WILLIAM S. SCHLAMM WEER IN BONDSDAG TER SPRAKE Officier van Justitie verklaart de oorlog aan straatsclienners „Tweemaal levenslang" luidt de eis tegen Oberbaurat Bellwinkel „Laatste vonnis" van rechter Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 12 februari 1960 Derde blad no. 29973 Amerikaans-Oostenrijkse auteur over een aanvalsoorlog tegen de Sovjet-Unie (Van onze correspondent in Bonn) In de Bondsdag (Tweede Kamer) in Bonn heeft de sociaal-demo cratische spreker Erler tijdens het debat over de buitenlandse politiek tot ieders verrassing de Amerikaans-Oostenrijkse auteur William S. Schlamm ter sprake gebracht. Zijn betoog kwam er op neer, dat Schlamm in West-Duitsland redevoeringen pleegt te houden, waarvan de inhoud in tegensprak is met de Grondwet zonder dat de regering- Adenauer iets tegen hem onderneemt. William Schlamm is de schrijver van het boek „Die Grenzen des Wunders", waarin hij Duitsland een centrale plaats in de Westelijke defensie geeft en de vraag stelt of een aanvalsoorlog tegen de Sovjet-Unie niet geoorloofd kan zijn in deze wereld. In feite pleit Schlamm in zijn boek en zijn redevoeringen voor een preventieve oorlog! Erler vroeg in de Bondsdag of de regering- Adenauer zich niet eens extra van Schlamms ideeën kan distantiëren. De regering, aldus Erler, mag het niet dulden, dat een buitenlander twijfel zaait over de gedachte, dat Duitse hereniging alleen op vreed zame wijze tot stand zal komen. Erler kreeg veeg uit de pan van Gradl Erler moest voor deze poging om een zekere parallel te trekken tussen Adenauers buitenlandse politiek en de al te wilde uitlatingen van de provoce rende William Schlamm een veeg uit de pan van het C.D.U.-Bondsdaglid uit Berlijn Gradl incasseren. Terecht wees Gradl erop, dat het niet aangaat een soort identificatie van twee volko men verschillende opvattingen tot stand te brengen. In elk geval geniet William Schlamm reeds voor de derde keer de eer in de Bondsdag besproken te zijn. Hij is se dert de uitgave van zijn boek en sedert diverse redevoeringen een omstreden figuur in de Bondsrepubliek. Socialis ten en ook anderen willen hem het land uitwijzen omdat hij in strijd met de Grondwet zou handelen. Zij verwij ten de regering passief te zijn omdat deze Schlamm tolereert vrij te spreken. Bij die verwijten gaan de socialisten, zoals Erler ditmaal, bepaald niet zacht zinnig te werk. Het is overigens niet te verwonderen, dat het Schlamm steeds weer moeite kost niet slechts een publiek maar ook een zaal te vin den voor zijn voordracht. Reeds enkele malen is hem een zaal geweigerd. Schlam heeft het onlangs te Keulen wat kalmer aan gedaan: hij ontkende toen een preventieve oorlog te predi ken. Hij was echter voorstander van een aanvalsoorlog van het Westen tegen het communisme voor het geval de juiste termijn van een communistische aanval bekend zou zijn. „Omdat ik dat echter niet weet, ben ik tegen zo'n oorlog", aldus Schlamm, die overigens tot zijn Westduitse publiek zei: „Waar om zouden de Amerikanen om Düssel- dorf zich in een atoomoorlog storten, wanneer de Düsseldorfers van hun kant Leipzig al hebben afgeschreven? U hebt het ongeluk in het hart van Europa te leven. In Duitsland wordt geschiedenis gemaakt of het nu past of niet. U bent moe van de geschiede nis, maar de geschiedenis is geen ver eniging, waarvoor men als lid kan be danken". Ontspanning en coëxistentie pleegt Schlamm af te doen als „ge zwets". Het meeste opzien totdusver baarde een gedachte van Schlamm, die hy on langs te Manster heeft uitgesproken: „Als het moreel gezien juist was tegen Hitier voor de prijs van honderd mil joen vernietigde mensenlevens oorlog te voeren en hem te overwinnen en ik geloof dat het moreel juist was dan is het moreel ook juist om het Advertentie Crackfree beter en goedkoper Voorbijrijden van tram bij lialte INNEN DE STILSTAANDE TA AM BEPASSEERO KAN WBRDEN LET DAN COED OPPIT VERKEER Rydt U achter een tram, die snelheid vermindert om bij een halte te gaan stoppen, houdt dan ernstig rekening met de mogelijkheid, dat op het trot toir wachtende reizigers dikwijls reeds de rijbaan oplopen bij het naderen van de tram. De ANWB adviseert U liever achter de tram te rijden en niet te trachten nog even gauw te passeren Als de verkeerssituatie het toelaat, dat een vóór een kruispunt bij de halte stil staande tram wordt gepasseerd, denkt er dan aan, dat vóór langs de kop van de tram plotseling zij verkeer te voor schijn kan komen. Speciale oplettend heid Is hier geboden. communisme te verhinderen de wereld te veroveren, ook dan als de verdedi ging van het Westen het door de zoge naamde atoom-tegenstanders met veel fantasie berekende offer van 700 mil joen mensenlevens zou kosten" JONGEN TE TILBURG DOOR HONDENRIEM GEWURGD De 12-jarige Hans van Spaandonk uit Tilburg, is dezer dagen op tragische wijze om het leven gekomen. De jongen, een leerling van het St.- Odulphus Lyceum, was met een hon- deriem. die hij om zijn hals had gedaan, naar het toilet gegaan. Vermoedelijk omdat hü uit het raampje wilde kijken is de jongen op het toilet of op de radiator geklommen, daarbij zich vast houden aan het einde van het klap- raampje. Hij moet van zijn standplaats zijn afgegleden, waarbij de honderiem vastraakte achter het raampje. De lus van de riem is daarbij aangetrokken en heeft de jongen gewurgd. Advertentie Crackfree beter en goedkoper Letterkundige opdrachten De staatssecretaris van O. K. en W. mr. Y. Scholten heeft opdracht verleend aan de letterkundige J. B. Charles te Leiden tot het schrijven van een essay over de democratische gedachte in de Nederlandse litteratuur van vóór en na 1940, prof. dr. N. A. Donkersloot tot het schrijven van een litterair-kritisch essay over het dichterschap van J. H. Leopold (1865—1925), de dichter Jacques Bloem te Kalenberg tot het schrijven van een ballade. Te zoetsappig optreden Het schuim bedreigt de Haagse binnenstad (Van onze Haagse redactie) De officier van Justitie bij de Haagse Rechtbank, mr. J. Kemper, heeft gisteren in een geëmotioneerd requisitoir een soort oorlogsverklaring doen toekomen aan de jeugdige straatschenners, die sinds jaar en dag, doch de laatste tijd in steeds ernstiger mate, sommige delen van de Haagse binnenstad onveilig maken. „Het is langzamerhand zo ver gekomen, dat bepaalde delen van de stad niet meer kunnen worden betreden door de burgerij, omdat deze opgeschoten jeugd er op uit is het publiek te molesteren. Het dreigt zó te worden, dat de binnenstad geregeerd wordt door het schuim", zo riep mr. Kemper uit. Advertentie Alle monsters Hjj eiste vervolgens een gevangenis straf van 8 weken tegen een 19-jarige Haagse varensgezel, die in de nacht van 19 op 20 december van het vorig jaar aan het hoofd van een twintigtal even oude kornuiten op het Plein een 25-jarige student en diens broer had mishandeld. In aansluiting op de zaak tegen de varensgezel behandelde de rechtbank de zaak tegen twee andere jonge Ha genaars, een 18-jarige matroos en een 20-jarige scharenslijper, die dezelfde nacht in de Herenstraat met vereende krachten een 25-jarige vaandrig en diens vriend hadden aangevallen. Tegen elk van deze verdachten, die al herhaaldelijk veroordeeld zijn, eiste de officier van Justitie een gevangenis straf van 4 maanden met aftrek. „De jongelui komen tegenwoordig te gemakkelijk aan geld. Dan drinken zij te veel en proberen willens en wetens rellen uit te lokken. Het schijnt of er voor dit soort geen gezag meer bestaat. Wat er op Oudejaarsnacht gebeurde is een voorbeeld van hun mentaliteit. Het zoetsappig optreden van de Justi tie, met voorlichtingsrapporten, boetes en voorwaardelijke straffen, helpt niets. Als aan de activiteiten van deze straat schenners niet tijdig, door krachtig in grijpen, een halt wordt toegeroepen, komt het er nog van dat men zelfs thuis niet veilig meer zal zijn", aldus mr. Kempen. Uitspraak 25 februari. Veel kritiek in de Westduitse pers op de conclusies van de beide psychiaters „Wettig en overtuigend bewijs is geleverd" (Van onze correspondent in Bonn) De officier van Justitie in het proces te Krefeld tegen de 61- jarige voormalige hoge ambtenaar uit het Duits-Nederlandse grens stadje Kempen, Ludwig Bellwinkel. eiste gisteren twee maal levenslang tegen de beklaagde. Hij achtte het wettig en overtuigend bewijs gele verd, dat Bellwinkel zowel zijn eerste als zijn tweede echtgenote heeft vermoord. Met deze eis is aan de onzekerheid in het proces over de waterdichte bewijs voering inzake Bellwinkels daden nog geen einde gekomen. De officier van Justitie ging gisteren uit van de nega tieve punten die men Bellwinkel voor de voeten kan werpen. Deze heeft vlak voor het officiële vooronderzoek name lijk bekend. Hij heeft voorts tegenover een tweetal medegevangenen in de ge vangenis uitvoerige beschrijvingen gege ven van de moorden op zijn eerste wouw Alma (op 30 december 1944 te Berlijn) en op zijn tweede vrouw Ruth (op 26 september 1958 te Kempen). In het proces bleek voorts overduidelijk dat Bellwinkel er een schaar van vrien dinnen op na hield „omdat hij teleur gesteld was in zijn tweede vrouw" En in het geval-Alma staat als een paal boven water dat hij relaties onderhield met Ruth, zijn tweede vrouw. Hij trouwde nog geen half jaar na het over lijden van Alma met Ruth. Vergaande conclusies Voor de officier van Justitie zal on getwijfeld ook een rol gespeeld hebben het oordeel van de twee medisohe des kundigen in deze zaak. Een van de twee achtte Bellwinkel heel goed in staat om twee moorden te plegen Hij zei voorts dat Bellwinkel met zijn eerste bekente nis zijn geweten had willen ontlasten. Bij zijn tweede bekentenis tegenover zijn medegevangenen is Bellwinkel „gezellig" aan het praten geslagen op de toon van iemand die zijn vorige ver klaringen krachteloos wilde maken, al dus de psychiater. Deze medische des kundige sleepte er zelfs FYeud bij om Bellwinkel te belasten. Tot tweemaal toe, aldus de psychiater, is hij zich te buiten gegaan aan zogenaamde „Freu diaanse wanprestaties" bij de beschrij ving van de dood van Ruth. Bellwinkel had onder meer gezegd: „Mijn vrouw lag dood achterover op het kussen toen ik de kamer binnenkwam" en dat zegt men volgens de psychiaiter alleen als men schuldig is aan de dood van iemand- Zowel op de verklaringen van deze psychiater als op die van zijn collega, die het eerst aan bod was om in Bell winkels ziel het mes te zetten, is in de Westduitse pers veel kritiek geleverd, wegens het boude oordeel dat beide medici trokken uit Bellwinkels reacties op simpele proefnemingen. Vandaag zou de bijzonder handige en snel reagerende verdediger van Bell winkel, dr. König, aan het woord ko men. Het vonnis zal volgende week val len. Advertentie Crackfree beter en goedkoper Gasexplosie te Emmen Te Emmen ontstond gistermiddag door het ontsnappen van gas uit een gasfles, een explosie in een garagebedrijf, waar door de bewoner H. Wubs brandwonden opliep en voor behandeling naar het ziekenhuis te Emmen moest worden overgebracht. De 19-jarige leerlingmon teur R. de Lange, die zich in een kan toortje achter de hal bevond waar de gasfles stond had de tegenwoordigheid van geest om de gaskraan van de bran dende fles dicht te draaien en deze naar buiten te werken waardoor hij brand In het Scandinavische zeemans huis in Rotterdam heeft kapitein H. Heida uit Groningen, gezag voerder van de kustvaarder Hei- lo gisteren de versierselen ont vangen van de hem door de Noorse Koning verleende onderscheiding van Ridder in de Orde van Sint Olaf. Kapitein Heida ontving deze onderscheiding voor de redding van de bemanning van het brandende Noorse tankschip „Artemis" bij Hoek van Holland. Van links naar rechts kapitein Gunnar Gauslaa van de „Artemis" mevrouw Heida en kapitein Heida. „De drie gebroeders" is vlot gekomen De zeesleepboot „Simson" uit IJmui- den is er bij het hoog water van gister avond om zeven uur in geslaagd de kot ter HD 79 „De drie gebroeders" vlot te brengen van het strand van Texel. De kotter liep daar op 16 januari in dichte sneeuwbuien aan de grond en werd tijdens een daaropvolgende storm hoog op het strand gesmeten. De „Sim son" heeft „De drie gebroeders" via het Molengat naar Den Helder gebracht. Van den Helder wordt de kotter voor re paratie naar Harlingen gesleept. voorkwam. Hij liep hierbij enige ver wondingen op. De explosie had tot ge volg dat een vrij groot aantal ramen van de garage sneuvelde. Een groot raam in de showroom werd met kozijn en al uit de muren gedrukt. Omtrent de oorzaak van de explosie tast men nog in het duister. Pocketboekje uit roulatie na protesten (Van onze Amsterdamse correspondent) Het boekje „Op het matje bij de politierech ter" is niet meer bij de boekhandel verkrijgbaar. De Uitgeversmaatschap pij Elsevier heeft giste ren de boekhandelaren verzocht de reeds in hun winkels uitgestalde exem plaren van dit enkele da gen geleden verschenen pocketboekje onverwijld terug te zenden. En dat alles, omdat de man aan wie het boekje was opge dragen, de gepensioneer de Amsterdamse politie rechter mr. L. de Blê- court, zich aan deze op dracht heeft geërgerd. De schrijver van het boekje is de Amster damse journalist Jan La- mers, die 10 jaar achter een als rechtbank-ver slaggever de zittingen van mr. De Blécourt heeft bijgewoond en tal loze malen de rechtbank impressies in zijn krant (De Volkskrant) heeft ge publiceerd. De heer Lamers heeft in ,.Op het matje bij de politierechter" een aan tal dezer impressies sa mengevoegd en het was met de beste bedoelin gen, dat hij het boekje als een soort huldeblijk opdroeg aan mr. De Blé court, die zoals de om slag vermeldt „model stond voor de hoofdper soon in deze veel gescha keerde geschiedenis". Mr. de Blécourt, die tijdens zijn ambtsperiode veel van zich heeft doen spreken vanwege zijn persoonlijke stijl, ontving na verschijnen van het boekje een present-exem- Jilaar en wat hij zovele aren niet had gedaan na het verschijnen van de krantestukjes, deed hij nu: hij toonde zich geër gerd en wenste niet ge personifieerd te worden met de politierechter uit dit boekje. Mr. De Blécourt heeft bezwaren tegen de op dracht en het vermelden van zijn naam, onder meer op grond van het feit, dat hij meent tal van in het boekje vermelde en sommige nogal krasse uitspraken niet te heb ben gedaan. Niet alleen mr. De Blécourt is teleurgesteld, ook de heer Lamers en voorts is de uitgevers maatschappij allerminst in haar sas met het feit, dat de 20.000 boekjes van nieuwe omslagen moeten worden voorzien, waar door de uitgave een aan zienlijke verliespost ls ge worden. DUIZEND WINKELIERS DOOR ACQUISITEUR BENADEELD (Van onze Amsterdamse correspondent) Ruim 1000 winkeliers, meest in het midden en oosten van het land, zullen de advertenties die zij reeds geheel of gedeeltelijk hebben betaald nimmer in druk zien verschijnen. De man die zich als advertentie-acquisiteur bij hen aan diende en hen overhaalde een adver tentie te plaatsen op hem door hem uit te geven plattegrond van de gemeente zit thans in een van de cellen van het hoofdbureau van politie te Amsterdam. Het is een 42-jarige Amsterdammer, die er sinds verscheidene jaren zijn be roep van maakte plattegronden van steden en stadjes uit te geven en die moesten worden bekostigd uit de op brengsten van advertenties die rond deze kaart werden gegroepeerd. Geruime tijd zijn deze plattegronden met advertenties inderdaad verschenen. Medio 1958 kwam de man echter in moeilijkheden met zijn drukkers. Sinds dien kon hij niet of nauwelijks voldoen aan de verplichtingen die hij met de winkeliers had aangegaan. Enige kaar ten verschenen lang na de vastgestelde datum en tenslotte werden er helemaal geen kaarten meer gedrukt, hoewel hij nog steeds op pad ging om advertenties te werven. Enige malen heeft de Am sterdamse recherche de man gewaar schuwd. Verder kon men aanvankelijk niet gaan omdat er geen sprake was van oplichting, maar van slechts zakelijk beleid. Toen hij voortging winkeliers te bezoeken en er opnieuw aangiften kwa men van zich benadeeld voelende za kenlieden greep de recherche in. In totaal heeft de politie 80 aangif ten binnen gekregen van winkeliers die voor de advertenties die f. 10 tot f. 40 kostten geheel of gedeeltelijk hadden betaald. Hoewel de man het af gelopen jaar circa 10.000 gulden van winkeliers heeft ontvangen is er niet één advertentie in druk verschenen. Recht van vestiging op Ned. Nieuw-Guinea In het publikatieblad van de Europese gemeenschappen zijn. de richtlijnen ge publiceerd voor de geleidelijke toepas sing van het recht van vestiging in de landen en gebieden overzee van de Eu ropese Economische Gemeenschap. De richtlijnen bevatten verschillende bepa lingen over Ned. Nieuw Guinea. Uiter lijk in de loop van 1960 wordt in Ned. Nieuw-Guinea het recht van pacht en erfpacht van gronden uitgebreid tot de onderdanen en rechtspersonen van an dere lid-stat en van de EEG dan Neder land. Uiterlijk in de loop van 1961 wordt In Ned. Nieuw-Guinea het recht betref fende de opsporingsvergunningen voor mijnbouw en mijnbouwconcessies uitge breid tot de oncieraanen en rechtsper sonen van andere lid-staten en uiter lijk in de loop van 1962 wordt in Ned. Nieuw-Guinea het recht om de kust visserij en de parelvisserij uit te oefenen uitgebreid tot de onderdanen en rechtspersonen van andere lid-sta- ten. Audrey Hepburn gefotografeerd in Rome tijdens een ochtendwande ling met haar hondje Bijou. ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudsesingel Katendr. Lagedijk hk.,. Dorpsweg West-Kruiskade 35. u S.E.R.-advies vestiging groothandel De commissie adviezen vestigingsre- gelingen van de SER heeft aan de Staatssecretaris van Economische Za ken op zijn verzoek advies uitgebracht inzake de grondslagen voor het vesti gingsbeleid in de groothandel en de toepassing daarvan op een aantal be drijven in de sector groothandel in agra rische en voedselvoorzienlngsprodukten. De commissie handhaaft haar reeds eerder uitgebracht advies t.a.v. de groot handel in strovlas en aardappelen dat hierop neerkomt dat alleen voor de bin nenlandse handel en de exporthandel in consumptie-aardappel en een regeling wenselijk wordt geacht. Voorts geeft de commissie in overweging afwijzend te beslissen op het verzoek van een ves tigingsregeling voor de groothandel in mengvoeders, in hooi-, stro- en ruw- voeders, in boomkwekêrijprodukten, in gedistilleerd en likeuren, in wijn, in bier en gazeuse dranken, in bakkerijgrond stoffen, in gedroogde zuidvruchten, spe cerijen e-d.. in meel en bloem, in boter, in kaas en margarine. Ook voor de groothandel in bloembollen en in bloem kwekerij prod ukten wijst de commissie een vestigingsbesluit af. Wel adviseert de commissie vesti- gingsbesluiten tot stand te brengen voor de binnenlandse groothandel en de exporthandel in groente en fruit, de groothandel in zoetwaren, de binnen landse groothandel in vee, in vlees, in vis, in pluimvee, in eieren en de groot handel in kruidenierswaren. Ten aanzien van de groothandel in landbouwzaaizaden is de commissie niet tot een oordeel kunnen komen. De ene helft acht een regeling gewenst, de an dere helft niet. Jubileumexpositie „De Kleurvogel" LEIDENAAR ONDER BEKROONDEN In de zalen van Artis te Amsterdam heeft wethouder mr. A. Roos gister avond de nationale vogeltentoonstelling van de Ned. Bond van Vogelliefhebbers geopend. Deze expositie is georganiseerd door de eerste Amsterdamse vereniging „De kleurvogel" ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. Zestien keur meesters hebben de ruim 1200 vogels uit het gehele land gekeurd. Algemeen kampioen werd de heer P. L. Verbeem uit Alkmaar met zijn grijs-groene par kiet. die niet alleen de mooiste in zijn soort maar tevens de mooiste vogel van de tentoonstelling werd bevonden. De heeT Verbeem kreeg 91 punten toe gewezen. Tweede werd de heer J. Ber- nart uit Amstelveen met zijn kleurka- narie „Zilver Isabel" (90 punten). In de wildzaneafdeling behaalde de heer L. A. M Rommers uit Zundert met een vink 90 punten. Bij de exotische vo gels werd de heer Addix uit Duiven- drecht met zijn tropische vogel winnaar (89 punten» en de heren J. Eggels uit Tilburg en G. de Rooy uit Leiden kre gen in de afdeling bastaarden ieder 89 punten voor de door hen gefokte krui singen tussen resp. een edelzanger en kanarie en een muskaatvink en Japanse zanger.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11