„Voor overheid en particulieren op sportgebied nog enorme taak" WEERBERICHT SPORTNOTA EINDELIJK VERSCHENEN Met realisering van voorgenomen maatregelen geruime tijd gemoeid Dr. Van Roy en is verontwaardigd over de negatieve resultaten Sprake van onverbloemde discriminatie CARYL CHESSMAN HEEFT DE STRIJD THANS OPGEGEVEN Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 18 FEBRUARI 1960 No. 29978 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De zo lang verwachte nota over de lichamelijke vorming en de sport is nu eindelijk verschenen. Vijf jaar geleden werd deze ,-sportnota" zoals ze vaak genoemd wordt reeds aangekondigd. De bestedingsbeperking stak echter ook hier een spaak in het wiel. De regering achtte het beter met de indie ning nog wat te wachten. „Want mogelijk gewekte verwachtingen zouden toch niet gehonoreerd kunnen worden Maar nu is het lijvige werkstuk, dat met bijlage en bijbehorende publikaties bijna tweehonderd pagina's telt, toch bij de leden van de Tweede Kamer bezorgd. Meer dan sportnota Onvermijdelijk, dat er nog tekorten zijn En reeds in het eerste hoofdstuk komen deze Kamerleden een omschrij ving van de taak tegen, zoals de rege ring zich die ten opzichte van de sport voor ogen stelt. ,J)e lichamelijke vorming en de sport" kunnen in hoge mate bevorder lijk zijn voor de ontwikkeling van de menselijke persoon", zo staat er te lezen. „Dienovereenkomstig heeft de overheid belast met de zorg voor het algemeen welzijn van de burgers tot taak de mogelijkheid te scheppen tot een zo doelmatig mogelijke lichar melijke vorming en sportbeoefening De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals en de staatssecretarissen van O., K. en W., mr. Y. Scholten en de heer G. C. Stubenrouch, die hun handteke ningen onder deze nota geplaatst heb ben, leggen daarna die taak van de overheid in zeven punten vast. 1. Het bevorderen van de lichamelijke vorming in schoolverband, o.a. door het treffen van regelingen betref fende de inrichting van leerplannen, de opleiding van leerkrachten, de bouw en aanleg van accommodaties en het toezicht op het onderwijs in de lichamelijke oefening. 2. Het bevorderen van de lichamelijke vorming en de sportbeoefening in het verband van de universiteiten en hogescholen. 3. Het verlenen van medewerking aan de provinciale en gemeentebesturen inzake de bouw en aanleg van ac commodaties ten behoeve van de lichamelijke vorming en de sport. 4. Het doen verrichten van sociogra fisch en statistisch onderzoek in verband met de personele en mate riële voorzieningen op het onderha vige gebied. 5. Het bevorderen van de wetenschap pelijke bestudering van de proble matiek van de lichamelijke vorming en de sport en het bieden van steun aan voor dit gebied van belang zijnde onderzoekingen van pedago gische, medische of technische aard. 6. Het verlenen van steun en mede werking aan landelijke organisaties, die werkzaam zijn op het gebied van de lichamelijke vorming, de sport en de medische sportkeuring. T. Het bevorderen van de opleiding van sport- en spelleiders door het verlenen van steun aan organisa ties, die zich deze opleiding ten doel stellen, en door instandhouding van daartoe bestemde instituten. Het zou bepaald onjuist zijn op het nu ingediende werkstuk het etiket sportnota van de regering" te plak ken. Immers deze nota valt uiteen in drie stukken. Natuurlijk wordt er ruime aandacht besteed aan de sport. Maar zoals u elders in dit blad kunt lezen ook zijn er uitvoerige beschouwin gen gewijd aan de lichamelijke vor ming in schoolverband (zowel die op de lagere school als die op de univer siteit) en buiten schoolverband. Daardoor is de strekking van deze nota dus veel wijder dan de specifieke sportnota's, die opgesteld werden door het Nederlands Olympisch Comité en de Nederlandse Sportfederatie. Op grond van de in deze nota ver werkte feitelijke gegevens komen de minister en de beide staatssecretaris sen in hun slotbeschouwing tot de con clusie, dat de lichamelijke vorming en de sport zich in volle ontwikkeling be vinden en dat zich dienaangaande sinds het einde van de tweede wereldoorlog veel belangrijke wijzigingen ten goede hebben voorgedaan. Volgens staats secretaris Scholten is met deze nota voor de eerste maal de sport in ons land „geïnventariseerd". De resultaten waren volgens hem verrassend, „soms positief, soms ook negatief". De tekor ten aan sportaccommodatie zijn nog zeer ernstig, aldus de staatssecretaris tijdens de bespreking van de nota van de pers, maar nochtans minder ver ontrustend dan hy zelf had gevreesd. Nog tekorten Dat blijkt ook wel uit het vervolg van de slotbeschouwing van de nota. Gelet op de zeer snelle groei, die zowel het onderwijs als de sportbewe- ging na de bevrijding hebben doorge maakt, alsmede op de vele moeilijk heden, verband houdende met de be schikbare financiën, arbeidskrachten en bouwmaterialen, achten zij het alles zins begrijpelijk en tevens onvermij delijk, dat zich ten aanzien van de materiële en de personele voorzienin gen nog tekorten voordoen. De bewindslieden zijn van oordeel, dat op dit terrein zowel voor het par ticulier initiatief als voor de overheid, ten dele in onderlinge samenwerking, nog een omvangrijke taak valt te ver richten en dat daarmede een geruime tijd zal zijn gemoei Ten aanzien van de uitvoering van HAGENAAR WINT f. 277.000 IN DUITSE „LOTTO" (Van onze Haagse redactie). Het bedrae van f 277.000 is ten deel gevallen aan een 39-jarige Haagse bedrijfsleider van een glashandcl, als tweede prys in de Duitse cijferloterij „Lotto". Reeds een jaar lang speelt hij elke week voor de som van één mark (ongeveer negentig cent) in de loterij mee en steeds vult hy dezelfde zes cijfers in. Eind januari trof hij doel, toen hij vijf van de zes getal len goed had geraden. Het bleek, dat voor de eerste prijs die week slechts één gegadigde was, waar door het bedrag dat onder de tweede prijswinnaars moest worden verdeeld, aanzienlijk steeg, aangezien de hoofd prijs volgens de Duitse wet niet groter dan een half miljoen mark mag zijn. De tweede prijs werd daardoor 307.000 mark groot. Meer bewolking De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Meer bewolking met later plaatselijk enige neerslag. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Vannacht lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 19 februari Zon op: 7.50 uur; onder: 17.59 uur. Maan op: 0.59 uur; onder: 10.55 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.43 en 20.60 uur. Laagwater te 3.15 en 15.45 uur. Dit nummer beetaat uit 20 pagina's de in de nota aangegeven maatregelen, die alsnog moeten worden getroffen teneinde een gunstige ontwikkeling op het gebied van de lichamelijke vor ming en de sport te bevorderen en te versnellen, vestigen de minister en de staatssecretarissen er de aandacht op dat het tempo van de uitvoering van verschillende dezer maatregelen niet nauwkeurig kan worden aangege ven. Zo worden de bouwvoorzieningen uiteraard beïnvloed door de spanning van de bouwmarkt, terwijl een aantal financiële consequenties ieder jaar by de vaststelling van de begrotingen van Ryk en gemeente moeten worden be zien. Bestandscommissie verklaart Israël schuldig De gemengde bestandscommissie heeft Israël schuldig verklaard aan de inci denten in het begin van deze maand in het Syrisch-Israëlisch grensgebied, zo meldt Radio-Cairo. De commissie meent dat de actie van de Israëlische troepen op 1 februari tegen het dorp Tewfik in de gedemilitariseerde zone, een „fla grante schending van de bestandsbepa lingen" was. De bestandscommissie heeft de Israëlische autoriteiten verzocht alle militaire stellingen in de gedemilitari seerde zone te ontruimen en af te bre ken, aldus de Egyptische radio. Naar aanleiding van deze veroorde ling heeft het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken het eerste rapport gepubliceerd van de waarnemers der V.N. die hadden bevonden, dat het dorp Tewfik, dat door Syriërs was bezet, om geven was door stenen borstweringen en loopgraven. Zoals gemeld hadden de Israëliërs de Syriërs verweten dat zy het dorp hadden versterkt. In het eerste rapport van de V.N. was ook niet ge sproken van doden. In de resolutie waarin Israël wordt veroordeeld, is echter sprake van twee doden en twee gewonden aan Syrische zyde. Na weigering landingsrechten „Ik ben bijzonder teleurgesteld en verontwaardigd over de negatieve resultaten van de luchtvaartonderhandelingen tussen de Ver. Staten en Nederland", aldus verklaarde dr. J. H. van Royen, de Nederlandse ambassadeur in Washington, die gistermiddag met het KLM-toestel uit New York op Schiphol aankwam. „Ik heb minister Herter een memorandum overhandigd, waarin de tekst van de motie zoals deze door de Tweede Kamer is aanvaard, was opgenomen. Ik heb de Amerikaanse minister in lichtingen verstrekt over de verklaring, die minister Luns onlangs over deze aangelegenheid in de Kamer heeft af gelegd. Minister Herter heeft mijn ver klaring aangehoord, maar hij heeft mij bepaald geen hoop gegeven dat het ver zoek binnen afzienbare tyd toch nog zou worden ingewilligd. Eerlijk gezegd, de Amerikanen hebben ons van het be gin af gewaarschuwd, dat de zaak er niet goed voor stond. De Nederlandse delegatie heeft tijdens de onderhande lingen ronduit kunnen spreken. De Ame rikanen begrijpen onze houding, onze verontwaardiging. Ik ben ervan over tuigd, dat Nederland uiteindelijk lan dingsrechten op Los Angeles zal ver krijgen, maar ik kan zeker op dit ogen blik niet aangeven wanneer". Vier „poorten' Uitvoerig ging dr. Van Royen vervol gens in op de argumenten welke van Amerikaanse zyde zijn aangevoerd. De Amerikaanse lof voor de KLM De Amerikaanse academie voor internationale zaken, een particu liere organisatie in San Francisco, heeft dezer dagen een „Staatsal manak" het licht doen zien, die velerlei wetenswaardigs over alle landen en vele belangrijke perso nen bevat. De K.L.M. komt in deze uitgave goed aan haar trek. De almanak noemt de Nederlandse luchtvaartmaatschappij in zijn „eresectie" de „koningin van de lucht" en de „beste luchtvaart maatschappij ter wereld". houden aan de mogelijkheden welke door de beide landen op dit gebied ge boden worden. Daardoor komt men in Amerikaanse luchtvaart wil zich nu en conflict met de Nederlandse opvatting in de toekomst concentreren op vier immers onze economische basis is voor grote Europese toegangs- of uitgangs-1 een belangrijk deel gebouwd op het vrije poorten, n.l. Parijs, Londen, Frankfort verlenen van internationale vervoers- en Rome. Amsterdam is daar beslist diensten in de wereld' niet bij. Hun politiek gaat dus die rich ting uit en het verstrekken van hun dingsrechten aan de K.L.M. zou plannen doorkruisen. Vervolgens verklaarde dr. Van Royen: „Het afwijzen van het verzoek van Ne derland is een onverbloemde discrimina tie van ons land, dat klein en econo misch niet zo een machtig potentieel achter zich heeft staan, ook niet op het gebied van het luchtverkeer, eigenlijk komen de Amerikanen rond voor dit standpunt uit. Een derde argument van Amerikaanse zijde is om in het luchtverkeer geen li beralisatie toe te passen maar zich te Dr. Van Royen betoogde dat de Ne- lan- derlandse delegatie de onderhandelingen Prinses Irene heeft gistermiddag in Amsterdam het eerste werkstu denten-benzinestation aan de Zee- burgerdijk in gebruik gesteld. De Prinses tankt als openingsceremo nie een uit 1918 stammende Calcott onder het goedkeurend oog van burgemeester mr. G. van Hall. uitstekend heeft gevoerd, en er niet meer uit heeft kunnen halen. Op een vraag of de Nederlandse delegatie bereid was vervoerscijfers van de K.L.M. over te leggen .antwoordde dr. Van Royen dat men dit onder zekere voorwaarden I zeker gaarne had willen doen. Maar het verstrekken van statistisch materiaal zonder van te voren het eens te zijn aan welke eisen de cijfers dienen te beant woorden is niet mogelijk. Dat Nederland openlijk uiting geeft aan zijn teleurstel ling heeft niets te maken met de wer kelijke verhouding tot onze bondgenoot, noch heeft dit consequenties voor onze NAVO-verplichtingen. De onderhavige aangelegenheid moet worden gezien in de juiste proporties, meende dr. Van Royen. De Nederlandse ambassadeur is naar ons land gekomen om contact op te nemen met het Departement van Bui tenlandse Zaken en met de regering. Hij deelde nog mede dat in beginsel besloten is tot het bouwen van een nieuwe kanselary in Washington, maar men zoekt nog naar de juiste plaats. Men hoopt binnen twee maanden iets te kunnen vinden. Hij houdt nog steeds zijn onschnld vol Gouverneur Brown niet naar Squaw f alley Het Amerikaanse Hooggerechtshof in Washington heeft gisteren het vijftiende appèl van de ter dood veroordeelde Caryl Chessman ver worpen. De executie van Chessman is vastgesteld op morgenochtend. Reeds zeven keer werd een executiedatum vastgesteld. Het Hoogge rechtshof van Californië heeft gisteravond laat geweigerd gouverneur Brown van deze staat aan te bevelen Chessman gratie te verlenen. Het Hof nam dit besluit met vier tegen drie stemmen, nadat bijna twee uur over het gratieverzoek van Chessman was beraadslaagd. Het blijft echter in theorie mogelijk- dat gouverneur Brown toch nog gratie ver leent. Indien dit niet het geval is, moet Chessman morgen om 19 uur Ned. tijd in de San Quentin gevangenis sterven. Zestig journalisten zullen dan de terechtstelling gadeslaan. Gouverneur Brown ontvangt dagelijks enorme hoeveelheden brieven en telegrammen, die voor het grootste deel ten gunste van Chessman zijn. Een beeld uit het radioprogram ma Dit is Uw leven" waarvan ditmaal de zangeres Jo Vincent het middelpunt was. Jo Vincent (links) in gesprek met Emmy van Eden. die haar zo dikwijls op de piano be geleidde. In het midden producer Joop Koopman Kroesjtsjef vandaag in Djakarta Belangrijk onderwerp: Russische steun Premier Kroesjtsjef is vanoch tend voor een bezoek van 12 dagen aan Indonesië, in Djakarta aange komen. Hij werd begroet door president Soekarno, talrijke offi ciële personen en een grote menig te. Deze drukte stond in scherpe tegenstelling tot de verlatenheid op het vliegveld van Rangoon (Birma) waar alleen officiële personen en de pers de premier uitgeleide deden. Kroesjtsjef zal o.m. een bezoek van drie dagen aan Bali brengen. Waarnemers zijn van mening, dat de Russische hulp aan de Indonesische economie het belangrijkste onderwerp zal zijn bij de besprekingen tussen de Russische premier en de Indonesische leiders tijdens het Russische bezoek van twaalf dagen. Voorts wordt verwacht, dat een cul turele overeenkomst zal worden onder tekend cn dat de slechter geworden be trekkingen tussen Indonesië en commu nistisch China besproken zullen worden. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Koebandrio, verklaarde gisteren, dat Indonesië hoopt, dat het bezoek van de Russische premier de be trekkingen tussen Indonesië en de Persconferentie in de gevangenis Chessman heeft op een persconferen tie in de gevangenis volgehouden, dat hy onschuldig is. „Ik ben niet de ban diet met rode licht", zei hy. Toen Chess man ter dood veroordeeld werd, werd gezegd, dat hy in een auto rondreed, die was uitgerust met het rode licht, dat gewoonlijk gebruikt wordt door auto's van politiepatrouilles. Ofschoon Chessman verklaarde, dat hij de zaak nu verder aan het geweten van de gouverneur zou overlaten, richtte hij later toch nog een rechtstreeks gratie verzoek tot Brown, hoewel hij vroeger eens gezegd had liever te willen sterven dan nog eens dezelfde gouverneur om gratie te verzoeken, die reeds eerder weigerde het doodvonnis te wijzigen. Brown heeft van zijn kant meegedeeld, dat hij speciaal in verband met de zaak- Chessman niet naar Squaw Valley zal gaan om de opening van de Olympische Spelen bij te wonen. Chessman is intus sen kalm en geresigneerd. Hij heeft in feite de strijd opgegeven, die hij elf en een half jaar gevoerd heeft. HAITINK EN JOCHUM DIRIGENT CONCERTGEBOUWORKEST AMSTERDAM Het bestuur van de Nederlandse Or keststichting deelt mee, dat Bernard Haitink en Eugen Jochum zijn benoemd tot eerste dirigenten van het Concert gebouworkest. Wegens de door betrok ken partyen reeds aangegane verplich tingen voor het seizoen 19601961, ge schieden de benoemingen per 1 septem ber 1961. Zoals reeds eerder bekend werd ge maakt zal overigens ook in het seizoen 19601961 een belangrijk deel van de concerten van het Concertgebouworkest, zowel in Nederland als gedurende de tournee door Amerika en Canada in het voorjaar van 1961, door de genoemde di rigenten worden geleid. Voor de pas 30-jarige Bernard Haitink is deze benoeming een bekroning van een opzienbarende carrière. Hoewel hij niet uit een muzikaal gezin voortkwam, viel zijn muzikaliteit tijdens de vioolles sen die hij als kind kreeg zo 'op, dat hij leerling werd van het Amsterdams Con servatorium. Hij voelde zich al spoedig aangetrokken tot de dirigeerkunst, waar van hem de beginselen werden bij ge- Sovjet-Unie zal versterken. HU zei, dat de mogelykheid groot is, dat sterke ban den tussen beide landen zullen worden gevestigd op het gebied van de economie, wetenschap en cultuur en vooral voor de strijd voor vrede». bracht door zijn Hongaarse leraar Felix Hupka. Na zijn eindexamen in 1954 trad Haitink als tweede violist in dienst van het Radio-Philharmonisch orkest. Hij volgde intussen de dirigentencursus van de Ned. Radio-Unie en een jaar later reeds was hij in de gelegenheid het Radio-Philharmonisch Orkest te leiden. Toevalligheden hebban Haitinks car rière versneld. Zo was het een plotse linge ziekte van de Italiaanse dirigent Giulini. waardoor Haitink op voordracht van Eduard van Beinum werd uitgeno digd het Concertgebouworkest te dirige ren. De concerten werden een groot suc ces. De volgende toevalligheid was dat Van Beinum niet in staat was een con tract met het Philharmonisch Orkest van Los Angeles na te komen. Bernard Haitink verving hem en het werd we derom een succes. De wijzen waarop hy zich deed gelden als dirigent van het Radio-Philharmonisch orkest heeft ten slotte de doorslag gegeven bij de ver erende uitnodiging na de dood van Eduard van Beinum als gastdirigent met het Concertgebouw-Orkest op te treden. De Duitse dirigent Eugen Jochum is 58 jaar In tegenstelling tot Haitink komt hij uit een zeer muzikale familie. Hij was o.m. leerling aan het conserva torium van Augsburg en dat van Mlin- chen. Hij was pas 24 jaar toen hij voor het eerst als gastdlrlgent optrad. Acht jaar later ging hij naar Hamburg en van daaruit kr-eg hij grote bekendheid, met name zijn Brahm6 vertolkingen staan hoog aangeschreven. Na de tweede wereldoorlog werd Jochum eerste diri gent van het Beierse Radio Orkest en maakte hfj vele grammofoonplaten die zeer gunstig werden beoordeeld. Haitink zowel als Jochum waren reeds eerder uitgenodigd om de Amerikaanse tournee van het Concertgebouw-Orkest in 1961 te leiden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1