BRIDGEPLEZIER NEDERLAN Rita Reys maakte furore bij marinepersoneel Oegstgeest SATERDAG IS FEBRUARI I960 „Ik zou natuurlijk een technische en sociologische verhandeling over jazz kun nen houden, maar dat doe ik -toch maar niet. Het lijkt me 'beter eerst een paar ouwe krassertjes te laten horen." Goede indruk Nu, die ouwe krassertjes mochten er ïjjn. Zij gaven een uitstekende indruk van de „pre-historie" van de jazz. De jazz is, zoals bij de liefhebbers wel be kend. ontstaan uit de negerversie van harmoniemuziek, uit blues en de rag time. Onder meer liet De Ruyter een oorspronkelijke opname uit 1920 horen. De geluidskwaliteit was weliswaar nogal penibel, maar de opname op zichzelf was buitengewoon interessant. „Er is nadien veel veranderd. Ritmisch is de jazz veel soepeler geworden. Er is meer swing in gekomen". Mich iel de Ruyter besohreef .swing" als een vering, een trekking in het ritme, een heen-en-weer geslingerd worden tussen twee tellen. Lang doorgaan „Die jongens zijn nog ontzettend lang doorgegaan met deze muziek", zei De Ruyter en in de zaal klonk gelach, maar ook steeds meer gefluister. Gefluister, dat, naarmate de avond vorderde over ging in hardop praten. Daarna liet De Ruyter nog een „oud krassertje met veel ruis" horen van bijna-jazz o.l.v. „een ouwe man, die er nog steeds op los- blaast", zoals de heer De Ruyter zelf zei. Na een opname van Canal Street Blues met King Oliver (1923- en een opname van Louis Armstrong, die in de jaren na *20 op eenzame hoogte stond door het voorteffelijke solistische element, dat hij dank zij een gave technische beheer sing in de jazz legde, kregen de Red Hot Peppers de kans om zich met een ge degen toelichting van de inleider op de plaat te laten horen. Zeldzame gebeurtenis: okapi geboren (Speciale berichtgeving) In Diergaarde-Blijdorp te Rotterdam Is vannacht een okapi geboren. Toen de oppasser vanmorgen de stal binnen kwam lag het jonge dier in het stro. Het komt zelden voor, dat een okapi, die in gevangenschap wordt geboren, levensvatbaarheid heeft. In de meeste gevallen wordt het dier levenloos ter wereld gebracht of sterft het kort na de geboorte. In Europese dierentuinen waren er dan ook tot nu toe slechts drie in leven gebleven en in Amerika twee. Voor zover men heeft kunnen nagaan is de vannacht in Blijdorp geboren okapi een gezond dier. Veel hangt er echter van af of de moeder het dier zal willen zogen. Overigens is er in 1959 in Antwerpen een okapi geboren, die met de fles is grootgebracht. Dit dier is nu tien maanden. In 1957 en in 1959 kwam er in Parijs een okapi ter wereld: beide zijn in leven gebleven. Vorig jaar kon ook Philadelphia twee van zulke geboorten registreren. De Blijdorp-okapi is het eerste exemplaar van deze diersoort, dat in Nederland is geboren, het vierde in Europa en het zesde, althans in een dierentuin, ter wereld. Medische Dienst Warmond Dokter A. G. M. H. Wa lenkamp. tel. K 1711 - 220. Zuster Ko nijn, Dorpstraat 68, tel. K 1711 - 250. Wassenaar Dit weekeinde wordt de doktersdienst in spoedgevallen waar genomen door de artsen J. A. J. Pau- Üdes, Van Z. van Nijeveltstraat 42, tel. 4561 en Jac. H. Jaarsma, Witten- burgerweg 106, tel. 9676. Apothekersdienst: Van zaterdagavond tot de volgende week zaterdag wordt de apothekersdienst na sluitingstijd waargenomen door de Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. Voorschoten Dokter F. H. W. Swen, Veurseweg 20, tel. 2356; voor wijkver pleegster: Gezondheidscentrum, telef. no. 2177. Leiderdorp Dokter De Bruyne, Hoofdstraat 8, tel. 22208. Oegstgeest Dokter Van Walchren, tel. 22030 en dokter Lanen-Baron, tel, no. 21610. RITA REYS (Foto L.D./Holvast) Steeds groter En intussen werd het geroezemoes in de zaal steeds groter. Schijnbaar trok Michiel de Ruyter zich hier weinig van aan. Met een bestudeerd gebaar stak hij een sigaret op, stokte even met zijn betoog als het gepraat in de zaal wat al te luidruchtige vormen aannam, keek dan even met een ironische twinkeling in zijn ogen de zaal in, zei „dank u" en vervolgde onverstoorbaar zijn lezing. Een „st"-geroep in alle toonaarden was de dank van vele aanwezigen voor de indirecte terechtwijzing van een deel van het publiek voor de heer De Ruyter. Toen hij de hoorn „die men in goed Nederlands French horn noemt" in wel gekozen bewoordingen onder de loep nam werd het gelawaai in de zaal hem ech ter te bar. „Nu volgen enige plaatjes van moderne jazz, die men onder het praten en zonder te veel te luisteren wel zal kunnen waarderen". Nu applaus voor deze tweede terechtwijzing. Het optreden van Rita Reys en het trio Pim Jacobs werd echter met bij zonder veel aandacht beluisterd. Een openbaring was het optreden van de gi- taris Wim Overgaauw, die het trio een nieuwe samenstelling gaf. De drummer is thans verdwenen. BOUW CHR. KLEUTERSCHOOL Het bouwen van een 3-klassige chris telijke kleuterschool aan de Ant. Duyck- laan is gegund aan de laagste inschrijf- ster de firma Jac. van Riet alhier. Er was ingeschreven voor een bedrag van f. 87.070. Gevaarlijke speelolacts Nu de ophogingswerkzaamheden aan de spoorbaan langs de Kastanjekade en Melchior Treublaan in volle gang zijn, ontstaat ter plaatse voor spelende kin deren een zeer gevaarlijke situatie. Aangezien zandbergen aldaar de rijden de treinen aan het oog onttrekken, is het gevaar niet denkbeeldig, dat spelen de en stoeiende kinderen onder de trei nen geraken. De commissaris van Politie raadt de ouders van in de omgeving wonende kin deren ten sterkste aan om erop toe te zien, dat de jeugd deze gevaarlijke speelplaats, welke een grote aantrek kingskracht blijkt uit te oefenen, zo veel mogelijk mijdt. RITMISCHE DANSGROEP Reeds enige tijd heeft het bestuur van Sparta pogingen gedaan om te komen tot de vorming van een ritmische dans groep, lokaliteit en leidster waren wel de erootste moeilijkheden die te over winnen waren. Deze week is dit echter alles in orde gekomen. De animo blijkt zelfs zo groot, dat men deze eerste groep al heeft moeten splitsen. Leidster is mej. A. v. d. Lucht uit Leiden, terwijl mevrouw Van Doorn-Blok de pianobe geleiding verzorgt. De oefenavonden worden gehouden in de neutrale kleu terschool aan de Willem Vronkenlaan. OEGSTGEEST Tot lid en plaatsvervangend voor zitter van de Regelingscommissie voor de Staatsexamens voor Muziek 1960 is benoemd de heer K. van Baaren te Oegstgeest, directeur van het Koninklijk Conservatorium voor Muziek te Den Haag. Oud-strijders zorgden dat ze erbij waren Lezing over de Kon. Marine Voor de afdeling Leiden van de Ne derlandse Bond van Oud-Strijders en Dragers van het Mobilisatiekruis. sprak gisteravond in het Rijksmuseum voor Volkenkunde luitenant ter zee SD 1ste- klas W. C. Lemaire over de „Koninklijke Marine". De waarnemend voorzitter van de Bond, dr. P. H. Pott. zei in zijn ope ningswoord o.m. dat het zo langzamer hand een traditie was geworden, dat de heer Lemaire eens per jaar in Leiden een causerie hield. Het was nu voor de achtste achtereenvolgende keer, dat de luitenant de afdeling met een bezoek vereerde. Tevens memoreerde dr. Pott het verscheiden van de secretaris, de heer J. Pieneman, aan wiens initiatief het is te danken, dat de afdeling Leiden tot een belangrijke organisatie is uitge groeid: zij telt thans 150 leden. Tot slot van het huishoudelijk gedeelte van deze vergadering vestigde dr. Pott de aan dacht op de komende jaarvergadering, welke in april in Gouda zal worden ge houden. Tijdens de bouw van het nieuwe postkantoor te Keulen maakte de bouwpolitie bezwaar tegen het feit, dat enkele afdelingen zeer ver van het trappenhuis lagen, hetgeen ge vaar opleverde voor brand. Daarom 30500 30500 30500 Teatro de Arte met Popol-Vuh Blik in de oude Maya-cultuur Rijk overzicht van dans in vele vormen Dr. Carlos Alberto Mencos-Martinez is de leider van het Teatro de Arte, dat uit de universiteit van San Carlos in Guatemale, de Nederlanders tijdens een tournee in kennis brengt met de inheemse cultuur onder de titel Popol-Vuh. Een groep studenten stelde ons daar gisteravond mee in kennis. Popol-Vuh betekent „Het boek der gemeen schap", dat in 1550 geschreven werd en een verzameling mytrologieën ethiek en geschiedenissen van het volk der Quiché's, een tak der Maya's bevat. Het boek heeft twee delen: een mitisch en een historisch. Het eerste behelst de geschiedenis van het ontstaan van de wereld en fantastische verhalen, het tweede behandelt de afstamming der Koningen en geeft een chronologische opsomming van gebeurtenissen. De scènes, ten tonele gebracht door het Teatro de Arte, waren uit het eerste deel gekozen. Hoewel het voor ons onmogelijk is te beoordelen, in hoeverre alle dansen au thentieke waarde inhouden, was het buitengewoon interessant er kennis van te nemen, ook in verband met de weel derige kleurenpracht der met veren en velerlei motieven versierde kostuums en suggestieve maskers, die voor de ogen gedragen worden. Ondanks de verschei denheid der dansen viel het statische element niet te ontkennen en liet een zekere monotonie zich gelden, mede door de zich veelvuldig herhalende tromsla gen, die een der hoofdbestanddelen- vormden van de begeleidende, mechani sche muziek. Deze muzikale illlustratie door de toegepaste moderne middelen leek overigens niet steeds te harmoniëren met een cultuur van eeuwen geleden. De dansen, welke o.a. de schepping, de astronomie, verschillende dieren (aap en gordeldier), alsmede de gekruisigde „God Zeven" symboliseerden, waren in tussen karakteristiek genoeg, om een treffend beeld te geven van al hetgeen indertijd de Maya's beroerde. Na de pauze trok de Rabinal-Aohi, het enige pre-Columbiaanse toneelstuk, mengeling van pantomine, toneel en bal let de aandacht. De handeling ervan is gebaseerd op de opstand van Quiché- Achi tegen de overheersing van de stam Rabinal, die de andere stammen onder drukte. Hierin is ook een fantasierijke liefdesdans als intermezzo tussen de strijd der jaguars en adelaars opgeno men. Tenslotte bespeelden Emilie Caal en Jorge Sarmientes, dirigent van het Na tionaal Orkest van Guatemala resp. de inheemse harp en de marimba, solis tisch, dan wel tezamen. Zij voerden met technische perfectie hedendaagse in heemse composities uit, al of niet van eigen hand. waarin de Spaanse invloe den wel sterk merkbaar waren. Het wa ren intussen niet veel meer dan zoete lyke muziekjes, die echter bil het audi torium hevig insloegen. Dit was ook het geval met de „Son" een inheemse wals. die op verschillende manieren gedanst wordt. De „Son" is afgeleid van de pri mitieve dans. Men heeft deze avond kennis kunnen maken met uitingen der Maya- (India nen)cultuur, die in haar simpelheid toch een hoogst indringende visuele bevre diging schenken. Deze merendeels hoe kige bewegingskunst bezit ontegenzeg gelijk een voorname, artistieke allure. De vertolkers, allen amateurs, die op een respectabele teohnische ontwikkeling kunnen bogen, hebben zeker een spe ciaal visueel attractieve indruk gegeven van hetgeen hun verre voorvaderen be zig hield en inspireerde. Deze groep bezit een grote reputatie in het eigen land, zodat wij mogen aan nemen ,dat het gepresteerde historisch en artistiek verantwoord is geweest. Dat men deze greep uit velerlei num mers, welke deze studenten op hun re pertoire hebben, bijzonder waardeerde, heeft men uit het uitbundige applaus van de velen, die de foyer der Stadsge hoorzaal vulden, kunnen afleiden. Het Internationale Bureau voor Culturele Activiteiten, dat deze tournee in samen werking met de Ned. Studenten Raad organiseert, doet er stellig goed aan, ons land op deze wijze met een der belang rijke vormen der oude Mayacultuur waarvan men in het algemeen zo weinig weet in kennis te brengen. H. Luitenant ter zee Lemaire had even als in 1953 als onderwerp gekozen „Het Vlootplan", dat nu natuurlijk was aan gepast aan de tot stand gekomen ver beteringen. De Koninklijke Marine is in drie grote onderafdelingen onder te ver delen: Kon. Marine ter zee (vloot), ter land (mariniers) en in de lucht (Marine Luchtvaartdienst). Deze avond bepaalde spreker zich tot de vloot. Na de oorlog was nog 1/3 van de vloot bruikbaar: de rest was door de vijand vernield of ver ouderd. In 1945 werd een zgn. „vloot plan" aangenomen, waarin werd be paald. dat binnen 10 jaar een geheel nieuwe vloot moest worden gebouwd. Men is hierin volledig geslaagd en in 1955 kon Nederland bogen op de meest moderne vloot. Eerst besprak luitenant ter zee Lemaire het vlaggeschip van de huidige vloot: Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Doorman", dat in 1958 een gron dige verbouwing heeft ondergaan. De laatste jaren zijn ook straaljagers in ge bruik. waarvoor het schip thans ook is uitgerust met een katapult-installatie. Spreker schakelde daarna over op de kruisers, waarvan er twee in gebruik zijn, die elk 100 miljoen hebben gekost. De casco's van deze schepen, die in 1939 j waren gebouwd, hadden de oorlog over leefd en werden na de noodzakelijke ver- anderingen afgebouwd. Tot slot besprak j de heer Lemaire de andere typen sche pen, die onze vloot nog rijk is, waarna J enkele films werden vertoond o.a. over het leven op Nederlands Nieuw Guinea. I Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn. elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. heeft men aan de buitenzijde een geheel in een koker ingesloten wen teltrap gemaakt. Het gebouw heeft daardoor het uiterlijk gekregen van een fabriek. VLUCHTELINGENZEGELS NEDERLAND EN N.-GUINEA Onder de auspiciën van de Ver. Na ties zullen er speciale vluchtelingenpost zegels van Nederland en Nieuw-Guinea worden uitgegeven. De zegels van Nederland bezitten een waarde van 12 cent en 30 cent, de zegels van Nieuw- Guinea een waarde van 25 cent en 30 cent. De Nederlandse zegels worden verkocht met een toeslag, waarvan de netto opbrengst ten goede komt aan het werk ten bate van de vluchtelingen. De zegels van Nieuw-Guinea worden verkocht zónder toeslag. De zegels zul len verschijnen op 7 april 1960. De Nederlandse postzegels zullen voor het publiek verkrijgbaar zijn t.m. 7 mei I960; de postzegels van Nieuw- Guinea t.m. 4 mei 1960. De afbeeldingen zijn op alle zegels gelijk, alleen de waarde verschilt. De I zegels blijven geldig t.m. 31 decem- I ber 1961. 30500 30500 30500 Onze bridgerubriek De bridgevraag van deze week: NZ staan kwetsbaar in een vier- tallenwedstrijd, zuid is de gever. Zuid heeft: Sch. A H 6 2; Ha. A 10 9, Ru. 9 7 6 2; KI. 8 5. Zuid past, west en noord passen ook en oost opent in de vierde hand met 3 klaveren. Dit bod geeft niet veel kracht, doch wel een lange, vrij goede klaverenkleur aan. Wat moet zuid thans doen? Antwoord elders op deze pagina. den, zodat noord behalve twee schop pens een renonce in klaveren moest hebben. Noords passen op 4 schoppen is intel ligent bridge - talrijke spelers zouden (niet kwetsbaar tegen kwetsbaar) 5 rui ten hebben geboden, onder het oude motief „ik kan niet zien dat 4 schoppen down kan". Noord behoeft dat ook niet te „zien" - voldoende is, dat hij zich realiseert dat hij zijn spel reeds volle dig omschreven heeft en dat hij door zijn renonce in klaveren, toch aardige tegenspelkansen heeft. I Wijs geworden door het biedverloop, speelde ik als zuid de klaveren 2 voor. tegen het 4 schoppencontract. Noord troefde af - en begreep de boodschap die aan die klaveren 2 verbonden was: hij speelde een kleine ruiten terug en zuid kwam aan slag met de ruitenvrouw. Hierna kon noord nogmaals een klaver tje introeven, zodat nz reeds 3 slagen hadden; de troeven die zuid nog bezat, zorgden daarna voor de onvermijdelijke downslag. Het was een aardig staaltje bridge, waarvan onze tegenstanders wel enigs zins beteuterd stonden te kijken. Maar wat. zult ge U afvragen, was de twééde reden dat deze gebeurtenis in onze her innering zal blijven? Deze was iets min der briljant: enkele minuten daarvóór was ik met myn jeugdige partner 2800 punten down gegaan in een geredou bleerde kwetsbare 3 sansatout.. Zo kunt U zien, dat óók bridge-ge- nialiteit soms balanceert op de rand van de krankzinnigheid! H. W. FILARSKI Antwoord op de wekelijkse bridgevraag: Er is een (logische) uitspraak die zegt, dat Uw eigen spel er niet mooier door wordt, omdat de tegenpartij preëmptief opent. Dat geldt ook hier: als zuid zijn spel (terecht) niet goed genoeg vindt om met één te openen, is het inconsequent om na een hóóg openingsbod der tegen partij het nu wel sterk genoeg te vinden voor een driebod. Zuid moet passen. Het spel kwam voor in de praktijk waarin Het biedverloop is uitstekend en bij- zuid (conventioneel) 3 ruiten bood en zonder interessant. Noords bieden wijst iedereen paste. Ofschoon noord een goed met zekerheid op een zeskaart in ruiten spel meebracht, ging zuid kwetsbaar 2 en een vijfkaart in harten. Verder wist down. Later bleek (natuurlijk) dat 3 zuid uit het bieden van ow, dat zy zeker klaveren zonder enige moeite één down niet méér dan 8 schoppens samen had- gespeeld had kunnen worden. Elke bridgespeler heeft wel één of meer spellen in zijn herinnering, waaraan hij met het grootste ple zier terugdenkt. Zo zal het onder staande spel, gespeeld in een robberbridgepartij, voor de jonge talentrijke speler Bob v. d. Velde en voor mij, om twee redenen wel lang in onze herinnering blijven. Sch.10 3 Ha. V B 10 9 6 Ru. A H B 8 6 3 KI. Sch. H 8 4 Ha. A 8 3 Ru. 5 KI. A V B 9 7 6 Sch. A B 7 6 5 Ha. H 5 Ru. 10 7 KI. H 10 4 3 Sch. V 9 2 Ha. 7 4 2 Ru. V 9 4 2 KI. 8 5 2 Zuid gever, ow kwetsbaar. Het biedver- loop: Zuid West Noord Oost pas 1 kl. 1 ru. 1 sch. pas 2 kl. 2 ha. 3 kl. 3 ru. 3 sch. 4 ru. 4 sch. pas pas pas Q éRk «Hu MARKTBERICHTEN LEIDEN, 13 februari. Leldse Coöl, Groente- en Fruitveiling. Prijzen d< 100 kg andijvie 102-109. boerenkool 26 34. rode kool 35-37. prei 55-74, stoofsla 15 153. spruiten A 56-85. Idem B 40-91 waspeen 20-39. witlof 23-40; per 100 st sla A 23-37. per 100 bos: peterselie 22-2 selderie 7-14, uien 6-23. Het was een goede gedachte van de personeelsvereniging en van de MEB en van Sikkens om gezamenlijk het optreden van het trio Pim Jacobs met Rita Reys mogelijk te maken. Het was dan ook bijzonder druk in de kantine van de Marinebedrijven in Oegstgeest, te meer omdat er ook nog een lezing van Michiel A. de Ruyter, bekend door lijn optreden voor de Radio Jazz Club, op het programma stond. Nadat de heer F. de Vries, die voor deze avond optrad als voorzitter van de personeelsverenigingen, een toepasselijk woordje had gesproken, was het woord aan Michiel de Ruyter. Laconiek, ironisch en humo ristisch was zijn uitvoerige en diepgaande, maar toch altijd objectieve, beschouwing over de jazz in al haar verschijningsvormen. VOORSCHOTEN Groan* Kruis 50 jaar Op 17 maart aa. aal de afdeling Voor schoten van „Het Groene Kruis" 50 Jaar bestaan en blijkens een aan de leden gericht schrijven wil het bestuur dit niet vieren met de traditionele receptie, maar dit feit op andere wijze herden ken. Des middags zal aan de leerlingen van de ULO-scholen en de hoogste klasse van de lagere scholen een prettige sa menkomst in het Cultureel Centrum worden aangeboden, terwijl de leden tot een gezellige avond zijn uitgenodigd in dezelfde zaal met toneel van de plaat selijke Nuts-toneelgroep en het vertonen van enkele bijzondere films. In verband met een goede voorberei ding is een comité ingesteld van 14 per sonen, bij wie de leden het aanmel dingsformulier voor bijwoning van de avond uiterlijk 15 februari dienen in te leveren. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doctoraal examen klas sieke taal- en letterkunde mej. E. H. de Meijer te Dordrecht (cum laude)kan didaatsexamen klassieke taal- en letter kunde mej. M. M. van Megchelen (Den Haag)kandidaatsexamen Franse taai en letterkunde de heer J. A. G. M. Kuijlaars (Dordrecht)semi-artsexamen de heren D. J. van Dijk (Wassenaar) en J. Pels (Den Haag)artsexamen de dames A. M. de Brauw-Röell (Den Haag), J. M. M. Schepman (Voorburg) en de heer R. A. Nagel (Voorburg) LEIDERDORP Overheid, Kerk en Geweten BIJEENKOMST ARJOS Voor de AR jongeren sprak de heer J. Meerburg gisteravond over „Overheid, Kerk en Geweten" Allereerst besprak de heer Meerburg de taak van de overheid. Vroeger waren kerk en staat volkomen gescheiden. De voorloper der kerkhervorming. Maarten Luther heeft dit al niet vol kunnen houden, immers hij moest de hulp van de staat inroepen om zich tegen de kerk te beschermen. De heer Meerburg zei, dat de kerk zich door de tijden heen niet heeft kunnen handhaven, zij werd staatskerk de hervormde kerk. Vervol gens wees de spreker op de verschillen hieromtrent tussen Kuyper en Colijn. De AR-partij wijst de staatsinvloed niet ge heel af. maar wenst de invloed der christelijke partijen. Sprekende over de verhoudingen tussen Kerk en Staat nu, zei de heer Meerburg, dat de kerk dik wijls de staat niet kan missen en noemt als voorbeeld: de subsidies, dus verliest i de kerk een gedeelte van haar vrijheid. Een andere taak van de staat is ook de handhaving van de orde. Het tweede gedeelte ging over over- held en geweten. Het geweten bindt de J mens aan bepaalde normen, en de chrls- j ten vindt deze in de bijbel, hoewel ook i hier verschil ligt in persoonlijke beleve- nis. Vervolgens sprak de heer Meerburg nog over die mensen, die bepaalde ge wetensbezwaren hebben en dat te dóen j wat de overheid hun oplegt, bijv. de dienstplicht, inenting en de houding van de overheid hiertegenover. Op dit uitge breide onderwerp volgde een langdurige bespreking.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7