Wh Onze zeehavens worden mogelijk in felle concurrentiestrijd gewikkeld CHI Bollen Floriacle gedijen heel goed; expositie krijgt geleidelijk vorm Weer warm pleidooi om Katwijk eigen vissershaven te bezorgen Uitbreiding van Schiphol nodig Politiek amendement-Lauwerszee voorspelt levendig debat in Kamer Duitsers, maar ook Amerikanen tonen nu al belangstelling Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 18 februari 1960 Vijfde blad no. 29978 WAARSCHUWING IN TWEEDE KAMER (Van onze parlemenaire redacteur) De Duitsers vrezen de ontwikkeling van de Rotterdamse Euro- poorthaven. BremenHamburg en nu ook Wilhelmshaf en. stellen alles in het werk om zelf de Europoortfunctie te vervullen. Het is geenszins denkbeeldig, waarschuwde de heer Roolvink (KVP) gisteren in de Tweede Kamerdat onze zeehavens in een scherpe concurrentiestrijd iiillen worden gewikkeld. Hij was er niet gerust op, dat onze havens op. die concurrentiestrijd voldoende voorbereid zijn. De weg trekt immers steeds meer verkeer naar zich toe. Daarom zullen in ons land betere wegverbindingen nodig zijn van de zeehavens naar het noorden tn oosten van ons land. Speciaal vroeg de heer Roolvink aandacht poor een betere verbinding met Twente, waardoor ook het aangren sde Duitse industriegebied wordt bereikt. Hij maakte er op attent, lat men in België aan een autoweg van Antwerpen naar Duitsland super-voorrang geeft. TUNNELS Het is een Rijkstaak, betoogde mevr. Suiper—Struijk (WD), er voor te zor- sn. dat van de gunstige ligging van =ize havens maximaal profijt kan wor- fea getrokken, nu meer en meer de pote zeehavens voor de vestiging van adustrie de rol overnemen van de aan- nnkelijke vindplaatsen van grondstof fen. In dit verband moeten de kansen oor Europoort worden aangegrepen, iet is verontrustend, dat voor de eerste naai een bedrag van slechts 4.6 miljoen 'ilden voor de ontwikkeling van Euro- oort is uitgetrokken. Voor een geheel nieuwe haven te Uit- lizermeeden aan de mond van de Eems a westen van Delfzijl, vroeg de heer intjes (AR) de aandacht. Men spreekt sds van de gouden kust van Uithui- irmeeden. Van moeilijkheden, zoals met vaargeul van Delfzijl, zou men geen it hebben. Omdat het plan is voort sproten uit dezelfde bron als Euro- ort, achtte de heer Aantjes een onder- ei naar de mogelijkheden op zijn lats. Hij drong ook aan, evenals de >er Cornelissen (VVD), op een gen vissershaven voor Katwijk. argument daartegen wordt lijd aangevoerd, dat de afstond m IJmuiden naar Katwijk gering Maar voor de Katwijkers stij- !n daardoor de kosten. Bovendien de vissershaven van IJmuiden al rervoerd. Het gaat er overigens a, dat de Katwijker vissers, die eest eigenaren zijn van hun iepen, ook een eigen afslagbe- rijf willen opbouwen. Door Kat- ijk een eigen haven te onthouden ordt het Staatsvissershavenbe- *ijf te IJmuiden kunstmatig be- )rderd. KREEKRAKPLAN Het in opdracht van de Provinciale i!en van Noord-Brabant ontwikkelde skrakplan verdient ons aller belang- iling, zette mevrouw Kuiper—Struijk ÏD) uiteen. Het is immers een plan, :niet alleen van betekenis is voor de ieffing van de structurele werkloos- i van West-Brabant, maar het is ook tonaal gezien een consequente uit- ting van de mogelijkheden, die het Kaplan biedt. üs men thans van vele zijden vraagt «aken tegen overbevolking van West- ierland, dan zijn er weinig gebieden te wijzen, die ter ontlasting meer in imerking komen dan West-Brabant, ebied haakt immers enerzijds direct Jij de huidige ontwikkeling van het tagebied, terwijl het anderzijds ïerwege liggende tussen Rotterdam Antwerpen kan profiteren van de lelijkheden, die in dit krachtenveld gelegen. ft is begrijpelijk nu zoveel grote onale projecten om uitvoering vra- i dat het Kreekrakplan niet voor liddellijke uitvoering in aanmerking komen, maar het is van het grootste dat deze plannen spoedig vaste gaan aannemen, fenals mevrouw Kuiper drong de rMaenen (KVP) aan op een Maas- lïerbinding door Limburg. De sterk itnomen Rijnvaart krijgt hierdoor tweede verbinding met Ruhrort. de ontwikkeling van Oost-Brabant Limburg is een goedkope vaarweg het Roerbekken van groot belang. Premieregeling beter bakkende tarwe verzoek van het Produktschap voor wn, Zaden en Peulvruchten heeft N'ederlands Graancentrum een re- ontworpen voor het toekennen Mn kwekerspremie ter bevordering de bakkwaliteit van de inlandse premie, ingaande per 1 augustus kan worden toegekend aan de <er van een ras dat een wezenlijke *ge levert tot de verbetering van takkwaliteitsniveau. Voor de eerste ton zaaizaad zal zij f. 4,— per tg bedragen, over de volgende 2000 3,— per 100 kg en hierna f. 2, WO kg, tot een totaal premiebedrag ïaximaal f. 350.000 per ras en per »1 niet meer premie worden ge- dan f. 100.000, terwijl over het !l van de geprimeerde rassen niet 'Kan f. 300.000 per jaar zal worden «erd. Ondersteld wordt, dat de kosten Onde een 15-jarige looptijd van de J* f. 2.500.000 tot f. 3.000.000 zul- fJnnen bedragen. "*acht wordt, dat de premie-rege- ,Aan worden gefinancierd uit een *8 van 2 cent per 100 kg inlandse 'ten laste van de telersprijs, en Mffing van 1 cent op importtarwe 'kn laste zou komen van de con- "aten. De sterke toeneming van het autover keer veroorzaakt in Rotterdam moeilijk heden met de verbindingen tussen de beide Maasoevers. Tunnel en Willems brug zijn overbelast. 1 Daarom vroeg mevrouw Kuiper—Struijk of er midde len kunnen worden gevonden voor een versnelde uitvoering van de Brienenoord- brug. Tevens pleitte zij voor een ver snelde bouw van de Beneluxtunnel on der de Rotterdamse Waterweg bij Vlaar- dingen door middel van tolheffing. Tegen tolheffing had de heer Aantjes (AR) ook geen bezwaar voor de ver snelde bouw van een brug over het Haringvliet. Wat de tunnelvoorzienin gen in en rond Amsterdam betreft, gaf hij hoge voorrang aan de Coen- en Hemtunnel, omdat deze van nationale betekenis zijn, terwijl de IJ-tunnel meer een Amsterdamse aangelegenheid is, waarvoor Amsterdam echter op een be hoorlijke Rijksbijdrage aanspraak mag maken. Voor de IJ-tunnel pleitten de heren Lankhorst (PSP) en Bakker (CPN), maar de heer Cornelissen (CCD) gaf ook voorrang aan de Coen- en Hem tunnel boven de IJ-tunnel. Wanneer de Coentunnel wordt gebouwd en aanslui tend daarop een rondweg om Amster dam wordt aangelegd met aftakkingen naar de binnenstad, kan het IJ-tunnel- project voorlopig wel worden opgebor gen, zei hij. De IJ-tunnel zou alleen maar het verkeer in de binnenstad over belasten. „Wat Rotterdam allemaal on derneemt uit Rotterdamse beurzen, dwingt bewondering af", zei dit Amster damse Kamerlid. Wanneer is de minister bereid, vroeg mevrouw Kuiper—Struijk (VVD) zijn toestemming te geven, dat de landings baan van het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam verlengd wordt? Dan zal het niet meer voorkomen, dat toestellen van de KLM niet altijd kunnen landen omdat de landingsbaan te kort is. Hierna betoogde de heer Duynstee (KVP) de noodzaak van de uitbreiding van Schiphol om de concurrentie in het wereldluchtverkeer te kunnen weerstaan. De „ijzeren-gordijn-politiek" van Ame rika veroordeelde hij. Vandaag antwoorden minister Kort hals en staatssecretaris Stijkel. Geestige vondst van oppositie Hernieuwde poging uitspraak uit te lokken (Van onze parlementaire redacteur) De fractievoorzitter van de P.v.d.A. mr. J. A. W. Burger, heeft er gisteren in de Tweede Kamer tegen geprotes teerd. dat hij geen uitspraak kan krijgen over het al of niet afsluiten van de Lauwerszee, omdat de meer derheid heeft besloten de behande ling van zijn desbetreffende motie enkele maanden uit te stellen. Daar om heeft de heer Posthumus (PvdA) alsnog een amendement op de begro ting van Verkeer en Waterstaat inge diend, teneinde door een stemming over dat amendement toch nog de ge wenste uitspraak uit te lokken. De stemming over een motie kan men uitstellen, maar met een amendement is dat bezwaarlijk, want dan kan de begroting niet worden goedgekeurd. Het amendement is dus een geestige vondst van de oppositie. Maar of zij er haar doel mee bereikt, moet wor den afgewacht. Beveiliging Het amendement heeft ten doel de uitgaven voor de werken ter beveili ging tegen stormvloeden en tot daar mee samenhangende verbetering van de waterstaatkundige toestand, te verho gen met drie miljoen gulden. In de toe lichting op het amendement wordt ge zegd, dat de bedoeling is daarmee „een uitspraak van de Kamer uit te lokken, waardoor de werkzaamheden voor de indijking van de Lauwerszee in 1960 kunnen aanvangen". De niet-socialistische partijen kun nen natuurlijk het standpunt innemen, dat een verhoging van de uitgaven met drie miljoen voor beveiliging tegen stormvloeden de minister niet verplicht deze gelden te gebruiken voor afslui ting van de Lauwerszee. Een minister is nooit verplicht alle gelden op te ma ken, die hij zou mogen uitgeven. Slag in de lucht Op die grond zou men tegen het amen dement kunnen stemmen, omdat het een slag in de lucht is, als men weet dat de minister nog enkele maanden nodig heeft om een beslissing te kunnen nemen, nadat hij een inzicht heeft ge kregen in de financiële mogelijkheden bij het doen van een keuze tussen de drie oplossingen van de Lauwerszee- kwestie: Die oplossingen kosten resp. ongeveer 50 miljoen. 100 miljoen en 120 miljoen. Voor de veiligheid zijn alle drie de mogelijkheden deugdelijk, heeft mi nister Korthals verklaard. De woordvoeder van de KVP, de heer Maenen, heeft er prijs op gesteld te zeg gen dat bij zijn fractie de veiligheid voorop staat. De KVP-fractie staat geenszins onverschillig tegenover de kwestie, maar omdat de zaak al zo lang aanhangig is, sedert 1955. acht zij een kort uitstel niet onredelijk. Het amendement-Posthumus zal waar schijnlijk pas volgende week bij de re plieken in debat komen en dan wel tot een levendig debat aanleiding geven. op ieders/ipl 20 stuks f.i.- (Van een onzer redacteuren) Hoewel de droge zomer van vorig jaar de opbouw van de interna tionale tuinbouwtentoonstelling Floriade in Rotterdam nadelig heeft beïnvloed kon de hierdoor ontstane achterstand in de totnutoe zachte winter gedeeltelijk worden ingehaald. Desondanks moet tot 25 maart, de datum waarop de Floriade voor het publiek zal worden opengesteld, nog onzaglijk veel werk worden verzet. Ook de Euromast is nog niet gereed hoewel zij uiterlijk reeds haar definitieve vorm heeft gekregen. Men verwacht, dat bij de opening van de tentoonstelling al zeer veel in bloei zal staan. Zowel in de grote kassencomplexen als op de eerste binnententoonstelling, die uniek van opzet belooft te worden. De bloembollencommissie heeft onlangs geconstateerd, dat de bolgewassen voortreffelijk opkomen. Na het voorjaar zal er veel te genieten zijn. Want de Floriade heeft ook in de zomer en de herfst nog veel te bieden. Koningshof belooft fraai te worden Heeft de opbouw van de expositie enige vertraging ondervonden, de pro paganda voor de Floriade is al enige tijd in volle gang. In Duitsland bijvoor beeld bestaan plannen om speciale trei nen te laten rijden voor groepen, die een of meer dagen over het tentoon stellingsterrein willen ronddwalen. Voorts wordt veel bezoek uit Enge land, Frankrijk, Scandinavië en Ierland verwacht. De Holland Amerika Lijn boekt wat Amerika betreft veel succes met speciale Floriade-reizen. De VVV van Rotterdam heeft inmid dels al duizenden aanvragen voor hotel ruimte ontvangen. De VVV denkt over voldoende hotelruimte te kunnen be schikken en heeft zowel de normale hotelruimte als de particuliere bedden „gemobiliseerd", geregistreerd en zelfs stuk voor stuk gecontroleerd! De Rotterdamse Elektrische Tram (RET) heeft haar medewerking toege zegd. Zij zal zorgen voor een vlot ver voer van de bezoekers van de Floriade en zo nodig extra materieel inleggen. De Rotterdamse politie zal al het no dige doen om het parkeerprobleem op te lossen. In de onmiddellijke nabijheid van de ingangen bestaat gelegenheid om overdag 1350 en 's avonds 1800 auto's te parkeren. Billijke prijzen Rotterdammers hebben er herhaalde lijk bij de organisatoren op aangedron gen doorlopende toegangskaarten tegen billijke prijzen te verkopen. Degenen, die in het bezit zijn van een dergelijke kaart, kunnen dan dag in dag uit een kijkje gaan nemen zo zij dit willen. Zoals de vakman ongetwijfeld zal we ten bestaat in ons land in de tuinbouw een goede samenwerking tussen over heid en bedrijfsleven, waardoor een systeem van wetenschappelijk onder zoek tot stand is gekomen, dat tot uiting komt in een reeks wetenschap pelijke instituten en proefstations, als mede de Landbouwhogeschool en haar laboratoria. De praktijk baseert zich op de resultaten van dit onderzoek. Kwart miljoen Teddy en Henk Scholten, die dezer dagen in stilte hun koperen bruiloft hebben gevierd, laten de fotograaf het geheim van hun ge lukkig huwelijk zien: beiden aan de touwtjes trekken. Het ministerie van Landbouw en Visserij wil van zijn normale activitei ten op het vlak van het speurwerk ten dienste van de praktijk op de Floriade een demonstratie geven. De inzending van bovengenoemde instituten vergt ruim een kwart miljoen gulden. Som mige instituten zullen dus, verspreid over het gehele terrein van de Floriade „temidden van de praktijk" werken. De centrale afdeling komt in twee vleugels en in het paviljoen „Rotter dam" van de Ahoy-hal, alsmede voor een deel op de voorpleinen van deze hal. De opzet is geen afzonderlijke stands in te richten, maar juist de samenhang van het onderzoek te demonstreren door er een geheel van te maken. Van kiem tof kracht Zo zal het publiek in de temperatuur- cabines een indruk worden gegeven van de temperatuurwisselingen, die de bol moet ondergaan alvorens tot bloei te komen. In het laboratorium wordt naast andere kostbare apparatuur een elek tronenmicroscoop opgesteld voor de „doorlichting" van de bol. Men hoopt ook de „ademhaling" van de bol te kun nen laten zien. Aan de kiemtafels zullen de bezoekers de bewerkingen en het kiemen van het zaad kunnen zien, dus in het kort gezegd het proces op de voet kunnen volgen, waarin de bol van „kiem tot kracht" komt. Zoals men wellicht zal weten wordt ook de expositie onder het motto „van kiem tot kracht" ge houden. Naast een van de allerkleinste zaden (orchideeën) wordt ook een van de allergrootste zaden (kokosnoot) tentoon gesteld. Een bijzonder wonder is de meristeen-cultuur: de groei van een virusvrije plant uit een stukje weefsel. Ook van de invloed van de mate van belichting op de groei en bloei van be paalde planten zal men het een en an der kunnen gewaarworden. Maar het meest zal het publiek toch wel geïmponeerd worden door de sectie veredeling, waar kernstraling wordt ge bruikt om de variabiliteit te vergroten. Door middel van radio-actieve isotopen is het mogelijk gebleken om in de grond levende dieren te „merken". Men zal dit wonder zelf kunnen aanschouwen. Seizoenexposities In de Ahay- en/of de Energiehal op de Floriade zullen gedurende de periode, dat de tentoonstelling ge opend is, dus van 25 maart tot 25 september, negen seizoenexposities worden gehouden. Van 25 maart tot en met 3 april „Feest der bolbloemen"; 14 april tot en met 24 april „De lente juicht"; 5 mei tot en met 15 mei „Hollands tuin"; 25 mei tot en met 6 juni „Exotica"; 7 juli tot en met 10 juli Hozen en lathyrus-feest"; 22 juli tot en met 27 juli „Internationale bloembindkunst; 10 augustus tot en met 15 augustus „Gladiolen-palet"; 31 augustus tot en met 4 september „De dahlia" en 16 september tot en met 25 september „Herfstglorie". De grond in Bijzonder interessant belooft dat ge deelte te worden, waar aan het bodem onderzoek aandacht zal worden besteed. Het publiek zal in de gelegenheid wor den gesteld als het ware „in de grond" te wandelen om zodoende het leven van dieren onder de grond, zoals mollen, torren e.d. te kunnen aanschouwen. Bijzondere vermelding verdient voorts de „Koningshof", die naar men verwacht wel in het middelpunt van de belang stelling zal komen te staan. De „Ko ningshof" omvat vier verschillende af delingen: een terras-buiten voor de oranjerieplanten, een koele kas, een grote gematigde kas voor mediterrane planten en een kleine kas voor tropische sierplanten. Unieke verzameling In de „Koninghof" zal men een unieke verzameling aantreffen van planten en bloemen uit verscheidene Koninklijke tuinen. Men zal inzendingen uit de tui nen van Soestdijk en 't Loo van Ko ningin Juliana aantreffen, zoals de Oranjebomen. Voorts zijn er planten met een speciale traditie, zoals de myrt, welke werd gebruikt voor verscheidene - historische bruidskransen. Daarnaast treft men foto's en voorwerpen aan, die betrekking hebben op de tuinen van de Europese vorstenhuizen. De Koning der Belgen zorgde voor enkele exemplaren uit de beroemde collectie van Medinilla magnifica. Groothertogin Charlotte van Luxem burg heeft een groepering rozen uit de Groothertogelijke tuin afgestaan. Het Zweedse hof zendt een artistiek pièce de milieu voor een tuinscène. De Prins-Soevrein van Monaco heeft pa leisbomen en vaste planten, waar onder enige grote cactussen uit de befaamde Jardin Exotique, beschik baar gesteld. Griekse Flora Bij de kassen komt een klassiek Grieks relief van de Godin Demeter (de Griekse Flora) die zaden uit deelt, het mythologische begin van de tuinbouw. In een milieu van Griekse zuilen en planten, zoals vij gen, oleanders, olijven en de acan thus wordt de Griekse Koninklijke familie gepresenteerd, die zo veel deed voor de verbetering van de tuinbouw in „het land van de Goden". Gondel en trein Een gondelbaan zal de verbinding vormen tussen het voorterrein (Dijk- zigt) en het park. De gondels zijn van hetzelfde type als die op de Expo wer den gebruikt. De baan heeft een ver voerscapaciteit van 1600 personen per uur. Binnen enkele dagen zal met de montage worden begonnen. Bovendien bestaat de gelegenheid met een van de drie zeer moderne tentoon stellingstreintjes, die ieder 60 personen kunnen vervoeren, langs de mooiste plekjes van de Floriade te rijden. Picnicplaatsen, terrassen, cafetaria's, restaurants, een uitspanning en een kinderspeeloord staan er voor In, dat men af en toe even kan uitblazen en de inwendige mens versterken. Onderhoud Marijnen- De Vleescliauwer Meer optimisme De Nederlandse minister van Landbouw, de heer Marijnen, heeft gisteren een bespreking gehad met zijn Belgische collega baron De Vleeschauwer, Men hecht in Bel gische regeringskringen het hoog ste belang aan dit gesprek, der landbouwministers. Immers, wan neer de beide bewindslieden tot een voor beide landen op het gebied van de harmonisatie van het land bouwbeleid en de liberalisatie van de Benelux-landbouwhandel aan vaardbare vergelijk kunnen komen zal de Beneluxtopconferentie van zaterdag deze overeenkomst slechts hoeven te bekrachtigen. Uit de ervaring van de Benelux-con- ferenties is al voldoende gebleken, dat een gesprek tussen twee deskundige mi nisters betere resultaten oplevert dan het debat voor een talrijke plenaire ver gadering met ministers en deskundigen. Dat bleek overigens ook gisteravond het geval te zijn. De conclusie van het ge sprek der beide ministers van Landbouw bleef geheim en zal morgen zowel te Den Haag als In Brussel ln de kabinetsraad worden besproken. Te Brussel was de stemming echter na het onderhoud De Vleeschauwer-Marijnen gunstiger ge worden. Er waaide zelfs een optimistisch windje. Minister Marijnen verliet Brus sel omstreeks acht uur gisteravond, na een drie uur lang gesprek. De topcon ferentie zal morgenavond beginnen met een groot diner, aangeboden door de Belgische premier prof. Eyskens, die de conferentie presideert. Na het diner zullen ook de Belgische ministers van Verkeer Segers en van Openbare Werken Vanaudenhove een aparte bespreking hebben met minister Korthals over de Belgisch-Nederlandse waterwegenkwestie. Deze is geen punt „DORP AAN DE RIVIER" KANDIDAAT VOOR OSCAR Tot de vijf niet-Amerikaanse films die door het comité van de .Academy of Motion Picture Arts and Sciences" kan didaat zjjn gesteld voor een „Oscar" be hoort de Nederlandse rolprent „Dorp aan de rivier" van Fons Rademakers, naar het boek van Anton Coolen. De andere niet-Amerikaanse films zijn „Orfeu Negro" (een Frans-Braziliaanse produktie van Marcel Camus), .Die Brucke" (Duits), „La grande guerra" (Italiaans, een produktie van Dino de Laurentis) en „Paw" (Deens). Op 27 februari zal de „Academy" de finitief beslissen over de kandidatuur van de vijf films. De prijsuitreiking heeft plaats op 4 april, in het RKO Pantages Theatre te Hollywood. Jubileum Nederlandse Banketbakkersvereniging De Nederlandse Banketbakkersvereni- giing heeft gistermiddag zijn 75-jarig be staan gevierd met een drukbezochte re ceptie in het Carlton-hotel te Amster dam. Tot de velen, die het hoofdbestuur kwamen gelukwensen, behoorde o.m. de heer A. W. H. J. Quadvlieg van het di rectoraat-generaal voor de middenstand en het toerisme van het ministerie van Economische Zaken. De in Amsterdam opgerichte vereni ging. die behoort tot de oudste vakorga nisaties in ons land. ging in 1900 over tot het in leven roepen van afdelingen in het land, waar er nu 15 van bestaan. Bij de NBV zijn 814 van de 1800 banket bakkers in ons land aangesloten. van de agenda maar wordt wel ter con ferentie besproken. Het gaat voorname lijk om het laatste vraagstuk, namelijk een nieuwe Schelde-Rijnvcrblnding. maar het overleg zal beperkt blijven tot de voorafgaande procedure-kwesties. Een van de belangrijke punten van de agenda is de voltooiing der Benelux- douane gem eenschap, door het zoveel mogelijk afschaffen van d? formaliteiten aan de binnengrenzen van de Benelux. De hoofdzaak is en blijft echter de po litieke wil der drie regeringen om de Benelux in de gemeenschap der zes lan den verder uit te bouwen, aldus de Brus selse waarnemers.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7