VELPON Bevolkingsonderzoek op tbc begint op 2 maart Dit jaar wordt bij Rijksstraatweg in Wassenaar een motel gebouwd Blijf meester Leidse bouwmarkt zwaar belast! Elke kamer is voorzien van een telefoon, radio en een kluis Het protestantisme in Spanje VARIA DONDERDAG 18 FEBRUARI 1960 VOOR DERDE MAAL IN LEIDEN Een salonboot zal op vier verschillende punten van onze stad ligplaats kiezen De verraderlijke volksvijand, welke tuberculose heet, mag dan gedeeltelijk aan banden liggen, geheel getemd is hij zeker nog niet! Telkens blijkt dat weer uit de bevol kingsonderzoekingen, die gehouden wor den. Immers, slechts zelden blijft zo'n onderzoek zonder resultaat. En dan alleen nog maar in kleine plaatsen. In de steden worden steeds nieuwe gevallen van tbc geconstateerd. Bij het laatste onderzoek in Leiden in 1957 werd nog bij zestien personen actieve tuberculose geconstateerd. En dat wa ren dan nog de directe gevallen. Het zijn overtuigende argumenten voor het hernieuwde bevolkingsonder zoek in de Sleutelstad, dat op 2 maart a.s. zal beginnen. Er zijn meer argumenten. Zo wordt er van medische zijde krachtig op aan gedrongen om vol te houden in de strijd tegen de tuberculose. Want al worden er minder gevallen geconsta teerd, toch doen zich weer explosies "voor. Het gevaar van besmetting blijft bestaan. En soms worden afwijkingen van andere aard geregistreerd, die ge neeskundige behandeling behoeven. Het plaatselijk comité, onder leiding van de wethouder van Sociale Zaken, de heer S. Menken, wijst dan ook nog eens zeer nadrukkelijk op de verant woordelijkheid, die elk individu tegen over de samenleving heeft. Men heeft daarom het vertrouwen, dat een ieder ook al moest in ver band met gebrek aan mensen worden afgezien van huisbezoek vooraf ge hoor zal geven aan de schriftelijke oproep, die zal worden rondgestuurd. wagens voor dit doel beschikbaar te stellen. Zij kunnen zich daartoe opge ven aan het Bureau van de Sociale Raad, telefoon 23830 of 21052. Voor het bedrijfsleven wordt de mo gelijkheid weer opengesteld om in be drijfsverband aan het onderzoek deel te nemen, zodat dit zo economisch mogelijk in het werkschema kan wor den ingepast. Na een algemene oproep, die gedeel telijk reeds is verzonden, volgt een op roepkaart, waarop tijd en plaats, dui delijk staan aangegeven. Wie niet deel neemt, wordt met klem verzocht deze kaart zo mogelijk met opgaaf van redenen toch terug te sturen, opdat de administratie van dit onderzoek des ondanks geheel rond kan komen. Op vier plaatsen De organisatie van het onderzoek, dat betrekking heeft op alle Leidenaars boven de 15 jaar (de schooljeugd wordt regelmatig onderzocht en bene den de vier jaar wordt een onderzoek niet raadzaam geacht), is anders dan in de twee voorgaande keren. Men heeft ditmaal geen schoollokalen aan het onderwijs willen onttrekken. Dat is mogelijk geworden, doordat men de beschikking heeft gekregen over de salonboot ..Ursula" van de firma Har- land. Deze zal in de loop van de tien weken, dat het onderzoek zal duren, op vier verschillende plaatsen in de stad ligplaats kiezen. 1. Bij de Blauwpoortsbrug, voor de mensen, die wonen in het gebied van de Rijnsburgerweg tot aan de binnen stad. 2. Aan de Haven, voor de bewoners van Leiden noord en noordoost. 3. Bü de Vijf Mei-brug, voor de Zoe- terwoudseweg en Leiden-zuidwest. 4. Aan het Utrechtse Veer bij de Veerstraat voor Leiden-oost en een deel van de binnenstad. Hier kunnen dan ook personen, die een heroproep heb ben ontvangen, terecht. Enkele punten Het plaatselijk comité wees bijzonder op enkele punten. In de eerste plaats worden vrouwen in verwachting niet verwacht, tenzij haar huisarts toch adviseert te gaan. In dat geval doet men er goed aan bij het onderzoek zelf even te waarschu wen, opdat voor een extra afscherming gezorgd kan worden. Ook bejaarden wordt dringend aan geraden aan de oproep van het comité gehoor te geven. Er zal voor speciaal vervoer voor invaliden gezorgd worden. Autobezit ters wordt dringend gevraagd hun VIADUCT LAMMENSCHANSWEG Het bouwen van de onderdoorgang in het viaduct aan de Lammenschansweg is gegund aan de NV Steensma's Aanne mingsbedrijf te Utrecht voor f. 190.246. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel Telefoontje redde mensenlevens Gistermiddag zyn in een woning in de Hamburgerstraat te Groningen een 38- jarige zakenman en zün 16-jarige kan toorjuffrouw in het vertrek waar zü aan het werk waren, onwel geraakt als ge volg van kolendamp. Ze waren niet meer in staat de vrouw des huizes, die een verdieping lager aan het werk was te waarschuwen. Op dat moment ging de telefoon en diende zich een relatie aan. De zakenman kon alleen nog „ja" zeggen en verder slechts wat gekreun voortbrengen. De man die op belde, werd door dat gekreun dusdanig gealarmeerd, dat hy in zijn auto stapte en naar het adres reed. De GGD die was gewaarschuwd, kon met zuurstof de kantoorjuffrouw weer bijbrengen. De man is uit zichzelf bijgekomen. Uit een onderzoek bleek, dat er een lek was in de schoorsteen tussen de tweede en derde etage. Deze schoorsteen liep door een kast van het kantoor. Minister heeft geen voorstel ontvangen voor nieuwbouw Ulo-Pieterskerkstraat Zoals bekend heeft de Ouder commissie van de Openbare Ulo-school aan de Pieterskerk straat zich onlangs in een schrijven tot de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid gewend, waarin met klem werd aangedrongen op het afgeven van een vergunning voor de bouw van een nieuwe Ulo-school, aangezien het huidige gebouw zeer ver ouderd is en tal van gebreken vertoont. In een aan het bestuur van de Oudercommissie gericht schrijven, deelt de minister thans mede. dat hem in het afgelopen jaar uit de gemeente Leiden een groot aantal aanvragen om Rijksgoedkeuring voor uitvoering van bouwwerken van uiteenlopende aard bereikte, waaronder een aantal scholen. Hoewel de minister de bouw van scholen zeker urgent acht, heeft hij van de aangevraagde goedkeuringen nog slechts een beperkt aantal kunnen verlenen, omdat de bouwmarkt in Leiden en omgeving gedu rende vele maanden bijzonder zwaar belast is geweest door de uitvoe ring van een groot aantal woningen en industriële gebouwen, waaraan steeds voorrang wordt verleend. De mogelijkheden tot het in uitvoering nemen van werken in Leiden zullen, volgens de minister, voorlopig nog zeer beperkt blijven, aange zien de bouwmarkt aldaar, mede in verband met de uitvoering van hoogst urgente werken ten behoeve van het hoger onderwijs, weinig ruimte zal bieden. Voorts deelt de minister mede, dat voor zover van tijd tot tijd de bouw van een enkele school zal kunnen worden goedgekeurd, daarvoor alleen scholen in aanmerking komenwaarvoor zijn ambtgenoot van Onderwijs, K. en W.. hem een voorstel tot goedkeuring heeft toe gezonden. Tenslotte wijst de minister erop. dat hij tot dusverre van de minister van O., K. en W. nog geen voorstel heeft ontvangen voor nieuwbouw van de Ulo-school aan de Pieterskerkstraat. In verband hiermede kan hij geen enkele toezegging doen omtrent het tijdstip, waarop de goed keuring voor deze school verleend zal kunnen worden. Leidse N.R.V.-ers zagen Venetië Interessante tocht van Tessin naar Dolomieten Vele Leidse N.R.V.-ers zyn gister avond met de heer Baanen uit Den Haag als gids op pad gegaan. Verzamel plaats was de kleine zaal van de Stads gehoorzaal. De reis begon in Zwitser land en werd in Venetië, de beroemdste stad van West-Europa onderbroken. Diep kwam men onder de indruk van al hetgeen de stad Lugano aan schoon heid te bieden heeft, zowel overdag als des nachts. Een stad waar het in de zomer ondanks de zeer vele hotels in de laatste jaren verrezen er niet minder dan tien moeilyk is om aan een ka mer te komen. Een stad. die in ieder opzicht veel te bieden heeft. Vluchtig maar zeer kleurig waren de impressies van het lieflijke Tessin. geboortegrond van een groot aantal schilders en bouw meesters. Het toerisme is daar uiteraard de belangrijkste bron van inkomsten. Daar het hier een bliksemreis betrof bevond men zich reeds spoedig in Mi laan, de stad van de scooters en de we reldberoemde Dom. Van deze Dom, vol gens de Italianen het achtste wereld wonder, had de heer Baanen heel wat opnamen gemaakt. Met gerechtvaardig de trots liet hij deze zien. Niet alleen deze indrukwekkende kathedraal is het aanschouwen meer dan waard. Wereld beroemd is immers ook de Scala, het theater, waarin Maria Callas haar grote triomfen vierde. Het station is een van de allergrootste in Europa, het telt 28 perrons! Milaan is een stad. die in de oorlog zeer veel geleden heeft. Nu ech ter schieten de wolkenkrabbers er als paddestoelen uit de grond. Via het ro mantische Verona (Romeo en Julia!) reisde het gezelschap naar Venetië. Over de geschiedenis van deze eeuwenoude stad vertelde de Hagenaar het een en ander. Hij beschreef Venetië als een sprookjesstad zonder auto's, paarden en bomen. V/at men er wel aantreft? Dui ven. katten, schilderijen en bruggen! Sierlijk zijn de Venetiaanse gondels en prachtig de paleizen, die zich in het water weerspiegelen. Het San Marco- plein is zo mooi, dat Richard Wagner het slechts met ontbloot hoofd wenste te betreden. Na een korte onderbreking werd de reis voortgezet in de richting van de Dolomieten. De Leidse afdeling van de Ned. Reis- vereniging kan terugzien op een ge slaagde tocht. Verklaring van kapitein De Bruyn: Marconist «leed dienst op fatale avoiul Kapitein De Btruyn van de Utrecht, het schip van de Nederlandse marconist die thans te Boston terechtstaat op be schuldiging-van moord op de passagiere Lynn Kauffman, heeft gisteren voor de rechtbank getuigd dat de marconist hem bekend had met Lynn in haar scheepshut gevochten te hebben en in tieme omgang met haar gehad te heb ben. Hij had dit de kapitein verteld op 30 september in een cel van het politie bureau te Brooklyn, de dag van zijn arrestatie. De kapitein voegde er echter aan toe dat de marconist even later zijn beken tenis over de ruzie met Lynn had her roepen. maar niet zijn verklaring over de intieme verhouding. Kapitein De Bruijn bracht voorts naar voren dat de marconist op de avond van de fatale 18de- september tussen 6 en 8 uur de enige dienst doende officier was geweest. HU had zich tussen 6-17 en 7.25 uur minstens \iermaal op de brug laten zien. Mevrouw Juanlta Spector, echtgenote van de hoogleraar voor wie Lynn werkte en die met haar de zeereis maakte, ver wierp verontwaardigd een suggestie van de verdediging als zouden er meer dan alleen zakelijke relaties tussen prof. Spector en Lynn hebben bestaan, al gaf zij toe zelf „meningsverschillen" met haar gehad te hebben. Een' andere getuige was gisteren de industrieel Theodore Kauffman uit Chioago, de vader van de vermoorde jonge vrouw, die het levensverhaal van zyn dochter deed. Hij vertelde van haar kinderjaren, haar kort huwelijk en haar scheiding en haar bezigheden nadien. Op zijn wens is indertijd haar stoffelijk overschot vrijgegeven voor crematie. Kroesjtsjef met geestdrift ontvangen RECHTZAKEN Veroordeeld wegens onjuiste belastingaangifte (Speciale berichtgeving) De rechtbank te Haarlem heeft van morgen een 41-jarige Aalsmeerse bloe menwinkelier, wegens onjuiste belasting aangifte veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en f. 30.000,boete, subs. 6 maanden hechtenis. Op het be lastingformulier voor 1957 vermeldde de winkelier een inkomen van ongeveer f. 19.000,terwijl hij in werkelijkheid f. 44.000,had verdiend. Voor 1958 wa ren de bedragen resp. bijna f. 15.000, en ruim f. 34.000.Over 1957 betaalde de winkelier f. 9.550,aan belasting te weinig en over 1958 f. 2.260,De eis luiddde drie maanden gevangenisstraf en f. 15.000,— boete of drie maanden hechtenis. ting uitgesproken, dat de definitieve plannen, die zo spoedig mogelyk zullen worden ingediend by de bevoegde in stanties, kunnen worden uitgevoerd. ZWEMBADEN Bij de motels zullen aan de zuid zijden zwembaden voor de gasten Advertentie Iets lijmen van Ceta-Bever familieconcern reeds in ons land en in België exploiteert gaat men het thans ook zoeken in motels, waarbij men uiteraard in de eerste plaats heeft uitgezien naar voor motels geschikte plaatsen. Deze motels zullen worden gebouwd bij drie bestaande bedrijven van de heer Van der Valk: in Wassenaar schuin achter „Bijhorst"; in Eemnes op de grens van Utrecht en Noord-Holland, oostelijk van het restaurant „De Witte Bergen" en in Vught tussen de oude en de nieuwe Rijksweg naar Den Bosch naast het restaurant „De Witte". Deze motels zullen alle de naam krijgen van de aangrenzende restau rants. Zo zal het in Wassenaar -Motel Bijhorst \Vassenaar" gaan heten, in Eemnes „Motel De Witte Bergen Eemnes" en in Vught „Motel De Witte Vught". Er treedt enige ontspanning in (Speciale berichtgeving) „De Spaanse protestanten hebben de indruk in een overgangstijd te le ven: het klimaat waarin de reformatie in de zestiende eeuw op het Iberisch schiereiland is geboren en waarvan destyds vervolging, bloed en vuur be langrijke kenmerken waren, begint langzamerhand gunstiger te worden. Wij weten dit niet zeker, maar wfj hebben een gelovig vertrouwen, dat het zo is", aldus ds. Humberto Capo van Mallorca, secretaris van de Spaanse Evangelische Kerk, gister middag tüdens een byeenkomst te Den Haag van de interkerkelijke ver eniging „Het evangelie in Spanje*". Ds. Capo maakt thans een reis naar Nederland en En-geland om voorlichting te geven over de huidige toestand van de protestantse kerken in Spanje. Het valt de Spaanse protestanten ove rigens op, dat sinds hun land probeert deel te nemen aan het sociale en poli tieke leven in Europa, er enige ontspan ning is ingetreden, een ontspanning die vooral in het sociale vlak aan het licht komt. Het protestantisme in Spanje omvat kerken van de reformatie, van de Ver enigde Staten uit georganiseerde bap tisten gemeen ten en enkele vrije baptis tengemeenten, aldus ds. Capo, die allen nauw samenwerken. Met de kleine groe pen van pinkstergemeenten wordt even wel bijna geen relatie onderhouden en Naar wij vernemen heeft het restaurantconcem v. d. Valk plannen voor de bouw van drie luxe motels, die zullen verrijzen in Wassenaar, Eemnes bij Laren en Vught. Naast de tien restaurants, die dus ditworden aangelegd met een speel- en H j zonneweide, joat het geheel nog aantrekkelijker maakt. De heer Zeeuio van der Laan heeft het vorig jaar tal van motels in Europa be zocht. De familie Van der Valk kennende behoeft er dan ook niet aan getwijfeld te worden of ook deze plannen zullen met voortvarendheid aangepakt worden. Er wordt naar gestreefd dat nog dit najaar met de bouw, zowel in Wasse naar, Eemnes als in Vught wordt be gonnen. Voor de automobilisten uit binnen- en buitenland betekenen deze plannen een belangrijke uitbreiding van de mo gelijkheid om in one land te over nachten. BENZINESTATION Bij elk motel zal ook een benzine tankstation verryzen. Vooral ook het feit, dat de automo bilisten niet direct in de drukte van de grote steden maar veeleer in een lan delijke omgeving kunnen logeren, maakt het overnachten in motels bijzonder aantrekkelijk. Naast de bouw van deze drie motels in ons land zal de heer Van der Valk ook een motel doen ver rijzen in België langs de grote Rijksweg naar Antwerpen in de gemeente Brasschaat. Dit motel verrijst bij het in 1958 door de heer Van der Valk in exploitatie ge brachte restaurant. de adventisten vormen een geheel op zichzelf staand genootschap. Het optre den van de Jehova's getuigen ziet men als een probleem, vooral wegens het provocerend karakter daarvan. Momenteel bevinden er zich in Spanje 25 30.000 protestanten, welk aantal volgens ds. Capo overigens een betrek kelijke waarde heeft, daar liet voor velen nog bezwaarlijk is voor eigen ge loof uit te komen. Het merendeel dev protestanten komt uit (te arbeidende of de middenstand, maar de ontwikkeling toont wel een voortgaande stijging in sociaal niveau. 150 Centra voor erediensten De kerken van de reformatie beschik ken momenteel over 150 centra voor erediensten, maar van kerkgebouwen of georganiseerde gemeenten is nog geen sprake. Men zou eerder van zendings- posten kunnen spreken. De samenwer king van de genoemde kerkgenoot schappen richt zich voornamelijk op de wettelijke verdediging der protestanten, hun algemene positie, en de bevordering van protestantse lectuur. Buiten Spanje onderhoudt men contacten evenzeer met kerken die wel als genootschappen welke niet bij de Wereldraad van Ker ken zijn aangesloten. Namens de vereniging „Het evangelie in Spanje" merkte ds. H. B. Meyboom, directeur van het protestants convent, op dat het niet de bedoeling der niet- Spaanse protestanten mag zijn hun ge loofsgenoten van Spanje los te pellen. „De innerlijke confrontatie van rooms- katholleken en protestanten kan voor beide kerken alleen maar goed zijn. Wij hebben elkaar nodig". Nieuw initiatief van V. <1. Valk Deze motels zullen wat dc bouw be treft weinig van elkaar verschillen, al zullen, afhankelyk van de beschikbare grond, die reeds is aangekocht, wellicht in kleine details verschillen kunnen voorkomen. De motels zullen elk 30 secties omvat ten met ruim 100 bedden, variërend van één- tot vierpersoons kamers. Alle ka mers zullen worden voorzien van het comfort dat men in deze tijd van een modern ingericht motel kan verwach ten. Telefoon, radio en een kluis zullen in elke kamer aanwezig zyn. Hierdoor zal het mogelyk zyn alle waardepapie ren en sieraden veilig op te bergen wan neer de motelgasten des avonds uit willen. De kamers zullen in twee vleugels in V-vorm worden gebouwd. De vleugels zullen twee lagen bevatten. De garages voor de auto bevinden zich aan de achterzijde onder een ruime overkap ping. De secties (kamers) op de verdie ping zullen cioor een langs de gehele lengte lopende galerij bereikbaar zün. TEKENINGEN KLAAR De heren Van der Valk sr. en diens schoonzoon, de heer J. L. M. Zeeuw van der Laan, exploitant van „De Witte Bergen" te Eemnes, vertelden ons, dat de eerste besprekingen met de ge meentebesturen reeds hebben plaats ge- 1 vonden en de schetstekeningen reeds zijn vervaardigd. GEBREK Gelet op het grote gebrek aan hotel ruimte in ons land wordt de verwach- Culturele prijs Groningen voor Hendrik de Vries De culturele prys van de provincie Groningen voor het jaar 1959 is gister middag tijdens een plechtigheid in de Statenzaal van het Provinciehuis uitge reikt door de Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, mr. W. A. Offerhaus aan de dichter-schilder-essa- yist Hendrik de Vries. Deze bekroning vindt haar grond in de overtuiging, dat deze in 1896 te Groningen geboren dich ter niet alleen door zijn streekgenoten als een zeer belangru' -^tegenwoordi ge r in de poëzie worlt beschouwd, maar ook voor geheel Nederland geldt als een figuur van büzondere betekenis. Kroestjsjef viel te Djakarta een geestdriftig en kleurig welkom van de Indonesische bevolking ten deel. Dui zenden waren ai vroeg opgekomen om de Sovjet-premier op het vliegveld en de weg naar het paleis waar de Russische gast zijn intrek zal nemen, te zien en toe te juichen. Het vervoer was gratis. Op sommige plaatsen stonden de mensen twaalf rijen dik. Alle straten waren met Indonesische en Sovjet- vlaggen versierd en op pleinen hingen reusachtige kleurenportretten van Kroesjtsjef en Soekarno. Ook huizen en winkels waren met vlaggen gedeco reerd. In de straten reden auto's met luidsprekers waardoor men de bevolking opriep Kroesjtsjef toe te Juichen. Langs de straten stonden zwaar bewapende militairen en politiemannen. Ook de auto waarin Kroesjtsjef en Soekarno naar het paleis reden, was vergezeld van een zwaar bewapend escorte. Op het vliegveld weerklonken nadat de Sovjet-premier uit het toestel was gestapt, 21 saluutschoten. Na het spelen van de volksliederen en inspectie van een erewacht hielden Kroesjtsjef en Soekarno korte toespraken. De laatste zei dat het gehele Indonesische volk strijdt om het kolonialisme van de aard bodem weg te vagen en dat het de vrede lief heeft. Kroesjtsjef antwoordde dat de „onaf hankelijke en actieve" buitenlandse po litiek van landen als Indonesië een grote bydrage tot de vrede in Azië vormt. Snoevende rede van Nasser over het Suezkanaal President Nasser heeft tijdens een be zoek aan Syrië plechtig verklaard dat ,.het Suezkanaal op geen enkele wyze open zaï staan voor Israëlische schepen of goederen". ,Als Israëlische goederen Port Said of een andere haven van de Verenigde Arabische Republiek berei ken. zullen zij aan het Palestijnse volk toebehoren Hij zed voorts het „Zionis me te zullen vernietigen, de opgeslokte delen van ons grondgebied te zullen be vrijden en de rechten van het Pales tijnse volk te zullen herstellen". BELANGRIJKE TOENEMING TARWEPRODUKTIE VERWACHT De kwestie der bijmenging Het bestuur van het Landbouwschap heeft zich gisteren verenigd met eet nota van zyn hoofdafdeling akkerbouv betreffende de tarwe regeling voor d< oogst 1960. In deze nota wordt geoeg* dat, mede op grond van een sterke uit breiding van de uitzaai van winter tarwe, (ca. 88.200 ha tegen 60.700 ha. vo rig jaar) een belangrijke toeneming var, de Nederlandse tarweproduktie word verwacht. Een verdere aanpassing van de be stemming; mogelijkheden hieraan za nooözake.ijk zyn. De hoofdafdeling zot het op prys stellen dat. behalve he hanteren van een verantwoorde ver plichte bijmenging van inlandse tarw«. waarbij wordt aangehaakt aan de nt geldende bymengingsverplichting vai 40% de vergoedingsregeling voor dt verwetking van inlandse tarwe bover. verplichte bijmenging over alle brood- bloem fabricerende bedrüven zou woi - den uitgestrekt, die vergoedingsregeling geldt nu alleen voor de bereiders var. Zeeuwse bloem en ongebuild tarwemeel De heer Knotternerus iKNLC) zei. da op het ogenblik technisch niet goed mo gelijk is. meer dan 35 40% inlands taxwe by te mengen. Daar zou z.i. ver andering in kunnen komen als wee. vroege brood'oezorging zou worden toe gestaan. Brood dat oir eet geconsumeerd wordt kan gerust 100% inlandse bloer. bevatten, meende hij. Hij merkte da&ro: op, dat de nachtarbeid in de bakkeri nu beter is geregeld dan in de tüd waar in het bezorgen van vers brood voor tier uur 's ochtends werd verboden. De heer Muntinga. voorzitter van d< hoofdafdeling akkerbouw antwoord a dat het technisch zeker wel mogelük u meer dan 35 tot 40% bij te mengen. Ht probleem zit echter in de prys. Cubaanse klacht verworper over Dominicaanse republiei De raad van de organisatie van Ame rikaanse Staten <OA.S.) heeft gister.-, een Cubaans voorstel, dat de raad zyn ernstige bezorgdheid over beweerde schendingen van de rechten van de mens in de Dominicaanse republiek zou uitspreken, verworpen. MINISTER DE POUS GAAT NIET NAAR SYDNEY Mede in verband met diverse interna tionale bijeenkomsten, welke in de be treffende periode zullen worden gehou den, heeft de minister van Economisch Zaken, de heer J. W. de Pous, beslote. geen uitvoering te geven aan zyn voor nemen tot het houden van een voor dracht op het twaalfde „internationale congres of scientific management in Sydney (Australië). Aldus een mede deling van het ministerie van Econo mische Zaken. „Schoenedoos" bij Chaillot voor 2000 journalisten (Van onze Par ij se correspondent) Toen in 1949 de Verenigde Naties voor de variatie besloten ook eens een zitting in Europa en wel te Parijs te houden, gaf de Franse regering opdracht een aantal weinig fraaie noodgebouwen op te richten, die tegen het monumentale schouwburg- en museumcomplex van het Chaillot (vlak bij de Seine en recht tegenover de Eiffeitoren) werden aan geplakt. Nadat de Verenigde Naties weer vertrokken waren, wist echter de N.A.V.O., die toen op haar beurt uit keek naar een onderdak in Parüs, be slag te leggen op deze voorlopige neder zetting. Intussen heeft ook de N.A.V.O. in Parüs een definitieve zetel gekregen en meenden de Parüzenaars, dat de heu vel van Chaillot nu toch wel elndelük zou kunnen worden schoongekrabd. De minister van Financiën had inderdaad dezer dagen al een paar miljoen ter be schikking gesteld voor de opruiming van deze noodgebouwen, waarvan de aanblik elk Jaar wat onesthetischer en zelfs on frisser was geworden. Maar er is. schünt het, nu al weer een kink in de kabel ge komen. Met het oog op de topconferen tie vanaf 16 mei &s. verwacht men een tweeduizend buitenlandse Journalisten extra in Parüs. Die moeten worden on dergebracht, terwül ieder der vier dele gaties recht zal hebben op een zaal voor haar persconferenties. Enfin, het oog is I opnieuw op de barakken in de vorm van een lange schoenedoos. gevallen, die ruim tien jaar geleden „voorlopig" bü de Seine-oevcrs werden neergezet. Diplo matie en stedenschoon zullen tak Parüs nu nog een paar maanden langer op ge spannen voet met elkaar blüven ver keren 1 MARKTBERICHTEN LEIDEN, 18 februari Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Per 100 kg.: Ap pelen 16. andijvie 58-59, boerenkool 36-42. rodekool 32-39, gelekool 19-24. prei 70-87. 6plnazie 122-124, stoofsla 59-128. waspeen 18-40, witlof 3-72. Per 100 stuks: sla A 4- 22. Per 100 bos: peterselie 24-25, eeldery 11-13, uien 7-21. AALSMEER. 17 februari C.V. Cen trale Velling GA. Snübloemen: Seringen: Stepman 71-130, Legray 39-60, blauw 50- 130 per tak. Forsythia 25-65. Sneeuwballen 30-71, Prunus Triloba 20-64, Prunus Ser- rulata 70-196 per tak. Euphorbia 46-110. Calla 35-90. Amaryllis 25-59, Bouvardla 20 -37. per stuk. Freesla 60-160, Cyclamen 55-130, Iris 90-200, per bos. Anjers: rood 15-39, roze 15-39, wit 15-35, per stuk. Ro zen: Better Times 50-100, Rosalandla 50- 105, Edlth Helen 60-110, Parel van Aals meer 50-105, Geh Dulsberg 60-150, Pecht- old 25-48. Verschuren 30-65. Towny Gold 50-100, Mad. Olman 50-100, Stokman 45- 80 per stuk. BARNEVELD, 18 februari Elervelllng SBE: aanvoer 434.875 stuks. Handel vlug. Prijzen: eieren van 67 tot 60 gram 8.60 9 10. 60/65 gr. 9.08—9.76, eendeëleren 65/ 72 gr. 8.659.41, alles per 100 stuks. Coöp. Veluwse Elervelllng Barneveld-Ede weekaanvoer 1.100.000 stuks, waarvan er thans 405.536 stuks geveild werden. Pr(j- zen: eieren van 54 60 gr. 8.519.30. 60 65 gr. 9.36—9 93. 65 71 gr. 9.93—10.76. alles eer 100 stuks. lermarkt: Aanvoer 1.650.000 stuks. Han del redelijk. Eieren van 57/66 gr. 9.10 10.25. algemene prijs 9.55 per 100 stuks, kiloprijs 1.57, basis 61 gr. BOSKOOP, 15 februari „De Boskoop- sche Velling": Forsythia 39-37, Idem II 24-26. idem III 2417 per tak. Idem per bos 39-80; Atlone 15-47 per kop. KATWIJK AAN DEN RIJN. 17 februari Groenteveiling: waspeen A 1 (per kist» 1112.90. Idem A 2 3.80—8.40. idem Bi 11.70_13.40, Idem B2 1.80—4.40. Idem Cl e.809.10. Idem C2 4.204.60. boerenkool I 44, Idem II 3840. groenekool II 16—38. knolseldery (per 100 st.) 11—52. spruiten Al 39—99, Idem A2 29—87, breekpeen B (pe rkist) 5.40, Idem C 6.30. sjalotten 19, kroten II (per kist) 3.20—3.30, prei A 50— 74. uien (per kist) 1.504.40. witlof I 34 —41, Idem II 24—34, aardappelen (per kist) 3.204. rodekool I 2940. rodekool II 2434, gelekool 1825. gelekool II 12— 18. Aanvoer waspeen 142.000 kg., waarvan 102.000 kg. voor export werd verkocht. ROELOFARENDSVEEN. 17 februari Bloemenveiling: BI. Druifjes 16-31. Fre sia's 61-1.09. Anemonen 58-72, Irissen 1.60 -1.65 NarcissenEarly Glorie 52-77, King Alfred 65-85. Carlton 70-80, Semper Avan- tt 61-66, L Koster 46-58, Buxton 50-61, Früllngh 80-84, Fortuna 60-66. Tulpen: Purper Copland 87-1.01. Wlntergold 75-96. Apeldoorn 1.30-1.55. Lustige Wltwe 1.30- 1.55. Rose Copland 72-96, Br. Star 49-58, Dellce 83-91, v. d. Eerden 75-95, Edith Eddy 82-1.06. Zenober 70-83, Weber 75-80, Queen Elizabeth 1.30-1.35. Golden Harvest 1.01-1.21. Sabaros 1.00-1.05. Nanse 90-98. Hlldcgarde 71-66. Preludium 78-84, Kor- nlforls 91-1 OU. White Sail 95-1.19, Paris 1 20-1.30 Dubb. Tulpen 80-98 per bos. Prunus 17-19. Gerbera 18-19, Am. Anjers 19-36 per stuk. Witlof I 31-36 .Idem II 19-29. RIJNSBURG, 17 februari Bloemen veiling Flora: Tulpen: Lustige Wlttwe 115 -120 .Edith Eddy 110-120, v. d. Eerden 90-100. Copland 110-120. Snowdon 135- 140. Montgomery 140-145. Cordell Hull 120 -130, Carara 125-130. Demeter 126-130. Queen of the Night 130-135, Alberlo 120- 125, Golden Harvest 120-125, Topscore 120 -125, Prunence 125-130, Parade 200, Rembrandt 75-80, King Alfred 70-75, For tuna 85-90. Victoria 70-75, Hyacinten 80- 105. Freesla: Buttercup 75-80, Snow Queen 120-125. Irene 115-120. Souvenir 100-1- alles per bos. Hyacinten :Plnk Pearl 18-- Nevea 22-24, Anne Marie 18-20, Blsmm 18-20 per stuk. Am. Anjers: 81m Red 24. Sim roze 18-25. Sim wit 22-24, per 1( Groenteveiling: rodekool 25-44, geleko. 20-27. groenekool 30-42, boerenkool 17-4. waspeen A 20-65. Idem B 30-60 per kilo Knolselderij 20-38. TER-AAR. 17 februari Groentevei ling. Witlof I 30—41. Idem II 18—30, ld. steK 6—18, spruiten 5057 Idem b 87— 41 .Idem afw 25. rodekool 31. wittekool 12, waspeen 2835. Idem B 16. ulcn 14. alles per kg. Sla 30. knolsalferü 3843. alles per stuk. Radys 25 per bos. Boeren kool 1.501.70 per klst. Idem 2936 per Bakje.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5