Australiërs strandreddingsploegen hebben mooie, maar moeilijke taak Laatste Berichten Vrijwillige brigades beschikken over prachtige clubgebouwengeschonken door de bevolking Per zomerweek 20 reddingen DONDERDAG 18 FEBRUARI 1960 Weekblad „TV" contra de VARA Het weekblad „T.V." heeft zUn raads man, mr. A. G. Maris in Den Haag. vanochtend verzocht by de president van de rechtbank te Amsterdam een kort geding aanhangig te maken tegen de VAR, de N.V. de Arbeiderspers en de heer G. P. Bakker, resp. uitgeefster en hoofdredacteur van de radio- en televi siegids van de VARA. In de VARA-gids van 14 februari j.l. is onder het hoofd „Hoe bestaat het" een hoofdartikel gepubliceerd van de heer G. P. Bakker, waarin deze o.a. schrijft: „Nu biykt, dat in het uit Neder land verzonden weekprogramma voor 7 tot 13 februari een aantal avonduitzen dingen ontbreekt. Deze zijn dus niet vermeld in de buitenlandse bladen. En wat zien we: ook het weekblad TV mist ze nu!!! Deze passage wordt door de hoofd redactie van het weekblad TV in strijd met de feiten en daarom schadelijk ge acht. „Onze lezers hebben zelf kunnen vaststellen, dat deze programma's wel in ons blad stonden vermeld, volgens de keuze, zoals bij ons gebruikelijk is", schrijft de hoofdredactie in haar week blad. TV eist, dat de aangehaalde pas sage in de VARA-gids wordt herroepen dan wel per advertentie in de dagblad pers wordt rechtgezet. BLIJDORP VESTIGT EEN WERELDRECORD Zesde orang eetang geboren (Speciale berichtgeving) Diergaarde Bly-dorp te Rotterdam heeft een record gevestigd. Er is name lijk weer 'n orang oetang geboren, waar mee het er in totaal zes zyn. Geen en kele andere dierentuin in de wereld heeft zoveel geboorten van deze mens apensoort kunnen registreren. De nieuwgeborene is het derde kind van moeder Julia. Van alle zes de orangs, die in Biy-dorp ter wereld zUn gekomen, is Adriaan de vader. Geen wonder dat men deze orangman een warm hart toedraagt. OEGSTGEES1 BURGERLIJKE STAND Geboren: Wilhelmina M., dr. van B. Westrik Broeksma en J. Tapiheroe.; Flo rence, dr. van A. Zaalberg en C. Verbiest. VOORSCHU7fc/V Kunst- en filmavond van de Blindenbond Gisteren werd iri het Cultureel Cen trum een kunst- en filmavond gehouden teneinde het werk van de Nederlandse Blindenbond nog meer bekendheid te geven. Deze avond was voorbereid door de Rotaryclub Voorschoten-Leidschen- dam terwijl de Herv. Zangvereniging „Zang zij onze leus", o.l.v. mevr. Stenz- Leeniing medewerking verleende. De voorzitter van de Rotaryclub, dr. P. S. Pels, zei in zijn openingswoord dat het streven van de Rotaryclub iets beters te maken van deze wereld - een spontane steunverlening aan het werk van de Blindenbond en speciaal van het orga niseren van deze avond met zich bracht. Voor de pauze bracht „Zang zij onze leus" o.a. liederen van Schubert en Bach ten gehore en na de pauze enkele „po pulaire" zangnummers. Dit enthousiast zingend ensemble, onder de inspirerende leiding van mevrouw Stenz, gaf een zeer stijlvolle omlijsting van deze avond. De in Voorschoten langzamerhand welbe kende propagandist, de heer Joh. v. d. Berg hij was hier sinds zijn eerste optreden in oktober 1926 verschillende malen accentueerde de gelijkwaar digheid van de blinde en de grote mate van solidariteit onderling. In de demonstratie en openbare les in het brailleschrift liet hij zich kennen als een niet-onverdienstelijk conferencier. De film „De stoute schoenen" onder streepte het betoog van de heetr V. d. Berg dat voor een blinde, die zich van de nieuwe situatie weet aan te passen, een venster geopend kan worden. Ds. E. Saraber sloot de bijeenkomst. PREMIES AOW EN AWW ZULLEN MOETEN STIJGEN Met ingang van 1962 Op het verzoek van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid aan de SER om hem van advies te dienen over een voorontwerp van wet tot wij ziging van de wet ziekenfondsverzeke ring voor bejaarden, heeft de SER in zyn besloten vergadering van vrydag 12 februari j.l. dit advies vastgesteld. De raad heeft vastgesteld dat het voor stel, vervat in het voorontwerp van wet, om het tekort van de ziekenfondsverze kering voor bejaarden ten laste te brengen van het ouderdomsfonds in feite leidt tot een differentiatie in de AOW-uitkering al naar gelang de hoogte van het inkomen. Een dergelijke diffe rentiatie van recht uit uitkering, samen hangende met individuele verschillen in behoefte, acht de SER in strijd met de grondslagen van de algemene ouder domswet. Op grond daarvan ontmoet het voorstel bij de SER overwegende bezwaren. Bij de volgens het voorontwerp van wet voorgestelde wijze van finanicering zullen de lasten van de A.O.W. stygen. Reeds thans staat vast, zo merkt de S.E.R. in zijn advies op, dat van 1962 af de gezamenlijke premie voor de A.O.W. en de AAV.W. zal moeten worden ver hoogd. Bij financiering van het tekort van de bejaardenverzekering uit het ouderdomsfonds zou deze stijging nog groter worden. Agitatie tegen de Spaanse regering Spaanse betogers hebben vandaag de officiële vlag voor de Spaanse ambassa de ln Brussel verwijderd en vervangen door een republikeinse. Bovendien be vestigden zy aan de vlaggestok een wimpel met de woorden: „Lang leve de derde republiek". Vanmorgen om half zeven werd de politie ontboden, toen een groepje be togers, volgens de politie in België werk zame Spanjaarden, zich voor de am bassade verzamelde. Enkele demonstran ten klommen langs de gevel van de am bassade naar het balcon op de tweede verdieping waar de vlag woei. Een van hen verloor zijn houvast en viel op het trottoir. Hij is naar het ziekenhuis ge bracht, waar zyn toestand ernstig werd geacht. De politie heeft drie betogers in hech tenis genomen en de republikeinse vlag weggehaald. In het Madrileense stadhuis is van morgen een kleine bom ontploft. De ont ploffing richtte enige schade aan maar maakte geen slachtoffers. De politie gaat na of de explosie in verband staat met een jacht op Spaanse afgevaardig den naar een onlangs, naar men ver moedt in Praag gehouden congres van de Spaanse ondergrondse communisti sche party. Ongeveer twintig verdach ten bevinden zich in hechtenis. In de eerste jaren na de burgeroorlog werden vry veelvuldig aanslagen met kleine bommen door oppositiegroepen gepleegd, maar in de laatste tien jaar zijn dergelUke aanslagen zeldzaam ge worden. Anderhalve ton verduisterd De recherche te Utrecht heeft een 50- jarige Utrechtse autohandelaar gearres teerd, verdacht van verduistering van tenminste 45 auto's ter waarde van f 150.000,en oplichting van vyf per sonen. HU verduisterde 23 auto's, die op zUn naam werden gefinancierd, terwyi 22 huurauto's van de Amsterdamse garage „Slotermeer" door hem werden verkocht. Het geld hiervan stak hU in eigen zak. Daarnaast verkocht hy aan vyf per sonen een auto, die zogenaamd door hem zelf gefinancierd werden. In werkeiyk- heid betaalde een financieringsmaat- schappy het geld. De aflossing van de vyf kopers verduisterde hy eveneens. Student veroordeeld wegens oplichting (Van onze Haagse redactie) De Haagse Rechtbank heeft een half Jaar gevangenisstraf met aftrek en voor- waardeiyke ter beschikkingstelling van de regering opgelegd aan een 20-jarige Arubaanse student uit Den Haag, die zich gedurende het afgelopen jaar heeft schuldig gemaakt aan het plegen van een reeks uiterst geraffineerde oplich tingen ten nadele van Haagse winke liers. Tevens bepaalde de rechtbank, dat de Arubaan gedurende een drie jaar lange proeftijd onder reclasseringstoezicht zal komen te staan en dat hij zich psychia trisch zal laten behandelen. Meisje aangerand Gisteravond heeft een ongeveer 40- Jarige man in de Vierambachtsstraat by de Van Oosterzeestraat te Rotterdam een 16-jarig meisje ln zyn auto gelokt, die bestuurd werd door een vry jonge man. In de Spaanse polder werd uitgestapt, waarna tussen de Schuttevaerweg en de spooriyn RotterdamSchiedam eerstge noemde man getracht heeft het meisje aan te randen. Zy wist zich na een worsteling los te rukken en te ontkomen. Geschenken voor Prinses Marijke Ter gelegenheid van haar 13e verjaar dag heeft Prinses Maryke vanmiddag in het palels Soestdyk een deputatie ontvangen van de verbindingsdienst der Kon. Landmacht, die haar een berg meubel voor de speelkamer van de Prinses aanbood. Daarna ontving de Prinses een depu tatie van de Stichting „Het Vierde Prinsenkind". Deze deputatie bood een tweetal boe kenplankjes, vervaardigd door het Goois Scheppend Ambacht aan. Surinaamse delegatie naar Nederland Besloten is, dat de Surinaamse sta- tendelegatie voor het parlementaire be zoek .op 16 mei over de zuidelyke route naar Nederland vertrekt. De Antilliaan- Inleveringsprijxen zuivelprodukten verhoogd De regering heeft de z.g. inleverings- prijzen voor Zuivelprodukten, die niet voor directe afzet zyn bestemd, voor het produktleselzoen 1960 op een Iets hoger niveau vastgesteld dan vorig jaar, over eenkomstig een voorstel van het Pro- duktschap voor Zuivel. De mogeiykheid tot overname van zuivelprodukten door het voor de over heid handelende voedselvoorziening in- en verkoopbureau (V.I-B.) is opengesteld voor boter, kaas en melkpoeder. Voor deze produkten, geproduceerd sedert 31 januari 1960, gelden thans de volgende inleveringspryzenboter f3.65 (was f 3.35) per kg, inclusief verpakking en omzetbelasting, volvette Goudse fabrieks- kaas f 1.70 (f 1.60) per kg. magere melk poeder f88 50 (f87.40) per 100 kg extra kwaliteit walsenpoeder en f91,<f 91.40) per 100 kg extra kwaliteit verstuivings poeder. BEURSOVERZICHT Internationals willig Amsterdam, 18 februari. By een rustige doch regelmatige han del waren de internationale waarden vanmiddag „willig". De koersverbetering, ten opzichte van de vorige slotprys, be liep 20 tot 40 punten. Het herstel in Wall Street van gisteren ging gepaard me tgrote omzetten. De Nederlandse se statendelegatie zal de reis over Sun- hoofdfondsen lagen er zeer vast in de name maken Beide delegaties vertrek- markt en op deze sU?mming had Am_ ken dan tezamen naar Nederland. De sterdam kennelijk gewacht. Het Damrak griffier inbegrepen zal de Surinaamse delegatie ongeveer 15 leden sterk zyn. De reis zal drie weken duren. Christelijke Vrouwenbond hield jaarvergadering Géén vergoeding! De zojuist afgetreden gouverneur- generaal, Sir William Slim, heeft eens opgemerkt, dat de Australiërs harder moeten werken „inplaats van de hele dag met een blonde juffer aan het strand te liggen". Daarmee typeerde hij de Australiër in de zomer, maar onder die Australiërs zijn dan toch hard-werkende jongelieden, de „kust wachten", „reddingsbrigades"of life- savers" strandredderszoals ze hier heten, die deze taak vrijwillig op zich nemen en er geen geldelijke vergoeding voor krijgen. Integendeel, zij betalen voor de gunst „life-saver" te zijn contributie aan hun club. Zij zijn zó beroemd, dat zelfs een bepaald merk pepermunt de handelsnaam „Life- saver" draagt! Van de 115.000 mensen, die de „life- savers" in vijftig jaar aan de stranden van Australië hebben gered, zyn er meer dan 5500 op het droge gebracht in 1959 en daarvan 4400 aan de stranden van Nieuw-Zuid-Wales. Van die 4400 o werden er 2200 gered aan de stranden De jaarvergaderingen van de afde- van Sydney, d.i. by na 500 per jaar, of ling Voorschoten van de Ned Chr. tien per week. In werkelijkheid dubbel Vrouwenbond plegen zich in een by zon- j zoveel per zomerweek, dere belangstelling van de leden te ver- j Toen wy onlangs aan het strand van heugen. De 23ste jaarvergadering, die I Cronulla waren, zagen wij zo'n vrywil- deze week werd gehouden, werd ook j lige reddingsbrigade bezig met oefenen. (Van onze correspondent in Sydney) Terwijl gij, in Nederland, bij de kachel zit, weten wij, uw tegen voeters, niet waar we koelte kunnen vinden! De Australische zomer is, vooral in februari, erg warm. De hitte is dikwijls drukkend. De jongste hittegolf in de regel komen er een stuk of wat bracht temperaturen van 90 tot 119 graden Fahrenheit. In Sydney was het vier dagen achtereen ver boven de honderd. Zulke dagen maken van een kwiek mens een luiaard. Heel Nieuw-Zuid-Wales (anderhalf maal zo groot als Frankrijk. 3.5 miljoen inwoners) en heel Sydney (twee van de 3.5 miljoen) lagen te apegapen (bij dag en bij nacht) aan de tien tallen baaien en stranden, die deze metropolis rijk is. geleerd en zich mee liet sleuren door de branding als een rasechte Aussie. Gistermiddag 2 uur is de 16-jarige B. J. de Kuyer uit Loenen in een sloot achter een tuinderU te Vinkeveen ver dronken. Het slachtoffer vervoerde goe deren met een praam en is tydens deze werkzaamheden uit de boot gevallen. weer bijzonder goed bezooht. Mevrouw A. Rietmulder-Van Cittert had dan ook geen moeite met de leiding van deze vergadering, waarvoor mevrouw F. Hui- zinga-Bridel een zeer groot aandeel had in het welslagen. De presidente hield een korte inlei ding over „Verblijdt U". De blijdschap, ook op een jaarvergadering, dient een uitvloeisel te zyn van de blijdschap in den Here. Mevrouw Weilage, de secre taresse en mevrouw Van Seters, pen- ningmeesteresse, getuigden van de veel- zydige belangstelling van de bond. Mevrouw Lomeijer en mevrouw Riet mulder brachten verslag uit van de pro paganda en van de bezoeken aan leden bij blijde en droeve gebeurtenissen. Onder leiding van mevrouw Huizinga zong het koor en mevrouw Van Seters droeg ..Verworvenheid" van Henriëtte Roland Holst voor. Mannenportretten, gezongen door het koor en gelijktijdig getekend door Jan Henk Verheij had veel waardering van de aanwezigen. Na de pauze werd .Phapsodde in Rood' •^en Engels stuk door Barbara van Kampen onder regie van mevrouw Huizinga opgevoerd. BURGERLIJKE STAND Geboren: Adrlana ,dr. van L. v. d. Zwan en A. J. Braggaar; Ingrid .dr. van M. de ■Koning en A. Kortekaas; Cornells Th. P. M zn. van C. W. M. v. d. Assem en H. Vreeburg; Albert P. M. ,zn. van A. M. L. Lippens en E. Riksman; Marjoleine J.. dr. \an W. H. v. d. Doe en J. G. de Wit; Bar bara M.. dr. van M. P. v. d. Berg en M. T Brederode; Maria P .A., dr. van C. M. Roodakker en A .H. P. van Rijn; Jeroen O., zn. van J. O. Bender en M. A. Egger- mont. Ondertrouwd: F. v. d. Horst en T. P. Bos; J. B. v. Meijgaarden en A. M. H. Linders; W. J. de Wit en C. van Heus- den; G. van Dijk en J .C. Slootweg. Overleden: J. Makking. echtgenoot van O. Selong, 73 jr.; A. A. Sluiter, echtgenoot van C. M. van Vliet, 86 Jr.; M. van Balle- cooiien, echtgenoot van E. P. den Adel. 52 jr.; M. M, Meijburg .echtgenote van G A. Grundeken, 81 Jr.; P. Schippers, echtgenote van A. C. Zuiderduin. 75 Jr.; C. J. Kooy, weduwnaar van K. van Dam, 30 Jaar. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Bernardus J„ zn van A. G. v. •den en A C. C. van Staveren. Ondertrouwd: C. Schipper, 57 Jaar en 1 Nek, 54 Jaar. Onder hen troffen wy een Nederlander Jacob Strijbis ,die acht jaar geleden met zijn ouders uit Alkmaar naar Australië was geëmigreerd. Elk jaar houden de „life-savingclubs" er zyn er 200) een op tocht en demonstraties met reddingbo ten (één bcot is wel vyfduizend gulder waard) en met waterski's. zeventig aantreffen. Zij hebben eens in twintig minuten tyds driehonderd men sen gered. De brigades worden gevormd door jon gens van de leeftyd tussen vyf tien en vijfentwintig jaar of ouder. De leden zyn de afgoden der meisjes, maar deze konden toch niet verkroppen dat zy niet hun eigen brigades mochten vormen. Om te laten zien wat ze kunnen presteren, hebben ze echter toestemming gekregen demonstraties te houden en parades. Er zyn nu twintig meisjesclubs en het zyn niet alleen meer de mannelyke ..life- savers" ,maar ook meisjes, die, in kleu rige zwemkostAiums, onder de tonen van de doedelzakken der Schotse muziekka- pels achter de vaandragers langs de stranden opmarcheren, toegejuicht dooi de toeschouwers, voor wie dit elk Jaar een attractie vormt Geen sinecure Deze „glans-meisjes" van Sydney's gouden stranden trekken duizenden bad gasten van heinde en ver Onder hen meenschap dan als lid van zo'n club te worden geaccepteerd. Jacob Strijbis Is één hunner. Helikopter en walkie-talkie Met de groei der bevolking en de steeds grotere drukte aan de stranden op warme dagen zyn er in Sydney tuisen de 200 000 en 300.000 bezoekers werdt de taak der „life-savers" zwaar der. De stranden van Sydney zyn vele en de grillig gevormde kust verbergt tal van gevaren. Het plan bestaat daarom, een helikopter-dienst in te stellen. De heli kopter zal de stranden „bevliegen" om zwemmers in gevaar spoediger hulp te •bieden. Scmnnge brigades beschikken over een „walkie-talkie", waarmee zy onderling met elkaar in verbinding kun nen blyven. Een proefneming buiten Sydney heeft goed voldaan. Het redden van drenkelingen in Aus tralië is een spert, maar een sport met een ernstige achtergrond. Geen wonder, dat het publiek met gulheid in de buidel tast als er fondsen nodig zyn voor de aankoop van reddingsmateriaal en dat Strenge training De jongens dragen by die gelegenhe den kleurige zwem kostuums en badmut sen in kleuren. Geen wonder, dat Jacob Strybis er door werd gegrepen en zich op 15-jarige leeftyd als lid aanmeldde. Toen begon voor hem de strenge trai ning: zwemmen als een rat. onderricht in het redden van drenkelingen, kunst matige ademhaling, zwemmen in de he vige branding, roeien, uitzetten van vlaggen op het strand, dienst doen op de uitkyktoren en de zee afzoeken naar afgedwaalde zwemmers en.... haaien, het geven van het haaienwaarschuwings- signaal, oefeningen met de reddingslyn enzo nodig slachtoffers van een haai te hulp komen, met het gevaar van de haai om je heen. Van begin oktober tot eind april moe ten de „life-savers" elk weekeinde dienst doen volgens een vastgesteld rooster Zy gaan zo in hun werk op. dat zy cok op andere dagen in hun vrye tijd naar het strand gaan Daar hebben zij hun eigen clubgebouwen, veelal geschonken of ge financierd door sympathiserende zaken lieden ,met medewerking van de ge meente. Daarnaast is er een opslagruim te voor de reddingboten, surfboards (planken van byzondere vorm om door de golven te klieven) en ander reddings- materiaal. Vele gebouwen hebben ver gader-, dans- en toneelzalen. Bii uit voeringen komt de geldelyke opbrengst de club ton gorde Hevige branding Men moet de jongens zien werken om te kunnen waarderen wat zij presteren. Zij bemannen de reddingboten met wa re moed. Menige boot slaat om in de hevige branding. „De branding aan de Noordzee is een viswater vergeleken met die aan Sydney's stranden," zei ons d* 30-jarige Dick Massaar uit Rotterdam, die hier het duiken door de golven heeft De 16-jarige Jacob Strijbis, uit Alkmaar, acht jaar geleden met zijn ouders naar Australië geëmigreerd en thans wonende in Kumell, bij Sydney, gefotografeerd door onze correspondent tijdens een demonstratie met reddingsmateriaal van de reddingsbrigade aan het strand van Cronulla, een druk bezochte badplaats, 25 km. van Sydney. De reddingslijn is 600 meter lang. De rol is snel verplaats baar en wordt bemanddoor vier leden van de groep van zes. Leden dragen de groepsbadmuts. Op de achtergrond het imposante clubgebouw der life-saversvan Cronulla. 30500 30500 30500 zyn vele jongelieden, die graag door zo'n lieftallige „life-saver" gered zouden wil len worden, maar die taak blyft uitslui tend aan de jongelingengarde toebe deeld. De reddingsbrigades worden getraind in groepen van zes. Jacob Strybis heeft zyn eerste proef afgelegd. Hy is nu 16. Over twee jaar kan hij examen doen voor groepsleider. Hij moet daarvoor ge-1 durende acht weken een groep leiden en I instrueren. Slaagt hy voor die proef, dan kan hy drie jaar later een instructeurs- i examen afleggen en examinator worden. Het is allemaal pro deo. Al lijkt het mooi de hele dag aan het strand een wakend oog te houden op uw medemensen, een uur op wacht op de uitkijktoren in de brandend-hete zon is allerminst een sinecure. Wie „life-saver" is, weet echter, dat hy een dienst aan de gemeenschap bewUst en deel uit maakt van een club, die de achting De branding kan zo gevaarlyk zyn, draagt van die gemeenschap. Al» lid van dat er massa-redding moet gebeuren om de club neemt men ook deel aan het ge- rampen te voorkomen. Gewoonlyk zyn 1 zellige verenigingsleven. Voor een eml- daarom enkele tientallen „life-savers" grant, die van zon en zee houdt, Is er op elk strand van betekenis aanwezig, peen beter middel om zich spoediger Op het beroemde Bondi kan men er wel thuis te voelen ln de Australische ge- Wij v«rzo«k«n onz« abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. laterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor Ad min. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 grote industriëlen of andere weldoeners er hun hand niet voor omdraaien om, zoals dezer dagen gebeurde, een somme tje van anderhalf miljoen gulden te schenken voor de aankoop van redding boten en bybehorvnd materiaal!! reageerde onmiddellyk met veel hogere koersen. Hiervoor waren verantwoordelyk de buitenlandse kooporders, terwyi het pu bliek zich op het Damrak verdrong om de stukken uit de markt te nemen. De „draai" van een flauwe naar een vaste markt, die gisteren hier en daar in Am sterdam viel waar te nemen, werd van daag ln ruime mate voortgezet De vraag was te groot om hieraan op nor male wyze te kunnen voldoen. Slechts tegen veel hogere pryzen. slot- koersen van gisteren, was men bereid de stukken af te geven. Aku's openden op 454 en liepen op tot 459, tegen een vorige slotprys van 422Va. Philips steeg van 741 tot 746, tegen een vorige slotprys op 701. Unilevers verbe terden van 736 tot 741, tegen een voor gaande slotprys van 694Kon. Olies waren op f 155.70 f 4 boven het slot van gisteren en tevens boven pariteit New York. Dekkingsaankopen droegen tot de forse koersstygingen van de internatio nale waarden by. De markt sloot op vrywel het hoogste punt van de dag. Ook de scheepvaarten lagen zeer vast. De koerswinsten bedroegen 4 tot 7 pun ten. Ook de leidende Cultures lieten zich vanmiddag goed gelden en waren zeer vast. HVA op 158 circa 8 punten beter, certifiacten Deli op f 181 circa f 7.50 ho ger. Amsterdam Rubbers een paar pun ten beter. Staatsfondsen praktisch on veranderd. Aandelen Nationale handels bank konden circa 5 punten winst boe ken by een prys van 176. In de lokale afdeling waren Hoogovens die gisteren reeds 48 punten hoger no teerden, wederom zeer vast 800 gedaan en bieder (708». Deze papleren kunnen thans ook ln New York in de vorm van certificaten worden verhandeld. Nu het marktbeeld veel beter is geworden, wordt de emissie van deze maatschappij als gunstig door de beurs beoordeeld. Grootbanken 10 tot 15 punten boven gisteren. Pref. Philips advies 270 <259). Vele andere fondsen in de lokale sector werden 10 tot 20 punten hoger geadvi seerd. Op de Incourante markt werden claims Euromast op f70 tot f80 gead viseerd. tegen een theoretische waarde van f 100. WISSELKOERSEN Amsterdam, 18 februari. Londen 10.57—10.57%New York 3.76%3.7714Montreal 3.96%—3.96*4: Parijs 76.81—76.86; Brussel 7.56— 7.56%; Frankfort 90.39—90.44; Stock holm 72.80%—72.85%; Zürich 86.89— 86.94: Milaan 60.70%-60.75%Kopen hagen 54.60—54.65; Oslo 52.74—52.79; Wenen 14.49%—14.50%; Lissabon 13.16% —13.18%. Beurs van Amsterdam Donderdag 18 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 99 98% Ned. '59 4% 99 98% Ned. '59 4% 96}i 96fjGL Ned. '53 3% 93ft 93%B Grootboek obl. 3% 92% Ned. '47 3% (3) 91 91 Ned. *51 3% 94 94 Ned. '53 (3%) 92% 92% Ned. '56 3% 92 92% Ned. '48 3% 87 87 Ned. '54 3% 87 86% Ned. '55 I 3% 88% 88% Ned. 55 n 3y« 90% 90% Ned. -37 3 80», 89% Dollarlng '47 3 90% 90% Investeringscert. 3 96-1 96% Ned. 62-64 3 96}i 96} g Indië '37 A 3 93 93 Grootboek '46 3 89}J Ned. WB 6% 109% 109ft ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 39GL 40% Nat. Handelsbank 171GB 181% Ned. Handelmy.245% 252% Amst. Rubber 119% 125% H.VA149%GL 159% Senembah 530 545 A.K.U420 461% Berkel's Patent (v.) 265GB 281GB Calvé Delft cert. 647 693% Deli My .en (Ver.) 173.40 182 Kon Pap. v. Gelder 231 %GB 248GB Hoogovens cert708GB 795GB MUller en Co. N3. 340GB 368 Ned. Kabelfabr. 386GB 420GB Philips 701% 744% Philips pref 259 280GB Unilever 694% 742% Wilton Feyenoord 207GB 212 Blllton 2de r 322 356 Dordtse Olie gew 700 723 Kon Olie (f20.-) 153 157.20 idem <60 A f20.—) 151.70 155 60 Holl. Amer iyn 162% 167% Java China Paket 152% 158 K.L.M 107.50 107 Kon Ned Stmv My 173% 182% Kon Paket My 136 142 Stoomvaart My Ned 155% 163% Nlevelt Ooudr eert 139% 149% v. Ommeren eert 240 247 Kon Rott. Lloyd 150% 157 Ned. Scheepv Unie 144% 154% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen Adam '47 (3%) 3 92 92 idem '48 (3%) 92% 92 ft dam '62-1 (4%) 96 ld. ld. "37 I-n (3%) 92%B 92%B Z.-Holland -56 (4%) 97% Bankwezen Bank N. G. *58 (5%) ld. N.WH '52 (4%) 103% 96% Industr. Obligaties Philips Dollarlng -51 94 Premieleningen A'dam '63 3 97 A'dam '51 12% 83% A'dam '56 I 2%83% A'dam '56 II 2% 91% Eindhoven '54 2% 79% Enschede '54 2% 80 Den Haag '52 I 2% 87% Idem II 2% 86% R'dam *52 I 2% 86% Idem n 2% 87% Idem '57 2% 86% Utrecht '52 2% 85 Z.-HoU 1957 2% 93% 103ft 94% 98 82% 83% 91 79% 85% 86% 96% 85 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Robeco 213 Amst Bank 303 HH.Ü eert 218 Rott. Bank 267 Twentsche Bank 263 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 375L Borsumy 60% K N Ed met A-AA 93 Idem pref wd 93% Electrolasmy 280 Kon Ned ürofsm 160L Holl Constructie 262 Ing bur v Bouwnyv 249 tnternatlo 151 Int Kunststof! Ind 59% Leldse Wolspinnery 363 Rott Droogdok My 590L Sikken's Laklabr 550B Ver Touwfaöneken 284 Walvisvaart 112% Wernlnk s Betonm 159 Van wyk en Heringa 105 Zaalberg H6L Spoorwegen Dell Spoorweg My 5% Am e rik fondsen Canadian Pacific R 26 Intern Nickel 103% Anaconda 56ft Bethlehem Steel 47 Cities 8ervice 44% General Motors 45 Kennecott 86% Republic Steel 61 Shell OU 70 Union Pacific 28% Un. 8tates 8teel 83ft 216 326 221% 290 272 302 164% 250B 168 390 592 570B 300 114% 161% 110 116% 26 ft 104% 58% 48% 44% 47% 88% 65 72 85%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9