Bouw van 158 woningen in Leiden Zuidwest „Plankeniers" andermaal op Leidse planken A. de Wit's Handelshuis FIFTY-FIFTY Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 18 februari 1960 Tweede blad no. 29978 Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde En wederom met groot succes Dat „De Plankeniers" heel wat in hun mars hebben bewezen zij gisteravond, toen zij voor het Litteris-publiek, thans met het blijspel „Mr. Bolbecen haar echtgenoot" van Georges Berr en Louis Verneuil, wederom uitstekend voor de dag kwamen. Louis Verneuil. pseudoniem van Louis Collin de Boenge (18931951) was een Frans toneelschrijver en een der voor naamste leveranciers van het 'boulevard theater. Hij schreef ongeveer tachtig stukken, waarvan negentien in samen werking met de ruim 25 jaar oudere Franse toneelspeler van grote reputatie van de Comedie, Franpaise Georges Berr die in 1942 overleed. Dat de combinatie de grote amuseur Verneuil met de door gewinterde toneelspeler Berr een aan trekkelijke oogst kan opleveren, daar van was de door „De Plankeniers" ge geven voorstelling een éclatant bewijs. Het gaat in hoofdzaak om het feit dat mevrouw mr. Colette Bolbec, na een jaar van welhaast volmaakt huwelijks geluk zich na het eerste succes méér tot de balie dan tot het huisgezin voelt aangetrokken. Haar vernuftige en schit terende pleidooien bezorgen haar een grote vermaardheid en als het doek voor de eerste maal opgaat, bevindt zij zich op het toppunt van haar roem. De heer Edm. Bolbec, haar echtgenoot voelt zich veronachtzaamd en te kort gedaan en na een uiterst vermakelijke verwikkeling slaagt hij erin zijn vrouw te bewegen afstand te doen van haar onbetwistbare successen als advocate en een nieuw huiselijk leven te beginnen. En al gaan Edmond Bolbec's eerste schreden op het hervonden pad niet direct over rozen, dank zij zijn wijsgerig Inzicht weet hij het dreigende gevaar nog juist op tijd af te wenden. Bijbel- en wereldgeschiedenis ZONDAGMORGENPROGRAMMA BIJZONDER KERKEYVERK In de aondagmorgentoijeenkomst van de commissie Bijzonder Kerkewerk van de Hervormde Gemeente in het Luxor- theater zal ditmaal aandacht worden ge vraagd voor: ,3ijbel en wereldgeschie denis". De verhouding van Israël tot de an dere volken, de toekomstverwachting van de profeten, de leiding die de bij- belschrijvers in het wereldgebeuren aan God toekennen, de vragen naar de zin en de achtergrond van onze geschiede nis, de spanning en de angst t.a.v. de technische bewapening dit zijn slechts enkele grepen uit de veelheid van ge dachten, die het onderwerp ,3ijbel en wereldgeschiedenis" oproept. Dr. H. Berkhof, bekend om zijn publi- katies op het gebied van bijbel en ge schiedenis, zal een uitvoerige inleiding houden. De verder beschikbare tijd zal be stemd, zijn om bezoekers met hun vra gen en opmerkingen aan het woord te laten. Afscheid K. van Staden VAN MARKT- EN HAVENDIENST Hedenmorgen nam de heer K. van Staden, brugwachter 1ste klasse, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid van de Markt- en Ha vendienst. Om half elf waren vele colle ga's van de heer Van Staden bij elkaar gekomen in de kamer van de directeur in het Waaggebouw. Meer dan 40 jaar is Van Staden in dienst van onze plaatse lijke overheid en in december 1958 ont ving hij dan ook de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau voor 40 jaar trouwe dienst. De directeur, de heer M. Weima wees erin zijn toespraak op, dat de heer Van Staden ruim veertig jaar in gemeente dienst is geweest en in december 1958 een Koninklijke onderscheiding ontving. Spreker memoreerde, dat Van Staden in alle rust en vol ijver zijn arbeid in dienst van de gemeente had verricht. Hij heeft vele veranderingen in de dienst mogen meemaken. Sociaal gezien vondt er een ware revolutie plaats. Moge het U gegeven zijn nog vele jaren in goede gezondheid van de welverdiende rust te genieten, aldus de heer Weima. Namens de Personeelsvereniging sprak de heer A. de Bruin, die de heer Van Staden prees als een humaan col lega. De adj. directeur de heer T. C. Sonnenberg, sloot de rij van sprekers en merkte op, dat vele jongeren een voor beeld kunnen nemen aan een man als Van Staden, die in rust en trouw zijn arbeid verrichtte. Uit een hok achter in de tuin van perceel Van de Sande Bakhuyzenlaan 22 zijn drie geringde postduiven gestolen. Vier dagen geleden was daar reeds eer der een postduif ontvreemd. De politie volgt een spoor. PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de Genees kunde op proefschrift getiteld „De vroe ge ontwikkeling van het middenoor", de heer J. F. Goedbloed, geboren en wo nende te Oegstgeest. ,.De Plankeniers" hebben van dit typisch Franse stuk, dat door P. Mols vlot werd vertaald, een uitnemende voorstelling gegeven, die direct bij het publiek insloeg. Kees Lange weg bereikte een voor ama teurs zeldzame hoogte in zijn uitbeel ding van Edmond Bolbec. Opmerkelijk waren zijn grote natuurlijkheid en z'n speelse en lichte toets, die de aange boren levenswijsheid van deze figuur evenwel nimmer in de weg stonden. Jamine Peters was hem als Mr. Co- lette Bolbec volkomen waardig; dezelfde gemakkelijkheid en lichte. Franse speel wijze. Beiden gaven voortreffelijke staaltjes van sluitend samenspel te zien» Miep Kraakman deed weinig voor hoofdrollen onder, zij typeerde vlot en levendig de in een echtscheidingspro cedure gewikkelde Cécile Pointet. Van Henk Vingerhoed zagen wij een vermakelijke en sterk volgehouden cliënt Rebiscoul en van Ruud Brakelé (die tevens het goedgel ij kende portret van Mr. Bolbec schilderde) een aan vaardbare vertolking van Robert Valen tin. Dr. Magda Kramsen van Liesbeth Mevdes hadden wij gaarna wat meer zelfverzekerheid gezien; Jan Terscheg ge t als de huisbediende Arthur ver richtte zijn taak naar behoren, doch liet ons in het onzekere was zijn leef tijd betreft. De regie van mr. H. W. J. Sonius ken merkte zich door goede mise en scène, vlot tempo, juiste spelopvatting en doorlopend goed samenspel. Het in fraaie stijl uitgevoerde decor was van Theo Genemans. Het publiek beloonde Kees Langev^eg in het eerste bedrijf met een verdiend „open doekje" en huldigde staande de spelers aan het slot met een enthousiast en langdurig applaus. Vandaag en za terdag a.s. volgen herhalingen van dit goed gespeelde, hoogst amusante blij- pel. BH. DERDE CONCERT TOONKUNST „Quintetto Boecherini" Op het derde abonnementsconcert der Maatschappij voor Toonkunst, dat vrij dag 26 februari in de Stadsgehoorzaal plaats vindt, musiceert het „Quintetto Boecherini" (twee violen, altviool en twee celli) dat werken zal uitvoeren van Haydn, Bach (Kunst der Fuge), Hinde- mith en Boecherini. Kerkelijk Leven GEREF. KERKEN Tweetal te Leeuwarden (vac. C. van der Woude) E. J. Oomkes te Schiedam en W. Dlepersloot te IJmulden. Beroepen te Den Bommel J. Jeurlng. kand. te Emmen. Aangenomen naar Erica J. de Hoop, kand. te Harderwijk, die bedankte voor Eerne- woude. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Hen 'rik Ido Ambacht D. Visser te Rotterdam-zuid. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Tweetal te Brulnisse H. Ligtenberg te Rotterdam-west en Chr. van de Woestijne te Barneveld. Een ruime keuze Wasmachines - Centrifuges Wringers OUDE VEST 111 - TEL. 25328 JAARVERGADERING AFDELING LEIDEN EN OMSTREKEN Gisteravond hield de afdeling Leiden e.o. van de Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde in café-restaurant „In den Vergulden Turk" haar jaarver gadering. Na een hartelijk woord van welkom, sprak de voorzitter, de heer J. H. Smit, er zijn teleurstelling over uit, dat de belangstelling van de leden voor de jaaroverzichten en de plannen zo ge ring is. Na voorlezing van de notulen, werd met algemene stemmen besloten om aan het propagandafonds, dat is ge sticht ter gelegenheid van de komende tentoonstelling „Floriade-Rotterdam" een bedrag van f 50.over te maken en een drietal „Sieboldt-medailles" be schikbaar te stellen voor inzenders van Japanse gewassen op deze tentoonstel ling. De heer Smit bracht verslag uit van de bijzondere algemene vergadering, die door hem als afgevaardigde van de afd. Leiden werd bijgewoond en deelde o.m. mede, dat het voorstel om de con tributie met f 1.per jaar te verhogen met grote meerderheid van stemmen werd aangenomen; het landelijke or gaan zal in het vervolg maandelijks verschijnen. Ook deze avond had een aantal leden weer mooi eigen gekweekt materiaal ter beoordeling ingezonden. De jury, be staande uit de heren N. de Leeuw, C. v. d. Werf en G. Hogervorst, kende de hoogste lof toe aan de heren A. Hofman (hyacinten-kweek), H. Griffioen (tul pen-kweek) en J. H. Smit (assortiment cactussen) Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer W. R. Oudshoorn, bleek, dat de afdeling Leiden e.o. in 1959 bijzonder actief is geweest. Naast een aantal zeer geslaagde excursies, werden vele leer zame en interessante inleidingen gehou den. Het jaarverslag van de penning meester, de heer N. de Leeuw, gaf reden tot gepaste vreugde en goede verwach tingen voor het komende jaar. Het ba tig saldo bedroeg f 519, terwijl het z.g. tentoonstellingsfonds f 1050 groot is. De te verwachte saldo-vermindering in 1960 zal gedeeltelijk worden gecompenseerd door de contributieverhoging, waarvan f 0.50 per lid ten goede zal komen aan de afdelingskas. In de vacature, ont staan door het overlijden van mevr. M. J. Povel, werd met meerderheid van stemmen de heer A. Hofman gekozen. Het periodiek aftredende bestuurslid, de heer G. Hogervorst, werd herkozen. De voorzitter deelde nog mede, dat hij aan het hoofdbestuur de suggestie had ge daan om, in navolging van de z.g. „boe- kenbon", ook de invoering van een „bloemenbon" in studie te nemen. Juridische voordracht In het kader van de voordrachten voor afgestudeerde juristen van de Ne derlandse Universiteiten, die mede toe gankelijk zijn voor notarissen, kandi daat -notarissen, bestuursambtenaren, ambtenaren van de belastingdienst en andere belangstellenden, spreekt woens dag 24 februari a.s. des avonds van 7.45 tot 9.30 uur in het juridisch studie centrum „Gravensteen" (ingang Ge- reóht) te Leiden, prof. mr. W. L. Haardt over het onderwerp: ,.De handhaving van industriële eigendomsrechten in het burgerlijk geding". ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kand. ex. Nederlandse taal- en letterkunde de heer M. Lang broek (Wassenaar); doet. ex. Neder landse taal- en letterkunde de heer M. V. Boon (Oegstgeest). Uitstekend mevrouw, meneer, ik hoor 't steeds meer! Flinke hap uit bouwcon tin gent 1960 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Laurentius Franclscus Josephus Maria, hi. van J. H .A. Goddijn en M. J. T. Meijer; Frederique Valentine Catharlna Maria, dr. van j. J. Dingjan en F. M. J. H. Kupers; Yvonne Deslree, dr. van L. Banning en A. M. de Ruiter; Hendrik, zn. van H. Hartevelt en P. Taffijn; Alexandra Déslrée, dr. van A. Ruben en G. H. Somer Huibert Willem, zn. van H. A. van Ingen Schenau en A. Y. Mollema. OVERLEDEN J. M. N. Vrouwes. 83 Jr.. man; J. den Otter. 27 Jr.. man; G. van de Goede. 60 Jr.. echtgenote van L ,B. Noort; A. Muil wijk, 80 Jr., man; L. J. Wlttenaar, 65 Jr., echtgenote J. Ruilgrok; J. Hoen, 62 Jr., man; C .A. M. Looljesteijn, 11 Jr., dochter: A. M. Noorderloos, f7 jr.. nan; N. Krispijn, 63 Jr., man. Voor 1960 nog slechts een toewijzing van 92 woningwetwoningen in portefeuille Slechts enkele dagen nadat B. en W. officieel bericht ontvingen van het Leiden voor 1960 toegewezen contingent woningwetwoningen (250), ging op een terrein in de omgeving van de 5 Meilaan de eerste proefpaal de grond in voor de bouw van 126 flatwoningen, welke uit dit contingent zullen worden gebouwd. In de onmiddellijke omgeving van deze flatwoningen resp. in drie- en vierwoonlagen zullen bovendien nog 32 eengezinswoningen verrijzen. Met dit totale aantal van 158 woningen gaat een flinke hap uit het onze gemeente dit jaar toegewezen contingent woningwetwoningen. Nog voor slechts 92 van deze woningen berust bij B. en W. een toewijzing in portefeuille. Met het oog op de huidige woningnood er zfjn nog altijd een 4000 woningzoekenden een bedroevend klein aantal, al zal dan de woningbouw in de particuliere sector gestimuleerd worden. Het is dan ook bepaald teleurstellend, dat onze gemeente, in tegenstelling mei 1959, voor dit jaar bijna 100 woningwetwoningen minder kreeg toegewezen. Terwijl de aan de Sweelinc„.iaan en Peter van Anrooystraat te bouwen een gezinswoningen, evenals de flats naar een ontwerp van architect D L. Land man, alle van eenzelfde type zijn, zijn de flatwoningen onderverdeeld in vijf typen, voornamelijk gerangschikt naar het aantal sloopplaatsen. Al deze wonin gen. welke geprojecteerd zijn langs de Valeriusstraat, de 5 Meilaan, de J. Rönt- genstraat en de Peter van Anrooystraat, krijgen een onderverdieping, welke voor de helft bovengronds wordt aangebracht Voor iedere flat is een ruime bereplaats in het plan opgenomen. Bij de opzet van dit project is veel open ruimte uitge spaard voor groenversiering tussen de woningen, hetgeen de factor licht en lucht ten goede zal komen. Bovendien is gestreefd naar een juist contact tussen hoog- en laagbouw. De op de hoek van de Valerius straat en Sweelincklaan geprojec teerde flatbouw Ligt het in de lijn der verwachtingen, dat de eengezinswoningen aan het einde van dit jaar voor bewoning gereed zijn. medio 1961 moeten de flatwoningen wor den opgeleverd. Met het totstandkomen van deze bouw nadert Leiden ook in deze om geving letterlijk en figuurlijk de grens van zijn kunnen. Hoewel er nog ruim te voor één of meer gebouwen van openbaar nut (kerk- en scholenbouw) is gereserveerd en er o.a. in de om geving van het Bevrijdingsplcin nog plaats is voor flatbouw, ligt de ge meentegrens van Voorschoten „vlak naast de deur". 20 stuks 75 ct Met K. en O. achter het ijzeren gordijn Causerie over Bulgarije Voor de leden van K. en O. werd gis teravond in de foyer van de Stadsge hoorzaal door Han en Wina Born een causerie gehouden, opgeluisterd door een kleurenfilm en Bulgaarse muziek, over „Naar onbekend Bulgarije. Om beurten vertelden de heer en mevrouw Born iets over hun ervaringen in deze Russische satellietstaat. Hun manier van reizen is totaal verschillend van andere toeristen. Zij zoeken de realiteit van het dagelijkse leven in een land en reizen daartoe het liefst per trein, waar door men al direct in contact komt met de bevolking. Wina Born schetste de historische ontwikkeling van Bulgarije, waar de muziek altijd de belangrijkste plaats heeft ingenomen. Van de tiende tot de veertiende eeuw was het een tsarenrijk, dat zich uitstrekte tot ui Al banië. In die periode kende het land een tijd van grote culturele bloei. Daar na werd Bulgarije door de Turken on- I der de voet gelopen. In de zestiger jaren j van de 19de eeuw kwam het nationaal j volksgevoel sterk op en brak er een al gehele opstand uit, die op gruwelijke wijze door de Turken werd neergesla gen. Alle hoop was toen op Europa ge vestigd, doch het enige land dat zich achter de opstandelingen schaarde was Rusland. Na een guerilla-stnjd in het gebergte in het westen van het land, I werd de beslissende slag geleverd en in 1878 was de bevrijding een feit. Mis schien kan men dan begrijpen, dat de wrok jegens de Turken nog steeds in de harten van de Bulgaren voortleeft. I Vandaar dat van alle Balkanlanden de muziek in Bulgarije nog het minst on der Turkse invloed staat. Het meest typische van Bulgarije vond het echt paar Born de aanblik van lange ryen op het land werkende vrouwen. De landbouw is coöperatief georganiseerd, hoewel dit veel moeite en strijd heeft gekost, omdat de boeren zeer sterk aan hun stukje grond waren gehecht. Ten slotte waren het de vrouwen, die hun mannen overhaalden. Een speciale be koring hebben ook de volksdansen. Als men in dit land muziek hoort moet men dansen; eerst de mannen en daarna de vrouwen. Mevrouw Bom had vooral bewonde ring voor de enorme sprongen, waarmee de mannen zich in deze dansen uitleven. De vrouwen dansen veel ingetogener en met kleine pasjes. Dat ook de heer Bora onder de invloed van de Bulgaarse mu ziek was gekomen, bleek wel uit het feit, dat hijzelf in het Bulgaars enkele volks liedjes ten gehore bracht. Tot slot van deze avond werd een kleurenfilm ver toond waardoor men een indruk kreeg van de verscheidenheid van landschap pen. Nu eens uitgestrekte vlakten, dan weer steile rotsgebergten. Tevens kon men zien hoe de volksdansen door de Bulgaren in hun kleurrijke klederdracht worden uitgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3