ZWITSAL Jean Fournet als gastdirigent bij liet Residentie-Orkest HOEST UW KIND...? Robert-Alexander Bohnke in het pianoconcert van Schumann GRIEP AKKERTJES Diploma-uitreiking aan 20 jonggezel zetters en- drukkers Pre-season sale no. 5 Leiden mag in 1960 250 woningwetwoningen houwen Opgericht 1 maart I860 Vrijdag 12 februari 1960 Tweede blad no. 29973 Het vijfde abonnementsconcert van het Residentie-Orkest bracht opnieuw een confrontatie met de Franse dirigent Jean Fournet, wiens exacte directie weer sterk de aandacht trok. Zijn programma was in twee delen streng gescheiden: Duits (Handel en Schumann) vóór- en Frans (Messiaen en Roussel) na de pauze. Wat ons het meeste trof, zij het eerst genoemd. Er zijn weinig componisten, zó fel omstreden als deze Olivier Messiaan. Hij noemt zichzelf een „theologisch toondichter". Zijn muziek heeft voor hem alleen betekenis als zij „God bezingt en het mysterie van Christus". In zijn nog zeer gematigde, op 22-ja- rige leeftijd geschreven eerste orkest compositie, de symfonische meditatie „Les offrandes obliées" van 1930 kon digt zijn genialiteit zich reeds aan. Zy is vervuld van „Kruisdood en offer". Fel contrasteert de trieste weemoed met de als een agressieve schok van verschrik king losbarstende infernale explosie, ver hevigd door sterke slagwerkeffecten. Deze gaan even plotse ling weer over in de M| vergeestelijkte verstil- W. ling, gewekt door de subtiele vioolsolo, sereen en puur vertolkt door Herman Krebbers. Het persoonlijke idioom van Messiaens' hier ove rigens nog sterk in de romantiek stoelende schrijftrant, die hij la ter analyseerde in zijn „Technique de mon language musical" is voorts aanwezig. Een zekere breedsprakigheid valt de inleiding niet te ontzeggen. Het werk waarin sfeer en kleur- werking zulk een domi nerende rol spelen, lijkt met de vioolsolo zijn ab solute afronding niet gevonden te hebben. Men stond daar dan ook nog vreemd tegenover, wist niet of er al geap plaudisseerd kon wor den, of jiiet. Bondiger en logisch van structuur en taal is Albert Roussel. Diens uit 1934 daterende Vierde Symfonie (zijn laatste werk) vindt haar mee slepend hoogtepunt in het amusant-muzikan- teske laatste deel met zijn motorische ritmiek, stuwend en boeiend, schoon niet diep gegre pen. Een ook in colori- tisch opzicht knap geschreven partituur, fris en met groot begrip door Fournet aangepakt. Minder zware accenten zou den echter de speelse doorzichtigheid bevorderd hebben. De precisie van het orkest liet niets te wensen. Het zou mis schien aanbeveling verdienen ook de an dere symfonieën van deze voormalige zee-officier eens te spelen. Onze verwachtingen over de pianist Robert-Alexander Bohnke waren na zijn uitermate succesvol Kunstkringrecital - dat wij persoonlijk echter niet hoorden - hoog gespannen. Volkomen bevredigd heeft hij ons in het Schumannconcert evenwel niet. Naar ons gevoel was zijn interpretatie te weinig romantisch, de haast heroïsche aanpak te monumentaal, om de ware Schumannsfeer te realise ren. Dat hier overigens een knap pianist van hoge klasse, wiens virtuositeit be wondering afdwingt, aan het woord was, is onloochenbaar. Wat hy in dit opzicht bijv. in de cadens presteerde, sprak boekdelen voor zijn groot kunnen. De samenwerking met het orkest leek niet steeds ideaal, tengevolge van Four- nets' anders geaarde, meer poëtisch ge richte instelling. Twee divergerende we relden konden meermalen de zuivere aanpassing niet vinden. Niettemin getuigden de opgetogen ovaties voor de jonge, sympathieke pianist van edele huize van onverholen eerbied voor zijn indrukwekkende pres tatie. Handels' beroemde „Watermusic"- suite - zes door de Engelse dirigent Sir Hamilton Harty wel-klinkend bewerkte delen van de twintig - vormde de gra tievolle inleiding tot het concert, waar in de fijnbesnaarde Fournet echter zijn Franse aard niet verloochende. Advertentie dreigt overal neem vlug „Akkertjes" in huis helpen direkt Zuivere contrav ^werking, artistiek aangevoelde nuances, voornaam gehou den expressie, waren de kenmerken ener precieuse en tóch levendig-pittig gehou den uitvoering. De buitengewone hel derheid van violen en trompetten was opvallend. Fournet had er blijkbaar, naar eigen aard en opvatting, alle denkbare zorg aan besteed. Of het echter de stylis- tisch zuivere Handel was, valt te bet^jfelen. Daarvoor legde Fournet er een te sterk persoonlijk stempel op. H. Advertentie Talm niet langer, grijp dadelijk inBestrijd kinderhoest met k/NDer honing siroop^ Aanbesteding van grondwerken in z.w. Ten overstaan van de directeur van Gemeentewerken te Leiden, ir. D. Y. Lem, is hedenmorgen in een der zalen van de Stadsgehoorzaal de openbare aanbesteding gehouden voor het maken van grond- en rioleringswerken ten behoeve van Leiden Zuidwest Vla, Vila, b en c, met bijkomende werken. Klokslag kwart voor elf ging de bus open. In totaal bleken er vijftien in schrijvingen te zijn, t.w.: L. P. v. d. Geer en Zn., te Leiden, f. 1S6.400; A. Hogeboom. Rijpwetering, f. 181.200; Hille en Roozen, Amsterdam, f. 181.000; Verheul en Brouwer, Haarlem f. 176.000 Christiaan en Wagner, R'dam. f. 175.000 J. Stam, Voorschoten, f. 174.000; A. de Rooy, Badhoevedorp, f. 166.000; Dee- renberg - gebr. Van Wijk, Alphen, f. 165.000; N.V. N.B.M., Zaandam, f. 164.000; J. Mens, Lisse, f. 163.000; Gebr. Schouls, Leiderdorp, f. 163.000; Onderwaterjogersclub DIA- EN FILMAVOND AFD. LEIDEN Dat het de afdeling Leiden van de Onderwaterjagersclub, 3 maanden gele den opgericht op initiatief van de voor zitter, de heer A. H. S. Stemerding, niet aan activiteit ontbreekt, bewees gister avond de geheel met leden en belang stellenden gevulde collegezaal van het Ned. Instituut voor Preventieve Genees kunde. Voor de tweede maal sinds de oprichting kwam men hier byeen om door middel van een aantal prachtige kleurendia's en films, toegelicht door drie ervaren onderwaterjagers, het plan- ten- en vissenleven in de „wereld der stilte" diep onder water te aanschou wen. Nadat voorzitter A. H. S. Stemer ding een woord van welkom had ge sproken, gaf dr. J. H. Hora Adema uit Amsterdam een uiteenzetting van de technische problemen en resultaten, die verbonden zijn aan het filmen onder water. Spreker lichtte een en ander toe met een aantal prachtige zelfvervaar digde dia's, opgenomen tot een diepte van 18 meter in de Middellandse Zee. De heer J. P. Toenbreker, algemeen OJC-secretaris te Amsterdam, gaf toe lichting bij een tweetal wit-zwart-films. De eerste film gaf het leven „van de wieg tot het graf" van de snoek weer en toonde met zeer mooie en bijzonder ge slaagde opnamen aan, dat deze aarts visrover heel wat „mans" is. De tweede film werd opgenomen tijdens het 5 lan- dentoernooi in Spa, waar de Neder- landsche OJC tot ieders verrassing o.m. de duikspecialisten uit Engeland en Duitsland achter zich liet en de eerste prijs behaalde. Het OJC-lid Bernard Kruysen vertoonde hierna zijn eigen produkt, een prachtige kleurenfilm over de onderwatervissenjacht in het Middel landse Zeegebied o.m. rond het eiland Elba. Hij voorzag een en ander van een deskundig commentaar, geput uit een schat van ervaringen, die spreker in 12 jaar als onderwaterjager heeft opge daan. Met een hartelijk woord van dank tot de drie medewerkers, sloot voorzitter Stemerding deze zeer interessante en leerzame avond. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor het doct.ex. Ned. recht mej. G. Verhey (Den Haag) en de heren A. E. du Perron (Bergen» en J. C. J. van Vucht (Leiden); notarieel ex. 1ste ge deelte de heer A. Berger (Lekkerkerk) doct.ex. farmacie de heer R. J. Samsom (Den Haag). A. Th. Stuifzand, Leiden, f. 153.000; Fa. Compeer, Oegstgeest, f. 150.950; A. v. d. Marei, Hoofddorp, f. 145.000; J. F. v. d. Nieuwenhof, Den Haag, f. 140.500. BRAND IN ONBEWOONBAAR VERKLAARDE WONING Gisteravond omstreeks half acht is in een perceel aan de Binnenlaan, dat on bewoond en onbewoonbaar verklaard was, brand uitgebroken. Vermoedelijk hebben jongens in het huis een vuurtje gestookt. Toen de brandweer ter plaatse kwam, stond de trap reeds tot boven aan de zolder in brand. Het vuur werd met twee nevelstralen geblust. Resultaten bewegen zich in stijgende lijn Aan 20 jonggezelzetters en -drukkers werd gisteravond in „Het Gulden Vlies" het diplima uitgereikt. De voorzitter van de Districtsopleidingscommissie, de heer P. Merkelijn, verwelkomde in het bij zonder de directeur en leraren van de Haagse ambachtsschool en de hoofdcon troleur van de Centrale Opleidingscom missie te Amsterdam, de heer J. W. Blaauw. De heer Merkelijn sprak de wens uit, dat het diploma een stimulans zou wezen om verder te gaan studeren. Deze vier jaar van opleiding zijn te be schouwen als de eerste klas van een la gere school. Hiermee is men echter nog lang niet volleerd en een verdere studie is beslist noodzakelijk door de steeds toe nemende typografische veranderingen. Wat vandaag nog een utopie is. blijkt morgen reeds mogelijk. Met slechts ele mentaire kennis schiet men tekort. Vol gens een gezegde is stilstand achteruit gang, wat men zich in onze dynamische tijd niet kan veroorloven, aldus de heer Merkelyn. Een woord van dank vond spreker op zijn plaats voor de vakorga nisaties, die altijd hun steun en mede werking hadden verleend en voor de leermeesters, die de jongens met veel moeite het abc van het vak bijbrachten. Vervolgens reikte de secretaris, de heer J. J. Sjardin, de diploma's uit. De heer Blaauw. die namens de Centrale Oplei dingscommissie te Amsterdam het woord voerde, was niet ontevreden over de re sultaten van het examen. De cijfers be wegen zich in steeds stijgende lijn, het geen spreker o.a. toeschreef aan de con trole op de vakopleiding in het bedrijf. „Besteed genoeg tijd aan je studie, want op het ogenblik is de vraag naar goede vakmensen zeer groot. Bedank in de eerste plaats je ouders maar eens voor de gelegenheid, die ze je hebben geboden een cursus te volgen. Door hun inzicht heb je je thans een behoorlijke positie verworven en Je toekomst is ver zekerd", aldus de heer Blaauw. Tot slot wenste hij de geslaagden succes bij hun verdere studie en dankte hij de Dis trictsopleidingscommissie voor haar ac tiviteiten. De heer S. L. Hoogeboom, een beken de figuur uit de Leidse typografenwereld, prees in het bijzonder de minst begaaf de leerlingen, die door ijverig studeren tenslotte het diploma behaalden. „In het begin zag ik de toekomst donker in, maar jullie hebt getoond wat met door zettingsvermogen en wilskracht is te be reiken". aldus controleur Hoogeboom. Tenslotte voerden nog enkele afgevaar digden van de verschillende vakorgani saties het woord. Aan de volgende jonggezellen werd het diploma uitgereikt: Zetters: J. M. Kerkvliet, R. Lacourt, J. v. d. Voord, W. deFey, Th. v. Haastrecht H. de Jong, A. van der Laan, J. P. Se- lier, B. Stijger. A. van Westbroek te Lei den en J. G. J. Koot te Lisse; drukkers: J. Selier, A. J. Pommer te Leiden, H. P. Heemskerk te Lisse, J. J. Overdevest te Voorhout, H. Konings te Voorschoten; rasterdiepdruk: W. de Roode, J. Stou ten, F. Hakkaart, H. Struik te Leiden. Naar Amerikaans voorbeeld lanceerde .House of England* vorig jaar met succes haar eerste voor seizoen-verkoop, d.w.z. dat uitsluitend in de maand februari enkele nouveauté's worden aangeboden tegen een speciale prijs, waardoor vroegtijdig kopen uit een collectie, die inder daad nieuw is, dubbel interessant wordt. Onze eerste aanbieding is ditmaal een kamgaren Supra Twist colbertkostuum in nieuwe, langwerpige ruitmotieven 189.50 Deze .striped Glenchecks* in ongemene, zeer modieuze kleurencombinaties. Internat. I-rij, 3-knoops model. In 1959 aanzienlijk meer (345) Mocht Leiden het vorig jaar in totaal 345 woningwetwoningen bouwen, het woningwetcontingent, dat de Sleutelstad voor dit jaar is toegewezen is aanzienlijk minder. Leiden en dit is een grote teleur stelling zal het dit jaar met 250 nieuwe woningwetwoningen moeten stellen. Verwacht mag evenwel worden, dat de premiebouw in de goedkope sector zal worden gestimuleerd. Zoals bekend is het woningwetcon tingent 1960 voor Zuid-Holland door de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid vastgesteld op 9150 woningen. Het College van Gedepu teerde Staten heeft thans de verde ling van dit aantal over de gemeenten vastgesteld. Geringe belangstelling voor havenwerk LEIDS INSTlk'L'T STELT ONDERZOEK IN NAAR OORZAKEN Sedert enige jaren worden grote moeilijkheden ondervonden bij het aan trekken van voldoende arbeidskrachten voor de havens van Amsterdam en Rot terdam. De werkgevers- en werkne mersorganisaties in deze bedrijfstak hebben in verband met dit probleem besloten gezamenlijk een wetenschap pelijk onderzoek naar de oorzaken van de geringe belangstelling voor het ha venwerk te doen instellen. Hiertoe is thans opgericht ..Stichting Sociologisch Onderzoek in Rotterdamse en Amster damse havens", S.O.R.A.H., welke als opdrachtgeefster optreedt. Het Socio logisch Instituut van de Leidse Univer siteit, waarvan prof. dr. F. van Heek directeur is, heeft zich bereid ver klaard de opdracht uit te voeren. Dit instituut verzorgde reeds een soortge lijk onderzoek in de textielindustrie in Twente en de Gelderse Achterhoek. Als projectieleider en hoofdmedewerker heeft de Leidse instelling aangewezen dr. Th. J. IJzerman en de heer P. J. A. ter Hoeven. De by dit onderzoek betrokken werk gevers- en werknemersorganisaties zijn de Scheepvaart Vereeniging Noord te Amsterdam en de Scheepvaartvereeni- ging Zuid te Rotterdam, alsmede de Nederlandse Bond van Vervoer.sperso- neel, de Katholieke Bond van Werkne mers in het Transportbedrijf ,.Sint-Bo- nifacius" en de Chr. Bedryfsgroepen- centrale in Nederland. Bij deze verdeling ls met de volgende factoren rekening gehouden: de natuur lijke aanwas (gemiddeld over drie ja ren), het statistisch woningtekort op 1 januari 1959, de migratie (gemiddeld over drie jaren) en de krotopruiming, met dien verstande, dat vestigingsover schotten slechts voor de helft in aan merking zyn genomen op grond van het feit, dat deze hun ontstaan in het alge meen mede te danken hebben aan de bouw van woningen in de particuliere sector. Ditmaal zijn de contingenten van kleine gemeenten, wier inwonertal resp. beneden en boven de 2000 is gelegen en die bij toepassing van de gehanteerde verdelingssleutel een toewijzing van minder dan resp. 4 of 6 woningen zou den ontvangen, tot deze aantallen ver hoogd. Het aantal van 9150 woningwetwonin gen is 1800 minder dan vorig jaar. Zoals reeds is medegedeeld heeft Rot terdam 3300 en Den Haag 1500 wonin gen toegewezen gekregen. TOEWIJZING AAN ANDERE GEMEENTEN De toewijzing aan gemeenten, vallen de in ons verschijningsgebied, is als volgt: Ter Aar 8. Alkemade 9, Alphen a/d Rijn 56, Benthuizen 4, Bodegraven 20, Boskoop 14, Hazerswoude 6, Hille- gom 18, Katwijk 102, Koudekerk a/d Ryn 6, Leiden 250, Leiderdorp 17, Lei- muiden 6, Lisse 21, Nieuwkoop 11, Nieuwveen 4.Noordwijk 32, Noordwyker- hout 20, Oestgeest 27, Ouderkerk a/d IJssel 6, Rynsaterwoude 4. Rynsburg 16, Sassenheim 24, Valkenburg 6. Voor hout 6, Voorschoten 62. Waddinxveen 40, Warmond 6, Wassenaar 25, Wou- brugge 9, Zoetermeer 18, Zoeterwoude 8 en Zwammerdam 12. BRUTALE BEROVING Gisteravond omstreeks half zeven werd een kruidenier, die zich van zyn winkel naar huis begaf, op de Oost- dwarsgracht een aktentas ontrukt. In de geldtas bevond zich ongeveer f500. Na vele maanden werken is de Hooi gracht, welke straks een belangrijke schakel zal vormen in de geprojecteer de Noord-Zuidverbinding, thans weer voor het verkeer opengesteld. De vreugde over deze verlossing uit een langdurig isolement is onder bewoners en de Winkeliersvereniging „Hooi gracht Vooruit" zo groot, dat het Jeugdorkest en drumband „De Burcht" morgenmiddag van 3.30 tot 5 uur op deze „gracht" een muzikale show zal uitvoeren. Treden wij even in de geschiedenis vaai deze eens zo stille en romantische gTacht in het hart van het oude Leiden terug, dan zien wij, dat deze gracht haar naam te danken heeft aan de vele sche pen met hooi, die hier in de zestiende eeuw doorvoeren Eeuwenlang was deze gracht, aan weerszijden beplant met bo men, een belangrijke scheepvaartroute door Leiden. De tyd stond echter niet stil. Naar mate er steeds meer rollend vervoer door de stad kwam, moest er ook voor de Hooigracht een ingrypende maatregel genomen worden. In het begin der ze ventiende eeuw kwam de overwelving tot stand. Steunend en krakend vielen de brugleuningen aan de Groenesteeg en Nieuwstraat onder slopers handen. Dc ruimte welke hierdoor gewonnen werd, was byaonder groot. De koetsjes konden elkaar nu royaal passeren en veilig liep de wandelaar tussen de bo menrij en de huizen. De gaslantaarns verspreidden er 's avonds hun vriende- lyk en zachte licht. De jaren gleden voorbij en veel veranderde. Het verkeer maakte een grote ontwikkeling mee. Een tijd brak aan. waarin de voetganger werd geconfronteerd met een nieuw ver schijnsel op de weg.... de velocipède. Toen eenmaal echter ook de auto In het verkeersbeeld werd opgenomen, moest er meer ruimte komen, welke men vond door het rooien van de grote bomen. Een jonge aanplant kwam ervoor in de plaats. Maar ook deze bomen, die veelal tydens feestdagen werden versierd met honderden oranje ballonnen, werden groot. Een iepziekte maakte aan het le ven van deze bomen, die voor zulk een karakteristieke sfeer zorgden, een einde. Op vyf na, die deze ziekte hadden over leefd. werden ze alle gerooid. Toen ech ter de raad in 1959 besloot tot het aan brengen van een nieuw wegdek en riole ring verdwenen ook deze bomen Slechts een enkel hekwerk houdt nog de her innering levendig aan deze eertijds zo oude en statige gracht, welke thans van brede trottoirs en voldoende parkeerge legenheid is voorzien. Bovenstaande foto's, welke op vrijwel hetzelfde punt zyn genomen, geven een duidelijk beeld van de ero'e verbetp-- welke thans is tot stand gekomen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3