A. y.d. Berg 50 jaar bij Wernink Laatste nieuws Amsterdams congresgebouw wordt tevens een schouwburg WOENSDAG 10 FEBRUARI 1960 De heer A. van den Berg heeft ,,zyn troffel voor de laatste maal in het rek gezet. Na een voortreffelijke staat van dienst ging deze fabrieksbaas verbonden aan N.V. Wernink's Beton Maatschappij met pensioen op de dag, waarop hy zijn vijftigjarig jubileum vierde. Vanmorgen om half twaalf werd hij, vergezeld van vrouw en kinderen in de kantine van het bedrijf aan de Hoge Morsweg, ont vangen. Naar de directeur, ir. A. Sitsen, mee deelde, is dit het eerste gouden jubileum, dat bij Wernink gevierd wordt. Onder de vele eerbewijzen, die de jubilaris ten deel vielen, was ook een Koninklijke onderscheiding, n.l. de zilve ren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, die door de wethouder van onderwijs, de heer J. van Schaik, werd overhandigd. De wethouder hield een rede, waarin hij de heer Van den Berg beschreef als een man, die werklust aan inzicht paar de en die dank zij zijn zin voor vernieu wing een leidende plaats het laatst OEGSTGEEST Voorlichting over peulvruchten De Peulvruchten-Studie-Combinatie uit Wageningen verzorgde gisteren in de zijzaal van de Willem de Zwijgerkerk voor de Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting een voorlichtings avond over peulvruchten. De presidente mevrouw P. H. Smits- Witvliet verwelkomde o.m. mevrouw H. Harmsen-Viets, kooklerares en de heer B. P. v. d. Post, hoofdassistent van de Rijkslandbouwconsulent, die beiden voor de voorlichting zouden zorgen. De heer v. d. Post besprak de soorten en kwaliteitsverschillen van de meest bekende peulvruchten en merkte o.m. op dat door de droge zomer van 1959 de hoeveelheid en kwaliteit van de peul vruchten minder zijn dan gewoonlijk, terwijl de prijs dientengevolge aan de hoge kant is. Per hoofd van de bevol king consumeert men in Nederland iets meer dan 2 kg. peulvruchten per jaar, hetgeen in verhouding met andere le vensmiddelen zeer weinig is. De peul vruchten verdienen in grotere mate onze aandacht, vooral omdat ze smake lijk en voedzaam zijn. Daarom zeggen voedingsdeskundigen dat genoemde hoe veelheid verdubbeld moet worden. Men ete daarom éénmaal per week peul vruchten! Mevrouw Harmsen vertelde alles over de bereidingswijze en de samenstelling van de peulvruchten en gaf op het fla nelbord duidelijk aan hoe de maaltijden eruit behoren te zien. Met klem werd aangeraden om bij een maaltijd van peulvruchten weinig vlees te gebruiken, doch wel groente en fruit en een melk- gerecht toe. De restjes kunnen uitstekend dienst doen voor de bereiding van soep, slaatjes en koekjes. Een interessante kleurenfilm liet zien hoe de peulvruchten worden geteeld en behandeld voordat ze in de winkel ko men. Van de pauze maakte mevrouw Smits gebruik om met een hartelijk toespraak je afscheid te nemen van mej. H. Ples- man, die bijna 20 jaar de naaicursussen heeft geleid. Haar werd een boekenbon als geschenk overhandigd. De dames werden aangespoord deel te nemen aan nieuwe cursussen, zoals boekbinden, leer- en biezenwerk en om binnenkort gezamenlijk een bezoek te brengen aan de Jaarbeurs in samenwer king met de Leidse commissie. Voor het huiswaarts gaan werd aan ieder van de aanwezigen een hapje heer lijk klaargemaakte bruine bonen aange boden. Hangpartijen konden Philidor niet meer redden Volgens de verwachting zijn beide hangpartijen uit de wedstrijd Philidor 1 RLAC 1 (Den Haag) in remise geëin digd. Geijer zag van arbitrage af en Et- mans kon, ondanks hardnekkige pogin gen, in een volkomen gelijk dame-eind spel geen winst forceren. Philidor 1 heeft hiermede zijn eerste nederlaag geleden: 45',2De overige uitslagen van de vierde ronde in de afdeling van Philidor 1 (kl. II C van de KNSB) zün: HCSV 2 (Den Haag)Rotterdam 2 6-4, Moerwük 1VIOS 1 26(4x, Spangen 2Delftse SC 1 5%—4%. De stand luidt hier als volgt: 1. VIOS 1 6 matchpnt., 25x bordpnt., 2. Moerwyk 1 6—20%x; 3. Spangen 2 6—18; 4. Philidor 1 5—24; 5. RLAC 1 3—19; 6. Rotterdam 2 3—19; 7. HCSV 2 3—17; 8. Delftse SC 1 0—16%. Zondag 21 februari speelt Philidor 1 in Delft. als baas van de afdeling Sierbeton bü Wernink wist te veroveren. Dat hü niet met het alledaagse tevreden was, bleek wel uit het feit, dat hü onder dienst in de mobilisatietüd de onder-officiersop leiding koos en voltooide. Ook het ge meentebestuur, aldus de wethouder, ver heugt zich in een goede werkverhouding in de Leidse bedrijven. Een gouden jubi leum komt zelden voor en het bewijst, dat er tussen de jubilaris, zyn directie en zün werkkring een onverbrekelijke band is gegroeid. Het verheugde spreker dan ook mét de gelukwensen van het gemeentebestuur ook van de waardering van H.M. de Koningin te kunnen getui gen. Hü speldde vervolgens de jubilaris de zilveren onderscheiding op De vol gende spreker, de heer P. A. Wernink jr., oudste directeur van de N.V., stelde vast, dat de leidende functie, die de heer Van den Berg steeds heeft ingenomen hem bepaald niet is aangewaaid. Hü blonk, als hoofd van diverse afdelingen, steeds uit door het gedegen vakwerk, dat hy leverde. Spreker noemde de jubilaris een van de allerbeste cementwerkers en prees De directeur, de heer P. A. Wernink (links) wenst de heer A. van den Berg geluk met zijn gouden jubileum. In het midden wethouder J. C. van Schaik. in hem, aan de hand van een voorbeeld, zijn vindingrijkheid, maar niet minder zyn toewüding, waarmee hü het werk steeds heeft gedaan. Daarbü was het overleg steeds prettig. De jubilaris en diens echtgenote een goede toe komst met wat méér vrüe tijd toewen send, overhandigde de heer Wernink hem een geschenk onder couvert. Namens de Personeelsvereniging sprak de heer D. P. Planje, gewagend van het begrip voor elke situatie van de jubilaris en zijn bereidwilligheid. Namens de P.V. overhandigde hij een schemerlamp. Namens de collega's voerde nog de heer C. M. Middelkoop het woord, als blük van waardering een reis-etui schenkend. De jubilaris sprak een hartelük en ver zorgd dankwoord. De ambtenarensalarissen Mede in verband met binnengekomen verzoeken hebben wij het ministerie van Binnenlandse Zaken nader commentaar gevraagd op het bericht aangaande de dinsdag j.l. gevoerde besprekingen over de ambtenarensalarissen. Hierbü is erop gewezen, dat het regeringsvoorstel in houdt, dat de büslag, die in verband met de huurverhoging 1957 is verleend, in de salarissen zou worden verwerkt en dat over de aldus vastgestelde salarissen de verhoging van 5% wordt berekend. Bo venbedoelde verwerking van de huur- bijslag 1957 betekent naar men zei een extra voordeel voor de lagere ge meenteklassen, waar de büslag tot nu toe geringer was dan in de eerste ge meenteklasse. Deze laatste zal nu na- melük voor de volwassenen als algemene basis voor bovenvermelde toeslag gel den. Voorts zal de nieuwe regeling ook een verbetering brengen voor de jeugdigen en de gehuwde vrouwen, die de bijslag 1957 tot nog toe niet ontvingen. De extra kosten, verband houdende met deze bijkomende verbetering, komen in mindering op de 1%, in het bericht elders genoemd. Mr. Bar over de gevoelens der Papoea's „Vele inheemsen in Ned. Nieuw Gui nea zijn bevreesd voor overneming van Ned. Nieuw Guinea door de Indone siërs". heeft de Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, mr .Th. Bot. ver klaard op een persconferentie te Port Moresby. Hij zeide verder, dat de Pa poea's bang zün dat de Indonesiërs, eenmaal aan de maoht, him hun werk kring zullen ontnemen. „De Papoea's zeggen, dat zy willen samenwerken met Nederlanders, Australiërs en Amerika nen, omdat deze voor hen werkgelegen heid scheppen, maar hun houding je gens de Indonesiërs is geheel anders", aldus mr. Bot. die inmiddels van Port Moresby is doorgereisd naar Canberra voor overleg met Australische autori teiten. Nog kans voor Chessman? Men heeft weer een poging gedaan om Chessman van de gaskamer te red den: de juridische adviseur van de Ame- kaanse Vereniging ter bescherming van de burgerlijke vrijheden heeft de be trokken rechterlüke instanties om uit stel van executie verzocht. De terecht stelling van Chessman is zoals bekend bepaald op 19 februari. Aftl. Leiden Ned. R.-K. Middenstandsbond bestaat binnenkort vijftig jaar Jaarvergadering ging aan feestviering vooraf De afdeling Leiden van de Ned. R.-K. Middenstandsbond, die dit jaar het gou den jubileum viert, hield gisteravond in café-restaurant „In den Vergulden Turk" haar jaarvergadering. In zyn terugblik op 1959 moest de voorzitter, de heer J. C. J. Lambennont, tot zijn spijt meedelen, dat het bezoek aan de ver gaderingen in vergelijking met andere jaren achteruit was gegaan. De posi tie, die wij hebben veroverd, moeten wij zien te behouden, vooral omdat een buitenstaander een organisatie taxeert naar het bezoek op de vergaderingen, aldus de voorzitter. De afdeling had in het afgelopen jaar in nauw contact met V.V.V. gestaan. Op het gebied van het vreemdelingenver keer moet Leiden eohter nog veel beter uit de bus komen. De Leidse midden standers brachten als belangrijkste be zwaar naar voren de omlegging van het verkeer in de bloembollentüd, waardoor de meeste toeristen Leiden voorbijgin gen. Vervolgens wees de heer Lamber- mont, die als afgevaardigde in de ver- keerscommissie zitting heeft, op de be- langryke verbeteringen voor het ver keer, welke mede op verzoek van de Middenstandsbond tot stand werden ge bracht. De binnenstad enigszins van het drukke verkeer te ontlasten is nog altyd een moeilyk vraagstuk. Hierna werd de aandacht gevestigd op de etalage-wed strijd, die in midden juni door de Leidse Middenstands Centrale wordt georganiseerd t,er gelegenheid van het Studentenlustrum. Tot slot waagde voorzittei Lambermont zich aan een voorspelling voor het komende jaar. Hij verwachtte de eerste zes maanden een behoorlüke activiteit en was zeer opti- mistisoh gestemd over de toekomst van de afdeling. De Santos-commissie dank te daarna allen, die in 1959 dit zo be- langryke werk weer hadden gesteund. Door deze bü dragen kan men nl. de zorg op zich nemen voor de opleiding van priesters, hulp aan t.b.c.-patiënten en steun aan minder draagkrachtigen. De bestuursverkiezing verliep zeer vlot, de voorzitter en de heren W. v. d. Holst jr. en A. W. v-. d. Zon werden bij acclamatie herkozen. De bestuursleden A. v. Cleef en J. v. d. Meer legden hun functies neer. In de ontstane vacatu res werd slechts ten dele voorzien door de benoeming van de heer Gussenhoven. terwijl voor de andere post nog geen geschikte figuur was gevonden. Na de pauze beantwoordde een forum onder leiding van pater dr. W. Geurts en bestaande uit enige middenstands leden, iemand uit de onderwyswereld en een academisch gevormde, enkele vragen. Over de vraag hoe men dacht over het met jij en jou aanspreken van de ouders konden de forumleden niet tot een gelykluilend oordeel komen. Wel was het forum het er over eens, dat men hoe langer hoe meer overhelt, misschien wel door Amerikaanse invloe den. naar het jij en jou, dat volgens pater Geurts niets aan het gezag van de ouders te kort zou doen. Zoals de voorzitter van het forum reeds had op gemerkt. lagen de verschillende vragen op een dergelijk terrein, dat men slechts een amateuristisch antwoord zou kun nen geven. Zo ook de vraag of Leiden er belang bij zou hebben als Katwyk een haven kreeg. Dank zij een toelich ting van de heer C. F. Meerpoel, onder voorzitter van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rynland, kreeg het forum enige kennis van zaken. Het grote gevaar van een Katwijkse haven zou zijn de verzilting, die door het schutten van schepen zou ontstaan, waardoor de bloembollencultuur ten gronde zou gaan. Afgezien van dit be zwaar was het forum van oordeel, dat een vissershaven alleen aan Katwijk ten goede zou komen. Een zeehaven, waar ook kustvaarders kunnen binnenlopen zou voor Leiden en gehele Rijnstreek van belang zyn. VIERING GOUDEN JUBILEUM De viering van het gouden jubileum wordt zondag 21 februari ingezet met een plechtige hoogmis in de Harte- brugkerk. Maandag 22 februari 20 uur volgt dan een feestavond in de Schouw burg. Sempre Avanti's „Jong en Jolig" brengt hier een vrolyk programma on der de titel: 'n Avondje uit. Het feest wordt besloten met een bal in het St.- Antonius Clubhuis. Dinsdag 23 februari recipieert het bestuur van 4—5.30 uur in „Het Gulden Vlies". Inbraak in slot te Muiden verijdeld Dankzü de waakzaamheid van het echtpaar Geuzenbroek, concierge van het Muiderslot, is een inbraak in dat slot nog op het laatste moment verüdeld kunnen worden. Maandagavond tussen 9 uur en half tien hoorde mevrouw Geu zenbroek een klap in het Muiderslot. waarop de heer Geuzenbroek is gaan küken. Hü hoorde de grendel van de poort openschuiven en zag iemand weg hollen. Door de duisternis kon hij niet onderscheiden wie dat was. In een der gangen struikelde hü over twee grote tassen, welke bü opening vele kunst- en historische voorwerpen bleken te bevat ten. De dief is vermoedelijk niet alleen geweest, daar hü is binnengekomen door het verbreken van twee glas-in-lood- raampjes welke zo hoog zyn gelegen dat hü dit niet alleen heeft kunnen doen. De dief heeft het slot in allerül verlaten via de oostertorendeur. De Rükspolitie van Muiden heeft onmiddellük een grondig onderzoek ingesteld. De daders moeten met de situatie goed op de hoog te zün geweest. Nadat het ruitje in de bisschopskamer was verbroken, begaven zij zich (of een van. hen) naar de slaap kamer van P.C. Hooft, waar de indrin ger (s) een paar kandelaars wegnam en naar de Prinsenkamer, waar hü vermoe delijk met een schroevendraaier een kast openbrak en er een vaas en een bordje weghaalde. Van de tafel uit de Prinsen kamer nam hij een stenen vaas en schaal van grote afmetingen mee. Hier na ging hy naar de bisschopskamer waar hij een paar koperen kandelaars ontvreemdde. Op weg naar de bisschops kamer heeft hij in de keuken vermoede- lük op een los liggende trap (het slot wordt gerestaureerd) getrapt, waardoor het echtpaar Geuzenbroek onraad be speurde. Men neemt aan, dat de man op sok ken heeft gelopen (het slot is gehorig) en dat hü met handschoenen heeft ge werkt. daar vingerafdrukken ontbreken. LAATSTE R.A.I.-EXPOSITIE IN HET OUDE GEBOUW (Speciale berichtgeving) De 42-ste RAI-tentoonstelling van personenauto's en kampeerwagens, die van 18 tot 28 februari a.s. in Amster dam wordt gehouden ,zal de laatste zyn, die een onderkomen vindt in het oude RAI-gebouw aan de Lairessestraat. Vol gend jaar komt het nieuwe gebouw klaar. Dat die nieuwbouw geen weelde is ,blykt uit de cijfers over de omvang van de komende expositie. De totale ten toonstellingsoppervlakte bedraagt nu 25.500 vierkante meter en men heeft deze ruimte slechts kunnen vinden door de kampeerwagenexpositie onder te brengen in de Apollohal. Ondanks deze maatregel heeft men toch aanvragen voor byna 5000 vierkante meter exposi tieruimte moeten afwyzen. De kampeerwagens vindt men dus dit jaar in de Apolïohal en daar zal men ook de meeste nieuwtjes van de ten toonstelling aantreffen. Er worden daar 90 verschillende uitvoeringen van cara vans geëxposeerd, waaronder 30 pri meurs voor Nederland. Dat wil niet zeg gen, dat de afdeling personenwagens niet de belangstelling zou hebben. Naar de voorzitter van de RAI, de heer A. J. ten Hoeve, vanmorgen op de perscon ferentie 'te Amsterdam meedeelde, werd de vorige personenwagententoonstelling in 1958 door 265.000 personen bezocht. Een enquête die onder deze bezoekers werd gehouden wees uit, dat 40% van hen nog geen auto bezat en dat de helft van deze autolozen erover dacht zich een auto aan te schaffen (in de prijsklasse van f.5000 of minder). In ruwe cüfers uitgedrukt zochten in 1958 dus ongeveer 40.000 Nederlanders een goedkope auto. Vele van hen hebben in 1959 in die be hoefte voorzien: er werden vorig jaar 76.800 kentekenbewüzen voor nieuwe auto's afgegeven. Maar gezien de betrek kelijk geringe autodichtheid van Neder land in vergelüking met de omringende landen, staat Nederland nog maar aan het begin van wat men de massa-moto- risering noemt. Daarom zal ook deze RAI-tentoonstelling niet over gebrek aan belangstelling te klagen hebben. Dat. die belangstelling zal worden bevre digd is ook wel zeker: er komen 63 ver schillende merken personen- en combi natieauto's, zodat de Nederlandse koper en kijker een ruime keus zal hebben. Bergingswerk in Coalbrook wordt voortgezet De directie van de rampmijn te Coal brook in Zuid-Afrika, waar naar men aanneemt 435 mijnwerkers by een in storting om het leven zijn gekomen, heeft de weduwen van de slachtoffers meegedeeld dat men zich zal blijven in spannen om de stoffelijke overschotten te bergen. Het bergingswerk is echter uiterst gevaarlijk wegens de kans op nieuwe instortingen. Op aanwüzingen van een helderzien de hebben mijnopzichters een localise- ringsinstrument opgesteld om zijn me dedeling te toetsen dat zich op een be paalde plek nog zeven overlevenden zou den bevinden. Hogere omzet bij Sikkens Lak Aangezien in de heden gehouden bui tengewone algemene vergadering van aandeelhouders van Sikkens Lakfabrie ken N.V. in Sassenheim het voor statu- tenwüziging vereiste kapitaal niet ver tegenwoordigd was, zal het betreffende voorstel tot statutenwüziging behandeld worden in een op 24 februari a.s. te houden buitengewone algemene verga dering van aandeelhouders. De directie deelde mede. dat de omzet van de bedrüven die behoren tot de Sik- kensgroep over het afgelopen jaar onge veer 20% hoger is geweest dan in 1958 en dat verwacht mag worden dat de fi nanciële resultaten eveneens gunstig zul len zün. Over twee jaar gereed Bouwkosten negen miljoen (Van onze Amsterdamse redactie) Over enkele maanden zal Amsterdam gereed zyn om op het terrein waar het nieuwe Ral-tentoonstellingsgebouw ver rijst de eerste paal te slaan voor een congrescentrum. B. en YV. van Amster dam hebben het schetsontwerp aan vaard en architect A. Bodon die ook het ontwerp van de nieuwe Rai op zün naam heeft staan legt thans de laatste hand aan het definitieve ont werp. B. en YV. menen dat de spoedige bouw van de congresruimte een drin gend vereiste is. Zy prüzen zich geluk kig dat de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid reeds heeft toe gezegd dat de Rijksgoedkeuring in het tweede kwartaal van dit jaar zal wor den verleend. Het congresgebouw zal een vleugel worden aan de nieuwe Rai, hoewel het tentoonstellingsgebouw over een jaar in gebruik kan worden genomen, zal het congrescentrum eerst over twee jaar ge reed kunnen zün, maar dan zal Amster dam er niet alleen een congreszaal bü hebben, maar tevens een schouwburg. Architect Bodon heeft de grote con greszaal, waarin 1450 plaatsen zullen zün, namelijk ontworpen met een com plete toneelaccommodatie. Er zal boven het toneel niet alleen een decorhuis wor den gebouwd, maar tevens wordt reke ning gehouden met ruime kleedgelegen heden. De zaal aansluiting gevend aan het restaurant, dat ook van de Rai uit bereikbaar zal zün. In het congrescen trum is voorts een kleine zaal voor cir ca 400 personen ontworpen en een zes tal vergaderruimten. De bouwkosten van het congrescentrum zullen waar- Demonstratie tegen „Pan American" in Amsterdam Onbekenden hebben vannacht hun ongenoegen over de Amerikaanse weige ring om aan de KLM landingsrechten op de Amerikaanse westkust te verlenen geuit door grote plakkaten met opschrif ten op de ruiten van het kantoor van de Pan American YVorld Airways aan het Leidseplein te Amsterdam te bevestigen. De opschriften waren persiflages op bekende Engelse en Amerikaanse zegs wijzen uit de laatste wereldoorlog, nl. „What no rights?" (voor het Engelse „What no tea?") en „KLM-roy was here" (voor het Amerikaanse „Kilroy was here"). De Engelsen bedoelden destüds te zeg gen: „Er kan van alles gebeuren als er maar thee wordt geschonken" Tüdens de strijd in het Verre Oosten vonden de Amerikaanse troepen bü hun landingen steeds een bordje met de woorden: „Kilroy was here" op het strand. Het was een grapje van de kikvorsmannen om de troepen te laten weten dat de „grote onbekende" er al was geweest. Kilroy was een bekende cartoonist, wiens „handelsmerk" bestond uit een manne tje, dat over een schutting keek. De politie heeft vannacht nog de plakkaten verwüderd. Desgevraagd verklaarde de heer T. Nugent, directeur Nederland van Pan American, dat hü het bevestigen van de plakkaten op de ruiten van het kantoor aan het Leidseplein niet al te ernstig opneemt. „Ik denk dat het een studen tengrap is", zo zei hij. Arbitragemoeilijkheden opgelost De moeilü-kheden terzake van arbitra ge by de aanbestedingen van de Rüks- waterstaat zün tot een oplossing ge bracht, nadat thans overeenstemming is bereikt over wüziging van de besteks clausule, die aanleiding was tot het con flict met de raad van bestuur bouwbe' drijf- Deze gewüzigde clausule zal ook van toepassing worden verklaard op de in omloop zynde bestekken van de RÜkswaterstaat. schünlük circa 9 miljoen gulden be dragen. Bü de vele congressen die in Amster dam worden gehouden zün er velen die meer bezoekers trekken dan de grote zaal van het toekomstige congresgebouw kan bevatten. Om tot een economische exploitatie te komen was het echter no dig de accommodatie te beperken, dat neemt echter niet weg dat er voldoende ruimte zal zün voor congressen van 5000 of meer deelnemers. Het congresgebouw kan namelyk op eenvoudige wüze wor den verbonden met een der büzalen van het Rai-gebouw. Zodra aan de hand van het definitieve ontwerp de bouwkosten nauwkeuriger zün berekend zullen B. en W. nadere voorstellen aan de gemeenteraad doen. BEURSO VERZICHT Nieuwe staatslening vast AMSTERDAM, 10 lebruari De nieuwe 4%% staatslening 1960 lag vanmiddag vast. De handel was evenals gisteren gedurende de eerste tien minu ten van de beursduur vrü ruim. Menige post ging in andere handen over op 98* en 98r,s, tegen gisteren als slotprüs 98 3, 8 tot 98 7 16. Direct bü de opening nam de vraag de overhand en hieraan kon alleen op een prijs van 98 9/16 worden voldaan. De vaste stemming in deze staatsobligaties van gisteren en vandaag demonstreerde duidelük, dat de toewüzing van 14(2% voor verreweg het grootste deel van de inschrüvers te gering is ge weest. Bijna iedereen kwam hieraan tekort. Later werd voor de staatsobliga ties nog 98 11/16 betaald en de stukken verlieten de markt op 98% tot 98 9/16. Doorelkaar waren ook de overige staats obligaties goed prüshoudend. De internationale waarden openden alle boven de vorige slotprüzen al waren de koerswinsten van weinig betekenis. De min of meer vaste tendentie was het gevolg van het krachtige herstel, dat Wall Street gisteren te zien had gegeven. Aldaar waren de Nederlandse hoofd fondsen gevraagd, vooral aandelen Kon. Olie, die er 1/8 dollar hoger sloten. KLM daarentegen noteerde dollar lager in New York. De gunstige tendentie in Wall Street was een stimulans voor de inter nationale waarden op het Damrak. Toch vielen de openingskoersen van de inter nationale waarden vanmiddag tegen, vergeleken met de hoogste prüzen, die gedurende de niet-officiële ochtendhan- del voor deze fondsen werden betaald. Vanmiddag waren Aku's op 478(4 bü de opening circa 2 punten boven de slot- prijs van gisteren. Philips eveneens 2 punten hoger op 777(4 en Unilevers plus 2 op 755. Kon. Olie op f. 158.80, circa f. 1.50 boven het vorige slot. De handel was gering. Gedurende het verdere beursverloop kreeg het aanbod de over hand, waardoor de koersen een weinig afbrokkelden. Scheepvaarten verloren bü zeer gerin ge handel verder terrein. Van de Cultu res waren certificaten Deli en HVA lager. In de lokale sector herstelden hoog ovens zich op een prijs van 710 eerder bieden tegen gisteren 700. Aandelen Sikkens Lakfabrieken werden op de 20% hogere omzet vergeleken bü die van het vorige jaar op 575 geadviseerd, tegen een laatst gedane prQs van 582. YVISSELKOERSEN Amsterdam, 10 februari. Londen 10.56%—10.57%New York 3.77*3.77*; Montreal 3.95JS3.96A; Parüs 76.81(476.86(4 Brussel 7.56(8— 7.56%; Frankfort 90.411tr90.46%; Stock holm 72.82—72.87; Zürich 86.96—87.01; Milaan 60.74(4—60.79 (4Kopenhagen 54.61—54.66; Oslo 52.74(4—52.79(4; We nen 14.50%—14.51(4; Lissabon 13.16%— 13.18%. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 9 februari C.V. Centrale Velling G.A.: POTPLANTEN: grote pot, kleine pot: Adianthum 75100, An- thurlum 360500, Aphelandra 180 200, Arallla 75115, Asplemum 35—50; Azalea 300—800, 80—160; Bc- fonla Semp. 6075; Bladbegonla 80 20, 43; Cactussen en vetplanten 80140, 12-17; Cineraria 80-135, 75-120; Croton Cyclamen 200-320. 80-160: Cal ceolaria 70-85; Euphorbia Splendens 75-90, 30-40; Ficus 200-340. Hedera bont 200-220, 60-100; Hedera Pittsburg 40-68; Kalanchoë 60-100; Marantha 50-55; Nephrolepls 200-260, Primula Obconlca 160-190, 75-115; Idem Sinensis 45-54; Idem Malacoïdes 45-70; Phi- lodendron 300-350. idem Scandens 60-75; Platycerium 230-600. 100-135; San- eevierla 180-320, 75-115; Sclndapsus groen 80-95; Idem bont 95-100; Trades- cantla 70-80, 25-39; Varens gemengd 38-64. WOERDEN, 10 februari Kaasmarkt: Heden zijn aangevoerd 4 partüen. Note ring: 2.05—2.15. Handel kalm. Beurs van Amsterdam YVoensdag 10 febuari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4(4 9813GB 99(4GB Ned. '59 4(4 9813GB 99% GB Ned. '59 4(4 964GB 96% Ned. '53 3% 93GB 93GB Grootboek obl. 3(4 78 Ned. '47 3(4 (3) 91 a 9074 Ned. '51 3(4 94% 95 Ned. '53 (3%) 92% 92% Ned. '56 3(4 92% 92% Ned. '48 387 87 Ned. '54 3% 87% 87% Ned. '55 I 3(4 88% 88% Ned. '55 II 3% 89% 89% Ned. '37 3 90 89% Dollarlng '47 3 89% 90% Investeringscert. 3.. 96H 96H Ned. 62-64 3 96%GL 9618 Indië '37 A 3 92% 93 Grootboek '46 3 90 Ned. W£. 6% 109 A 109%GB ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 41^ 4^ Nat. Handelsbank 183% 183GB Ned. Handelmü264(4 265GB Amst. Rubber 122% 121% 159% 158% Senembah 588 585 A-K.U476% 474GB Berkel's Patent (v.) 284 285GB Calvé Delft cert. 715 710 Dell Mü.en (Ver.) 1845o 181.50 Kon. Pap. v. Gelder 245i; 247GB Hoogovens cert700GB 712GB Müller en Co. N.B. 366 370GB Ned. Kabelfabr425GB 423GB Philips 776 v4 777 Philips pref288(4 289% Unilever 753 755% Wilton Feyenoord 217GL 217 Biliton 2de r357 357 Dordtse Olie gew. 730% 733 Kon. Olie (f20.—) 158 158.40 idem (50 f20.—) 157.20 158.20 Holl. Amer. lün 167 167 Java China Paket 163 160(4 Kl.M112.50 110 Kon Ned. Stmv Mü 186% 186GB Kon. Paket Mü 142(4 140% Stoomvaart Mü Ned 165 166 Nievelt Goudr eert 150% 151% v. Ommeren eert. 255% 258 Kon. Rott. Lloyd 155 153 Ned. Scheepv. Unie 155% 153GB NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 92 91% idem '48 (3(4) 92% R'dam '52-1 (4%) 97% id. id. '37 I-II (3%) 92% 92% Z.-Holland '56 (4%) 98% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 103(4 id. N.W.B. '52 (4%) 95* Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95 Prcmieleningen 97% A'dam '51 I 2% 82% 82% A'dam '56 II 2% 91% Eindhoven '54 2% 79% Enschede '54 2% 8111 Den Haag '52 I 2% 87% Idem II 2(4 86 R'dam '52 I 2% 85% 87% Idem '57 2% 96 Utrecht '52 2% 84% Z.-Holl. 1957 2% 93% 103* 83 82% 91(4 81 86% 86% 85% 87% 96% 84% 93% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 222 222.50 Amst. Bank 348 350 H.B.U. eert234 233% Rott. Bank 305% 310 Twentsche Bank 281 280 Industrie Ondernemingen Albert Heyn388B 380B Borsumü65% 66% K. N. Ed-met. A-AA 91 92 Idem pref. wd93(4 Electrolasmü318 317 Kon. Ned. Grofsm. 169 165% Holl. Constructie 262 Ing. bur. v. Bouwnüv. 252 253 Intematio 160 162 Int. Kunststof f. Ind. 64% Leidse Wolspinnerü 610 390 Rott. Droogdok Mü- 590 Sikken's Lakfabr. 580L 570 Ver. Touwfabrieken 304 300L Walvisvaart 120% 120% Wernink's Betonm. 162 159 Van Wük en Heringa 114 113 Zaalberg 124 Spoorwegen Dell Spoorweg Mü- 6 6 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 26(4 26% Intern Nickel 104 A 105% Anaconda 5960 Bethlehem Steel 50(4 50% Cities Service 46% 46% General Motors 49(4 48% Kennecott90(4 91' Republic Steel 64% 64' 8hell Oil 71% 71». Union Pacific 28% 28 Un. States Steel 87(4 87%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11