Sclieerapparaat in West-Duitsland werd goedkoper, maar omzet daalde De primary in de Verenigde Staten is veel geschreeuw en weinig wol Menigeen koopt niet alleen een bepaald apparaatmaar ook een brok standing en betaalt ervoor Nederlander eist betaling voor patenten in Oostduitse fabriek Toch kan adspirant-president hier knock out geslagen worden MAANDAG 8 FEBRUARI 1960 (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse Bondsrepubliek hoort men steeds weer, dat de prijzen omlaag moeten, dat daarna de afzet nog meer zal stijgen en dat met dit alles de consument zal worden gediend. Maar de consu ment wil niet altijd, zo is dezer dagen door een instituut voor markt analyse en opinie-onderzoek aangetoond! Er is een grote elektronische onderneming, die op een goede dag besloot de prijs van een voortreffelijk elektrisch scheerapparaat, dat zij in de Bondsrepubliek aan de man tracht te brengen, flink te ver lagen. In plaats dat nu de afzet steeg, bleek het aantal verkochte scheerapparaten na de drastische prijsdaling bijzonder sterk gedaald te zijn! En dat terwijl dit apparaat tenminste gelijkwaardig wordt geacht aan de veel duurdere gelijksoortige scheerapparaten van de concurrenten. Wat moet fabrikant nu verder doen? Er bleek hier dus niets te kloppen van de oude stelregel; verkoop het best mogelijke produkt tegen de Laagst mo- gelijke prijs... De consument wilde er gewoonweg niet aan. Het instituut gaf de onderneming dan ook de raad de prijs van haar scheerapparaten maar weer te verhogen met 10 tot 20 mark I per stuk, waardoor de prijsverlaging I teniet zou worden gedaan en men weer een „aansluiting" aan de prijs van de concurrenten zou krijgen! In de Bondsrepubliek heeft deze aan gelegenheid sterk de aandacht getrok- ken, juist omdat hier van officiële zijde zo wordt aangedrongen op een rigou- reuze prijsdaling, ook van uitgesproken i kwaliteitsprodukten als het bedoelde scheerapparaat. De onderneming heeft overigens nog geen besluit genomen. Zij staat thans voor 'n dilemma. Zij kan ex- de consument van overtuigen dat een uitstekend scheerapparaat zeker goed- I koop kan zijn, maar de reclamecam- 1 pagne daarvoor zal evenveel kosten als de reclameacties van alle andere on dernemingen op dit gebied, die dezelfde gebruiker ervan doordringen dat een goed scheerapparaat juist duur moet zijn...! Zij kan ook tot prijsverhoging BEVRIJDINGSFRONT VOOR NIEUW-GUINEA Wordt vervangen door „Nationale Front" De instelling van het „Nationale Front" door de Indonesische president, zal als gevolg hebben dat het Nationale Front voor de bevrijding van West-Irian wordt opgeheven. Dit heeft volgens An- tara de Indonesische minister van De fensie, generaal Nasoetion, in het par lement meegedeeld. De strijd om Ned. Nieuw-Guinea zal dan onder toezicht worden gesteld van de strijdkrachten en het nieuwe front, zei hij. Het Nationale Front voor de bevrij ding van West-Ii-ian is een organisatie die, met steun van het leger opererend, een federatie van jongei-enoi-ganisaties en andere sociale bewegingen behelst. Het Nationale Fi-ont is een onderdeel van president's Soekarno's „geleide de mocratie" en op politieke leest geschoeid. President Soekarno heeft de hoogste leiding. De „Madison Lloyd" te water gelaten Na«Jat mevrouw M. A. J. P. van Stolk Sijthoff, echtgenote van de te New York wonende commissaris van de Kon. Rot terdamse Lloyd, de heer C. van Stolk, zaterdagmorgen na een reis van 3.500 mijl op Schiphol was aangekomen, heeft zij enige uren later bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij te Rotterdam een schip gedoopt en te water gelaten. Het was het ms. „Madison Lloyd", dat in aanbouw is voor de Kon. Rotterdam se Lloijd en midden 1960 in de vaart zal komen. Dit schip is, althans voorlopig, het laatste en tevens zevende van een serie schepen, die allen de naam van een rivier met „M" beginnend en ge volgd door het woord „Lloyd", dragen. De „Madison Lloyd", genoemd naar de Madison rivier, die de herinnering aan de in 1751 geboren Amerikaanse presi dent van die naam levenig houdt, is ruim 161 meter lang. De directeur van de werf, ir. K. van der Pols bood de doopster ter herinne ring een geschenk aan, waarna een der directeuren van de rederij, de heer B. E. Ruys, woorden van dank sprak. Door vallende boom gedood Gistermiddag is in het ziekenhuis te Winschoten de 55-jarige heer H. Dreves uit Velerveen overleden. Deze was za terdagmorgen bezig met het omhakken van een boom, en wilde, even voordat de boom zou vallen, zijn fiets in veiligheid brengen. De boom viel echter iets eerder dan hij had verwacht. Tijdens het weg halen van zijn fiets werd hij door de kruin getroffen. De heer Dreves werd daarbij zo zwaar gewond, dat hij naar het ziekenhuis te Winschoten moest worden overgebracht. Het slachtoffer was gehuwd. Merkwaardige lokvogel „Wilt u zich onmiddellijk vervoegen in kamer 201 van het belastingkantoor in verband met uw aanslag?" Dit wat ambtelijk doch vreemd klinkende ver- zork werd dezer dagen op een middag isch gestald aan een dame in haar woning aan de Eerste Constanten Huy- gensstraat te Amsterdam. De dame ne geerde dit verzoek omdat ze kennelijk een schoon geweten heeft wat haar be lastingschulden betreft Even later verscheen een man in haar woning, die zich toegang had verschaft door bij de bovenbui-en te bellen. Hij ontdekte tot zijn schrik dat de bewoon ster niet naar de belastinginspecteur was gestapt. Tei-stond nam hij de vlucht over de daken en wist via een huis in de Eerste Helmersstraat weer op de be gane grond te komen. Niettemin hebben vier personen de man gezien. Het moet een pas uit de gevangenis ontslagen 27- jarige bankwerker zijn. Hij is nog voort vluchtig. overgaan, maar dat zou misschien een verkeerde indruk wekken. Men concludeert hieruit, dat ook in West-Duitsland het publiek een bepaal de voorstelling van een prijs heeft. Een produkt, zo zegt de gemiddelde consu ment blijkbaar, kan niet goed zijn, als het goedkoop is, als het een prijs heeft die normaliter geldt voor slechter ge achte produkten. Er zijn, zo bleek voorts, tal van mensen die zich dood eenvoudig generen om een als goedkoop bekend staand scheerapparaat te kopen! Waaruit volgt dat een man niet alleen een scheerapparaat koopt om zich er mee te scheren, maar ook om er zich een zekere sociale standing mee te ge* ven...!! Hij koopt dus een brok prestige en betaalt daarvoor extra. Meer voorlichting nodig De critici v&n dit geval zijn evenwel tot een geheel andere slotsom gekomen. Zij leggen er de nadruk op dat de ge middelde consument in de rimboe en de wildernis van het aanbod, waarin zo vele produkten worden aangeboden en met zulke fraaie verleidelijke reclame acties worden aangeprezen, geen weg meer weet. Enige richtingwijzer voor de kwaliteit wordt voor hem in deze wil dernis de prijs: is de prijs hoog, dan zal de kwaliteit wel goed zijn... Want laat een klant nu eens een stuk of zes zeven scheerapparaten proberen wel ke klant kan dan vaststellen welk van de apparaten het beste is, met welk ap paraat hij zich op den duur het beste en het langste kan scheren? De handelaar, de detaillist staat er meestal met een onschuldig gezicht bij: van hem kan men tenslotte niet verwachten, dat hij elk van de door hem verkochte appa raten precies kent. De critici vragen zich nu af, of men de klant niet wat meer eerlijke voorlichting kan geven. (Hier wordt de vinger gelegd bij een ernstig tekort aan de zijde van menige handelaar: waarom behoeft men van hem niet te verwachten, dat hij op de hoogte is van hetgeen hij verkoopt? He laas maken de meeste handelaai\s er zich tegenwoordig met een Jantje van Leiden af: vakkennis is overbodig en zij hebben zichzelf gedegradeerd tot af- leveraars van produkten, waarvan zij weinig of niets weten. Het is bepaald niet ongewenst, dat daai-in, vooral met het oog op de winsten welke als van zelfsprekend werden getoucheerd, ver andering komt. Red. L. D.) Minister Clxatenet in Parijs terug (Van onze Parijse correspondent) De Franse minister van Binnenlandse Zaken Chatenet is gisteravond als eer ste in Parijs teruggekeerd van het drie tal zendboden, dat generaal De Gaulle eind vorige week uit de boezem van de regering naar Algerije zond om daar de balans der gebeurtenissen en de te ne men maatregelen, na de uitbarsting van tien dagen geleden op te maken. Chate- nets twee collega's, de nieuwe minister van Oorlog Messmer en van Justitie Mi- chelet, worden vandaag en morgen weer terug verwacht waarna zij gedrieën woensdag in de regering verslag van hun bevindingen en indrukken uit kunnen brengen. Dat de wind nog altijd uit de vastbe sloten hoek waait, wordt intussen door verschillende tekenen wel aangetoond. Chatenet schijnt zich in Algerije in het bijzonder te hebben bezig gehouden met de dienst der binnenlandse veiligheid, aan welks hoofd kolonel Godard, die tot de gevaarlijkste scherpslijpers van het militaire fascisme behoorde, al eerder was afgezet en in voorlopige hechtenis genomen. De minister zou persoonlijk een dossier hebben samengesteld over deze kolonel, die ook in deze tweede putsch in Algiers een voorname rol ach ter de schermen moet hebben gespeeld. Dat dossier zal eveneens woensdag in de regering ter sprake worden gebracht. De nieuw benoemde minister van Oorlog, Messmer, wordt nu in Algiers speciaal in beslag genomen door de burgerwach ten, waaruit de rebellen hun aanhang hadden gerecruteerd. Ze zullen hoogst waarschijnlijk worden opgeheven en hun leider, een reserve-officier, moet even eens in arrest zijn gesteld. Peking bedankt als lid van de Intern. Astronomische Unie Communistisch China heeft bedankt als lid van de Internationale Astrono mische Unie uit protest tegen de toela ting van Nationalistisch-China tot deze organisatie. Volgens het persbureau „Nieuw China" heeft de voorzitter van het Chinese Astronomische Genootschap in een brief aan de voorzitter van de Unie, de Nederlander prof. dr. .1. H. Oort te Leiden, meegedeeld dat dit ge nootschap alle handen met de unie ver breekt. De Internationale Unie heeft Natio- nalistisch-Ohina in september van het vorige jaar als lid toegelaten. Commu nistisch-China heeft daartegen in no vember geprotesteerd bij prof, Oort. dooh deze heeft volgens „Nieuw China" het protest ..onredelijk afgewezen", waardoor hij „de twee regimes op gelijke voet heeft gesteld" en aldus heeft ge handeld in overeenstemming met de „Amerikaanse Imperialistische politiek om twee China's te schappen". Desgevraagd heeft prof. Oort beves tigd van de vooi*zitter van het Chinese Astronomische Genootschap een brief te hebben ontvangen, waarin deze het be danken als lid aankondigt. Prof. Oort zei deze stap diep te betreuren, vooral ook omdat juist op astronomisch gebied de internationale samenwerking zeer ver ontwikkeld is. Prof. Oort bestreed, dat de Internationale Astronomische Unie door Nationalistisch-China als lid toe te laten dit land politiek of anders zins zou hebben erkend. Wij hebben geen enkele keuze gemaakt, aldus prof. Oort, maar alleen onze statuten toege past. Dez estat.uten houden in, dat de Unie als lid zal toelaten elk gebied of land, waar bonafide en zelfstandig astronomisch werk wordt gedaan. For mosa is zo'n gebied of land en kon dus volgens de statuten niet worden gewei gerd. Prof. Oort zei de Chinese stap dan ook alleen te zien als de uitvoering van een deel van de algemene politiek van Peking, te bedanken voor iedere orga nisatie waarin Formosa is vertegenwoor digd. Prof. Oort betreurde het, dat Peking de politiek in de astronomie brengt. Niet de unie heeft dat gedaan, aldus prof. Oort, maar de eommunistisch-Chinese regering. Hij achtte dit des te betreu- xenswaardiger, omdat de Unie objectief gezien veel meer heeft aan het lid maatschap van het Chinese vasteland, waar alle o ido n grote sterrenwachten staan, dan aan dat van Formosa, waar maar op k'eine en bescheiden schaal wordt gewerkt. K e r k e 1 ij k Leven De kerk van morgen HUIDIGE GEMEENTEN TE GROOT EN ONPERSOONLIJK Voor het eerste zijn jongeren actief naar voren getreden op de landelijke februari-conferentie van de oecumeni sche Jeugdraad in Nederland, die zater dag en zondag in Almelo is gehouden. Vijf tot verschillende kerken behorende jongeren hebben voordrachten ingeleid betrekking hebbende op het thema „De kerk van morgen". Mej. C. C. Schade van Westrum uit Amsterdam stelde, dat het leven van de kerk o.a. wordt bedreigd door toenemexx- de onkerkelijkheid en dat het nodig is zich ter dege te beraden op de heden daagse situatie. De heer M. Staalduine uit Eindhoven meende, dat de zielzorg niet uitsluitend de taak is van de ambtsdragers, maar ook van de mondige leek. Mej. N. Bos uit Driebergen vroeg zich af, hoe de gemeente er in de kerk van morgen zal moeten uitzien. Zij pleitte voor kleine, mobiele eenheden, omdat de tegenwoordige gemeenten dik wijls te groot en te onpersoonlijk zijn. De heer J. Bosch uit Almelo bepaalde zijn gehoor bij de noodzaak van ver nieuwing van de eenheid. „Het gaat erom de kerken te doordringen van de eenheidsgedachte", zo zei hij. Mej. mr. N. Nust uit Baarn, tenslotte merkte op, dat een kerk die zich open stelt nieuw leven ontvangt. Deze stellingen wei'dexx in discussiegroepen besproken en naar aanleiding daarvan werd onder leiding van dr. J. H. van Beusekom, hervormd predikant te Amsterdam, in de avond uren een nabespreking gehouden. De conferenie was geopend door de voorzitter van de Oecumenische Jeugd raad, ds. N. O. Steenbeek, die in zijn woord van welkom het overlijden memo reerde van dr. Geelkerken, die hij een der pioniers van de oecumenische be weging in ons land noemde. Oude rollen in Israël gevonden Prof. Yohanan Aharoni van de Hebreeuwse universiteit in Jeruzalem heeft zondag bekendgemaakt, dat stuk ken van oude lederen rollen zijn gevon den door Israëlische archaeologcn in arendsnesten binnen een grot in de buurt van de Dode Zee. Dit is de eerste vondst van oude rollen in Isx-aël. Alle andere dode-zeerollen zijn op Jordaans gebied gevonden. Volgens prof. Aharoni bevonden zich onder de Israëlische vondst twee frag menten van rollen waarvan de tekst overeenkomt met die van rollen die in Jordaanse grotten, een twintigtal kilo meter noordelijkker, zijn aangetroffen. Een fragment is bijna volledig en omvat de verzen één tot tien van hoofdstuk 13 van het boek Exodus. Er zijn ook mun ten en een oude brief gevonden. Op de bodem van de Israëlische grot zijn voorts houten en lemen voorwerpen en stukken linnen aangetroffen, alsmede pijlpunten en pijlschachten. De archaeologen hebben voorts twee Romeinse forten ontdekt, die waarschijn lijk dateren uit de tijd van militaixe operaties tegen de joodse rebellen. JOODSE KERKGENOOTSCHAPPEN TEGEN GRATIEBELEID VAN MINISTER De drie joodse kexdcgenootschappen in Nederland ,het Nederlands-Israëlietisch Kex-kgenootschap, de Portugees-Israëlie- tische Gemeente en het Verbond van Liberale Religieuse Joden in Nederland) hebben zich thans ook tot de leden van de Eerste Kamer gewend met het ver zoek er bij de minister op aan te drin gen, dat deze een verdere gratieverle ning aan de nog in gevangenschap ver toevende Duitse oorlogsmisdadigei's niet in overweging zal nemen. De kerkgenootschappen menen, dat een verdere gratie-x-egeling vaxx deze misdadigers niet alleen het rechtsgevoel van de joodse bevolkingsgroep ten zeer ste zal kwetsen, doch ook grote gevaren met zich mee zal brengen omdat er van exxig toezicht geen sprake kan zijn wan neer ze eenmaal over de grens zijn ge leid. Mikojan op Cuba De achttien studenten die vrijdag in Havana een demonstratie tegen de Rus sische vice-premier Mikojan op touw hadden gezet, zyn zaterdag - in afwach ting van het proces tegen hen - in vrij heid gesteld. In officiële kringen op Cuba wordt na de demonstratie het stil zwijgen over het programma van de Russische gast bewaard, maar naar ver luidt heeft Mikojan zaterdag het moe rasgebied in Las Villas bezocht dat de regering geschikt maakt voor rysteul- Diefstal van bedrijf door communisten De thans 73-jarige heer Steenbergen van levenswerk gescheiden: IhageeKamerawerk Foto-apparaat van grote reputatie (Van onze correspondent in Bonn) In Frankfort aan de Main is onlangs een nieuwe raad van com missarissen en directie benoemd van het bedrijf, dat voor 1940 voor het grootste deel in Nederlandse handen was, daarna door de nazi's en thans door de Oostduitse com munisten wordt „beheerd". Het nieuwe bestuur van deze onder neming, de Ihagee Kamerawerk A.G., voorheen te Dresden, thans te Frankfort, wil de strijd aanbin den met de communistische „be heerders" over patenten, buiten landse rechten en dergelijke. In feite staat in het middelpunt van het dramatisch gebeuren met deze nog altijd 'bekende fabriek van fototoestellen de thans 73-jarige Nederlander Johan iStaenba gen. Als ondernemer was hij voor 69'. aandeelhouder en directeur van de Ihagee Kamerawei'k te Dresden. In 1940 vluchtte de heer Steenbergen dwars door Europa naar Amerika; de nazi's namen zijn bedrijf als vijandelijk vermogen in beslag, hoewel de heer Steenbergen elk van vijf belangrijke me dewerkers in zijn bedrijf 6,2% van het aandelenkapitaal van 759.000 mark had gegeven. Na de oorlog kwam het bedrijf eerst onder de geallieerde controleraad later onder de Russische militaire ad ministratie te staan. En dit laatste ap paraat droeg de rechten tenslotte over op de communistische regering van Oost-Dxxitsland, die de onderneming nog altyd „beheert". Het levenspad van de heer Steenber gen liep van Dresden, waar hij voor de oorlog Nederlands honorair consul was geweest, naar San Francisco in de Ver enigde Staten (weer honorair consul) en na functies bij Nederlandse militaire missies in Baden-Baden, München. Ber lijn en Bad-Eixis na 1945. Hij werd ten slotte consul te Hannover. Thans is de heer Steenbergen consul van ons land te Emden. In een groot deel van Noord-Duitsland en ook in Noord-Nederland staat hij bekend als een zeer beminnelijke diplomatiek amb tenaar .die op een eenzame post ondanks zijn hoge leeftijd voortreffelijk werk verricht. Het Oostduitse standpunt Noch de heer Steenbergen, noch zijn inmiddels overleden vijf mede-aandeel houders en hun erfgenamen hebben se dert 1945 een balans te zien of een divi dend uitgekeerd gekregen, zo meldt de Frankfurter Allgemeine Zeitung over een onlangs te Frankfort plaatsgevonden aandeelhoudersvergadering. De Oost duitse regering stelt zich op het strand- punt, dat alle zakelijke vragen en infor maties slechts via diplomatieke weg over de Nederlandse regering in Den Haag kunnen lopen en, omdat de Nederland se regering geen diplomatieke betrek kingen met communistisch Oost-Duits- De Zwolse vierling Kiffers, die za terdag de zeventiende verjaardag vierde. Van links naar rechts Han, Dorothea, Rini en Elly. land onderhoudt, bestaat er dus voor de heer Steenbergen en de vertegenwoor digers van de erfgenamen van de an dere vroegere aandeelhouders geen mo gelijkheid om over zijn fabriek te on derhandelen. Hierom is thans te Frankfort besloten de zetel van het bedrijf van Dresden naar deze stad over te brengen, althans jxiridisch. Men wil nu pogen, althans in direct, tot een zekere schadevergoeding te komen door het Oostduitse beheers- apparaat voor het gebruik van fabriek, machines, patenten en dergelijke. Het nieuwe Frankfurter bestuur van het be drijf eist van het Oostduitse beheersin stituut, dat de Ihagee Kamerawerk, waarvan 85% van de produktie naar Westelijke landen gaat(I) waaronder de Verenigde Staten, slechts zal mogen exporteren na autorisering van de leve ringen door Frankfort. Westduits misbruik Gaat het Oostduitse Beheersinstituut daarop niet in, dan zal het Frankforter bestuur van de onderneming het ge bruik van firmanaam, patenten, merken en dergelijke in West-Duitsland en de gehele Westelijke wereld langs juridi sche weg trachten te verbieden. Daaren boven zal het Frankforter bestuur in gaan tegen het misbruik dat door West duitse fototoestellenf abrieken is ge maakt van oude camera-ontwerpen van de Dresdener fabriek. Het gaat daarbij bepaald niet om klei ne belangen. De Ihagee fabriceert na melijk reeds jaren de bekende spiegel reflex-camera van de heer Steenbergen, de zogenaamde „Exaota". De onderne ming staat vooral door haar vroegere produkten nog altijd bekend om haar goede camera's, getuige haar export uit een communistisch land naar Amerika! Er werken te Dresden thans duizend man; de jaarlijkse omzet wordt geschat op 20 tot 25 miljoen Oostmarken. In het Frankforter bestuur van het bedrijf zit ten thans oud-adviseurs van de heer Steenbergen, vroegere leden van de raad van commissarissen van het bedrijf te Dresden. Bij het naderen der verkiezingen (Van onze Amerikaanse correspondent) In dit jaar van de Amerikaanse verkiezingen zal men herhaaldelijk lezen over de zogenaamde „primaries", die men in het Nederlands ook wel voorverkiezingen noemt. Men zal lezen, dat in het ene geval kan didaat A van kandidaat B wint, terwijl bij een volgende gelegenheid A misschien zal verliezen van C. Dit alles kan de indruk geven van een soort voetbalcompetitie en men zal zich weieens afvragen, waarom men geen ranglijst te zien krijgt of verneemt, wie er de meeste punten heeft behaald! Kortom men veronderstelt órde, waar in feite een folklorische chaos heerst. De primaries behoren sedert een jaar of vijftig bij de populaire opwindingen van de verkiezingsstrijd, maar zo heel veel hebben zij niet te betekenen, behalve dan voor de ongeluk kige kandidaat, die in een bepaalde staat verkeerd gokt, daardoor verliest en aldus misschien de „knock out" voor 1960 oploopt! wenste de kans om zich uit te spreken voor een van de adspiranten en men wilde aldus een aanwijzing of zelfs een opdracht kunnen geven aan hen, die naar de conventie gingen om daar hun stem uit te brengen. Een middel daartoe leek de primary. De bedoeling was goed, maar het re sultaat heel matig. Laten we aannemen, dat in een bepaalde staat adspirant A zijn concurrent B verslaat. Dan zullen de conventie-afgevaardigden uit die staat als regel op het partijcongres hun stem behoren uit te brengen op A. Deze A heeft de afgevaardigden van die staat om zo te zeggen „in zijn zak". Maar al heeft A in alle primaries meegedaan en gewonnen, dan nog kan hij slechts re kenen op de helft van het aantal stem men dat hij nodig heeft om gekozen te worden! En hij zal zeker niet in alle primaries meedoen. Allereerst is dat kostbaar (een campagne in een staat van enige omvang kost ongeveer 75.000 dollar) en verder treedt een adspirant zelden in het krijt als er kans bestaat dat hij verliest. Winnen kan hem nooit zekerheid geven om het te halen op de conventie, maar een nederlaag, die in pers en radio veel publiciteit krijgt, kan zijn knock-out betekenen. Om prestige-redenen zijn de twee De mocraten Humphrey en Kennedy min of meer gedwongen om deel te nemen in de priihary, die 5 april in Wisconsin wordt gehouden. Wie daar verliest, krijgt een heel zware klap. Wie wint. kan nog allerminst rekenen op succes, wanneer in Juli het partijcongres wordt i gehouden. I Opwinding en publiciteit Om het ontbreken van orde in dit systeem te begrijpen, moet men beden ken. dat de deelstaten van Amerika 'n veel en veel groter zelfstandigheid be zitten dan bijvoorbeeld de provincies in Nederland. Het primary-systeem geld't niet voor heel Amerika, doch slechts in vijftien van de vijftig staten. En in die vijftien staten zijn de spel regels nog weer verschillend. Voor de twintigste eeuw beslisten de politieke partij-leiders in de diverse staten wie er naar de nationale conven tie, het nationale partijcongres, afge vaardigd zouden worden. Op zo'n con ventie kiest men, zoals bekend, de par- tijkandidaat voor het presidentschap. Men kan zich voorstellen dat de ge wone partijleden in de diverse staten wel eens een gevoel van ontevredenheid hadden, omdat zij er niets in hadden te zeggen wie hun leiders op de conven tie tot kandidaat kozen. De gewone man tuur. Zondagavond woonde Mikojan een concert bij van het Cubaanse symfonie orkest onder leiding van de Russische componist Katsjatoerian. Mikojan heeft zondag in een toe spraak voor radio en televisie de Cu baanse revolutionaire regering geprezen en verklaard, dat de „imperialisten" de kleinere landen niet meer zo gemakkelijk kunnen bedreigen, omdat de Sovjet- Unie een zeer macht'g lend is en die landen beschermt. Het hare en de ziel van het Sovjet-volk zijn met de Cuba nen, zo zei hij. Men zal concluderen, dat een strijd vaardig kandidaat dan toch een goede gelegenheid krijgt om zijn tegenstan ders stuk voor stuk uit te schakelen. Maar ook dat is niet juist. Iedereen weet, dat Lyndon Johnson, Symington en Stevenson of ze het toegeven of ontkennen graag in aanmerking ko men voor Amerika's hoogste ambt, maar geen van drieën doen ze mee in prima ries. Hun partij neemt hixn dat niet kwalijk. Hun kansen op de conventie lijden er nauwelijks onder (na een paar ronden is iedere afgevaardigde in de regel weer vrij om te stemmen voor wie hij wil). Men zou die voorverkiezingen natuur lijk af kunnen schaffen en sommige staten hebben dat ook gedaan. Maar iedere deelstaat kan het systeem desge wenst handhaven en omdat men de op winding en de publiciteit ervan toch niet graag weer zou verliezen, houdt 'n beperkt aantal staten toch vast aan deze instelling, die zoals gezegd, met goede bedoelingen is gecreëerd, doch in het algemeen veel geschreeuw, doch weinig wol oplevert. De ..Inge Toft" mag thans vertrekken Het Deense vrachtschip „Inge Toft", dat vorig jaar mei in het Suezkanaal werd aangehouden omdat het Israëlische goederen vervoerde, heeft toestemming gekregen om te vertrekken, zo heeft de agent van de reder in Port Said zon dag verklaard. Het schip werd na de aanhouding aan de ketting gelegd, omdat de kapitein op last van de rederij weigerde de Israëli sche goederen te lossen. De vorige week stemde de rederij eindelijk toe en werd de gewraakte lading van boord gehaald, doch toen ontstond er weer meningsver schil over de vraag wie de kosten van het lossen, circa 11.000 gulden, moest be talen. Volgens de agent zou deze kwestie nog niet geregeld zijn. Een VN-woordvoerder in Jeruzalem xxxaakte bekend dat Syrië en Israël heb ben ingestemd met een bespreking in de gemengde bestandscommlsssie over de moeilijkheden in hun grensgebied, doch zij zijn het niet eens over de details voor het gesprek. Het voorstel voor het ge sprek is de vorige week door Israël, via VN-vertegenwoordigers gedaan. Een woordvoerder van het Israëlische minis terie van Buitenlandse Zaken meende zondagavond, dat de Syrische tegenvoor stellen neerkwamen op een verwerping van het Israëlische voorstel, doch de VN-woordvoerder gaf de hoop nog niet op.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7