VELPOlf! Automobilist reed op Leidse verkeersbrigadiertjes in Johnny Kraaykamp, een bejubelde dwaas op feest van marktkooplui Fl FTY-FIFTY Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 9 februari 1960 Tweede blad no. 29970 Voor de Leidse kantonrechter: Ook gisteren werd weer eens duidelyk beweren, dat de „Verkeersbrigadiertjes" bij het verrichten van hun alleszins prachtige taak, het gevaar lopen door be paalde weggebruikers te worden genegeerd met alle gevolgen van dien. Deze kinderen pogen zich dan maar al te vaak zo 6nel mogelijk uit de voeten te maken. Wie niet snel genoeg wegkomt, wordt het slachtoffer. Zo ook, toen een 30-jarige Leidse automobilist op 3 december j.I. 's morgens ca. half negen op de Hoge Rijndijk met zeer hoge snelheid, welke ver boven het maximum lag, de oversteek plaats nabij de Burggravenlaan naderde en pas op het laatste moment ging rem men voor een aantal verkeersbrigadiertjes. Zijn auto kwam niet tijdig tot stil stand, de kinderen stoven uit elkaar, doch de laatste werd gegrepen en liep een zware hersenschudding op. Alle getuigen verklaarden, dat verdachte te snel had gereden en te laat had geremd. Dure lift Boete van 200.— Verdachte kon slechts clementie vra gen op grond van het feit, dat zijn auto op de tramrails doorgleed en het slacht offertje inmiddels weer volkomen was genezen. Daar één der getuigen, een hoofdonderwijzer, het niet uitgesloten achtte, dat de brigadiertjes misschien te laat waren gestart bij het oversteken, wilde de officier, mr. E. v. d. Schans, hiermede bij zijn eis alsnog rekening houden en nog niet overgaan tot de eis van een onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. Wel vond hij de schuld van verdachte dermate ernstig, dat een boete van f 150 subs een maand, alsmede de voorwaardelijke ontzegging voor de tijd van een jaar, proeftijd twee jaar, de eis moest zijn. Hoewel de plv. kantonrechter, mr. W. de Koning de schuld van verdachte eveneens zeer hoog aansloeg, wilde hjj ditmaal nog de voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid achter wege laten, doch vonniste daarentegen met f 200 boete subs een maand. Vreemd gemanoeuvreer Reeds bij het oprijden van het par keerterrein voor het Lido-theater ma noeuvreerde een 45-jarige Leidse koop man zo vreemd met zijn auto, dat de autobewaker de indruk kreeg, dat de koopman niet helemaal nuchter was en werd het kentekennummer van de auto maar vast genoteerd. Toen de koopman dan ook later achteruit weg wilde rijden botste hij tegen een andere auto op en, veroorzaakte nogal wat schade. Op het moment, dat de benadeelde automobilist en de auto-bewaker hem op zijn fout at tent maakte, riep de koopman vanuit zijn auto, dat zij maar naar de politie moesten gaan. Hij probeerde vervolgens via een vluchtheuvel te ontsnappen. Een lichtmast stond in de weg, dus daarom maar weer achteruit en er vol gas van door, waarbij een andere auto ternau wernood aan eenzelfde lot ontkwam. Ook later toen de benadeelde partij hem opzocht vanwege de schade, trad verdachte zeer onhebbelijk op. Ter zitting verklaarde verdachte, dat hij geen aanrijding had veroorzaakt, dat de deuken in de auto al oud waren en dat hij toch niet voor iedereen die roept behoeft te stoppen. Al met al een hou ding, die de officier noopte verdachte ernstig te corrigeren en een boete van f 50 subs 10 dagen, alsmede voor dit keer de voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar, met een proeftijd van 2 jaar. De plv. kantonrechter liet het bij f 75, boete subs 15 dagen. Met een: „Ik ga in hoger beroep" verliet verdachte kwaad de rechtszaal. Links van de weg In de vroege ochtend van de 28ste no vember reed een 19-jarige bromfietsbe stuurster op de Haarlemmervaart nabij de Kwaakbrug geheel links van de weg met een snelheid van ruim 30 km per uur. Ondanks de signalen van een haar tegemoet rijdende bromfietser bleef zij doorrijden met het gevolg, dat de beide bromfietsen op elkaar in vlogen en de gevolgen zeer ernstig waren (beiden wer den gewond). Getuigen, die op het zwak ke hulpgeroep van de bromfietser waren toegesneld, vreesden het ergste, aange zien de ravage groot was. Verdachte kon zich alleen nog maar herinneren, dat zij in het ziekenhuis weer bijkwam en haar bril vóór de botsing nogal beslagen was geweest. Waarom zij links van de weg reed wist zij niet. Hoewel verdachte niet de indruk vestigde, dat de gevolgen van haar grove fout haar veel deden, hield de officier er bij zijn eis toch rekening mee, dat ook zij veel nadeel had ondervonden en vroeg derhalve slechts f 30,boete subs. 6 dagen. De plv. kantonrechter echter vond het geval te ernstig om veel clementie te hebben en vonniste dan ook met f 50,— boete subs. 10 dagen. Een 20-jarige automobilist uit Voor schoten wenste een meisje, dat hij op de Breestraat in de blauwe tram zag zitten, een lift geven. Bij zijn poging om haar aandacht te trekken ging hij nogal ge vaarlijk te werk. Hy haalde tot tweemaal toe een auto aan de rechterzijde in en joeg, toen hij dit spelletje voor de derde maal wilde herhalen, bij de halteplaats aan de Korevaarstraat de door hem in gehaalde auto tegen de aldaar geplaatste verkeerszuil op. De materiele schade was niet gering en de verkeerszuil sneuvelde. Verdachte ontkende alles hardnekkig. Zo hield hij b.v. vol, dat het die avond niet regende, terwijl de getuigen eens luidend verklaarden, dat het „behoorlijk goot". De lift-aanbiedingspoging werd een kostbare geschiedenis, want onge acht de materiele-schadevergoeding, zal verdachte conform de eis f 50 boete subs 10 dagen moeten opbrengen. Nieuwe klant Een 29-jarige melkslijter was met zijn motorcarriër te Noordwij kerhout door een stopteken gereden en kreeg derhalve een procesverbaal. „Ik zag in de verte een verhuiswagen stoppen en heb in de haast om er gauw bij te zijn om een nieuwe klant te winnen, niet op het bord gelet' aldus verdachte. De officier eiste f 10 boete subs 3 dagen. ..Heeft U die klant nog gekregen?" vroeg de plv. kan tonrechter belangstellend. „Neen, helaas niet". .Dan zal ik er maar f 5,subs 1 dag van maken". Advertentie Knutselaars lijmen met van Ceta-Bever 1959 gunstig verlopen voor Ned. Ver. van Huisvrouwen JAARVERGADERING AFD. LEIDEN. In „Het Gulden Vlies" werd gister middag de jaarvergadering gehouden van de afdeling Leiden van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen. De presi dente. mevrouw C. HagemanVerha gen opende deze goed bezochte vergade ring. Het jaarverslag van de secretares se werd voorgelezen door mevrouw A. LubbersTimmer, daar mevrouw J. ZitmanSchoppen tijdens een winter sportvakantie. haar enkel had gebro ken. Uit dit overzicht bleek, dat het ledental in stijgende lijn gaat. Thans telt de afdeling 540 leden. Het afgelo pen jaar werd 3 maal een medaille uit gereikt aan h uispersoneel voor vele jaren trouwe dienst. In de plaats van mevr. L. EichhornSusan, die deze middag voor de laatste maal achter de groene tafel zat. werd benoemd mevr. HeekUppenkamp. Als afgevaardigde naar de algemene vergadering, die dit jaar in Utrecht wordt gehouden, werd gekozen mevr. G. LemGunning. Daar na werden de voorstellen van het hoofd bestuur in behandeling genomen. Zij konden de algemene goedkeuring van de vergadering wegdragen. Omdat de huis vrouw vooral op vrije woensdagmidda gen nogal eens lastig gevallen wordt voor een bijdrage aan het een of andere goede doel. had de afdeling Roermond het hoofdbestuur verzocht hiertegen maatregelen te treffen. Ook de Leidse huisvrouwen waren eensgezind van oordeel .dat men dikwijls onnodig het werk moest onderbreken voor wisse wasjes als het ophalen van oude kran ten enz. Een voorstel om de vereniging via radio en televisde meer bekendheid te geven, stuitte op ernstige financiële bezwaren. Vervolgens vestigde de presi dente de aandacht van de leden op de komende handwerktentoonstelling. Ten slotte werden de activiteiten voor 1960 besproken. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doctoraal examen gen. II mevr. L. H. Broess-Van Heusden (Voorburg) en de heren L. J. H. Lem pers (Den Haag) en J. H. M. Pieck (Oegstgeest)semi-artsexamen de heer B. Matricali (Den Haag); artsexamen mevr. M. M. Plomp-Van Harmeien (Zeist), mej. A. Talma (Wassenaar) en de heer B. Ch. L. Touwen (Den Haag). RECTIFICATIE In het artikel over de Echo-volksboot, waarover wij gisteren berichtte, worden als bouwers de jachtwerf Valentijn te Langeraar genoemd. Dit is niet juist. Het jachtje is namelijk ontworpen door de firma Valentijn, maar wordt ge bouwd. hetzij in bouwdoos, hetzij com pleet door de firma Troost te Leiden.. Leidse afdeling 15 jaar Johnny Kraaykampde veelbespro ken en veelbeschreven komiek, die zijn grote bekendheid vooral aan de tele visie te danken heeft, was gisteravond de belangrijkste gast op het feest van de Leidse marktkooplieden. Omstreeks half negen kwam hij de grote zaal van Den Burcht" binnenhollen en nauwe lijks vijf minuten later kondigde de con ferencier André Meurs zijn optreden aan. Dit optreden werd een grandioos succes, het duurde dan ook een half uur. Wat een dynamiek ging er weer van hem uit.' De zo populaire artiest werkte voor deze gelegenheid met vrij zwaar geschut. De grapjes, wélke hij lanceerde, waren dus niet van het fijn ste soort. Maar toch Men moest wél lachen om zoveel dolle dwaasheid. De wijze waarop Kraaykamp paro dieerde was zonder meer knap. Zelden zal men zo om een oude hopman, die het sein tot verzamelen geeft, hebben moeten lachen als gisteren. Kortom het waren twee kostelijke kwartiertjes. Aan gezelligheid heeft het op dit jaar feest van de afdeling Leiden van de Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel toch niet ont broken. Reeds onmiddellijk na het ope ningswoord van ,,Japie" Stikkelorum, die in het bijzonder de directeur van de Markt- en Havendienst, de heer M. Weima, welkom heette, zorgde Cor van Veen voor vrolijke accordeonklanken. Deze accordeonist nam gedurende de rest van de avond de pianobegeleiding op zich. Annie de Reuver, het char mante zangeresje, hoorde tijdens de samenzang een heldere tenor in de zaal en prompt daarop verzocht zij de jon geman, die daarover beschikte, op het podium te verschijnen. Aan dit verzoek werd maar al te graag gevolg gegeven! Het waren uiteraard pretentieloze me lodietjes, welk eten gehore werdn ge bracht. De zanger van het Napolitaanse lied, Charles Aerts, was er ook. Als toegift wilde hij zijn optreden voor de pauze besluiten met het overbekende Wolga- lied van Franz Lehar. Tot groot ge noegen van de vele feestgangers, die er zelfs stil van werden. Later op de avond voerden André Meurs en Annie de Reuver samen nog een schetsje op. Het feest, dat gegeven werd ter ge legenheid van het 15-jarig bestaan van de afdeling, werd besloten met een bal, dat tot diep in de nacht voortduurde. Voor dansmuziek zorgden „The Co- mets". Onze stadgenoot, de heer J. W. L. Kruyt, slaagde aan de Rijksuniversiteit te Groningen voor het kandidaatsexa men economische wetenschappen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Hendrlkus Wilhelmus, zn. van A. Schoonhagen en H. W. Holthuijsen; Ireno Marijke, ar. van G. Philippo en. J. Klein; Reinierus Hendricus Maria, zn. van A. M. van der Lee en M. C. Rozemefjer; Johan na Elisabeth Maria. dr. van C. van Lam meren en G. M. C. van der Hoorn; Her man. zn. van H. A. Llgtvoet en J. de Ruiter; Cornelia Maartje, dr. van B. T. J. Stoelwinder en M. Maagdelijn; Marga, dr. van A. de Haas en J. Bogerd; Gerard us Martinus, zn. van G. M. SeQn en A Lang- kemper; Hayo Menso, zn. van H. de Boer en C. J. Lasschuyt; Jacobus Antonlus Maria, zn. van G. A. M. van Haasteren en C. A. van Vliet; Arjo Henk, zn. van J. M. Stork en B. ten Kate; Willy Eveline, dr. van E. den Heijer en E. K. Zulider- duhn; Franciscus, zn. van N. Overdfjk en P. M. Hemelsoet; Ivonne Angenlta Elisa beth, dr. van J. van Dam en G. Slera; Martin, zn. van W. Remmelzwaal en C. de Jager; Marijke, dr. van H. Kiemel en E. Richel; Jacob Nicolaas, zn. van C. van Spengen en H. van Dijk; Willem Koert, zn. van J. Beers en H. van Dijken; Ed ward Philip, zn. van E. J. P. Mark en C. G. Rosielle; Henriette, dr. van J. W. de Jong en G. P. Bacqués; Lambertha Maria Arnolda. dr. van W. J. Perk en G. T. H. Scholte; Sylvia Quirina, dr. van A. Ravensbergen en A. VerheiJ; Margretha Brigitta Josephine, dr. van A. J. van Hoe- ken en G. L. I. de Brabander; Robeit, zn. van D. K. A. Guldemond en J. G. Ponsteln. ONDERTROUWD L. Staffeleu en A. Verhoeven; P. J. Mols en L. T. M. M. Oomes; J. M. Vermond en G. C. Wisse; W. C. Verhoeven en B. Tref fers; H. de Vos en H. W. van Westbroek; K. J. Brussee en M. Kouwenhoven; N. C. W. Kluiters en J. M. van der Poel; R. B. Visser en E. van As; M. L. Tegeiaar en H. E. Nleboer; B. W. Heinen en J. P. van der Meij; P. C. Montagne en G. Mark. GETROUWD W. J. Juffermans en H. M. Verver. OVERLEDEN G. L. D. Bruinier, 81 Jr.. man; A. B. P. van Wijk, 72 Jr., weduwe van J. M. M. Boes; D. Meijers, 61 Jr.. man; M. van BallegoiJen. 52 Jr.. man; G. J. Blesot, 86 Jr., man; D. van den Burg, 54 Jr.. man; A. H. van der Breggen, 69 Jr., echtgenote van P. H. van der Kamp. Na het uitspreken van zijn Dies rede maakte de rector-magnificus, prof. mr. J. E. Jonkers, zoals gis teren reeds gemeld, bekend, dat de Commissie van overleg tuisen cura toren en senaat besloten had de gouden Leidse Universiteitspenning toe te kennen aan prof. dr. ir. H. J. Waterman te Delft. Na deze uit reiking wenst de rector-magnificus Lezers schrijven WAAROM GEEN OVERDEKTE IJSBAAN IN LEIDEN? Kan de fraaie overwinning van onze Hollandse schaatsenrijdsters in Da vos geen stimulans zijn voor een actie ten behoeve van een totstandkoming van een Leidse overdekte ijsbaan? Vele Leidse jongeren maken nu gebruik van de Hoky in Den Haag, maar het aantal beoefenaars zou veel groter zijn wan neer ter plaatse een ijsbaan bestond. Wie neemt het initiatief? Met dank voor de plaatsing, W. Jansen, Bakkersteeg 7a, Leiden. Selskip „Fryslan" Dr J. KEUNING THANS VOORZITTER De Friese Vereniging hield gisteravond in de Jacobazaal van Den Burcht haar matig bezochte jaarvergadering onder leiding van de heer G. Koelstra. De gebruikelijke jaarverslagen toon den een lichte achteruitgang van het ledental, maar overigens een gezonde conditie van deze vereniging, die lang zamerhand tot een gezeiligheidsmilieu is geworden en wier culturele activiteit zich heeft beperkt tot het toneelspel, dat onder leiding van de heer K. Woudstra door een klein aantal enthousiaste leden met toewijding wordt beoefend. G. Koelstra trad af als voorzitter By de bestuursverkiezing werden zo wel de secretaresse, mej. A. de Vries als de penningmeester, de heer F. Piersma met algemene stemmen in hun functie cehandhaafd. De heer Koelstra meende na een vijfjarig voorzitterschap zijn be stuurslidmaatschap te moeten overdra gen. In zijn plaats kwam dr. J. Keuning totnutoe tweede voorzitter. De heer Brouwer uit Voorschoten kwam als nieuweling aohter de bestuurstafel. De aftredende voorzitter bracht na mens de krite de overige bestuursleden dank voor de vele werkzaamheden, die in het afgelopen jaar door hen werden verricht, waarna de heer S. Koopmans zioh tolk maakte van de vergadering om de vertrekkende praeses te bedanken voor zijn jarenlange leiding van de krite. Het verdere van de avond werrd op gezellige wijze onder muziek, dans en 't zingen van Friese liederen doorgebracht. Ondanks het niet talrijke bezoek droeg dit samenzijn een prettig karakter. Op 25 februari zal een beroepsensem ble een blijspel komen opvoeren, waarna in april een opvoering door de eigen to neelclub het winterseizoen zal besluiten. Naar de sloper Het Franse visserij-onderzoekings vaartuig „President Theodore Tissier" zal binnenkort worden gesloopt Het schip maakt thans een onderzoekings- reis langs de kust van Noord-Afnka. Een nieuw onderzoekingsvaartuig, dat de „President Theodore Tissier" zal ver vangen, wordt thans te Havre afge bouwd. Elke automaat kan er over mee,,praten"... stald voor de verkoop. Om 8 uur opende de voorzitter van de Oudercommissie, de heer A Heetveld- jr.. de avond met een hartelijk welkom tot de talrijke aanwezigen. In het bijzonder werden daarbij genoemd de heer B. Swanen- burg. Gemeentelijk Inspecteur van het Onderwijs, de schoolarts mevr. M. C. ZwartFeenstra en enkele leden van de Centrale Ouderraad. Als gewoonlijk hield daarop het hoofd der school, de heer M. G. M. den Haan zijn pedagogisch praatje, daarbij wij zend op de grote betekenis van het goede, harmonieuze gezin. Op enkele zaken werd in het bijzonder gewezen: onnodig schoolverzuim, het snoepen van de leerlingen en het tekort aan slaap als gevolg van het bijwonen van vaak hele televisie-uitzendingen, ongeacht voor welke leeftijden deze werden uit gezonden. Onder leiding van de leerkrachten werden daarna door de leerlingen uit gevoerd leuke gymnastische oefeningen, een alleraardigst toneelstukje en een vlot zang- en dansspel. Een fraaie se rie kleurendia's over de jaarlijkse schoolreisjes naar Putten onder de titel: „Vakantie-kinderfeest" werd vervolgens getoond en van geestig commentaar voorzien door de neer P. T Klinkhamer, i Een drukke, gezellige pauze volgde. Hierop aansluitend kwam de uitslag van ae verloting, waarvoor vele prijzen be schikbaar waren gesteld. Intussen had het muziekclubje van ..De Algemene" o 1 v. de heer D. Sloos zioh opgesteld. Naast het korfbalspel wordt de muziek door dit groepje op voortreffelijke wijze beoefend. Onder het motto: „Zeg het met muziek" werd geopend met een pittige mars. Na het eerste nummeir vond een hartelijk afscheid en dito hul diging plaats van de heer J. K v. d. Valk. die met ingang van 1 febr. jl. wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd de school had ver laten. Verrast keek deze op toen een viertal oud-leerlingen van zijn eerste school in Leiden, nl. aan de Medusa- straat. van ruim veertig jaar geleden, het podium opkwam om hun oud-on- aerwijzer bij monde van mevr. C. Sloos v. d. Broek nog eens hartelijk te dan ken voor het genoten onderwijs onder het aanbieden van enkele geschenken. De heer W F. van Weizen. voorzit ter der afd. Leiden van de N.O V. prees de goede collegialiteit van de schei dende leerkracht. Een boekenbon was daarvan een klein bewijs. De voorzitter van de Ouderoommissie wilde in deze hulde niet aohter blijven en bood een toneelkijker aan. Mej. Van der Valk kreeg bloemen voor haar moeder. Tenslotte sprak de heer Den Haan een hartelijk afscheidswoord. In de on langs gehouden schoolvergadering was dit in kleine kring reeds geschied onder aanbieding van een tweetal fraaie boe ken. Zeer verrast door dit afscheid dankte de heer Van der Valk voor de vele vriendelijke en waarderende woorden, alsmede voor de geschenken. Speciaal voor dit afsoheid speelde daarop de muziek; ..The End of a Perfect Day". Nog vele bekende klanken uit diverse operettes werden tot slot gezongen en gespeeld en brachten een vrolijk einde aan deze bijzonder geslaagde ouder avond. die trekt iedereen! 20 stuks 75 ct Ouderavond Dr. Van Voorthuijsenschool J. K. V. d. VALK NASI AFSCHEID VAN DE SCHOOL. Onder bijzonder grote belangstelling ongeveer driehonderd genodigden wa ren aanwezig werd gisteren in de aula van de Dr. Van Voorthuijsenschool voor B.L.O. aan de Marnixstraat de jaarlijkse ouderavond gehouden. Voor af was er voor de ouders gelegenheid om contact op te nemen met de leer krachten van hun kinderen. Daarvan werd een druk en nuttig gebruik ge maakt. In de klassen waren ook diver se werkstukken tentoongesteld, gemaakt door de leerlingen op de lessen van handenarbeid, terwijl inde filmzaal een grote en fraaie colleotie houtartikelen en nuttige handwerken waren uitge- rechts) prof. dr. ir. Waterman ge luk met deze hoge onderscheiding. In het midden de secretaris van de Academische Senaat, prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma. (Foto L.D./Holvast)

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3