MAILLOTS Maison SPIER 25% korting osier Enige tientallen CDU-ers uit Bondsdag achter W. S. Sclilamm Pre-season sale no. 6 Tegenstrijdige getuigenissen in proces marconist van de „Utrecht" GROOT-BRITTANNIE HOUDT VLOOT OP MODERN NIVEAU IJ verdient 36 gulden FABRIEKSRE5TANTEN Griep.... dan Cognac! Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 19 februari 1960 Vierde blad no. 29979 Regering ivil niets weten van opvattingen van deze Oostenrijks-Amerikaanse auteur Geen sprake van een debat voor de radio (Van onze correspondent in Bonn) Niet minder dan eenendertig Bonds dagleden van de Westduitse regerings partij, de CDU, behoren tot de vrien denkring van de Oostenrijks-Ameri- kaanse auteur William S. Schlamm, die om zijn stellingen over- een mogelijke oorlog tegen het communisme in de Bondsrepubliek thans een zeer omstre den figuur is. In de Bondsdag (Tweede Kamer) zelf heeft de Westduitse rege ring zioh van de schrijver gedistan- cieerd. Schlamm werd in West-Duitsland be kend door zijn boek „Die Grenzen des Wunders", waarin hij opwekte tot een „innerlijke bereidheid tot oorlog". In de volksmond zegt men thans van Schlamm na een reeks redevoeringen, die hij de laatste maanden heeft ge houden, dat hij in geval van nood be reid is de vroegere Duitse steden Bres- lau en Koningsbergen met wapengeweld te veroveren. De staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Von Scherpenberg, heeft echter duidelijk laten merken, dat hij en de regering niets moeten hebben van Schlamms opvattingen. De regering, al dus Von Scherpenberg in de Bondsdag, wil haar doeleinden inzake hereniging en voormalige Duitse gebieden in het oosten nooit realiseren met geweld. Het is beledigend, zei hij. zoals van socialis tische zijde is gesuggereerd om een ver band te leggen tussen de opvattingen van de regering en die van Schlamm. Von Scherpenberg noemde Schlamms optreden indirect in strijd met de grondwet, maar minister van Binnen landse Za'ken, Schroder, sprak veel ge matigder over Schlamm. Hij ziet geen redenen om zich bezig te houden met de vraag of Schlamm in strijd met de grondwet heeft gehandeld door op te wekken tot oorlog en dus dient te wor den uitgewezen. Wie zijn de vrienden? Sohlamm zelf heeft inmiddels bekend gemaakt, dat hij verscheidene West duitse ministers kent en vele vrienden in het parlement te Bonn heeft. Tot die vrienden, zo blijkt thans, behoren de CDU -Bondsdagafgevaardigden Gedat. baron Zu Guttenberg, graaf Henckel Zu Donnersmark, Höcherl, Kiesing, ba ron Von Manteuffel-Szöge en anderen. Het gaat hier om een reeks rechtse en uiterst rechtse afgevaardigden van de CDU, van wie verscheidene vooroor logse contacten of woonplaatsen in de vroegere Duitse gebieden in het oosten hebben. In totaal gaat het 0111 een groep van eenendertig parlementsleden, die gevraagd of zij geen gesprek tussen gevraagd of zij een gesprek tussen Schlamm en het SPD-Bondsdaglid Er- Ier, die in het parlement onlangs de Advertentie Crackfree beter en goedkoper Fabelachtige scliat van Dalai Lama in veiligheid gebracht Volgens het in Calcutta verschijnende Indiase blad „The Statesman" worden fabelachtige schatten die de Dalai Lama op zijn vlucht uit Tibet meegevoerd zou hebben nu in kleine hoeveelheden ver kocht. De juwelen, staven edelmetalen en zakken antieke munten, waarvan de waarde geschat wordt op miljoenen en miljoenen guldens, zouden nu in Cal cutta in verzekerde bewaring zijn. De maharadja van Sikkim zou de verant woordelijkheid voor het bergen van de rijkdom op zich hebben genomen en de staatsbankier, een Indiër, opdracht heb ben gegeven ze bij stukjes en beetjes te verkopen om de Tibetaanse leider, die nu leeft op kosten van de Indiase regering, een geregeld eigen inkomen te verschaf fen. Honderd muilezels torsten op de vlucht van de Dalai Lama elk een gewicht van ruim vijftig kilo aan goud of zilver, andere dieren vervoerden zakken juwelen en antieke munten. De laatste tijd zijn er geruchten ge weest onder het volk, dat de maharadja van Sikkim staatsschatten naar het bui tenland bracht. Nu wordt er gezegd, dat de maharadja deze geruchten expres niet tegenspreekt, totdat alle rijkdommen van de Dalai Lama verkocht zijn. Blok beton van dertig ton boven verkeer Donderend neergestort (Speciale berichtgeving) Een enorm blok beton, 12 meter lang en 30 ton zwaar, heeft gistermiddag in het hartje van Rotterdam op de Cool- singel 20 meter hoog dreigend boven het verkeer gehangen. Bij de sloop van de oude Bijenkorf, die plaats moet maken voor de aanleg van de metro, moest een enorm gevaarte worden omgetrokken, maar op het kritieke ogenblik brak een nieuwe staaldraad met het gevolg, dat het brok beton niet naar binnen kantel de, zoals de bedoeling was, maar naar buiten, waar het op de vijfde verdieping met een derde over de rand en de rest op de rand bleef liggen. Brokken puin en een houten venster stortten neer en vielen op de rijweg, die voor het werk was afgesloten. Er zat niets anders op dan het over de muur stekende deel af te boren en op straat te laten vallen. Het tram- en autover keer werd ,het liep tegen spitsuur, om gelegd. Onverwacht, nadat de eerste ijzeren 'raden van de betonbewapening waren doorgebrand .stortte het brok beton, tien ton zwaar, met donderend geraas neer. Toen de stofwolken na de zware dreun waren opgetrokken, lag het een dikke achtig cm diep in de grond. Een dui zendkoppig publiek, dat op veilige af stand werd gehouden, was niet bij het werk „weg te slaan". kwestie - Schlamm ter sprake bracht, kan organiseren. Erler voelt daar niets voor, zo is reeds gebleken. Men maakt uit dit alles op. dat de 31 CDU-Bonds- dagleden Schlamms optreden zeker niet in strijd met de grondwet achten, mis schien wel toejuichen. Daardoor is vast komen te staan, dat er een zeer sterke groep in de CDU-fractie lijnrecht staat tegenover het ministerie van Buiten landse Zaken in de beoordeling van een bekend publicist over politieke zaken, die Duitsland direct raken. TUINBOUWERS TEGEN HET SER-ADVIES „Dat de Nederlandse tuinbouw thans een topplaats heeft ingenomen in Euro pa is vooral te danken aan de hechte samenwerking der tuinbouworganisaties met de wetenschap, het onderwas en de voorlichting. Wil ons land in de toe komst zijn vooraanstaande plaats be houden en wil de Nederlandse tuinbouw in de voortschrijdende Europese inte gratie zijn taak als internationaal pro- duktie-apparaat goed vervullen, dan zijn durf en overtuiging met een gepast idea lisme nodig. Eerst dan krijgt men een brede visie op de toekomst, die vooral een verdergaande samenwerking zal eisen. De jonge mensen dienen ervan doordrongen te zijn, dat vandaag slapen morgen ondergaan betekent". Met deze woorden heeft de heer W. J. van Kampen, voorzitter der afdeling- tiuinbouw van het Kon. Ned. Land'bouw- comité in Amsterdam de 24e algemene vergadering dezer afdeling geopend. Hij leidde deze vergadering voor de laatste maal na een 27-jarig voorzitterschap, eerst van de Nederlandse Tuindersbond. later van de afdeling tuinbouw van het KNLC. Hij wordt opgevolgd door de heer G. W. Bos uit Warffum, hoofdbe stuurslid van het Centraal Bureau voor de tuinbouwveilingen. De vergadering besloot op voorstel van het hoofdbestuur „zo krachtig mo gelijk" stelling te nemen tegen het ad vies van de SER aan de regering inzake de erkenningseisen voor de tuinbouw. Reden tot jaloezie In het buitenland was ik niet jaloers op de kostbare auto's, gevulde etalages, luxueuze restaurants, aldus een schrijver in het Poolse blad Zycie Literackie. Men kan leven zonder al deze dingen en toch gelukkig zijn. Maar ik was wel jaloers toen ik zag hoe gemakkelijk de mensen de grenzen passeerden en dat zij niet anders behoefden te „vertegenwoordi gen", te „begeleiden" of te „regelen" dan zichzelfToen een paar jaar geleden een vriend van mij een verzoek indiende ter verkrijging van een paspoort omdat hij naar Wenen wilde gaan om een meisje te ontmoeten dat hij beminde, sloten de autoriteiten hem bijna op in een sana torium. Advertentie Crackfree beter en goedkoper per hele liter De geheide gebeide van Wynand Fockink Burgemeesters naar Algerije Ter gelegenheid van de jaarlijkse bij eenkomst van de Europese Beweging in Frankrijk zijn uit elk der aangesloten landen drie burgemeesters uitgenodigd, teneinde deel te nemen aan een gemeen schappelijk gesprek over Europese pro blemen. Nederland zal vertegenwoordigd wor den door de 'burgemeesters van Almelo, Lopik en Zierikzee, resp. een industrie- L.A.Y.A. getekend Gisteren is in Montevideo het verdrag ondertekend tot oprichting van een La tijns-Amerikaanse Vrijhandels Associa tie (LAVA), waarvan zeven landen deel uitmaken. Het verdrag word volgend jaar van kracht en zal voor de tijd van twaalf jaar gelden. De zeven leden van het verdrag zijn Argentinië, Brazilië, Chili, Mexico, Pa raguay, Uruguay en Peru. Bolivië heeft zich op het laatste moment terugge trokken, omdat het meende dat in het verdrag niet voldoende voorzieningen zijn getroffen ten aanzien van de pro blemen der minder ontwikkelde landen. Verwacht wordt echter dat Bolivië zich na de presidentsverkiezingen in juni a.s. alsnog bij het verdrag zal aansluiten. De zeven landen van de Europese Vrijhandels Associatie (EVA) hebben gisteren besloten het hoofdkwartier dezer organisatie in Genève te vestigen. Dit werd meegedeeld door een woordvoer der van het Noorse ministerie van Bui tenlandse Zaken. Dit besluit werd, naar hij zei, genomen op een in Parijs ge houden bijeenkomst van vertegenwoor digers der zeven aangesloten landen. Dit zijn Engeland, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Portugal, Oostenrijk en Zwitserland. Naast deze EVA bestaat dus de Euromarkt, met Frankrijk, West- Duitsland, Italië en de drie Benelux- staten. Chinese infiltratie op gebied van India Volgens Indiase persberichten zouden Chinese troepen zoutmijnen in Tsjan- than (Ladak) hebben bezet en Indiërs, die daar zout kwamen halen, hebben geslagen. Het Indiase ministerie van Defensie kon dit bericht niet dadelijk bevestigen of tegenspreken. Een woordvoerder van het ministerie zei dat de mijnen „ruim schoots in Indiaas gebied liggen. In de persberichten wordt gezegd dat een groot aantal als Boeddhistische monniken verklede Chinezen het gebied van Zanskar in Ladak van Tibet uit is binnengekomen. Zij zouden propaganda maken voor de Pantsjen Lama, het door China gesteunde hoofd van de tegen woordige Tibetaanse staat. Crackfree beter en goedkoper gemeente, een agrarische gemeente en een kleine stad. De burgemeester van Lopik, de heer L. Schuman, 'kreeg reeds eerder bekendheid door de relaties die door zijn toedoen werden gelegd tussen Lopik en Lezoux. Uitsluitend in de maand februari leunt u profi teren van ons Amerikaans systeem van zgn. .voorseizoen-aanbiedingen". U hebt thans de gelegenheid om uit splinternieuwe collecties enkele nouveauté's te kopen tegen een zeer speciale prijs. Op deze wrjze bent s in de ge legenheid om op aangename wijze kennis te maken met de laatste voorjaarscreaties van de internationale modecentra en ziet u wat dit jaar mode wordt. Onze 6e aanbieding in deze reeks is een sportieve Tower voorjaarsdemi in dunne waterproof velours v.a. 139.50 Div. tinten o.a. camel, grijs- en beige fantasie. Sportief model met raglan of ingezette mouwen. Alle maten, ook grote! Vele lacunes moeten nog opgeruid ivorden Met het verschijnen van getuige na getuige in de loop van enkele dagen wordt langzamerhand de strategie van de openbare aanklager in het proces van de marconist van de „Utrecht" kenbaar uit een chaos van verklaringen, die elkaar op vele punten tegenspreken. Op de perstribune was men het er over het algemeen over eens, dat het openbaar ministerie probeert de marconist in Lynn Kauffmans hut te „praten" in de avonduren tussen zes en acht uur van de fatale 18de september, en tracht aan te tonen, dat hij, na een „intieme scheepsromance" met het slachtoffer ruzie kreeg, haar bewusteloos sloeg en over boord wierp toen het schip de haven van Boston uitvoer. De aanhalingen over de „bekentenis sen" van de marconist tegenover de Bostonse politie in het eerste verhoor na zijn arrestatie op 28 september dat een hele nacht duurde, bevatten veel tegen strijdigheden. Verscheidene politieman nen getuigden dat de marconist toen een romance met Lynn Kauffman had toegegeven maar later tegensprak haar geslagen te hebben. Daarentegen getuig de politieluitenant Kaufman (geen fa milie van het slachtoffer) gisteren dat de marconist hem verteld had Lynn zelfs nooit gekust te hebben. De recher cheur Mckeever verklaarde dat de mar conist diezelfde 28ste september had bekend Lynn in het gezicht geslagen te hebben. Hij had luitenant Kaufman toen verklaard dat Lynn weliswaar vaak bij hem kwam maar nooit langer bleef dan tien' minuten en dat ze dan samen koffie dronken én naar de radio luister den. Maar twee dagen later had de marconist hem gezegd „als ooit zou blijken dat ik intieme omgang met een passagiere had, zou geen enkele maat schappij mij meer in dienst nemen". De tegenstrijdigheden brachten de ver dediging van de marconist tot het ver zoek aan de rechter om zijn bekentenis sen tegenover de politie niet-ontvanke- Advertentle wol en mousse nylon, modekleuren. Nu op onze gehele collectie Blue Streak-raket is voor Engeland, wat de toekomstige H-bom voor Frankrijk is Militaire begroting record in vredestijd (Van onze Londense correspondent) Engelands moderne oorlogsvloot zal dit jaar een verdere belangrijke vernieuwing ondergaan. Uit de thans bij het Lager huis ingediende tussentijdse marine- begroting blijkt, dat de uitgaven voor de Marine in het komende jaar een record in vredestijd zijn, namelijk 397.5 miljoen pond, een toeneming van 26.8 miljoen pond. Voor nieuwe schepen, vliegtuigen en bijbehorend materiaal is 103 miljoen pond uitgetrokken, 12 miljoen pond meer dan vorig jaar. Zoals is gemeld zal de eerste Britse atoomonderzeeër „Dreadnought" later in dit jaar van stapel lopen en wordt een opdracht ver wacht voor een tweede, welke een geheel Brits ontwerp zal zijn. De beide atoom onderzeeërs zijn „anti-duikboot"-onder- zeeërs en zullen niet in staat zijn te worden gebruikt als uitwijkende start plaatsen voor geleide projectielen. Ze zullen elk 20 miljoen pond kosten. Of Engeland zal overgaan tot mobiele raket-springplanken in plaats of ter aanvulling van de startplaatsen op de grond is nog niet beslist. Er is nogal wat tegenstand om de uiterst kostbare Blue Streak, de enige Britse raket voor de middenafstand op te geven, hetgeen in het geval van ver plaatsbare lanceerinrichtingen op zee of in de lucht, het geval schijnt te zullen zyn. Hieraan zit ook een politieke kant. Door de Blue Streak, welke nog verder ontwikkeld moet worden, zal Engeland niet helemaal meer afhankelijk zijn van de Verenigde Staten. De Britse nationale trots, voor zover deze althans in de zeker militair gesproken steeds ineen schrompelende wereld nog betekenis heeft, doet zich altijd nog gelden. Maar wat De Gaulle's toekomstige H-bom voor Frankrijk is, is de Blue Streak, hoe wel in mindere mate, voor Engeland. De Britse vloot welke zich vanzelf sprekend ook op de grootste snelheid en decentralisatie concentreert, krijgt dit jaar 17 fregatten en 11 nieuwe onder zeeërs van het orthodoxe type, waaraan echter het voordeel blijft verbonden, dat ze goedkoper zijn dan de atoomonder zeeërs en minder geruis maken. Deze zomer zou het nieuwe 23.000 ton meten de vliegdekschip Hermes zich bij de vloot voegen. Het zal zeker niet het laatste nieuwe vliegdekschip zijn. Verder volgt het eerste commandodekschip. Andere aanwinsten zijn twee kruisers en vier destroyers met anti-raket-geschut. Tot de schepen welke gesloopt worden behoort de kruiser Vanguard. De geleide raket voor de middenafstand Seaslug heeft bij de proeven uitstekende resul taten opgeleverd. Meegedeeld is, dat meer vrouwen nodig zullen zijn voor de marinedienst als gevolg van het grote percentage huwelijken van de Engelse marva's. Verwacht wordt, dat de alge mene begroting, welke waarschijnlijk op 5 april a.s. bij het parlement zal worden ingediend, een absoluut record aan regeringsuitgaven zal te zien geven en het bedrag van 5564 miljoen pond ster ling zal overschrijden. Het zonnetje, dat gisteren moeite deed te laten merken dat de lente in aantocht is, lokte vele moeders met kinderwagens naar het Von delpark. als U een KOSTUUM koopt uit onze aanbieding in Normaal f. 115. nu f. 79. Alleen bij KOOPT U MET PLEZIER HAARL.STRAAT 109 - LEIDEN t/o Bata. Haarlemmerstraat hoek Donkersteeg, GOEMAAT - Katwijk - Rijnsburg. Nationalisme in Letland Het officiële dagblad der Letlandse communistische partij meldt, dat op het congres der Letlandse communistische partij, dat thans te Riga wordt gehou den, besloten is een nieuwe campagne te beginnen tegen „nationalistische nei gingen" en aanwijzingen van „politieke onstandvastigheid" onder studenten en partijleden. Op het congres werd vastge steld dat een aantal Letlanders „nog steeds blijk geeft van nationalisme" (Letland werd twintig jaar geleden door de Sovjet-Unie ingelijfd». Er werd ook kritiek uitgeoefend op de Letlandse pers wegens „haar geringe ideologische kwaliteit". Universitaire studie lichamelijke vorming De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft te zijnen departemente geïn stalleerd de door hem ingestelde com missie, welke tot opdracht heeft van ad vies te dienen over de vraag of en zo ja op welke wijze de wetenschappelijke stu die van de lichamelijke vorming en of bestudering van de op lichamelijke vorming betrekking hebbende vraag stukken in Universitair verband kan worden ingepast, de zogenaamde com missie-Jongbloed. In deze commissie heeft o.a. prof. mr. S. E. de Jongh uit Leiden zitting. Minister Cals zei in zijn installatie rede, overtuigd te zijn van de wenselijk heid, dat de Universiteiten hier te lande, evenals dit elders het geval is, zich in toenemende mate zullen gaan bezig hou den met de wetenschappelijke benade ring van de met de lichamelijke vorming en de sport samenhangende problema tiek. Moeilijker dan het wetenschappe lijk onderzoek achtte de minister het vraagstuk van de Universitaire opleiding te liggen. Het zoekgeraakte -formulier pool- Namens de heren J. Joosten en J. Vis ser te Oosthuizen, wier pool-formulier waarop een derde van de laatste hoofd prijs zou zijn gevallen, is zoekgeraakt, is mr. dr. C. Berkhouwer te Alkmaar, tot wie de heren zich om rechtskundige bij stand hebben gewend voornemens be roep aan te tekenen tegen het besluit van de KNVB om vooralsnog niet tot uitkering van de prijs aan de heer Joos ten over te gaan. De heer Berkhouwer beroept zich op het totoreglement en wenst een uitspraak uit te lokken vajn de notaris, die het geschil zal moeten beslechten. Verder hoopt mr. Berkhou wer voor de commissie van geschillen door middel van getuigen de juistheid aan te tonen van de door de beide heren uit Oosthuizen afgelegde verklaringen. lijk te verklaren omdat zij „onvrijwil lig" waren. Ook in de getuigenissen van mevrouw Spector, haar dochtertje Stephanie, ka pitein De Bruun, en anderen schuilen ongerijmdheden ten aanzien van de bewegingen van de marconist tussen 6 en 8 uur 's avonds. Juridische waarnemers zijn van me ning dat ondanks de reeds gehoorde 29 tuigen a charge er nog steeds vele lacunes in het verhaal zjjn die opgevuld moeten worden voor de schuld van de marconist onomstotelijk vast kan staan. Men verwacht dat de verdediging zal trachten deze lacunes in de getuigen verklaringen in aantal en omvang te vergroten voordat de beklaagde onder ede zijn eigen verhaal zal doen. Echte Franse Cognac per fles f. 8.25 Natuurlijk bij p üpM~V Over de Kroonraad is weinig uitgelekt „Geen tegenprestaties van Kongolese leiders" (Van onze Brusselse correspondent) Over de zeer belangrijke Kroonraad, welke gisteravond in het paleis van Brussel door Koning Boudewijn werd gepresideerd en waaraan ook Paul Henri Spaak, de secretaris-generaal van de NAVO, in zijn kwaliteit van Belgisch minister van staat deelnam, is niet veel uitgelekt. In een officieel commentaar heet het, dat de ministers in hun drie uren durende vergadering de door de regering gevolgde Kongo-politiek, die verder door de RTC werd uitgewerkt, goedkeurden en als de enig mogelijke politiek voor Kongo beschouwen. De Belgische ministers en staatsministers wensen echter dat de Kongolese leiders waarborgen zouden geven in verband met de veiligheid van personen en goe deren in Kongo. Het totnutoe gevoerde Kongo-beleid werd door minister De Schrijver nader toegelicht. Het wekte anderzijds enige verbazing in politieke kringen, dat de Brusselse liberalen in hun jaarvergadering heftig protesteerden tegen de meeste besluiten van de RTC. De Brusselse Senator Hou- gardy waarschuwde tegen wat hij een verzaken van de Belgische verantwoor delijkheid in Kongo noemde en herin nerde aan het feit dat er op de dag van de proclamatie van de onafhankelijkheid van India 100.000 doden zijn gevallen! De Soir, het gezaghebbende Brusselse blad, liet eveneens een meer conserva tieve klank horen. Het blad schrijft dat de Belgische afgevaardigden ter ronde tafelconferentie te dikwijls belangrijke concessies deden zonder dat de Kongo lese leiders een tegenprestatie leverden. Wij hopen, aldus de Soir, dat België op de aanstaande economische r.t.c. zal worden vertegenwoordigd door sterke mannen, die vastbesloten zijn de Bel gische belangen te verdedigen. Die pers stemmen en verklaringen hebben het optimisme op de r.t.c. niet beïnvloed. Integendeel, minister De Schrijver ver klaarde dat er gisteren flink werk werd verricht. Gisteravond bereikte de con ferentie overeenstemming over de zes tien aanbevelingen, welke aan de Bel gische regering en het parlement zul len worden voorgelegd en die het re sumé vormen van de talrijke werkzaam heden van de r.t.c. sedert een maand Het gaat om de organisatie van de ver kiezingen voor de provinciale staten, de Kamer en de Senaat, de functies van de centrale regering en van de provin ciale regeringen, de organisatie van dc assemblee, de uitoefening van de mach- tijdens de overgangsperiode, het voor lopig staatshoofd etc.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11