fm CDU-ERERAAD SAMENGESTELD IN DE AFFAIRE - OBERLANDER -sitie Nieuwe poging 0111 de Westduitse conjunctuur verder af te remmen formule meubelen Westduits parlement in het teken van „verzoening jegens 311611'' VROOM DREESMANN Vermoedelijk aftreden na een rehabilitatie door commissie AKKERTJES VRIJDAG 19 FEBRUARI 1960 Bijna twee miljard mark moet renteloos bij de banken blijven liggen Geen belangstelling voor matig betaalde beroepen (Van onze correspondent in Bonn) De Centrale Raad van de West- duitse Centrale Bank, de Bundes bank, te Frankfort aan de Main, heeft gisteren bekend gemaakt, dat ingaande 1 maart a.s. de minimum reserves van de banken met twintig procent vergeleken met de stand per 1 november j.l. verhoogd zullen worden. Daarmee zal een extra bedrag van 1.7 miljard mark niet voor kredietverlening in aanmer king kunnen komen en renteloos bij de banken moeten blijven liggen. Het is de derde keer in vier maan den tijds dat de Bundesbank een derge lijke maatregel neemt om de Westduitse hoogconjunctuur af te remmen. In no vember en januari vergrootte de bank de minimumreserves reeds met tien pro cent. De hoogconjunctuur hield deson danks aan en zal de komende maanden zeker niet veel langzamer verder gaan dan tot dusver. Integendeel, met het voorbijgaan van de winter zal de be drijvigheid in de bouwnijverheid weer toenemen en kan men een verdere op bloei verwachten. De grootste zorgen zijn thans op fi- nancieel-economisch gebied in de Bonds republiek: de stijgende lonen bij niet parallel lopende produktiviteit en de stijgende prijzen. Zo nam de industriële produktie het laatste halfjaar toe met acht tot dertien procent per maand, een groeipercentage dat tevoren nooit bereikt is. Van de zij de van het ministerie van Economische Zaken van prof. Erhard is dan ook on langs gewaarschuwd de produktie niet verder te laten stijgen omdat dat onver mijdelijk gepaard zou gaan met het aan trekken van arbeidskrachten tegen lo nen die verre uitgaan boven de huidige. Voorts speelt bij dit alles een belang rijke rol het feit, dat dit jaar de in aan tal zwakste jaargang van het naoorlog se Duitsland op de arbeidsmarkt zal ver schijnen en deze markt zeker niet zal verruimen. Het slechte voorbeeld In scherpe tegenstelling tot de ver maningen van Bundesbank en minister Erhard staat de loonpolitiek van de re- gering-Adenauer zelf. Zij bood dezer da gen de ambtenaren, arbeidscontractan ten en arbeiders in staatsdienst een loonsverhoging van vier procent aan, waarmee de vakbonden niet akkoord zijn gegaan. Zij eisen twaalf k vijftien procent. Tijdens de de laatste dagen te Bad Kreuznach gevoerde onderhande lingen tussen vertegenwoordigers van deelstaten en de vakbonden was dit loonaanbod voor de arbeiders reeds ge stegen tot 8 a 10.5 pCt en voor de ar beidscontractanten tot 6 k 8.5 pCt! Deze percentages gaan verre uit boven dat wat de president van de Bundesbank Blessing onlangs in een rapport aan Bondskanselier Adenauer verantwoord voor de monetaire toestand van het land had genoemd, te weten vier procent bij een evenredige produktiviteitsstijging. De regering biedt dus thans meer dan het dubbele, enerzijds in verband met het naderen van de Bondsdagverkiezin- Permanente Formule expositie ex po De complete collectie Formule Meubelen kunt u bezichtigen in de Formule Toon zalen - Oude Schans 73-75-77, te Amsterdam. Telef. 020-22 2166 of te Waddinxveen. Levering uitsluitend via de erkende meubelhandel. 'n Kempkes produkt I Eisenhower ontving Russische premiers Eisenhower heeft gisteren de elf pre miers van. Sovjetrepublieken ontvangen, die op het ogenblik een rondreis door de V.S. maken. De ontvangst werd ge kenmerkt door een zeer hartelijke sfeer. Op een gegeven ogenblik zei Eisenhower „Heren, ik wil goede Republikeinen van u maken". Hij gaf toen de premiers ieder een gouden dasspeld, waarvan de kop de vorm had. van een olifant, het embleem van de Republikeinse partij. Een van de Russen antwoordde: „Am bassadeur Mensjikof is al zolang in de V.S.. dat hij geen communist meer is. Hij 'is al Republikein". Mensjikof zelf reageerde hierop onmiddellijk. „Ik ben onafhankelijk", zei hij. Auto te Haarlem verdwenen (Speciale berichtgeving) Een 35-jairige Amsterdamse vertegen woordiger parkeerde gisteravond zijn personenauto op de Oude Groenmarkt in Haarlem. Toen hij drie kwartier later terugkwam was de auto verdwenen. Be halve de papieren bevond zich in het dashbordkastje een spaarbankboekje met f. 5000. De auto is een Volkswagen van het bouwjaar 1958, ijsblauw gelakt. gen in 1961, anderzijds gedwongen door de arbeidsmarkt waarop men nauwelijks nog mensen kan vinden die voor beroe pen als straatveger, conducteur in trams en dergelijke een matig loon willen ver dienen. De industrie biedt meer Advertentie. Kruschen Salts - de kleine dagelijkse dosis, kan ook voor U wonderen doen. Duizenden werden verlost van hun rheumatische pijnen. Waarom zoudt U dan nog langer lijden. Néém Kruschen - hoe eerder hoe beter. De gunstige werking op Uw bloedzuive rende organen blijkt al gauw. Pijnen verdwijnen, naarmate Kruschen Uw bloed vrij maakt van de onzuiverheden, die nu Uw pijnen verwekken. Als U vandaag met Kruschen begint - iédere dag de kleine dosis - ondervindt U die weldadige verlossing al gauw. Explosie te Arnhem (Speciale berichtgeving) Vannacht heeft in de gieterij van de N.V. Rijnstaal aan de Van Oldenbar- neveldtstraat te Arnhem een explosie plaatsgehad. Tijdens het gieten raakte een ketel met vloeibaar staal verstopt. Om te voorkomen dat het staal in de ketel zou bevriezen werd de inhoud van de ketel in een bak gedeponeerd. Naast deze bak stond een bak gevuld met water, waarin tijdens het overgieten van het staal een gedeelte terechtkwam. Dit had een explosie tengevolge. Een arbeider liep brandwonden op en is ter verpleging in het gemeentezieken huis opgenomen. Zijn verwondingen zijn niet van ernstige aard. Enkele hon derden ruiten van het bedrijf werden vernield. Recherche en arbeidsinspectie stellen een onderzoek in. TESTMATCH WEST-INDIË—ENGELAND Engeland heeft donderdag in Kingston de eerste innings van de derde testmatch tegen West-Indië afgesloten met een totaal van 277 runs. M. C. Cowdrey scoorde een century (114), de beste bowler van West-Indië was Hall: 7 voor 69. West-Indië scoorde tot dusverre 81 runs, voor het verlies van 2 wickets. Schroder legen een nienive denazificatie, die tot onrust zon leiden Zwakke en onsympathieke argumenten van regering (Van onze correspondent in Bonn) „Wij hebben verzoening en tolerantie nodig, niet alleen tegenover onze joodse medeburgers, maar ook in ons gehele volk. Wij hebben het naast elkaar staan van allen nodig bij de verdediging van onze op vrijheid gebaseerde rechtsstaat". Dit verklaarde gistermiddag de West duitse minister van Binnenlandse Za ken, dr Schroder in de Bondsdag te Bonn tijdens een parlementair debat van vijf en een halfuur over het witboek van de regering inzake de antisemitische en nazistische voorvallen in de periode 25 december 29 januari j.l. De regering Adenauer en ook diverse oppositie-spre kers wilden daarbij kennelijk voorkomen, dat de antisemitische daden sedert de kerstnacht alsmede het geval-Oberlan- der zouden leiden tot een nieuwe denazi ficatie, (die ongetwijfeld tot onrust zou leiden in de Bondsrepubliek. Zo zei mi nister Schroder dat er sedert Hitier aan de macht kwam op 30 januari 1933 27 jaar zijn verlopen en sedert de capitu latie in 1945 vijftien jaar. Vijftien jaar, aldus Schroder, dat is reeds drie jaar meer dan het gehele Hitler-rijk geduurd heeft (namelijk twaalf jaar). „Het is tijd", aldus de minister, „dat we nu ein delijk een wat evenwichtiger verhouding tot het verleden krijgen. We worden he den niet opnieuw voor de persoonlijke beslissingen van de jaren 1933-1945 ge plaatst, maar wij hebben vijftien jaar lang een consequent andere weg achter ons". Hij meende kennelijk dat het er thans in de eerste plaats niet meer om gaat terug te kijken, maar vooruit te zien en dat in het gezicht van de com munistische dreiging. Maar voor het buitenland niet bepaald sympathiek klonken zijn woorden: „on der ons kan en mag niet de maatstaf zijn of men werkelijk of vermeend ge faald heeft onder het aan allen opge legde caudijnsc juk van het totalitaire nationaal-socialisme. Er mag nog slechts één toetssteen gelden: de vastbesloten wil om de sinds vijftien jaar gevolgde nieuwe weg te bewandelen zonder ons van de wijs te laten brengen". Vier principes Schroder wenst het nazi-verleden niet geheel af te schudden, zoals bleek uit de vier principes die z.i. noodzakelijk zijn voor de Duitse staat om verder te kunnen gaan: 1: absoluut respect voor grondwet en wetten; 2. onvoorwaardelijk onderzoek naar de misdadige handelingen van het Hitler-regime; 3. afsluitende behande ling van alle nog niet bestrafte strafbare daden uit de Hitler-periode en wel in de kortst mogelijke tijd; 4. absolute rechtszekerheid voor allen die trouw aan de grondwet zijn. Uit deze vier principes kan men con cluderen, dat de regering-Adenauer geen nieuwe zuivering van de nazi's wil, daar entegen wel zo snel mogelijk een berech- tiging wenst van diverse nog rondlopen de of pas gevangen genomen nazi-moor denaars en daarbij de nadruk wil leggen op het misdadige accent van de begane daden. De moeilijke jeugd Inzake het witboek had Schroder zich de vraag gesteld wat er verzuimd is aan de opvoeding van de Duitse jeugd, waar uit de meeste daders van anti-semitische gevallen zijn voortgekomen. Hij wees hierbij op het werk-van de Bondscen- trale voor zogenaamde Heimatdienst die al jaren lang het antisemitisme bestrijdt zowel met voordrachten als met brochu res, boeken over concentratiekampen, films en dergelijke. Voorts werkt het In stituut voor moderne geschiedenis al 10 jaar lang aan studies over het antisemi tisme en geeft het door voordrachten en uitgaven voorlichting over het nazi-tijd perk. Wat is, zo vroeg Schroder zich af, het resultaat van al dit overheids- of door de overheid gesteunde werk? De minis ter verweerde zich er tegen dat de ge middelde Westduitse scholier en onder wijzer niet ver gekomen zou zijn resp. wat hun kennis van het nazisme en him onderwijs betreft. Ter andere zijde wees Schroder op drie punten, die het geschiedenisonder wijs in de Bondsrepubliek zeer bemoei lijken: 1. er is geen algemeen geldig Duits „ge schiedenisbeeld", die geschiedenis heeft bijzonder tegenstrijdige facet ten; 2. er is geen ronde tegen-ideologie van het communisme, volgens vele onder wijzers 3. de periode 1933-'45 is volgens Schro der niet zo gekristalliseerd dat zij gereed is voor het onderwijs. Hij wees hierbij op de brand in het Rijksdag gebouw in 1933 waarover de menin gen zouden uiteenlopen. Tekenen van afschuw De socialist prof. Carlo Schmid pleitte voor het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met Israël en maakte dui delijke toespelingen op een ontslag van minister Oberlander. Maar evenzeer kwam hij er niet onderuit een toespeling te maken op zijn partijgenoot, de ex- communist Wehner, die z.i. gelijk diverse nazi's tot het democratische besef is ge komen! Zo werd dit debat waaraan vele sprekers uit alle partijen deelnamen enerzijds een eerlijk teken van afschuw van het antisemitisme (daaraan valt niet te twijfelen), anderzijds een rjog niet al te hard gevecht over de personen Oberlander en Wehner en tenslotte een duidelijke poging om te voorkomen dat er opnieuw gedenazificeerd moet wor den. Men wil het barre naz1-verleden eindelijk laten rusten tenzij nog bloedi ge plekken zichtbaar worden. Vandaar Schröders oproep tot „verzoening en to lerantie jegens allen". Frontale botsing: drie zwaargewonden Op de Rijksweg, ter hoogte van de Provinciale Brug bij Oude-Wetering, op de grens van de gemeente Haarlem mermeer, is tegen de middag een ern stig ongeluk gebeurd. Twee personen auto's, een afkomstig uit de richting Rotterdam en een uit de richting Am sterdam, botsten frontaal. Drie van de vier inzittenden van de wagen uit Rot terdam werden ernstig gewond naar een ziekenhuis vervoerd. De botsing had plaats op het ogen blik, dat de wagen uit Amsterdam een vrachtwagen wilde passeren. De materiële schade was zeer groot. Advertentie zoveel zon voor zo weinig geld Koop drie Hessen tegelijk; U proeft de zon op Uw lippen iHvïw Norm. pr. Spec. pr. per 3 Hessen per 3 flessen Microkorfbal in de Veilinghal Zaterdagmiddag vindt de tweede ronde van de door de LKB georganiseerde mi- crokorfbalwedistrijden voor adspiranten Van 24 uur spelen de volgende ad- 1 spirantploegen(3de-klasse De Alge-1 mens C; Crescendo B; De Danaïden C; Fluks C; Vitesse '59 B; Vic. Oriëntis C; Zijlkwartier B en Zuiderkwartier B. Van 4-6 uur spelen de 2e-klasseteams: De Algemene B; De Danaïden B; Fluks B; Morskwartier A; Vitesse '59 A; Vic. Oriëntis B; Zijlkwartier A en Zuider kwartier A. 's Avonds van 710.20 uur wordt door de senioren gespeeld om het microkorf- balkampioenschap van de LKB. Deelne mende ploegen hieraan zijn: De Alge mens, Crescendo, KNS, Vic. Oriëntis en Zuiderkwartier. Deze ploegen spelen een halve competitie. Duur van deze wed strijden 2x10 minuten. Joan de mooisfe Joan Haanappel, de Nederlandse kunst- rijdster heeft de meeste stemmen ge- wonnen bij een onofficiële enquête wie de mooiste in Squaw Valley is. Zij werd gevolgd door de Italiaanse skister Pi a Riva en de Amerikaanse kunstrijdster Carol Heiss. MACON 1955, rouge et blanc 8.55 7.75 BORDEAUX SUPERIEUR 1953 rouge et blanc 7.20 6.55 SAINT EMILION1953, r0uge 8.85 7.95 BEAUJOIAIS 1955, rouge 9.75 8.85 POMMARD 1953, rouge 17.55 15.75 VERMOUTH RICORDO rosso e'bianco 11.25 9.95 SHERRY XANDER (amontillado lino, pale dry) 12.75 11.45 PORTO DOURO red and white 13.50 11.95 MALAGA 11.85 10.95 RIESLING PETILLANT brul en demi seq 8.85 7.95 Statiegeld Is niet Inbegrepen Al deze wijnen zijn verkrijgbaar in onze speciale wijnafdeling (naast Bureau Inlichtingen) (Van onze correspondent in Bonn) De Bondisda,gfractie van de Westduitse regeringspartij, de CDU, heeft thans het vijfde lid van de ereraad van deze partij benoemd- die een onderzoek zal instellen naar de verwijten tegen de CDU-minister voor Vluchtelingenzaken, prof. dr. Th. Oberlander. Tegelijk werd in Bonn bekend gemaakt, dat het nog een open vraag is of deze raad inzage zal krijgen in de documenten van de internationale onderzoe kingscommissie in Den Haag. Deze internationale commissie van de Unie van Verzetslieden voor een verenigd Europa heeft gepoogd een onderzoek in te stellen naar de gebeurtenissen, die in juli 1941 in de Poolse stad Lemberg hebben plaats gevonden; van communistische zijde is beweerd, dat Oberlander destijds lid van de nazi-partij deelgenomen heeft aan massa moorden in deze stad. Voorts wordt ook door niet-communisten, zelfs door enige CDU-Bondsdagleden, Oberlanders aftreden geëist, omdat hij van de jaren-'20 af ruime sympathieën voor Hitier en de zijnen aan de dag heeft gelegd en voor diens ideeën zelfs pleitbezorger is geweest! De CDU-ereraad zal onder voorzitter schap staan van de Keulse bankier dr. Robert Pferdmenges, een persoonlijke vriend van Bondskanselier Adenauer. Pferdmenges staat bekend als 'n man op de achtergrond in de Westduitse politiek, die in de Bondsdag sedert het begin van zijn lidmaatschap in 1950 nog nooit een redevoering heeft gehouden. Tijdens het Hitler-regime bedankte hij voor een deel van zijn talloze functies in het Duitse bankleven; in 1944 werd hij in verband met de aanslag op Hitier korte tijd in arrest gesteld. Pferdmenges, die thans 79 jaar oud is, was mede-eigenaar van het bankhuis Sal. Oppenheim jr. en Cie te Keulen. De vier andere leden van de ereraad zijn de 47-jarige jurist Hermann Höcherl, leider van de Beierse CSU- groep in de Bondsdag, de 63-jarige his toricus Heinrich Höfler, Bondsdaglid. de 61-jarige jurist dr. Karl Weber, Bonds daglid, en de 66-jarige dominee Adolf Cillien, voorzitter van de CDU in de deelstaat Neder-Saksen. Geen beklaagde De secretaris-generaal van hel mi nisterie van Verl<eer en Waterstaat, mr. A. H. C. Gieben, opende gis teren de laatste personenauto-ten- toonstelling in het oude RAl-ge- bouw. Tijdens de rondgang nam h!' met burgemeester mr. G. van Hou plaats in een Skoda uit 1905, die I demonstreert hoezeer dc auto-in- I dustrie in de laatste halve eeuw is gevorderd. Deze ereraad kan slechts aanbevelin gen aan de Bondsdagfractie van de CDU doen; de mogelijkheid bestaat, dat zij de fractie aanbeveelt een openbaar fractie^besluit te nemen. Het onderzoek van de commissie-Pferdmenges zal slechts verwijten betreffen, die de eer van de persoon Oberlander aangaan. Hieruit kan men opmaken dat zij geen onderzoek zal instellen naar Oberlanders algemene rol onder de nazi's in de pe riode 19231945, maar alleen naar de kwestie-Lemberg. In Bonn zegt men dat het ten enenmale fout is om te denken dat deze commissie een nieuw soort on derzoekingscommissie zal zijn, gelijk die in Den Haag, die haar werkzaamheden overigens waarschijnlijk zal staken. Oberlander verschijnt voor de CDU- commissie niet als beklaagde, maar als getuige in eigen aangelegenheid. Het voordeel van het bijeenroepen van de commissie-Pferdmenges voor Ober lander is, dat het hem enige maanden respijt geeft, een voordeel, zo merkt men hier op, om hem tot 1 mei a.s. minister te doen blijven. Op die dag wordt hij na melijk 55 jaar en pensioengerechtigd als minister. Oberlander verwacht dat de fractie-commissie hem wat Lemberg be treft zal rehabliteren, waarna hij rustig zijn ontslag zal kunnen nemen. Een ontslag dat men evenwel de laatste we ken in niet-communistische kringen in de Bondsrepubliek heeft geëist, juist niet om de kwestie-Lemberg maar wegens Oberlanders Nazi-verleden in het alge meen! Ook voor de regering-Adenauer acht men het aftreden van Oberlander na een eventuele rehabilitering door de commissie-Pferdmenges aanvaardbaar, omdat in dat geval dit aftreden niet het gevolg zou zijn van de communistische hetze, zoals die de laatste tijd In het bijzonder tegen de Bondsrepubliek wordt gevoerd. Parallel met Wehner Inmiddels begint het erop te lijken, dat men in CDU-kringen een parallel wil trekken tussen het geval-Ober- lander en het geval-Wehner. Wehner is vice-voorzitter van de SPD en be hoorde van 1927 tot 1942 tot de KPD (Duitse communistische partij), waarin hij met Thalmann, Pieck, Ulbricht en anderen lid was van het Politbureau. Het CDU-blad Kcilnische Rundschau opende dezer dagen de aanval op Weh ner. Het blad schreef dat Wehner in de KPD een positie heeft bekleed, die men kan vergelijken met die van Bormann, Ribbentrop en Rosenberg in Hitiers partij, de NSDAP. Zoals Wehner thans vice-voorzitter is van de SPD, zo zou een van dit drietal thans plaatsvervan ger van Adenauer in de CDU kunnen zijn, aldus de Kölnische Rundschau, die voorts schreef dat iemand die onder de massamoordenaar Stalin een voor aanstaand communist was, thans niet rond kan lopen als een man met een zui ver democratisch verleden, als men ageert tegen iemand die onder de mas samoordenaar Hitier een veel minder be langrijke rol heeft gespeeld! met andere woorden: waar Wehner zijn politieke verleden wordt vergeven, daar moet Oberlander om zijn politieke verleden, dat qua positie minder belangrijk zou zijn geweest, hangen. Bondskanselier Adenauer greep dit thema dezer dagen in Keulen in een rede voor studenten eveneens aan. Hij noemde Wehner een man. die in de Moskouse partij-hiërarchie eens een veel hogere positie heeft ingenomen dan Oberlander nu inneemt. Toen men hem daarop zei dat Oberlander dan toch maar minister in zijn kabinet was. ver klaarde Adenauer: „Beeldt U zich in dat een minister zo belangrijk is? Een politicus, die in de Bondsdag een grote partij leidt, heeft veel meer invloed dan een minister". Men kan hieruit opma ken dat ook Adenauer zal pogen de fi guur Wehner als gevaarlijker te ken schetsen dan de figuur Oberlander. Voor de verkiezingscampagne 19601961 be looft dat heel wat! GRIEP dreigt overal neem vlug „Akkertjes" in huis helpen direkt Ouderavond Kooiparkschool Gisteravond hield de Koolparkschool haar jaarlijkse ouderavond In de gym nastiekzaal van de school in de Lusthof laan. De avond werd geopend met het zingen van gez. 136 en gebed, waarna dokter J. de Bruyne, onder wiens lei ding deze avond stond, enkele schrift gedeelten las. Leerlingen van de tweede klas voerden o.l.v. mej. T. Versteeg een toneelstukje op. Dit. begin, dat op zo'n echte kinderlijke wijze gespeeld werd, viel bij de aanwezigen zeer in de smaak. O. l.v. mej. J. Stellinga zorgde de derde klas voor een drietal volksdansjes. Vervolgens liet de heer Piket, lid van de oudercommissie, een aantal kleuren dia's zien, die hij had opgenomen tijdens de schoolreisjes van het vorige jaar. De heer v. d. Kwaak bracht verslag uit over de werkzaamheden van de oudercom missie. Aandachtig werd geluisterd naar het door de heer H. J. Mattheus jr. gele verde referaat over de oorzaken van de belangstellingloosheid van het kind. Als grondoorzaak, aldus spreker, wor den de kiemen van dit kwaad reeds ge zaaid in het gezin. Wanneer men de oorzaken, waarbij nader werd stil ge staan, bestudeert, dan kan het mogelijk zijn, dat het gehele gezin zich om moet schakelen, wil men het kind opvoeden om in de liefde de band aan het leven te voelen en het te lelden van het weten der feiten naar het begrip, dat leidt tot inzicht en bewondering voor al het ge- bodene in de schepping. De vrolijke noot vormde een gezel schapsspel tussen een aantal ouders, o.l.v. mej. A. E. v. d. Berge. Het toneelstuk „Doresie" van de vijfde klas, o.l.v. de heer A. H. Kraay, bracht een vrolijk slot aan deze avond. De heer A. de Vries, hoofd der school, sprak ccn slotwoord, waarin hij de ouders wees op het kwaad van het on geoorloofde schoolverzuim en de gevol gen daarvan.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13