POPULARITEIT VAN CARAVANS BLIJKT OP RAI-EXPOSITIE Bijzonder veel technische nieuwtjes biedt de RAI-tentoonstelling niet Dagdromen bij Rolls Royces en Facel Vega's Nederlandse bouwers zoeken het in lichtesportieve type Een imposant uiterlijk, dat een zwak gestel verbergt Hagenaars haalden prijzen weg in „gekste sterrit ter wereld" Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 18 februari 1960 Vierde b»ud no. Men krijgt tiaar voor zijn entreegeldmaar gelijk worden. Gemakkelijk is ook het neuswiel, waardoor de afgekoppelde ca ravan toch nog te verplaatsen is en hoe nuttig dit is weet iedereeen, die wel eens geprobeerd heeft met de hand een caravan tien centimeter te verzetten in een weiland. De aangename verrassingen op dit gebied zijn overbekend: Volkswagen en Citoën 2 C.V., om een voorbeeld te nemen, zijn bepaald geen mooie automobielen, maar ztf verlenen hun eigenaren, elk op zijn gebied, goede diensten. Een minder aangenaam voorbeeld: de zes cilinder 1960 modellen van Dodge en Plymouth zien er royaal en „Amerikaans" uit, en men zou indrukwekkende prestaties ver wachten maar als men in deze wagens met vier personen plus bagage met vakantie zou willen, en men zou de wagen als trekwagen willen gebruiken voor een caravan, die meer weegt dan 350 kg (en waarom niet: het is toch een „grote Amerikaan") dan zou men merken, dat men op hellingen, die steiler zijn dan dertien percent, zou blijven steken en op de „vlakke weg" in het buitenland komt men al hellingen tot twaalf percent tegen). Daar verbergt een imposant uiterlijk dus een zwak gestel. Het uiterlijk van een auto zegt dus niet alles, en dat wordt op deze tentoon stelling nog weer eens merkwaardig ge demonstreerd door de produkten van de Italiaanse auto-reconstructeur Abarth. Deze firma is in vakkringen wereldbe roemd: zij houdt zich bezig met het fa briceren van speciale onderdelen als uit laten, in- en uitlaatspruitstukken, nok- kenassen e.d. die gewone seriewagens op betrekkelijk simpele wijze tot grotere prestaties dwingen. Abarth is er enige tijd geleden toe over gegaan de seriewa gens van Fiat, de 500, 600, 1100 en 1900 te voorzien van speciale koetswerken en opgevoerde motoren. Is een dergelijke omgebouwde wagen nog wel een Fiat? Ja. zegt de constructeur, en terecht, want ik kon slechts de nieuwe presta ties bereiken door de kwaliteiten van de oorspronkelijke constructie. Die nieuwe prestaties zijn inderdaad indrukwek kend: de oorspronkelijke Fiat 600 staat te boek voor een maximumsnelheid van rond 100 km. per uur en een motorver mogen van 22 pk bij 4.600 toeren per minuut, na de metamorfose van Abarth is het motorvermogen 52 pk bij 6.000 toeren en de maximumsnelheid is 160 km. per uur geworden. Ook het uiterlijk van de utilitaire Fiat 600 is door de toverstaf van Abarth aan geraakt en de Abarth 850 vertoont alle allure van een sportwagen. Alleen maar voordelen door deze technische tovena rij? De prijs is f. 17.300 geworden, dus ruwweg f. 12.000 meer dan die van de oorspronkelijke Fiat - en het is aan ge rechte twijfel onderhevig, of het nieuwe produkt ook de levensduur van het oor spronkelijke heeft. Alweer een „dag droomauto" voor velen dus, maar een spectaculair stuk op de RAI-tentoon stelling. Volvo-sportwagen Om nog even bij de sportwagens te blijven: bij de nieuwe Volvo zal zich naar het zich laat aanzien een ontwik keling in omgekeerde richting voltrek ken. Op de Brusselse tentoonstelling voor het eerst te zien, en nu op de RAI, de nieuwe Volvo-sportwagen. Een bij zonder mooie, maar dure auto (de prijs zal ook wel rond de 17.000 gulden gaan liggen), die is voorzien van een „uitge boorde" 1500 c.c. Volvo-motor, waardoor de cylinderinhoud op 1.800 c.c. werd ge bracht. Franse industrie De Franse auto-industrie is zoals steeds interessant Op deze tentoonstel ling vindt men voor het eerst de Citroen I.D. 19 als combiwagen - de IX). 19- break: niet zeer goedkoop, maar tech nisch bijzonder goed. De I.D. heeft im mers een luchtvering, die in het bijzon der tot haar recht komt bij een variabele belasting. Bij personenwagens speelt deze wisselende belasting nauwelijks een rol, maar bij vrachtwagens is die rol overwegend. Daarom is de Amerikaanse industrie wel weer afgestapt van haar CRICKET TESTMATCH WEST-INDIR—ENGELAND Engeland heeft de eerste dag van de derde testmatch tegen West-Indië afge sloten met een score van 165 runs voor het verlies van 6 wickets. De enige Bats- man, die zich handhaafde tegen pace- bowler Wedey Hall van West-Indië (8 VOO* 86), woe Colin Oowdrey, HIJ bleef nwt ft Aap «ot out oorspronkelijke experimenten met lucht vering bij personenwagens, maar bij het vrachtvervoer is deze vering duidelijk in de opmars. Bij een gecombineerde perso nenwagen-lichte vrachtauto als de I.D. 19-break, is de luchtvering dus zeer op haar plaats, evenals bij de uitvoering als ambulance. Bij de technici staat de Peugeot 403 in de belangstelling. Op de RAI ziet men deze middenklasse wagen met 'n (Fran se) dieselmotor, vervaardigd door de Franse firma Indenor, waarmee Peu geot ook verder nauwe banden onder houdt. De cilinder inhoud is 1876 cm3, de maximumsnelheid (gecontroleerd) is 118 km. per uur, het verbruik één liter dieselolie op 13 km. gemiddeld. Ook deze Peugeot is nu uitgerust met een ventila- teur, die slechts in werking treedt wan neer de motortemperatuur daar aanlei ding toe geeft: dus bijvoorbeeld niet bij een koude start, zodat de motor sneller op bedrijfstemperatuur kan komen. Wat men niet ziet is, alweer, ook interes sant: er zijn wel gefundeerde berichten waarin de komst wordt gemeld van een „goedkope" Peugeot 402: zonder de chroomstrippen, zondér open dak en, on der andere, de 1290 c.c. motor van de 203. Het is nog niet bekend wanneer deze „goedkope 403" gepresenteerd zal worden: vermoedelijk zal dat gebeuren op de autotentoonstelling te Genève, die volgende maand wordt gehouden en het is jammer, dat de RAI deze primeur mist. De B.M.W. 700 is nu ook als vier- persoons coach verschenen. In deze uitvoering geeft de viertact twee cilinder luchtgekoelde motor van 697 c.c. de wagen een maximum snelheid van 120 km. per uur. als vier persoons coach. En natuurlijk ook onze eigen DAF, waarvoor de be langstelling, nu de produktie op gang komt, wel weer zal toenemen. Er zijn nu in totaal 5.500 wagens geproduceerd, die gedeeltelijk werden geëxporteerd. Men hoopt met export in grotere hoe veelheden in april te kunnen beginnen, nu ook in het buitenland een redelijk net van dealers is opgebouwd. De pro duktie bedraagt nu 70 wagens per dag, maar men hoopt dit te kunnen opvoeren. Bijzonder veel technisch nieuws biedt deze RAI-tentoonstelling dus niet: nog geen wankel-motor, geen auto met elek trische aandrijving, geen turbines. Maar wie weet: als over twee jaar de volgende RAI-personenauto-expositie in het nieu we gebouw start, is misschien ook op dit terrein belangrijk nieuws te melden. J. JOPPE Fraaiste wagen We mogen deze opmerkingen over de produkten der Franse industrie niet be sluiten zonder iets te schrijven over Fa- cel Vega en Ariane Camping: de eerste is misschien wel de fraaiste automobiel ter expositie - en de prijs is daar ook naar, want die zal wel rond de halve ton liggen. De Ariane Camping is een „gewone" Ariane de Luxe van Simca, die van huis uit beschikt over een zeer royale bagageruimte. Dat heeft een Franse firma op het lumineuze idee ge bracht een complete zeer weelderige kampeerset te ontwerpen voor vier per sonen, die geheel plaats vindt in de kof ferruimte: tent, bedden, tafel, stoelen, kooktoestel, alles. Mooi maar duur. Compact cars Veel belangstelling zullen ook de Ame rikaanse kleine wagens, de „compact cars" ondervinden. Terecht, want daar aan valt technisch veel te bewonderen: luchtkoeling bij zes cilinders, voorwie- aandrijving zijn kenmerken, die men eerder bij Europese produkten zou ver wachten. Verder ingrijpende maatrege len op het punt van gewichtsbesparing, die voornamelijk gezocht is in het rui me gebruik van aluminium, zoals bjj Chryslers Valiant, waar gietstukken voor het chassis, het inlaatspruitstuk, het versnellingsbakhuis en andere zware on derdelen van dit lichte metaal zijn ver vaardigd. Of die belangstelling ook commerciële gevolgen zal hebben moet men maar af wachten - de kopersbelangstelling in Nederland gaat in ieder geval meer uit naar de automobiel in de Europese klei ne klasse. Verder vindt men natuurlijk de modellen-1960 van alle Amerikaanse merken. Opzienbarende technische nieuwtjes zijn er overigens op deze RAI-tentoon stelling niet. Men vindt er de MGA 1.600. een grote nieuwe Borgward (met een 8.300 cxj. motor), de Arabella van Lloyd en de aantrekkelijke BMW 700, na De populariteit, waarin de caravan of kampeerwagen zich is gaan mogen verheugen en hoe groot die populariteit is, blijkt wel op de RAI-tentoonstelling, waar men negentig verschillende exemplaren aantreft is een merkwaardige zaak. Want goedkoop zijn kampeer wagens, en zeker die van goede kwaliteit, niet, en dat is feitelijk in strijd met de geldende opvatting, dat het massa-kamperen in het algemeen, zoals dit de laatste tien jaar is opgekomen, een financiële achtergrond zou hebben. Men gaat niet kamperen, niet met de tent en nog minder met de kampeerwagen, omdat dit zo goedkoop zou zijn, maar omdat men in de weekeinden en in de vakanties echt helemaal vrij wil zijn. Geen vaste uren voor maaltijden, kopjes koffie en thee, geen fooienverslindende kelners en bedienden, maar de vrijheid om te gaan en vooral te staan waar men wil. Mr. Gieben opende RAI-expositie De secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Water staat- mr. A. H. C. Gieben, heeft vanochtend in tegenwoordigheid van vele burgerlijke en militaire autoriteiten de 42ste RAI-tentoon stelling in het oude RAI-gebouw te Amsterdam geopend. Mr. Gieben constateerde, dat voor het RAI-bestuur het ruimte probleem over een jaar, wanneer het nieuwe RAI-gebouw aan het Europaplein gereed is, verleden tijd zal zijn. Maar voor de overheid bestaa dat vooruitzicht allerminst. Zelfs kan worden gezegd, dat, naar mate het streven van de RAI de produk tie en de verkoop van verkeersmiddelen te stimuleren tot gunstiger resultaten leidt, het ruimteprobleem in de verkeers verbindingen zich te nijpender doet ge voelen", aldus mr. Gieben. Spreker vervolgde: „Dat het motor voertuigenpark van Nederland als symptoom van de gestegen welvaart ge stadig groeit mag reden tot grote vol doening geven, maar roept aan de an dere kant problemen op, waarvan de ernst niet mag worden onderschat". Mr. Gieben stipte als een van deze proble men aan de zorg voor de stedelijke over heden om het verkeer in de steden te verwerken. Het meest radicale middel noemde hij het sluiten van de binnenstad. „Maar dat wordt vrijwel unaniem als ondeugdelijk verworpen. Andere moge lijkheden, zoals het aanleggen van ring wegen, het dempen van grachten, het opvoeren van het openbaar vervoer, dat het gebruik van eigen vervoermiddel naar de binnenstad zou moeten vervan gen, het instellen van één richtingver- keer, het aanleggen van parkeergarages en de gedwongen beperking van de par- keerduur op de weg, het zijn alle mid delen, welke stellig zullen moeten wor den aangewend ter verlichting van de druk. Indien echter de verkeersintensi teit zich in dezelfde stijgende lijn blijft voortzetten zal men wel genoodzaakt zijn dieper ingrijpende maatregelen te over wegen. Mr. Gieben vervolgde: „Een zorgvul dige afweging van alle belangen zal hier ten alle tijde geboden blijven en men zal het moeten respecteren, dat niet in alle gevallen het waardevolle historische bezit geofferd wordt aan wat men niet ten onrechte de moloch van het ver keer noemt". „Door de voortschrijdende motorise ring komt ook de voetganger steeds meer in het gedrang". Mr. Gieben constateer de tenslotte, dat de Ingevoerde regeling Het zijn vooral gezinnen geweest, die dit vrijheidsleven in de vrije tijd zijn be gonnen met de tent, als gewone kam peerders. Maar dat valt bij slecht weer toch niet mee: wind en regen hebben wel niet geheel vrij spel in 't huis van canvas, maar comfortabel is 't daaiin 'n langere periode zonder zonneschijn al lerminst. En de logische stap naar oom fort is de verrijdbare tent van steviger materiaal, die de kampeerwagen is. Met opzet kozen wij de term „verrijdbare tent", want de kampeerwagen is niet een verrijdbaar huis en het reizen en trek ken met de caravan is niet het verplaat sen van de huiselijke haard naar andere streken. Het is en blijft kamperen, al is het gebruik van de kampeerwagen com fortabeler en gemakkelijker dan van de tent van textiel, met al zijn lagen en lis ten. Gamma van mogelijkheden Dat wil niet zeggen, dat iedere kam peerwagen geschikt is voor het doel, dat de kampeerder voor zich en zijn gezin stelt. Die variatie naar doelstelling komt op de RAI-expositie goed uit. Aan de ene kant staan de luxueuze „woonwa gens", die minder voor het trekken dan voor een vaste standplaats zijn, bestemd, zeer ruim comfort bieden en veelal zeer kostbaar zijn. Vooral de Britten komen hier met indrukwekkende vehikels. Aan de andere kant van de schaal staan de vouwwagens, klein van omvang en ge makkelijk te vervoeren, die met een handomdraai (met enige routine) kun nen worden omgebouwd fot een tent achtig geheel, dat toch meer comfort biedt dan alleen het samenstel van lin nen, touwen en tentharingen. Daar tussenin ligt een heel gamma van mogelijkheden. De bezoeker, die de tentoonstelling gaat bezoeken met het voornemen zijn keus te maken, moet daarbij wel bedenken, dat vooral hier het beproefde en vertrouwde vaak beter is dan nieuwe bouwsels van ondernemin gen, die haar geluk op dat terrein willen gaan proberen De caravan is tenslotte niet alleen een onderkomen, maar ook een deelnemer aan het verkeer en bedrijfszekerheid en wegligging vooral zijn van het grootste belang. Er zijn vooral Nederlandse kam peerwagenbouwers, die op dit gebied een uitstekende naam hebben. De Nederland se bouwers, die met ruim 45 typen op deze tentoonstelling naar voren komen, zoeken het vooral in het lichte, sportieve type, en dat is geheel in overeenstem ming met de behoeften van de Neder landse caravanner. die immers met zijn wagen in zuidelijke richting over de grenzen wil. Nederlandse aard Het zijn wagens, waarin de nuchtere aard van ons allen is weerspiegeldde gelijke afwerking, geen franje en geen oveibcdige luxe. En zij zijn gemiddeld goedkoper dan de ingevoerde produkten. Dat wil overigens niet zeggen, dat er bij de buitenlandse merken geen voortref felijke kampeerwagens te vinden zouden zijn: wij schreven al iets over de Britse reuzen van de weg, maar daarnaast maakt de Engelse industrie ook wagens, die in het brekkerstoerisme uitstekend zullen kunnen voldoen; zij zijn over het algemeen wat weelderiger dan onze va derlandse produkten en de prijs is na venant. De Duitse kampeerwagen is op deze tentoonsteliling ruim vertegenwoordigd. Zij zijn uitgesproken beter dan die, wel ke vorig jaar op de ANWB-ten'oonstel- ling „Goed Kamp" te zien waren en er zijn aantrekkelijke proposities bij. Niet goedkoop. De technische ontwikkeling van de ca ravan gaat voort: dat wil zeggen, dat men bezig is een geduchte achterstand in te halen. De wegligging, koppeling van zebra-oversteekplaatsen met knip- perbollen niet aan de verwachtingen heeft beantwoord en kondigde een nieu we regeling aan, waarbij de bescherming van de voetganger tot alle zebrapaden cal worden uitgebreid. aan de trekker en de remmen hebben in het verleden veel te wensen overgelaten. De hydraulische oplooprem, die naar ons inzicht de simpelste en doeltreffendste oplossing is van het remprobleem, wint veld. Toch ziet men ook wel de van de trekauto uit bediende caravanrem, die echter in veel gevallen te kwetsbaar is. De koppelingen aan de trekauto wor den beter. Bij sommige merken wordt het rukken aan de trekstang tegenge gaan door hydraulische schokbrekers, waardoor ook hogere rijsnelheden mo- Synthetische materialen Synthetische materialen gaan steeds meer. ook hier, het hout vervangen. Lo gischerwijze, want met alle waardering voor de goede eigenschappen van het hout (goede isolatie tegen koude en ge luid) weer en wind hebben met het na tuurproduct. nu eenmaal gemakkelijker vrij spel dan met de onverwoestbare plastics. Op de RAI-tentoonstelling zal men ook een Duits produkt zien, waar bij met het hout ook kunststoffen zijn verwerkt: een buitenwand van triplex, waarop een laag polyester met glasvezels is geperst. In hoeverre deze combinatie tegen „het werken" van het hout bij temperatuurs- en vochtigheidsverschil- len is bestand, is niet te voorzien: de fabrikanten hebben er de beste verwach tingen van. Verder ziet men een grotere toepassing van aluminium, zoals dit ook geschiedt bij de produkie van automo bielen. Aluminium is misschien wel het metaal van de teekomst in de auto- en caravanindustrie. 9HI Al met ai een complete tentoonstelling van kampeerwagens, waar iedere be langstellende op dit gebied veel zal kun nen leren en misschien zijn keus ma ken. B J. JOPPE De Nederlandse Fokkerindustrie \mingo" waarvan ook het interieur komt met een vierpersoons „Fla-,\ een degelijke indruk maakt. (Van onze Amsterdamse redacteur) Twee Hagenaars, de heren H. Bouvy van de Technische Dienst van de ANWB en D. Stapel, garagehouder, hebben gis termiddag de hoofdprijs veroverd in de „gekste sterrit ter wereld". Met een vreemd voertuig waarvan het hoofdbe standdeel een brandend fornuis was, re den zij onder luid gejuich van Amster dammers en nog luider geknal van hun oude BSA-motor van het RAI-gebouw naar het in aanbouw zijnde nieuwe RAI-gebouw en terug. Zij wonnen uit 25 deelnemers de door DAF-directeur dr. Huub van Doorne beschikbaar gestelde „Coupe des Constructeurs". Het deed een beetje denken aan een carnaval daar in de Ferdinand Bolstraat, waar rijdende bedden, wasteilen, closets en wiegen trambestuurders en automo bilisten tot wanhoop brachten en de or ganisatrice, de redactie van het blad Autovisie, naar het hoofd deed grijpen. De politie had in plaats van de toege zegde dertig agenten er slechts acht ge stuurd, die niet bij machte waren orde in de chaos van opdringende nieuwsgie rigen en meest niet van remmen voor ziene knetterende monsters te scheppen. Twee Utrechtse wegenwachters, de he ren H. Fontijn en J. Wiesman. wisten beslag te leggen op de eerste prijs. Zij volbrachten de rit naast elkaar gezet-en in een ijzeren ledikant, dat met allerlei bijeengeraapte auto- en motoronderde len tot een gemotoriseerd voertuig was omgebouwd. De Amsterdammer A. Martini oogstte veel succes (en een tweede prijs) met een door een anderhalf pk Sachs-motor voortbewogen rijdend bureau en gekleed als minister van Waterstaat door de Ferdinand Bolstraat te rijden, terwijl hü als maar IJ-tunnelplannen in een prul lenmand veegde. Het vehikel was in plaats van met remmen uitgerust met een anker, dat in geval van nood kon worden uitgeworpen. Een merkwaardig voertuig was dat van de Hagenaar C. Engelbert. Het bestond uit twee achter elkaar staande w.c.'s, compleet met stortbakken. Gas en cla xon werden met de trekkers van de stortbakken bediend. Het stuur bestond uit een closetborstel en de versnellings- handel was uit rollen closetpapier sa mengesteld. De beloning was een vierde prijs. De derde prijs was gegaan naar Jaap Zwart uit Wormerveer voor een technisch uiterst knap geconstrueerde rijdende badkuip. MOTORSPORT KNMV breekt met VOM-voorzitter Het hoofdbestuur van de Koninkl' k Nederlandse Motorrijders Veieni.L, heeft per aangetekend schrijven d.d. 1„ februari 1960 de heer W. Polle, de voor zitter van de Vereniging van Organisa toren van Motorwedstrijden (VOM), meegedeeld, hem niet langer te beschou wen als official van de KNMV. Wie de 42ste R.A.I.-tentoonstelling van per- sonenauto's en kampeerwagens in Amsterdam (in het R.A.I.-gebouw en de Apollohal) bezoekt, zal moeilijk kunnen zeggen, dat hij geen waar voor zijn entreegeld krijgt: hij kan 63 verschillende merken personenauto's en combinatiewagens be kijken (dat wil zeggen ongeveer 250 exemplaren), negentig kampeerwagens prijken in alle uitvoerin gen in de Apollohal, en als hij in het R.A.I.-gebouw zelf blijft, kan hij kennis nemen van een zeer groot aantal accessoires voor automobielen en nog meer losse uitrustingsstukken. Daarbij doet zich in de automobielsector steeds het merkwaardige verschijnsel voor, dat wat men niet ziet, eigenlijk interessanter is dan wat men aan alle kanten kan waarnemen. Het zal voor de meer dan een kwart miljoen bezoekers, die ook ditmaal weer worden verwacht, niet onaangenaam zijn te dagdromen bij de Rolls Royces, de Cadil lacs en de Facel Vega's (welke laatste men nu voor het eerst op een auto-expositie in Nederland kan zien). Maar dat zijn en blijven automobielen, die door uitvoering en prijs ver boven het bereik van de gemiddelde (adspirant-) autobezitter staan. En wat de overige automobielen betreft: het uiterlijk zegt maar weinig over prestaties, com fort en zuinigheid, en wie zich bij de keuze van zijn auto laat leiden door fraaie versiering of loze ruimte kan wel eens tot zijn schade bemerken, dat hij fout koos. De dagdroom van grote mannen.een fonkelend paradijs vol chroom en paardekrachten. vandaag zijn poorten voor het publiek opent. De RAI, die

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13