GAS CARLOS EN DE DOOD SECRETARESSE aankomend ponssler MEISJE Voettocht Lausanne Den Haag RECHTZAKEN WOONARK Romantica MUZIEKSPECIAALZAAK Gé HOFENK BAKKER'S AUTOMOBIELBEDRIJF MACHINAAL HOUTBEWERKER NIEUWE AUTO! Nederlandsche Grofsmederij DINSDAG 9 FEBRUARI 1960 Ongewoon verjaardagsgeschenk Krasse 89-jarige Italiaan wil nog wat zien (Van onze Haagse correspondent) Men kan op velerlei manieren zyn verjaardag vieren! Maar de wüze waarop de thans 89-jarige in Lausanne woonachtige Italiaan Giovanni Jacomo Taruffl ieder jaar zün verjaardag viert, ls toch wel uniek! Hü geeft zichzelf telkens het ongewone verjaardagsgeschenk van een voettocht naar een ander land. Vanochtend troffen wij deze krasse Italiaan aan in Den Haag, achter een stevig Hollands ontbüt in hotel „Sche ven"', aan de Spuistraat. Op 1 januari jl., de dag waarop hij jarig was, is de heer Taruffi van Laussanne uit op stap ge gaan, slechts gewapend met een rugzak en een paraplu. Gisteravond te mid dernacht kwam hü in Den Haag aan. Veertig jaar lang is Giovanni fotograaf geweest. „Voor ik dood ga, wil ik wat van de wereld gezien hebben", zo vertelde hü ons. „Daarom besloot ik 25 jaar geleden om op de dag van mün verjaardag te gaan wandelen naar een ander land. Ik heb zo al heel wat gezien en vele mooie herinneringen heb ik thuis, in Lausan ne." Veel doet de heer Taruffi niet meer aan fotograferen, maar als hü van zyn tochten terug is in Lausanne, handelt hü in foto-artikelen. Het geld, dat hü daarmee verdient, spaart hü op om ieder jaar zün zo geliefde voettochten te kunnen maken. Op deze wüze trok hy al door geheel Zwitserland, wandelde hü van Lausanne uit naar Rome, bezocht hij het vorsten dom Lichtenstein en kwam hü ook in Parüs. .Mijn Chamberlain" Steeds vertrekt hü op de ochtend van zün verjaardag, de eerste januari en steeds heeft hü zün rugzak en paraplu „mün Chamberlain", zo zegt hü bü zich. In Rome bezocht hü de Paus. „D&t was me een ontvangst", aldus deze kras se Italiaan. „De gehele erewacht van het Vaticaan stond voor mij aangetre den en presenteerde het geweer, alsof ik een ambassadeur was". Gedurende zy'n tochten logeert deze globetrotter on derweg in kleine hotels of hij wordt in een plaatsje door gastvrüe lieden uitge nodigd. In ieder plaatsje laat de heer Taruffi zün wandelboekje door de po litie of een gemeentelijke instantie af stempelen, zodat hü bij terugkomst in Lausanne aan vrienden en kennissen het bewüs kan leveren, dat hü weer in een ander land geweest is. Vol trots laat hü een grote medaille zien, die hü eigenhandig van Prins Rai nier kreeg, toen hü Monaco „aandeed". In Lausanne zeiden ze tegen me dat ik dit jaar niet naar het noorden moest gaan, het zou er koud zün, maar ik ben op 1 januari jl. toch maar op weg gegaan naar Holland". Nooit blaren! Twee dagen later was hü in Bazel en in rustig tempo wandelend, trok Gio vanni over Straatsburg en Metz door Luxemburg en België. Naar Eysden aan de Nederlandse grens. Daar kwam hü eergisteren aan. „Onderweg naar Hol land heb ik eerst veel regen gehad, toen sneeuw en vervolgens vorst. Maar ik had V erkoop pocketbooks Conclusie tot verwerping van beroep De advocaat-generaal bü de Hoge Raad, mr. Van Oosten, heeft vandaag geconcludeerd tot verwerping van de cassatie-beroepen der procureurs-gene raal bü de gerechtshoven te Arnhem en in Den Haag, tegen arresten dier ho ven, waarbü de boekverkopersbeschik king van 1958 onwettig is verklaard. Mr. Van Oosten kwam tot deze con clusie na een uitvoerige analyse van de ten deze geldende jurisprudentie. Op grond hiervan achtte hü deze be schikking in strüd met artikel 7 der Grondwet en met art. 10 van het Ver drag van Rome betreffende bescher ming van de rechten van dc mens en de fundamentele vrüheden. Het arrest van de Hoge Raad werd bepaald op 8 maart. KERNENERGIE-ORDER VOOR STORK (HENGELO) De Kon. Machinefabriek Gebr. Stork en Co N.V. te Hengelo, heeft van de International General Electric Co. als hoofdaannemer opdracht ontvangen tot levering van twee stoomgenerato ren bestemd voor de kernenergiecen trale. die in Italië ten noorden van Na pels zal worden gebouwd. Bekend on der de naam „Senn-project" zal dit de eerste kernenergiecentrale zün, die in Euratom-verband gebouwd wordt. Zij zal voor het einde van 1960 opge leverd moeten worden. Het is de eerste maal, dat een onder deel voor een kernenergiecentrale in ons land besteld wordt. Men acht het niet uitgesloten, dat in de toekomst nog meer opdrachten voor Senn-project-onderdelen in Nederland geplaatst worden. Twee meisjes (13 en 6 jaar) trokken wijde wereld in Een 13-jarig meisje uit Rotterdam- Zuid werd dezer dagen bevangen door de zucht naar avontuur. Zü haalde een 6-parig buurmeisje van school, waar na op initiatief van de oudste werd be sloten de wüde wereld in te trekken. Het meisje vertelde aan een kennis, dat zü geen contant geld had om fruit voor haar moeder in het ziekenhuis te ko pen. Als onderpand voor f. 5.die zü wilde lenen, had zü het spaarbank boekje van een broertje bü zich. Door haar mpoi gepraat kreeg zü het geld los. Toen de beide meisjes 's avonds niet thuis kwamen, wendden de zeer verontruste ouders zich tot de politie. Omdat het 13-jarige meisje wel eens had gezegd: ,,Als ik wegloop, verstop ik me in een kelder", werd in de om geving van de ouderlüke woning met een speurhond een uitgebreid onder zoek ingesteld, zonder resultaat echter. Dit was begrpelük als men weet dat de kinderen de trein naar Den Haag hadden genomen. Toen het donker werd waren zü In een in de buurt van de Haagse Bosjes geparkeerde bus ge kropen. Daar trof een politieagent, die op zijn ronde was, de meisjes aan. Er werd bericht gezonden naar Rot terdam en het tweetal ging op trans port naar de kinderpolitie in de Maas stad. waar de ouders hun dochtertjes hebben afgehaald. mün paraplu bü mü. Als het te erg werd, dan wachtte ik op een luw plekje op een droge periode en dan ging ik weer verder", aldus de Italiaan. Hij volgt steeds de grote internationale routes. Nooit maakt hü gebruik van een lift, want, zo vindt hü, Je loopt dan kans een ongeluk te krijgen". Met de voeten gestoken in fikse berg- laarzen heeft hü geen last en nooit bla ren. Aan de grens bij Eysden heeft de heeft Taruffi nogal wat oponthoud ge had, want hij had vergeten, zich voor de aanvang van zün tocht bü het Neder landse consulaat te melden voor een vi sum. Het is echter na lang wachten toch voor elkaar gekomen, maar hü nam toch maar de trein naar Den Haag om de verloren tüd wat in te halen. Een paar dagen zal hü In Den Haag blüven. Eerst gaat hü zich melden bü de Italiaanse ambassade. Dan staat er nog een bezoek aan kennissen op het programma. Per trein wil Giovanni te rugkeren naar Lausanne. Wat er op 1 januari '61 zal gebeuren weet hü nog niet. Maar in ieder geval wordt het weer een wandeling naar een of ander land. Onverbeterlijk Een 17-jarlge bürüder uit Rotterdam heeft zich wel heel erg misdragen. Het vertrouwen, dat zün werkgever alsnog In hem had gesteld, heeft hü volkomen beschaamd. Het vorige jaar had hü van zün patroon een bedrag van f. 900.- verduisterd. HU werd voor de officier van Justitie geleld en door de kinder rechter veroordeeld tot een voorwaar- delüke tuchtschoolstraf van vier maan den met twee jaar proeftüd. Op 6 ja nuari j.l. werd hü in vrüheid gesteld. Zün patroon, begaan met zün lot, nam hem, omdat hü het toch wel een ge schikte jongen vond, weer in dienst. Kort daarna bleek, dat de knaap zich opnieuw aan verduistering had schul dig gemaakt. In totaal betrof het deze tweede keer een bedrag van f. 660. HU had het geld opgemaakt aan café bezoek, taxiritten, enz. Een 21-jarige classificeerder en een 17-jarige fa brieksarbeider hadden hem .trouw" geholpen bU het opmaken. Deze twee jongelieden zUn als verdacht van he ling voor de officier van Justitie geleid, met wie de bUrUder de kennismaking heeft vernieuwd. Vijf soldaten vrijgesproken Het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag heeft vanmorgen vyf dienstplich tige soldaten vrügesproken. Hun was tenlastegelegd dat zij tüdens de Ieger- oefening „kleine oorlog" van 21 tot 26 augustus van het vorige jaar het contact met hun onderdeel hadden verloren en dat zU niet voldoende moeite hadden gedaan om weer bU hun compagnie te rug te komen. GEEN FOUTEN BIJ HERKEURDE LEGERHELMEN (Van onze Haagse redactie) In opdrecht van de directeur Mate rieel Landmacht zün kortelings 135.000 legerhelmen opniuew gekeurd. De hel men behoorden tot een partü die in 1958 was besteld. Aanleiding tot de herkeuring was het feit. dat de direc teur Materieel Landmacht ter ore was gekomen, dat er zich onder de partü helmen wederom talloze zouden bevin den, die niet aan de gestelde eisen vol deden. Het onderzoek heeft enkele we ken in beslag genomen. Een woordvoerder van de Landmacht deelde mee, dat geen der helmen ten gevolge van fouten behoefde te wor den afgekeurd. Tüdens het onderzoek kwam wel aan het licht, dat enkele keurmeesters zich hadden schuldig gemaakt aan malver saties met declaraties. De betrokkenen zijn intussen uit overheidsdienst ont slagen. De 135.000 herkeurde helmen droegen alle het goedkeuringsstempel van de hoofdkeurmeester. Ondanks het feit, dat van de partü een deel reeds aan de troep was uitgereikt, gaf de direc teur Materieel Landmacht de opdracht tot herkeuring. Deze nakeuring op grote schaal stond onder controle van een hoofdingenieur. De advocaat-fiscaal had tegen twee van hen drie weken en tegen de andere drie soldaten twee weken militaire de tentie gevorderd. De Krügsraad had de soldaten vrijgesproken, maar de audi teur militair was van deze vonnissen in beroep gekomen. Ons kort verhaal door Denis Plimmer Kort na de oorlog werd ik als cor respondent uitgezonden naar Parüs. Eén van de meest beschreven onder werpen toentertijd vormde het doen en laten van enkele topfiguren uit de Nazi-wereld, die het geallieerde sleep net in Duitsland hadden weten te ontwijken. Enkele hunner waren na tuurlijk in Rusland. Anderen hadden een uitwijkplaats gezocht in Spanje en stonden onder bescherming van Fran co. Er werd beweerd, dat er een ge heime vluchtweg van Duitsland uit en door Oostenrük en Italië heen bestond, die verder over zee naar Barcelona en Valencia leidde. Deze geschiedenis kreeg ik uit te zoeken, toen mün chef van de redactie buitenland mij van New York uit telegrafeerde, dat ik naar Spanje moest gaan om hierover zo veel mogelük te weten te komen. Het was een nogal netelige opdracht. Spanje's betrekkingen met de overige westelijke landen zaten op dat moment in de politieke ijskast. Gebannen uit de Verenigde Naties was Spanje een soort hermieten-staat geworden achter de barrière van de Pyreneën, afgezon derd en knorrig gestemd. Op verzoek van de Verenigde Naties, hadden de meeste westelijke landen zelfs hun ambassadeurs teruggeroepen. Onder deze omstandigheden kon ik moeilük spoorslags naar Madrid ver trekken om daar hoopvol op de deur van Spanje's minister van Buitenland se Zaken to kloppen. Inlichtingen zou den daarom onofficieel verkregen moe ten worden van de anti-Franco onder grondse, een vreemde mengeling van communisten, socialisten, monarchis ten en Baskische seperatisten. Onder de laatste had ik enkele vrienden, van wie wel de meest trouwe een moedige en büzonder knap uit ziende jongeman was, die Jose Antonio de Aguirre werd genoemd, de laatste (maar ook tevens de enige) president van de slechts korte tyd in leven ge houden autonome Baskische Republiek. Aguirre vertoefde in die dagen in Parüs, waar hij aan het werk was met andere vluchtelingen. In het gebouw, dat eens de legatie had geherbergd van zün kleine landje, vertelde ik hem over mün problemen. Hij riep een adjudant binnen, die Borén genoemd werd, een krachtig gebouwd mannetje, dat er ernstig uitzag en nadenkende ogen had. Ja, zei Borén, Ik zou U wel in contact kunnen brengen met onze ondergrondse. U moet echter voorzich tig zijn. Franco heeft overal zün spion nen. Ik moet iets bedenken om U en onze verzetsleiders te behoeden voor een tragedie. Hij beet op zijn onderlip. Heeft U soms een visitekaartje bü U? Ik gaf hem één van mün kaartjes. Links onder krabbelde hü een bükans onontcijferbare hiëroglief. Als U naar Spanje gaat, neemt U niemand in vertrouwen, wat hü ook mag zeggen, vóórdat hü U dit kaartje laat zien. Ik knikte. Borén ging verder: Waar gaat U eerst heen? Bilbao. Naar welk hotel? The Carlton. Eén van onze mensen zal daar contact met U opnemen. Vaya con Dios! Het regende püpestelen op de avond, dat ik in het Carlton arriveerde. Bilbao zat vol politie. Op het station waren de rechercheurs in burger even opval lend geweest als op de film. Er be stond overigens een goede reden voor deze politie-overmacht. De Basken behoorden tot Franco's lastigste vüanden. Slechts enkele dagen voor mün aankomst, had een groep het plaatselijke radiostation overvallen en boodschappen uitgezonden, die bü zonder tartend waren, totdat troepen eenheden waren binnengedrongen, twee van de mannen hadden gedood en de anderen op de vlucht hadden gejaagd. Toen ik aan de ontbüttafel zat, kwam de maitre d"hotel naar mü toe. Hü boog. Er is iemand, die U graag zou willen spreken. Naast de ingang zag ik hem staan, een broodmagere man in een afgedra gen blauwe regenjas. Op bijkans non chalante wijze overhandigde hü mü mün visitekaartje. Fluisterend zei ik: Bent U niet bang om hier in dit drukke hotel en in vol daglicht contact met mü op te nemen? Overal zün spionnen. Hü glimlachte gespannen. Ja, dat klopt. Maar wü Basken zün niet bang. Volgt U mü maar om mün vrienden te ontmoeten. Ik kan mü nog steeds de op een nachtmerrie gelükende wandeling over de drukke Gran Via herinneren. Mün begeleider vertelde mü, dat hü deel had uitgemaakt van de groep, die het radiostation had overvallen. Op dat moment zat de politie hem op de hie len. Nu ik nog eens terugdenk aan die spookachtige reportagereis, kan ik wel licht het beste een alinea aanhalen uit één van mün artikelen, die ik en kele weken nadien, toen ik Gibraltar had bereikt, naar New York heb ge telegrafeerd. „Ik heb openlük met Spanjaarden gesproken, die de doodstraf tartten en overal door de politie werden gezocht. We spraken in café's, restaurants, hotels en op straat, terwül de politie officieren nog geen zes voet van ons verwijderd stonden. Op zulke momen ten voelde ik overal om mij heen ge vaar, maar de mensen van die onder grondse beweging, gehard door hun leven als achtervolgd dier, gedroegen zich steeds normaal en waren niet in het minst beangstigd. Gevaar is een oude vriend voor deze mannen en vrouwen van dit ongelukkige, vergeten leger". Toen ik verder naar het zuiden trok, richting Madrid, bleek mün visite kaartje mij steeds vooruit te zün ge sneld. Niet alle verzetsmensen, die ik ontmoette, waren even openhartig als de man in Bilbao. Sommigen gaven mü mijn kaartje in de schaduw van een steeg of in een achteraf gelegen wünzaakje. In Burgos bleek mün contact het kamermeisje te zün. In Saragossa ver scheen mijn visitekaartje op het café tafeltje, waaraan ik even tevoren was gaan zitten. Ik vroeg: Hoe heeft U het gekre gen? Ey hoe geeft U het weer door? De man waar ik mee sprak, leek een beschaafde, hartelüke en goed geklede zakenman. Dat is ons geheim, senor. Daar hebben wij zo onze methoden voor. Ik kan U echter verzekeren, dat wü de PTT daar niet voor gebruiken. Ik leerde veel over de methoden van de Spaanse ondergrondse, maar weinig over ontsnapte Nazi's. Iedere keer, dat ik daarnaar vroeg, luidde het antwoord hetzelfde: Carlos weet er alles van. Wacht totdat je Carlos ziet. Carlos werkte in Madrid en tüdens mün reis daarheen nam zün ondefi nieerbare beeltenis, waarin de gelaats trekken ontbraken, in mün gedachten een steeds voornamer plaats in. Mün rendezvous met hem zou des avonds om elf uur plaats vinden in een wijnhuis nabü de Puerta del Sol, het Piccadilly van Madrid. Ik moest bepaalde woorden gebruiken en een dry „fino", sherry, bestellen. Alleen dat ,en verder wachten totdat Carlos zich bekend zou maken. Ik gebruikte een miniatuur-platte grond om de weg te vinden en paste er wel voor op iemand de weg te vra gen. Ik was er toen vrij zeker van, dat ik in de gaten gehouden werd, en ik was er helemaal niet zo zeker van, of mün contacten met de ondergrondse beweging nog wel verborgen waren ge bleven voor de geheime politie. Het laatste wat ik wilde, was de geheime politie op het spoor van Carlos zetten. Mijn bestemming was de bodega Calderón in de Calle de la Espada. Ik ging zitten, knikte een ,3uenas noches" tegen de barkeeper en vroeg, zoals ik geïnstrueerd was, naar mün fino. Graag een büzonder droge fino, zei ik duidelük, zoals mü verteld was te doen. Ik kan ze in deze streken maar niet droog genoeg vinden. De barkeeper, een fors gebouwde man met treurige ogen en een zware, ongeschoren kin, knikte afwezig, ter wijl hü mün glas vulde. De bar was een ruw houten geheel, met daarachter drie of vier grote vaten, rustende op schragen. Daarboven hing een opzich tige reclameplaat voor stierengevech ten. De bezoekers van de bodega leken op arbeiders, magere, zwügende, harde mannen. Ik vroeg mü af wie van hen Carlos zou zün. Niets gebeurde echter. Van tijd tot tüd bestelde ik weer een sherry en steeds met dezelfde woorden, waarin mün verlangen naar buitengewone droogheid opgesloten lag. De zinnen begonnen dwaas te klinken in de zware stilte, die in de ruimte hing. Tenslotte was het ver na midder nacht geworden. Onbewogen begon de barkeeper glazen te wassen en de bar aan te vegen. Ik riskeerde een paar woorden. Ik had gehoopt, zei ik hier een vriend te ontmoeten. Carlos is z'n naam. De barkeeper ging rustig verder met glazenwassen. Toen, zonder ook maar even met z'n werk te stoppen, begon hij met een grommend stemgeluid te spreken. Senor, ik geloof niet, dat Carlos hier nog eens zal komen. Als U een vriend van hem bent, dan moet U Madrid verlaten. Hoe vlugger, hoe beter. Hü blééf rusteloos glazen afdrogen, maar hü richtte zün treurige ogen op mij. Anders zou het wel eens de dood kunnen betekenen. Ik verliet de bodega met een ellendig gevoel. Wat was gebeurd, was maar al te duidelyk. Ik had onbewust de poli tie op het spoor van Carlos gezet. De rest liet zich gemakkelijk indenken: een onverwachte arrestatie, het ge heime vuurpeleton. De volgende morgen verliet ik Madrid per vliegtuig. In Gibraltar schreef ik wat ik wist en wat ik nog durfde zeggen. Alhoewel de whisky goedkoop was, was zü niet goedkoop genoeg om het gezicht van de man uit mijn gedachten te bannen, de man, die ik nimmer had ontmoet, en die. ergens in Spanje, waarschijnlijk be graven lag door toedoen van mij. Niet lang na deze episode werd ik teruggeroepen naar de Verenigde Sta ten. Jaren gingen voorbij en toen kwam op zekere ochtend de portier van het flatgebouw waar ik woonde, met een enveloppe bü me. De kerel, die dit gebracht heeft, wacht beneden, zei hü. In de enveloppe vond ik mün visite kaartje, vuil, gekreukeld en vol wün- vlekken. Ik herkende echter het ge heime teken links onder. Herinnerin gen overvielen me, herinneringen aan al de geurtjes, geluiden en sombere magie van het gekwelde Spanje. Stuur hem maar naar boven, zei ik. Ik stond ln de deuropening, toen de lift verscheen. Een fors gebouwde man stapte uit. Het was de barkeeper uit de bodega Calderón. Nauwelüks was hü binnen, of ik overviel hem met vragen. Hoe heeft U mün kaartje gekre gen? Heeft Carlos U dat gegeven? Leeft hü nog? De melancholieke Iberische ogen knipperden geen enkel moment. Die avond, senor, hield de politie MARKTBERICHTEN LEIDEN, 9 februari Leldse Coöp. Groente- en Fruitveiling: per 100 kg.: An dijvie 7980, kroten 1925, boerenkool 2240, rode kool 3440, groene kool 28, prei 4185, spruiten A 5782. idem B 4784, waspeen 2122. witlof 2337. Per 100 stuks: knolselderij 4956. Per 100 bos: peterselie 2728, uien 58. LEIDEN. 9 februari Vette varkens- markt: Aanvoer 211 stuks. Notering per kilogram levend gewicht: zware varkens f 1.401.42. lichte varkens f 1.441.47, slagersvarkens f 1.481.52, zeugen fl.33 I.35. Handel redelijk. AALSMEER. 8 februari C.V. Centrale Velling GA.: Seringen: Stepman 69—120, Legray 4875, Blauw 39135, per tak. Forsythia 2053, Sneeuwballen 2063. Prunus Triloba 2053. Prunus Serrulata 60130 per tak. Euphorbia 65110 Calla 70120, Amaryllis 3050, Gerbera 30 57 per bos. Freesla 100—170, Cyclamen 70115, Iris 225300 per bos. Anjers: rood 2034, roze 2034, wit 20—32, Or chid Beauty 3042 per stuk. Rozen: Bet ter Times 6580. Rosalandia 55-72, Edlth Helen 5580, Parel van Aalsmeer GO90. Geh. Duisberg 75100, PechtolJ 4567. Verschuren 3055. Towny Gold 70110. Mad. Ofman 6090. Stokman 45—70 per stuk. BODEGRAVEN, 9 februari Kaas markt: Aanvoer 18 partijen. Notering: f2—2.18. Handel kalm. KATWIJK AAN DEN RIJN, 8 februari Groenteveiling: waspeen A 1 (per kist) 9.1012.80, idem A 2 4.509.20, idem B 1 II.40—12.90, idem B2 1.80—4.10, idem C l 8—8.30, spruiten Al 50, idem A 246-54, Idem B2 25; groene kool I, 40—41. idem II 2239, boerenkool I 3043, idem II 2336. rode kool I 2534, idem II 18— 32, breekpeen C (per kist) 3.504 80, knol selderij (per 10 Ost.) 11—54, uien (per kist) 3.40—5.40, prei A 1 75, idem B 1 47. witlof I 36—37, idem II 28. Aanvoer: was peen 102.000 kg., waarvan 67.000 kg. voor export werd verkocht. ROELOFARENDSVEEN. 8 februari Bloemenveiling: BI. Druifjes 1531. Iris sen 2.803.00. Fresia's 72—91, Narcissen: Fortuna 62, Early Glorie 6092. L'Inno- cence 57—61. Whrestler 5669, Kin" Al fred 7394, Semper Avantl 5055. Mag- nlflcense 57—62. Tulpen: Prins Carnaval 1.15—1.21. Nansen 72—84. v. d. Eerden G7 —92 Piquante 89—1.06. Rose Copland 73 —94, Weber 65—77, White Sail 85—1.01. Krelage 5369, Golden Harvest 96—1.12, Delice 85—87. Lustige Wittwe 90—1.09 Preludium 70—81. Edison 81—89, Will Copland 6982, Zenober 5673. Br. Star 50—62, Paul Richter 90—96, Queen of the Nlgth 1.10—120. Hildegarde 70—76, Early Queen 6882. Apeldoorn 1.50l.Go, WJn- tergold 6695. dubb. tulpen 831.02 per bos. Am. Anjers 18—27 per stuk. ROTTERDAM. 9 februari Veemarkt: Aanvoer in totaal 3322; weektotaal 6317: vette koelen 300. gebrulksvee 816. vette kalveren 503. graskalveren 104, nuchtere kalveren 1182, varkens 12. biggen 42. paar den 88. veulens 15. schapen of lammeren 204. bokken en geiten 7. Notering: vette koeien le kw. 295—325. 2e kw. 280—295. 3e kw. 255280; vette kalveren 295—320, 260—295, 230—260 per kg. Graskalveren 440. 380. 280, nuchtere kalveren öo, 58, 4j: Exportvarkens 85, 70. 60; biggen 50. 44. 40 per stuk. Slachtpaarden 2.40. 180, 1 <0 per kg. Schapen 100, 80. 60; lamineren 110, 85. 65; kalfkoelen 1280, 1090, 800; melk koeien 1280. 1090. 900; vare koeien 850. 750, 650; vaarzen 910, 760, 600; pinken 560. 500. 400 per stuk. RIJNSBURG. 8 februari Groentevei ling: Rode kool 22—34. gele kool 20—22. groene kool 2040. boerenkool 15—36, uien 1520. waspeen A 3055. idem B 4055 per kilo. Knolselderij 2045 per st. TER AAR. 8 februari Groenteveiling: Witlof I 3041, idem II 19—30, idem stek 220; spruiten 4346, idem B 31— 35. idem afw. 17—23, boerenkool 9—13, prei 53—74, idem B 25, alles per kg. Knol selderij 40, idem B 26 per stuk. Boeren kool 80—1.10 per kist. idem 0.29 per zakje. BOSKOOP. 8 februari „De Eoskoon- sche Veiling": Forsythia I 3735. idem II 29—24, idem III 21—17, idem IV 15—12, idem per bos 100—85—60; Magnolia Sou- langeana 4042 per knop, idem kort 17 18; Japanse kers Rosea I 10090. idem II 6050. idem per bos 280170 —35; Wil genkatjes 47—38 per bos. Mahcnleblad 1058042; Prunus triloba I 25—22, id. II 18—11, Idem per bos 8545; Primula ln pot per stuk 1614. In de Calle de la Espada een oogje In 't zeil. Carlos durfde zich niet aan U bekend te maken. Herinnert U zich nog wat ik tegen U zei? De dood, zei ik. En het zou die avond de dood zün geweest! En waar is Carlos nu? De barkeeper keek me ernstig aan. Als de senor zijn artikelenserie nu wil afmaken, zei hij, dan stel ik graag myn diensten ter beschikking. Ik ben Carlos! Tsarentlochter Olga nog in leven? Er heeft zich een nieuwe complicatie voorgedaan in de zaak Anastasia-Anna Anderson. Niet An astasia, maar een an dere dochter van Tsaar Nicolaas zou in 1918 aan de executie door de bolsjewis ten zijn ontsnapt: de oudste prinses, grootvorstin Olga. Dit althans beweerde een vrouw, Marga Boodts, die thans in een villa te Menaggio aan het Como- meer woont, in een vraaggesprek met het Milaanse weekblad Le Ore. Zij zou haar werkelyke identiteit geheim ge houden hebben als de laatste ontwikke lingen in het proces-Aanastasia voor de Hamburgse rechtbank niet een gunstige wending voor Anna Anderson leken te gaan nemen door de anthropologische argumenten van een Duitse hoogleraar. „Ik moet voorkomen, dat iemand, die zich voor mijn zuster uitgeeft onze naam omteert. Zelf heb ik Anastasias lijk in de kelder zien liggen. Volgens het blad be schikt Marga Boodts over verscheidene documenten, die haar beweringen staven en zün op haar hoofd nog littekens te zien, die Olga bü haar geboorte door chirurgisch ingrijpen opliep. Vlak voor de moord op het tsarenge- zin had Olga onder haar moordenaars een jonge man herkend, Dimitri, en hem aangesproken. Deze had haar in de al gemene verwarring een klap met zijn pistool gegeven, haar zo met bewuste loosheid sparend voor de kogels, die haar familieleden weldra stervend over haar heen deden tuimelen. Twee dagen later was Dimitri teruggekeerd en had Olga in een zak hooi ontvoerd. Voor haar in de plaats had hy het lyk van een ande re vrouw gelegd. In Wladiwostok ontving Olga een do- cuent waarin haar ware identiteit werd vastgelegd, waarna zü onder de hoede van Keizer Wilhelm van Duitsland werd gesteld, die haar weer toevertrouwde aan barones Elisabeth von Esebeck Schavenbach. Ook van haar ontving Olga een persoonsverklaring. De naam Boodts 'had zü overgenomen van een overleden vrouw wier paspoort zü kreeg. VOORSCHOTEN Honderdste voorstelling Arena voor 't Nut Nadat zaterdagmiddag „Het Nut" ln het Cultureel Centrum in Voorschoten de toneelgroep „Arena" een kindervoor stelling had laten geven ,die bijzonder geslaagd was, was het Cultureel Cen trum zaterdagavond stampvol, toen deze zelfde toneelgroep het blyspel van Mo lière „Les Fourberies de Scapin" op voerde. De voorzitter van het Nut, dr. J. F. Sirks, herinnerde erin zyn welkomst woord aan, dat de opvoering van deze avond van „De Schelmenstreken van Scapin" de 100ste van dit beroepsgezel schap was. Voorts wees dr. Sirks op de volgende nutsavond waar door medewerking van het gemeentebestuur het Westneder lands Symfonie-orkest onder leiding van Sam Swaab en met medewerking van de violist Theo Olof komt concerteren. „Arena" bracht de „Schelmenstreken" op vlotte wijze, met tal van aardige vondsten en vrolijke situaties. Uit de talloze malen, dat daverend gelachen werd, bleek duidelük, dat deze oude Franse klucht en vooral de manier waarop zü werd gebracht, buitengewoon in de smaak viel. Het gezelschap oogst te aan het slot dan ook een langdurig en ovationeel applaus, niet in het minst Peter van der Linden, die voortreffelük de rol van „Scapin" vertolkte. Deze avond toonde echter duidelijk aan, dat het een verstandig besluit van de gemeenteraad is geweest om over te gaan tot uitbreiding en verbetering van de toneelruimte en -verlichting. Zaterdagavond bleek het wegens plaatsgebrek niet mogelijk het doek te laten zakken. Het toneel moest een voudig in het donker gezet worden. Ook beschikten de spelers over te weinig ruimte om dit dynamische stuk ten volle tot zün recht te doen komen. Dat toch het publiek dankbaar en opgewekt huiswaarts keerde, pleit voor het spel en de vindingrükheid van „Arena". Aangeboden: FORD F 5, 3 ton, op gesloten carrosserie; CHEVROLET '53, 4% ton. CHEVROLET 4400, 3 ton 1956 CHEVROLET 6500, 5 ton. C. A. Hoogstraten Te Brittenstraat 13, Katwyk aan Zee. GEVRAAGD beslist eersteklasse in luxe bungelow-stül, royaal, groot genoeg voor gezin van 6 personen. Ook nieuwbouwplan op betonnen onderschip komt in aanmerking. Wü beschikken over eigen ligplaats. Brieven met foto, schets en/of plaats waar te bezichti gen, onder nummer 37413 aan het bureau van dit blad. GEVRAAGD in gezin met kinderen flink v. d. huishouding. In- of extern. Gelegenheid om Eng. te leren. Mevr. LEVISSON, v. Voorschotenlaan 17, Den Haag - Tel. 776769 HIJ IS ER De topsong van het Italiaanse songfestival keerzüde LIBERO (f3.60), gezongen door onze populaire zanger WILLY ALBERTI. HAARLEMMERSTRAAT 66 t.o. 't Fruitpaleis FORNUIZEN, vanaf 199. KOMFOREN, 2 vlams, vanaf 35. OVENS vanaf 13.60 4-vlams GASFORNUIS, gesloten model met af dekplaat 219. JAN DE NIE ZONEN Telefoon 20025 installateurs. Kort Rapenburg 10 Erkende AANGEBODEN: diverse demonstratiewagens CITROEN 2 CV personenwagen 1959 CITROEN Ideal 19 1959 Garantie - Financiering - Inruil. Sassenheim - Hoofdstr. 133 - Tel. 025327427 SIMON DE WIT N.V. heeft in haar filiaal Donkersteeg te Leiden plaats voor een flinke LEERLING-VERKOOPSTER (15—17 Jaar). Goed loon. Prettige afwisselende werkkring. Persoonlijk aanmelden bij de chef van het filiaal Simon de Wit N.V., Donkersteeg 11, te Leiden. GEVRAAGD op advocatenkantoor te Leiden voor spoedige indiensttreding een ervaren Brieven aan het bureau van dit blad onder no. 37394- GEVRAAGD: (voor vast werk) Fa. v.h. LEO ZITMAN UTRECHTSE JAAGPAD 36 LEI! Zonder aanbetaling in het bezit van dit is mogelük, volgens ons speciale financiële systeem, ook voor gebruikte wagens. Vraagt vrüblüvend inlichtingen. Stationsweg 78, Den Haag, tel. 18.37.53, na 6 u. 63.22.03. rr iel koninklijke LEIDEN. Wü zoeken voor onze afdeling HOLLERITH een Leeftüd circa 17 jaar. Schriftelüke sollicitaties aan de Personeelsafdeling Zuidsingel 66—68, van 8.30 tot 17.00 uur. J

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4