HUG CARNAVAL Groot optimisme op cle Brusselse conferentie CASINO DIALOOG PARIJS - ALGERIJE THANS OPNIEUW GEOPEND GEBRUINDE PRINSES IRENE BEDIENDE DE BENZINEPOMP AKKERTJES Steeds 'i.-i meer mensen drinken KOFFIE Arbeids- en rusttijd in landbouw Veiligheid Europese goederen en personen (onder ivie 2000 Nederlanders) verzekerd DONDERDAG 18 FEBRUARI 1960 Ferhat Abbas deed een poging de Fransen in Noord-Afrika gerust te stellen (Van onze Parijse correspondent) Terwijl gisteren de negen voornaamste oproerlingen van de muiterij van eind januari in Algiers naar de Santé-gevangenis in Parijs werden overgebracht, waar hun fascistische medesamenzweerders Lagaillarde en Biaggi al eerder onderdak gevonden hadden, hield in Tunis Ferhat Abbas, de leider der voorlopige Algerijnse regering, een rede, waarin hij zich in het bijzonder tot de Fransen in Algerije richtte. Beide ge beurtenissen schijnen er nu op te wijzen, dat de ontwikkeling van het Algerijnse probleem in versneld tempo een nieuwe episode tegemoet kan gaan. De verhuizing van de Franse oproerkraaiers van Algiers naar Parijs bewijst in ieder geval, dat De Gaulle hun berechting niet op de lange baan wil schuiven. Gematigde rede, maar niet politiek-handig De Franse regering heeft gisteren na haar zitting nu officieel bekend gemaakt, dat de administratie en de legerleiding in Algerije ingrijpend zullen worden hervormd. Verscheidene activistische ko lonels, die begin van deze maand in Al giers van hun functies werden ontheven, hebben van de regering gelijktijdig be richt over hun nieuwe commandoposten in Frankrijk ontvangen. Ferhat Abbas heeft in zijn rede nog maals herhaald, dat het voorstel van De Gaulle inzake het zelfbeschikkingsrecht van het Algerijnse volk nu terstond tot het einde van de oorlog zou kunnen voeren. Hij wees er echter ook op, dat het enige doel van zijn regering op de totale onafhankelijkheid van zijn land zou blijven gericht. Abbas wees met kracht iedere oplossing van de hand, die op een verdeling van Algerije tussen Europese en inheemse bevolkingsgroepen zou kunnen leiden. Over de mogelijk heid van een associatie tussen Frank rijk en Algerije, de formule die De Gaul le in het bijzonder voor ogen staat, maakte de leider der Algerijnse natio nalisten echter geen enkele toespeling. Abbas' rede was gematigd en klaar blijkelijk bedoeld om de Fransen in Al gerije gerust te stellen, dat zij van de onafhankelijkheid niets te vrezen zou den hebben. Abbas volgde in dit opzicht en in zekere zin het voorbeeld^ van zijn grote tegenspeler De Gaulle, die de Al gerijnen een volwaardige positie in het kader van een Franse gemeenschap had aangeboden. De Algerijnse leider beloof de de Fransen nu, dat hun waardigheid Bally werd betaald volgens een legale arbeidsovereenkomst De zaak-Ballydie geheel Diepenveen in rep en roer heeft gebracht en het stille Overijsselse dorpje een journa listieke invasie heeft bezorgd, blijkt toch terug te brengen tot een legale arbeidsovereenkomst. Men zal zich herinneren, dat bekend werd gemaakt dat boer A. Stolkman in Diepenveen zijn knecht gedurende veertig jaar zou hebben beloond met een rijksdaalder per week. De dienstverhouding tussen Kolkman en Bally, zo blijkt nu, was in een indi viduele arbeidsovereenkomst vastge legd, met goedkeuring van de plaatse lijke sociale commissie van het Land bouwschap te Diepenveen. Het betreft hier een abnormaal ge val. Bally werd voor minder dan een derde als valide werker aangemerkt en de betreffende C.A.O. schept in der gelijke gevallen de mogelijkheid van bijzondere overeenkomsten, waarbij de condities ,,naar redelijkheid en bil lijkheid" worden vastgesteld. Dit is hier ook geschied. Genoemde commis sie, bestaande uit vertegenwoordigers van werkgevers en werknemersorgani saties, heeft haar goedkeuring aan de overeenkomst gegeven. Er bestaan ook aparte regelingen voor wat betreft de premies, die voor de Werkloosheidswet en de wachtgeldregeling worden be taald, terwijl voor het bedrijfspensioen fonds geen premie behoefde te worden betaald. Men gaat hierbij uit van het stand punt, dat er meer sprake is van een opname in het gezin, dan van een dienstverband. De heer Kolkman heeft naar zijn zeggen Bally steeds „als kind in huis" behandeld. De regeling hield in: vrije kost en inwoning, ver zorging, kleding en de rijksdaalder zak geld. Intussen is het geval voor het Land bouwschap in Overijssel een aanleiding geweest om aan de algemene inspectie dienst van het Ministerie van Land bouw te verzoeken een grondig onder zoek in te stellen in deze materie. Dit onderzoek is nog niet voltooid. Bally verblijft momenteel in ,,'t We- terman" te Diepenveen. Zijn verblijf aldaar kan echter niet bekostigd wor den uit zijn A.O.W., zodat sociale in stanties ook nu moeten bijspringen. Negerstudenten in Amerika willen gelijke rechten In een warenhuis te Portsmouth (Vir ginia. V S heeft dezer dagen een vechtpartij gewoed tussen blanke en megerstudenten. Het gevecht ontstond toen een groep negers de zitplaatsen aan de lunchbar alle bezet vond door blanke studenten. Volgens ooggetuigen waren 100 tot 150 negers bij het gevecht be trokken. Enige blanke studenten wer den gewond en drie negers gearresteerd. De negers eisen het recht om even eens aan de bar te zitten. Op het ogen blik is de toestand in het zuiden van de V S zo. dat zij alleen bediend worden als zij staan. Een beweging om voor negers in dit opzicht dezelfde rechten te veroveren als de blanken hebben, is op 1 februari in Greensboro (Noord-Carolina) begon nen en heeft zich uitgebreid tot Zuid- Garolina, Florida, Tennessee en Virgi nia. Ook in High Point (Noord-Carolina) hebben jeugdige blanken en negers el kaar met stenen en flessen bekogeld. Een neger wero gearresteerd. In Raleigh, «-veneens in Noord-Caro- !ma hebben negerstudenten in een be toging geprotesteerd tegen de weigering van warenhuizen om negers te bedie nen, die zittend aan de bar de lunch willen gebruiken. als mens in het raam van een Algerijnse republiek geëerbiedigd zou worden. Van een scherpe intuïtie of zelfs maar van een hoge mate van politieke han digheid getuigde de rede overigens niet. Door lang en nadrukkelijk uit te wij den over de koloniale ambities, die de Fransen nog maar altijd niet konden laten varen, zal Abbas het gehoor, waar toe hij zich speciaal wilde richten, eer der in het harnas hebben gejaagd. Het ware van zijn kant intelligenter geweest desnoods onder zekere reserves in beginsel de handschoen van De Gaulle op te rapen en een deputatie naar Parijs te sturen en met betrekking tot de uitslag van een referendum de Franse colons hun illusies voorlopig niet te ontnemen. De Algerijnse Fransen hebben toch al moeite genoeg om alleen reeds het beginsel van het zelfbeschik kingsrecht te verwerken. Niettemin liet de verklaring een verzoenend geluid ho ren en bovendien is meegedeeld, dat Ferhat Abbas voor het- einde van deze week het woord opnieuw zal nemen. In ieder geval is de dialoog tussen Frank rijk en de Algerijnse nationalisten op nieuw geopend, terwijl De Gaulle, na zijn forse reacties op de revolte in Al giers, thans over grotere bewegingsvrij heid beschikt dan hij tot dusver ooit genoten heeft. te Noordwijk aan Zee TELEFOON 2367 geeft zaterdag 27 februari a.s. ENTREE f2.50 Muzikale verzorging BOERENKAPEL „DE BIETENBOUWERS". DANSORKEST COR. DIL. Prins Carnaval, groot figuur te Noordwijk. Kaarten voorverkoop: zaterdagavond 20 februari aan de zaal. Verder dagelijks van 1012 uur. CAFÉ MAG 'S ZONDAGS GEOPEND ZIJN Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen een 59-jarige caféhouder, die zich had te verantwoorden wegens overtre ding van de algemene politieverordening van de gemeente Oud-Beijerland, vol gens welke het verboden is binnen deze gemeente op zondag een café geopend te hebben. Het hof bevestigde het vrij sprekende vonnis van de kantonrechter van Oud-Beijerland. Het hof overwoog dat daargelaten of cafébezoek in het algemeen beschouwd kan worden als een vorm van ontspan ning gebleken is, dat in het café de biljartsport 'beoefend kan worden en te levisie-uitzendingen kunnen worden ge volgd. Het bezoeken van dit café, ook op zondag, is dus gericht op verpozing en verstrooiing na gedane arbeid, aldus het arrest van het gerechtshof in Den Haag. Het hof concludeerde tevens, dat de plaatselijke politieverordening dus in strijd is met artikel 7 van de zondags wet .omdat het daarin vervatte alge meen gestelde verbod ook een vorm van ontspanning betreft, die niet als open bare vermakelijkheid in de zin van de zondagswet is te beschouwen, daarla tende of het verbod om cafés op zondag geopend te hebben in het algemeen bui ten de verordende bevoegdheid van de gemeentelijke wetgever valt. Gisteren is een Britse Viking tijdens taxiën naar het stationsge bouw op Schiphol door de combi natie van een lekke band en een plotselinge windstoot op zijn neus komen te staan. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. STUDENTEN-TANKSTATION GEOPEND (Van onze Amsterdamse correspondent) Prinses Irene heeft gistermiddag aan het circuit bij de oprit naar de brug over het Buiten-IJ te Amsterdam- Oost Europa's eerste door werkstu denten geëxploiteerde benzinepompsta tion „Kriterion" officiéél in gebruik gestéld. Zij deed dit door als een vol leerd pompbediende drie liter benzine te tanken in een Ifi jaar oud automo- biéltje, eigendom van de Amsterdam mer L. A. M. Jansen, waarin o.a. bur gemeester mr. G. van Hall had plaats genomen. De nota d, f. 1.37 werd daarna door de burgemeester betaald en de studenten hopen, dat mr. Van Hall nog dikwijls komt tanken, want hij gaf een rijksdaalder onder de woorden: „laat maar zitten". De Stichting Onderlinge Studenten Steun had een heel feest van de ope ning van het service-station gemaakt. Omdat het gebouwtje te klein was om alle genodigden te bergen, was er een grote tent opgeslagen, waar Prinses Irene om kwart voor drie werd binnen geleid door de burgemeester. Overzicht Prof. dr. J. Kok. rector magnificus van de Gemeente-Universiteit en voor zitter van het Stichtingsbestuur, gaf een overzicht van de activiteiten, die in Amsterdam sinds 1945 zijn georgani seerd ten behoeve van de werkstuden ten. Hierdoor hoopt de stichting een bijdrage te leveren tot de voorziening in de behoefte aan akademisch ge- vormden, die ons land met zijn snel groeiende bevolking zozeer nodig heeft. De door de wintersport diep ge bruinde Prinses, gekleed in beige bont jas en zwart hoedje, luisterde aan dachtig toe, maar het viel wel eens moeilijk de toespraak te volgen door het gejuich en gezang van de duizen den voornamelijk schooljeugd uit de Indische Buurt die zich rond de tent hadden verzameld. Hagelbui Juist op het ogenblik, dat de Prinses naar buiten trad om de benzinepomp te bedienen, brak een hagelbui los, maar dat weerhield haar niet om op aanwij zingen van student-bediende Rob Pompe die taak verrichten. Terwijl de burgemeester afrekende, overhan digde de achterin het autootje gezeten dochtertje van de bedrijfsleider van de studentenbioscoop ..Kriterion", de Prinses een boeketje. Een blijvend geschenk aan deze dag kreeg Prinses Irene even later van prof. Kok in de vorm van een ver guld plastiekje naar de afbeelding, die eertijds de gevel van bioscoop „Krite rion" sierde. De prinses onderhield zich vervolgens onder het genot van een kopje thee met een aantal be stuursleden van een negental Amster damse studentengezelligheidsvereni- gingen. Advertentie GRIEP dreigt overal neem vlug „Akkertjes" in huis helpen direkt Ernstig protest tegen NAK In de bestuursvergadering van het Landbouwschap heeft de heer Knott- nerus (KNLC) gisteren ernstig gepro testeerd tegen een voorstel, dat de Ne derlandse Algemene Keuringsdienst (NAK) ter goedkeuring aan de minister van Landbouw en Visserij heeft voorge legd. Het voorstel betrof het overheve len van f300.000.uit het kwekersver - goedingenfonds voor vlas naar het fonds voor granen en peulvruchten. De heer Knottnerus vond dit, mede gezien het feit dat de NAK tevens een verhoging van de heffing op lijnzaad vraagt, zeer merkwaardig. Obk de voorzitter van het Landbouwschap, de heer H. D. Louwes, zag geen reden om het vlas „een veer uit te trekken". De NAK heeft zyn voorstel gedaan omdat speciaal het kwekersvergoedings- fonds voor granen en peulvruchten grote tekorten heeft. Een voorstel tot verho ging van de areaalheffing kwekersver goedingen, waar de NAK om heeft gevraagd, zal binnenkort door de hoofd afdeling Akkerbouw van het Landbouw schap aan het bestuur worden voor gelegd. Landbouwschap ontevreden over regeringshulp Het Landbouwschap vindt het bedrag van 27.5 miljoen gulden, dat de regering voor door de droogte gedupeerde boeren beschikbaar heeft gesteld, te laag. Het is het verder niet eens met de bepaling dat in de vermogensbelasting aangesla- genen en z(j die de laatste drie jaar voor meer dan gemiddeld f 1000.per jaar In de inkomstenbelasting zijn aan geslagen, niet voor uitkering in aan merking komen. Het Landbouwschap zal, omdat het de regeringsmaatregel ziet als een uitvoe ring van de motie van het Tweede Ka merlid Biesheuvel, zyn standpunt aan de Tweede Kamer meedelen. Het zal voorts aandringen op aanvullende rege lingen om te voorkomen dat boerenbe drijven tengevolge van de droogteschade moeten worden opgeheven; gedacht wordt aan kredietverlening op gemak kelijke voorwaarden. Het Landbouwschap zal wel zijn medewerking geven aan de verwerkelij king van de regeringshulp, door inscha keling van zijn plaatselijke commissies. (Van onze Brusselse correspondent) Een van optimisme stralende minister van Kongo, de heer August, de Schrijver, verscheen gisteravond voor de journalisten en noemde de dag van woensdag 17 februari een historische dag: de Belgische regering, de delegatie van de Belgische parlementsleden en alle Kon golese delegaties hebben volledige overeenstemming bereikt over de uitoefening van het gezag in Kongo en over de handhaving van de orde. Beide vraagstukken waren de laatste struikelblokken, die een volledige overeenkomst en het positieve resultaat van de rondetafel conferentie nog in de weg stonden. Besloten is, dat een college van zes Kongolese leiders de gouverneur-generaal in Leopoldstad tot 30 juni zal assisteren. Bij ieder van de zes provincie-gouverneurs komt een college van drie Kongolese leiders. Op een vraag of de Kongolese leiders Kasavoeboe, Loemoemba en Kalonji, die voorstellen en besluiten hebben goedge keurd, richtte minister De Schrijver zich met een vriendelijk lachje tot Kasavoe boe, die krachtig ja-knikte. Een com missie van zes Kongolese deskundigen zal in Brussel assistentie verlenen bij de redactie van de onafhankelykheidswet- ten voor Kongo en eventueel een voor ontwerp maken van de Kongolese grond wet. Het was dus in een sfeer van zeer groot optimisme, dat de r.t.c. haar zit ting gisteravond besloot. De Kongolese leiders aanvaardden eveneens het punt van de agenda betref fende de veiligheid van de personen en de goederen in Kongo, een zaak die voor de 90.000 in Kongo verblijvende Belgen en andere Europeanen, onder wie circa 2000 Nederlanders, natuurlijk van grote betekenis is. Ook de kwestie van de handhaving van de Belgische militaire bases in Kongo kwam ter sprake. Het is een probleem, dat zal worden geregeld in het raam van het Belgisch-Kongolees verdrag van vriend schap, technische hulp en samenwer king. Minister De Schrijver wees erop, dat deze Belgische militaire bases onge veer 15.000 Kongolese arbeiders tewerk stellen. Men is er thans reeds zeker van, dat slechts een kleine minderheid Belgen na 30 juni Kongo zal verlaten. Bijkans alle Belgische functionarissen, circa 10.000 personen, zullen, wanneer zij zulks wensen, voorlopig in dienst kunnen blij ven van de Kongolese regering. De Belgische officieren zullen aan het hoofd blyven van de circa 25.000 man tellende gendarmerie. Op 15 april zal een economische en financiële conferentie worden georganiseerd om de toekomstige economische banden tussen België en Kongo te bestuderen en desbetreffend voorstellen te doen. Anderzijds heeft Koning Boudewijn voor vanavond in zijn kasteel te Laken een Kroonraad bijeen geroepen. In de Kroonraad, die slechts in 1870 (Frans-Duitse oorlog), 1914 <de inval der Duitsers in België) en 1950 (de Koningskwestie), bijeenkwam, hebben de ministers van de regering en de minis ters van staat zitting. De Kroonraad, die door de Koning wordt gepresideerd, zal de grote vraagstukken van de Kon golese onafhankelijkheid en de toekom stige Belgisch-Kongolese betrekkingen onderzoeken en zeker komt hierbij ook de vraag ter sprake, of Koning Boude- wyn een hem door de Kongolese delega ties gedaan aanbod zal aanvaarden, namelijk de functie van staatshoofd van de onafhankelijke Kongo-staat, voor de periode van 1 juli a.s. tot op de dag van de proclamatie der Kongolese grondwet. De Koffie HAG-proef 1959 heeft deze vanouds bekende coffeïne- vrije koffie weer in vele huisge zinnen ingang doen vinden. Het verrukkelijke aroma en de fijne pittige smaak van HAG zullen ook u bekoren. Koffie HAG spaart hart en zenuwen! Dat betekent onbeperkt genot zonder nadelige gevolgen. Slechts weinig Belgen na 30 juni uit de Kongo Tegenover deze toegeving van de Bel gische regering staat, dat de Kongolese leiders gisteravond zijn begonnen met de redactie van een plechtige oproep aan de Kongolese volkeren tot kalmte en rust en tot samenwerking van alle Kon golezen met de Belgische administratie, het vervullen van alle burgerlijke plich ten, de betaling van de belastingen incluis. Het is dus in een geest van werkelijke samenwerking, dat de Belgi sche administratie in Kongo met de Kongolese politieke leiders de onafhan kelijkheid zal dienen voor te bereiden. Ook zuster Wilson in Buckingham Palace (Van onze Londense correspondent) Zuster Annette Wilson, de tweede kraamverpleegster, die zuster Hélen Rowe zal bijstaan, heeft gisteravond haar intrek in Buckingham Palace genomen. Dit was van te voren zo ge regeld, zodat ook haar komst niet als een aanwijzing dient te worden be schouwd, dat de geboorte nu onmid dellijk op handen is. Koningin Eliza beth zag gisteren af van haar gewone wandeling en bleef in haar vertrekken. Zij had slechts één officiële bezoeker. Voor de hoge hekken van Buckingham Palace stond het gisteren vol met moe ders en kinderwagens. De meeste van de kleinen waren op een woensdag geboren en de moeders waren er zeker van, dat ook de koninklijke baby een woensdagkind zou zijn. De Indische prins Monololoe, met kleurige veren als hoofddeksel, een bekende figuur bij alle belangrijke paardenrennen, waar hij de winnaars voorspelt, bevond zich gisteren ook bij Buckingham Palace. Hij zei, dat dit een nationale gebeur tenis is, waarbij hij niet ontbreken wil. De zeeman, die geen dag bij Bucking ham Palace ontbreekt, was er gisteren voor de zesde maal. Hij blijft tot 's mor gens 5 uur voor de hekken, gaat 2 uur naar zijn hotel om te slapen en keert dan snel naar het paleis terug Het bestuur van het Landbouwschap heeft gisteren de arbeids- en rusttijden verordening 1960 definitief vastgesteld. Zij bevat de volgende maximum-ar beidstijden: 3100 uur per jaar en 253 uur per vier weken voor veeverzorgers, 2800 uur per jaar voor paardeverzorgers en werkers met zware landbouwmachi nes, 2600 uur per jaar en 55 uur per week voor de overige volwassen manne lijke arbeiders en voor vrouwelijke en jeugdige arbeiders." Een aantal van de zyde van de A.N.A.B. ingediende amendementen, waarvan er een verlaging van de maxi mum-arbeidstijden beoogde, werd niet aanvaard. Alleen de vertegenwoordigers van de A.N.A.B. gaven er him stem aan Een der A.N.A.B.-amendementen was ingetrokken, omdat de daaraan ten grondslag liggende gedachte was over genomen in een nota van wijzigingen, die door het bestuur werd aanvaard. Het betrof de bepaling dat voor jeugdige Deze tijden kwamen ook reeds voor in I er* vrouwelijke arbeiders het aantal uren, de in 1958 door het Landbouwschap dat zij bij toerbeurt in weekeinden of op vastgestelde verordening, die thans, op grond van door de overheid en de S.E.R. gemaakte bezwaren is ingetrokken. Die bezwaren hebben er aanleiding toe ge geven dat in de nieuwe verordening de strafbaarstelling van de arbeider niet is gehandhaafd, de verplichting tot over werk is verdwenen en alleen strafrech telijke, geen tuchtrechtelijke sancties mogelijk worden gemaakt. Elf doden in Zweden door de Aziatische griep In Zweden zijn reeds elf mensen be zweken aan de Aziatische griep, die zich over het gehele noorden van het land heeft verbreid. Men is begonnen met een grootscheepse inentingseampagnc voor personeel van openbare diensten en fabriekspcrsoneel. Ook Oostenrijk heeft te lijden gehad van de griepepidemie. Uit Graz wordt gemeld dat er In de provincie Stiermar ken 24 mensen aan influenza zijn over leden. In de loop van het weekeinde be reikte de griep Hongarije. Maandag tel de men ln Boedapest al 9.000 gevallen. feestdagen hebben gewerkt, wordt afge trokken van hun normale maximum aantal uren in de desbetreffende werk week. De verordening werd aangenomen met alleen de stemmen der A.N.A.B.-verte- genwoordigers tegen. Onderscheidingen voor journalisten De ambassadeur van Luxemburg, de heer J. P. Kremer, heeft gisteren tijdens een diner in de ambassade ter erken ning van de verdiensten van de Neder landse dagbladpers in het algemeen op het gebied van de betrekkingen tussen Nederland en Luxemburg, aan enige Nederlandse journalisten de versierselen van een onderscheiding overhandigd. De hoofdredacteur van het „Parool", dr P. J. Koets, ontving het Comman deurskruis van de Orde van de Eiken kroon van Luxemburg. Het officiers kruis van deze orde werd uitgereikt aan de heren H. M. Planten, oud-directeur van het Algemeen Handelsblad, E. Die- ZWARE BRAND IN ZAANSE CHEMISCHE FABRIEK Tien vrouwen gewond Tengevolge van een hevige ontplof fing in een gastoestel, dat door een niet- deskundige bjj afwezigheid van de zieke chef vanmorgen omstreeks kwart over negen werd aangezet op de tweede etage van de chemische fabriek NV Vetira, te Zaandam, ontstond een zware brand. Tien leden van het merendeel uit vrou wen bestaande personeel werden min of meer ernstig aan het gelaat en aan de handen gewond. Een van haar sprong uit de bovenverdieping en kwam in de Zaan terecht. Omstanders haalden haar eruit. Rookwolken stegen tientallen meters op uit het houten gebouw. De belenden de gebouwen werden snel ontruimd. Af en toe werd een hevige knal gehoord van een springende gasfles, die de grond en de huizen in de nabijheid deed schud den. De brandweer rukte met groot ma teriaal uit. De GGD had handen vol werk om de gewonden eerste hulp te bieden en naar de ziekenhuizen te ver voeren. Omstreeks half elf had de Zaandamse brandweer zoveel water in het fabriekje gedeponeerd, dat gevaar voor uitbreiding niet meer bestond. De fabriek telt 26 werknemers. Er worden in deze fabriek insecticiden gemaakt; het gebouw brandde geheel uit. mer, hoofdredacteur Nieuwe Haagsche Courant, P. H. de Wit, hoofdredacteur Haagsche Courant, M. H. Bleich, oud voorzitter van de Buitenlandse Persver eniging, en J. H. Kuljpers, directeur van de N.V. „De Maasbode". Importeur: HAG-Verkoopkantoor, Haarlem - Postbus 619 Enorm radarstation aan de Britse kust Van belang voor NAVO (Van onze Londense correspondent) Ook Engeland gaat binnenkort de raketwacht betrekken hetgeen van het grootste belang is voor de NAVO als geheel. In het Lager huis heeft de regering thans nadere bijzonderheden onthuld over het nieuwe, vroegtijdige waarschu wingssysteem voor ballistische projectielen. Het zal worden ge vestigd temidden van een uit bos sen en uitgestrekte woeste heide gronden bestaand natuurreservaat in Yorkshire aan de Noordzeekust halverwege Londen en Edinburg. Het is een Amerikaans-Brits pro ject. dat gezamenlijk en tegelijker tijd door Engeland en de Verenig de Staten zal worden gebruikt. De Verenigde Staten zullen het leeu- wedeel van de kosten dragen. Het hoofdbestanddeel van het appa raat is een enorm metalen scherm, gro ter dan een voetbalveld, dat verticaal zal worden opgesteld. De reikwijdte be draagt ongeveer 5600 kilometer. Het elektrische oog zal over de Noordpool kunnen heenkijken en in staat zijn dooi de Sovjet-Unie gelanceerde projectielen vroegtijdig waar te nemen. De nieuwe installatie zal deel uit maken van een keten van drie waarschuwingsstations. De twee andere worden op dit ogenblik op Groenland en in Alaska gebouwd. Beweerd is echter, dat het nieuwe systeem in werkelijkheid slechts vier minuten voordat de projectielen hun doelen bereiken alarm kan geven. De minister van militaire luchtvaart George Ward verklaarde gisteravond in een onderhoud voor de Britse radio-omroep, dat hij hoopt, dat de pauze tussen waar neming en onmiddellyk gevaar langer zal zyn, in elk geval lang genoeg ..om onze bommenwerpers van de grond te krygen". George Brown, de oppositie woordvoerder in defensie zaken, was weinig geestdriftig over het nieuwe systeem. De minister was echter van mening, dat door deze vergroting van de bescherming van de Westeiyke stra tegische afschrikwapenen de veiligheid van de NAVO in belangrijke mate zal toenemen. Op het ogenblik, dat een raket boven de kromming van de aarde oprijst zal deze door de ontdekkin-s- schermen worden opgepikt. De robot- „hersenen" zullen dan de reusachtige ronde opsporingsantennes automatisch op het doel de aansnellende raket richten. Aangezien het hoge voltage van radar gevaariyke hitte zal veroorzaken, zal de installatie door een hoge metalen omheining worden afgeschermd. Het is onwaarschijnlyk, dat radio en televisie ontvangst door deze byzonder sterke radar zullen worden gestoord. Griepepidemie in Zeeuwsch-Vlaanderen Sinds vorige week donderdag heeft een griep-epidemie vat gekregen op Zeeuwsch-Vlaanderen. Van Hulst tot Cadzand lydt de bevolking aan griep, zonder dat er echter veel ernstige ge vallen voorkomen. Gewooniyk zyn de patiënten na enige dagen weer op de been. De huisartsen hebben het echter byzonder druk en het behoort reeds tot de normale gang van zaken wanneer in één gezin drie tot vier personen zyn aangetast. Op vele scholen ontbreken daardc» leerlingen en onderwyskrachten. maai van het sluiten van scholen is nog geen sprake. Interne leerltngen van het ,.St.- Joseph-pensionaat" te Hulst zyn voor enkele dagen naar huis gestuurd wegens ziekte van net onderwyzend personeel. Ook de leerlingen van de hoogste Mulo klassen van dit pensionaat worden a.s. zaterdag om dezelfde redenen naar huls gestuurd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 15