Tienjarig jubileum .Jong en Hartveroverende prestaties „uit het vuistje" eten BENDER Hoogewoerd 90, Leiden Prof. A. J. de Sopper overleden Rotterdams Toneel speelde ,,'n Hete zomeravond'" ABDIJSIROOP «-!.»! maart 1860 Woensdag 10 februari 1960 Tweede blad no. 29971 Reeds een indrukwekkende staat! Aanbieding van vele fraaie geschenken Wat Sempre Avanti's „Jong en Jolig" ter gelegenheid van z'n tweede lustrum viering in het programma schrijft, moeten we beslist afdrukken. „Jong en Jolig" speelde en zong in de afgelopen tien jaar voor 156.524 personen in 278 uitvoerin gen. O.a. in K. en W. Den Haag, Rivièrahal Rotterdam, Kurhaus Scheveningen, enz. In deze 10 jaar is een afstand afgelegd van 18.000 km". Dat is indrukwekkend. En dat staat er over amateurs, niet over een beroeps ensemble. Maar men constateert aan de cijfers, dat Jong en Jolig engagementen ontvangt alsof het van professie is! Die nuchter getuigende getallen zeggen meer dan de beste lofuiting vermag. Er was iets anders nog. dat sterk overtuigend voor Jong en Jolig pleitte. Er is gisteren in de Stadsgehoorzaal heel veel gesproken, misschien bij elkaar wel een uur. Maar dat verliep in opvallend geringe wijze zelf verheerlijkend over successen. In wezen behandelde dat, kort samengevat, de grote som aan lief de, toewijding en energie, zo volhardend door alle betrokkenen, en door enkele figuren in het bijzonder gegeven aan het (in de praktijk als sociaal werken de) verenigingsdoel. Talrijk waren de verrichtingen tijdens de uitvoering. Van half acht tot tegen middernacht duurde de „zit". Maar ge lukkig was er die weldoende zaalver bondenheid. die alle „tijd" doet ver geten. „Sempre Avanti" bedoelt het dan ook zó: de bezoeker uit de tijd te helpen en hem zijn zorgen voor morgen en zijn schaduwen over morgen weg te nemen. En daarbij was nu eens geen sprake van gein, flauwe grapjasserij, afgezaagde, ijdele en nagemaakte conférence-non- sens. De toon was juist die van een ont wapenende argeloosheid, een toon afge steld op gemeenschapszin, smaak en be schaving. Over de personalia moeten we kort zijn. De hoofdfiguren waren de ver enigingsvoorzitter, tevens orkestdirecteur Koos Kukler, en naast hem Wim Brug man, de ruggegraat naar het ons voor komt van de kleinkunstsectie in het ge heel. Wim Brugman, die tien jaar geleden een paar „weekjes" kwam helpen, uit sluitend om de beweging op gang te brengen! Daar kwamen 500 weekjes bij! Deze man behoort positief tot de hoog-verdienstelijken in de Sleutelstad Hij maakte deel uit van het kwartet van vocale solisten vóór de pauze, waartoe ook Nel de Vries, Lyda Spaans en Gerard Koolhaas behoren. Kukler en Brugman zijn op verras sende wijze gehuldigd. O.m. ook door de heer J. v. d. Laan, als voorzitter van het jubileum-comité, die het secretariaat een schrijfmachine heeft kunnen aan bieden. De dirigent ontving voor zijn in strumentalisten 25 chroom-nikkelen les senaars en voor zich zelf een schrijf bureau, een antieke koperen beddewar- mer en gravures van de Mors- en Ho- gewoerdpoorten. „Wim", d.i. de heer Brugman, incasseerde een bijzonder mooi radiotoestel. De dames Kukler en Brugmans werden niet vergeten en met bloemen en „snoep" bedacht. Tenslotte waren er goede woorden voor de medewerkers v. d. Broek en Kees Kiel. Het solistenkwartet van vóór de pau ze, solo of in variabel combinatie op tredend, werd uiteraard begeleid door het steeds correct, waakzaam en volg zaam musicerend mandoline-orkest, ver sterkt door een accordeon, een viool, een contrabas, een piano bespeeld door Co v. d. Kaay-Kokkedee. En door het zeer getrainde en prettig welluidend zingen de meisjeskoor. De solisten zongen voor microfoons, tengevolge waarvan we geen eigenlijke zangtechnische en artistieke beoordeling kunnen geven. Maar er is hier van ern stige en degelijke scholing sprake. Hun liedjes, meest in operette-stijl werden door Wim van Ark plezierig van com mentaar voorzien. Om wat titels te noe men: Mes jeunes amies, I sola Bella. Stenz' Hoor de Muzikanten (met „Wim" in een wit-rood-blauwe oudvaderlandsr uniform) Schwalbelied, Brüderlein unc Schwesterlein, Valse d'Amour. Na de pauze zagen we het orkest dat voorafgaand met „In einer kleinen Konditorei" de muzikale temperatuur aangaf van het toneel verbannen naar de „orkestbak". Ten tonele prijkte een herberg, genaamd „Het Vroolijcke Geneugt" met een caféterras. Een kas telein met serverende dochter en een knecht zijn daar de permanente perso nages. Gasten verschijnen, meest groeps gewijs, als vogels van diverse romanti sche pluimage. Niet altijd om te eten of te drinken, maar wel steeds om te zin gen. Zo passeerden de revue een jagersge zelschap met hun „Hallalihaho", een doedelzak-ensemble, anderen die van „Rheinwein und schóne Frauen und vom schónen Rhein" komen zingen, bedelmuzikanten, twee chansonniéres, 'n boerentroep met een kostelijke boeren- Brugman plus diens ..maiden", dan on bestemd Spaans of Italiaans uitziende lieden die „O mia bella Napoli" uit de kelen laten ontsnappen en door zigeu ners worden afgewisseld. Vervolgens een jongedame met een biervat en met een deun „mijn vader heeft gezegd, je had een jongen moeten zijn", een temperamentje van wie de kastelein commentarieerde „een kind uit één stuk". Dan verschijnt Brugman weer als een prachtgrenadier, of zo iets, aan aet hoofd van een garde, die zingend beweert de soldaten te zijn van de vro lijkheid. Komieke Brugmanse charges spelen daar doorheen. En door al die ge melde wel en niet malle gevallen speelt ook een idylle knecht-kasteleinsdochter. Tot grote verrassing van zeer velen presenteerde „Jong en Jolig" zich gisteravond in een nieuw kostuum. Droegen de dames een flatteuze blauw-witte rok, met witte blouse de heren kwamen op in een blauw jasje met lichtgrijze pantalon. (Foto L.D./Holvast) We vergaten intussen zo een en ander, maar een van de laatste groepen was heel chic, in kindersprookjes-hofhou- dingskledij, en danste ceremonieel (al leen door piano begeleid) de vermaarde Quadrille des Lanciers, dit met veel waardigheid en precisie volbrengend. Ons eerder genoemd solisten-kwartet had ook in dit tweede programmadeel een leidende plaats, hoewel het de solo- honneurs te delen had met Wim van Rooyen, Alphons Delforterie, Tiny Zon- neveldt en Janny van Riet, diè allen zonder uitzondering voldoening schon ken. Sommige prestaties werden dermate hartveroverend over het voetlicht ge bracht, dat jubelende ovaties het ant woord werden van de 1100 erkentelijke toehoorders. Hedenavond bj de her haling zullen er dat opnieuw 1100 worden Heel die bonte taferelen-wisseling ontrolde zich, zoals het programma vertelt „naar een idee van Koos Kuk ler en toneelbewerking van Henk van den Broek". V. PROCES OM WONING TE NOORDWIJKERHOUT Rechter beslist: eerst huurschuld betalen De president van de Haagse Recht bank heeft vandaag t.a.v. het korte geding tussen de Leidse huiseigenaar en B. en W. van Noordwjjkerhout beslist, dat vorderingsbesluit van de gemeente pas ten uitvoer mag worden gelegd na dat de bewoner van het omstreden huis zjn huurschuld aan eiser volledig heeft betaald. De gemeente Noordwijkerhout had de woning gevorderd ten behoeve van de bewoners, tegen wie de Leidse kanton rechter op verzoek van de huiseigenaar zo juist een ontruimingsbevel had af gegeven, ter zake van wanbetaling. De huiseigenaar eiste toen in kort geding voor de president van de Haag se Rechtbank vernietiging van het vor deringsbesluit. De gemeente moet in haar vorde- ringsbeleid zoveel mogelijk rekening houden met een eventueel rechterlijk vonnis, zo overwoog de president in zijn uitspraak. Dat is in het onderhavige geval in onvoldoende mate gebeurd. Het is namelijk gebruikelijk dat een huurder, die zich aan wanbetaling heeft schuldig gemaakt, pas nadat een ontruimings- vonnis tegen hem gewezen is, alsnog aanbiedt de achterstallige huur aan de eigenaar te betalen, mits deze hem in zijn huurrechten herstelt. Door het vor deringsbesluit van de gemeente dreigt deze gang van zaken te worden ver stoord, waardoor de huiseigenaar ern stig in zijn financiële belangen zou wor den geschaad, aldus de Haagse recht bankpresident, die daarom de eis gedeel telijk toewees en die voorts bepaalde, dat beide partijen hun eigen proceskos ten zullen dragen. Bouw Chr. Ambachtsschool Onder presidium van de heer G. F. E. Kiers werd gisteravond in „Het Gulden Vlies" de jaarvergadering gehouden van de Vereniging voor Chr. Nijverheidson derwijs voor Leiden en Omstreken. De opening van de nijverheidsschool voor meisjes werd in het jaarverslag als een hoogtepunt gememoreerd. De afbouw van de school is thans zo ver gevorderd, dat de officiële opening over enkele maanden kan worden tege moet gezien. Intussen wordt reeds ge werkt aan uitbreiding van het leerplan. De volle aandacht wordt thans gecon centreerd op de bouw van de lagere technische school. Het bouwterrein, gelegen aan de 5 Meilaan-hoek Joh. Wagenaarlaan, werd door de gemeente aan de vereniging overgedragen. De aftredende bestuursleden, mej. mr. A C. Krijkamp en de heren W. G. Al- dershof, H. van Cittert en Joh. Parmen- tier werden herkozen. In een tweetal va catures zal nog worden voorzien. OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Wie vaak in een restaurant eet weet het: er zijn van die kippetjes die weigeren om zich met vork en mes te laten ontleden hóé handig U het ook probeert. En wat dan? Het opgeven en de helft laten staan? Nooit doen, kip-liefhebbers! Neemt U het boutje gerust in de vingers - het mèg! De ober zal in dat geval dadelijk voor een vingerkom met lauw water zorgen. Nu kunt U even de vingers dippen en afvegen. Dit geldt ook voor ander gevogelte. En na het etentje, welke sigaretten presenteert U dan? Gladstone! Want Gladstone is - met of zonder Silk Filter - een milde sigaret die iedereen voldoening schenkt! VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F U Wen Uw kind aan een goede aanslag en een mooie klank. Een kostelijke piano hoeft beslist niet kostbaar te zijn! Bel of schrijf om onze foto-brochure Amsterdam - Arnhem Breda - Rotterdam Van 1922-1945 hoogleraar te Leiden Ondanks goed spel een onbevredigende indruk Het Rotterdams Toneel bracht gisteravond voor K. en O. ,,'n Hete zomeravond" (Hot summer night) van Tedd Willis, een in 1916 geboren, totnutoe weinig be kende Engelse auteur. Hij voltooide dit werk in 1958; het werd voorafgegaan door „Doctor in the house" in 1957, „The Magnificent" in 1951, „All change here" en „Buster" in 1943. In ,,'n Hete zomeravond", spelend te Londen in de tegenwoordige tijd, behan delt hij het rassenvraagstuk. Jacko Pal mer, secretaris van een vakbond, over tuigd tegenstander van de rassendiscri minatie, verzet zich krachtig tegen de plannen van een groep fabrieksarbeiders om de negers in het bedrijf achter te stellen en zo mogelijk geheel te weren. Als echter zijn dochter Kathie te ken nen geeft te willen trouwen met de ne ger Sonny Lincoln, verzet zijn vrouw zich daar heftig tegen, omdat de praktijk uitwjjst, dat de gemeenschap dergelijke gemengde huwelijken niet aanvaardt en zij zich voor haar enig kind een zorge- lozer toekomst had gedroomd. Hij schrikt dan terug voor de conse quenties en verzoekt Sonny Lincoln zijn dochter te sparen en afstand van haar te doen, waarin deze toestemt. Maar Ka thie, ofschoon wetend, welk lot haar wacht, is bereid alles te trotseren en laat Sonny niet gaan. Dan, als het situk werkelijk belangwekkend zou kunnen worden, valt het doek voor de laatste maal De auteur heeft het niet verder kun nen brengen dan een overtuigend en warm pleidooi bij monde van Jacko Pal mer voor gelijkstelling der rassen en heeft daarmee deze hoofdfiguur der Op verzoek van de familie maken w(j er eerst heden melding van dat jl. zater dag in de ouderdom van 84 jaar is over leden prof. dr. A. J. de Sopper, rustend hoogleraar aan de Leidse Universiteit en emerituspredikant der Ned. Herv. Kerk. Prof. dr. Arthur Joseph de Sopper werd op 5 december 1875 te Brugge in West-Vlaanderen in België geboren. Hij bezocht eerst het gemeentelijk gymna sium te Doetinchem en studeerde ver volgens eerst aan de Gemeentelijke arbeidersbeweging het sterkst getekend. Het probleem der rassenvermenging heeft hU gesteld, maar overigens on aangeroerd gelaten, wat een onbevre digende indruk achter laat. Pim Dikkers heeft de gelegenheid om van de geheel in zijn werk opgaande ar beidersleider een levensecht beeld te ge ven, op voortreffelijke wijze benut. Het door de auteur aanzienlijk min der scherp geschreven karakter van Palmers vrouw met haar bijna hysteri sche angst voor haar dochters huwelijk met Sonny Lincoln, werd door Emmy Meunier desondanks met doorleefde so berheid weergegeven. Wim Grelinger plaatste zich met een gave uitbeelding van „de oude heer" op hetzelfde plan. Van Trees van der Donck zagen wij een overtuigende Kathie en van Donald Jones een ingehouden, maar intens beleefde Sonny Lincoln. De ove rige rollen vielen iets terug. De regie was in handen van Ton Lutz. die, ondanks zijn bekwaamheid, er niet in slaagde ons de tekortkomingen van het stuk te doen vergeten. Van het decor, volgens ontwerp van Hans van Norden, konden wij het inte rieur waarderen. De bedoeling van het rotsachtige gevaarte links eerste plan is ons ontgaan. Tijdens een hartelijk applaus werden de dames bloemen aangeboden. B. H. Universiteit te Amsterdam en daarna nog aan de Leidse Universiteit, waar hij in 1907 bij thans wijlen prof. dr. P. D. Chantepie de la Saussaye op een proef schrift .David Hume's kenleer en ethiek I van Bacon tot Hume" cum laude pro moveerde tot doctor in de faculteit van de Godgeleerdheid. Prof. dr. De Sopper stond eerst ongeveer vier jaar te Hoog- made in de classis Leiden, daarna onge veer acht jaar te Velsen en tenslotte nog ongeveer zeven jaar te Amsterdam, waar hem in verband met zijn benoeming tot hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen in de vacature van wijlen prof. dr. Iz. van Dijk in juni 1918 eervol ontslag met de bevoegdheid van emeri tus werd verleend. Prof. dr. De Sopper aanvaardde zyn professoraat op 5 oktober 1918 met een inaugurele rede over .Naturalisme en Levensfilosofie" en heeft te Groningen ongeveer vier jaar encyclopedie van de theologie, wijsbegeerte van de godsdienst en ethiek gedoceerd. Opvolger van prof. dr. Bolland In 1922 werd prof. dr. De Sopper in de vacature van wijlen prof. dr. G. J. P. J. Bolland benoemd tot hoogleraar aan de Leidse Universiteit. Prof. dr. De Sopper aanvaardde dit professoraat op 25 oktober 1922 met een inaugurele rede over „Waardefilosofie" en heeft tot 1 oktober 1945, toen hem op bijna zeven tig jarige leeftijd emeritaat werd ver leend, bijna drieentwintig jaar geschie denis van de wijsbegeerte, logica, meta fysica en zielkunde te Leiden gedoceerd. Behalve zijn dissertatie verschenen verder nog van zijn hand: Hegelen onze tijd: Vasthouden: Synthese: Leven; Oorlog; Kennis en Liefde: Zaligheid: Vertrouwen; Tweeërlei maatstaf; Natu ralisme en Levensfilosofie; Grenzen der openbaring; Signalen (de mens in het materialistisch- en vitalistisch natura lisme»; Waar het om gaat en Wat is filosofie en verder nog tal van artikelen in diverse periodieken o.a. in: Theolo gische Studiën: Onze Eeuw; Weekblad voor Christendom en Cultuur; Synthese en Ons Tijdschrift. In zijn eerste publikaties deed De Sopper zich kennen als een tegenstan der van Hegel. In zijn Leidse intreerede over „Waardefilosofie" bleek hij een aanhanger te zijn van het Neo Kantis me der z.g. Badense School en in het bijzonder van de leer der Duitse filo soof Rickert. De wijsgerige overtuigin gen van De Sopper hebben later een be langrijke verandering ondergaan. Zijn denken heeft zich in toenemende mate op christelyk-theïsche grondslag ont- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Dirkje, dr. van A. Barnhoorn en Twigt; Pieter. zn. van P. Filemon en C. M. van Duuren; Maartje, dr. van M. Barnhoorn en P. van Duijn; Astrld Jo- landa, dr. van C. van den Wijngaard en j G. Stapper; Lionel Johannes Marino, zn. van L. B. van der Veen en J. M. Net. OVERLEDEN L. H. van der Meel, 68 Jr., man; A. de les, 77 Jr., echtgenote van J. van Dufj- I A. J. M. Rietbroek, 11 Jr., zoon; J. C. i der Kaai), 77 Jr., vrouw; J. Bink, Jr.. man; I M. C. B. van der Drift, dagen, dochter: A. J. De Sopper, 84 Jr. an; M. M. Mehburg, 81 Jr., echtgenote an G. A. Grunaeken; E. A. Verbeek. 68 I weduwe van J. F. Eekhoutte; J. E. Zandvliet, 90 Jr., vrouw. Gisteren maakten wij deze op name van de oude en nieuwe Lam- mebrug over de Vliet bij de grens van Leiden met Zoeteru'oude. Dui delijk is het grote verschil in rij- breedte te zien. De nieuwe brug, die vermoedelijk in april voor het verkeer wordt opengesteld, heeft een breedte van 16 meter, met een rijbaan van bijna 7 meter. Aan heide zijden komen rijwiel- en voet paden. De oude brug heeft slechts ren totale breedte van vier meter. De nieuwe brug zal vanuit het brug wachtershuisje - links van de brug - worden bediend. Het werk wordt uitgevoerd door het aannemersbe drijf van Hille en Roosen te Am sterdam, dat hiermede vorig jaar maart is begonnen. (Foto Leldsch Dagblad) wikkeld. Ook zijn interpretatie Van Kant ging sterk in de richting van een erkenning van de realistische factoren als de meest essentiële in de leer van de Koningsberger filosoof. Het stoffelijk overschot van prof. dr. De Sopper is vandaag op de begraaf plaats „Rhijnhof" in alle stilfë teraarde- besteld. Advertentie Abdijsiroop (Akker-Siroop) bij het eerste kuchje en u verjaagt die gevaarlijke ziekte kiemen. De 23 genezende be standdelen geven hoest geen schijn van kans. Hans Kaart zong in het Concertgebouw Concert voor Rampenfonds Minister-president prof. dr. J. E. de Quay, staatssecretaris mr. Y. Scholten, de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall en talloze andere vooraan staande figuren hebben gisteravond in het Concertgebouw te Amsterdam de tenor Hans Kaart een ovatie gebracht. Dit geschiedde tijdens een buitenge woon concert, dat het Concertgebouw orkest voor een vrijwel uitverkochte zaal gaf ten bate van de watersnood- slachtoffers van Tuindorp-Oostzaan. De volledige opbrengst van de avond kon aan het Nationaal Rampenfonds worden afgedragen, dankzij de vrijwillige mede werking. niet alleen van het orkest maar van vele anderen. Hans Kaart was voor deze avond spe ciaal uit Londen overgekomen en zong een aria uit Tosca en een uit Turandot. Bernard Haitink dirigeerde het bege leidende concertgebouworkest. Ook de sopraan Erna Spoorenberg verleende gratis haar medewerking. Zij zong een aria uit Lucia di Lammermoor en een uit La Traviat-a. Honderd getrof fenen Tuindorpbewoners bevonden zich tussen de aanwezigen. Zij waren de enigen, die gratis toegang hadden. Kwijtschelding schenkings- en successierecht De staatssecretaris van Financiën deelt mee, dat wegens makingen of schenkingen aan binnen het Rijk of in een der overzeese Rijksdelen gevestigde instellingen, die werkzaam zijn in het belang van de onderontwikkelde gebie den, voor de zending of voor de missie, in het algemeen vermindering of kwijt schelding zal worden verleend van het successie- of het schenkingsrecht even alsof de wetsbepalingen, regelende het tarief en de vrijstellingen voor instellin gen die een algemeen maatschappelijk belang voor het grondgebied van het Rijk of van een der overzeese Rijksdelen beogen, van toepassing waren. Soekamo ook naar Joego-Slavië In Belgrado ls officieel bekendgemaakt dat de president van Indonesië, Soekar- no op verzoek van de Joegoslavische president Tito in de lente een bezoek aan Joego-Slavië zal brengen. De datum van dit bezoek is nog niet gepubliceerd Men heeft er wel op gewezen, dat de Indonesische president in april Bulga rije, Roemenië en Hongarije zal bezoe ken.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3