, dat de kwestie volledig bij de auto riteiten van de staat Californië berust. Officieel kan de president niets doen, zelfs als hij dat zou willen. Eisenhower zou bijv. wèl een brief aan de gouver neur van Californië kunnen sturen als hij dat wilde, maar vooxzover Hagerty wist was de president niet van plan dat te doen. Saragat, de leider van de Italiaanse sociaal-democratische partij, verzocht in een telegram aan de Amerikaanse am bassade in Rome om verzachting van Chessmans straf op grond van de over weging, dat de rechtspraak zo nodig streng moet zijn, maar nooit onmee dogend en onmenselijk. Het niet-officiële Vaticaanse blad „Osservatore Romano", deed gisteren in Haven Katwijk weer naar „later stadium" Voor de vissersplaats Kat- 1 wijk heeft het drie uur durende antwoord van minister H. A. Korthals bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer geen nieuwe perspec tieven geopend. Integendeel! ,,De aanleg van een haven te Katwijk zal eerst in een later stadium aan de orde kunnen komen", liet de bewindsman weten. Een bekend geluid! Wanneer eindigt dat „latere stadium" nu eens Flinke straffen voor het spionerende echtpaar Het Westduitse federale gerechtshof in Karlsruhe heeft gisteren de 27-jarige z.g. „journalist" Lothar Horst Noack veroordeeld tot drie jaar en tien maan den gevangenisstraf wegens het onder houden van verraderlijke betrekkingen met de Oostduitse geheime dienst. Zijn 25-jarige vrouw kreeg op grond van dezelfde beschuldiging anderhalf jaar. Volgens de president van het hof had Noack alle inlichtingen die hij kon ver krijgen over de Westduitse Christelijke Democratische Unie aan de Oostduitse geheime dienst doorgegeven. MINDER KOUD De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Wisselend bewolkt met weinig of geen neerslag. Aanvankelijk matige tot zwak ke. later matige tot vrij krachtige zuid westelijke wind. Vannacht in het bin nenland plaatselijk lichte vorst, morgen overdag dezelfde of iets hogere tempe raturen dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 20 FEBRUARI Zon op: 7.48 uur; onder: 18.01 uur. Maan op: 2.11 uur: onder: 11.36 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.33 en 21.05 u. Laagwater te 4.00 en 16.34 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's, ongehoorde straf twaalf jaar heeft on dergaan, zo mefnt het blad. Gouverneur Brown verklaarde nog van de onderminister van Bui tenlandse Zaken, die met inter- Amerikaanse aangelegenheden is belast, een telegram te hebben ontvangen waarin werd gezegd, dat de regering van Uruguay uiting had gegeven aan haar ernstige ongerustheid over verwachte vijandige demonstraties van stu denten en anderen tegen Chess mans terechtstelling, wanneer pre sident Eisenhouwer naar dit land komt. De gouverneur zei verder, dat de be volking van' Californië duidelijk verdeeld is over de kwestie van de doodstraf. Drie van de zeven rechters van het Opperste Gerechtshof van de staat en een fiscale rechter hadden gratie aan bevolen. Kroesjtsjef hekelt liet „kolonialisme" In de grote eetzaal van het „Vrij- heidspalcis" te Djakarta heeft presi dent Soekarno van Indonesië gister avond een banket gegeven ter ere van zijn gast, premier Kroesjtsjef van de Sovjet-Unie. Soekarno hield een toe spraak, waarin hij Kroesjtsjef een groot staatsman noemde die zeer hard werkt voor de wereldvrede en die consequent is in zijn verzet tegen het imperialisme en het kolonialisme. De Russische premier beantwoordde deze toespraak. Hij zei dat alle moei lijkheden van het Indonesische volk overwonnen kunnen worden, mits het erin slaagt zichzelf te organiseren en het „de restanten van de oude en on dermijnende systemen van zich af kan schudden". „In het verleden", aldus Kroesjtsjef. „heb ik verschillende malen mensen gesproken, die aan de kant staan van de koloniale overheersers. Zij zeiden mij dat ik geen begrip had voor de goede dingen van het imperialisme, zoals bijvoorbeeld de „beschavingsmis sies' die naar de koloniën worden ge zonden. Men vertelde me, zo vervolgde de Russische premier, dat de kolonialis ten vele goede wegen hebben aangelegd. Mijn antwoord hierop was: „Jullie bou wen deze wegen niet met goede bedoe lingen t.o.v. het volk van het betreffen de land, maar om dit volk uit te buiten en het geld mee naar huis te nemen. Tot slot, merkte Kroesjtsjef op dat de Sovjet-Unie bereid is om Indonesië hulp te verlenen. Kroesjtsjef droeg aan het banket een donkerblauw pak. Soekarno had een donkergroen uniform aan. De eetzaal baadde in 't licht van kristallen kroon luchters. Aan de muren hingen schilde rijen van Indonesische kunstenaars uit de verzameling van de president. Tij dens het banket werd gamelanmuziek gespeeld. Namens de Stichting Het Vierde Prinsenkind" werd de jarige Prin ses Marijke gisteren verblijd met een tweetal boekenplankjes, welke haar, versierd met bloemen, werden aangeboden door de 14-jarige Dorotlie Poulussen uit Blerick en de 11-jarige Jan van der Meijden uit Otterloo. De Prinses met beide kinderen na het overhandigen van het geschenk. Groeiend wantrouwen in Midden-Oosten BARON GEVERS GAAT NIET NAAR DJAKARTA (Van onze Haagse redactie) Mr. W. J. G. baron Gevers, die was aangewezen als nieuwe zaakgelastigde bij de Nederlandse vertegenwoordiging in Djakarta, zal deze post niet aanvaar den. In plaats daarvan gaat baron Ge vers, die laatstelijk ons land vertegen woordigde als ambassadeur in de Per zische hoofdstad Teheran, om persoon lijke redenen voor onbepaalde tijd met verlof buiten bezwaar van 's lands schat kist. Over de benoeming van een nieuwe vertegenwoordiger is nog geen beslissing gevallen. C.A.O. bloembollenbedrijf is goedgekeurd Het College van Rijksbemiddelaars heeft vandaag de nieuwe CAO voor het bloembollenbedrijf goedgekeurd. De nieuwe lonen zullen 1 maart a.s. van kracht worden. Vakarbeiders zullen dan f. 80.per week ontvangen, inclusief de huurcompensatietoeslag. Tot nu toe was hun loon f. 72,50 exclusief huurcompen- satie. Het Egyptische blad „Al Akhbar waarschuwde gisteren, dat de strijd krachten van de Verenigde Arabische Republiek niet meer lijdelijk zullen toe zien als Israël de bestandsovereenkom sten schendt. Buitenlandse waarnemers in Cairo hechten betekenis aan deze ver klaring, die volgens hen de mening van officiële krirïgen weergeeft. „Al Akhbar" schreef dit naar aanlei ding van de uitspraak van woensdag van de gemengde bestandscommissie, waarin Israël aansprakelijk werd gesteld voor de recente incidenten in de gedemilitari seerde zone aan de Israëlisch-Syrische grens. Waarnemers tekenen hierbij aan dat voor de troepen van de VAR in de Syrische en de Egyptische provincie se dert 1 februari de alarmtoestand geldt en dat maarschalk Amer een inspectie reis heeft gemaakt naar de Sinai en het Syrische grensgebied. De secretaris-generaal van de Ver. Naties. Dag Hammarskjöld. heeft giste- onder de toeschouwers, ren op een persconferentie in New York verklr.ard, dat er tekenen zyn van een slechter worden van de toestand in het Midden-Oosten. In de sfeer van wan Ook Prius Philip en enkele leden van de hofhouding betrokken de Belgische suite (Van onze correspondent in Londen) Ondanks de koude was de belangstelling van het publiek voor Buckingham Palace gisteravond nog zeer groot. Omstreeks 8 uur ston den er een driehonderd mensen voor de hekken van het paleis. In de loop van de avond gingen er wel heel wat naar huis. maar er bleven er vannacht toch nog verscheidenen op hun post. voorzien van wollen dekens en thermosflessen. De gynecoloog John Peel heeft de Koningin sinds gistermiddag vier uur niet meer verlaten. Hedenochtend om negen uur Ned. tijd keerden de artsen Lord Evans en Sir John Weir in het paleis terug. Even na tien uur werd ten paleize vernomen, dat de Koningin een rustige nacht heeft gehad. Naar hedenmiddag om half twee uit welingelichte kringen werd vernomen, werd de geboorte van het Koningskind in de loop van de dag verwacht. De bevalling zou begonnen zijn. Ook vannacht groep voor het paleis De menigte, die gisteren gedurende de gehele dag de wacht voor het paleis had betrokken, heeft zich niet behoeven te vervelen. Er was spanning genoeg: tel kens wanneer een auto de poort binnen of uit reed, veroorzaakte dit opwinding i izij zagen de 1 togin van Kent», die allen in het afge lopen jaar officiële reizen door delen van het Britse Gemenebest hebben ge maakt. Prins Philip was in een uitge laten stemming. Hij is altyd al een bijzonder geestig tafelredenaar, maar gisteren was hij door de omstandig heden wel zeer goed op dreef. Zinspe lende op de afwezigheid van zijn echt genote zeide hij onder daverend gelach: i ..De Koningin heeft iets anders te doen!" De telefoon werd angstvallig be toen Prins Philip zich in de Guildhall bevond. Hij keerde na afloop Koningin-moeder, die een kort bezoek van het banket sne"j naar het palefs aan haar dochter bracht, komen en gaan en waren er getuige van hoe Prins Philip, gestoken in admiraalsuniform terug. De Prins heeft echter het bezoek, dat hij hedenochtend zou brengen aan .Miaueu-VMisien. in ue sicrr van an- ruuip, gesiUKeu m auiuu aaisuimui 111 m-„Krirfno in q,Q*„a-rnn* 1 (rouwen, die er helaas bestaat, kan een met brede gouden kraag, vrolijk lachend Dna8e in ourrey aigezega. Bij het gezelschap dat Kroesjtsjef op zijn reis door Indonesië begeleidt be hoort ook de Russische topfunctionaris voor de atoomenergie Wassily Emilia - now. Deze is voorzitter van de Sovjet staatscommissie voor het vreedzaam ge bruik van atoomenergie. Diens aanwezigheid heeft de specula tie doen ontstaan dat Indonesië wel licht nu de grondslag legt voor de ont wikkeling van atoomreactoren voor het opwekken van energie, hetgeen het arm aan energie zijnde Indonesië best kan gebruiken. Het heeft namelyk ongeveer het laagste energieverbruik per hoofd van de bevolking ter wereld. Twee jaar geleden werd de Indone sische atoomenergieraad opgericht om de vergroting van het energiepotentieel van Indonesië te bestuderen. maatregel van een der partijen die op en wuivend naar de lunch in de Guild zichzelf onschuldig is. leiden tot maat- hall vertrok, welke was aangericht door regelen van de tegenpartij die krach- de Lord Mayor van de City van Londen tiger zijn dan de toestand vereist. Dit ter ere van de Prins, de Hertog en Her- soort kettingreacties moet voorkomen togin van Gloucester en Prinses Alexan- worden, zo zei hij. dra (de populaire dochter van de Her- Advertentie Officiële dealer van: VERF VAN VETTEWINKEL 1 WIENESE LADDERS TOKION LAKKEN VALSPAR AUTOLAKKEN SPHINX KWASTEN Gisterochtend nam de vorstin haar intrek in de zogenaamde „Belgische suite", bestaande uit enkele grote zalen gelijkvloers aan de tuinzyde van het paleis, waar buitenlandse staatshoofden plegen te logeren. Deze suite is in een kraaminrichting veranderd. De Prins bevond zich met enkele leden van de hofhouding gedurende de afge lopen nacht in een vertrek dat slechts enkele meters verwijderd is van de suite, waarin de Koningin vertoefde. LAMMERMARKT 3 LEIDEN TELEFOON 33909 Amerikaans optimisme over kansen voor staking kernproeven op beraad in Genève Een beeld van het proces in Ame rika tegen de van moord beschul digde Nederlandse marconist. Ka pitein A. J. de Bruyn van de Utrecht(links) spreekt in het gerechtsgebouw met William di Giuseppe, assistent van de open bare aanklager. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Christian Herter. heeft gisteren voor de Nationale Persclub te Washington verklaard, dat de V.S. tot een akkoord met de Sovjet-Unie willen komen om een einde te maken aan de bewapeningswedloop. Hy sprak de hoop uit. dat „de Sovjet-leiders zich er reken schap van gaan geven, dat de bewape ningswedloop onaanvaardbare risico's met zich meebrengt". Herter was van oordeel dat een over eenkomst inzake toezicht op de ontwa pening noodzakelijk is. als men tenmin ste de twee volgende gevaren wil voor komen 1. de voortdurend toenemende wed ijver op het gebied van het lanceren van raketten die kan leiden tot een oorlog tengevolge van een „verkeerde bereke ning"; 2. de toenemende produktie van kern wapens die, naar mate een groter aantal landen het vermogen hebben om een oorlog met kernwapens te ontketenen, het risico kan vermeerderen, dat één van deze mogendheden dit vermogen over haast of blindelings gebruikt. „WtJ zijn niet zozeer ongerust wat betreft de vrye landen die wellicht de volgende zullen zijn om kernwapens te vervaardigen, doch wat wij vrezen is dat de toeneming van deze wapens aan alle controle ont snapt", aldus de Amerikaanse minister. Hy zei dat de VB. met twee doelein den gaan naar de ontwapeningsconfe rentie van tien landen, die omstreeks 15 maart te Genève begint: met spoed te trachten een vaster klimaat te kwe ken en vermindering van de nationale strijdkrachten mogelijk wordt waardoor de oorlogskansen verminderen en een internationaal orgaan in het leven te roepen, dat over de handhaving van de vrede moet waken en agressie moet af schrikken. Tot slot verklaarde Herter dat de VB. een nauwkeurig onderzoek zullen wijden aan de nieuwe tegenvoor stellen die de Russen op de conferentie inzake een verbod van kernwapenproe ven te Genève hebben gedaan. „Dichter bij elkaar" Op een gisteren te Genève door de ver tegenwoordigers van de Verenigde Sta- Voorlopig 50 Starfighters voor 300 miljoen gulden De minister van Defensie deelt per brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer mee, dat onder het huidige de fensieplafond voorlopig 50 Loekheed- F-104-G vliegtuigen met reservedelen en uitrusting voor ongeveer f. 300 miljoen kunnen worden aangeschaft. Op de begroting 1960 konden hiervoor geen budgettaire voorzieningen worden getroffen. Niet dan na goedkeuring van de begroting 1960 kan een suppletolre begroting worden Ingediend Op goed keuring daarvan kan de minister by de onderhandelingen met de industrie niet wachten. Hy deelt mee, dat in de be treffende overeenkomst zo nodig met het oog op deze goedkeuring een voor behoud zal worden opgenomen. ten, de Sovjet-Unie en Groot-Brittannie gehouden byeenkomst van de conferentie over een staken der proeven met kern wapens. heeft de Amerikaanse afgevaar digde Wadsworth verklaard, dat Oost en West elkander thans dichter dan ooit tevoren zyn genaderd bij de beantwoor ding van de vraag, op welke wijze zal worden uitgemaakt welke ondergrondse „ontploffingen of daarop gelykende voor vallen" ibyv. aardbevingen) in aanmer king komen voor onderzoek, of het hier geen heimelijke kernwapenproeven be treft. Wadsworth gaf te kennen, dat indien de Sovjet-Urne in wil stemmen met een voldoend aantal Inspecties ter plaatse van niet-geïdentificeerde gebeurtenissen de Verenigde Staten bereid zouden zyi hun grens wat betreft de kracht der t< inspecteren „ondergrondse voorvallen lager te stellen. De VB hebben deze grens nu vastge steld op twintig kiloton. d l twintigdui zend ton t.n.t. Naar alle ontplofflngei van grotere kracht zou dus een onder zoek worden ingesteld.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1