WARMOND MOET RECREATIEVE FUNCTIE BLIJVEN VERVULLEN Laatste nieuws •Installatie raadslid P. Fakkel Behouwing Zivanenbiirgerpolder mag beslist niet doorgaan ST it'UI 92 921 DINSDAG 9 FEBRUARI 1960 Leidse Raad heden bijeen Het nieuwbenoemde raads'-d, de heer P. Fakkel, die vanmiddag als zodanig werd geïnstalleerd. Bij de behandeling van het voorstel 11 een wijziging te brengen in de grenzen van het Industrieschap De Grote Pol der, vroeg de heer Van Dyk iKVP) naar de noodzaak van deze grenswijziging. Het was spreker bekend, dat de congre gatie „De Goede Herder" t?gen het aan brengen van deze wijziging was. Zü werd hierdoor belemmerd in haar werkzaam- 'heden. aangezien de wijziging betrek king heeft op de noordwestelijke hoek. waar terreinen van de congregaten zijn gelegen Zyn er reflectanten .die zich in dit industrieschap willen vestigen? Ts het niet wenselijk dit voorstel aan te houden? Wethouder Jongeleen gaf een uiteen zetting van het door Zoeterwcude ge maakte uitbreidingsplan, dat ook met de Congregatie, die bezwaren had. is be sproken. Zoeterwoude heeft toen een te gemoetkomende houding aangenomen. De Congregatie handhaafde cok toen haar bezwaren. De raad van bestuur van het industrisschap kan zich met een en ander akkood verklaren. Zceterwoude en de industrieraad men enthans t.o.v. deze grenswijziging niet verder te kunnen Er is gcede belangselling bij de industrie voor deze terreinen. De heer Van Dijk, die zijn bezwaren handhaafde, diende een voorstel in cm dit voorstel aan te houden. Teen echter bleek, dat zijn voorstel geen ondersteu ning kon vinden, werd de discussie ge sloten en het voorstel van B en W. z.hs. aangenomen. De heer Van Dijk verzoekt aantekening te hebben tegengestemd. Hierna werden alle overige door ons reeds gepubliceerde voorstellen zh.s. aangenomen. De raad ging, na afhande ling van de agenda, in geheime zitting. By de aanvang van de hedenmiddag gehouden raadszitting vond allereerst de beëdiging en installatie van het nieuw benoemde lid, de heer P. Fakkel, plaats. De heer Fakkel, die deel uitmaakt van de PvdA-raadsfractie, was benoemd in de vacature van het onlangs overleden raadslid, de heer C. F. Lardee. In diens vacature in de Commissie voor het Openbaar Slachthuis werd de heer Fak kel eveneens benoemd. Voorts werden benoemd: mej. G. C. A. Pot tot lerares in de Ned. taal en letter kunde aan het Rembrandt Lyceum, de heer D. J. Van Kooten tot tijdelijk le raar ni de geschiedenis aan dit lyceum, idem de heer P. Bakker (aardrijkskunde) en mevr. N. A. J. Strack-Hageman tot lerares in niet volledige betrekking in de Duitse taal en letterkunde aan de HBS voor Meisjes. Op zijn verzoek werd eervol ontslag verleend aan de heer M. J. J. Bik uit zijn betrekking van tijdelijk leraar in de aardrijkskunde aan het Rembrandt Ly ceum. Nadat hierna een regeling was ge troffen voor de vergoeding in de kos ten voor beloning van vakonderwijzers aan bijzondere scholen van gJ.o., v.g.l.o.. en u.l.o. over 1956 en idem van het be drag per leerling van de scholen voor het openbaar gewoon, voortgezet gewoon en u.l.o voor 1960, besloot de raad tot het aanschaffen van leermiddelen voor de R.-K. Ulo-school voor Meisjes aan de Haarlemmerstraat en de Geref. scholen aan de Asserstraat en deLusthoflaan, Idem voor de aanvulling van de inventa ris van een aantal bijzondere kleuter scholen. De bijdrage in de restauratiekosten van de Lodewijkskerk aan het Steen- schuur werd f.7462. Theatre de Arte" bezoekt Leiden Onder auspiciën van de International Students Conference organiseert de Ned. Christen Studentenraad momenteel een tournee door ons land van een groep studenten van de Universiteit van Car los in Guatemala. Morgen- en donder dagavond treedt dit gezelschap op in Amsterdam, vrijdagavond is Leiden aan de beurt en daarna volgen nog Utrecht Groningen, Tilburg, Delft en Den Haag. Het ensemble, dat de naam draagt ..Theatro de Arte", bestaat uit een vijf tiental studenten en brengt een pro gramma van dans en muziek, voorname lijk geïnspireerd op de oude Maya-cul tuur der Indianen. Het gezelschap trad met veel succes op in Israël, Turkije, Duitsland, Frank rijk en België. Na Nederland reist de troep nog naar Engeland, waarna het de terugreis naar Midden-Amerika aan vaardt. Hier ter stede treedt het ensemble op in de Stadsgehoorzaal. LEIDSE AMATEURFOTOGRAFEN De Leidse Amateurfotografenvereni- ging kwam gisteravond in „De Doelen" bijeen om de derde ronde van de com petitie zwart-wit te bespreken. Het aan tal inzendingen en het peil ervan waren alleszins redelijk. In alle klassen waren goede foto's te zien, waarmae het be staansrecht van een dergelijke competi tie wel wordt bewezen. De makers van de foto's leverden zelf een bespreking van hun produkten, waar in zij zowel de technische als de esthe tische kant belichten. De jury, bestaande uit dr. P. J. van Mullem en de heren G. J. v. d. Berg en J. G. Gompelman. kwam soms tot bij zonder levendige discussies. De voorzitter deelde nog mede, dat woensdag 17 februari een aantal foto's en kleurendia's van de Leidse amateurs In Delft zal worden vertoond door de heren Gompelman en Van Mullem. De aanwezigen gaven toestemming het ma teriaal van deze avond hiervoor te be stemmen. WEGGELOPEN JONGENS AANGEHOUDEN De Haags? politie heeft twee jongens, 17 en 13 jaar cud. aangehouden, die op 17 januari jl. waren weggelopen uit een gesticht te Doorn. De vader van een vriendje herkende hen en waarschuwde de politie. Arbitrage in aanbestedingsgeschilien Vanmorgen zyn onder leiding van de minister van Verkeer en Waterstaat, de raad van arbitrage voor de bouwbedrij ven in Nederland en de directeur-gene raal van de Rijkswaterstaat met zUn ad viseurs bijeengekomen ter bespreking van de gerezen moeilijkheden terzake van arbitrage bij aanbestedingen van de Rijkswaterstaat. Na belichting van deze moeilijkheden van alle zijden ging men uiteen in het vertrouwen dat op zeer korte termijn een voor alle betrokkenen bevredigende oplossing zal worden gevonden, aldus vernemen wy van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. KW-STIE „POCKETBOOKS" Inzake de kwestie der „pocketbooks" - men zie elders - vernemen wij het vol gende: Zoals bekend stelt de in het geding zijnde beschikking het bedrijfsmatig ver kopen van boeken afhankelijk van voor afgaand verlof der overheid. De advo caat-generaal haalde om. aan artikel 10 van bovenvermeld tractaat. welk ar- vrijheid van mening te koesteren en de tikel naar zijn mening het recht omvat vrijheid van inlichtingen of denkbeel den te ontvangen of door te geven zon der inmenging van overheidswege en on geacht grenzen. Ook beriep mr. Van Oosten zich op Thorbecke. die het van zelfsprekend achtte, dat de drukpers vrijheid de vrijheid van de uitgever, die het stuk aan het licht brengt en die van de verspreider en dus ook van elke han delaar. die het stuk verkoopt, omvat. De boekverkoop kan - volgens mr. Van Oos ten - niet worden onderworpen aan een vergunningstelsel. Gesprek over Cyprus Averoff, de Griekse minister van Bui tenlandse Zaken, heeft vandaag de Britse ambassadeur. Allen, ontboden en een uur met hem gesproken. Naar men meent te weten, heeft Averoff de be zorgdheid van zijn regering uitgespro ken over uitstel voor onbepaalde tyd van het uitroepen van de nieuwe republiek Cyprus. Hij zou ook de Britse ambassa deur gepolst hebben over de mogelijkheid om de besprekingen langs diplomatieke weg voort te zetten. De Turkse zaakgelastigde Turan Tu- luy heeft een onderhoud gehad met de directeur voor Cyprische zaken van het Griekss ministerie van Buitenlandse Zaken. Tweede Kamer diep teleurgesteld Over Amerika's houding (Van onze parlementaire redacteur) Een eivolle Tweede Kamer heeft vanmiddag met algemene stemmen, op voorstel van prof. Oud (VVD) een motie aangenomen, waarin diepe teleurstelling wordt uitge sproken over de weigering van Amerika, de KLM landingsrechten toe te staan in Los Angeles. De motie was mede ondertekend door de fractievoorzitters Romme (KV P), Burger (PvdA), Bruins Slot (AR) en Tilanus (CHU). Minister Luns noemde de motie een sterke steun voor de regering. Het is een zeldzame stap van de Kamer, aldus de minister, en ik ben overtuigd, dat de uitspraak van de Kamer in Amerika niet zal worden misver staan. Minister Luns maakte er nog eens op attent, dat de Amerikaanse regering vol ledig de protectionistische politiek steunt van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen, die de concurrentie van de KLM vrezen. Nederland had van zyn grootste bondgenoot stellig een andere houding verwacht. Het laatste woord over deze zaak is nog niet gesproken. Nederland heeft hoop,, dat de Amerikaanse regering haar houding nog zal willen herzien. Minister Luns heeft zich daartoe gisteren tot de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag gewend. In de motie spreekt de Kamer haar diepe teleurstelling uit over de houding van Amerika, die een miskenning is van de vrijheid van luchtverkeer en van de beginselen van gezonde concurrentie, voorts discrimineert ten nadele van het nationale Nederlandse belang en niet past in het kader van de Bondgenoot schappelijke betrekkingen, die tussen de V.S. en Nederland bestaan. Ten over vloede verzoekt de motie de regering hernieuwde stappen te ondernemen om een herziening van de Amerikaanse be slissing te verkrijgen. Het destijds opgemaakt en met grote belangstelling ontvangen sociaal economisch rapport met betrekking tot de ontwikkeling van Warmond, zag onder meer als uiterste noodzaak van deze ontwik keling, de ontsluiting van de Zwanenburgerpolder. Aangezien dit rap port was samengesteld door de deskundigen op elk gebied bij uitstek en er dus op gerekend kon worden, dat de in het rapport neergelegde plannen ook de volle goedkeuring zouden wegdragen van de desbe treffende autoriteiten heeft de raad het plan met grote activiteit ter hand genomen en aan het Instituut voor Stad en Landschap opdracht gegeven terzake een uitbreidingsplan te ontwerpen. Na vele besprekin gen en beraadslagingen is dit instituut met een weldoordacht plan ge reed gekomen, dat ter beoordeling is toegezonden aan de Provinciale Planalogisch Dienst in Zuid-Holland, welke instelling op haar beurt dit plan in handen stelde van de Commissie van Advies voor de uit breidingsplannen. Genoemde commissie heeft thans aan de ontwerpers van het uitbrei dingsplan Zwanenburgerpoldcr en Simontjespolder geschreven, dat dit plan enige malen in de vergaderingen van de commissie aan de orde is gesteld, en bovendien aan de landschapscommissie en de agrarische commissie van de P.P.D. voorgelegd. Deze commissie ge hoord kan zij thans het volgende meedelen. landschappelijk oogpunt heeft de com missie daarom ernstige bedenkingen tegen het stichten van een woonbuurt in c'.e Zwanenburgerpolder. Belangrijker dan het landschappelijk verlies acht de commissie echter het verlies van de recreatiefunctie van Warmond by uit voering van het voorgestelde plan. Als noodzakelijk gevolg van een oeverver binding over de Leede ziet de commissie ook de verbreding van dé Grote Sloot. Daardoor zal naar haar mening niet alleen de recreatiefunctie van het ge- LE1DERDORP WEER SPREEKUUR De burgemeester houdt morgenavond van 68 uur weer spreekuur. WARMOND TAFELTENNISKAMPIOENSCHAP In het gemeentelijk gymnastieklokaal werden de tafeltenniskampioenschappen van Warmond gehouden. Het was een uitstekend georganiseerd toernooi, dat bijna de gehele dag in beslag nam. Warmonds kampioen 1960 werd R. Ritzen. Op de tweede plaats eindigde Th. v. Tongeren. Verdere uitslagen: Niet-leden: 1. B. Nyland; 2. L. Ritzen. Leden junioren: 1. J. Mesker; 2. W. v. Dam. Niet-leden Junioren: 1. W. Wijn- belt; 2. J. Pypers. Niet-leden adspiran- ten: 1. R. Terwiel; 2. Hoefakker. Warmonds kampioen 1960 by de dames: 1. S. Ritsen; 2. L. Bakker; 3. J. v. Ryn. Leden junioren: 1. B. v. Rijswijk, 2. W. Beugelsdyk. Het dubbelspel (heren) werd gewon nen door R. Ritzen en Th. v. Tongeren, 2. KI. Holst en G. v. Tongeren. Bl'RGEKLIJKE STAND Geboren: Johannes M., zn. van C. C. van Moorsel en C. C. M. Wlering. Bedreiging intiem watersportcentrum In de verschillende schetsen voor het structuurplan van de Leidse agglome ratie, die in de loop van de laatste jaren ter tafel kwamen, werd nabij Warmond steeds een vraagteken ge plaatst, omdat de ontwerpers noch het gemeentebestuur van Warmond een duidelijk beeld voor ogen stond over wijze waarop in de gemeente War mond een eventuele verdere dorpsuit breiding gesitueerd moest worden. Zulks behoeft niet te verwonderen wan neer men thans de voorgestelde be paald niet eenvoudige oplossing ziet. Warmond maakt terecht deel uit van de Leidse agglomeratie: naast zijn oorspronkelijke functie in de bollen streek en zijn recreatie-functie in het piassen-gebied kreeg Warmond met name in de laatste jaren een steeds duidelijker woonfunctie in de Leidse agglomeratie. Het woningbeleiddat door het gemeentebestuur in de laatste jaren werd gevoerd, is aan deze ont wikkeling van Warmond tot een woon wijkvan de Leidse agglomeratie zeker niet vreemd. Dientengevolge staat het gemeentebestuur thans voor de moei lijke vraag waar het nieuwe woonge bieden kan ontsluiten voor de eigen be volking en voor de eventuele bevredi ging van de ongetwijfeld doorgaande stroom van aanvragen om bouivterrein van buiten de gemeente Warmond wer kenden. Naar de mening der commis sie zijn de uitbreidingsmogelijkheden in Warmond evenwel zo beperkt, dat van een verdere forensenvestiging be slist afgezien zal moeten worden. Ver dere uitbreidingen gaan, volgens de commissie, namelijk ten koste van zeer essentiële waarden van Warmond, die uniek zijn en die derhalve behouden dienen te blijven. Ernstige bedenkingen De commissie denkt hierbij onder meer aan de recreatiefunctie van Warmond gelegen aan de toegangszyde van de Kagerplassen voor de bevolking uit de Haagse agglomeratie. Hoewel Warmond zelf niet direct aan de Kagerplassen ligt, zyn deze vanuit Warmond over de Leede toch bereikbaar en heeft men vanaf de oostrand van het dorp een bij zonder fraai en direct visueel contact met de polder van het plassengebied. Uit kern in de Zwanenburgerpolder dan door de beperkte contact mogelijkheden over de Leede een hoogst ongelukkige zelf standige nederzetting worden. De com missie meent dan ook dat én tegen de onbeschut in de Zwanenburgerpoider ge projecteerde woonkern én tegen de ont worpen verbreding van de Grote Sloot met daarlangs de nodige recreatieve voorzieningen ernstige bedenkingen be staan, die een vernietiging van bijzon dere waarden van Warmond-dorp be tekenen. Voorts meent de commissie dat ook de projectie van bungalows in de uiterste noordoostboek van de Simon tjespolder achterwege dient te blijven, omdat ook deze een ernstige bedreiging van het fraaie polderlandschap betekent, waarvan het dorp Warmond geen profijt zal kunnen trekken. Samenvatting Zou de hier geprojecteerde jachthaven worden toegelaten dan zal die een ern stige concurrent betekenen van de jacht havens in het dorp. Resumerende vat de commissie haar bedenkingen als volgt samen a: het toelaten van forenzen maakt Warmond tot een woonwijk van de Leid se agglomeratie, welke functie wyziging ten koste zal gaan van de bestaande en naar de mening van de commissie te be houden agrarische en recreatieve func ties. Zou men de woonwijk functie in de Leidse agglomeratie ambieren, dan dient daartegenover te worden aangevoerd dat die zonder enige bezwaar elders in de agglomeratie gesitueerd kan worden, waar daarvoor ruimte aanwezig is op een plaats die qua ontsluitingsmogelijkheid en bereikbaarheid minder grote proble men opwerpt. Voor de autochtone bevol king kan een bescheiden uitbreiding aan vaardbaar worden geacht. b: de geprojecteerde woonbuurt in de Zwanenburgerpolder ligt onbeschut en geisoleerd ten opzichte van het bestaan- de dorp; brengt een aantasting mede deelte Warmond, dat tan zuidwesten van Van het unieke polderlandschap dat MILITAIRE CHAUFFEUR NIET IN SLAAP Opleiding te kort? Tydens een patrouUletocht per auto op 28 augustus van het vorige jaar te I Hilversum was een 21-jarlge dlenst- I plichtige soldaat uit Emmen, die als chauffeur dient by het Regiment Van Heutsz, plotseling door slaap overval len en tegen een boom gereden. De naast hem zittende passagier werd ge- 1 wond. De Krijgsraad te Den Haag had overmacht aangenomen en de soldaat vrijgesproken. Heden diende de zaak voor het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag. om dat de auditeur-militair in hoger be roep was gegaan. Hierbij bleek, dat de patrouilles 4'.- uur duurden en dat daar tussen rusttijden waren van 2 uur. ge durende welke de chauffeur 1% uur had geslapen Hij had volgens zijn zeg gen absoluut niet voelen aankomen, dat hU plotseling in slaap zou vallen. De advocaat-fiscaal, mr. J. Zaayer. vond dat de vrijspraak van de Krijgs raad onbekende perspectieven opent voor alle schildwachten, die tijdens hun wacht in slaap vallen. De eesrte plicht voor degenen, die wachtdienst hebben is toch te zorgen, dat zij wakker blij ven. Hij requireerde dan ook een straf voor de beklaagde van f. 75.boete of 25 dagen hechtenis. De verdediger, de compagniescom mandant van bckuaagde, deed een boekje open over de volgens hem to taal onvoldoende opleiding van chauf feurs by het Regiment Van Heutsz. Deze opleiding duurt slechts 4 weken tegen 8 by andere onderdelen. De raadsman had een lyst van 18 onge lukken, gebeurd by zyn onderdeel, waarvan er slechts één een beroeps chauffeur overkomen was. Kennelyk ontbreekt er iets, zo zei hij, aan de selectie by de ry-opleldlng. HU vond het vreemd, dat mensen, die nacht-in, nacht-uit dienst moeten doen .zon korte opleiding krijgen. Enige tijd geleden zijn „slechte" chauf feurs door een speciale commissie ge test en tot schrik van de officieren van het regiment ..goed" bevonden en weer in dienst gesteld. Deze soldaat, de raadsman gaf het toe, heeft de onaangename eigenschap plotseling in slaap te vallen. HU kan dus niet volledig aansprakelUk worden gesteld voor het ongeluk. Het Hoog Militair Gerechtshof zal op 23 februari uitspraak doen. Zwaar beproefd gezin Gistermiddag is het 41.--jarig jongetje Jopie Leegwater uit Spijkerboor in het water geraakt van de Knollendammer- vaart. Het ventje is verdronken. Drie Jaar geleden werd de vader van het jon getje toen deze in zijn stal een elektri sche leiding aanlegde door de stroom ge dood en vier jaar geleden kwam een dochtertje uit het gezin eveneens door verdrinking om het leven. De weduwe Leegwater blijft nu met een kind achter China laat Indiërs vrij De Chinese autoriteiten'hebben 14 van de 37 in Tibet vastgehouden Indiase burgers vrijgelaten, aldus heeft de In diase waarnemende minister van Bui tenlandse Zaken. mevr. Laksjmi Menon, vandaag in het parlement verklaard. India poogt de vrijlating van de ove rige Indiërs te verkrijgen maar de Chi nezen bestrijden de Indiase opvatting, dat het Indiase burgers zijn. De 14 vrij gelatenen zijn inmiddels in India aan gekomen. Premier Nehroe deelde mee. dat meer dan 2600 Tibetaanse vluchte lingen sinds november in India zijn aan gekomen. Tussen maart en november 1959 bedroeg het aantal naar India uit gewekenen meer dan 12.000. deze geprojecteerde brug gelegen is. ver loren gaan, maar ook die van het ge deelte, dat ten noordoosten van de brug blyft liggen en de betrekkelijke smalle Leede, die dan als een doodlopende arm van het zeilgebied geschouwd zal moeten worden. Daartegenover zal de verbrede Grote Sloot langs de noordzijde van de Leidse bebouwing op zulk een aantrek kelijke wijze voor de watersport komen liggen, goed bereikbaar van uit de woonkernen der recreatie zoekenden en met goed verband via de Zijl naar de eigenlijke zeilmeren, dat langs de oevers van de verbrede Grote Sloot stellig recreatievoorzieningen zullen komen, die het zwaartepunt van de recreatie naar de stellige overtuiging der commissie, uit Warmondsdorp naar dit nieuwe centrum zullen doen overgaan. De projectie van de recreatievoorzieningen langs de zuid zijde van de Grote Sloot zou dan ook de doodsteek aan de Warmondse recrea tievoorzieningen betekenen en zou de recreatieve functie van Warmond-dorp doen verloren gaan. De stichting van de woonkern in de Zwanenburgerpolder of waar dan ook, in een omvang als wordt overwogen is voorts, naar de mening der commissie, een ernstige bedreiging van het huidige karakter van Warmond als intiem watersportcentrum. Zou het aan tal woonforenzen namelijk sterk toene men, dan verwacht de commissie, dat dit tot gevolg zal hebben, dat de recreatiezoekenden deze kern gaan ont vluchten. Het verband van de nieuwe kern in de Zwanenburgerpolder met het oude dorp zal voorts gebrekkig blijven over één brug, die betrekkelijk slecht aansluit op het wegennet van de Leidse agglomeratie; de tendens zal dan ook ontstaan om in de nieuwe kern zelf de nodige voorzieningen onder te brengen, waardoor het voor Warmond-dorp ver wachte nuttig effect weer verloren zal gaan. Bovendien zal het verlangen dan ontstaan om de thans op ca. 500 wonin gen geprojecteerde kern nog belangrijk uit te breiden, hetgeen in noordelijke en oostelyke richting zonder veel moeilijk heden mogelijk zal zijn. Zelfstandige nederzetting Afgezien van de landschappeiyke en agrarische bedenkingen zal deze vergrote I voor bet bloeden Is. Warmonds aantrekkelijkheid in belang rijke mate uitmaakt. c: de vaste oeververbinding over de Leede betekent een verloren gaan van de watersport van Warmond-dorp én door dat deze aan een nauw doodlopend vaar water komt te liggen én doordat aan de verbrede Grote Sloot een zo aantrekke lijke situatie voor de watersportvoorzie ningen komt te liggen dat deze een zeer ernstige concurrent voor de in War mond-dorp gelegen jachthavens zal gaan betekenen; d: het stichten van een recreatie cen trum in de noordoosthoek van de Zwa nenburgerpolder en bebouwing van deze polder met verspreide boerderijen be tekent een aantasting van het ruime polderlandschap en alweer een aantas ting van de recreatieve functie van War mond- dorp. Alles bijeen meent de commissie met beslistheid in overweging te moeten ge ven te bevorderen dat een bescheiden uitbreiding voor de eigen bevolking el ders in aansluiting aan het bestaande dorp wordt geprojecteerd. Weinig kans van slagen Zo gezien maakt de verwezen!yking van de voorgenomen ontwikkeling van de Zwanenburgerpoider, weinig kans van slagen, als wy tenminste aannemen dat de Provinciale planaloglsche dienst zich zal laten leiden door het advies van de door haar ingestelde commissie van advies voor uitbreidingsplannen, tenzU Ged. St. or een eigen, in dit ge val cr een afwykcnde mening op na zullen houden, hetgeen echter zeer twU- felachtig ls. Mocht de zaak lopen zoals genoemde commissie zich voorstelt, dan is de rol van Warmond uitgespeeld en zal Warmond slechts getuige kunnen zyn van de groei, bloei en ontwikkeling van de aangrenzende gemeenten, die de. middelen hiervoor niet zU>> onthou den en zal men lUdeiyk moeten toe zien dat Warmond langzamerhand weg kwijnt In vergetelheid. waarbU het ar gument dat Warmond als centrum van de watersport ongerept behouden moet blUven, slechts een zeer klein doekje j Deense reder betaalt het lossen van de „Inge Toft" De Deense reder van het vrachtschip Inge Toft. dat sedert mei 1959 in Port Said wordt vastgehouden, heeft tenslotte besloten de kosten van het lossen voor z*n rekening te nemen. <Het schip mocht vertrekken met achterlating van de Is raëlische lading, maar over de betaling van de lossing was weer onenigheid met de Egypienaren gerezen). Deense premier ernstig ziek De Deense premier. H. Ch. Hansen, is ernstig ziek. Officieel is meeeedpeld. da? hij longontsteking heeft. De 53-jarige Hansen heeft in de herfat van 1958 een keeloperatie ondergaan en zcu aan kanker lijden. Van welingelichte zijde is gezegd, dat de toestand van Hansen, die sinds 29 december in een ziekenhuis wordt behandeld, „zeer ernstig" is. Han sen. een sociaal-democraat, ls vanaf januari 1955 premier. BEURSOYERZICHT Nieuwe Staatslening geklasseerd Amsterdam. 3 februari Er bestond vanmiddag zeer grote be langstelling voor de eerste officiële koers van de nieuwe 4%0c Staatslening 1960, waarvoor gisteren tegen 98% verd in geschreven Voor deze lening, groot f 300 miljoen, werd voor ruim twee mil jard gulden ingeschreven. Hierdoor be draagt de toewijzing op de inscnrijvln- gen slechts 14Doorelkaar had de beurs op een toewijzing van 20% gere kend. Nu deze tegenviel kwam praktisch iedereen tekort. Dit was van invloed op de handel, doordat de premiejagers niet over voldoende stukken beschikten om deze met winst te kunnen verkopen. Op de opening werd 98 1 4% geboden voor posten van nominaal f 100.000. Deze bie ding bleek aan de lage kant te zUn. want de eerste transactie word op 98 3 8% afgesloten. Hiermee had de le ning zich meteen geklasseerd. Even werd 981/4 gedaan, doch gedurende het ver dere beursverloop werd eerder 08 5/16 geboden. Voor de overige Staatsobliga ties was de stemming praktisch onver anderd. De tendentie voor de internationale waarden viel bU de opening heel erg mee. De flauwe stemming voor deze fondsen van gisteren werd vandaag niet verder voortgezet. Er kon eerder van een licht herstel gesproken worden. Dit werd veroorzaakt doordat Wall Street gisteren tegen het slot een prachtig herstel te zien had gegeven, nadat de markt al daar flauw was geweest. De arbitrage had vanmiddag voor buitenlandse reke ning belangstelling voor de Internatio nale waarden waarvan vooral voor die van Philips. Deze aandelen noteerden op 776'; circa 1% boven de slotkoersvan gisteren. Ook Unilevers op 756 een punt je hoger. Aku's daarentegen ruim 3 pun ten lager op 480 en Kon. Olies op f 157 onveranderd, vergeleken by de voor gaande slotprys. In het laatste beurs- halfuur kwam er hier en daar nog wat aanbod los waartegenover slechts vraag stond op lagere prijzen. Hierdoor brok kelden de koersen voor de internationale waarden iets af en kwamen deze be neden de vorige slotprUzen te liggen. Ook voor de scheepvaarten was de stemming aan de zwakke kant met koersverliezen van doorelkaar 1 tot 3 punten. De handel was in deze sector zeer rustig. Cultures gemakkelijker. In alle lokale afdelingen was de han del minimaal Hoogovens gedaan op 700 tegen 740 gisteren. WISSELKOERSEN Amsterdam. 9 februari. Londen 10.57—10.57%; New York 3.77*—3.77*; Montreal 3 95fJ—3.96*; Parys 76.82—76.87; Brussel 7 56%— 7.56%Frankfort 90.42—90 47; Stock holm 72.81%—'72 86%; ZUrich 86.98%— 87.03%; Milaan 60.74%—60.79% Kopen hagen 54.61%—54.66%; Oslo 52.74%— 52.79%; Wenen 14.50%—14.51%Lissa bon 13.17%—13.18%. Beurs van Amsterdam Dinsdag 9 februari actieve obligaties Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden j .co A1L 98% 9811GB ÏSed '59 4% 9811GB 5% !Q 4(4 96* 96*GB Sïd.»3*...93GB Grootbodc obi S* ™GL 3* 94'.B 94\ S3:12 f? 25* 22' '54 3% 8V* StS'V:g* Ned. TS n 3V. 8?^ |2 SottV»":.:: m SSf -:: «v* Indië '37 A 3 J 90 S3°wBk6% actieve aandelen Clt. Handl er! Ind.B. 41* 41* Nat. Handelsbank 187. 1M. ï3tHRSbb3 S* m* Amst. Rubber 16n,. 1591-, Senembah ^IGB 47s* Berkei's Patent 290L 284 Calvé Delft eert. {15 Deli M«.en (Ven 195* 184 50 Kon. Pap. v. Gelder 249* 245 Hoogovens eert. 7401- ™>GB Müller en Co. NB. 375 «0 Ned Kabelfabr435GB ,425GB Philips -xtTA 288'. Philips pre!Mi* 753 Unilever iïj! 2170L Wilton Feyenoord ..20 Btliton 2de 7301: Dordtse OUe gew. 736 Kon. Olie («20,->.. 1|9.- Idem 150 A 120—157- 167 Ho». Amer. 11]n 171 Java China Paket 162* 1)25() Kon Ned Stmv Ml) 191* {22,; Kon. Paket MU. J46* {Jg Stoomvaart MU Ned 167 150, Nlevelt Goudr eert 150* v Ommeren cert J»* I55 Kon. Rott. Lloyd 15? Ned. Scheepv. Unie 159 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen Adam '47 (3*) 3 92 idem '48 (3%) Z.-Holland '56 <4V») 8 Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 103% B 103% ld. N.W.B. '52 (4%) 96% 95* Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95 95 Premieleningen A'dam '53 3 83 97% A'dam '51 12% 90% 82% A'dam '56 I 2%81% 82% Adam '56 II 2% 96% 91% Eindhoven '54 2% 80 79% Enschede'54 2% 87 81% Den Haag '52 I 2% 86 87% Idem II 2% 86% 86 R'dam '52 12% 84% 85% Idem II 2% 96% 87% Idem '57 2% 96% 96% Utrecht '52 2% 85 84% Z.-Holl. 1957 2% 96tè 93% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Robeco 223.50 222 Amst. Bank 350 348% HB.U. eert235 234 Rott. Bank 305 305% Twentsche Bank 282 281 Industrie Ondernemingen Albert Heyn389 388B Borsumij 66% 65% K N. Ed.met A-AA 91% 91 Idem pref wd93% Electrolasmi)319 318 Kon. Ned. Grofsm. 170% 169 Holl. Constructie 262 Ing. bur. v. Bouwnyv. 259% 252 Interna tio 165 160 Int. Kunststof!. Ind. 64% Leidse WolspinnerU 610 Rott. Droogdok My. 590 Sikken's Lakfabr. 582 580L Ver. Touwfabrieken 304 Walvisvaart 120% 120% Wernink's Betonm. 162% 162 Van wyk en Heringa 114% 114 Zaalberg 125 124 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 6 6 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 26% 26% Intern Nickel 103% 104* Anaconda 60% 59% Bethlehem Steel 50% 50% Cities Service 46% Genera] Motors 49 49% Kennecott91% 90% Republic Steel 64% 64% Shell Oil 73% 71".. Union Pacific 18% 28% Un. States Steel 87% 87",

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9