Sjaffroeddin president van de „Unie van Indonesische staten" Regeringsbeslissing ambtenarensalarissen WEERBERICHT Rusland zou zee- en luchtbases op Ambon ivillen pachten Is onderzeeër toch ontsnapt? Verbetering gaat 1 januari j.l. in Aanhouding van reclamevlieger wekt in Maastricht groot opzien Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 16 FEBRUARI 1960 No. 29976 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Sineel Leiden - Giro no-57055 Hoofdredacteur J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 ENKELE SNEEUBUIEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Wisselend bewolkt met enke le hagel- of sneeuwbuien. Vannacht in het binnenland lichte vorst, morgen overdag temperatuur overal enkele gra den boven het vriespunt. Aanvankelijk langs de kust nog krachtige, overigens matige wind tussen zuidwest en noord west. (Opgemaakt te 11.15 uur) 17 FEBRUARI Zon op: 7 54 uur; onder 17.55 uur. Maan op: 23.45 uur; onder 9.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.16 en 18.31 uur. Laagwater te 1.59 en 14.23 uur. Dit Blad bestaat iilt 14 pagina's Deze enormebijna 30.000 kg wegende schroef moet binnenkort zorgen voor de voortstuwing van de 36.000 tons tanker Esso Am sterdam', die in Krimpen aan-de- IJssel wordt gebouwd. Het schip wordt deze week te water gelaten. Marokko annuleert verdrag met Parijs Marokko heeft zijn ambassadeur in Parijs teruggeroepen en het verdrag van 1956 met Frankrijk, dat voorziet in overleg in politieke zaken van wederzijds belang, op gezegd. Naar officieel in Rabat is meegedeeld, geschiedt dit als pro test tegen de Franse atoombom- proef in de Sahara. Marokko heeft Frankrijk ook het recht ontzegd Marokko te verte genwoordigen in landen waar het geen diplomatieke missie heeft. Het opgezegde diplomatieke verdrag van 28 mei 1956 houdt onder meer het volgende in: wederzijdse hulp; overleg in geval van gevaar; gezamenlijk optre den naar buiten; Frankrijk steunt Marokko by internationale instanties; Frankrijk behartigt de belangen van Marokko in tien met name genoemde landen. Op een bijeenkomst, die gisteren in de universiteit van Moskou is gehouden en waaraan werd deelgenomen door circa 500 studenten uit een dertigtal Afrikaan se en Aziatische landen, is een resolutie aangenomen waarin de Franse kernproef wordt veroordeeld. De Franse autoritei ten hebben geen rekening gehouden met de openbare mening in de wereld, aldus de resolutie, die aan de Franse ambas sade in Moskou overhandigd zal worden. Het Britse persbureau „Reuter" meldt Akkoord over C.A.O. voor wegvervoer 6% Vertegenwoordigers van de bij het auto- busdienstbedrijf betrokken werkgevers- en werknemersorganisaties zijn giste ren tot overeenstemming gekomen over een CAO. Voor deze sector van het wegvervoer, waarin, behalve de ploegentoeslag en de overige punten waarover reeds eer der overeenstemming bestond, is ver werkt een loonsverhoging op grond van de gedifferentieerde loonvorming, welke neerkomt op ongeveer zes pro cent. Dit resultaat behoeft nog de goedkeu ring van de leden van bovenbedoelde organisaties, waarna de CAO ter goed keuring aan het College van Rijksbe middelaars zal worden voorgelegd. uit Rome, dat de controlestatlöns in Sardinië en Sicilië in de afgelopen 24 uur een „zeer geringe toeneming" van de radio-activiteit in de lucht hebben geconstateerd. Deze toeneming is minder dan een honderdste van de hoogst toe laatbare dosis. AFP meldt uit Cairo, dat Salah Hadsjisj, directeur van het Veiligheids bureau van de commissie voor de Kern energie van de Verenigde Arabische Republiek, heeft meegedeeld, dat boven Egyptisch gebied geen enkele verhoging van de ndio-activiteit is geconstateerd. In de veilinghal van Bovenkarspel is vandaag de Westfriese Flora ge- opend. Enige Westfriese schonen tussen de bloemenpracht. DR. VAN ROYEN BRACHT KAMERMOTIE OVER Inzake weigering landingsrechten Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meege deeld, dat de Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Royen, gisteren in Washington de motie van de Tweede Kamer met betrekking tot de weigering van de landingsrechten voor de KLM in Los Angeles persoonlijk heeft overhandigd aan de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken A. Herter. Bij de overhandiging heeft de heer Van Royen een mondelinge toelichting gege ven langs de lijnen van het betoog van minister Luns in de Tweede Kamer op 9 februari. Tsjou naar India? Premier Nehroe heeft zijn Chinese ambtgenoot, Tsjou En-lai, uitge nodigd in de tweede helft van maart naar de Indiase hoofdstad te komen om te spreken over het grensgeschil tussen India en China. Nehroe zegt in een brief van 5 februari aan de Chinese premier, op het ogenblik niets gemeenschap pelijks in beider standpunten aan gaande de loop van de grens te zien, maar hij meent, dat het nodig is al het mogelijke te doen om wegen te vinden, welke naar een vreedzame regeling leiden. India heeft al eerder de Chinese aan spraken op een gebied van ongeveer 125.000 vierkante km, dat te Nieuw Delhi als Indisch wordt beschouwd, van de hand gewezen. Waarnemers merken op, dat Nehroe's brief vóór de aankomst van premier Kroes jtsjef is verstuurd. De Indiase premier schynt trouwens in een gesprek met Finse journalisten bemiddeling van Kroesjtsjef in het Indisch-Chinese grens geschil te hebben uitgesloten. Hfj had volgens een onafhankelijk Indisch blad verklaard, dat het hier een delicate kwestie betreft, die onderling door de regeringen van India en China moet worden geregeld. Lastige evacués van „Zuiderkruis" Het vertrek van de twee laatste gezin nen uit Tuindorp-Oostzaan van de „Zui derkruis" is gisteravond op ietwat dra matische wijze verlopen. In het tuindorp woonden zy in noodwoningen. Deze moesten afgebroken worden. Nu waren de families bevreesd, dat zij hun recht op een woning bij het huisvestingsbu reau zouden verliezen, als zij naar een contractpension gingen. De reeds door het CBH aangeboden huizen bevielen niet en waren geweigerd. Toen twee ambtenaren van Sociale Zaken alles in het werk hadden gesteld om de families te bewegen van boord te gaan en deze bleven weigeren, verscheen de Rijkspolitie te water De politieman nen hielpen zelfs met het pakken en het eerste gezin vertrok per taxi naar een contractpension. De man van het tweede gezin was obstinaat en veroorzaakte moeilijkheden. Hij sloeg een ambtenaar van Sociale Zaken en trapte tegen het portier van de wachtende taxi. De por tierruit sneuvelde, het slot ging kapot en een lampje werd vernield. Tenslotte wandelde het gezin weg. Later kreeg de ambtenaar van Sociale Zaken via een politieposthuis een telefoontje, waarin om het adres van het contractpension voor het gezin werd gevraagd. Vanochtend is het hospitaalschip van het Rode Kruis, de Henri Dunant", uit Amsterdam-noord vertrokken. Aan boord van dit schip zijn sinds de over stromingsramp een 70-tal zieken uit Tuindorp-Oostzaan verpleegd. De laatste drie zieken zijn naar hun woningen ver voerd. Het schip vaart daarna naar Rot terdam, waar het een onderhoudsbeurt zal krijgen. Moliamed Ras j id verklaart: Mohamed Rasjid, de voormalige ambassadeur van Indonesië te Rome thans woordvoerder van de Indonesische opstandelingen in Europa, heeft gisteren aan journalisten gezegd, dat Kroesjtsjef bij zijn a.s. bezoek aan Indonesië, ten behoeve van Rusland zee- en luchtbases zal pachten. Hij zei, dat volgens zeer betrouwbare kringen in Indonesië, de Russische premier deze bases zou willen vestigen op Ambon, op een afstand ongeveer van 1100 km ten noorden van Australië. Rasjid legde deze verklaring af in een Frans dorpje, juist over de grens tussen Zwitserland en Frankrijk, daar in Zwitserland een verbod bestaat van politieke activiteit tegen buitenlandse regeringen. Rasjid noemde het doel van Kroesjts- jefs bezoek aan Ambon, zogenaamd om de eerste steen te leggen voor een uni versiteitsgebouw aldaar, camouflage. Hij zei voorts, dat Sjaffroeddin Prawirane- gara de eerste president van de inlangs gestichte „Unie van Indonesische sta ten" is. Die zal trachten, internationale erkenning te verkrijgen als „de enige ware en onafhankelijke regering van Indonesië", waarvan de zetel zal zyn gevestigd te Loeb toek Sikaping op Suma tra. Verklaard werd, dat deze nieuwe regering „met alle te harer beschikking staande middelen" de strijd zou voort zetten om de regering van Soekarno te verdreven. Volgens de verklaring van Rasjid zal de „Unie van Indonesische Staten" een ontwerp-grondwet van 300 artikelen krij gen, waarvan de inhoud binnenkort zal worden gepubliceerd. „Zodra de omstan digheden zulks toestaan", zal het ont werp in een algemeen referendum aan de Indonesiërs worden voorgelegd. „De Unie", aldus de verklaring, „omvat het gehele grondgebied van Indonesië en zy is opgebouwd volgens het patroon van een westerse parlementaire demo cratie". Deze unie, „Repoeblik Persatoean uitgeroepen, precies twee jaar nadat de De onbekende onderzeeër, die al sedert 30 januari de Argentijnse vloot in de Golfo Nuevo voor een raadsel stelt, is al in 36 uur niet waargenomen en zou dus mogelijk ontsnapt zijn, zo werd gisteravond meegedeeld door Justo Villar, de Argentijnse minister van Defensie. Kort nadat deze een onderhoud met president Frondizi had gehad, vertelde hij aan journalisten: „We weten niet of de onderzeeër is aan onze waak zaamheid te ontsnappen". Hij voeg de eraan toe in de war te zijn ge bracht door Mikojans uitspraak („het enige wat ze zullen doden is een hoop vis") en de verklaring van de Russische ambassade over de afwezigheid van Russische oor logsschepen bij Argentinië's kusten. In Argentijnse marinekringen meende men er overigens zeker van te kunnen zijn, dat de onderzeeër van Russische nationaliteit was. Het blad La Nacion betreurde gisteren het stilzwijgen van de Argentijnse rege ring over de kwestie, waardoor de ge ruchten maar aangewakkerd worden en men niet meer weet wat waar en wat overdreven is. Waar is in elk geval, aldus het blad, dat op de stranden van de golf grote aantallen vissen en pinquins aan spoelen, die door de dieptebommen ge dood zijn. In een communiqué van de Argentijn se Marine werd gezegd, dat de schepen en vliegtuigen, die deelnemen aan de opsporingsoperaties in de Golfo Nuevo, op dezelfde voet zullen doorgaan. De be richten over de vondst van het stoffelijk overschot van een kikvorsman worden in het communiqué tegengesproken. De Amerikaanse Marine maakte gis teravond bekend dertien deskundigen voor de bestrijding van onderzeeboten naar Argentinië afgevaardigd te hebben voor de jacht in de Golfo Nuevo. De Argentijnse regering had om deze advi seurs verzocht voor het Amerikaanse materiaal, dat de vorige week was aan gekomen. De Amerikanen zouden echter niet actief aan de jacht deelnemen. Indonesia" genaamd, is gisteren officieel revolutionaire regering van de Republiek Indonesië werd gevormd, zo eindigt de verklaring van Rasjid. De woordvoerder van de Indonesische diplomatieke vertegenwoordiging in Den Haag heeft desgevraagd meegedeeld, dat de Russische premier op uitnodiging van de Indonesische regering een staatsbe zoek aan Indonesië zal brengen. Pachten van zee- en luchtbases achtte hij, als zijnde in strijd met de Indonesi sche buitenlandse actieve onafhankelyk- heidspolitiek, volkomen ondenkbaar. Cliessmans verzoek werd afgewezen Chessmans verzoek voor uitstel van executie en al zyn andere verzoeken zyn maandag door het Amerikaanse Hof van Beroep te San Francisco afgewezen. Chessman, elf jaar geleden ter dood ver oordeeld o.a. wegens roofd en verkrach ting, moet vrijdag in de gaskamer van de San-Quentingevangenis sterven. Chessman zou vandaag bü het opper ste gerechtshof een verzoek indienen om de executie uit te stellen en de af- wyzende uitspraak van het hof van be roep te niet te doen. Ortiz in Duitsland? Een der leiders van de recente rechtse revolte in Algiers, Joseph Ortiz, houdt zioh schuil in het Eifelgebergte in West- Duitsland, waar hij door Franse officie ren verborgen wordt gehouden, zo meldt het Westduitse weekblad „Der Spiegel". Het blad geeft geen verdere bijzonder heden. Een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken in Bonn verklaarde gisteren desgevraagd, dat hij hiervan niets wist. Dc minister van Binnenlandse Zaken heeft het voornemen maat regelen te bevorderen, die ten doel hebben de salarissen van de vol wassen ambtenaren met 5% te verhogen en het overige deel der rechtspositie van de ambtenaren te verbeteren tot een bedrag, over eenkomende met ten hoogste 1.2% van de salarislast. Bij de verhoging van 5% zal een minimum in acht worden genomen van f. 18.25, waar van de kosten in mindering zullen komen van het bedrag, dat wordt aangewend ten behoeve van bedoeld overige deel der rechtspositie. Deze verbeteringen zullen ingaan op 1 januari 1960, tenzij zou blijken dat de gemiddelde ingangsdatum van de loonsverhoging in het bedrijfs leven vóór die datum ligt. In dat geval zal die vroegere datum bepalend worden voor de maand, waarin de verbeteringen zullen ingaan. Het geheel van bovengenoemde maat regelen zal de maximale verbetering der rechtspositie voor het overheidspersoneel inhouden gedurende een periode van 2 jaar, bijzondere omstandigheden voorbe houden (hieronder o.m. te verstaan de aanstaande algemene huurcompensatie) Omtrent de overwegingen van de minister vernemen wij van de zijde van het departement nog, dat deze aldus kunnen worden samengevat: „De ver antwoordelijkheid der regering voor haar ambtenaren brengt mede, dat ook wan neer er geen overeenstemming is in de centrale commissie, doorvoering behoort te worden gegeven aan die maatregelen, welke naar de mening van de regering verantwoord en gewenst zijn in het be lang van de ambtenaren". Er kan nog op gewezen worden, dat deze beslissing overeenstemt met het laatste voorstel der regering, in het over leg gedaan, plus een verbetering, in het laatste overleg overeengekomen. Het overleg is hiermede geëindigd. Bekend als sportman in hart en nieren (Van onze Limburgse correspondent) Maastricht is geschokt door het bericht, dat een 41-jarige sport- en reclamevlieger uit die stad, waar hij naast een luchtreclamebedrijf „Air Trek" een zaak in bouwmaterialen heeft, gelijk gemeld, werd aange houden op de ernstige beschuldiging, dat hij een van zijn sleepvliegtui- gen, de eenmotorige Fokker S-ll op 22 januari j.l. in het Kanaal zou hebben doen verongelukken. Hierbij komt nog de zware aantijging, dat hij daarmee ernstige schuld heeft gehad aan de dood van de 23-jarige piloot Ben Kleijn, een jonge straaljagerpiloot uit Stolwijk (Z.-H.), die binnenkort vast aan „Air-Trek" zou worden verbonden. De dienst Luchtvaart der Rijkspolitie heeft onomwonden te verstaan gegeven, dat na een uitgebreid onderzoek het ernstige vermoeden bestaat, dat de man de Fokker moedwillig heeft laten verongelukken om de f. 30.000 verzekering van het toestel te innen. Intussen is bekend geworden, dat drie dagen na het ongeluk, n.l. op zondag 24 januari, een broer van Ben Kleijn, in gezelschap van verdachte en diens andere piloot, de heer Theo Verhoeven, in het pension van de verongelukte vlieger, diens particuliere bezittingen heeft afgehaald om die te onderzoe ken. Volgens een lezing van verdachte werd toen een envelop gevonden met het adres: ,,Aan de heer B. Klein". Toen de drie mannen samen de enve lop openden, bleek deze slechts een onbeschreven velletje papier te bevat ten. Het is niet bekend of deze lezing van verdachte door beide andere ge tuigen bü dit bagage-onderzoek werd ondersteund. In ieder geval blükt de RÜkspolitie hierover enigszins sceptisch gestemd te zü'n. De officier van Justitie, mr. A. W. Rosingh, die de aanhouding beval, welke zondagavond ten huize van de sportvlieger geschiedde, wilde zich gis teren van elke nadere inlichting han gende het onderzoek, dat nog lang niet is afgesloten, onthouden. In Maastricht hebben de aanhouding en de aanklacht groot opzien gebaard, omdat de reclamevlieger bekend staat als een sportman in hart en nieren, die met groot enthousiasme de vliegerij voor sport en zaken beoefent. HÜ heeft de in het Kanaal neergestorte machine medio 1958 in Tel Aviv gekocht en haar in twee dagreizen naar het vlieg veld Zuid-Limburg gevlogen, hetgeen toen als een sportieve prestatie van belang werd geacht. De wel verouderde machine deed het toen goed. De Fokker had pas zijn luchtwaardigheidsbrevet van de Rijksluchtvaartdienst verkre gen, zü het dan met een beperkt sleep- vermogen, dat beneden de tot dan toe gebruikelü'ke sleepkracht van de Fok ker lag. Air-Trek" heeft enkele ma len in het laatste jaar in de belangstel ling gestaan, eenmaal door te laag vliegen door de reclamevlieger boven Maastricht, een ander maal wegens overtreding van het verbod op het zg. nachtvliegen, iets waarvan de recla mevlieger werd vrügesproken toen bleek, dat de bewuste machine lang voor het nachtelük uur over het vlieg veld Zuid-Limburg vloog, maar toen moest wachten wegens belemmeringen op de landingsbaan. Bovendien werd Air-Trek" op nieuwjaarsdag van dit jaar getroffen door het verlies van de Tiger-Moth ..Spoetnik", welke die dag na het opstijgen van het vliegveld „Zwartberg" bij Genck in België we gens motorstoring een noodlanding moest maken De piloot Th. Verhoe ven slaagde er toen in de machine snel aan de grond te krijgen op een sterk geaccidenteerd terrein, waarbü het toestel verongelukte. De piloot had hier mee echter voorkomen, dat de Tiger- Moth op een woonwük van Italiaanse mijnwerkers neerkwam en daar waar schijnlijk ernstige ongelukken zou heb ben veroorzaakt. De thans aangehou dene was op»die bewuste dag van de 22e januari in Engeland, waar hü toen een nieuwe Tiger-Moth zou kopen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1