Waterval en boomgaard op dak van warenhuis [abouters ontbrekenmaar eenden zwemmen er lastig rond Het grootste oerwoud ter wereld (in Brazilië) wordt toegankelijk ipgericht 1 maart 1860 Vrijdag 12 februari 1960 Zesde blad no. 29973 Wie in Londen vertoeft en graag een kijkje in Spanje wil nemen, behoeft slechts een reis te maken van 33 meter per lift. houden grasveld stroomt. Net als in een echt park staan er bordjes: „Ver boden het gras te betreden". Rechts van het grasveld bevindt zich een terras, waar men heerlijk kan uit rusten en genieten van een kopje thee of koffie. Daar, op het terras, heb ik steeds weer het gevoel, een miljonair te zyn, die een rusthuis heeft gebouwd tussen hemel en aarde. Na de terrasrust verdient het aanbe veling, de stenen brug over het beekje over te gaan. Een weelde van bloeiende heesters doet prettig aan en op het water dobbert een smaldeel eenden. De kabouters, die ik er ieder jaar weer verwacht te zien, zijn tot dusver niet opgedoken, maar de mieren intussen wel. En die nijvere diertjes zyn boven op dat warenhuisdak nóg bedrijviger dan op de begane grond. In de muur van de daktuin ztfn pa trijspoorten of kijkgaten aangebracht. Dank zij deze is het mogelijk, een blik op de daken der huizen en op de stad beneden te werpen. Doet men dat, dan krijgt men opnieuw een gevoel van on werkelijkheid, en wel, dat de stad niet echt is, zó mooi en natuurlijk is die tuinweelde daar hoog boven het stadsgewoel. Als men de lift verlaat, stapt men :eteen een Spaanse tuin in. Het lykt tl tovenarij. Het ene ogenblik gaat ien omhoog in een houten kast en oort men de lift-boy zeggen: „Derde 'trdieping, meubels en keukengerei", let volgende moment gaat de liftdeur pen en krijgt men het gevoel, niet al ien het warenhuis te hebben verlaten, och Engeland eveneens. Men gelooft o een droomtoestand te verkeren (al feet men wel beter!) en in twee werel- !en gelijktijdig te vertoeven. En heus, 5e tuin zou werkelyk in Spanje kun- -en liggen. Moorse tegels, een Moorse farandaen net, als men over het fevoel begint heen te komen van een toeren jongen die voor het eerst in de üoscoop komt, hoort men het gelui 'meen klok in een miniatuur-kerkto on. Dat is nu weer niet Moorsen an opnieuw verwarring, want het ge- "Jls en geklater van water doen je ^draaien en dan ontwaart men eru it fonteinen in volle actie. En waar 2?n ook kijkt in die Moorse tuin, alom Èet men bloemen, een waarlijk fleu- festijn. In de Tudoc-tuin kan men zich nauwelijks voorstellen op het dak van een Londens warenhuis te vertoeven. Behalve de Spaanse en de bos-tuin is er nog een oud-Engelse tuin met een echter boomgaard en een mooi rustiek houten bruggetje, en bovendien een in Tudorstijl aangelegde tuin met rode steen, houten banken en klim planten. Kortom, dat warenhuisdak is in de loop der jaren veranderd in een brokje levende natuur, zoals men dat nergens anders „op de daken" kan aantreffen. Advertenties over deze tuin vindt men nergens. Toch weten reeds vrij veel Londenaren van het bestaan van Londens grootste daktuin. Er zijn dus steeds bezoekers. Maar de stemming is er een andere dan die in een „toe vluchtsoord voor dagjesmensen". De mensen wandelen en kijken er rond, alsof zy in een vreemd land een heel bijzondere tentoonstelling bezoeken. Eén ding trof mijNiemand maakte er foto's, toen ik er was. En toch zijn foto's het enige middel om eigen in drukken vast te leggen en anderen enigszins te doen genieten van die ,daken-weelde". (NIVANO - Nadruk verboden) IJ mijn eerste bezoek aan dat „dakwonder" meende ik, dat die Moorse tuin alles was. Welk een trgissing! Van de Moorse tuin komt men ^melijk in een bostuin. Opnieuw :»udt men dan de adem in. Want wie tou daar hoog boven het Londense ge joel een waterval verwachten? Toch 'er daar een, gevoed door 135 meter 'Jepe Artesische bronnen. HU ligt mid- Het terras voor de verversingen De Spaanse tuin met de spits van St.- Mary's Church Kensingtonop de achtergrond. Grotere economische eenheid tussen noord en zuid door de aanleg van grote negen Enorme kosten )e mieren zijn er ledrijviger dan op de begane grond (Bijzondere medewerking) EDER jaar maak ik bij het begin van de zomer een pelgrimstocht naar een groot, in het district Ken- ngton gelegen Londens warenhuis, 'iet om inkopen te doen, doch om mU rvan te overtuigen, dat de prachtige iktuinen boven op het warenhuis in t wintermaanden niet zijn verdwenen, n ieder jaar weer treffen de schoon- cld, de weelde, de kunstzinnigheid en ooral de echtheid dier tuinen my fen diep als by myn eerste bezoek. Hs die tuinen „gewone tuinen" waren, fis op de begane grond lagen, zouden ij reeds heel mooi zUn. Nu, bijna 35 seter boven het straatgewoel van een ereldstad, omlijst door een huizen- a dakenmassa, doen zij de bezoeker prakeloos staan. den in een bosje, een weelderig bosje. De bomen lijken door de natuur zelf te zyn geplant. Het water van de cas cade komt terecht in een beekje, dat door een even groen als keurig onder- Brazilië is geen land, het is een com plete wereld en een grote ook, want het land wordt in omvang alleen maar overtroffen door China en Rusland. Brazilië is ook het enige land ter we reld, dat zijn naam heeft ontleend aan een boomsoort. Dit overigens niet zon der reden, want het kan het houtrijk ste land ter wereld worden genoemd. In het noordelijke deel van Brazilië ligt dan ook het grootste oerwoud ter we reld, onvoorstelbare mogelijkheden lig gen hier verborgen achter deze „groene muur". Juist deze ruimte is er de oor zaak van dat deze gebieden niet in cultuur gebracht zijn. Men heeft echter grote plannen in Brazilië om deze „ruimte" te over winnen, men gaat het noorden dichter naar het zuiden brengen. In het zuiden liggen de nieuwe hoofdstad, Brasilia, en de rijke koffiegebieden. Het is van grote betekenis om de economische eenheid van het land tot stand te bren gen. De verschillen tussen de diverse streken van Brazilië zijn thans nog steeds de oorzaak van grote tegenstel lingen in het land. CREEP IMAAR HET Door het grootste oerwoud ter wereld hebben de Brazilianen nu wegen ont worpen. Voor een deel zijn ze reeds in uitvoering. Het oerwoud wordt daar door in grote stukken gehakt, zie kaart. De verovering van het oerwoud zal niet alleen van de kust uit ondernomen worden, maar ook vanuit het binnen land zelf. De weg van Belem naar het zuiden komt dit jaar gereed en 5000 arbeiders zorgen, dat het werk elke dag geheel volgens plan verloopt en dat is beslist geen kleinigheid voor wie de moeilijkheden van het oerwoud kent. Gevaarlijke insecten zo groot als een spreeuw zijn er heel normaal en vlie gen die in de oren en de neus kruipen zijn er ook geen opvallende verschij ning. Maar ondanks alles vordert de transbraziliaanse autoweg gestaag, een werk, waarin de mens gesteund wordt door de modernste middelen. Zo vinden wij bijv. speciale vliegveldjes bij de werkteireinen, grote bidldozers en ra diozenders. Niettemin blijkt de natuur vaak sterker dan de techniek en gaan er dagen verloren omdat men zelfs met de moderne hulpmiddelen niet ver der kan komen. Heel vaak moeten pri mitieve methodes dan uitkomst bren gen.' Nieuwe hoofdstad van Brazilië An Ontworpen wegen dwars door het oerwoud Grens hoopt men het gehele net ran ca. 16.000 km. autoweg verwezenlijkt te hebben. Met het oog op deze nieuwe toekomst worden nu reeds vliegveldjes, waterlei dingen en bruggen aangelegd. Michel op de fiets (Van onze correspondent te Bonn) De fiets heeft het in Duitsland nooit tot het aanzien gebracht, dat zij bU ons bezit. De gemiddelde Westduitser ging in het naoorlogse leven direct over van het wandelaarschap naar de brom fiets, de motor of de auto. En hU heeft daardoor in het verkeer ook nooit de ..eerbied" voor de fietser, welke deze, volgens vele Westduitse automobilisten, in landen als Nederland, Zwitserland en Denemarken geniet. Een Duitse journalist schreef onlangs, dat die eer bied gelUk is aan de eerbied, welke men in India toont voor een heilige koe Dat een dergelijke weg kostbaar is zal wel geen verwondering wekken. Zo schat men de kosten van het traject Belem—Brasilia op niet minder dan ca. 150 miljoen gidden en dit bedrag zou nog veel en veel hoger zijn als men geen gebruik kon maken van goedkope arbeidskrachten. Naast deze weg zijn er nog andere ontworpen, die ook alle ca. 7 m. breed zullen worden. Binnen vijftien jaar Maar de laatste tUd is er iets aan het veranderen. De Westduitse fietsen- industrie verkoopt meer dan ooit fiet sen. Jan en alleman, arm en rUk, schaft zich tegenwoordig een rUwiel aan. Omdat het zo gezond is! TalrUke Duitsers zUn ervan overtuigd, dat hot zich laten vervoeren in auto, trein of bus slecht kan zUn voor de gezondheid. De artsen, de kranten, de minister van Defensie Strauss, zU allen bevelen aan: ..Ga fietsen!" En de fietsenfabrleken kraaien victorie, nadat zU zoveel slechte jaren achter de rug hebben.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17