Dader besmeuring van het beeld Koningin Juliana gearresteerd „Streven naar bezit doet schade aan menselijke persoonlijkheid" Gwnpro!SNe^eHanderise9ens Landarbeider werkte een halve eeuw als „horige" voor ƒ2.50 p. w. MINISTER OBERLANDER ZAL WEER VlRHOORD WORDEN Opgericht 1 maart 1860 Maandag 8 februari 1960 Derde blad no. 299C Nog andere arrestaties De politie van Willemstad heeft za terdagmiddag jl. de Cura?oaenaar Ru dolph gearresteerd, die bekend heeft op 2 febr. 1960, te ongeveer 11 uur 's avonds het standbeeld van Koningin Juliana te Willemstad met rode verf te hebben besmeurd. Hij deed dit door een blik met roode verf tegen het monument te werpen. Het blik gooide hij later weg, doch een met verf besmeurde broek en hemd werden later bij zijn arrestatie in zyn woning aangetroffen. Tijdens het verhoor is komen vast te staan, dat hij ziin daad heeft gepleegd in overleg met enkele andere partijleden, onder wie een bestuurslid, dat tevens kandidaat was voo»- de laatste verkie zingen. Zaterdagavond en zondag jl. werden nog het bestuurslid Manrique Monte en de partijleden Viceisza en Simons gearrestterd. De drie arrestan ten hebben gistermiddag een bekentenis afgelegd. Zwakke figuur Gebleken is dat het plan tevoren met politieke bedoelingen was beraamd. De bedoeling was de indruk te wekken alsof bij de Curagaose burgerij grote onte vredenheid bestaat tegen de recente, door het Rijksbestuur uitgevaardigde al. gemene maatregel. De leider van de Nationale Volkspar tij, mr. dr. D. Costa Gomez, is woens dag 3 februari jl., via Paramaribo waar hij thans nog vertoeft naar Ne derland vertrokken. Rudolph, de pleger van de besmeu- ringsdaad. staat bekend als een zwakke, te beinvloeden figuur, die graag „flink" doet. Hy is reeds geruime tijd werkloos en hing veel rond in „Cas di Pueblo", het hoofdkwartier van de Nationale Volkspartij. D? Curagaose politie heeft gisteravond eveneens de voorzitter van de U.P.C.. Guillermo Rosario. in verband met de besmeuringszaak verhoord. Deze politie heeft de politie-autoriteiten in Parama. ribo voorts verzocht mr. dr. Da Costa Gomez aldaar een officieel verhoor af te nemen. Zij verzocht echter tevens hem zijn reis naar Nederland niet te doen onderbreken. Afkeuring De heer Da Costa Gomez verklaarde van plan te zün zijn reis naar Neder land vandaag gewoon voort te zetten. Hij wilde wel eerst een telefoongesprek met Willemstad voeren, echter niet met het bestuur van de Nationale Volkspartij", „aaar dit niets met de gehele zaak te maken heeft". HAVENARBEIDER BRANDDE ALS EEN FAKKEL Buurvrouw trad kordaat op (Speciale berichtgeving) Met zeer ernstige brandwonden aan gezicht, handen en benen, is zaterdag- raiddag de 18-jarige havenarbeider M. van Bergsen, uit de Polslandstraat in Rotterdam-Zuid, naar het ziekenhuis gebracht. De jongeman was in de keu ken, toen hg alleen thuis was, bezig vet voor het smeren van een fietsketting te koken. Hg had het vet in een aluminium melkkoker op het gasstel gezet. Plotse ling raakte de melkkoker in brand. Reeds stond een deel van de keuken in vuur en vlam. Van Bergsen greep de melkkoker, met de bedoeling die in het tuintje te gooien. Zün kleren raak ten in brand en als een levende faxkel rende hij naar buiten. Gelukkig werd dit direct opgemerkt door een buur vrouw, die bü haar werkzaamheden een rubberslang gebruikte. Zij richtte de straal op de havenarbeider, waardoor werd voorkomen dat deze levend ver brandde. Bromfietser omgekomen bij ongeluk te Boskoop In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks 12 uur botste op de Zuid kade te Boskoop de 33-jarige bromfiet ser M. van H„ een kelner uit Leiden, na een ongelukkige manoeuvre, waarbü hij naar links uithaalde, tegen een hem tegemoetkomende bromfietser uit Gouda. Van H. werd tegen de weg geslingerd en moest met een schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis te Gouda worden ver voerd .waar hy zondagmorgen aan de gevolgen is overleden. De man laat een vrouw met drie kinderen achter. De andere bromfietser belandde in de sloot langs de weg, doch bleef onge deerd. De bromfietsen werden zwaar beschadigd. Ooggetuigen zagen, dat de heer v. H. even voor de botsing plotseling naar de linkerzyde van de weg uitweek. Belgische bioscoopdirecties achten belastingen te hoog (Van onze Brusselse correspondent) De vereniging van bioscoopdirecteu ren in België heeft alle bioscoopeige naars van België uitgenodigd hun zalen van 25 tot 31 maart a.s. te sluiten als protest tegen de, naar het oordeel der vereniging, overdreven amusementsbe lasting. Op een persconferentie ver klaarde de heer Annez, voorzitter van de vereniging, dat de toestand van de Belgisch bioscoopwereld allesbehalve schitterend is. Door de steeds grotere plaats, welke het toerisme, de auto en de televisie in de besteding van het volksinkomen hebben, daalt het aantal bioscoopbezoekers voortdurend. In 1945 waren er nog 145 miljoen bezoekers, in 1953, het jaar van het begin der tele visie, was het aantal reeds tot 112 mil joen teruggelopen en volgens de voorlo pige gegevens over 1950, is een nieuwe teruggang te zien tot 90 miljoen bezoe kers. De 23 procent belasting wordt in België geheven op de bruto-ontvangsten, aldus de voorzitter van de vereniging, ook dan wanneer de exploitatie een verlies toont. Voor Bokswedstrijden daarentegen behoeft slechts 8 procent te worden betaald. Bevordering van Nasoetion en Soeryadarma Binnenkort zullen de Indonesische minister van Defensie en chef-staf van het leger, luit.-generaal Nasoetion en de chef-staf van de luchtmacht, vice- maarschalk Soeryadarma, worden be vorderd tot resp. generaal en lucht- maarschalk. De heer Da Costa Gomez verklaarde voorts dat het bericht over de arresta ties op Curasao voor hem een totale verrassing was. „Ik wil met deze hele zaak niets te maken hebben. Ik ben voor belangrijker aangelegenheden op reis. Uiteraard keur ik. gelijk ieder fatsoenlük mens. deze daad ten stelligste af, wie het ook ge daan zou mogen hebben. Ik weet echter van toeten noch blazen. Het laat mü trouwens koud wat een paar gekken hebben uitgehaald en ik geef u de ver zekering dat alles buiten de N-V.P. om is gebeurd". De heer Da Costa Gomez noemde Rudolph een ontevreden partijlid. Hg achtte de combinatie met Monte vreemd, „aangezien het geen vrienden zyn", waaraan hg toevoegde: „maar er ge beuren soms de meest ongeloofwaardige dingen". Het onderzoek van de politie op Curasao duurt voort. BRAND IN HALSTEREN Kinderen bijtijds gered Gisteravond laat is brand uitgebroken In een woning aan de Rijksweg tussen Bergen op Zoom en Halsteren, die wordt bewoond door de heer Maaskant. Op het tijdstip van de brand was geen der volwassen leden van de twee gezinnen, die dit huis bewonen, aanwezig. Er be vonden zich wel vier kinderen in huis, die in bed lagen. Gelukkig kwam een der mannelüke bewoners en vader van twee der kinde ren thuis, toen deze nog ongedeerd wa ren. Met behulp van voorbügangers stelde hü een ladder tegen de branden de woning op, sloeg een ruit in, wrong zich hierdoor naar binnen en wist ver volgens de kinderen te bereiken, die hü, vift.de ladder en met behulp van de voor bügangers, op moedige wy'ze in veilig heid wist te brengen. Het woninggedeelte van de heer Maas kant is geheel uitgebrand, terwül in de rest van het huis veel waterschade is aangericht. De brandweer van Bergen op Zoom en Halsteren ondervond, als gevolg van geringe druk op de water leiding, moeilükheden met de blussing. Prof. Scliermerhorn op Fakkeldragersdag Door de conservatieve partijen, aldus prof. Schermerhorn, hebben wij óns het begrip bezitsvorming laten opdringen. De P.v.d.A. tracht dit zo goed mogelijk te fatsoeneren, zodat de partij zich er niet al te zeer door gegeneerd voelt. Toch verzuimt de party naar sprekers mening al te vaak na te gaan of de ge dachten die aan de verheerlijking hier van de P.v.d.A. in deze „past", aldus de stryd zijn met een socialistische maat schappij - op v at ting. De redenering van de tegenstanders van de P.v.d.A. in deze, past", aldus de heer Schermerhorn, „in 'n wereld waar in concurrentie en produktie om winst de primaire economische motieven zijn en waarin het „bezitsdenken" reeds op deze gronden, zij het vaak onbewust, bij de mens voorop komt te staan". Prof. Schermerhorn noemde het tegenwoor dig mode om te zeggen, dat eigen bezit een bijdrage levert tot de vorming tot de menselyke persoonlijkheid. Hg meent evenveel recht te hebben om te zeggen dat het streven naar beeit schade doet aan de menselijke persoon lijkheid en noemde het byzonder merk waardig dat zy. die zich graag christe lijk laten noemen, juist degenen zijn, die als de grote kampioenen van dit bctzitsdenken optreden. Volgens prof. Schermerhorn is het byzonder eenvou dig uit de bybel uitspraken aan te ha len, die een radicale veroordeling bete kenen van een levenshouding, waarin het „vergaren van aards bezit" op de voorgrond staat. Zijn stelling betekent volgens prof. Schermerhorn alleen het t»t in het uiterste zoeken naar andere vormen van bescherming van de brede massa in het bestrijden van maatschappelijke ver houdingen, waarin het bezit zodanig primair is, dat wezenlük welzijn zonder dit niet zou kunnen bestaan. Het bete kent naar zijn mening ook dat socialis ten in deze nooit bereid mogen zyn te huilen met de wolven in het bos en het als verraad aan de socialistische begin selen dienen te voelen, indien zij op een of andere wijze speculeren op de bezitsh artstocht Vervolgens besprak prof. Schermer horn de vraag, hoe enerzijds de mens als persoonlykheiid tot gelding komt, terwijl daarnaast toch een maatschap pelijke organisatie nodig is, waarin speciaal op kritieke momenten de juiste besluiten worden genomen en verant woordelijkheden aanvaard. Er zijn, aldus prof. Schermerhorn, slechts enkele voorbeelden van democra tische organen, die in het verre verle den in de kleine levenskring zijn be gonnen. zoals bijv. in waterschappen. Gezien echter het kapitalistische stel sel was er en is er, eigenlyk ook van daag nog, nauwelijks een mogelijkheid om de enkele mens wezenlijk als per soonlijkheid tot gelding te laten komen in de kleine levenskring, waarin hij zich opgenomen weet, namelijk die van zijn directe arbeidswereld. Waar het om gaat, zo zei prof. Scher merhorn. is of men de democratie ook op een andere wijze en op een voor de enkele mens meer grijpbare wyze tot gelding kan brengen dan op het ogen blik in de politieke democratie geschiedt, met alle moeilijkheden die aan deze laatste zijn verbonden Ook in dit op zicht drukt, naar de mening van prof. Schermerhorn, het kapitalistische stel sel een stempel op de organisatie-moge lijkheden in het arbeidsleven. Zo is het probleem van de rechtsorde van de ar beid, zoals dat na de oorlog door de P.v.d.A. is gesteld, toch eigenlijk eerder achteruitgegaan dan dichterbij een op- Kansen voor jonge dirigenten Zes jonge dirigenten zullen in het sei zoen 19601961 in de gelegenheid wor den gesteld een stage van twee maand- den door te maken bij Nederlandse sym fonie-orkesten. Deze stages vormen de derde fase van het ..plan jonge dirigen ten", die tot stand is gekomen door sa menwerking van het ministerie van O. K. en W., de besturen van Nederlandse symfonie-orkesten en de Nederlandse Radio-Unie. De kandidaten, die tot 36 jaar oud mogen zijn, moeten voldoen aan bepaal de eisen van algemene- en van muzikale ontwikkeling. Alle gegadigden voor de stage-mogelijkheden zullen zich boven dien in de periode eind mei, begin juni aan een vergelijkend dirigeerexamen moeten onderwerpen. De uitverkorenen zullen tüdens de stageperioden een redelüke financiële vergoeding krijgen. pro-I Bij de behandeling van een wetsont werp dat president Soekarno bevoegd heid verleent bij het benoemen van dis trictshoofden, zeide de Indonesische minister van Binnenlandse Zaken, Ipik Gandamana zaterdag, dat de regering geen onderscheid zal maken tussen kan didaten, die eertijds aan de kant der revolutie stonden, en degenen die met de Nederlanders samenwerkten. Een aanwakkeren van een dergelüke tegen stelling, aldus de minister, zou niemand ten goede komen. 6 loonsverhoging lossing gekomen, aldus prof. schermer-1 in levensverzekeringsbedrijf -De voorstellen tot wü'ziging van de ïe* salarisschalen voor het administratief hervormingen aanbrengen, maar het De P. v. d. A. eist een grondige „bekering" Prof. dr. ir. W. Schermerhorn heeft zaterdagmiddag op de centrale Fakkels- dragersdag van de P. v. d. A, te Utrecht ter gelegenheid van de 14e verjaardag van deze party aandacht gevraagd voor twee problemen, die volgens hem beide in de socialistische wereld een klassiek karakter hebben, doch waarvan hij meent, dat zy schuil dreigen te gaan onder de machten van het ogenblik. Prof. Scher merhorn ging hierby in op de fundamentele motieven en drijfkrachten in het geheel van het maatschappelyk bestel, in het bijzonder in het produktieproces. Daarnaast besprak hg de wgze, waarop de democratie functioneert, in het bijzon der hoe enerzyds de enkeling daarin tot gelding komt en anderzijds besluitvorming mogelijk is. lijkt erop, zo zei hy, dat in onze wes terse wereld de meest fundamentele, die, welke samenhangt met de overheersen de positie van het bezit, nicit langs die weg gerealiseerd kan worden. De P.v.d.A. eist niet 't verdraaien van wat schroef jes aan het mechaniek van de maat schappelijke orde, doch een grondige wyziging, een „bekering" zo besloot prof. Schermerhorn. personeel in het levensverzekeringsb' drijf die door de werkgevers- en werk nemersorganisaties in deze bedrijfstak gezamenlijk werden ingediend, zün door het College van Rijksbemiddelaars goedgekeurd Het is de bedoeling van de organisaties dat met ingang van 1 januari 1960 de salarissen met 6% verhoogd zullen wor den. De wijziging van de schalen geeft hiertoe de mogelükheid. Pruimtabak z'n enige luxe Het leven begon pas op z'n ouive dag... (Speciale berichtgeving) Hendrik Bally uit Diepenveen kan zijn geluk niet op: hij heeft een bril, een stel nieuwe kleren en zelfs een gehoorappa raat! Deze toch heel normale zaken zijn namelük voor deze 65-jarige kromge- werkte, eenzame dove boerenarbeider een ongekende luxe, waarvan hij twee maanden geleden nog niet durfde dro men. Bijna vüftig jaar lang heeft hij ge zwoegd en gezweet op de boerderij de „Kolkbosch" in Diepenveen bij Deven ter. waar hij achtereenvolgens vader en zoon A. Kolkman als een horige heeft gediend voor het bittere loon van een rijksdaalder per week. Een loontje, waar op, sedert de oorlog en de tabaks- schaarste, bovendien nog elke week twee kwartjes werden gekort voor pruimtabak. Zo omstreeks 1910 kwam Hendrik Bal ly een teruggetrokken dove jongen, helemaal alleen op deze harde wereld via een doorgangshuis van de stichting Hoenderloo als jonge inwonende knecht onder de hoede van de familie Kolkman in Diepenveen. De voorwaarden waren voor die rijd beslist niet slecht, integen deel: Bally zou kost. inwoning en alles wat daarbij behoort genieten. Boven dien zou hy ook nog een rijksdaalder zakgeld per week krijgen. Hendrik was er dan ook erg tevreden mee en werkte dat de stukken eraf vlogen. Zo is het alrijd gebleven, al die vijftig jaar. Hendrik werkte van de vroege mor gen tot de late avond. Zo nu en dan kreeg hü eens wat afgedragen kleren van de boer en verder bleef het bij die ene njksdaalder per week. Bally, door zün doofheid steeds weer in een isolement komend, liet heel de veranderende wereld aan zich voorby- gaan. Hij merkte niets van C.A.O.'s, vak beweging, medezeggenschap en wat dies meer zij. Hy merkte alleen dat er van die rijksdaalder loon hoe langer hoe minder overbleef: er moest een verzeke- ringetje van betaald worden, een pre- mietje voor een nette begrafenis en dan waren er nog precies een paar dubbel tjes over voor Bally's enige luxe in deze wereld, wat pruimtabak. Maar ook daar kwam en daar kon boer Kolkman ook niets aan doen een eind aan. In de oorlog werd de tabak schaars en was er tenslotte helemaal niets meer te krijgen. Maar Bally pruim de zo ongelofelük graag en dus nam hü van de eigenbouw die zijn boer kweekte. Daar was ook helemaal niets op tegen, alleen.voor niets gaat de zon op en dus moest Hendrik Bally voortaan elke week twee kwartjes minder loon ontvan gen vanwege die tabak. Zo is het geble ven, ook na de oorlog. In 1951 werd Hendrik Bally gehuldigd, compleet met een verhaaltje en een plaatje in de krant vanwege zün veertig jaar trouwe dienst. En elke week was er die ene onnozele rüksdaalder. Elke dag weer was er het werk van vroeg in de ochtend tot laat in de avond, weinig vriendelükheid en veel bittere eenzaam heid. Toenzo omstreeks Kerstmis van het vorige jaar begon het geluk te da gen: Hendrik Bally kreeg een beklemde breuk en moest naar het Deventer zie kenhuis. Hü werd er vertroeteld door de zustertjes en kreeg er bezoek. Tijdens zon bezoek gebeurde wat in die 49 jaren nog nooit eerder was voorgevallen: Bally klaagde zijn nood dat alles toch zo ver- schrikkelük duur was tegenwoordig en dat je van een rüksdaalder maar zo wei nig kon doen. Pas toén werd de buiten wacht gewaar wat zich hier al die jaren had afgespeeld: een boerenknecht die in 49 jaar nooit een cent loonsverhoging had gehad, voor wie geen C.A.O.'s en wettelijke bepalingen schenen te be staan! Allerlei instanties werden inge schakeld. Bally ging niet naar de boerderij terug maar heeft nu een leven als een prins in het rusthuis „Het Weterman" in Die penveen. Op de boer kon nog twee jaar loon worden verhaald. Men kon zün A.O.W. nog voor hem in orde krygen en hü beurde een verzekeringwetje. Zo heeft Hendrik Bally dan nu voor het eerst in zijn eenzame doorzwoegde leven zélf een bril. hélemaal nieuwe kleren en kan hü dank zü het van de eigen centen ge kochte hoorapparaat normaal met zün medemensen praten. Voor Hendrik Bally is het leven pas begonnen op zü'n oude dag. Boer Kolkman in Diepenveen is hevig verontwaardigd over deze volgens hem „leugenachtige" publikaties. Hendrik was volgens hem alleen geschikt voor huis houdelijke werkjes, terwül hü ook bü het melken behulpzaam kon zyn. Na jaren geleden enige tijd bij een andere boer in Breda te hebben gewerkt, verzocht Hen drik terug te mogen komen en hoewel op zijn boederü van zes hectare geen plaats was voor een derde werkkracht, heeft Kolkman aan dit verzoek voldaan. Dat de man geen kleren anders dan lom pen zou hebben gehad, noemde de heer Kolkman een pertinente leugen. Min stens twee goede pakken bezat Hendrik. De 65-jarige arbeider hoefde op de Kolk bosch niets meer te doen, doch wilde zelf blyven helpen. Achter de rug van Kolk man om is de knecht door anderen be naderd. De heer Kolkman voelt zich dan ook in zijn goede naam aangetast. Bisschop Dibelius over zijn houding t.o.v. joden Bisschop Otto Dibelius, het hoofd van de Duitse Evangelische kerk, heeft giste ren in een preek in Oost-Berlün gezegd, dat hij als jong student kritiek op ze kere aspecten van het jodendom had ge steund. Ieder die de toestand in Berlün in de laatste twintig jaar van de negen tiende eeuw gekend had, zou dat be grijpen, aldus bisschop Deibelius. Maar, zo zei de bisschop tot zün enkele dui zenden toehoorders, dergelüke kritiek had niets te maken met de agressieve nazistische houding tegenover de joden. „Van het ogenblik dat de jodenvervol ging begon, moesten wy de joden helpen en wy deden dat ook. Daarom hebben wü nu het recht ons te schamen, dat deze antisemitische geest, die tot uiting komt in het besmeuren van synagogen, weer onder het Duitse volk de kop op steekt". Een woordvoerder van het secretariaat vandebisschop.dat onlangs een verkla ring bevestigde, dat Dibelius in 1933 een artikel had geschreven waarin de joden waren aangevallen, zei. dat het welbe kend is, dat bisschop Dibelius zich verzet had tegen de vervolging van joden, zelf verscheidene joden had beschermd en onder de nazi's zün functie verloren had. Anti-Trujillo pamfletten op Aruba In de nacht van zaterdag op zondag zün op gebouwen en voertuigen op Aru ba pamfletten aangebracht met de tekst „Aanhangers van Trujillo moeten weg". De consul van de Dominicaanse re publiek op Aruba heeft de politie ver zocht een onderzoek in te stellen. Hem werd door de gezaghebber medegedeeld dat alles in het werk zal worden gesteld j om de herkomst van de pamfletten op I te sporen. I Drie Franse ministers zijn in Al-\cn het verloop van de rebellie. De giers aangekomen om een onder- autoriteiten op het vliegveld bij Al- zoek in te stellen naar de oorzaken I giers tijdens de begroeting. Onderzoek-Lemberg in maart afgesloten Volgens de secretaris van de Commis sie van Onderzoek Lemberg 1941, de heer J. Zwart, bestaat er „alle aanlei ding' om prof. dr. Theodor Oberlander nogmaals voor een verhoor uit te nodi gen. De commissie heeft in het afgelo pen weekeinde opnieuw vergaderd. Een aantal getuigen over de gruwelijke mas samoorden te Lemberg eind juni en be gin juli 1941 werd verhoord. Zoals bekend wordt prof. Oberlander, mi nister van Vluchtelingenzaken in West- Duitsland. ervan beschuldigd verant woordelijk of medeverantwoordelyk voor deze massamoorden te zijn. De heer Zwart heeft gisteren als zijn persoonlüke mening te kennen gegeven, dat prof. Oberlander niet ais schuldige aan deze moorden zal werden aangewe zen, al was hij indertijd commandant van het baaljon „Nagtigall", gevormd door Oekrainse nationalise en. Wanneer en waar prof. Oberlander op nieuw zal worden verhoord is nog niet vastgesteld. De heer Zwart verklaarde voorts, dat de Internationale Commissie van On derzoek thans zover met het werk ge vorderd is, dat in de loop van maart het eindrapport zal kunnen worden gepubli ceerd. In dit eindrapport met de eind conclusies zal uit veiligheidsoverwegin gen geen enkele getuige met name wor den genoemd om zowel Russische als Duitse repercussies te voorkomen. Deze namen komen op een ,3ang-Jensenly"st" zo zei de heer Zwart. „Wij behoeven daarbü niet voor een nieuwe affaire- Hammarskjöld te vrezen", zo voegde hü eraan toe, duidelük makend, dat nie mand inzage van deze lüst zal krügen. Wel zal het na publikatie van het rap port mogelü'k zijn voor journalisten, die dit wensen, getuigen, die daartoe bereid zijn, te ontmoeten en vragen te stellen. Géén ooievaar Duizenden Engelsen meenden zaterdag het klepperen te horen van de ooievaar met de lang verbei de koninklijke baby. „Daar heb je hem", dachten zü. toen zij 41 ka- nonsschoten hoorden en de klokken van Westminster Abbey, en zü gre pen naar de telefoon om kranten op te bellen of het een jongen was of een meisje. Het was geen van bei de: de schoten en het klokgebeier waren ter ere van het feit, dat Koningin Elizabeth acht jaar ge leden de troon besteeg!! JONGEN NA EXPLOSIE VAN GRANAAT OVERLEDEN De 17-jarige regeringspupil G. H. J. Derksen, wonende in Heerenveen, doch ondergebracht in het instituut „De Dreef" tz Heerde (Gld) is gistermiddag overleden, nadat hg door een explosie van een granaat ernstig was gewond. Samen met een vriend had hü by een wandeling over de terreinen van het artillerieschietkamp bü Oldebroek, een projectiel gevonden. De beide jongens namen de granaat mee naar het insti tuut, waar Derksen trachtte haar te de monteren. Er volgde een ontploffing, waarby de jongen zodanig werd gewond, dat hü tijdens zü overbrenging naar 'n ziekenhuis in Zwolle overleed. De ter reinen van het artillerieschietkamp by Oldebroek, zün voor burgers verboden gebied. Mutaties bij Luchtmacht Op 12 februari zal de commandant van het commando luchtverdediging, generaal-majoor A. J. de Vries zyn commando overdragen aan Commodore A. B. Wolff, die tot dusverre sous-chef was van de Luchtmachtstaf. Generaal- majoor De Vries neemt op 5 maart de functie van plaatsvervangend chef I Luchtmachtstaf over van generaal-ma- joor H. P. Zielstra, die binnenkort naar de V.S. vertrekt. Generaal-majoor De Vries zal tot september als plaatsver- I vangend chef van de Luchtmachtstaf optreden, om vervolgens een Benelux- post te gaan bekleden in het hoofd kwartier van de geallieerde luchtstrijd krachten in Centraal Europa en wel die van „Deputy to the coördinator for air defense". Generaal-majoor Zielstra zal in april in Washington het voorzitterschap op zich nemen van de Nederlandse geza- menlüke stafmissie bü het militair co mité van de NAVO In september zal Commodore W. den Toom. thans werk zaam by de NAVO te Parys, generaal- majoor De Vries als plaatsvervangend chef Luchtmachtstaf opvolgen. In de functie van sous-chef van de Lucht machtstaf zal commodore Wolff worden opgevolgd door kolonel J. W. Thijssen, tot voor kort commandant van de vlieg basis Volkel. I In een aanhangsel van het rapport za' een verantwoording van de financiering van het onderzoek door het (Nederland se» .Nationale Comité ter Bestrijding van het Concenrratiekampsysteem" wor den gegeven, alsmede van de bronnen. I waaruit dit geld werd geput. De heer Zwart ontkende nadru'-kelijk, dat er bydra.gen van de Westduitse re gering (tachtig tot honderdduizend mar ken» zouden zün binnengekomen. „Wij hebben van geen enkele Westduitse in stantie ook maar enig geld ontvangen,' zo verklaarde hü met nadruk. Fabrieksarbeider in Peii (L.) aedocd Vannacht is op de Ryksweg te Peij (L) de 40-jarige fabrieksarbeider L. Leurs uit Echt verongelukt. Met enkele anderen duwde hy een auto van een vriend over de rijweg in de richting van een tankstation, omdat de benzinetank leeg was. De heeT Leurs, die links achter de auto liep, werd plotseling in volle vaart aangereden door een achteropko mende kleine bestelwagen uit Linne. De achterlichten van de auto zyn vermoe delijk niet zichtbaar geweest, doordat degenen die de wagen duwden, ervoor liepen. De heer Leurs, die gehuwd was en geen kinderen had, was op slag dood. De bestuurder van de bestelwagen sloeg met het hoofd door de voorruit, waar door hü gewond werd. Zakkenrolster in arrost (Speciale berichtgeving) Rechercheurs hebben zatermiddag in een groot kledingmagazijn in de binnen stad van Rotterdam een goede vangst gedaan. Zij zagen dat een vrouw nogal verdacht een portemonnee wegstopte. Omdat de politiemannen vermoedden, dat zg hier met zakkenrollerij hadden te maken, namen zg de vrouw mee naar het hoofdbureau. De aangehoudene, een 52-jarige vrouw uit Eindhoven, bekende de portemon nee, waarin f 15,zat, te hebben ge stolen. Ook een tweede beurs, die zü bü zich had, was gerold. Totnutoe heeft de arrestante bekend tien keer naar Rotter dam te zyn gegaan om portemonnees stelen. Zü heeft voorts toegegeven, dat zy o.a. ook in Eindhoven en Breda haar slag heeft geslagen. Verwacht wordt dat door deze arrestatie tal van gevallen van zakkenrollerij in diverse plaatsen ge pleegd, zijn opgelost. 2 „Geesten" verstoorden rust op een renbaan in Hongkong Op de renbaan in Nappy Valley" in Hongkong hebben Boeddhistische mon niken een geestenbezwering gehouden. Chinese jockeys en staljongens hadden gezegd dat zü in de mistige winteroch tenden gekweld werden door de geest van de Franse paardrüder Marcel Sa- marcq, die op 2 januaril bü een val om het leven kwam. Zün geest zou slechts één van de vele zün, die boven de door heuvels omringde renbaan zwierven. In 1918 vonden büna 2 000 Chinezen de dood bij een brand die de houten en bamboe omheining voorgekomen en de laatste maanden waren vrü veel onge vallen voorgekomen en de dood van de Fransman schokte het publiek. Men be sloot de hulp in te roepen van Boeddhis tische monniken; 50 geestelüken kwa men gedurende drie dagen büeen. Er werden altaren gebouwd en Boeddhis tische gezangen weerklonken waar voor heen het publiek tüdens de rennen zijn favorieten aanmoedigde. Men hoopt thans dat de geesten tot rust zün ge komen en niet meer op wraak zullen zinnen. Russische atoomgeleeide Koertsjatof overleden De Sovjetrussische atoomgeleerde Igor Koertsjatof onder wiens leiding de eer ste Russische atoom- en waterstoibom I werden ontworpen, is zondag overleden. Hij is 57 jaar geworden. Er is een offi ciële commissie ingesteld, die zyn staats begrafenis op 9 februari zal voorberei den. Hij zal in het mausoleum aan de muur van het Kremlin worden bygezet, zo meldt het officiële Sovjetrussische persbureau „Tass". Koertsjatof was lid van het presidium van de Sovjetrussische Academie van Wetenschappen, directeur van het insti tuut voor atoomenergie van deze aca< e- mie en afgevaardigde naar de Opperste Sovjet. Hü is driemaal uitgeroepen tot held van de socialistische arbeid. Onder zün leiding slaagden Russische geleer den erin om in 1949, vier jaar na de Ver. Staten, een atoombom te maken. In 1953 vervaardigden zü, een jaar vroeger 1 dan de Ver. Staten een bruikbare water stofbom.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9