Verkiezingsgevecht in Ver. Staten om stemmen der zwarte bevolking Laatste nieuws Republikeinen en Democraten hebben beiden plan opgesteld MAANDAG 15 FEBRUARI I960 (Van onze Amerikaanse correspondent) Alle negers in de Verenigde Staten bezitten stemrecht als ze de kiesgerechtigde leeftijd bereikt hebben. Reeds negentig jaar is dat recht hun door de Grondwet gegarandeerd. Maar totnutoe heeft een aantal deelstaten in Amerika's zuidoosthoek maling gehad aan dit Grondwets-amendement. Men is er daar in geslaagd de overgrote meerderheid van de negers weg te houden van de stembus door hun het registreren als kiezers moeilijk te maken of door brute intimidatie. Twee plannen zijn er de laatste tijd naar voren gebracht om ver betering te brengen in deze toestand. Het ene plan heeft de steun van de liberale Democraten, het andere dat van vrijwel alle Republikeinen. Grondwet nog altijd niet toegepast In een verkiezingsjaar zijn beide par tijen extra bereid iets te ondernemen wat hun de gunst kan opleveren van de vele neger-kiezers in de noordelijke steden. De twee concurrerende partijen zijn in zulk een jaar echter minder dan ooit geneigd eikaars initiatief te steu nen. De vraag is of men een compromis kan vinden tussen de twee plannen, die tenslotte hetzelfde beogen: de neger in het zuidoosten in staat te stellen om te stemmen? Slaagt men daarin, dan zal na negen tig jaar eindelijk genoemd Grondwets amendement gelding krijgen. Dit luidt: ,,Het stemrecht van burgers der Ver enigde Staten zal niet onthouden of beknot worden door de Verenigde Sta ten of door enige deelstaat om reden van ras, kleur of voormalige slavernij- He.t Congres zal de bevoegdheid hebben om dit artikel door toepasselijke wet geving van kracht te maken". Wat plannen behelzen Het eerste plan om dit te doen is naar voren gebracht door de commissie voor de burgerrechten. Deze commissie heeft voorgesteld, dat de president van de Verenigde Staten federale registratie- ambtenaren zou benoemen, wanneer zou blijken, dat ambtenaren in de deel staten discriminatie toepasten tegen negers. De liberale Democraten in het Congres bleken te vinden voor deze maatregel. Zonder steun van de Republikeinen zouden zij zulk een regeling echter niet tot wet kunnen maken en de Repu blikeinen zijn voor de dag gekomen met een eigen, afwijkend plan. Niemand minder dan William P. Rogers, de mi nister van Justitie, die goed bevriend is met vice-president Nixon, heeft in 'n persconferentie dat plan bekend ge maakt. LEIDERDORP Rogers stelde voor, dat een neger, die onrechtmatig bejegend werd, een klacht zou indienen. Het departement van Justitie zou dan een proces aanhangig maken en indien men dit won, zou de rechter ..stemrecht - scheidsrechters" kunnen afvaardigen naar dat betrokken gebied, die aan de rechter moesten rap porteren, wie er daar nog meer ten on rechte van de stembus werden geweerd. De rechter zou dan kunnen gebieden de betrokkenen te laten stemmen. Voor- en nadelen Het tweede plan lijkt omslachtiger dan het eerste, maar is waarschijnlijk effectiever in de praktijk. Het eerste plan heeft twee nadelen; het zou de negers alleen maar stemrecht kunnen geven in federale verkiezingen en niet in die van hun deelstaat. Verder is Ro gers van mening, dat federale regis tratie-ambtenaren de negers wel op kieslijsten kunnen zetten, maar niets belet de plaatselijke autoriteiten bij de stembus die neger alsnog te weigeren. Pas indien er een gerechtshof achter hun registratie zou staan, zou de zaak anders worden. Rogers heeft verklaard, dat vice-pre sident Nixon zijn plan steunde en dat is genoeg om vrijwel alle Republikeinse congresleden en bloc voor het plan te winnen. Geen Republikeins politicus keert zich graag tegen de man, die mis schien Republikeins president wordt in november. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN, 13 februari Groenteveiling: waspeen Al (per kist) 11.50-13.00, waspeen A2 (per kist) 3,— tot 8.20, waspeen BI (per kist) 11,60-12 80. waspeen B2 (per kist) 1.404.20, waspeen Cl (per kist) 7.30-7.80, waspeen C2 (per kist) 5,— tot 5.30, boerenkool 45.prei A 73— ,prei B 49.— Aanvoer waspeen 84.000 kg. waarvan 60.000 kg voor export werd verkocht. ROTTERDAM, 15 februari, -r- Veemarkt Aanvoer ln totaal 2021, vette koelen en ossen 1166. Prijs ln cents per kg: vette koelen le kw„ 295-325, 2e kw. 280-295. 3e kw. 255- 280, varkens (lev. gew.) 154 152 150. burgerlijke stand Overleden: G. H. Walen, wed. van P. v. d. Kwaak. 82 Jaar. VOORSCHOTEN Eet meer erwtensoep! In het kader van het wereldvluchte lingen jaar 1959—1960 heeft de Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpver lening te Voorschoten een erwtensoep actie op touw gezet. De dag van erwtensoep-etend Voor schoten is gesteld op 20 februari. De prijs van de soep is f. 1.per liter. De worstjes worden verkocht voor een kwartje per stuk. De federatie organiseert reeds enkele jaren een erwtensoepactie, waarbij steeds de welwillende hulp van het Ma rin Opkomst Centrum een garantie voor de kwaliteit was. Deze actie is een daverend succes ge worden. We twijfelen er niet aan of dok dit jaar zal de opbrengst voor de vluch telingen aanzienlijk zijn. Tot vrijdagmiddag 4 uur kunnen nog telefonische bestellingen worden opge geven bij mevrouw J. C. van Oostrom Van Konijnenburg, Veurseweg 36, telef. no. 2317. Nederlandse Blindenbond met propaganda-avond De Nederlandse Blindenbond strekt zijn activiteiten ook ieder jaar weer tot Voorschoten uit. Woensdag 17 fe bruari is er weer een kunst- en film avond in het Cultureel Centrum. Het openingswoord zal dit keer gespro ken worden door de voorzitter van de Rotary-club Voorschoten-Leidschendam dr. P. S. Pels, omdat de Rotary- club deze avond voorbereid heeft. ,,Zang zij onze leus" ,o.l.v. Tilly StenzLeening zingt enige liederen. Johan van den Berg, propagandist .de clameert en houdt een korte rede. Er wordt voorts een braille-demonstratie gegeven en de film van Jan Wit ,,De stoute schoenen" vertoond. Ds. E. Sara- ber zal het slotwoord spreken. RoCeCo voerde fris blijspel op RoCoCo" is de toneelgroep van de Voetbalvereniging Rouwkoop" en die toneelgroep zorgde zaterdagavond in het Cultureel Centrum voor een gezel lige avond. Opgevoerd werd het blijspel ..Taptemeuje", van Martin van Spaan donk. De volle zaal genoot van dit fris ge speelde en goed geïnterpreteerde stuk. De in Voorschoten bekende regisseur D. Vijlbrief had de touwtjes stevig in handen. De twee gastspelers, mevrouw J. Hooymans en de heer C. van Santen pasten zich uitstekend bij de andere ac teurs aan. Zij kregen een extra be dankje en een boek. De andere spelers werden eveneens gehuldigd en kregen bloemen. De heer Perfors, voorzitter van Ro CoCo begroette vertegenwoordigers van ..Het Nut" en de toneelverenigingen ..Het Masker" en „Leldseweg-Noord". De avond werd besloten met het op treden van de Jazz Rhythme Club. BURGERLIJKE STAND Geboren: Miranda A., dr van C. A. Boer en a. Verloop. Johannes W. J., zn van a. P. van der Hulst en J. J. van Yperen. Pietje, dr. van I. D. Heemsbergen en A. M. Schouten. Ondertrouwd: C. Keyzer en F. J. Fry- hnk, a. Siebkes en E. a. h. van Stralen. WASSENAAR Martin Buber, zeldzame figuur in deze tijd LEZING PROP. DR. P. J. SMITS Prof. dr. P. J. Smits heeft in „Zuider hout" voor de Vrouwenvereniging tot Bevordering van het Geestelijk-sociale Leven een inleiding gehouden over de persoon en het werk van Martin Buber, de joodse denker, die dezer dagen zijn 82ste verjaardag vierde. Na een inleidend woord door de presi dente, mevrouw I. H. Eernstman-Stegh- gers stelde prof. Smits vast, dat Martin Buber een van die zeldzame figuren in deze tijd is, die men een echte profeet kan noemen: iemand die een treffend juiste diagnose weet te stellen van de diepste strekkingen en ook een genezing uit de nood weet aan te wijzen. Prof. Smits vertelde in grote trekken iets van het leven van deze figuur en besprak daarna zijn betekenis voor de Westerse samenleving. In de eerste plaats probeert Buber in zijn toespraken en boeken met profetische kracht het besef dat er een God is, weer levend te maken. Een belangrijke figuur is Buber voorts om wat hij zegt over opvoeding: voortplanting van de geestelijke waar den die in de mens zelf leven. Op profe tische wijze ook heeft Buber vele groe pen van intellectuelen en wetenschaps mensen bewust gemaakt van hun ver antwoordelijkheid. En tenslotte is hij ook de man geweest die in het na-oor- logse Duitsland op magistrale wijze het Duitse volk onderhouden heeft over de kwestie van de schuld aan de wereldoor log. Prof. Smits besloot zijn inleiding met de betekenis te schetsen van Bubers denken voor het christendom. Zijn op vattingen over het wezen van het ge loof, over de figuur van Jezus en over het Koninkrijk Gods kunnen ertoe bij dragen, de beschouwelijkheid, de scep sis, die in deze tijd heerst ten opzichte van de grote levensvragen, te doorbre ken. Er was gelegenheid tot het stellen van vragen. De vriendschap voerde vlot blijspel op De R.-K. Toneelvereniging „De Vriend schap" heeft zondagavond in het goed- bezette Verenigingsgebouw het blijspel „Ontbijt op bed" opgevoerd en daarmee het publiek een vrolijke avond bezorgd. „Ontbijt op bed" is een vermakelijke ge schiedenis van een familie, waarin de toch al niet zo beste harmonie totaal verstoord dreigt te worden door de komst van een rijkgeworden oom (natuurlijk) uit Amerika. Eerst wordt een ander, ge heel berooid familielid voor de miljonair aangezien, maar als de vergissing ont dekt en de dove Emanuel overleden is, komt de echte oom Robert, die wel erg gemakkelijk over tonnen praat, maar ook geen cent blijkt te bezitten, op de proppen. Een vrolijke geschiedenis, die onder regie van Ben van Hest vlot over het voetlicht gebracht werd. B. Meershoek en H. Haverkotte leverden kostelijk spel als de twee ooms, die zoveel beroering in de familie teweeg brengen. M. Slats te Wiel, J. Bellekom en F. Gilissen waren de op een erfenis beluste verwan ten. H. van Rijn en B. Noordover de in het komplot betrokken echtgenoten en E. van Rhyn—Sabee en P. Nederpelt het jonge paar, dat uiteindelijk toch nog dank zij Robert hun wensen in vervul ling zien gaan. Deze geslaagde toneelavond werd met een dansje besloten. Maar voor de liberale Democraten is het moeilijk om het plan van Nixon en Rogers ten bate van de negers te steu nen. Komt het er door in het Congres, dan zullen de Republikeinen in de ver kiezingscampagne natuurlijk onderstre pen wat zij voor de negers hebben ge daan. Is een compromis tussen beide plan nen mogeilijk? Rogers heeft duidelijk doen blijken, dat hij daar niet voor voelt. Toch lijkt een enigszins anders geformuleerd plan, ontdaan van partij etiketten, het enige wat kans heeft aan vaard te worden. De Senaat begint half februari met deze zaak. De uitslag is nog onzeker, want een plan waar geen politiek kapitaal in zit, zou voor beide partijen minder aantrekkelijk zijn! „De Hoop" naar Vikingbank Het hospitaalkerkschip „De Hoop" vertrekt vandaag, na de voorgeschreven vierjaarlijkse onderhoudsbeurt te heb ben ondergaan, van Scheveningen naar het zuiden van Noorwegen om van daaruit hulp te verlenen aan de onge veer 60 Nederlandse treilers, die rond om de Vikingbank vissen. Het is de eerste keer dat „De Hoop" in dit visge- bied zijn intrede doet. Na de bekladdingsacties op Curasao Van de in hechtenis genomen verdach ten in verband met de bekladdingsacties op Curasao is R. Simons, na een verhoor door de rechter-commissaris, zaterdag op vrije voeten gesteld. Hij werd echter in verband met een ander misdrijf on middellijk wederom gearresteerd. De andere drie in verband met de be smeuring van het beeld van Koningin Juliana gearresteerden zullen vermoede lijk vandaag door de rechter-commissa ris worden verhoord en worden in elk geval voorlopig nog in verzekerde bewa ring gehouden. Dit laatste geschiedt eveneens met de verdachte Coster, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan het besmeuren van de plaquette ter herdenking van de afschaffing der slavernij. Wegens het organiseren van een orde verstoring te Willemstad, is zaterdag een zekere Godett veroordeeld tot twee we ken hechtenis, waarvan tien dagen voor waardelijk. f. 27.000 bij schoolbestuur te Kolium verdwenen Het bestuur van de Vereniging „Het Christelijk Nijverheidsonderwijs" te Kol ium is afgetreden. Het bestuur zegt in een verklaring gefaald te hebben in zyn beleid, waardoor het mogelijk is gewor den dat f. 27.000 verdween. Er is een interimbestuur gevormd, bestaande uit de heren T. Faber, A. El- gersma en W. Bartels. Deze ontwikkeling is begonnen, toen bleek ,dat f. 27.000 was verdwenen. Het grootste deel hiervan, geput uit de sub sidie die deze school krijgt, werd over geheveld naar de Stichting tot Bevorde ring van het Christelijk Onderwijs, een n:et - gesubsiddeerde instelling. De direc teur, die verantwoordelijk is voor deze manipulatie .is geschorst. De boekhou der is de toegang tot de school ontzegd. De Gaulle houdt Algerije onder scherp toezicht President De Gaulle heeft gisteren het directe toezicht op de Algerijnse zaken door de vorming van een kernkabinet onder zijn leiding, dat zich met kwesties betreffende het Noordafrikaanse gebied bezig zal houden. In dit „comité voor Algerijnse zaken", dat op grond van de onlangs door het parlement verleende volmachten bij decreet is ingesteld, hebben voorts pre- i mier Debré, minister van Binnenlandse I Zaken Chatenet en minister van Defen-1 sie Messner zitting, terwijl de bijeen- j komsten ook zullen worden bijgewoond door de algemeen gedelegeerde in Algiers, Delouvrier, de secretaris-gene-1 raai voor Algerijnse zaken, Roger Morris, de Franse stafchef, generaal Ely en de militaire leider in Algerije, generaal Challe. Andere ministers en staatssecre tarissen kunnen worden uitgenodigd aan j het overleg deel te nemen, als er kwes- j ties aan de orde komen, die hun depar tement betreffen. Volgens waarnemers zal het comité zich rechtstreeks bezig houden met de huidige reorganisatie van het bestuur, het leger en de politie in Algerije en met de komende kantonnale verkiezingen. De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam is van oordeel, dat schipper en motordrijver niet schuldig zgn aan het zinken van de motorlogger „Geertruida Jacoba" SCH 37 op de Noordzee op 10 augustus van het vorig jaar. De logger verdween ln de golven enkele uren nadat zich in de motorkamer een ontploffing had voorgedaan. Op grond van het ingestelde onder zoek is de raad van oordeel, dat de ramp hieraan moet worden toegeschreven, dat na het „op hol slaan" van de hoofdmo tor het daarbij behorende vliegwiel uit elkaar is gevlogen. Een gedeelte daar van moet met grote kracht weggeslin gerd zijn en de scheepshuid in de ma chinekamer onder de waterlijn hebben getroffen. Daardoor is een gat in die huid ontstaan, waarna door dat gat snel zoveel water in het schip is ge stroomd, dat het na enkele uren is ge zonken. Hoewel niet met absolute zekerheid is komen vast te staan wat de oorzaak van het „op hol slaan" is geweest, meent de raad, gelet op de verklaringen van de schipper en motordrijver, als zijn ver moeden te moeten uitspreken, dat de regelschuif van de brandstofpomp van de hoofdmotor klem is geraakt. Wat de reden hiervan is geweest laat zich slechts gissen. De vraag of met betrekking tot het Rechter Frank J. Murraydie in Boston het proces leidt tegen de Nederlandse marconist Van Rie. die van moord beschuldigd wordt. Nederland telde 1 januari 1960 11.416.700 inwoners Het aantal inwoners van Nederland bedroeg op 1 januari jl. 11.416.700 (op 1 januari 1959 11.278.700). Studenten moeten 1 april uit flat Aan vier bewoners van de studenten flat aan de Oudraadtweg te Delft is op aandrang van medebewoners per 1 april de huur opgezegd. Dit is een gevolg van ongeregeldheden, die de vorige maand plaats hadden. Daarbij werd de nachtrust van de omwonenden ver stoord. De politie, die door burgers was gewaarschuwd, werd door de studen ten natgespoten. De politie en de auto riteiten van de Technische Hogeschool hadden deze incidenten zeer hoog opge nomen. Aan een aantal andere studen ten is een ernstige waarschuwing ge geven. Russische handelsmissie naar Nederland Een Russische handelsdelegatie onder leiding van de heer V. N. Nichkor, pre sident van „Exportles" te Moskou, zal op uitnodiging van de minister van Econo mische Zaken en van het Centraal Or gaan voor de Economische Betrekkingen met het buitenland een bezoek aan ons land brengen met het oogmerk, bestaan de banden met het bedrijfsleven te ver sterken en nieuwe aan te knopen. De missie zal daartoe bezoeken bren gen aan een groot aantal bedrijven en voorts door contacten met vertegenwoor digers van overheid en de zakenwereld gelegenheid krijgen zich hier te lande te oriënteren. Het bezoek zal vermoedelijk van 6 tot 20 maart a.s. plaats vinden. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 vorenstaande aan de schipper of de mo tordry ver of aan beiden schuld kan wor den verweten, beantwoordt de raad ont kennend. Beiden hebben, naar het oor deel van de raad, goed op het onver wachte „op hol slaan" gereageerd. Zy hebben op de meest voor de hand lig gende wyze getracht de motor stil te zet ten, wat echter niet is mogen gelukken. Jammer is volgens de raad dat geen van beiden in de consternatie er aan heeft gedacht de motor te belasten door de schroef in zijn werk te stellen. Indien dit wel ware gebeurd, zou de motor daar door waarschijnlyk terstond voldoende zyn afgeremd. De raad wil hun daarvan echter geen verwyt maken en spreekt beiden vry van iedere schuld. Tenslotte wil de raad er nog zyn vol doening over uitspreken, dat deze ramp geen mensenlevens heeft gekost. In de eerste plaats is dit daaraan te danken, dat er zich niemand in de machine kamer bevond, toen het vliegwiel uit el kaar vloog. Daarnaast was het geluk kige omstandigheid, dat het ten tyde van de ramp prachtig zomerweer was met kalme zee. Hierdoor hebben alle opva renden. ook de jeugdige passagiers, in de sloep de zinkende „Geertruida Jacoba" tydig kunnen verlaten. Geen van hen heeft ln levensgevaar verkeerd voordat zy door een passerend schip werden op gemerkt en aan boord genomen. STADSNIEUWS „Feestavond" voor teenagers In de Stadsgehoorzaal werd gister avond een byeenkomst van „teenagers" gehouden. In groten getale waren zy ko men opdagen: de jongens met him lange haren druipend van het vet en de meis jes, kinderen nog, gestoken in nauwslui tende rokjes en truitjes. Sommigen had den de jeneverfles meegenomen. Er werd tüjdens het optreden van de rock en rollmuzikanten dus niet alleen van het opzwepende ritme, maar ook van het geestryke vocht genoten. De leeftyd van deze zgn. „levensgenieters"? Dertien, veertien jaar wellicht. In ieder geval niet veel ouder. Achter in de zaal en in de gangen bespraken de suppoosten de situatie. Wie moest de grootste herrie schoppers eruit gooi? De politie was aan wezig .maar hield zich enigszins op de achtergrond. Het feest werd immers binnenshuis gevierd. Pas wanneer het werkelyk de spuigaten uit zou lopen, kon zy ingrijpen Tot ernstige inciden ten is het gelukkig niet gekomen, maar wat wy zagen was erg genoeg. De Steenstraat zal gisteravond ongetwyfeld stiller zyn geweest dan gewooniyk op zondag. Men zal begrijpen wat wy hier mee bedoelen te zeggen. De goeden, ove rigens wel ln de minderheid, niet te na gesproken. Een beetje geschrokken en in de hei lige overtuiging .dat er op het gebied van jeugdwerk en dergeiyke nog heel wat te abreiden valt. zyn wij naar huis gegaan. Verschillende van radio en t.v. bekende vocalisten en bands kwamen op Boomkwekerij beleefde in 1959 een goed jaar JAARVERGADERING B.C.T.B. In zyn openingswoord tot de jaarver gadering van de afdeling Boskoop van de C.B.T.B., stelde de voorzitter, de heer J. KooU. dat aanvankelijk 1959 voor de boomkwekerij niet zo goed in zette. Niettemin is het toch een goed jaar geworden, terwijl 1960 ook goede verwachtingen wekt. Men besloot tevens een verzoek van het Jeugd-Kerkewerk der Ned.-Herv. Gem. te Den Haag door te geven om enkele hiervoor in aanmerking ko mende wyken met wat plantmateriaal te verfraaien, aan welk verzoek door enige leden zal worden voldaan. De secretaris van de afdeling, de heer J. van 't Wout, kon een optimis tisch geluid laten horen, met name ook ten aanzien van de Christeiyke Lagere Tuinbouwschool, waarvoor een terrein van 7000 m2. is aangekocht. De heer Th. van Eek meldde een gezonde financiële positie. Het hoofd van de Chr. Lagere Tuin bouwschool, de heer A. Kruit, deelde in zyn schoolverslag mee, dat 20 leer lingen de laatste keer de school met diploma verlieten. Over belangstelling heeft men niet te klagen (120 leerlin gen: le-kl. 48, 2e-kl. 19, 3e-kl. 29 en 4e-kl. 24). By de bestuursverkiezing werd voor zitter J. Kooij herkozen, terwyi de heer A. van Tol Mz. werd gekozen tot pen ningmeester en de heer A. Veerman tot secretaris. Als nieuw lid werd toege voegd de heer G. van 't Wout. Uit de vergadering kwamen woorden van dankbaarheid aan het adres van de voiyverige voorzitter J. Kooy, ter- wyi deze laatste hartelUke woorden ten afscheid richtte tot de heren Van Eek, die 24 jaar penningmeester was, en J. van 't Wout. die 15 jaar bestuurslid, waarvan geruime tyd secretaris, was. Na de behandeling van deze agenda punten volgde nog een bespreking van de nieuwe C.A.O., de prijsvaststelling en de erkenningseisen. Ten aanzien van dit laatste was de vergadering eenstemmig van mening, dat voor het hooghouden van het vak de handhaving van de erkenningseisen dringend noodzakeiyk is. Hierop zal dan ook by de autoriteiten worden aan gedrongen. Na afloop van de vergadering ver toonde de heer A. Veerman een aantal dia's van Majorca en Normandië. HU en de heer A. Kranenburg hadden de opnamen zelf gemaakt. Beurs van Amsterdam Maandag 15 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden 99% 99% 99 99% Ned. '59 4% 96% 96H Ned. '53 3% 92% 92% Grootboek obl. 3% 92% Ned. '47 3% (3) 90% 90% Ned '51 3% 94 94 Ned '53 (3%) 92 92 Ned '56 3% 91% 91% Ned '48 3% 87% 87 Ned '54 3% 87% 87 88% 88% Ned. '55 II 3y4 89% 90% Ned. '37 3 89% 89% Dollarlng '47 3 90% 90% Tnvesteringscert 3 96% 96% Ned 62-64 3 96 M 96% Indie '37 A 3 93A 93% Grootboek '46 3 90 Ned W.B 6% 109 109GB ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 40%GB 40% Nat. Handelsbank 178 177GB Ned. Handelmy 255% 254% 118% 122% H.VA 192% 153% 580 570 AE.U 447% 447% Berkel's Patent (v.) 278 278GB Calvé Delft cert. 697 691 Deli MU en (Ver.) 174.70 180% Kon Pap v Gelder 244% 240 Hoogovens cert 700GB 700GB MUller en Co N.B 360% 359 Ned Kabelfabr 400GL 400GB Philips 766% 755% 281GB 278 735% 723% Wilton Feyenoord 215 209% 342 338 Dordtse Olie gew. 714 715% Kon Olie (f20.—) 157.— 156 idem (50 A f20.—) 174.80 154.70 Holl. Amer ïyn 166% 165% Java China Paket 158 156% K.L.M 109.— 109.50 Kon Ned Stmv My 177% 178% Kon Paket My 138% 136% Stoomvaart My Ned 161 160 Nievelt Goudr eert 146% 144% v Ommeren eert 255 248 Kon Rott Lloyd 152 152 Ned Scheepv Unie 149 146% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 91% 92 idem 48 (3%) 92% 93 dam 52 J «4 96 97 ld ld 37 I-11 (3%) 92% 89% Z.-Holland '56 (4%) 97% B 97% de planken. Aan het hoofd daarvan stond Lydla. het zangeresje, dat tijdens het songfestival te Knokke in 1959 een internationale reputatie veroverde. Voorts waren daar nog de „The Black Dynamites", die enkele weken geleden tijdens een internationaal concours te Brussel <met zeven musici) niet minder dan vijf eerste prUzen in de wacht sleepten, Oetv and his Real Rockers uit Rotterdam. Shirley, die de bynaam ..Ne derlandse Conny" verwierf „The Cas- pels", die zongen in de styi van de Ever- ly Brothers, Rene and the Alligators, een roek-groepje uit Den Haag en Herman van Keeken, eerste prijs-winnaar van de recente Jimtnie Rodgers-wedstrijden in Hilversum en de kleine Olga en Berry, die ook enkele liedjes zongen. Prof. dr. P. H. van Thiel naar Suriname MEDISCH ONDERZOEK BROKOPONDO-GEBIED Voor een uitgebreid medisch hygiënisch onderzoek in het gebied van het Broko- pondostuwmeer wordt in Suriname ver wacht prof. dr. P. H. van Thiel. hoog leraar aan de Leidse Universiteit. Over een dergeiyk onderzoek had prof. Duyf indertyd al een rapport uitge bracht. Er zyn reeds bepaalde onderzoekin gen op dit gebied aan de gang. Onder meer zyn ruim 400 bloedmonsters geno men, die onderzocht zullen worden in laboratoria op Trinidad. Het gehele onderzoek zal zeker een jaar in beslag nemen. BEURSOVERZICHT Internationals stelden teleur Amsterdam, 15 februari De Internationale waarden stelden voor de eerste dag van de nieuwe beurs- week teleur. Niet dat de koersen veel la ger waren vergeleken by de vorige slot- pryzen, maar omdat de openingskoersen beduidend beneden de hoogste pryzen van de niet-officiële ochtendhandel no teerden. Van de gezichten van de vele beursbezoekers was teleurstelling over de koersen duidelyk af te lezen. Men had op 'n dergelyke teleurstelling niet gere kend temeer, daar Wall Street vrUdag jl. niet onvriendelyk sloot. De gedrukte stemming van vanmiddag kwam hoofd zakelijk door geringe verkopen van het publiek waartegenover slechts vraag op lagere pryzen aanwezig was. Het buiten land liet verstek gaan zodat het Dam rak op eigen kompas moest varen. AKU's lagen aanvankelyk op 452 vrij goed in de markt, daalden daarna tot 447% en verlieten de markt op circa 449. De vorige slotprys was 447%. Philips opende iets lager op 765 en verlieten de markt op circa 761 (766%). Unilevers zakten in van 732 tot 727 en sloten cir ca 728 (735 3/4). Kon. Olies op f. 155.50 ruim een halve gulden boven de vorige slotprys. De scheepvaarten waren een weinig lager by geringe affaire. Van de leiden de cultures werden Amsterdam Rubbers gevraagd en boekten op een prUs van 122% circa 4 punten winst vergeleken met de voorgaande slotprys. Deli gaf, zoals gebruikelyk, een zeer grillig koers verloop te zien. De certificaten daalden van f. 182 tot f. 177 om op f. 180 de markt te verlaten. De slotkoers van vrijdag was f. 174.70. HVA's openden op 151 ruim een punt lager doch liepen op tot 153. In de Staatsfondsenhoek was het zeer rustig. Doorelkaar verschilden de noteringen niet veel by die van het vorig slot. Aandelen grootbanken werden lager geadviseerd. Ook ln de overige afdelin gen werden de koersen beneden die van vrijdag Jl. geadviseerd. WISSELKOERSEN Londen 10.56%—10.57%New York 3.76H—3.77A; Montreal 3.95%—3.96; Parys 76.82—76.87; Brussel 7.56—7.56%; Frankfort 90.39%—90.44%Stockholm 72.80%—72.85%; Zürich 86.86—86.91; Milaan 60.72%60.77%; Kopenhagen 54.59—54.64; Oslo 52.74%—52.79%We nen 14.50—14.51; Lissabon 13.17— 13.18%. Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 103 A 103A id. N.W.B. '52 (4%) 95A 95A Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 94 Premieleningen 97% 96% A'dam I 2% 83% 83 83% A'dam '56 II 2% 91% 92 Eindhoven '54 2% 79% 79% Enschede '54 2% 81% 81 Den Haag '52 I 2% 87 87% 87% 86% R'dam '52 I 2% 86% 86 88% 87% Idem '57 2% 96% 97% Utrecht '52 2% 95 Z.-Holl 1957 2% 93% 93% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen 220.— 219 318exd. 315% 227 244% 280 274 Twentsche Bank 274 274 Industrie Ondernemingen 380B 380L 64% 65 K N Edrnet. A-AA 93 Idem pref wd 93% 317 314 Kon Ned Grofsm 165% 166 Holl Constructie 262 Ing bur v Bouwnyv 252% 249 Internatlo 156 152 Int Kunststof f Ind 61 60% Leidse WolspinnerU 384% 375 Rott. Droogdok My 590 590L Sikken 's Lakfabr 576 570 Ver Touwfabrieken 290L 291 120 115exd. Wern ink's Betoom. 163% 162% Van WUk en Heringa 108% 108 Zaalberg 121L Spoorwegen Deli Spoorweg My 5% 5% Amerik fondsen Canadian Pacific R 26% 26% 105% 106% Anaconda 59% 59 Bethlehem 8teel 49 48% 45% 44% General Motors 46% 47% 89 88% Republic 8teel 63 65 71% 71 Union Pacific 29% Un States 8teel 85 85% Raad van de Scheepvaart oordeelt: Schipper en motortlrijver niet schuldig aan zinken van Geertruida Jacoba Sch. 37

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11