Chefarine 4 Te hoge prijzen voor gladiolen zijn nadelig voor de export Griep? Chefarine„4" doet wonderen fcJHKJUxSZZuMK TWEE ABAKO-LEIDERS UIT BRUSSEL NAAR MOSKOU Jonge gezagvoerder overleefde scheepsramp als enige opvarende Agenda Met een enkel woord Is I 3* DINSDAG 9 FEBRUARI 1960 Antivoord Minister Marijnen Op schriftelijke vragen van de heer Vredeling (PvdA) over de vaststelling van de minimumexportprijs voor gladiolen heeft de heer Marijnen. minister van Landbouw en Visserij het volgende geantwoord: de minimumexportprijzen voor gladiolen knollen worden vastgesteld in een verordening van het Produktschap voor Siergewassen, dat hierover tevoren het advies inwint van de Nederlandse Gladiolenvereniglng, die zowel telers als handelaren omvat. De minimumprijzen hebben ten doel prijsbederf in de exporthandel en in- voerbelemmerende maatregelen in de importlanden te voorkomen. Zij worden vastgesteld op een zodanig peil dat naar verwachting dit doel zoveel moge lijk wordt bereikt. Tot dusver waren dan ook voor de vast te stellen prijzen vooral de vooruitzichten voor de produktie en voor de afzetmogelijkheden, waarbij het gewenste prijspeil in de importerende landen tevens in aanmerking werd ge nomen, maatgevend. Het Landbouw-Economisch Instituut heeft In 1959 een kostprijsberekening voor gladiolenknollen opgesteld, welke momenteel bij het Produktschap voor Siergewassen in studie is. De voorlopige indruk is, dat op grond van deze bere keningen vast te stellen minimumprijzen slechts in geringe mate zouden afwijken van de thans geldende. Redelijke verhouding Uit het voorgaande blijkt, dat een re delijke verhouding bestaat tussen de minimumexportprijs en de telerskost prijs. Doordat echter de teelt van gla diolen geheel vrij is, wordt de opbrengst- prijs van de teler geheel bepaald door vraag en aanbod. De huidige telersprijs is sterk beïnvloed door de grote teeltuit breiding in het afgelopen seizoen, die weer een gevolg was van de gunstige telersprijzen van het daaraan vooraf gaande jaar. De omvang van de contractteelt van gladiolenknollen en de hoogte van de daarbij overeengekomen prijzen ont trekken zich momenteel aan de waar neming van de minister. Het bestaan van minimumexport prijzen behoeft op zichzelf geen nadelig effect te hebben op de export. Zij zijn integendeel mede bedoeld om import- werende maatregelen in de importlan den te voorkomen. Een nadeel zou slechts kunnen op treden, indien de prijzen op een te hoog niveau zouden worden vastgesteld, aan gezien hierdoor de teelt in de impor terende landen en andere exporterende landen zou kunnen worden gestimu leerd. Niet nadelig De export van gladiolenknollen heeft tot en met het seizoen 1955/1956 een snelle stijging vertoond, terwijl zij in de jaren 1956/1957 en 1957/1958 vrijwel sta biel is gebleven. De ontwikkeling van de export geeft voorshands geen aanwij zing, dat het bestaan van een mini mumexportprijs de afzet nadelig heeft beïnvloed. De procedure voor de totstandkoming van de minimumexportprijzen voor gla diolenknollen is er naar de mening van de minister waarborg voor, dat de be langen van alle betrokken bedrijfsge- noten zo goed mogelijk worden behar tigd. De minister acht geen termen aan wezig een verlaging van deze prijzen te bevorderen, te minder daar op basis van de bestaande minimumprijzen reeds vele exportcontracten zijn afgesloten. In hoeverre het wenselijk zou zijn voor gladiolenknollen, naar analogie van de regelingen voor andere bloembollenteel ten, tot een verdergaande regulering te komen, laat de minister in eerste aan leg gaarne ter beoordeling aan het be trokken Produktschap. Wel moge hij hierbij opmerken, dat een dergelijke regulering voor de gladio- lenteelt weer andere bezwaren mee brengt, die ieder systeem van teelt- regulering nu eenmaal aankleven. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Eik tablet Chefarine „4" bevat 4 genees middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen at baat brachten. De vier middelen tezamen werken nóg beter en helpen ook vaak dan, wanneer andere middelen (alen. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. 13.60 In Belgische hoofdstad verbazing over de conservatieve houding van pers in Amerika (Van onze Brusselse correspondent) Stamhoofden uit de Kongo protesteerden gisteren in een motie tegen het feit, dat twee leden van de Abako-delegatie zich in de afgelopen week naar Moskou hebben begeven. De chefs zeggen, dat deze reis de vrees bevestigt, die zij sedert geruime tjjd koesteren, namelijk, dat sommige Kongolese politici de Belgische voogdjj willen vervangen door een communistische dictatuur, hetgeen volkomen in tegenspraak is met de gevoelens van het Kongolese volk. Anderzijds wordt in de Belgische kringen van de ronde-tafelconferentie aandacht besteed aan de Amerikaanse houding ten opzichte van de Belgische onafhankelijkheidspolitiek voor Kongo. Uit diverse Amerikaanse publikaties, onder meer de berichten in de New York Times, schijnt men in de V.S. België thans te verwijten, dat het met Kongo te snel gaat. Het Amerikaanse weekblad „Time" ging zelfs zo ver in een commentaar te twijfelen aan de ernst van deze Belgische ontvoogdingspolitiek. Het blad merkte op, dat de Kongolezen klaarblijkelijk niet bezkwaam zijn om morgen een onafhankelijke staat te leiden. België laat Kongo aan zijn lot over, aldus „Time". ,Wij deden te weinig' zegt de premier De Belgische regeringskringen zijn hoogstverbaasd over deze conservatieve houding van de Amerikaanse kranten, daar deze commentaren, naar in Brussel verluidt, door de Amerikaanse autori teiten zijn geïnspireerd. Enkele jaren geleden verweet men de Belgen dat zij in Kongo wel veel hadden gedaan voor de sociale en economische ontwikkeling, maar hopeloos ten achter bleven op het stuk van de politieke ontvoogding! Het woord „paternalisme" kon men toen ge regeld in zeer vele Amerikaanse kran ten lezen. Het is waarschijnlijk om de Ameri kaanse en Internationale opinie gerust te stellen, dat premier Eijskens gisteren voor de financiële pers in België een rede hield. Hij betoogde dat België in derdaad te weinig heeft gedaan om een elite van inlanders te vormen. De twee Kongolese universiteiten in Leopoldstad Vrijspraak voor kapitein van kustvaarder door Raad voor Scheepvaart te Flensburg Zeven man verdronken (Van onze correspondent in Bonn) De Raad voor de Scheepvaart te Flensburg in Noord-Duitsland heeft gis teren een van de vreemdste zaken uit de geschiedenis van de koopvaardij behan deld. Hij sprak daarbij de jeugdige gezagvoer der van een kleine kustvaarder vrij van enige nalatigheid en nam genoegen met diens verklaring over de ramp van zijn schip. De 400 ton grote Westduitse kustvaar der „Merkur" belandde in de nacht van 7 december j.l. in een hevige storm voor de kust van zuidwest-Noorwegen. Het gevaar werd met het uur groter en op een gegeven ogenblik moest de 31-jarige gezagvoerder van de „Merkur", Peter Rasmussen, s.o.s.-signalen uitzenden. Wat er nu allemaal precies in die nacht op de „Merkur" is gebeurd, zal wel eeuwig een raadsel blijven, maar een feit is, dat toen s.o.s.-signalen waren uitgezonden, de kapitein zelf reeds aan boord van het Zweedse vrachtschip „Raunala" zat! Uit de s.o.s.-signalen kon men name lijk opmaken, dat Rasmussen via een reddingskabel aan boord van de „Rau nala" was gehaald. Twee dagen later vond het Engelse vissersvaartuig „Benel- la" de „Merkur" moederziel alleen zon der bemanning op de Noordzee rond drijven. De „Benella" enterde de kust vaarder en sleepte haar naar de Noorse haven Stavanger. De zeven overige be manningsleden buiten de kapitein moe ten allen zjjn verdronken; zij waren tussen 16 en 23 jaar oud. Rasmussen deelde gisteren te Flens burg, waar vele familieleden van de omgekomen zeelieden tot de talloze toe schouwers behoorden, mee, dat hij ln de wilde golven had willen pogen een red- dingslyn van de „Merkur" naar het Zweedse schip te brengen, waarlangs de rest van de bemanning dan had kunnen worden gered. Rasmussen was daartoe midden in de nacht in de kokende zee gesprongen, nadat hem was gebleken dat geen van de andere bemannings leden daartoe bereid was geweest. Daar na was de bemanning in paniek toch in zee gesprongen, zo luidde een van zijn eerste verklaringen na zijn redding. Gisteren zei hij evenwel, dat de zeven overigen zich aan elkaar hadden gebon den om zo te pogen in een reddingsboot te komen en zich het vege lijf te redden. Bij deze poging zouden ze allen zijn omgekomen. Zelf zou Rasmussen daarbij geprobeerd hebben een losgeslagen matroos te redden. Eerst na een kwar tier had hij de Hjn van de „Raunala" te pakken gekregen. Als een paal staat boven water, dat de gehele bemanning gered zou zijn als zjj aan boord van de ..Merkur" was geble ven. Maar ln zeemanskringen te Flens burg bleek gisteren duidelijk, dat een kapitein midden in een zware storm moeiljjk kan bekijken of zijn schip ver loren geacht moet worden of niet, vooral niet nadat het lange tijd heeft rondge dreven, zoals met de „Merkur" het geval was. Men kan dan, aldus de deskundi gen, niet voelen of het schip het nog dagen zal uithouden of binnen een half uur onder de voeten van de kapitein zal wegzinken. De jonge Rasmussen heeft ook gisteren steeds weer verklaard, dat hij alles heeft gedaan om zyn beman ning te redden. Hij werd, blijkens de vrijspraak, geloofd. en Elisabethstad werden pas drie jaar geleden opgericht. In de Frans-Afri kaanse gebieden telt men op het ogen blik 7000 universitair afgestudeerden en er zetelen Afrikaanse afgevaardigden in de Assemblee te Parijs. De Belgische premier verheugde zich nochtans over het feit dat talrijke Kongolese leiders aan de RTC de wens hebben uitgespro ken om de economische en politieke banden met België nog te verstevigen. België wil Kongo ln de beste voor waarden naar de onafhankelijkheid lei den, aldus premier Eijskens. Intussen heeft de commissie van de RTC, die zich speciaal met de voorbereiding van de verkiezingen bezighoudt, haar werk zaamheden beëindigd. Zij heeft besloten geen beroep te doen op de Verenigde Naties om de verkiezingen te contro leren. Die controle zal aan speciale com missies, gepresideerd door Belgische ma gistraten, worden toevertrouwd. In de commissie van de structuur van de Kongostaat werd een voorstel, waarbij het recht om bedrijven te nationaliseren aan de centrale regering zou worden toegekend, zeer krachtig door de Kon golese leiders van Katanga, de koper en uraniumprovincie, bestreden. Zij ver klaarden dat de kapitalen niet meer naar Katanga zullen vloeien wanneer er van nationalisatie wordt gesproken. Het beleid betreffende de mijnen en de energie zal worden toevertrouwd aan de centrale regering van Kongo, maar de provinciale regering zal een recht van toezicht hebben, een recht, dat praktisch een recht van veto kan wor den genoemd, zo heeft men thans be slist. Kasavoeboe hield in Brussel een pers conferentie om nogmaals de vorming van een voorlopige regering voor Kongo te verdedigen. Uit Leopoldstad arriveer den enkele van zjjn volgelingen die hem een groen-goud lint overhandigden, als teken van grote trouw, die vele Kongo lezen hem nog steeds betuigen. In de wandelgangen van het Paleis der Con gressen werd gezegd dat de ruzie tussen Kasavoeboe en de andere politieke lei ders van het „kartel" spoedig zal worden bijgelegd. Rijverbod op zondag voor sportvisser (Van onze Haagse redactie) De Haagse politierechter heeft een mild vonnis gewezen in de zaak tegen een 29-jarige machinebankwerker uit Den Haag, die zich had te verantwoor den wegens motorreden onder drank invloed. Het was gebeurd op een zon dag. Na de hele dag gevist te hebben met zijn broer en zijn zoontje ging de machinebankwerker voor een hevige on weersbui schuilen in een cafeetje te Zwammerdam. Toen hij een paar uur later met zijn zoontje achterop weg reed. slipte hij met zijn motor. De rijks politie constateerde, dat de man door het gebruik van bier niet geheel nuch ter meer was. De slippartij liep geluk kig goed af en na verbonden te zijn konden de man en zijn zoontje met de bus verder naar huis reizen. Voor de politierechter vertelde de machinebank werker vandaag, dat hij zijn motor da gelijks gebruikt om er mee naar zijn werk te rijden buiten de stad. De politierechter veroordeelde hem toen tot een week voorwaardelijke gevan genisstraf en een boete van f. 50met de bepaling dat de man gedurende een half jaar zjjn motor (of enig ander ge motoriseerd vervoermiddel) niet op zon dag mag gebruiken. Schoolborden beklad met leuzen De Bredase recherche is gisteren begonnen met een speurtocht naar de man die op de schoolborden van de Clemens Maria Hofbauerschool te Breda antisemitische leuzen heeft neergeschreven. „Leve de commu nisten, leve Hitier, weg met de joden" en meer van deze uitlatin gen stonden op verscheidene bor den geschreven. Bovendien waren tal van hakenkruisen getekend. De heer Laarakker, het hoofd der school, ontdekte deze kladderij toen hij zondag even in de school moest zijn. Hij heeft direct de recherche gewaarschuwd, die meer dan drie uur ter plaatse is ge weest om een onderzoek in te stellen. De kladderaar heeft geen poging gedaan iets uit de school mee te nemen, terwijl in het gebouw kostbare zaken voor het grijpen stonden, zoals een bandrecorder en radio. Slechts in een klas heeft hij wat rommel gemaakt door een stapel boeken door het lokaal te smijten. Hier is ook een spoor van de insluiper ge vonden. Dit spoor leidde naar het vlak bij de school gelegen park. De man is binnengekomen door het ingooien van een ruit, waarachter zich een raamhan- del bevond. Men neemt voorlopig aan, dat de dader iemand is die ter plaatse goed bekend is. De Bredase recherche neemt deze zaak zeer hoog op en zal alles in het werk stellen om de man te vinden, al wordt voorlopig aangenomen, dat het hem om een „grapje" te doen was. VOOR HEDENAVOND Hilversum I (402 m.). AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Pa ris vous parle. 19.10 Radiowedstrijd. 19.50 Act. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Muzlk. lezing. 22.30 Nws. en koersen. 22.40 Omroepork. en solist. 23.00 Eurovisie Song festival. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.30 Streek- halfuur Zeeland, klankb. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Gram. 20.30 Pianorecital. 21.00 Soms zijn de nachten zo lang. hoorsp. 21.35 Radio Fllharm. ork. en solist. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gezin en huwelijk, lezing. 22.50 Filmmuz. 23.10 Promenade ork. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 19.30 Intern, agrarisch nws. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Fllmprogr. 21.00 22.00 Eurovisie songfestival: Nationale finale. VOOR WOENSDAG 10 PEBRUARI. Hilversum I (402 m.). VARA.: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Gram. 7.23 Gram. en reportages. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 8.55 Tips van de voedingsmarkt. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.359.40 Waterst.) VPRO.: 10.00 Schoolradio. VARA.: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Radio-Volksuniversiteit: De moeilijkheden van de Oosterse en Westerse mens op beschavingsgebied, door G. Thole Beishuizen. VARA 11.30 Gevar. progr. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 V. h. platteland 12.38 Gram. 13.00 Nws. en tentoonstellingsagenda. 13.20 Prome- nade-ork. 13 45 d-esproken portret. 14.00 Gram 14.15 Kamermuz. 15.00 V. d. Jeugd. 17.00 Planomuz. v. vroeger. 17.15 Lichte muz. 17.50 Regeringsuitz.: Emigratieru briek: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. VARA.: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Re geringsuitz.: Serie: Kies een loopbaan bij het onderwijs. Waarom bij het onderwijs. Vraaggesprek van dr. G. B. W. Huizinga, secretaris v. d. contactcommissie V.H.M.O. van het Ohr Pedagogisch Studiecentrum en Rector v. h. Chr Lyceum Zandvlied te 's-Gravenhage met de Staatssecretaris van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen. G. C. Stubenrouch. Lltt. Hum. Drs. 18.30 R.V.U.: De culturele taak van de Neder landse Volksuniversiteiten in verleden en toekomst, door dr. D. M. van Dis. VARA: Advertentie Brei mooier NEVEDA WOL 'n klasse apart spaar de wikkels voor 6 nieuwe series sprookjes-borduurkaartjes Stadszaal (grote zaal): Tien Jaar „Jong en Jolig". 7.30 uur nam. In den Vergulden Turk: Jaarverg. Ned. R.-K. Middenstandsbond afd. Leiden. 8 u. nam. „Bekeerde Jo< 8 uur nam. Oegstgeest. Zijzaal Willem de ZwlJ- gerkerk: Comm. v. Huish. en Gezinsvoor - WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal)Half uur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Het Gulden Vlies. Receptie 60-jarig be staan loodgletersbedrijf firma Bernard. 35 uur nam. Rehoboth: Ver. tot Bev. der Belangen van Slechthorenden. Lezing met film over Centraal-Afrlka door mevr. O. C. D. Iden- burg-Slegenbeek van Heukelom. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Lezing dr. A. A. Trouwborst over een volkenkun dig onderzoek in Boeroendi (Centraal Af rika). 8 uur nam. Rijksmuseum van Geologie: Lezing C. J. Overweel over de vulcanologische geschie denis van de Vesuvius. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Tien Jaar „Jong en Jolig". 7.30 uur nam. DONDERDAG Cabaret Jan Blaazer. BINNENLAND De minister-president, minister van Algemene Zaken, heeft bij beschikking van 4 februari 1960, onder dankbetuiging voor de belangrijke diensten, in de func tie bewezen, op zijn verzoek dr. L. Neher eervol ontslag verleend als voorzitter van de adviescommissie voor de doelmatige organisatie in de Rijksdienst (A.D.O.R.) Met ingang van gelijke datum is tot voor zitter van deze commissie benoemd ïr. J. D. H. van der Toorn, oud-directeur-ge neraal der P.T.T. De directeur-generaal van de Rijks waterstaat, ir. A. G. Marls, heeft gister middag het gedeelte van Meteren totTlel van de Rijksweg 15 (Rldderkerk-Gorln- chem-Zevenaar) voor het verkeer open gesteld. B(J de Rotterdamse Droogdok Mij. zal op 20 februari a.s., des morgens om kwart over tien. de onderzeeboot „Zee hond". bestemd voor de Koninklijke Ma rine, te water worden gelaten. BUITEN! AND Russische geleerden hebben tijdens een Zuidpoolexpeditie tien soorten sporen aangetroffen, die erop wijzen dat het Zuidpoolgebied 200 tot 300 miljoen Jaren geleden een vruchtbaar grondgebied met een eigen plantengroei was. De sporen expedities hebben kortgeleden sporen aan getroffen en zijn tot de slotsom gekomen aat ongeveer 60 miljoen Jaar geleden ln het Zuidpoolgebied wouden bestonden, die dezelfde vegetatie hadden als die men tegenwoordig in het zuiden van Zuld- Amerlka aantreft. Na een proces van een week zijn gis teren te OsJJek in Kroatië acht r.-k. pries ters en seminaristen veroordeeld tot ge vangenisstraffen, Zij werden ervan be schuldigd dat zij van het r.-k. seminarie te DJakowo „een broeinest van staatïvij- andlge activiteit" hadden gemaakt. De voornaamste verdachte, de 45-Jarlge prof. Clrll Kos. kreeg zeven Jaar. Een week ge leden werden 14 Kroaten, onder wie een Eater Franciscaan, te Zagreb veroordeeld it gevangenlsstraff envan maximaal 15 Jaar wegens staatsgevaarlijke activiteit. Volgens Radio-Moskou leven cr ln Russisch Georgië tienduizend mensen wier leeftijd varieert tussen de 90 en 130 Jaar en voor het overgrote deel nog kernge zond z(jn. Voor ae bestudering van dit verschhnsel ls er een speciaal Instituut opgericht. - - DJ mentslld Ulrlch Lohmar heeft te Keulen verzocht beroep aan te tekenen tegen het vonnis ln het proces tegen de Keulse kladderaars. Lohmar zegt ln een telegram aan het openbaar ministerie „verbaasd en verontwaardigd te zijn over de straffen die Strunk en Schónen hebben gekregen. Het vonnis en de toelichting hierop to nen een verschrikkelijk gebrek aan mo reel en historisch besef", aldus Lohmar. Radio Cairo heeft bekendgemaakt, dat de lening van de Sovjet-Unie voor de financiering van de dam van Assoean on- ;eveer 1.150 miljoen roebel zal bedragen, len speciaal comité voor de bouw van de dam, staande onder leiding van de mi nister van Openbare Werken van dc Egyp tische provincie van de Verenigde Arabi sche Republiek. Moussa Arafa, heeft de algemene l(Jnen uitgewerkt van ae bin nenkort met de Sovlet-Unle te sluiten overeenkomst Inzake de financiering van de dam. „Rude Pravo", het blad van de Tsje chische communistische partij, schreef gisteren dat het Leger des Hells niets an ders dan een spionage-organisatie is. Uit de statuten van het Leger blijkt dat dit dient om de uitbuiting van de arbeiders door de kapitalisten te rechtvaardigen, al dus het blad! De activiteit van de com mandanten van het Leger, die vrijwel al tijd btiltenlanders zijn, verschilt niet we zenlijk van die van Allan Dulles, het hoofd van de Amerikaanse veiligheids dienst, meende „Rude Pravo". meld, te Des Molnes Ih de Amerikaanse staat Iowa (drie maanden te vroeg) was geboren, heeft slechts iets langer dan een etmaal geleefd. De Londense politie heeft gister avond twee mannen en een vrouw aange houden omdat zij betrokken zouden zijn geweest bij een schietpartij, zaterdag nacht, ln Soho, de Londense vermaaks- wllk. BIJ die schietpartij ls de 34-jarige Selwyn Neill, die leider van een club was, doodgeschoten en een vroegere beroeps bokser, Billy Ambrose, gewond. De poli tie zoekt nog een derde man. De bekende Duitse autopionier, prof. Karl Maybach. ls ln de ouderdom van 80 Jaar te Frledrlchshafen overleden. In dertijd Is hi) de eerste directeur en hoofd ontwerper geweest van een maatschappij die door graaf Zeppelin, de ontwerper van luchtschepen, was opgericht. Tussen de twee wereldoorlogen ls de Mavbach- fabrlek in en bulten Duitsland bekend geworden door de produktie van luxueuze personenauto's. De British Overseas Airways Corpo ration BOACheeft van de Egyptische autoriteiten toestemming gekregen op 10 april haar diensten met Comets-4 vla Egypte te hervatten. Drieëneenhalf Jaar geleden was haar dit naar aanleiding van het Suezconfllct verboden. De New York Times meldt dat on langs 850 tot 1500 personen door het re gime van Trujillo in de Dominicaanse republiek zijn gearresteerd. Zij zouden ln een concentratiekamp niet ver van Clu- dad Trujillo zijn ondergebracht en velen zouden wreed zijn behandeld. Volgens de New York Times zijn vorige week in de Dominicaanse republiek veertig personen, van wie tenminste vier zoons van func tionarissen, tot dertig Jaar dwangarbeid veroordeeld. Het Noorse parlement heeft gisteren de overeenkomst bekrachtigd, waarbij West-Dultsland op zich genomen heeft 60 miljoen mark te betalen als schade loosstelling aan Noren, die ln de tweede wereldoorlog in een concentratiekamp hebben gezeten. Het marinecommando aan de Zweed se westkust bij Gothenburg heeft een zee- reddingsdienst Ingesteld die ln noodge vallen zal fungeren als aanvulling van de gewone nationale zeereddings-organlsatle. Binnen een half uur na alarm kunnen twee hefschroefvllegtulgen opstijgen om ln nood verkerende schepen fay te staan. Een vooraanstaand liberaal lid van het Britse Lagerhuis. Wade. heeft giste ren op een bijeenkomst van de liberale partij te Londen gepleit voor boycot van Zuidafrikaanse goederen in Groou-Brit- tannië als demonstratie tegen de assen- politiek van de Zuidafrikaanse regering. Wade zei dat zo'n boycot Zuidafrikaanse zakenlieden zou kunnen treffen en za kenlieden zyn waarschijnlijk beter dan wie ook ln staat Invloed te oefenen op de Zuidafrikaanse regering. De Amerikaan Lincoln Rockwell, die in Arlington (Vlrglnlë) een nazi-party heeft opgericht, is ontslagen als kapitein- luitenant ter zee van de marine-reserve. Rockwell kwam onlangs ln het nieuws toen hij officieel toestemming vroeg voor het vestigen van een hoofdbureau voor zhn party in Arlington. De Amerikaanse Marineraad ls van mening dat Rockwells „activiteit als burger zijn bruikbaarheid by mobilisatie heeft verminderd tot een Doelenkazerne: 8 uur nam. Gulden Vlies: Diploma-uitreiking aan Jonggezel-zetters en -drukkers. 8 uur nam. Ned. Inst, voor Preventieve Geneeskun de: Dia- en filmavond Onderwaterjagers- club, afd. Lelden. 8 uur nam. Stadszaal: Abonnementsconcert Resi dentie-orkest o-l.v. Jean Fournet. Pianist Robert Alexander Bohnke. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed oJ.v. prof. dr. A. Teeuw. 7.15—7.50 uur nam. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ned. Bond „Het Mobilisatiekruis". Spr. W. C. Lemalre over de Kon. Ned. Marine. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 1011 uur voorm. Bijbellezing; 1112 uur, ds. K. C. van Oossanen. SchouwburgDe Plankeniers spelen ,De geborduurde bal". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer)Propaganda- avond Reserve-Gemeentepolltie. 7.45 uur nam. Station: N.S. Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Schevenlngen. 1.48 uur nam. Volkshuls: Poppentheater „Harlekyn" speelt „Jan Klaassen en de draak". 3 uur nam. Gulden Vlies: Ned. Ver. van Kuisvrou wen. Lezing P. v. d. Staak over de gi taar. 2.30 uur nam. De minister-president van de Sov jet-Unie. Kroesjtsjef, heeft een uitnodi ging aanvaard voor een bezoek aan de Afrikaanse republiek Guinea, aldus meldt het Russische persbureau Ta6s. Rapenburg 6Chr. Hlst. Studsntenwerk- gemeenschap. Sprekers J. A. Tegelaar en mr. C. Woudstra. 8 uur nam Steenschuur 6: K. en O. cursus Han Rensenbrlnk over het leven ln een die rentuin. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 —12 en 24 Zon. en feestdagen 24 uur Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Ook dit ls Japan" Werkd 104 uur: zondags 14 uur (tot 28 fe bruari) BIOSCOPEN Casino: „Het licht aan de overkant". 18 jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Paris Canaille". 18 Jr. Lldo: „De onzichtbare spion slaat toe." 18 Jaar Werkd.: 2.30. 7 en 9 15 uur Zondag: 2 30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor: "Tempest, de banneling van St.- Petersburg". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur Studio. "Les auatre cents coups". 18 Jaar Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Rex: „Anlmeermelsjes". 18 Jaar. Werkd.: 2.30. 7,15 en 9.15 uur, Zondag: 2.30, 4.45. 7.16 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „La grande Illusion". 14 Jaar. Trianon. ..Slaapkamergehelmpjes". 18 Jr. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. AVOND Te Lelden ls geopend Apotheek Her- dlngh Blanken, Hogewocrd 171, tel By geen gehoor bij Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. 19.00 V. d. kind. 19.10 Tussentijdse ba lans. toespr. 19 25 VARA-Varla VPRO.: 19.30 V. d. Jeugd. VARA.: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.40 De Cellist, hoorsp. 21.15 Omr.ork. en solist. 21.55 Kamermuz. 22.20 Keuren en kiezen, lezing. 22.30 Nws. 22.40 Orgelspel en zang. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Licht» muz. 23.40 Gram. 23.55—24.00 Nws. Hilversum II (298 m.). NCRV.: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Mijnheer de Groot sterft. Bijbels hoorsp. 12.10 Gram. 12.30 Land- en tuinbmeded. 12.38 Gitaarspel. 12.48 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 15 Jaar geleden, praatje. 13.20 Met pit op gad, praatje. 13.25 Lichte muz. 13.50 rram. 14.45 Pianospel v. d. Jeugd. 15.00 Jeugdconc. 15.45 Pianorecital. 16.00 V. d. Jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz, NCRV.: 18.15 Spectrum v. h. Chr. orga nisatie en ver.leven, lezing. 18.30 Leger des Hellskwartier. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Vol'kismuz. 20.15 Omr.ork. en 60llst. 21.05 De Mammoetbwet: Een oordeel over de inhoud, lezing. 21.20 Liederen. 21.55 Afrikaners stellen hun eisen. rep. 22.05 Kamermuz. 22.30 Nws. 22.40 Sportultal. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nwe. gram. 23.55—24.00 Nws. (Over de 4e ljjn van 18-20 uur) What can I say after I say I'm sorry (Donaldson). Orkest Ray Anthony; El cho- clo (Vllledo). Orkest Alfred Hause; On the Alamo (Jones), Orkest Ray Anthony: They say It's wonderful (Berlin), Orkest Max Greger; Blauer Himmel (Rixner), Or kest Alfred Hause: So ln love (Porter). Orkest Max Greger; Ain't mlsbehavln* (Waller). Orkest Ray Anthony; Blue tan go (Anderson), Orkest Alfred Hause; Am I blue (Akst), Orkest Ray Anthony; Don't fence me ln - I'll walk alone - Sentimen tal journey. Cor Steyn; Moeder. Jouw zil veren haren (Portengen) De Selvera's; Kus me. honey honey, kus me (Timothy), De Selvera's; Hoe Je heette ben lk vergeten - Kleine nachtegaal - Ik kom bij Jou terug The 3 Jacksons; Basla Fong (Whiski), O La Mi Lo (Wolski). Max Wolski; Tik JIJ van rik tikketik - Sh boom - Geef mij de wodka, Anuschka, The 3 Jacksons; Een beetje (Schallles), Teddy Schol ten; LI per II (Viezzoli), Teddy Scholten; Le chanson d'Orphée (Bonfa), Cor Steyn; Cuckoo ln the clock (Mercer), Yesterdays (Kern), George Shearing; Basle's masement (Shea ring). George Shearing; Coquette (Lom- bardo), Orkest Jackie Gleason; It's been so long (Adamson), Quartet Bobby Hac- kett; Coplas (Dooley), The Kingston Trio; Santy Anno (Dooley), The Kingston Trio; The one I love belongs to somebody else (Jones). Pee Wee Hunt, Joe „Fingers" Carr; Rose room (Hickman), Quartet Jo nah Jones; Good for nothing Joe (Bloom) I love to love (Baker), Peggy Lee; Take me ln your arms (Markush), Orkest Jac kie Gleason: All of you (Porter). Quartet Bobby Hackett; Everybody loves somebody (Taylor), Frank Sinatra; How little we know (Springer). Frank Sinatra; Five foot two. eyes of blue, (Henderson), Pee Wee Hunt, Joe „Fingers" Carr; Too close for comfort (Bock), Quartet Jonah Jones; I got It bad and that ain't good (Ellington), Urble Green and his Band; Pennies from heaven (Johnston), Sarah Vaughan; Pre vailing on the Westr-"— tet Shorty Rogers. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NCRV.: 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Intern. JeugdJourn. 20.00 Nws. VPRO.: 20.20 Film over Finland. 20.40 Oude Films 21.05 Lied- jesprogr. 21.30 Medisch progr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S. Engeland, BBC Home Service (330 in.). 12.00 Schoolradio. 13.00 Gram. 13.30 V. d. boeren. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. progr. 14.40 Gram. 15.00 School- radio 16.00 Hoorsp. 17.00 Vespers. 17.45 Progr. v. d. oudere luisteraars. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 19.35 Volksdansen. 20.00 Gram. 20.30 Quiz. 21.00 Ork.cone22.00 Nws. 22.15 Ork.conc. (verv.) 23.00 Vragen- beantw. 2..30 Gram. 23.45 Parl.overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Gram. Engeland, BBC Light Programme (1500 en 247 m.). 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.30 Nws. en samenzang. 14.00 Gevar. progr. (Om 14.30 Nws.) .14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vtouw. (Om 15.30 Nws.). 16.00 Verz.progr. (Om 16.30 Nws.). 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagb. 17.45 Gram. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.29 Weerber., nws.. act. en lichte muz. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Hoorsp. 21.30 Nws. en gevar. progr, 22.30 Nws. en verz.progr. 23.30 Nws. 23.40 Gevar. muz. (Om 0.30 Nws.) 0.55—1.00 Nws. Nordwest-Deutscher Rundflunk (309 m.) 12.00 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.15 Opera- fragim. 16.05 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.20 Volksmuz. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22,30 Kamer muz. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Gevar. muz. 0.30 Amus.muz. 1.00 Weerber. en gevar. muziek. Frankrijk 3 (280 en 235 m.). 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 14.20 Kamer muziek 15.10 Franse muz. 15.55 Gevar. muz. 22.30 Gram. 23.10 Gram. 23.53 24.00 Nws. Brussel (324 en 484 m.). 324 m.: 12.00 Gevar. muz. 12.30 Weer ber. 12.34 Lichte muz. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Fanfaren en koren. 14.00 Schoolradio. 14.45 Gevar. muz. 15.40 Pia- nomuz. 16.00 Koersen. 16.06 Engelse les. 16.21 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.10 Mees terwerken uit de Italiaanse vocale Poly fonie. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmo- raal en filosofie. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Marsmuz. 20.30 Gram. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nws. 22.15 Praatje. 22.25 Muz. met comm. 22.5523.00 Nws. 484 in.: 12.02 Lichte muz. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 15.30 Planomuz. 16.07 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Operettenfragm. 18.30 Jazzmuz. 19.30 Nws. 20.00 Spel. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). 5 als s aS s s§ Amsterdam zwaar bew. no 2 2-0 Den Helder geh. bew. zzw 2 2 1 half bew. no 2 2-2 onbewolkt no 4 2-1 feh bew w.stil 0 -1 icht bew ono 3 3-4 onbewolkt w.stll 2 -7 onbewolkt no 3 3-5 onbewolkt ono 6 1-5 awaar bew. w 11-4 -5 zwaar bew wzw 4 1-2 IJzel w.stll -3 -6 sajtSgmm4 -0 -0 Ypenburg Vllsslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zuld-Limb. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen mist Aberdeen geh. bew. w Londen regen ono Brussel onbewolkt nno Luxemburg onbewolkt no 0 2 0 0.2 4 6-3 6 3 0.1 Parijs onbewolkt nno Bordeaux onbewolkt n Grenoble half bew w.stll Nice zwaar bew. o Beriyn licht bew. zzw Frankfort Ucht bew. ono Mtinchen onbewolkt ozo Zllrlch sneeuw ono Genéve geh. bew. nno Locarno onbewolkt zzo Wenen onbewolkt zw Innsbrück onbewolkt w.stil -3 -23 Belgrado licht bew w.stll -4 -li o Athene zwaar bew n 6 118 0 Rome zwaar bew. ono 6 9 4 6 Ajacclo regen ono 2 9 3 14 Madrid onbewolkt w.stll 3 -3 1 Lissabon licht bew. v.and. 11 2 0 5 0-6 0 2-4 0 4-5 0 1 -7 0 6 10 4 0 I-1-9 0 4 2-50 2 -8 -15 0 3 -5 -9 0.1 4 3-70 II-80 1 -3 -14 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2