HERTER IS BEZORGD OVER DE HARDE HOUDING VAN KREMLIN I WEERBERICHT Verklaring van Kroesjtsjef is in strijd met Camp David ARGENTIJNSE MARINE ZET JACHT OP DUIKBOOT VOORT Wederom kladderij op Curasao Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 9 FEBRUARI 1960 No. 29970 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Recente uitlatingen van premier Kroesjtsjef verraden een hardere houding, aldus verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Herter, gisteren op een persconferentie in Washing ton. Herter doelde hiermee op hetgeen Kroesjtsjef onlangs gezegd heeft over Berlijn en op de jongste verklaring van de mogendheden van het Pact van Warschau (Oost-Europa), die volgens Herter tamelijk ver waren gegaan in de aankondiging van een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland, indien er niet binnen een bepaalde niet nader aangeduide periode een vredesverdrag met beide delen van Duitsland zou worden gesloten. Herter zei hierover het volgende: „Indien de Sovjet-Unie een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland sluit voordat er volledige onderhandelingen zijn ge voerd, zou dit in strijd zijn met de geest van de besprekingen die Kroesjtsjef en president Eisenhower in september in Camp David hebben gehad". Herter voegde hier echter aan toe, dat de verklaringen van de Sovjetrussische-premier en de mogendheden van het Verdrag van Warschau tot dusver niet in strijd met deze geest waren geweest daar er geen tijdslimiet was genoemd. Geen grenswijziging meer in Oost-Europa Premier Kroesjtsjef heeft gisteren in Moskou op een receptie, die door presi dent Gronchi van Italië werd gegeven, in antwoord op een toespraak van het Italiaanse staatshoofd verklaard, dat de mensen thans als gevolg van een „wer kelijke verbetering" van de internatio nale toestand vredig kunnen slapen en niet behoeven te vrezen dat er in de nacht iets onaangenaams gebeurt. Maai de tijd is gekomen om de vrede te con solideren, zodanig dat de toestand, die door de oorlog is ontstaan, wordt ge stabiliseerd. „Wü zeggen, dat wat door de oorlog werd veranderd niet zonder een oorlog kan worden gewijzigd. Tsjecho Slowakije Polen en Hongarije zullen nooit een wij ziging van hun grenzen met Duitsland toestaan. Wij, als hun bondgenoten, be grijpen en steunen hen", aldus Kroesj tsjef volgens het Italiaanse persbureau Ansa, dat een verslag van de receptie gaf. Indien men verdere ontspanning mo gelijk wil maken moeten eens en voor al de gebiedswijzigingen in Europa worden erkend, een vredesverdrag met Duitsland getekend en de Berlijnse kwestie worden opgelost. „Wij hebben een vredesverdrag met de beide Duits- landen voorgesteld. Adenauer wil niet. Maar wie vraagt hem iets? Wü hebben miljoenen mensen verloren", zo vervolg de de Sovjet-premier, „en wü zijn, na dat de Duitsers tot Moskou waren door gedrongen, in Berlijn gekomen. Het is duidelijk dat de Duitsers niet hun wil kunnen opleggen". Redelijk en onredelijk naar Russisch inzicht Kroesjtsjef noemde een vredesverdrag met Duitsland een noodzakelijk iets om de nadelige gevolgen van de tweede we reldoorlog te liquideren. Met name is de liquidatie van het bezettingsregime in West-Berlijn nodig, waarbij men niet de wil der Westberlyners zou mogen negeren. Integendeel, wü willen, aldus Franse prijs voor dr.V.E.van Vriesland Het Genootschap van Franse Dichters heeft gisteren de Prix des Amitiés Fran- caises toegekend aan de Nederlandse letterkundige dr. Victor E. van Vries land. Deze prüs waarmee het genoot schap zijn erkentelijkheid wil tonen voor het werk van een „vriend van de Franse letteren" werd eerder toegekend aan de Brit. T. S. Elliot, de Italiaan Lionello Fiumi ,de Mexicaan Jaime Torres Bodet en de Japanner Kojiro Serizawa. De jury had by de toekenning van de prijs aan dr. Van Vriesland speciaal het oog op diens direct in het Frans ge schreven gedichtenbundel „Le vent se couohe". De Nederlandse ambassadeur in Frankrü'k, mr. J. W. Beyen, heeft in een brief aan Pascal Bonetti, die de prys in stelde en nu ere-voorzitter van het ge nootschap van Franse dichters is, zyn vreugde uitgesproken over de onder scheiding van zyn landgenoot. „In een tydperk dat de Franse taal een grootse stryd voert tegen andere vreem de talen, is het niet zonder belang eraan te herinneren, hoeveel Van Vriesland door zijn gesohriften en zijn optreden voor de Franse letteren heeft gedaan". Volgens mr. Beyen wordt door de onder scheiding „tegelijk een waarlyk vriend van de Franse cultuur en een ambassa deur van de Nederlandse letteren ge- eerd". Noordelijke wind De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Enkele wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog weer. Hier en daar mist. Aanvankelyk weinig wind, later overwegend matige wind uit noor- delyke richtingen. Vannacht tempera turen om het vriespunt tot lichte vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 10 FEBRUARI Zon op: 8.07 uur: onder: 17.42 uur. Maan op: 15.45 uur: onder: 6.27 uur. Hoogwater te Katwijk te 209 en 14.22 uur Laagwater te 10.03 en 22.26 uur. Dit Blad bestaat uit 12 pagina's Kroesjtsjef, het huidige regime erken nen en een stabiele toestand scheppen. Wy zullen West-Berlyn de mogelykheid geven met alle landen waarmee het be trekkingen wil hebben verbindingen te onderhouden. De Sovjet-Unie ziet geen andere goede weg maar zal iedere an dere redelijke oplossing bestuderen. Het is echter niet redelyk het socialis tische (bedoeld wordt het communisti sche) regime in de Duitse Democrati sche Republiek (Oost-Duitsland) te willen veranderen en deze jepubliek door West-Duitsland te laten absorberen. Wij zouden een andere eis kunnen formu leren: dat West-Duitsland door Oost- Duitsland wordt geabsorbeerd, hetgeen logisch zou zijn omdat het kapitalisme in deze eeuw van sociale veranderingen zijn plaats moet ruimen voor het socia lisme ("communisme) dat steeds meer veld wint. aldus Kroesjtsjef. Wy stel len dit echter niet voor omdat niemand een dergelijk voorstel zou accepteren. Laten de Westduitsers hun leven leiden en de Oostduitsers het hunne, aldus de premier, die nogmaals aandrong op het sluiten van vrede met de Duitsers om dat andere krachten zullen onstaan en sterker worden die de toestand, zoals deze na de oorlog is ontstaan, willen veranderen. ..Maar wü zeggen dat wat door de oorlog werd veranderd niet zon der een oorlog kan worden gewüzigd", herhaalde hü- Wensen over en weer craat te worden. Deze wens spreek ik van mijn kant uit". Kroesjtsjef verklaarde hierop voor stander te zün van de partü die de be volking het grootste welzün brengt. „In dien u erin slaagt dat te bereiken, neem ik uw aanbod aan". Koning van Thailand in Djakarta De Koning van Thailand, Bhumbiol Adjulyadej en Koningin Sirikit zün gis teren voor een officieel bezoek van acht dagen aan Indonesië in Djakarta aange komen. President Soekarno sprak een kort welkomstwoord. Hü merkte op dat Indo nesië vriendschap met alle landen wenst. Koning Bhumbiol antwoordde dat de volkeren van Indonesië en Thailand vele gemeenschappelüke idealen hebben en dat de ontwikkeling van nauwe be trekkingen beide landen ten goede zal komen. Kroesjtsjef nodigde, nadat hij de lof van het communistische stelsel had ge zongen, president Gronchi uit commu nist te worden. Denk goed na en na rüp overleg zult gü eveneens commu nist worden, aldus de Russische premier, die onder meer had verklaard dat het oude Rusland in korte tüd tot het eer ste land ter wereld op cultureel gebied was geworden en in 1965 de eerste mo gendheid op economisch en financieel gebied zal zijn geworden. Dit was ge beurd tijdens het communistische stel sel „waaronder degene de intelligentste is die het wérkelijk is", in tegenstelling tot het kapitalistische stelsel „waaron der de intelligentste degene is die de meeste dollars heeft" President Gronchi antwoordde op Kroesjtsjefs uitnodiging: „Het zou kun nen gebeuren dat premier Kroesjtsjef op een dag door de goddelijke genade er toe zou worden gebracht christen-demo- Mijnen gelegd langs toegang tot de baai waarin vreemde onderzeeër zit opgesloten De Argentünse marine heeft gisteren bü haar jacht op een onbekende onder zeeër, die in de Folfo Nuevo zou zün waargenomen, münen gelegd over de gehele 15 kilometer brede toegang tot de baai. De monding wordt voorts bewaakt door torpedobootjagers en fregatten, die met luisterapparaten zijn uitgerust en die van tüd tot tüd dieptebommen laten vallen. De jacht duurt reeds negen dagen. Zondag zijn bü het zoeken in de baai, op circa 1200 km ten zuiden van Buenos Aires, Catalinavliegboten ingeschakeld, die geladen zün met dieptebommen. In de stad Puerto Madryn, die aan de golf ligt, zijn mariniers aangekomen. Men neemt aan, dat zij langs de kust moeten patrouilleren om te voorkomen, dat opvarenden van de onderzeeër over land ontsnappen. Voor de derde maal in twee jaar tijds Overigens schünt niemand de onder zeeër waargenomen te hebben. Het enige alarm is een melding van een oorlogs schip geweest waarin werd gezegd, dat met de luisterapparaten „een niet-ge- identificeerd voorwerp onderwater" was waargenomen. De officiële woordvoerders zeggen niet veel. Volgens krantenberich ten zou de onbekende duikboot vrijdag geraakt zijn met een vliegtuigbom. In deze berichten is ook sprake van bood schappen in code, die de ingesloten duikboot zou hebben uitgezonden en die door de Argentünse marine onderschept zouden zün. La Prensa, een krant die als regel geen loze geruchten geeft, verklaarde gisteren, dat in volle zee twee andere onderzeeërs zün waargenomen, die. naar men in bevoegde kringen geloofde, zou den proberen de aandacht van de Argen tünse marineschepen af te leiden. Het is de derde maal in twee jaar tüds, dat in dit gebied onbekende onder zeeërs zün waargenomen en door de Argentünse marine aangevallen. In officiële bekendmakingen over die inci denten is niet gezinspeeld op de moge- lüke nationaliteit van de duikboten. Vorig jaar is in deze baai ook al een onderzeeër ontdekt en aangevallen, waarbij eveneens olievlekken aan de oppervlakte kwamen drijven, daarbij voedsel gevend aan de veronderstelling, dat het schip vernietigd of op zijn minst beschadigd was. De regering heeft toen op geen enkele wüze blük gegeven van welke nationali teit die vreemde onderzeeër kon zijn, maar algemeen werd aangenomen, dat het een Russische was. Rusland wil suiker van Cuba afnemen Het als officieel beschouwde Cubaanse I dagblad „Revolucion" meldt, dat de Sov- jetrussische vice-premier Mikojan, die thans een bezoek aan Cuba brengt, za- I terdagavond jl. in een büeenkomst met vertegenwoordigers van het Cubaanse handels- en bedrüfsleven heeft ver klaard dat de Sovjet-Unie meer suiker van Cuba zal afnemen. Hü voegde hier aan toe dat Cuba ook veel Sovjetrussi- sche produkten zou kunnen kopen. Mi kojan zei dat de suikerproduktie in de Sovjet-Unie zelf ook zal worden uitge breid, doch dat de vraag van de Rus sische verbruiker eveneens zal toenemen. Amerikaanse autoriteiten hebben grote belangstelling voor het bezoek van Mi- i kojan aan Cuba en voor de verklaringen die de Russische gast en diens Cubaan se gastheren afleggen. De Amerikanen zien er een nieuwe fase in van het eco nomische en het psychologische offen sief dat de Sovjet-Unie op het westelijke halfrond schünt te hebben ontketend. Men wüst er te Washington op dat Mikojans bezoek wordt afgelegd in een periode waarin de Amerikaans-Cubaanse j betrekkingen een dieptepunt hebben be reikt en aan de vooravond van presi dent Eisenhowers bezoek aan vier Zuid- amerikaanse landen. Mikojan heeft zün instemming be tuigd met de landbouwpolitiek en de onteigening van buitenlandse bezittin gen op Cuba. Dit zün juist punten van wrüving tussen Havanna en Washing ton. Mikojans bezoek schünt, zo zegt men te Washington, drie doelen te hebben: de mogelükheid te onderzoeken van eco nomische en militaire hulp van de Sov- Hutjongen van de „Utrecht is zoek Overal in het verre oosten zoekt de politie, in verband met het proces van de Nederlandse marconist die morgen begint, naar een Chinese hutjongen, die alleen als „gadong" bekend staat. De districtsprocureur van Suffolk, Garret H. Byrne, zeide dat deze jongen aan boord van het Nederlandse schip „Utrecht" diende, toen de marconist en de Amerikaanse Lynn Kauffman op dit schip van Singapore naar Amerika reis den. Zoals bekend wordt de marconist ervan beschuldigd Lynn Kauffman te hebben vermoord. De autoriteiten zeiden dat zü met de jongen willen praten over de relatie tus sen de marconist en de Amerikaanse. De politie heeft nu verklaard, dat zü er niet in geslaagd is de verblüfplaats van de jongen te vinden. Hü zou in het Verre Oosten van boord zün gegaan. De reder van de Utrecht heeft meegedeeld dat hij niet weet waar hü de jongen moet zoe ken. Kapitein A J. de Bruin van de „Utrecht", heeft eergisteren de beklaagde voor het eerst sedert diens arrestatie ontmoet. De Bruin, die tot de meer dan 20 getuigen behoort die zün opgeroepen, en verdediger W. Langdon Powers heb ben de beklaagde bezocht in zün cel van de gevangenis in Charles Street. jet-Unie aan Cuba, de uitbreiding te be werkstelligen van de handelsbetrekkin gen tussen de twee landen en normale diplomatieke betrekkingen tussen de twee landen tot stand te brengen. Uit een vliegtuig, dat op weg was van Tel Aviv naar Hongkong, zijn dia manten ter waarde van circa 500.000 dol lar gestolen. De diamanten zaten nog in het pakketje, waarin zij verpakt waren, toen het toestel op het vliegveld van Lydda aankwam. Bij aankomst in Hong kong bleken zy verdwenen te zijn. Trein greep auto te Enschede Vader en zoon gedood (Speciale berichtgeving) Gisteravond om ruim zeven uur is op de onbewaakte overweg in de Slankweg te Enschede een personenauto uit Over- dinkel door de trein Enschede-Münster gegrepen. De beide inzittenden zün om het leven gekomen, namelijk vader en zoon Zuidinga uit Overdinkel, resp. 50 en 24 jaar oud. By de botsing werden beiden uit de wagen geslingerd, die door de trein circa 40 meter werd meege sleurd. De vader is ter plaatse overleden, de zoon in de afgelopen nacht in het zie kenhuis Ziekenzorg te Enschede. Het uitzicht ter plaatse is goed. Vermoedehjk is onoplettendheid de oorzaak van dit ongeval. Aan de voet van de Nieuwe Kerk te Amsterdam is een semi-perma- nente steenhouwerswerkplaats in gericht, waar de zandstenen orna menten gehouwen worden, welke bij de restauratie van de kerk wor den gebruikt. De bewerking ge schiedt nog geheel met de hand. Geringe toewijzing op de staatslening iptt Gezaghebber zal krachtig optreden tegen onruststokers; telegram van de partijen Wederom is gebleken, dat op Curasao plannen bestaan om op ern stige wijze de orde te verstoren. De gezaghebber, de heer Gorsira heeft de politie opgedragen krachtig op te treden tegen elke poging hiertoe. Nadat de politie, gelijk gemeld, dit weekeinde er in was ge slaagd enkele schuldigen aan de besmeuring van het standbeeld van Koningin Juliana te arresteren, is gistermorgen een nieuw geval van kladderij ontdekt. Het doelwit was ditmaal de plaquette op een muur van het fort Amsterdam ter herdenking van de afschaffing van de slavernij door Koning Willem III. Enige uren later is een zekere Coster partü politieke overwegingen hebben de De mensen dringen steeds verder door in de nieuwe IJsselmeerpolder Oostelijk Flevoland. Een overzicht van het poldergebied bij het toe komstige dorp Dronten, waar een brug wordt gebouwd over een van de hoofdkanalen. van zyn bed gelicht. Bü hem zyn kleren gevonden, waarop dezelfde rode verf zat als op de plaquette. Niettemin heeft de gearresteerde ontkend aan de besmeu ring schuldig te zün. Ook Coster is, evenals de vier mannen, die gearres teerd zijn in verband met de bekladding van het standbeeld van de Koningin, lid van de Nationale Volkspartü. Zondagavond is nog gearresteerd de heer Rosario, die de Curagaose Volks unie heeft oRgericht, nadat hy zich ver leden jaar afscheidde van de aan de regering zynde Democratische Partü- Gezaghebber Gorsira heeft verklaard, dat uit het onderzoek is gebleken, dat dit soort incidenten tevoren nauwkeurig is beraamd, met het doel de indruk te wekken, dat bij de Curagaose burgerij grote ontevredenheid bestaat over de afkondiging van de uitzonderingstoe stand op Curagao. Koloniale bevoogding Intussen hebben de samenwerkende partijen op Curagao, waartoe de N.V.P. behoort, in een telegram aan prof. De Quay, geprotesteerd tegen de „koloniale bevoogding" en gevraagd om een de mocratische beslechting van de moei lijkheden. Al eerder hebben deze par- t'jen in telegrammen aan prof- De Quay gevraagd om vervroegde verkiezingen. Mr. dr. Da Costa Gomez, die, gelyk ge meld. op weg is naar Nederland, zal een en ander ongetwijfeld met de Neder landse regering bi-spreken. In bovengenoemde verklaring zeggen de samenwerkende partüen. ernstig protest te willen aantekenen tegen dè gang van zaken op Curagao na de in werkingtreding van de algemene maat regel van Rijksbestuur. De raad heeft op 5 februari een lange reeks voorstellen aanvaard, v/elke de meerderheid in de raad eerder heeft geweigerd, aangezien deze voorstellen gedaan werden door Het ministerie van Financien deelt mee. dat van het op 8 februari 1960 op een bestuurscollege bestaande uit gede de 4t4% lening 1960, ten laste van de puteerden van de samenwerkende par- staat der Nederlanden, ingeschreven be- tüsn. De schade, berokkend aan het drag 14,5% wordt toegewezen. Zoals be- I eilandgebied Curacao is nauwelijks te kend is de lening groot f 300 miljoen. I meten, aldus de verklaring. Slechts om Democratische Partü en de Katholieke Volkspartü deze noodzakelüke maatre gelen maandenlang aangehouden en het ernstige werk van de raad tot een poli tiek spel gemaakt. Dat de Rüksregering zo heet het verder blindelings is afgegaan op een rapport, uitgebracht door een der be langhebbende partüen, zonder ook de andere kant te horen, vervult ons met grote onrust. De provocatie van een plaatselük blad, door zün bericht dat HM. de Koningin persoonlyk achter de genomen maatregel zou staan, vervult ons met de grootste zorg. „Wij zün van mening aldus de ver klaring der samenwerkende partijen dat het heilige instituut van de eilan- dclijke autonomie niet gedoogt, dat de Rijksregering zonder meer die maatre gelen neemt, welke de als partü bij het conflict betrokken landsregering haar belieft voor te stellen. Wij zijn de mening toegedaan dat het niet aangaat, dat de Rüksregering, waarvan de Ne derlandse partner zelf door vervroegde verkiezingen aan het bewind is geko men, zonder ook ons te horen. Curagao vervroegde verkiezingen onthoudt. Als de Rijksregering van plan is in de toe komst altüd zo te handelen heeft het statuut reeds nu alle zin verloren: de koloniale bevoogding is gebleven. Wij handelen over u maar zonder u". Tenslotte zegt de verklaring, dat de raad in zün huidige samenstelling de bevolking niet juist meer vertegenwoor digt. De tegenwoordige toestand is ab normaal. De intrekking van de alge mene maatregel van Rüksbestuur kan slechts op democratische wüze geschie den na nieuwe verkiezingen. Elke andere oplossing is een met Nederlandse steun handhaven van de zogenaamde meer derheid. De samenwerkende partüen behouden zich het recht voor hun me dewerking te weigeren aan de continu ering van een abnormale toestand", zo zegt de verklaring. Geen uitstel meer voor Cliessmau? Een rechter voor appèlzaken te Tuc son, in de Amerikaanse staat Arizona, heeft gisteren geweigerd Caryl Chess man uitstel van executie te verlenen. Zoals bekend is de terechtstelling van Chessman, die by na 12 jaar geleden ter dood veroordeeld werd, op 19 februari bepaald. Men verwacht dat de veroor deelde nu voor de veertiende maal bü het Opnerste Gerechtshof in beroep zal gaan Mocht dit niet lukken, dan zal hü vrüwei zeker clementie vragen aan de gouverneur van Californië. Rechter Chambers verklaart in zün vonnis, dat het wellicht een zwak punt in het huidige systeem is dat een zaak zolang kan worden gerekt, doch hü kon niet inzien hoe men iemand die kans ziet zyn zaak aan de gang te houden, als beloning in feite gratie kan geven, en vooral als tenslotte blijkt dat de ge vangen e nooit echt steekhoudende ar gumenten heeft gehad. Men wyst ons op Chessmans doods angst in de dodencel, aldus de rechter. Hy geeft toe dat dit voor de meeste mensen een hel moet zün. Doch dit is geen gewoon mens". Als hü voor het Hof verscheen was hy „arrogant en uitlagend". „Wü zien iemand die graag te koop loopt en die nooit tevoren zo veel gelegenheid hiervoor heeft gehad". .Ik geloof", aldus rechter Chambers, „dat hü zyn bewaarders lang genoeg last heeft bezorgd". Chessman verklaarde in de gevange nis, dat hy niet aan de gouverneur van Californië om clementie zal vragen. Ik voel dat het ditmaal het kleine kamertje aan het einde van de gang (de gascel) gaat worden. Het is de eer ste maal dat ik dit zeg". Oude man en jongen te Arnhem gedood (Speciale berichtgeving) Gisteren vonden in Arnhem twee ver keersongevallen met dodelijke afloop plaats. De 90-jarige heer J. Th. te Groen uit Arnhem werd bü het oversteken van de Utrechtseweg aangereden. Hü over leed kort na aankomst in het zieken huis. Op de Johan de Wittlaan raakte de 7-jarige Hendrik Souer eveneens uit Arnhem onder een vrachtauto De Jon gen ging met zün autoped voor het rode verkeerslicht links naast de vrachtauto staan en viel bü het wegrijden onder het achterwiel. Hü werd op slag gedood.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1