DE TUNIEK Door de deur kwam niemand Altijd „HEER" of „DAME" Koken me! Joke ZATERDAG 13 FEBRUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand VOOR NU EN LATER BRONNLEY ONS MENU VAN DE WEEK door Billy Rose DE BEURT IS AAN DE BONEN Parijs, februari '60. De tuniek zal, te oordelen naar de voorjaarscollecties van de Italiaanse Alta Moda en de jongste confectiecollecties in diverse landen, ook in 1960 nog volop recht van spreken hebben. Zij is er in allerlei soorten. Zij, die de tuniek als een ietwat pretentieuze dracht beschouwen, doen er goed aan in gedachten te houden, dat menige moderne tuniek niet alleen modieus is. maar praktisch bovendien, vooral in het zachtere jaargetijde, dat we tegemoetgaan. Sommige tunieken zijn immers niet maar een japon zonder meer, maar maken op een van vele manieren verandering van het toilet mogelijk. Ze zijn namelijk vaak een afneembaar overkleed, zonder mouwen misschien en dus niet altijd bedoeld voor buitenshuis, dat een gekleed toilet binnenshuis wat minder gekleed, wat minder gedecolleteerd, ofwel wat aparter maakt, of dat in andere gevallen een voorjaarsjapon tot man teljapon metamorfoseert ofwel de plaats van een dunne demi-sai- sonjas kan innemen. Bovendien zijn er tunieken, die net zo goed bij een rok passen (of een hele japon) als bij een pantalon of zelfs shorts en die derhalve onder zeer verschillende omstandigheden kunnen worden gedragen. een klein 6tukje van de rechte onder rok te zien is, geheel doorgeknoopt. Zij heeft korte mouwtjes en het lijfje bloest lichtelijk boven een leren of stof fen ceintuur. Thuis en op ogenblikken, dat er minder toilet wordt gemaakt, is de rechte onderrok van de tuniek met een aardige blouse te combineren (figuur 2), terwijl de tuniek zelf des zomers als vakantie- of strandtenue over shorts of een badpakje van (al dan niet) dezelfde stof kan worden gedragen (figuur 3). Tenslotte past de tuniek nog, als elegante zomerdracht, bij een pantalon van katoenen satijn of echte zijde in contrasterende tint (figuur 4). Het effect van dit veelzijdige toilet hangt natuurlijk in hoge mate af van een goede stofkeuze. Wie het in alle vier versies zou willen gebruiken, kieze de stof natuurlijk zo, dat deze zowel in het voorjaar als des zomers, zowel binnen als buiten een goed figuur maakt. Het tweede tuniekmodel heeft even eens een negentiende tuniek, die ech ter in tegenstelling tot het voorgaande ruimere en ietwat bolle model, glad en recht is. Eenvoudige, niet te zware wollen stof in zwart of marineblauw is er zeer geschikt voor. In de eerste visie (figuur 5) vormt de tuniek, die onder de ronde halsopening en onder de ceintuur met een knoop wordt gesloten, een keurig wandelensemble alsook een elegant visitetoilet. Het aparte van deze tuniek is, dat zij uit twee delen bestaat: een losse rechte rok en een jakje met aangenaaide ceintuur, waar onder de losse rok bevestigd wordt. Deze losse rok kan dus worden afge- Advertentie HUIDVERZORGINGSZEEP 1.so Van die laatste tuniekmodellen, die op diverse manieren en bij diverse gelegenheden kunnen dienen geven we hier twee voorbeelden welke in de voorj aars- en zomergarderobe zeker praktische stukken zullen zijn. Het eer ste is een model, dat van nu tot aan het eind van de zomer vaak zal kun nen dienen en dat de nieuwste tuniek- lijn voor 1960 volgt. Diverse zijden en katoenen stoffen, die voldoende „hand" hebben, komen ervoor in aanmerking; zowel effen materiaal als bedrukt is ervoor geschikt. Is de gekozen stof niet te zomers, dan is het model ondanks de nog steeds brandende kachel meteen al te dragen: als middagtoilet (figuur 1). En zodra het buiten iets zachter is, zal het in dezelfde gedaante een uitste kend voorjaarswandeltenue zijn, aan gevuld met een nieuw dopje (liefst met hoge bol) en driekwart handschoen. De tuniek is van de kraagloze, ronde hals opening tot de zoom, waaronder slechts nomen en het resultaat is een japon van eenvoudiger allure, zonder tuniek effect (figuur 6). Tenslotte kan ook het jakje achterwege worden gelaten, waardoor een gekleder toilet, een cock tailjapon, aan het licht komt (figuur 7), een japon met effen wollen rok en een kort lijfje, plus geappliceerd maag ceintuurtje, van contrasterende, zijden materiaal, effen of bedrukt. Terwijl de eerste tuniek een kleding stuk is dat op alle uren van de dag, en in de stad zowel als aan het strand te dragen is, beperkt het tweede model zich voornamelijk tot de latere uren van de dag. de middag en de avond, en is het uiteraard meer een stads- toilet, dat voor de overgangsseizoenen en de winter geschikt is. J. V. Zondags kan in plaats van soep een warm hapje ook een feestelijke start van „de maaltijd van de week" bete kenen. Zo'n warm voorgerecht behoeft heus niet altijd veel tijd en geld te kosten. Neem bijvoorbeeld eens zo'n sneetje salamander, wat wel heel ge makkelijk en vlug te bereiden is. Sneetjes oud brood zonder korst wor den er voor geroosterd of in de koe- kepan met wat boter gebakken en dan belegd met een dikke plak jonge kaas, die men in de oven (liefst met boven- warmte) laat uitsmelten en goudbruin laat kleuren. Voor het opdoen wordt het sneetje met wat paprikapoeder bestrooid. ZONDAG: Sneetje salamander; ribstuk; dop erwten en aardappelen; gevulde si naasappelen. MAANDAG: goulash (van resten vlees); rode kool; aardappelpurée; wentelteefjes. DINSDAG: Hete bliksem met spek; yoghurtvla. WOENSDAG: Wittekool met kaasragoüt; aardap pelen; appelmoes. DONDERDAG: Gebakken niertjes; rijst, witlofsla; chocoladevla. VRIJDAG: visragoüt; rijstkoekjes; bieten; óf lever; rijstkoekjes; bieten; karne- melksepap met rozijnen. ZATERDAG: Uiensoep; appelkoekjes. Recept: Hete bliksem. IV2 kg. zure appelen of 3/4 kg. zure- en 3/4 kg. zoete appelen. 2 kg. aard appelen. 250 gr. spek, zout, boter. Het spek met warm water afwassen en opzetten met een bodempje kokend water en zout. De aardappelen schil len, wassen en in vieren snijden en bij het spek doen. De appelen schillen, in vieren snijden, van de klokhuizen ont doen, wassen en bij de aardappelen doen. Er voor zorgen dat het stukje spek tussen de aardappelen en de ap pelen komt te liggen. Alles tesamen in ongeveer 30 minuten gaar koken. Het spek uit de pan nemen en afzonderlijk opdienen. De aardappelen en appelen stampen en op smaak afmaken met boter. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding meldt Bonen en erwten, welkome afwisse ling op het thema aardappelen, vlees en groente. Het ia met de peulvruch ten maar vreemd gesteld: ze worden wel als groente beschouwd, maar wat de voedingswaarde betreft, staan ze het dichtst bij vlees en aardappelen. Zij kunnen zelfs een van deze of ook beide in het menu vervangen. In een peulvruchtenmaaltijd kimt u dus al naar het u goed dunkt, het vlees of de aardappelen weglaten of alleen maar bonen of erwten met groente eten! De waarde van zo'n maaltijd wordt groter wanneer u er melk en/of brood, rijst, havermout e.d. in ver werkt. Geeft u erwten- of bonensoep als hoofdgerecht dan ls het een goede gewoonte er melk in te doen of er een paar sneden bruinbrood of roggebrood bij te geven. Wilt u nog een toetje na de soep. dan voldoet een gebakken ge recht heel goed (gebakken grutten, pannekoek of drie-in-de-pan) of een beschuit met kaas. Na een steviger peulvruchtenmaaltijd kunt u pap, vla of een ander melktoetje kiezen. WELKE GROENTE BIJ DE BONEN EN ERWTEN? Kies bij erwten eens als groente: wor telen .knolraap, prei. knolselderij of sohorsenerenbij witte bonen: worte len. bieten, spinazie of snij- of sperzie bonen uit blik of diepvries; bij bruine bonen of kapucijners kunt u uien, bie ten of knolraap nemen, terwijl een rauw groenteslaatje bij iedere peul vruchtensoort past. Vooral met stevige bonen- of erwten- soorten is een vrij slappe puree van aardappelen heel smakelijk. Ook erg gemakkelijk wanneer u weinig of geen jus hebt. Peulvruchten kunnen gebruikt wor den in een stamppot of stoofschotel, bv.: stamppot rauwe andijvie met brui ne bonen; zuurkoolstamppot met brui ne of witte bonen; stamppot boeren - of groenekool met spliterwten, hutspot «net witte bonen. U kunt de bonen beter niet mee stampen maar ze, nadat de „pot" ge stampt is, erdoor roeren. Wilt u wél alles samen stampen, zorg er dan voor dat het gerecht niet te droog is. RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN Groene envtenschotel: M kg niet stulkkokende erwten, 200 g. mager rookspék, een flinke ui, 4 eetle pels bruine basterdsuiker. 1 eetlepel mosterd, zout, 1 eetlepel tomatenket chup, peper. De erwten uitzoeken en een nacht weken in ruim water. De erwten opzetten in het weekwater en in ongeveer IV4 uur gaar laten worden. Halverwege de kooktijd zout toevoegen. De ui schoonmaken en snipperen, het spek in dobbelsteentjes snijden. De erwten afgieten. De ui en het spek er door mengen. De mosterd aanroeren met ongeveer \Vi dl erwtermaC. De to matenketchup. suiker en wat peper er aan toevoegen. Dit mengsel over de erwten schenken. De erwten nog onge veer 3 kwartier zachtjes verwarmen. Dit gerecht kan ook van witte of brui ne bonen worden bereid. Bonen in een gebonden bouillonsaus: *4 kg niet stukkokende witte of brui ne bonen, 1. bouillon van vlees of een bouillonblokje, 40 g. (7 eetlepels) bloem, desgewenst peper. tijm. kerrie. De bonen uitzoeken en een nacht in ruim water weken. De bonen opzetten in het weekwater en gaarkoken in on geveer IV* uur. Halverwege de kooktijd zout toevoegen. Voor de saus de boter of margarine smelten. De bloem er door roeren en bij scheutjes tegelijk onder roeren de bouillon toevoegen. De saus steeds even aan de kook brengen alvorens opnieuw bouillon erbij te schenken. Desgewenst tijm, peper en of kerrie toevoegen en de saus onge veer 10 minuten laten trekken. De bo nen erdoor scheppen. Een rest bonennat kunt u verwerken tot soep door het nat te binden met door de zeef gewreven gare bonen of aardappelen of met bloem of rauw ge raspte aardappelen. Als vulsel kunnen bonen, soepgroente, balletjes gehakt, stukjes worst of dobbelsteentjes gebak ken brood dienst doen. Wilt u de smaak van de soep verder variëren, grijp dan gerust naar tomatenpuree of pittige geraspte kaas. Van bruine bo nensoep kan een klein scheutje pikan te saus wat bijzonders maken. Advertentie Nagenoeg heel Villeroi was in de rechtszaal. De verdachte zat op de beklaagdenbank. Zijn plompe, kleine handen rustten op het hekje. Philippe Durand, zijn beroemde verdediger, was een corpulente, kleine man met een beginnende kaalheid. Mijne heren gezworenen!, begon Durand zijn pleidooi. Henri Volpin is aangeklaagd voor het vermoorden van twaalf vrouwen. Een week lang heb ik geduldig geluisterd hoe de of ficier van justitie de strop rond de nek van mijn cliënt steeds vaster heeft aangetrokken. Ik verzoek U zich te herinneren, dat in geen enkel ge val een ooggetuige werd geprodu ceerd. Niemand heeft verder ook maar het geringste spoor van de ver dwenen vrouwen weten te ontdekken. De heer officier van justitie heeft zijn bewijsvoering gebaseerd op aanwij zingen: enkele vaag herinnerde woor den, hier een knoop en daar een schoen. Indien U op dit moment tot een besluit zou moeten komen, dan weet ik reeds hoe Uw oordeel zou luiden. Enkele Uwer zouden misschien zelfs graag een handje willen helpen bij het ophangen. Ik moet op dit moment denken aan een boekhouder uit mijn geboorte plaats, die in vele opzichten op Henri Volpin leek. Een stille man. klein van stuk, waar niemand in 't bijzon der op lette. Ik neem aan, dat gedu rende de eenenveertig jaar, dat Vol pin in Villeroi woont, nauwelijks een mens naar hem omgekeken heeft. Een glaasje cognac echter teveel, een wandeling met een meisje, er wordt reeds gekletst. Volgens de verklaringen van de getuigen is Volpin het volgende over komen. Op zekere avond reed bij het enige hotel ter plaatse een auto voor. Een elegant geklede heer en een meisje, dat geen kousen droeg, vroe gen naar de beste kamer. De vrouw van de hotellier heeft verklaard, dat ze de volgende ochtend luide stem men in die kamer heeft gehoord. Ze heeft U verteld, dat de man vertrok en dat het meisje achterbleef. Die zelfde middag verscheen dat meisje in het cafétje, waar op dat moment Henri een glas bier dronk en de krant las. Ze ging naast hem zitten. De kelner heeft U verteld, dat Henri een fles cognac heeft besteld en dat het paar er over gesproken heeft of ze naar de woning van Vol pin zouden gaan. Dat onbekende meisje werd daarna niet meer gezien. De heer officier van justitie heeft niemand hier laten verschijnen, die hen daadwerkelijk Volpin's huis heb ben zien binnengaan, maar hij heeft het bewijs gebaseerd op een schoen met hoge hak, die in Volpin's slaap kamer werd gevonden. De vrouw van de hotellier heeft die schoen herkend. Het onbekende meisje zou haar ge dragen hebben. Een week later zag de ouvreuse van de bioscoop, dat Volpin naast het meisje Moireaux ging zitten. De we duwe Préjaan, de buurvrouw van Volpin, heeft verklaard, dat zU in die zelfde nacht in Volpin's woning een vrouw heeft horen lachen. Ze heeft gezworen, dat het de kleine Moireaux is geweest. Het meisje is sedertdien verdwenen en in de aanklacht wordt grote betekenis gehecht aan een wild- lederen handschoen, die in een bu reaulade van mijn cliënt gevonden werd. Vervolgens heeft U de getuigen verklaringen over de lerares Louise Rhin gehoord. Het hoofd van de school heeft U verteld, dat juffrouw Rhin haar betrekking heeft opgezegd om naar Villeroi te verhuizen, om met een boekhouder .Volpin genaamd, te trouwen. De taxichauffeur heeft on der ede verklaard het meisje voor de woning van verdachte afgezet te hebben. De officier van justitie heeft U een bruine schoen getoond, die men in Volpin's kelder gevonden heeft en die Louise Rhin's zuster met vol strekte zekerheid herkend heeft als toebehorende aan Louise. U heeft kunnen luisteren naar de uitvoerige getuigenverklaringen over het min of meer onder gelijke omstandigheden verdwijnen van nog acht andere meisjes. Dat is de stand van zaken met betrekking tot de zaak Henri Volpin. U dient niet te vergeten, dat het geen zware misdaad is schoenen te verza melen. U mag ingevolge de wet ver dachte. niet tot de doodstraf veroor delen, indien U er niet van overtuigd bent indien het niet zonneklaar be wezen is, dat hij die moorden heeft gepleegd. Hij zweeg en keek één voor één de gezworenen aan. Ik neem aan, dat U twijfelt, zei hij met zachte stem, óók al bent U zich dit misschien nog niet bewust. Er kan geen twijfel aan bestaan!, riep de zuster van de verdwenen lerares. De rechter herstelde de rust in de zaal. De advocaat vervolgde zijn plei dooi. Als één van de meisjes, waarvan U zeker aanneemt, dat zij dood is, deze rechtszaal zou binnenkomen, wat zou U dan zeggen? Zou U er ook dan nog zeker van zijn, dat er niet aan getwijfeld behoeft te worden? Mijne heren gezworenen!, zei hij plechtig, ik verzoek U Uw ogen op die deur te richten! Er viel een ademloze stilte in, toen alle aanwezigen het hoofd wendden. De stenograaf liet zijn pen rusten. Ergens vooraan in de zaal stond een kleine jongen op. Een eeuwigheid scheen voorbij te gaan. De stilte ha merde in de hoofden van de aanwe zigen. Toen nam de verdediger weer het woord. Ik bied U mijn verontschuldi gingen aan voor het feit, dat ik valse hoop bij U heb gewekt. Vergeeft U mij deze truc. Niemand zal door die deur de zaal binnenkomen. Maar ik was de enige hier in de zaal, die daar zeker van was. U allen heeft het wèl voor mogelijk gehouden! Eén voor één heeft U getwijfeld! Mijne heren gezworenen! Indien U ook maar even getwijfeld heeft, dient U deze man vrij te spreken. De verdediger ging zitten. Hij heeft 't gewonnen, fluisterde de correspondent van een Parijse cou rant een collega toe. Volpin zal deze zaal als een vrij man verlaten. De gezworenen spraken echter het schuldig uit! Het vonnis luidde: dood door de strop. Eén van de gezworenen had name lijk gezien, dat beklaagde Volpin zélf geen moment naar de deur had ge keken DE uitverkopen, die U zoveel mooier maakten, liggen achter de rug. Een geruststellende gedachte! Immers; U behoeft nu niet meer van het kastje naar de muur te hollen om te zien of 't hier misschien een kruimel goedkoper is dan daar. Evenmin kwelt U het econo mische raadsel van de plotse linge prijsval, terwijl U gehoord hebt, dat de „uitverkoop" in de meeste gevallen tóch een winst gevende zaak is. Ik kom daar zelf niet in de handel zijnde en dus de knepen van het vak niet kennend nooit uit. NU is het met al die ver moeiende problemen geluk kig gedaan: de prijzen stegen terug in hun normale doen en of ze nu te hoog zijn of te laag, daar hoeft U niet meer over te piekeren. Ze liggen weer stabiel en rus tig zoals ze liggen en U hebt ze te betalen, als U tenminste tijdens de uitverkoop niet op de kop getikt hebt, wat er te tikken viel GE hebt U natuurlijk êilles aangeschaft, wat U voor korte tijd tot „topman" of „topvrouw" maken kan. Dat was na omstreeks een half Jaar dan ook bitter, nodig. Alles vergaat. Tijdens zo'n uitverkoop liggen plotseling de prachtigste zaken tegen spotprijzen voor U uitge stald. Het zijn slechts de héél ster ken, die daaraan weerstand kunnen bieden en niet onmid dellijk het „beloofde land" bin nen rennen. De meesten zijn zo week als was en stormen op het blinkend-nieuwe af, gelijk de bijen op de honing. Dat nieuwe wordt haastig aangeschoten, het oude achte loos weggesmeten. Éénmaal waren deze schoenen de hoogste trots van de eige naar, nu liggen zij zielig op straat als getuigen van vergane glorie DIE schoenen deelden lief en leed met de eigenaar. Ze zijn in de dagelijkse gang nu zó versleten, dat zelfs de laatste bedèlaar, die ons land mogelijk zou hebben, er smade lijk de neus voor optrekt. Het nieuwe paar zal er over een Jaar precies zó uit zien! Een nieuwe uitverkoop zal dan de eigenaar in nieuwe opwinding brengen, hem de winkel binnen lokken en het gevoel of de illu sie geven weer voor een prik een half jaar op grote voet te leven. D&t is immers het Ideaal van velen al of niet uit noodzaak: voor een dubbeltje op de eerste rang! En d&t is wat de uitverkoop weet klaar te stomen: voor de laagste prijs plotseling „heer" of „dame" in het verkeer, voor zo lang het duurt Tóch jammer, dat zij voorbij is En prettig, dat er deze zomer een nieuwe komt. Zó kunt ge altijd „heer" of „dame" blijven! FANTASIO. PAPRIKA SCHOTEL Paprika's kennen Jullie vast wel! We gebruiken 2 rode en 1 groene. Dan wat gehakt vlees, gehakte peter selie, 1 gesneden uitje, 1 eetlepel mar garine, 1 eetlepel bloem, 1 pak vlug- kokende rijst, wat zout, peper, noot muskaat en aroma. Wil Jij voor de rijst zorgen. Kokkie? Alles staat op het pakje en het hoeft niet gekookt te worden. Dolf snijdt de paprika's in de lengte door, zodat het bakjes worden waaruit alle zaadjes verdwenen moeten zijn! De bakjes doet Jan in een pannetje met water en laat ze een kwartiertje zachtjes koken. Ik heb de boter in een plat pannetje gedaan en er het gesneden uitje in laten bakken, lichtbruin. Nu het vlees erbij en 3 eetlepels water. Strooi Jij er dan een eetlepel bloem op, Anne- mleke? Dan blijf ik goed roeren, tot het dik is. Even doorkoken en dan de peterselie, de nootmuskaat, het «out en de aroma erbij. Nu leg ik de rijst midden op een platte schotel. Dolf doet daar de pa prika's omheen, naast elkaar rood - groen, rood - groen enz. enz. Kok vult die met het vlees. Ietsje peterselie erop strooien en de schotel is klaar, wat ziet ze er feestelijk uit!

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13