EERSTE FRANSE ATOOMBOM IN DE SAHARA GEEXPLODEERD Geen overeenstemming ambtenarensalarissen WEERBERICHT Parijs maakt thans aanspraak op lidmaatschap van de „A-club" en van de grote mogendheden Vermoedelijk nog meer proeven Fa. D. KRET Zn. Minister zal zich alsnog beraden Twee Israëlische soldaten gedood in gevecht bij Meer van Galilea Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 13 FEBRUARI 1960 No. 29974 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 HEDENOCHTEND OM PRECIES ZEVEN UUR (Van onze Parijse correspondent) Hedenochtend om klokslag zeven uur is in het woestijngebied van Reggan in de Sahara de eerste Franse kernbom met succes tot explosie gebracht. Sinds twee dagen gold de staat van alarm op alle militaire en meteorologische observatieposten. Toen gisteren ook de verschillende luchtvaart ondernemingen uit Parijs aanzegging ontvingen de komende uren niet over het woestijngebied te vlie gen, wist men wel bijna zeker, dat het grote Het nieuws werd vanmorgen, twintig minuten na de explosie op een toren, via alle Franse radiostations door middel van een bijzondere uitzending wereldkundig gemaakt. Het bericht was kennelijk tevoren door generaal De Gaulle persoonlijk geredigeerd. Het Franse staatshoofd feliciteerde alle geleerden, technici, militairen en arbeiders, die aan de voorbereiding hadden meegewerkt met dit succes, dat Frankrijk geheel op eigen kracht geboekt had en waardoor het defensieve poten tieel des lands nu belangrijk werd verhoogd. In de mededeling wordt ook gezegd, dat alle maatregelen ter bescherming van de bevolking in de omringende gebieden met grote nauwkeurigheid genomen waren. Generaal Ailleret (parachutist, jurist en judo-expert) was de man die in de ondergrondse schuilplaats de druk op de knop gaf, die de ontploffing teweeg bracht. Ongeveer 600 geleerden, technici en militairen hebben de ontploffing van de bom in de kale zand- en steenwoestijn van Tanezroeft (het land van de dorst" gadegeslagen. Zeshonderd man bij ontploffing De Gaulle's gelukwens werd nadruk kelijk uitgesproken uit naam van de president der republiek en der Franse OE TOMBE A-B0H EXPIOSIE gemeenschap. In dezelfde boodschap toont Frankrijk zich in de laatste zin al bereid met de andere A-landen mee te werken aan een controle van kernwapens. Dat Frankrijk het nu bij deze eerste proef zal laten en, dus net als de andere leden van de A-club, voorlopig af wil zien van verdere experimenten in deze richting, wordt in het officiële bericht echter niet meegedeeld. Er verluidt trou wens al sinds enige dagen dat in Reg- gane, waar nu talrijke militaire en we tenschappelijke waarnemers aanwezig zijn, meer dan één Franse A-bom tot ontploffing zal worden gebracht. Volgens bepaalde berichten zou de Franse atoombom tien ton wegen en de schattingen van de kracht van de ont ploffing varieerden van twintig tot hon derd of meer kiloton. Advertentie LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Rustig weer De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Ons land blijft in een gebied, waar de luchtdrukverschillen tamelijk klein zijn. Er kan dan ook op talrijke plaat sen mist voorkomen, maar de kans op neerslag van betekenis is niet groot. (Opgemaakt te 10 uur). 14 FEBRUARI Zon op: 8.00 uur; onder: 17.50 uur. Maan op: 20.09 uur ;onder: 8.32 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.30 en 16.39 uur. Laagwater te 0.18 en 12.35 uur. (15 februari: Hoogwater te 5.04 en 17.13 uur; laagwater te 0.50 en 13.10 uur). Dit Blad bestaat nlt 12 pagina's en een Bijvoegsel. ogenblik, waarvan al jaren sprake is, nu niet zo lang meer uit kon blijven. Het grote ogenblik, dat Frankrijk na Amerika, de Sovjet-Unie en Enge land ook daadwerkelijk in staat zou blijken een atoombom tot ontploffing te brengen om zo aan spraak te kunnen maken op de vurig begeerde plaats van lid van de „A-club" en van de officieel erkende „grote mogendheden". Dit gebied waar de honderd meter hoge stalen toren met de atoombom stond opgesteld, ligt ten zuiden van de oase Reggan, ongeveer 1.200 kilometer van Algiers en 1.000 kilometer van Casablan ca. Met de aanleg van het atoomproef- terrein is twee jaar geleden begonnen. Dé leiding van de aanleg was in handen van het leger, dat gebruik maakte van de genie en niet-militaire specialisten. Aan de Franse atoomontploffing is een tweehonderdtal Amerikaanse, Russische en Britse atoomproeven voorafgegaan. De eerste atoombom ter wereld op 16 juli 1945 door de Amerikanen tot ont ploffing gebracht in de omgeving van de basis Los Alamos in de Verenigde Sta ten. De eerste Russische atoombom ont plofte op 14 juli 1949 en de eerste Britse op 3 oktober 1952. De Amerikanen, Rus sen en Britten hebben bovendien water stofbommen tot ontploffing .gebracht hun eerste resp. in begin november 1952, op 12 augustus 1953 en op 15 mei 1957. Na de gisteravond gehouden besprekingen over de ambtenaren salarisen is het volgende communiqué uitgegeven: ,,In de vergadering van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken van vrijdag 12 februari j.l. is onder voor zitterschap van prof. dr. N. E. H. van Esveld en in aanwezigheid van hunne Excellenties de ministers van Binnenlandse Zaken en de staats secretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, het overleg voortgezet over de salariëring van het overheidspersoneel in het kader van de gedifferentieerde loonpolitiek. Als gevolg van het nader beraad van het Kabinet, dat in de vergadering van 9 februari j.l. was toegezegd, hebben de regerings vertegenwoordigers het volgende voorstel gedaan: de salarisverhoging zal 5% bedragen. In de salarisverhoging zal voor de werknemers van 23 jaar en ouder een minimum worden aangebracht van f. 17.per maand, ten behoeve waarvan de regering een marge van 1%. bestemd voor de verbetering der overige arbeidsvoorwaarden, wil verhogen met het voor bedoeld minimum nodige bedrag tot ten hoogste 1.2% De ingangsdatum zal zijn 1 januari 1960, tenzij zou blijken, dat de gemiddelde ingangsdatum van de loonsverhogingen in het bedrijfsleven voor die datum zou liggen, in welk geval die gemiddelde datum bepalend zal worden voor de maand waarmede de verbeteringen ingaan. Ten aanzien van de gepensioneerden behoudt de regering zich een uitspraak voor, in afwachting van het voor 1 april a.s. nader te voeren overleg omtrent de positie van deze groep. Omtrent het verhogen van het eerder genoemde minimum tot f. 18.25 per maand, waaraan de organisatievertegenwoordigers de voorkeur gaven, bestond overeenstemming. De hiermee gemoeide meerdere kosten zouden in mindering komen op de hierboven genoemde marge van ten hoogste 1.2%. Drie der centrales van overheidspersoneel konden deze voorstellen om uiteenlopende redenen niet aanvaarden, zodat geen overeenstem ming is bereikt. Dit is voor de minister van Binnenlandse Zaken aanleiding zich nader te beraden over de vraag wat hem thans te doen staat. Spoorwegstaking in Engeland afgelast (Van onze Londense correspondent) De Engelse spoorwegstaking is afgelast! Dit was het vreugdevolle nieuws, dat gisteravond laat na een dra matische dag door de gangen gonsde van het gebouw van het Britse departement van Arbeid, ge legen aan het stille, elegante St.- Jamesplein, achter Piccadilly, dat beheerst wordt door het ruiter standbeeld van onze Stadhouder. Koning Willem III. Meer dan acht uur zonder onderbreking hadden alle bij het conflict betrokken par tijen vergaderd. Er heerste alge mene opluchting toen het besluit bekend werd. Er werd niet gestopt voor maaltijden. De beraadslagen- den laafden zich met koffie en sandwiches die naar boven werden gebracht. Het was de regering die tenslotte de doorslag gaf en met het oog op het algemeen belang de situatie heeft gered. Zij had namelijk Sir Brian Robertson, de voorzitter van de Britse transport- commissie welke aan het hoofd staat van het genationaliseerde spoorwegbe drijf, verzocht zijn oorspronkelijk aanbod om een tussentijdse verhoging te betalen binnen een week na de verschijning van het loonrapport van de onafhankelijke studiecommissie, aan te vullen door het noemen van een concreet bedrag, daar mede de eis van de Nationale Unie van Spoorwegpersoneel inwilligend. Sir Brian Robertson heeft daarop het gehele spoor wegpersoneel een tussentijdse loonsver hoging van 5 pet aangeboden, in af wachting van een definitieve verhoging, welke in elk geval niet minder dan 5 pet zal bedragen. De tussentijdse verhoging gaat overeenkomstig de afspraak in een week na de vervroegde verschijning van het rapport, dat op 29 februari zal wor den gepubliceerd. Het voorstel werd door de Nationale Unie van Spoorwegarbeiders aanvaard evenals door de beide niet bij het conflict betrokken bonden van machinisten en administratief personeel. Sir Brian Robertson verklaarde nog, dat het spoorwegtekort door de verhoging nog groter zal worden. Dit betekent wel licht, dat de spoorwegtarieven, welke sinds de oorlog al ongeveer tienmaal zijn verhoogd niet onmiddellijk opnieuw de hoogte in zullen gaan. De grote vraag is nu of de regering eindelijk bereid zal worden gevonden om de Britse spoor wegen, welke een enorm moderniserings programma uitvoeren en tegelijkertijd de vroegere aandeelhouders een grote compensatie moeten betalen voor de nationalisatie, in de overgangsperiode te subsidiëren. President Eisenhower heeft een be zoek gebracht aan het raket-lan ceringsterrein te Cape Canaveral. De president bij een starttoren met een Titanraket. Ultimatum aan de onbekende duikboot Batterijen raken uitgeput Volgens het Argentijnse avond blad Larazon is er een ultimatum gesteld aan de gezagvoerder va.i de ongeïdentificeerde onderzeeër, die zich in de Argentijnse Golfo Nuevo zou bevinden. Er zou on voorwaardelijke overgave zijn ge- eist. In berichten van radiozenders van Uruguay wordt gezegd, dat de onderzeeër zich reeds heeft over gegeven en dat het vaartuig door de Argentijnse marine wordt ge sleept. Er is echter geen enkele bevestiging van de berichten. De onderzeeër, die ongeveer honderd meter lang zou zijn. zou even aan de oppervlakte zijn gekomen. Volgens het blad „Democracia" is de tweede onderzeeër, die twee dagen ge leden de golf zou zijn binnengevaren, donderdagavond naar buiten geglipt, dwars door het kordon van de Argen tijnse Marine. Verder zou er een spion zijn gearres teerd, die met een radiozender de onder zeeër, welke zich nog in de golf bevindt, gegevens over de bewegingen der Marine zou hebben verstrekt. Dit zou de derde gearresteerde spion zijn. Volgens berichten van Argentijnse radiostations zijn nog twee onderzeeërs bij de Golfo Nuevo waargenomen, die probeerden de aandacht af te leiden. De snelheid waarmee de ingesloten duikboot in de golf rondvaart, zou in middels tot 11 knopen gedaald zijn, waaruit men zou kunnen opmaken, dat de batterijen van het schip uitgeput raken. De Argentijnse marineleiders zijn volgens deze berichten vrijdag bijeen gekomen om de laatste aanval te orga niseren. ENGELSE ADMIRAALS KOMEN VOOR FILMPREMIÈRE Twee Engelse admiraals. Si* Ralph Edwards en Sir Philip Vian, zullen op 4 maart a.s. de première in het Haagse Asta-theater bijwonen van de film ..Breng de Bismarck tot zinken". Deze beide vlootvoogden hebben deelgenomen aan de slag op de Atlantische Oceaan waarin (op 27 mei 1941) het Duitse slagschip „Bismarck" tot zinken werd gebracht. TELEVISIE 'n PHILIPS TELEVISIETOESTEL vanaf f 725. In diverse moderne uitvoeringen. LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betalingsvoorwaarden. Onbekende satelliet: huls van Ontdekker' Volgens functionarissen van de Ame rikaanse luchtmacht, zal de niet-geïden- tificeerde satelliet die rond de aarde cirkelt, wel de houder van de „Ontdek ker 8" zijn welke in november j.l. door de V.S. is gelanceerd. Men was het spoor van de houder van de „Ontdekker 8" na de lancering kwijt geraakt, maar de tweede trap van de ontdekker draait in een baan nabij de polen om de aarde. Zoals gezegd draait „de geheimzinnige satelliet" eveneens over de polen om de aarde. In Manhatten verklaarde prof. Walter Houston van de universiteit van Kansas, dat gegevens van waarnemingsgroepen erop duiden dat er wel zes „geheimzin nige" voorwerpen rondom de aarde kunnen draaien. Hij geloofde dat som mige Vanguard-satellieten die als mis lukkingen waren geregistreerd, in een baan om de aarde waren gegaan. Men had deze niet kunnen volgen omdat de radiozenders niet werkten. Een Syrische militaire woordvoerder verklaarde, dat de schietpartij ontstond toen Israëlische pantserwagens het vuur openden op Arabische boeren, die in de gedemilitariseerde zone aan het werk waren. Het schieten hield pas op nadat de V.N.-waarnemers driemaal op een stoken van het vuren hadden aange drongen, zo zei hij En tenslotte de derde lezing van dit incident: Volgens niet-officiële verslagen ontstond het incident toen een Israëli sche patrouille van vier man probeerde Syrische schaapherders te verdrijven, die hun kudde ten noordwesten van Schmoera in de gedemilitariseerde zone lieten grazen. Zodra de Israëliërs naderbij kwamen, openden Syrische militairen vanuit stellingen in de buurt het vuur. De vorige week hebben zich in het zuidelijke deel van de gedemilitariseerde zone langs de Israëlisch-Syrische grens ernstige incidenten voorgedaan. Uiteenlopende lezingen van schietpartij V.N.-waarnemers drongen op staken van vuren aan In het Israëlisch-Syrisch grens gebied ten noorden van het Meer van Galilea, heeft zich gisteren een schietpartij voorgedaan waarbij twee Israëlische militairen zijn ge dood en een gewond. Een Israëli sche woordvoerder verklaarde, dat bij het dorp Schmoera een Israëli sche patrouille, die zich op Israë lisch gebied bevond, van Syrisch gebied af met machinegeweren was beschoten. De Israëliërs dienden onmiddellijk een klacht in bij de militaire waarnemers van de Ver enigde Naties. Toen na twee ver zoeken van deze waarnemers aan de Syriërs het schieten nog niet was gestaakt, beantwoordden de Israëliërs het vuur. De schietpartij duurde in totaal twee uur, aldus de Israëlische woordvoerder. Mig-straaljagers voor Cuba De Sovjetrussische vice-premier Mikojan, die thans Cuba bezoekt, heeft gisteravond op een hem te Havanna aangeboden receptie in antwoord op een vraag verklaard, dat de Sovjet-Unie Cuba „Mig"- straaljagers zal verkopen, indien het daarom vraagt. De Cubaanse premier Fidel Castro heeft herhaaldelijk ver klaard dat Cuba straaljagers nodig heeft om zijn soevereiniteit te ver dedigen. Rademaeher bekent de „vuurduivel" van Lüneburg te zijn (Van onze correspondent in Bonn) De 19-jarige Herbert Rademaeher. die dezer dagen aan de Frans- Duitse grens op het nippertje kon worden gearresteerd, heeft gisteren bekend schuldig te zijn aan de elf branden, die de Noordduitse stad Lüneburg tussen oktober en januari j.l. hebben geteisterd. Ook bekende hij een aantal inbraken en een over val op een militair te hebben ge pleegd. Politie en Justitie te Lüneburg betrachten overigens de grootst mogelijke voorzichtigheid met dit geval-Rademacher. Stuk voor stuk gaat men alle bekentenissen van de jonge brandstichter na uit vrees, dat niet alleen hij. maar ook ande ren bij dezé affaire zouden zijn be trokken. Het openbaar ministerie te Lllneburg verklaarde gisteren, dat Rademaeher de branden begaan kAn hebben. Absolute zekerheid zou men nog riet hebben! Desondanks neemt men algemeen aan. dat men met Rademaeher de man. bij genaamd de „vuurduivel", to pakken heeft voor wie de 57.000 Lüneburgers NEDERLANDS MEISJE DOOD BIJ LAUSANNE GEVONDEN In de omgeving van Lausanne Is het stoffelijk overschot gevonden van het 23-jarige Nederlands meisje, Eline Bos fabrikanten-dochter uit Eerbeek (gem. Brummen) die in Lausanne in een voor aanstaand hotel een praktijktijd door maakte. Dit praktische hotel-werk zou zij gedurende een jaar verrichten, zij was op 15 december in Lausanne aan gekomen. Sedert 9 februari werd het meisje vermist. Gisteren werd haar stoffelijk overschot gevonden, doch de politie heeft omtrent het onderzoek geen na dere mededelingen willen doen. De doodsoorzaak is nog onbekend. De ouders van het meisje vertoefden met vakantie in Zwitserland en zijn onmid dellijk naar Lausanne vertrokken. Drama St. Agathastraat Weer 12 jaar geëist (Van onze Haagse correspondent) De procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof, mr. J. Zaaijer. heeft gister middag tegen een 30-jarige Rotterdamse chauffeur eenzelfde straf geëist als op 24 september j.l. door de rechtbank te Rotterdam werd opgelegd 12 jaar ge vangenisstraf met aftrek en terbeschik kingstelling van de regering terzake van doodslag van een 44-jarige admini strateur uit de St.-Agathastraat te Rot terdam, met wiens 39-jarige vrouw hij een verhouding had. De procureur-generaal achtte het be wezen dat de man in de nacht van 18 op 19 november 1954 de echtgenoot van zijn minnares met een hamer de schedel heeft ingeslagen in het bijzijn doch niet met goedvinden van diens vrouw en dat hij zijn slachtoffer vervolgens uit het raam van de tweede verdieping heeft geworpen op een kleine binnen plaats aan de achterzijde van de woning, teneinde het te doen voorkomen alsof de man per ongeluk uit het raam gevallen was. Uitspraak 26 februari. vier maanden lang dag en nacht in angst hebben gezeten. Rademaeher, die al enkele keren ver oordeeld is wegens diefstal en bedrog, begon dinsdag ji. reeds met bekennen. Hij wees politie-agenten de plaats aan waar hij de zogenaamde Bardowicker zilverschat, die hij in de nacht van 29 december uit het stedelijk museum zou hebben gestolen, had begraven. De schat was in dezelfde nacht gestolen waarin brand uitbrak in de historisch van grote waarde zijnde Lüneburger stadsbiblio theek. die grotendeels werd verwoest H: bekende voorts een inbraak in eet apotheek, gepleegd in dezelfde nacht al waarin de rode haan kraaide in ee' ander historisch gebouw

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1