Postkoets gaat barre tocht maken van Turkije naar Nederland In Leiden zal tulpenpionier hoogleraar Clucius ontmoeten EN RUSLAND WORDT GROTER oooooooo WITTE KRUIS Rit over 3404 km met 16 man en 10 paarden RAKETKLOOF TUSSEN V.S. NieTKsePnraces Geniet van uw pijp! Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 10 februari 1960 Derde blad no. 29971 Route door NEDERLAND 1200 km Utrecht R.0RIADE (Rotterdam) ^FRAMKFORT-, AM TE NB UIIG r"—5 T VMÜNCHEN" OOSTENRIJK IE0BÉ» >^*11BÜRG^Tgm'? Totole ofstond 3404 km Vertrek 30 moor Aankomst 6 me -4— Pleisterplaatsen i'. TURKIJE Koets werd gekocht voor 8000 gulden De geel-zwarte koets, die van aan zienlijke antiquarische waarde is en door vier paarden wordt getrokken, vertrekt op 30 maart uit Istanboel om 38 dagen later in Rotterdam te arri veren ter opluistering van de dan zo juist geopende eerste internationale tuinbouwtentoonstelling In Nederland de Floriade. En hiermee zal tevens het feit worden gevierd, dat 400 jaar gele den de eerste tulp in West-Europa werd geïntroduceerd. Een lange weg Eerst gaat het via Edirne naar de Turks-Griekse grens. Zeven dagen zijn nodig voor een moeilijke rit over vaak uitermate slecht begaanbare wegen in 't ruige Nrd.-Griekenland. Via Paradis- sos en Saloniki gaat de koets onder het schallen van de posthoorn naar Evsoni bij de Grieks-Joegoslavische grens. Vandaar gaat het over Skopje en To- pola, dwars over de Balkan naar Bel grado. Dan zijn er al heel wat daagjes verstreken en is het 15 april. Vervol gens rijdt de koets door het dal van de rivier de Save naar Zagreb en be reikt op 20 april bij Spielfeld de Oos tenrijkse grens. Achter Spielfeld wach ten de Oostenrijkse Alpen, Leoben, Stainach, Bad Ischl en Salzburg. In Zuid-Duitsland wordt van München naar het in de geschiedenis van de tulp zo belangrijke Augsburg gereden en dan volgt de zogenoemde ..Roman tische Strasse" langs verscheidene his torische steden. By Beek komt de postkoets Neder land binnen om, waarschynlyk op de avond van de nationale feestdag Leiden te bereiken. Hierna de laatste kilome tertjes, die beslist niet het zwaarst zul len wegen. Dan gaat het op Rotter dam aan, waar de Floriade haar hek ken heeft geopend. Wijd geopend om de koets doorgang te verschaffen. Een van de belangrijkste figuren, die met de koets reizen is wel Ogier Ghislain de Busbecq, een Oosten rijkse diplomaat van Vlaamse af komst, die omstreeks 1560 keizer Fer dinand I vertegenwoordigde aan het Ottomaanse hof. Aan het feit, dat hij als liefhebberij de botanie beoefende, heeft Europa de eerste tulp te dan ken. Hij zond namelijk de in Euro- pees-Turkije gevonden bollen naar vrienden in West-Europa en bracht ze later ook zelf mee, toen hij met hèt vervoermiddel van zijn tijd, de postkoets, van zijn missie terug keerde. In Leiden Een van zijn vrienden was Clucius, keizerlyk hortulanus in Wenen en ver volgens hoogleraar te Leiden en stich ter van onze Hortus Botanicus. De Bus becq en Clusius spelen by deze nieuwe tulpentocht (l'histoire se répète) een belangrijke rol. Clusius zal hem name lijk in Leiden verwelkomen. De post koets krijgt in de Sleutelstad een es corte van ruiters van landelijke ryver- enigingen en de Sociëteit van de Rot terdamse Manege. Zal de tocht veel inspanning en een buitengewone strakke organisatie ver gen, ook de werkzaamheden, die aan de tocht vooraf gaan, zijn niet gering. Het kost heel wat inspanning en weken lange voorbereiding om de tocht tech nisch mogelijk te maken en de equipe, bestaande uit zestién man en tien paar den, zo volledig mogelijk voor deze ongewone en moeilijke taak uit te rusten. Hulp van alle zijden In het najaar ging een comité aan het werk en in de samenstelling ervan weerspiegelt zich de onontbeerlijke hulp, die men van allerlei overheids- en particuliere instanties voor dit bij zondere plan spontaan ontving. Eamen- werking kwam tot stand* tussen o.m. de Ministeries van Landbouw en Vis serij en Waterstaat, organisaties als de NIWO, de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel, de Nederlands-Turkse Vereniging, de Floriade, de draf- en rensport, alsmede het Ministerie van Buitenlandse Zaken en de ANWB. De postkoets die de moeilijke tocht van Turkije naar Rotterdam zal moeten maken over een afstand van 3404 kilo meter. van hun zware karwei uit mogen rus ten kunnen dat doen in speciale in de volgwagens ingebouwde boxen, een systeem, dat men ook volgt bij het lange-afstandsvervoer van paarden naar koersen. De karavaan, die de koets begeleidt, bestaat uit twee combinatie-vrachtwa gens, een oplegger, een tank- en een servicewagen'. Men kan volledig voor zichzelf zorgen en is ingericht op de uiterste zorg voor mens en dier. Op de heenreis naar Istanboel wordt de koets in een van de „volgwagens" geladen. Turks comité In Istanboel werken de stedelijke autoriteiten en vooraanstaande leden van de Nederlandse gemeenschap al Amerikaanse leiding maakt onzekere indruk (Van onze Amerikaanse correspondent) Wat moet het grote publiek ervan denken? Generaals van naam zoals Taylor (pas gepensioneerd en daarom vrij om te spreken) en Power (leider van de strategische luchtmacht) waarschuwen met klem dat Amerika tenzij men krachtig ingrijpt op weg is een militaire mogendheid van de tweede rang te worden. President Eisenhower en leden van zijn regering tonen zich geïrriteerd door de kritiek en karak teriseren die generaals als mensen met een beperkte gezichtskring, die zich ten onrechte opwinden en het beter willen weten dan hun superieuren. De ene dag zegt de minister van Defensie Gates, dat men het Rus sische gevaar jarenlang te hoog heeft aangeslagen en dat men thans tot een minder verontrustende evaluatie is gekomen, maar een paar dagen later deelt Allan Dulles, het hoofd van de Amerikaanse spiona gedienst mee, dat recente schattingen betreffende Ruslands kracht te laag waren en thans weer omhoog zijn gegaan als gevolg van de precisie van de raketschoten in de Stille Oceaan. laoaoatu pelt De tocht, die 90.000 gulden zal kos ten, werd financieel mogelijk gemaakt door het Centraal Bloembollencomité te Haarlem, maar ook door verschei dene Nederlandse fabrieken. Hulp „in natura" is namelijk van evident be lang. De kleine karavaan, die de post koets op haar moeilijke tocht begeleidt en o.m. uit enige trekkers met opleg ger en een tanlcivagen bestaan, heeft heel wat olie en benzine nodig. Dat er een tankwagen meegaat is bittere noodzaak, aangezien er op de Balkan weinig verkooppunten van bovenge noemde produkten te vinden zijn. Voorts wordt rekening gehouden met sneeuwbuien onderweg en daarom worden er ook sneeuwbanden en -ket tingen meegevoerd. Teugels in handen De paarden en het personeel zijn af komstig van de Haagse Transporton derneming Van der Touw. Een van de firmanten, de heer Joop van der Touw, houdt gedurende de reis persoonlijk de teugels in handen. En dat die teugels vaak strak gehouden moeten worden, daar 'kunt ge op rekenen Want hij moet zijn paarden in de hand hou den. In één hand wel te verstaan. En dat er goed voor de paarden moet worden gezorgd dat is wel duide lijk. Daarom is er nu maar vast 70 mud haver ingeslagen. Dat is maar liefst 4900 kilo De koets zal per dag in ruim tien uur iets minder dan 100 kilometer af leggen. De paarden zullen bij toerbeurt de koets voorttrekken. De paarden, die Het traject, dat afgelegd zal moeten worden, aan de totstandkoming van een Turks postkoets-comité. In Griekenland, Joe goslavië, Oostenrijk en verscheidene plaatsen van de DBR worden ontvang sten voorbereid. Heel wat kilometei'tjes voor de paar den. Heel wat. kilometertjes, waardoor heel wat hoefijzers zullen slijten. De hoefsmid, die meegaat, heeft hier al rekening mee gehouden, want hij heeft 160 hoefijzers ingeslagen. Omdat de paarden het bijzonder zwaar zullen krijgen is men reeds enige maanden bezig ze ,,in te rijden". En die training is uitermate zwaar. Een bijzonder moeilijk aspect van de tocht een aspect, waaraan de bui tenstaander gemakkelijk voorbijgaat vormt de veterinaire zorg. Met de grootst mogelijke nauwkeurigheid moet voor de gezondheid van de dieren wor den gewaakt. Voor het vertrek vindt een onderzoek naar hun algemene ge zondheidstoestand plaats. Zij krijgen, wanneer dit onderzoek bevredigend is verlopen, een „paspoort" mee, dat cor respondeert met in de manen beves tigde nummerplaatjes. Bij elke grens overschrijding wordt voorts wederom een dergelijk onderzoek verwacht. Langs de gehele route staan veeartsen klaar om zo nodig onmiddellijk hulp te kunnen bieden. Moeilijke zaak Over het algemeen is grensover schrijding van paarden een moeilijke zaak. Nederland bijvoorbeeld heeft Militaire uitgaven ondergeschikt aan verkiezingspolitiek De Democraten, die in een verkie zingsjaar natuurlijk alles aangrijpen om kritiek op het regeringsbeleid uit te oefenen, betogen, dat Eisenhower de mi litaire uitgaven ondergeschikt maakt aan zijn begrotingspolitiek. Het publiek beseft, dat een deel van die beweringen ingegeven kan zijn door verkiezingstac tiek en het zal misschien meer indruk maken, dat de bladen van het Luce-con- cern (Time, Life en Fortune) meer aan dacht dan tevoren gaan vragen voor dit grote militaire debat en zelfs in een hoofdartikel te kennen geven, dat Ame rika te kort schiet in militaire inspan ning. Luce is steeds een krachtige steun voor Eisenhower geweest en de Republi keinse regering heeft van deze kant in de laatste zeven jaar nauwelijks kritiek ondervonden. Dit zegt dus wel iets. Vrijwel algemeen neemt men aan, dat op dit moment Amerika over voldoende vergeldingskracht beschikt om een aan val van de Sovjet-Unie dermate af te straffen, dat Rusland het risico van zulk een Amerikaanse vergelding niet zou willen lopen. kerngezonde paarden. Die ideale toe stand kan alleen worden gehandhaafd dank zij een uiterst scherpe controle aan de grenzen. Ook andere landen koesteren deze opvatting, hetgeen de uitvoering van de reis niet vereenvou digt. Niettemin rekent men erop, dat alles op z'n pootjes terecht zal komen, omdat allerlei garanties worden ge geven, zoals het niet in contact bren gen met andere paarden langs de route. Oostenryk kent byvoorbeeld een abso luut invoer- en doorvoerverbod voor paarden. Na veel wederzyds overleg heeft men het nu zover weten te kry- gen, dat, gezien het belangryke histo rische karakter van de tocht, by uit zondering met de naleving van deze bepalingen de hand zal worden gelicht. Moeilijkheden zijn er om opge lost te worden", is het advies van het comité van voorbereiding. Dat er nog vele opgelost zullen moeten worden is wel zeker. En dat de tocht tot een goed einde zal wor den gebracht, dat is ook eigenlijk al zo goed als zeker. Dan zal Rot terdam een glorieuze entree bele ven en zal de Floriade kort na de opening wéér in het middelpunt van de belangstelling komen te staan. Als dit alles achter de rug is. gbat de postkoets nog niet de stal in. maar zal nog één rit ma ken: naar de Keukenhof. Admiraal Burke over onderzeebootwapen Volgens de chef van de Ameri kaanse marinestaf, Admiraal Bur ke, zullen de Amerikanen, als het huidige tempo gehandhaafd blijft, vijftien jaar nodig hebben om vol doende onderzeeërs voor het lan ceren van raketten te bouwen om de Russen de baas te blijven. Maar als de marine de gelegen heid wordt geboden één jaar voor bereidingen te treffen, kan zij iedere maand een dergelijke on derzeeër voltooien, aldus admiraal Burke. Als de Amerikanen vol doende van deze onderzeeërs heb ben, kunnen de Russen de stoot kracht van de Verenigde Staten niet vernietigen. In een subcommissie voor toe wijzingen van het Amerikaanse Congres zei de admiraal, dat over vyf of acht jaar drie kwart van de Amerikaanse vloot verouderd is. Generaal Power is echter van mening, dat drie honderd Russische raketten vol doende zouden zijn om Amerika's capa citeit om te vergelden te vernietigen. Vandaar dat hy het zo langzamerhand tyd begint te vinden om een deel van zyn vliegtuigen voortdurend in de lucht te houden, waar zij vrijwel onkwestbaar zijn. De regering is evenwel van oordeel dat zulk een maatregel te kostbaar is en te grote slijtage met zich brengt. Amerika maakt op velen in deze pe riode de indruk van een schaker, die in de verdediging is gedrongen. Die de fensie moge op dit ogenblik nog solide zijn, maar ieder die schaakt zal weten, dat het op den duur meestal funest is, wanneer de tegenparty voortdurend het initiatief weet te behouden. Niet alleen in bewapening, maar op het veel grotere gebied van nationale macht ontwikkelt de Sovjet-Unie zich naar veler oordeel sneller dan de Ver. Staten. De Russen moeten enorme som men uitgeven aan wetenschappelijk on derzoek en aan technische ontwikkeling. Wanneer daarom Amerika besluit om meer geld beschikbaar te stellen voor de ontwikkeling van een sterker raketmotor (de Saturnus), dan is dat een actie in de goede richting, maar men moet niet menen, dat men door zulk een actie in een bepaalde sector de Russen werkelijk in kan halen. Indien Amerika geen Spartaanse maatregelen neemt is de kans groot, dat de Russen het initiatief zullen behouden en hun overwicht zul len vergroten. De rechtbank te Bremen heeft gister middag bekendgemaakt, dat op 1 maart vier Nederlandse tabaksmaatschappyMi aanspraken op afgifte van Javatabak zullen verdedigen. De maatschappijen eisen afgifte van tabak, die twee jaar geleden door de In donesische regering is geoogst op onder nemingen die aan het beheer van de maatschappijen waren onttrokken. De maatschappijen zijn de cultuur maatschappij Dj el boek te Den Haag, de landbouwmaatschappy Oud Dj ember te Deventer en de Besoeki Tabakmaat- sohappij te Amsterdam, die gezamenlijk optreden, en de landbouwmaatschappij Soekowono te Amsterdam. De eisen zijn gericht tegen de Deutsch Indonesische Tabakhandelgesellschaft, waarin een aantal Bremense tabaks makelaars en de Indonesische maat schappij PPN-Baroe gelijkelijk zijn ver tegenwoordigd. De rechtbank deelde voorts mee. dat het geding van de Deli- en van de Se- nembahmaa tschappij in oktober is opge schort en dat er geen datum is vastge steld voor de hervatting van deze zaak. Deze twee maatschappijen eisen afgifte van de te Bremen opgeslagen tabak, die geoogst is op hun vroegere ondernemin gen op Sumatra. De rechtbank en het gerechtshof te Bremen hebben, zoals be kend, verzoeken van de Deli- en de Se- nembahmaatschappij tot sequestra tie bewaargeving aan een derde om verkoop tegen te gaan, van de hand ge wezen. 4 loonsverhoging in de landbouw Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft gisteren in principe be sloten tot een loonsverhoging van vier procent in de akker- en weidebouw en de veehouderij ingaande 1 april 1960. Te vens is besloten zich hieromtrent te wenden tot de minister van Landbouw en Visserij en de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Hulpfonds Droogteschade Landbouw Het Hulpfonds Droogteschade Land bouw 1959 zal, als binnenkort de nabeta lingen van de melkprijsgarantie over het melkjaar 1958-1959 worden verricht, op de veehouders een beroep doen om het hun uitbetaalde bedrag geheel of ge deeltelijk beschikbaar te stellen voor hun door de droogte gedupeerde collega's. Een soortgelijk beroep is indertijd ge daan op de graanverbouwers, die uitke ringen ontvingen uit het voor het oogst jaar 19581959 beschikbaar gestelde ex- tra-bedrag van 25 miljoen gulden. Advertentie Voorkom griep en bestrijd griep met DE £Ckte PIJNSTILLER Tabletten, poeders of cachets! Radio-activiteit in lucht is sterk afgenomen Sinds het najaar van 1958, toen de kernproeven gestaakt werden, is de ra dio-activiteit in de lucht belangrijk af genomen. Ze vormt nu geen enkel ge vaar meer voor de mens. Dit kan men lezen in het verslag van prof. Huber. voorzitter van de Zwitserse commissi voor radioactiviteit, dat aan de regering van Zwitserland is overhandigd/ Hei rapport omspant de periode van 1 juli 1958 tot 30 september 1959, waarin Hu ber, de radioactiviteit in de lucht heeft gemeten. (Van een onzer redacteuren) De postkoets reed ruim een eeuw geleden tussen Meppel en Steenwijk. En men zou waarschijnlijk nooit meer van die postkoets hebben gehoord, ware het niet, dat de Koninklijke Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur binnenkort haar honderdjarig bestaan gaat vieren. Achtduizend gulden telde de heer Jac. Kleiboer, de organisator van de Floriade te Rotterdam voor de koets neer. Achtduizend gulden voor een puntgave koets", zoals hij het karos zelf noemt. Hij kocht haar op de liquidatieveiling van de laatste stalhouderij in Amsterdam, de firma Van Delden. De koets, die van Engelse makelij is (zij werd vervaardigd door de Londense wagenbouwers Holland and Hol land"), gaat nu een afstand van 3404 kilometer afleggen. Een merkwaardige tocht, waarbij vele hindernissen overwonnen moeten worden. Een tocht, die van Istanboel naar Rotterdam voert. Een tocht, waarover men in een groot gedeelte van Europa zeker zal spreken. Ook de Nederlanders krijgen echter volop de gelegenheid de merkwaar dige stoet, een anachronisme in deze jachtige tijd, te aanschouwen. Want 200 kilometer zal door ons land afgelegd moeten worden, waarbij de beide pleisterplaatsen, Leiden en Utrecht, wel het meest in de belangstelling zullen komente staan. Haarlem kreeg kous op kop wat Krelagehuis betreft KROON VERNIETIGT BESLUIT Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben destijds goedkeuring verleend aan een besluit van de raad der gemeente Haarlem tot het toekennen gedurende een tijdvak van 40 jaren, van een jaarlijkse bijdrage van ten hoogste f. 35.000 aan de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur te Haarlem. Met het toekennen van deze bijdrage beoogde Haarlem mede invloed uit te oefenen op de beslissing van genoemde vereniging inzake de plaats van vesti ging van de zetel en de beurt dier ver eniging en heeft de bijdrage in verband daarmee gesteld op het bedrag, dat de exploitatie van het eventueel uit te breiden en te moderniseren Krelagehuis naar raming meer zal kosten dan die van een eventueel in de gemeente Hil- legom nieuw te stichten beursgebouw. Dit besluit van G.S. is thans door de Kroon vernietigd als strijdig met het algemeen belang. De Kroon acht een beïnvloeding als hier geschiedt een on gewenste vorm van concurrentie tussen de betrokken gemeentebesturen. Bovendien werd nog overwogen, dat de huidige budgettaire positie van de ge meente Haarlem het verstrekken van de onderhavige bijdrage niet zou toelaten. Grote schade door brand in Gouda Gisteravond, om kwart voor elf, is een uitslaande brand uitgebroken in een pakhuis op de Producent, aan de Gou we te Gouda. Een enorme vlammenzee verwoestte nagenoeg alle opgeslagen goederen. De schade die, naar schatting, meer dan f200.000,— bedraagt, wordt door verzekering gedekt. De Goudse brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, riep na een uur de assistentie in van het brandweer korps uit Waddinxveen. Met 16 stralen werd het vuur bedwongen. Daar ging ruim drie uur mee heen, terwijl het na blussen ongeveer twee uur vergde. De brand werd ontdekt door mevrouw T. Borst, die wakker werd van het geluid van springende ruiten en de rook, die haar slaapkamer binnendrong. Zachte, geurige baai-tabak, een uitgezochte melange van de fijnste overzeese tabakssoorten

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5