Amerikaans jacht werd onder grote belangstelling te water gelaten Bonn zeer tevreden LADDERWEDSTRIJD Vijftien Franse boerenleiders in arrest wegens Amiens" Amsterdam roept hulp in van de Kamer om de IJtuniiel te redden ZATERDAG 13 FEBRUARI 1960 Juweel van scheepsbouwkunst in Woubrugge Er stonden gistermiddag heel wat mensen op de jachtwerf „Hol- landia" van de fa. A. J. Markx en Zoon in Woubrugge. Sommige heren liepen zenuwachtig heen en weer en kleine kinderen trachtten zo dicht mogelijk bij de waterkant te komen. Geen wonder eigenlijk, want het komt in dit vriendelijke dorpje niet iedere dag voor, dat een schip te water wordt gelaten. Een droomschip nog wel liefst. Het betreft hier een dubbelschroefs Dieselmotorjacht, dat op deze Wou- brugse werf voor Amerikaanse rekening is gebouwd en waarvan de kiel in mei van het vorige jaar werd gelegd. Willy v. d. Wolf ver richtte de doopplechtigheid. „Ik doop U „Over-Seas" en wens U behouden vaart", zei deze charmante jongedame. Jammer dat de fles met champagne niet stuk te krijgen was. Gelukkig echter liep het schip vlot van stapel. Over-Seas, Tacoma Het schip is een juweel van scheeps bouwkunst. Het heeft een lengte over alles van bijna 18 meter, een breed te van ruim 5 meter en een holte op het grootspant van 2.90 meter met een diep gang van 1.10 meter, terwijl de totale hoogte van de onderkant van de kiel tot de bovenkant van de stuurhut wel 5.20 meter bedraagt. Het jacht zal worden voortgestuwd door twee Dieselmotoren van 225 PK elk, die beide een vijfbladige bronzen schroef aandrijven. De kruis snelheid is 15 knoop en de maximum Verdrag wordt in april ondertekend (Van onze correspondent in Bonn) De ondertekening van het Duits-Ne derlandse vereffeningsverdrag over een reeks vraagstukken als schadevergoe ding aan nazi-slachtoffers, grenscorree. ties, Eems-Dollar-probleem en derge lijke, zal niet voor begin april, vermoe delijk pas medio april, kunnen plaats vinden. Dit werd gistermiddag in rege ringskringen te Bonn meegedeeld, waar men zich uitermate tevreden, zelfs bij zonder gelukkig toonde over de beëin diging en ongetwijfeld ook over het re sultaat van de Haagse gesprekken over deze vraagstukken. In de officiële verklaring over de Duits -Nederlandse onderhandelingen, die dezer dagen zoals gemeld in Den Haag konden worden afgesloten wordt van Duitse zijde ook gezegd dat dit overleg met ons land niet slechts lang geduurd heeft, maar ook zeer moeilijk is geweest. Dat men na deze constatering tevreden en gelukkig is toont, dat men van Duitse zijde het resultaat van de onderhandelingen in elk geval voor de Bondsrepubliek bij zonder gunstig acht! Goede relatie Van Duitse kant koestert men nu de hoop, dat de goede nabuurrelatie met ons land door de opruiming van de ge volgen van de tweede wereldoorlog in de toekomst van alle lasten zal zijn be vrijd en zich voor beide landen in gun stige zin zal ontwikkelen. De redactio nele bewerking van het verdrag zal in de komende weken geschieden, waarna de beide regeringen het zullen goedkeu ren.. Daardoor zal het zeker tot midden april duren voor van ondertekening van het Duits-Nederlandse vereffeningsver drag sprake kan zijn. Mager en koel Men kan op deze verklaring van Bonn aanmerken, dat zij nogal mager is waar het Duitse verantwoordelijkheid voor de oorsprong van dit overleg de overval op ons land aangaat. Mager, omdat er zo al te zakelijk en zonder emoties, al te diplomatiek en zonder ge voel voor de Duitse plaats in het geheel van het, „lange en moeilijke" overleg in wordt besproken. Te Bonn beschouwt men 't resultaat van de onderhandelin gen kennelijk als 'n nieuw succes voor de Westduitse onderhandelaar dr. Lahr en daarmee kan men objectief gezien én Bonn én Lahr feliciteren Maar dat er ook thans nog geen andere woorden over het wegpraten van de destruotieve ge volgen van de Duitse bezetting van ons land afkunnen dan „Bereinigung der Kriegsfolgen" dat doet al te mager, al te koud en kil aan. Men mag slechts hopen dat het verdrag straks niet slechts de Duitsers zal gelukkig maken en inderdaad de goede nabuurrelaties in voor beide landen gunstige zin zal bevorderen... snelheid 19 knoop (35 km). Het schip is gebouwd in nauwe samen werking met de opdrachtgever, naar ont werp en supervisie van het scheepsbouw kundig adviesbureau W. H. R. van Dam te Voorschoten en de jachtwerf. De hutten zijn voorzien van een toilet, waarin een elektrische onderwaterlijn- closet, een roestvrij stalen wasbak met een volledige aanrecht en centrale ver- De „Over-Seas" glijdt aarzelend in het water van de Hijmanswete- dng. (Foto Leidsch Dagblad) warming zijn aangebracht. Tussen deze twee hutten in bevindt zich een douche cel. Boven de machinekamer treft men de deksalon aan, welke is voorzien van een grote hoekbank en van een uit- schuifbare bank, van tafels en een bar. Op deze bar is plaats voor een televisie toestel en een radio. Hiervoor is een grote woonkeuken gebouwd, die aan alle eisen voldoet. Voorin vindt men de slaapplaatsen voor de stuurman en de machinist, ook weer voorzien van de nodige kasten en laden en een douche cel. Boven het achterschip bevindt zich de stuurhut. Onder de achterste hutten is de zoetwatertank met een capaciteit van 1200 liter geplaatst, terwijl zich on der de woonkeuken de olietanken bevin den met een totaal capaciteit van 3800 liter. Het schip is verder voorzien van d'e nieuwste snufjes op het gebied van de navigatie. Rest nog te vertellen, dat de thuis haven van dit jacht Tacoma in de V.S. is. (Van onze Parijse correspondent) Na de manifestaties van donderdag van ruim 30.000 (en niet 15 a 20.000 zo als aanvankelijk gemeld) boeren in de Noordfranse stad Amiens, die met bloe dige botsingen met de politie gepaard zijn gegaan en waarbij ruim 100 beto gers en meer dan 50 leden van de orde troepen soms ernstig werden gewond, is gisteren in Parijs de 64-jarige leider van de „groenhemden", graaf d'Halluin, alias Dorgères achter de tralies gezet. Behalve Dorgères werden ook nog 14 andere echte of pseudo-boerenleiders ge arresteerd onder de beschuldiging tot gewelddadige actie tegen het gezag te hebben aangespoord. Gisterochtend: werd de minister van Landbouw bij generaal De Gaulle ont boden om de oorzaken en de achter gronden van de bloedige gebeurtenissen in Amiens te onderzoeken. Dorgères, die donderdag in Amiens persoonlijk aan wezig was, draagt een naam, of beter een schuilnaam, die sinds ruim 35 jaren bij na stelselmatig wordt genoemd bij alle gewelddadige acties, die van uiterst- rechtse zijde tegen de republiek worden ontketend. Hij werd in zijn bewogen carrière van boerenleider al 59 maal in. staat van beschuldiging gesteld en 7 ke ren gearresteerd. Bij enquêtes van de politie zou de laatste dagen ook gebleken zijn, dat Dor gères deel uit maakte van de groep van samenzweerders, die in samenwerking met Algiers eind januari de Vijfde repu bliek van generaal De Gaulle omver had zullen werpen. In politieke kringen in Parjjs houdt men dan ook ernstig reke ning met de mogelijkheid, dat de geweld- dige manifestaties van Amiens de bedoe ling zat op Franse bodem een vertraae- de repliek op de gebeurtenissen in Al giers te geven! Zeker is wel, dat agitatoren thans ner gens een vruchtbaarder voedingsbodem voor hun ondermij nerude activiteiten kunnen vinden dan op het Franse plat teland. Vooral in de Bretonse en Nor- mandis-ohe departementen is de nood voor de boeren nu zeer hoog gestegen. Vele kleine landbouwers hebben zich de laatste jaren met schulden moeten over laden en staan nu voor een bijna onont koombaar failliet. Het rapport van het Franse Instituut voor Statistische en Economische Studie heeft de soms de plorabele situatie van de Franse boeren onlangs aan de hand van veelzeggende cijfers aan het licht gebracht. In 10 ja ren is het gemiddelde levensniveau van de Fransman met de helft, doch van de 'boerenbevolking slechts met een kwart gestegen. Terwijl de boeren ruim een kwart van de werkende bevolking verte genwoordigen, vloeit slechts 10% van het nationale inkomen in hun richting. De ontevredenheid en in vele gevallen zelfs de wanhoop van de Franse boeren missen dan ook zeker geen grond en valt te betreuren, dat de regering achter haar hervormingsplannen voor de landbouw niet wat meer vaart heeft gezet. De eis van de boerenfederatie alle landbouwprijzen van Staatswege gega randeerd te krijgen, zal en kan door de regering niet worden ingewilligd. Het einde van de explosieve malaise die on der de Franse boeren heerst is dan ook zeker nog niet in zicht, al poogt de re gering doGr de arrestatie van fascistische en poujadistisoh agitators nieuwe ge welddadig uitbarstingen te voorkomen. Project Rozenburg kost ƒ400 miljoen Prof. dr. L. H. Klaassen, hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hoge school te Rotterdam, heeft op een gis termiddag te Utrecht gehouden verga dering van de contactgroep van werk gevers in de metaalnijverheid een plei dooi gehouden voor de oprichting van een tweede staalbedrijf in Nederland, waarvoor hij Europoort als unieke vesti gingsplaats aanduidde. De geografische structuur van Neder land en haar achterland heeft geleid tot een taakverdeling tussen het midden kustgebied en de overige gebieden. Deze taakverdeling houdt in, dat met de zeevaart verbonden bedrijven zijn ge concentreerd in westelijk Nederland. Naar de mening van prof. Klaassen zal de betekenis van de taak van weste lijk Nederland verder toenemen als ge volg van de groeiende aanvoer van kolen, ertsen en olie van overzee ter substitu tie voornamelijk van Europese kolen en ertsen. Voorts als gevolg van de gescha pen mogelijkheid tot het ontvangen van grote zeeschepen in Europoort, welke mogelijkheid deze groeiende toevoer stimuleert en van de economische een wording van Europa, welke de concur rentiepositie van de Nederlandse havens met name ten opzichte van Duitsland zal kunnen verbeteren. Door deze omstan digheden, aldus de Rotterdamse hoog leraar, wordt Europoort een unieke vestigingsplaats voor een tweede staal bedrijf. Prof. L. H. Klaassen schatte de kosten voor een tweede staalbedrijf in Neder land (op Rozenburg) op 400 miljoen gulden. De financiering van dit project zal, volgens hem, niet gemakkelijk zijn als men daaraan zekere voorwaarden stelt, met name met betrekking tot de natio naliteit van de geldgever. EERSTE SLA Vrijdag werd de eerste sla aan de veiling in Ter Aar aangevoerd. Deze pri meur werd aangevoerd door de kweker H. Hoogervorst te Nieuwveen. De sla werd afgedrukt door de groentenhandel C. Hulscher te Alphen aan den Rijn voor 31 cent per stuk. Vorig jaar werd de eerste sla 27 februari aangevoerd. STICHTING ALGEMENE SPAARBANK OPGERICHT Oud-minister H. J. Hofstra voorzitter Het NVV en de Centrale Arbeiders- verzekeringsbank hebben tezamen een spaarbank opgericht genaamd „Stich ting Algemene Spaarbank voor Neder land", waarvan het hoofdkantoor te Amsterdam gevestigd zal zijn. De op richters achten het nuttig een eigen spaarbank te stichten om de vak bondsleden die de gelegenheid tot sparen hebben ook in deze sector be hulpzaam te kunnen zijn. De komende gepremieerde spaarrege ling voor ambtenaren is de reden dat nu tot verwezenlijking van het reeds lang bestaande plan tot stichting van een spaarbank is overgegaan. Aldus heeft de voorzitter van het bestuur dei- bank, de heer H. J. Hofstra, oud-minis ter van Financiën, gistermiddag op een persconferentie te Amsterdam medege deeld. Het NVV en de Centrale Arbeiders verzekeringsbank zullen door het stellen van garanties tot zekerheid voor de spaarders bijdragen. Tot bestuursleden zijn benoemd de heren: H. J. Hofstra, voorzitter, D. Roemers, pl.v. voorzitter, H. Visser, secretaris, J. A. Berger, pl.v. secretaris (secretaris van de P.v. d. A.) en J. Mulder (bestuurslid van de Alge mene Bond van Ambtenaren). De direc tie wordt gevoerd door de heer J. Oude- Onze schaakrubriek De oplossingen van de opgaven XXIX t.m. XXXVI zijn: Stelling XXIX (eindspelstudie van Moravec) Wit: Ka2, Tc3, pionnen c7 en h3. Zwart: Kc8, Th2, pion b2. De eerste zet is Kblindien zwart met de koning speelt volgt c7-c8 D, verlaat de toren de tweede rij dan volgt K x b2. Dus 1. Kbl, Tg2; 2. h4-Th2 (of Tg4 A) 3. Tc4, Tg2; 4. h5 enz. tot h6 of A. 2. Tg4; 3. h5, Th4; 4. Tc5 enz. tot h6 is be reikt. Na 6. h6, Th2; 7. Tc6, Tg2; 8. h7, Th2; 9. Ta6, T x h7; 10. Ta8t, K x c7; 11. Ta7t en wint de toren. Probleem XXX (Brunner). Wit: Ke8, Td2, Tf2. Zwart: Kei, Tal, pi. a2. 1. Tde2t, Kdl: 2. Tb2, Kcl (of Kei A); 3. Tfd2, Tbl; 4. Tc2 mat. A. Kei; 3. Th2 en 4. Thl mat. Stelling XXXI (partij KlugerSander, Hongaars kampioenschap) Wit: Khl, Tg8, pionnen a7, f5. Zwart: Kg3, Ta2, pion h4. 1Kh3; 2. Kgl (a8D dan Talt, D x al=pat) Tg2t; 3. T x g2 pat. Probleem XXXII (Shinkman). Wit: Kh8. Dc2, La4. Pel. Zwart: Kal, Ta3. De sleutelzet is 1. Le8. Stelling XXXIII (partij EvansBern stein, USA 1954). Wit: Kc6, Pf6, pionnen d4 en e6. Zwart: Kd8, Pb5, pion b3. 1. K x b5, b2; 2. e7t, K x e7; 3. Pd5t, Kd6; 4. Pc3, bl D: 5. P x bl. Kd5 remise Probleem XXXIV (Ehrenstein) Wit: Kf5, Da7; Zwart: Kh5, pion f7. De sleutelzet is 1. Db8. Stelling XXXV (partij BlazewMi- kulda) Wit: Ke2, Da4, Tal, Thl, Lel, Lfl, Pf3, pionnen a2, b2, c4, e5, e3, f4, h2. Zwart: Kc8, Dg4, Td8, Th8, Lb4, Pc6, Pg8, pionnen a7, b7, c7, g7, h7. 1P x e5, f4 x e5 (anders mat door D x f3) D x c4t; 3. Kf2, Lelt en 4D x a4. Probleem'XXXVI (Steinweg). Wit: Ke5, Dbl. Pe7, Lh7. Zwart: Kh8, pionnen e6, g7. Sleutelzet: 1. Db7 (2. Dhl mat of 2. Pg6 mat). Het minimum van 8 punten bij hun reeds verkregen aantal behaalden de he ren J. A. Duiser, A. Smit, A. Spek, M. D. Bergman, C. Witteman, C. J. Verbiest, dr. P. C. van Arkel, C. J. Hakemulder. 7 punten: J. Bonsel; 6 pnt. H. Key- zers; 5 pnt. J. A. G. Verkuyl; 4 pnt. H. Slegtenhorst. geest (adj.-directeur) van de Centrale), in 1950. NED. KOLENPRODUKTIE '59 KON GEHEEL WORDEN AFGEZET (Van onze Limburgse correspondent) De hoofdingenieur der staatsmijnen, ir. A. Hellemans, heeft in de Onderne mingsraad der Staatsmijnen meegedeeld dat de in 1959 bereikte netto-produktie van 7,5 miljoen ton in haar geheel kon worden afgezet. Bovendien vertoonden de voorraden aan het einde van het jaar een geringe vermindering, welke zich sindsdien heeft voortgezet. Hij wees op de goede resultaten van de ondergrondse mechanisatie, waardoor in het voorbije jaar al 48,9% van de to> tale produktie vol-mechanisch kon wor den gewonnen tegen 36,1% in 1958. Op hte ogenblik heeft men de 50% al over schreden. De hoofddirecteur, drs. A. Rottier, deelde mee dat de omzet der staats mijnen aan derden in 1959 700 miljoen gulden heeft bedragen tegen 300 miljoen gulden in 1950. Er werd voor 80 miljoen geïnvesteerd. Bij de onderneming is in het voorbije jaar aan in- en uitgaven 1,3 miljard gulden in omloop geweest. Aan bruto-lonen en salarissen werd 280 miljoen gulden betaald tegen 110 miljoen De stand is thans A. Smit, A. Spek, C. Witteman en C. J. Hakemulder allen 36 punten; H. Keijzers 33 pnt.; J. Bon sel 32 pnt.; C. J. Verbiest 26 pnt.; J. A. Duiser (I) 22 pnt.; dr. P. C. van Arkel (I) 20 pnt.; H. Slegtenhorst 12 pnt.; J. A. G. Verkuyl 11 pnt.; M. D. Bergman (I) 8 pnt. Het aantal punten van de overige deelnemers bleef onveranderd. Na loting ging de prijs van f. 5.dit keer naar de heer A. Smit, Pinkster bloem 90, Leiderdorp. NIEUWE OPGAVEN XXXIX Desnoods maar boa wen zonder rijkssteun (Van onze Amsterdamse correspondent) Terwijl het hardnekkige gerucht de ronde doet, dat de regering in de Am sterdamse tunnelkwestie een duide lijke voorkeur aan de dag leg voor het verlenen van voorrang aan de Coen- tunnel boven een IJtunnel, hebben Burgemeester en Wethouders van Amsterdam gisteravond een adres verzonden, waarin de Tweede Kamer wordt verzocht haar invloed aan te wenden, opdat de afbouw van de IJtunnel eindelijk kan plaatshebben. In dat adres wordt onder meer opge merkt 1. Op grond van studies kan het ge meentebestuur van Amsterdam een HUISARTS SCHOOT MEDISCH-ETHISCH TEKORT Het Medisch Tuchtcollege te Amster dam heeft uitspraak gedaan terzake van een klacht die een huisarts had ingediend tegen een arts van de ge meentelijke geneeskundige en gezond heidsdienst. De klager had gesteld dat deze arts van de GGD een van zijn (klagers) patiënten na een ongeval eerste hulp had verleend en deze daarop had meegedeeld dat hij ook verder onder behandeling van de GGD-arts diende te blijven en zijn huisarts buiten de behandeling diende te houden. De aangeklaagde arts heeft een en andermaal met nadruk doen uitkomen zo overwoog het Medisch Tuchtcol lege dat tussen hem en de patiënt geen woord is gewisseld over hetgeen de inhoud van de klacht uitmaakt. De vraag of de aangeklaagde zich schuldig heeft gemaakt aan handelin gen die het vertrouwen in de stand der geneeskundigen ondermijnen beant woordt het College deswege ontkennend. Overigens heeft de aangeklaagde niet de richtlijn in acht genomen die verlangt dat de ondernemingsarts, in geval van noodzakelijke verdere be handeling (na een ongeval) thuis, de getroffene uitdrukkelijk aan het be staan van vrije artsenkeuze herinnert. Hij is dus aldus het college in dat opzicht medisch-ethisch tekort geschoten. goede afwikkeling van het verkeer bij de bouw uitsluitend van de Coentunnel niet, bij de bouw uitsluitend van de IJtunnel w e 1 voor zijn verantwoording nemen. 2. Met het oog op een goede ontwik keling van de stedelijke gemeenschap achten B. en W. het niet verantwoord, dat de directe verbinding tussen Am sterdam ten zuiten en ten noorden van het IJ door middel van een IJtunnel nog langer achterwege blijft. 3. Gezien het feit, dat de omstandig heden die tot de stopzetting van de IJtunnelwerkzaamheden hebben geleid niet meer aanwezig zijn en het verlang de overleg is afgesloten mag naar het oordeel van B. en W. het door het rege ringsbesluit van 22 mei 1957 geschapen beletsel voor afbouw van de IJtunnel niet langer voortduren. 4. Indien de regering zou menen thans geen bijdrage in de kosten van de IJtun nel in het vooruitzicht te kunnen stellen zullen B. en W. de gemeenteraad van Amsterdam voorstellen de bouw van deze tunnel zonder Rijksbijdrage voort te zetten, hoezeer ook een redelijke bij drage van het Rijk in de totale kosten van deze verbinding hen billijk blijft voorkomen. Wit aan zet, wint. Ter gelegenheid van het officiële bezoek van het Deense Konings paar aan Noorwegen werd deze staatsiefoto gemaakt. Zittend van links naar rechts Koningin Ingrid van Denemarken en Prinses Astrid van Noorwegen, staande van links naar rechts Kroonprins Harald van Noorwegen, Koning Frederik van Denemarken en Koninp oiav V van Noorwegen. MINISTERIEEL OVERLEG STARFIGHTERPROJECT De Difltsc Bondsminister voor Ver dediging F. J. Strauss en de Belgische minister voor Landverdediging A. Gilson hebben gisteren een bezoek ge bracht aan de Nederlandse minister van Defensie ir. S. H. Visser voor het plegen van overleg betreffende de ge zamenlijke aanschaf en produktie van de F 104 G-Starfighter voor de lucht machten van de drie landen. Naar in een communiqué werd mee gedeeld werd o.m. van gedachten gewis seld over de meest economische wijze waarop de produktie zou kunnen plaats vinden. Aan de besprekingen werd ook deel genomen door de Nederlandse staatssecretaris van Defensie voor land en luchtmacht luitenant-generaal b.d., M. R. H. Calmeyer, de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken dr. H. R. van Houten, de chefs van de Belgische en van de Nederlandse luchtmachtstaf en hooggeplaatste deskundigen op mate rieel en financieel gebied. De ministers Strauss en Gilson arriveerden 's mid dags met eigen vliegtuigen op Ypen- burg, vanwaar ze zich naar het Plein begaven. Na de bespreking werd een gemeenschappelijke maaltijd gebruikt. Later op de avond deed minister Visser zijn ambtgenoten persoonlijk uitgeleide naar Ypenburg. Wit geeft mat in twee zetten XXXIX (Studie van Horwitz) Wit: Ke8, Pe4, piorinen a6, b5, c6. Zwart: Kc8, Ta8, pionnen a7, b6, c7. XL. (probleem van J. v. Dijk) Wit: Ke8, Dh4, Ldl, Pa4, pion c2. Zwart: Kb5, pion a5. Oplossingen aan: W. H. van der Nat, Acacialaan 25, Leiderdorp. Correspondentie: H. S. te Leiden: Inderdaad bleken de opgaven voor de Kentwedstryd te zwaar te zijn geweest, althans mij bereikten géén goede oplossingen. Voor U en andere belangstellenden volgen dan hier de opgaven plus hun op lossingen. A.: Wit: Kg6, De3, Te5 en h2; Lb2 en b3; Pe4; pi. e2, g3. Zwart: Kh8, Db7; Le7; Pg8 en h6, pi. 4. Pion e2 zet mat in acht zetten. I. Th2 x h6t, Pg8 x h62. Te5- h5tt, Le7-f6; 3. De3 x h6t, Db7-h7t; 4. Kg6 x f6, Dh7 x h6t; 5. Kf6-e7t, Kh8- h7; 6. Pe4-g5t, Kh7-g6; 7. Lb3-f7t, Kg6- f5; 8. e2-e4 mat. B.: Wit: Kh7; Dc5; Te4 en h4; Pe5 en hl; pi. e3, f3, h3, h2. Zwart: Kg5, Da7, Ta2 en fl; Pb6 en gl; Lc2; pi. a4, c7, d7. Pion h2 zet mat in acht zetten. 1. Pe5-f7t, Kg5-f6; 2. Dc5-e7t, Kf6- f5; 3. Pf7-d6t, c7 x d6; 4. Te4-e5t, d6 x e5; 5. Th4-f4t, e5 x f4; 6. Phl-g3t, f4 x g3; 7. h2 x g3, onverschillig; 8. g3-g4 mat. C.: Wit: Kb5, Dh6, Ta8. Zwart: Kb7. De toren, zonder zich te verplaatsen, zet mat in zeven zetten. 1. Da6t, Kc7; 2. Db6t, Kd7; 3. Ka6, Ke7; 4. Dg6, Kd7; 5. Kb7, Ke7; 6. Kc8, Kf8; 7. Kd7 mat. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 12 februari. C.V. Centr. Aalsmeerse Veiling G.A. Snijbloemen: Seringen. Stepman per tak 59-110, Legray 41-61, Blauw 38-125, Forsythia 15-45, Sneeuwballen 20-49, Prunus triloba 20-46, Prunus serrulata 90-210, Euphorbia per stuk 70-105, Calla 60-85, Amaryllis 30-49, Fresia per bos 95-160, Cyclamen 75-110, Iris 175-255, Berberis 125-170, Anjers": rood per stuk 15-27, roze 15-24, wit 15-24, Ro zen: Better Times 55-91, Edith Helen 65- 86, Parel van Aalsmeer 50-74, Geh. Duls- berg 70-100, Pechtold 70-120, Verschuren 30-52, Towny Gold 30-48, Mad. Ofman 60-95, Stokman 45-68. BOSKOOP, 12 februari. „De Bos- koopsche Veiling". Forsythia 1 37-44, idem 2 31-34, idem 3 28-21, idem 4 17-12, Forsythia per bos 130-85, Amandelen 36- 24-18, Magnolia soulangeana 44 per knop, Magnola Alba Superba 38 per knop. Wil genkatjes 38-29-46, Mahoniablad 50, Ja panse Kers Rosea 1 90-85, idem 2 75-70, idem 3 55-45 per tak, idem per bos 380- 190-110, Prunus triloba 21-15-11 per tak, Rhodo lila 34, idem gemengd 24 per knop Andromedablad 53-37, Cinnerarla 30-31, Trades 35. KATWIJK AAN DEN RIJN, 12 februari. Groenteveiling: waspeen Al (per kist) 10.20-13.10, waspeen A2 (per kist) 3.tot 8.30, waspeen Bl (per kist) 11.20-12.80, waspeen B2 (per kist) 1.70-6.30, waspeen Cl (per kist) 6.60-7.60, waspeen C2 (per kist) 4.30-4.90, boerenkool 1 38,tot 41,- boerenkool 2 36,tot 37,groene kool 2 19.tot 30,prei A 66,prei B 47, spruiten Al 37,tot 74.spruiten A2 28,tot 77,spruiten Bl 47,tot 49, spruiten B2 10,tot 19,knolselderie (per 100 stuks) 19,tot 47,rode kool 1 19,tot 34,uien (per kist) 4.20-4.30 witlof 1 36.— tot 37.—, witlof 2 29,— tot 30,—. Aanvoer waspeen 125.000 kg, waarvan 1.000 kg voor export werd verkocht. RIJNSBURG, 12 februari. Bloemen veiling Flora. Tulpen: Topscore 120, Parade 215, Mr. v. d. Hoeff 130, Golden Harvest 115-120, Albino 110, Gen. Snij ders 110, Apeldoorn 180-200, Dover 190, Montgomery 140-145, Edith Eddy 110-120, Cordell Hull 110-125, Lustige Witwe 110- 115, Carara 145, Snowdon 120-130, v. d. Eerde 85-100, Copland 100-110, Queen of the Night 140-150, Pink Attraction 130- 140, Pax 135-140, Narcissen: Carlton 75-85 Golden Harvest 60-65, Laurens Kosten 60- 64, Fortuna 80-90, Flower Record 45-55, Helios 60-65, Fresia Souvenier 115-120, Pionier 165, Buttercup 75-90, Snow Queen 115-125, alles per bos; Hyacinthen: Bis marck 17-19, Neveda 20-22, Delfs Blauw 18-20. Pink Pearl 16-18, Lady Derby 12-14 per stuk, Am. Anjers. Sim Red 18.tot 19,Sim wit 16. tot 18,Sim roze 16,tot 18,per 100. RIJNSBURG, 12 februari. Groente veiling: rode kool 19-30, gele kool 15-22, groene kool 20-25, boerenkool 28-40, uien 7-20, kroten 25-32, waspeen A 20-65, B 40-60, prei 60-70, per kilo, knolselderie 29 42 per stuk. TER-AAR, 12 februari. Groentevei ling: witlof 1 32-39, idem 2 21-29, idem stek 2-17, spruiten 37-46, idem B 29-31, prei 42, waspeen 33, idem B 9-10, uien 6 alles per kg, sla 31, knolselderie 36-37 per stuk.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4