Architect Oud in Wassenaar viert morgen zeventigste verjaardag Laatste nieuws Moderne bouw vraagt veel meer persoonlijkheid en idealisme Vijftig jaar is ds. v. Helsdingen uit Voorschoten ger. predikant Loop der bevolking te Leiden MAANDAG 8 FEBRUARI 1960 Vijftien bouwkundige meesterwerken heeft hij op zijn naam staan, alsmede vier woningcomplexen, nationale monumenten en vele kleinere ontwerpen in binnen- en buitenland: architect dr. J. J. P. Oud, die morgen in zijn Wassenaarse woning zijn zeventigste verjaardag viert. In 1917 behoorde hij samen met Le Corbusier, Gropius en Mies van der Rohe tot Europa's modernste bouwers, verenigd in de stijlgroep. Nu. na veertig jaren bouwpraktijk, en midden in de detaillering van het Haagse Congres- gebouwis hij weer modern een voorbeeld voor de jongeren door zijn sterke persoonlijkheid. De Vele meesterwerken schepper van het Shellgebouwvan het tweede VCL aan de Haagse Segbroeklaan, van het alu minium hoofdkantoor van de ..Utrecht'' te Rotter dam is ontevreden over de huidige architectuur. Hij ziet met spijt, hoe knappe architecten teams vor men. die gebouwen maken waarin ieder een deel van zijn ideeën tracht te verwerkelijken. Hij meent dat hierdoor de architectuur als cultuurvorm van betekenis achteruit gaat. ..Wat wij nodig hebben zegt hij, „zijn persoonlijkheden in de moderne bouw". staan op zijn naam De 70-jarge bouwmeester, die op zijn dertiende bij de Amsterdamse kunstnij verheidsschool „Quellinus" in de leer ging, had eigenlijk schilder willen wor den maar, vader Oud, die commissionair in effecten was, zag daar niet veel in, „Als je niet zeer beroemd wordt is er geen droog brood mee te verdienen", sprak deze koopman. In de tijd toen schilders nog geen overheidssteun ont vingen en J. J. P. Oud werd toen maar architect, omdat dit vak het meest met zijn idealen overeen kwam. Meer handel dan kunst Nu haalt hü nog graag de schilder kunst erbü, wanneer hü een stelling dui delijk wil maken. „Het bouwen tegen woordig is meer handel dan kunst", zegt hij. Daarom wordt het tegenwoor dig door architectenfirma's gedaan en zelden door één enkele man. Maar kent U één werkelijk goéd schilderij, dat werd gemaakt door drie of meer schilders? Ik niet!" Architect Oud is naar het Parüse Unesco-gebouw gegaan, toen dit ont werp van Breuer, Nervi en Zehrfuss klaar was. „Geen waardevol en waardig bouwwerk", zegt hij, „maar een com promis van het werken naar drie ver schillende inzichten. Misschien was men bang, voor deze geweldige opdracht één architect van sterk uitgesproken opvat ting aan te wijzen. Misschien dacht men dat één architect het in zijn eentje niet aan kon? Och kom, de St.-Pieter in Rome is heel wat groter en het oor spronkelijke project is van één archi tect. De St.-Paul in Londen werd door één man gemaakt. Wat een mogelijk heden lagen er in het Unescogebouw, wanneer een sterke architect het niet alleen naar functie en materiaal had benaderd, maar ook naar de geest van broederschap en wereldvrede, het hoog ste goed op aarde". Moed ontbreekt „Bij de tegenwoordige architecten ont breekt de moed, de trots en de lust om het bouwen weer een eigen gezicht te geven. Ze moeten weer meer idealist worden. Ik denk dat zjj door de aard van het vak teveel politici geworden zijn in het beroep, in plaats van staatslieden in de bouwkunst. De architectuur kan al leen dan weer als volwaardige kunst meedoen, als ze een perspectief voor zich heeft. Een perspectief, dat erg ver LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND OEGSTGEEST Op de Rijksstraatweg is vanmorgen omstreeks half negen een bestelauto ge slipt en over de kop geslagen. De be stuurder, een Amsterdammer, werd licht gewond. De auto is zwaar beschadigd. WARMOND Jaarfeest Chr. Korfbalclub Vrijdag werd in 't Trefpunt het tien jarig bestaan van de Christelijke Korf balclub gevierd. De voorzitter, de heer Dekker .sprak een welkomstwoord tot alle aanwezigen in het bijzonder tot burgemeester Von Fisenne en bestuurs leden van de Voetbalvereniging „War- anunda" en andere zusterverenigingen. Voorts schetste spreker het beginsta dium van de korfbalclub, toen er nog geen veld beschikbaar was. Nu mag het sportveld ,,'t Overbos" gebruikt worden. Vervolgens sprak burgemeester Von Fi senne tot de jubilerende vereniging. Ook -waren er schriftelijke felicitaties binnen gekomen van de oud-predikant dr. Zan- dée en de oprichter der vereniging, de heer Moret. Persoonlijk waren gekomen de oud-leden P. Mazurel uit Wolfheze; B. Nieuwerhuizen uit Delft en D. de Nee uit Sassenheim. Hierna volgde gymnastiek onder lei ding van de heer P. van Huis. Deze kreeg na afloop een geschenkje voor het vele werk, dat hij tien jaar lang heeft ge daan. Vervolgens werd „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" opgevoerd. Veel hul de komt in dit verband mej. I. Heil toe. Na de pauze droeg de heer Huis het voorzitterschap over aan de heer Rob ber echt. Aan de heer Dekker werd een diploma uitgereikt en een boekwerk over de bouw van bungalows. Vervol gens voerden de senioren op „Vlekken- zeep en kippen" en als tweede stuk ,Ben vaatje buskruit". De Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk heeft tot ouderling gekozen de heer K. Hogervorst. Deze heeft inmiddels zyn benoeming aangenomen. WASSENAAR Twee brandjes De Wassenaarse brandweer moest zon dagmiddag omstreeks 3 uur uitrukken «m twee brandjes te bestrijden. Op de hoek van de Rijksstraatweg en de Eiken laan was begin van brand gemeld in het rieten dak van de villa, bewoond door een Amerikaanse familie. Vermoedelijk zijn vonken uit de schoorsteen de oor zaak geweest. Doordat de brandweer zeer spoedig ter plaatse was kon de schade tot een minimum worden beperkt. Er moest bij de schoorsteen wat riet van het dak verwijderd worden. Tegelijkertijd bluste de brandweer in een villa aan de Houtlaan een begin van brand eveneens bij de schoorsteen. Een balk in de buurt van deze schoorsteen was gaan smeulen. Ook hier bleef de schade beperkt. weg mag liggen, maar dat meer is dan het doodlopend slop, waarin men aan zün doel is wanneer de raampjes vol gens de mode van de dag ..esthetisch" verspringen en als de kleurtjes het be kende reidansje uitvoeren dat momen teel up-to-date is". Rij alamoir-gtrls „Als u een complex woningen van nu bekijkt, dan ziet U de panden als regel netjes aaneen gerijd, als een rij glamour-girls. Ik zou daar graag eens een karakterspeelster tussen zien staan een Asta Nielsen of een Greta Garbo. Een eigen gezicht in deze voortkabbe lende gewoonheid". „Waar zijn de architecten, die zo'n eigen gezicht weer durven vertonen? Ons bouwen is wel niet lelijk meer, zoals in de tijd van de revolutiebouw, maar van een tot gapen dwingende eentonig heid. Nog nooit is ons bouwen zó weinig boeiend, zó saai geweest. „Er is maar één kruit tegen gewassen: persoonlijke vormgeving. Niet voor elk werk, maar voor die gebouwen, die krachtens hun betekenis voor onze sa menleving daarvoor in aanmerking ko men. Het is altijd het individu geweest, dat verandering, vooruitgang bracht". Op zestiende jaar al Dit zegt de 70-jarige architect Oud, die op zijn zestiende jaar zijn eerste huis bouwde, voor een tante in Purmerend, en die nu nog een grote wens heeft: Het Haagse Congresgebouw gereed te zien. „Hij zal het heerlijk vinden, dat ook werkelijk te bouwen", zegt zijn vrouw, wanneer architect Oud zijn jas aantrekt om naar Arnhem te rijden, waar zijn nieuwe Bio-vakantie-oord bijna klaar is. Defecte brommer bracht hem ten val (Van onze Haagse redactie) Zó verbouwereerd was een 18-jarige slagersknecht uit Drachten toen hij zaterdagmiddag bij een verkeerscontrole werd aangehouden, dat hij meteen be kende van huis te zijn weggelopen met f- 600 van zijn patroon op zak. Op 4 fe bruari had hij de benen genomen. In Den Haag kocht hij op huurkoop een radiotoestel en ruilde dat voor een 'bromfiets. De uitlaat van de brommer was echter defect en deswege hield de politie hem staande. Hij is aangehou den en overgegeven aan de politie te Drachten. Europahotel 24 maart open (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen zal het nieuwe Europa-hotel, dat wordt gebouwd aan de Zwolsestraat te Scheveningen, op don derdag 24 maart a.s. officieel worden geopend. Het hotel, dat zeer modern is inge richt, heeft 80 een-, twee- of meerper- soonskamers met een totale capaciteit van 205 bedden. Tweede slachtoffer overleden (Van onze Haagse redactie) In de nacht van 6 op 7 februari is in het ziekenhuis St.-Antoniushove te Voor burg overleden de 69-jarige echtgenote van een bij het gasverstikkingsongeval in de Van Watervlietstraat te Voorburg op 4 februari om het leven gekomen in woner van Voorburg. Alle pogingen om haar tot bewustzijn te brengen bleken vruchteloos. STADSNIEUWS GEVONDEN VOORWERPEN In de maand januari werden de vol gende gevonden voorwerpen aange geven: portemonnee, autostep, sjaal, stola, tekendictaat, portefeuille, dames paraplu, regenbroek. dameshandtas, vulpen, boodschappentas, mechanica- dictaat, bankbiljet, muntbiljet, 4-kleu- renpotlood. kettinkje, schuifmaat, ak- tentas, dameshandschoenen. heren handschoenen, wanten, sleutels, rijwiel tas, koffer, ring, laken, rubber laarzen, herenpolshorloge, nylon kousen, auto lamp, herenjas, duo van een rijwiel, da- mesbril, damesvulpen, damesschoenen, kinderschoentjes, almanak, zak brand stof, mapje inh. geldbedrag, flessenrek. Terug te halen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van gevon den voorwerpen, Nieuwsteeg 8, te Lei den, ingang poort, op woensdag- en zaterdagmiddag tussen 2 en 4 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. Gronchi nodigt Kroesjtsjef uit President Gronchi van Italië, momen teel op reis door de Sovjet-Unie, heeft de Russische leiders voor een tegenbe zoek aan Italië uitgenodigd- Donderdag a.s. keert Gronohi naar Italië terug. Na afloop van het bezoek zal een communiqué worden uitgegeven. De pre sident vertelde aan journalisten dat de drie voornaamste punten van bespreking met Kroesjtsjef de ontwapening. de Europese veiligheid en de hulp aan on derontwikkelde landen zijn. Gronchi zei getroffen te zijn door het vertrouwen van de Sovjet-Russische leiders in de toekomst van hun land. Een vertrouwen dat hem meer op verworvenheden dan op machtsgebruik gebaseerd leek. Kroesjtsjef vond hij een „levendig prater en een joviaal schermer", die uit stekend op de hoogte is. Gronchi zag een positief element in zijn bezoek. Melkprijsverhoging had weinig invloed op verbruik (Van onze Haagse redactie) Het Produktschap voor Zuivel heeft, na de verhoging van de melkprijs per 3 januari jl. met 2 cent per liter, nage gaan of en in hoeverre deze verhoging van invloed is geweest op het verbruik. Daartoe zijn over het gehele land ver spreid omzetcijfers opgenomen bij een 60-tal standaardisatiebedrijven, die in de week van 10-16 januari 41 van de landelijke omzet vertegenwoordigden. De algemene indruk is, dat het verbruik als gevolg van de prijsverhoging een aan vankelijke daling heeft ondergaan van nog geen 1.5 De indruk bestaat, dat hier en daar enige verschuiving heeft plaats gevonden van gepasteuriseerde flessemelk naar losse melk. Prijs luxebroodjes blijft gehandhaafd (Van onze Haagse redactie) De prijs van de luxebroodjes is enige tijd geleden, na de verhoging van de prijs van het melkwitbrood met 2 cent per 800 gram met één cent per broodje verhoogd. De economische controledienst heeft, omdat de bakkerijen voor deze prijsver hoging geen vergunning hadden aange vraagd, een onderzoek naar deze kwes tie ingesteld. Omdat de dienst is geble ken. dat de verhoging van de grondstof- fenprijzen «melkpoeder en meeli de ver hoging van de prijs van het kleinbrood inderdaad wettigde, zal van de zijde van het Departement van Economische Za ken, zo vernemen wij. geen maatregel worden genomen om deze prijsverhoging ongedaan te maken. Leger des Heils ontving bezoek uit Amstelveen STAF EN KADETTEN VAN WILLIAM BOOTH KWEEKSCHOOL Ter gelegenheid, van het bezoek van de kadetten en de st-af van de William Booth-kweekschool te Amstelveen, werd zaterdagavond in de Waalse Kerk aan de Breestraat een openbare getuigenis- samenkomst gehouden onder leiding van brigadier H. Lahuis. De bevelvoe rend officier van het korps Leiden hoop te .dat door dit bezoek uit Amstelveen Leiden op een goede manier in last zou geraken. Spreker drukte er zijn erken telijkheid over uit. dat voor deze sa menkomst de Waalse Kerk was afge staan. Het zal wel voor de eerste maal in de eeuwenoude geschiedenis van dit kerkje zijn. dat er heilsoldaten binnen marcheerden en handgeklap weerklonk Daarna stelde brigadier Lahuis de stal van de kweekschool aan de aanwezigen voor. De kadetien deden dit zelf. Over de hele wereld dragen de cursisten van de kweekscholen voor het seizoen 1959 '60 dezelfde naam: ,.De Grootmoedi gen". De kadetten vain de William Booth kweekschool komen uit alle delen van het land en eens per maand brengen zij een weekeinde door bij een korps. Dit jaar staat in het teken van de getui genis. Vandaar dat men op folders, briefpapier etc. kan lezen: Getuig van Christus. Na het zingen van lied 250 uit de Leger des Heils liederenbundel: Kroont Hem. Jezus de Dierb're Verlosser, be geleid door de organist van de Waal se Kerk de heer Th. A ten Hooven. be paalde de heer Lahuis de aanwezigen bij de blijde Boodschap naar het woord van de profeet Jesaja: ..het Heil voor de verlosten des Heren" (Jes. 35 1-10) Mevrouw Lahuis sloot dit samenzijn met dankgebed. Het gezelschap, dat reeds eerder in de Leidse Universiteit was ontvangen, leverde een werkzaam aandeel door zijn getuigenis, zang. muziek en declamatie, indrukwekkend was vooral de proloog ..Tweeërlei Levensbeschouwing". Ook de samenkomsten van zandag in de korps zaal stonden in het teken van dit be zoek. De mens van 1960 BIJEENKOMST HUM. VERBOND Voor de Gemeenschap Leiden van het Humanistisch Verbond hield zondag de heer D'Angremand, algemeen geestelijk raadsman, een lezing over „De mens van 1960". Bestaat er, zo vroeg spreker zich af, wel een mens van I960? Als we de mens van nu bekijken, dan vinden VARIA Vasteland stelt belang in Engels verwarmingssysteem Bouwers en gemeente-autoriteiten in Frankrijk, Nederland en andere Europese landen stellen groot belang in 2IfO huizen en flats in Belfast (Noord- Ierland), waar een verwarmings systeem door betonnen vloeren een methode ,die in Groot-Brittannië is ont wikkeld is geïnstalleerd. Met deze nieuvje verwarmingsmethode heeft men geen haarden, geen schoorstenen, geen gasbuizen en geen centrale verwarming nodig. Alles werkt op elektriciteit. Het geleiden van warmte door beton is om twee redenen waardevol: een constante ivarmte van de vloer wordt gelijkmatig door alle kamers verspreid en boven dien helpt het de vraag naar elektrici teit over een periode van 24 uur gelijk matig verdelen. De verwarmingsele menten, die in het beton zijn ingebouwd, worden tijdens de nacht opgeladen en tijdens een periode van twee uur in de ochtend. Ze worden automatisch gere geld door een tijdschakelaar en een kamerthermostaat, terwijl iedere wo ning een geïsoleerd warmwaterreser voir heeft dat ook wordt verhit tijdens de uren waarop de vraag naar elektri citeit gering is. De autoriteiten te Bel fast hebben verklaard, dat de bedrijfs kosten voor deze verwarming slechts een fractie hoger liggen dan voor con ventionele verwarmingsmethoden en wanneer het elektricïteitsvoorzienings- programma is voltooid, zullen de kos ten waarschijnlijk onder het gewone peil zakken. Het grote voordeel i-s na- tuurlijk, dat dit nieuwe verwarmings systeem geen rook produceert, arbeid- besparend is en geen dampen ontwik kelt. En doordat huizen geen schoor stenen en schoorsteenmantels behoeven te bevatten wordt de vloeroppervlakte groter, waardoor ook de inrichtings mogelijkheden van de kamers en hui zen worden vergroot. BEURSOVERZICHT Nieuwe V/i Staatslening een succes Amsterdam, 8 februari. we onrust. Dat is echter niet alleen van deze tyd. Die onrust is er altijd geweest, maar de oorzaken lager vroeger anders. Grote gebeurtenissen, zoals: maanra- ketten, kernreactie, koude oorlog, groei van ontzaglijk grote, onoverzichtelijke Vooral op de Staatsfondsenmarkt werd organisaties, opkomst van andere ras- vanmiddag de inschrijving van vandaag sen wekken onrust, maken de mens op j op de 4% <7- Staatslening 1960, groot velerlei gebied in de war. zodat hü zich j f 300 min, druk besproken. Over het al- niet meer zeker voelt. gemeen was men van mening dat deze Men heeft er nu nog wat anders bij. nieuwe staatslening, gezien de stroom Men leeft in de tijd van jachten, van van binnenkomende inschrijvingen. een topprestaties. De tüd van de machine. De prestatie van zo'n machine is te be rekenen, maar van de mens is men ncoit zeker. Persoonlijke invloeden benadelen de prestatie. Het is de tüd van de auto matisering, de tüd, dat men niet meer weet, of men over een poos nog wel nodig is- In Amerika verkoopt men np grote schaal „gelukspillen" om de angst en zorg weg te nemen! Zün daarvoor geen andere middelen? De gelovige Christen kan in dat ge val steunen op de overtuiging van een gelukkig leven in het hiernamaals. De Humanist kan dat niet. Hii bouwt een huis in deze wereld. Hij richt zich op dit leven en gelooft in de mogelijk heid van de mens. De Humanistische geestelijke verzorgers kunnen in de ge vangenissen, ziekenhuizen en arbeiders kampen niet komen met de absolutie van de geestelyke- Zü leggen echter de nadruk op het mens-zijn. Zaterdag 13 februari zal het 50 jaar geleden zün, dat ds. W. F. C. van Hels dingen uit Voorschoten werd bevestigd als predikant in de Gereformeerde Ker ken in Nederland. Ds. Van Helsdingen werd op 5 septem ber 1878 te Ambon in het voormalige Nederlands Oost-Indië geboren. Hij was eerst ongeveer vüf jaar te Amersfoort werkzaam bü het onderwys, bezocht daarna het christelyk gymnasium te Zetten en studeerde vervolgens nog aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij in 1909 zün kandidaatsexamen deed. Nadat de heer Van Helsdingen kort daarna door de classis Leiden be roepbaar was verklaard in de Gerefor meerde Kerken in Nederland werd hü op 13 februari van het daaropvolgend jaar (1910) door wülen ds. J. P. Klink hamer, toen nog predikant te Wommels, bevestigd als predikant van de Gerefor meerde Kerk van Cubaard in de burger- lüke gemeente Hennaarderadeel. Op 24 mei 1914 verwisselde de jubilaris deze kerk met die van Augustinusga en Sur- huizum. Op 13 september 1925 deed ds. Van Helsdingen intree als predikant van de Gereformeerde Kerk van Hendrik Ido Ambacht. Deze zün derde en laatste gemeente diende hü tot 28 mei 1944, toen hem op ruim vüfenzestigjarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat is ds. Van Helsdingen eerst ongeveer anderhalf jaar ziekenhuispre dikant te Dordrecht geweest. Op 1 december 1945 vestigde hü zich metter woon te Amersfoort, waar hij ook nog ongeveer negen jaar werkzaam is ge weest als ziekenhuispredikant. Ongeveer vüf jaar geleden verhuisde ds. Van Helsdingen van Amersfoort naar Voor schoten. Tydens zün ruim vüftienjarige ambts bediening in Friesland werd ds. Van Helsdingen bij herhaling afgevaardigd naar de particuliere synode van Fries land Noordelük gedeelte en was hü voor deze synode deputaat voor de zending. Verder was hü secretaris van de provin ciale afdeling Friesland van het Neder lands Bijbel Genootschap en als zodanig heeft hy indertijd in Friesland verschil lende afdelingen van het Nederlands Bybelgenootschap opgericht. Naderhand gaf hü mede de stoot tot de oprichting van de afdeling Zwündrecht en van de afdeling Hendrik Ido Ambacht van het Nederlands Bijbelgenootschap. Verder was ds. Van Helsdingen ook mede een van de oprichters van de Vereniging voor christelijk Hollands-Inlands onder wijs te Kemoemen (een Hollands-In landse en een Hollands-Chinese school). Ds. Van Helsdingen was ook nog vice- voorzitter van het Nederlands-Indone sisch Vriendschaps- en Opbouwfonds (NIVO) en hoofdredacteur van het oecumenisch weekblad „Toenadering". Tijdens zün ambtsbediening te Cubaard wist ds. Van Helsdingen te bewerken, dat in het bestuur van de hervormde school een gereformeerde zitting kreeg en te Surhuizum, dat in het bestuur van de gereformeerde school een hervormde zit ting kreeg. Van zijn hand verschenen ook nog een tweetal brochures, n.l. Kerk- splitsing en Mystiek en Mysticisme en Eenheid der Kerk. Ds. Van Helsdingen geniet nog een goede gezondheid. Ondanks het feit, dat hü in september van het vorige jaai reeds éénentachtig jaar is geworden vervult hü nog regelmatig preekbeurten. In de week ven 28 januari tol en met 3 febr. GEVESTIGD J. G. Veenenbos en fam„ a/b. ws. llgg. Haagweg; H. Lammers en fam., groente handelaar. v. Bemmelenstr. 16; J. L. Schrij- er geb. Webster en fam., boekbindster, Tasmanstr. 70; B. J. G. M. van Berkel en fam., adm. controleur. Coornhertstr. 7; K. Frank en fam., vertegenwoordiger, Hugo de Grootstr. 19; M. van Wijk geb. Span genberg. Buitenruststr. 9; W. A. Winter, Steenstr. '25; F. E. Kollau, kantoorbedien de, Rijnsburgerweg 5; A. Steffensen, Me- relstr. 36; C. Lems, Anna Aalmoeshulo- hofje 1; W. Dorresteljn, arts. Rijnsburger weg 5; E. L. Brandsen, kantoorbediende, Zoeterwoudseslngel 106; J Ruwaard, 11. koperbewerker, Prinsenstr. 31a; C. A. L. C. Oberman. Jan v. Goijenkade 18; W. F. van den Bosch geb. Van der Sleet. Mors- kade 8a; R. J. C. van Kooten, cafetaria- bediende. Varkenmarkt 7; T. van Dijk, Schelpenkade 37; Jonkvrouw M. C. de Roij van Zuijdewijn, Rijnsburgerweg 31; J. P. van Geemen, hulp ï/d. hulsli., Boer- haavelaan 2; J. G. W. Deerenberg. Oude Vest 35; C. van Leeuwen, Rijn- en Schle- kade 76; J. Lepelaar, souschef hotel, Ker- senstr. 13; H. A. Lichtenveldt geb. Galjé, telefoniste, Herengrt. 25; Soemardi Soerija Koesoema (Rdaen), Breestr. 8; W. Op den Velde. Aloëlaan 4; M. M Riegstra, huis houdkundige. Rijnsburgerweg 10; V. M. van der Wal, arts. Roomburgerlaan 55; P. Nauta, boekhouder, Meldoornstr. 27; P. Stlcca, granietwerker. Turfmarkt 6; J. M. W. van Damme geb. Zlmmer, Aarstr. 13; C. van der Wolf geb. Hooftman. Zoeter woudseslngel 67; J. M. Werkhoven gfb. Elverding, Drie Octoberstr. 1; P. A. II. J. van Aarsen, wetensch. ambtenaar. Haag- weg 5; A. C. J. Slewe, verkoopster, v. d. Hoevenstr. 10; J. M. Dreckmeler geb. La- walata, Tltus Brandsmalaan 162; H. E. ae Vries. Rapenburg 131; J H. Oostrom. koopman, Janvossensteeg 16a; A. Blehler. maatsch. werkster. Houtlaan 7; T. W. Terpstra, secretaresse. Meerburgerkade 7; M. Z. Puzón geb. Wojclk, hulp i/d. hulsh. Albert Verweijstr. 8. VERTROKKEN R. Suringa en fam., Vijf Melpleln 172, nr. Suriname; F. E. D. Devos en fam., F» v. Eedenln. 13 nr. België; W. H. J. Hein- huis en fam., Oppenhefmstr. 31 nr. 's-Gra venhage. Kon. Emmakade 178; E. P. van der Esch en fam., a b. Morssingel nr. Zwit serland; M. de Jong en fam., Boerhaave- ln. 23 nr. Delft. Koningsplein 93; A. van Vredendaal en fam., a/D. Zoeteriv weg nr. Utrecht, Slotlaan 98; W. Mark en fam., Kijfgrt. 6 nr. 's-Gravenhage, Frankllnstr. 80; J. A. van Rijn en fam., Prinsessekade 5a nr. Alphen a/d. Rijn, Raadhulsstr. 267; J. Herberts en fam., J. de Wittstr. 2 nr. Valkenburg (Z.-H.), Burg. Lotsvstr. 15; A. de Vries en fam Weldenof 6 nr. Voor burg, Westelnde 57; P. Smit en fam., de Genestetstr. 58 nr. Katwijk, Bosplein 34; H. W. Nijman en fam., J. v. Goüenkade 29 nr. Rijswijk (Z.-H), Rozenstr. 10; J. C. LanooQ en fam Meerburgerkade 7 nr. 's-Gravenhage, Veenendaalkade 24 1; J. van I den Bosch en fam.. Hoge Rijndijk 17 nr. Groot-Brittannië; J. Bekooij en lam.. Se- rlngenstr. 19a nr. Hellevoetsluls. Rijks straatweg 55; J. H. Lantlnk en fam., G v. d. Laanstr. 15 nr. Leusden, Burg. de Beaufortweg 61; J. C. M. van 't Westende, Rijnsburgerweg 10 nr. 's-Gravenhage. Leu- \enstr. 82; J. W. Dijkman. Rijnsburger weg 10, nr. Amsterdam, Leldsekade 89; M. Vrachtdoender geb. Nlevaart. Mors- str. 55 nr. Amsterdam. Mesdagstr. 21III; J. R. Luyten, Schelpenkade 36 nr. Gro ningen, Guldenstr. 10; J. R. Davies, Stad houdersin. 28 nr. Dordrecht, W. II. Vlle- Eenstr. 18; W. Noort geb. Van Egmond, eliestr. 37a nr. Rijnsburg, Dahllastr. 5 11: L. Peeters, de Laat de Kanterstraat 30b nr. Zoetermeer, Dorpsstr. 26; J. Mergels- berg geb. Grlekspoor, Papengrt. 14a nr. Zoeterwoude, Rijnebommerstr. 19; H. J. Wllbers, Sumatrastr. 116 nr. Doetinchem. Lijsterbeslaan 33; D. Joubert, Herengrt. 100 nr. Ned Antillen; W. G. Lemstra, Morsweg 172 nr. Amersfoort, Ternaten- str. 9; A. C. Klapwijk geb. Groeneveld. Kloksteeg 17 nr. Emmen, Vossepad; E. M. Wiebering. Burggravenln. 180 nr. Rensum Oosterbeek. Hondstraln. 8; W. Edelenbos. Burggravenln. 180 nr. Renkum, Ooster beek. Hondstraln 8; H. B. Stouten. Drllt- str. 120 nr. Duitsland; A Laterveer, Ja- vastr. 19 nr. Arnhem. Paardebloemstr. 53d; F. Woltjes. Herengrt. 100, nr. Hilversum, Joh. Gerardtsweg 80; M. B. Roest. Rijns burgerweg 19 nr. Oegstgeest. W. de ZwlJ- gerlaan 28; D. A. Ra6, Rijnsburgerweg 10 nr. Amsterdam, Curagaostr. 113b; R .H. L. Scholte, Rijnsburgerweg 145 nr. 's-Gra venhage, Drljfrlemstr. 6c; C. N. Bronner. Rijnsburgerweg 86 nr. Hoogkarspel, Nleu- v.eweg 77; A. Bouman, Rijnsburgerweg 86 nr. Bodegraven. Goudscweg 2; W. J. Met horst. Rijnsburgerweg 86 nr v.egveld, Nleuwstr. 7; B. M. van Noort. Rijnsbur gerweg 86 nr. Alphen a d. Rltn. Steen str. 12; J. J van Ree. Rijnsburgerweg 86 nr. Rotterdam, Clemensstr. 41a; O. Ille- mens. Rijnsburgerweg 86 nr. Texel. Oos terend, Peperstr. 56; H. M. van Rugge. Rijnsburgerweg 86. nr. Haarlem. Elken- str. 30a; S. Slooten. Rijnsburgerweg RG rr. Oosthulzen. Westelnde 257 C. 11. Vis. Rijnsburgerweg 86 nr. Alphen a cl Rijn. Raadhulsstr. 201: S. van der Voorden. Rijnsburgerweg 86 nr. Rotterdam, Rose- str. 66; J. de Vos, Rijnsburgerweg 86. nr. Opmeer. Koninginneweg 53; W. M. Mou- rlk. Paviljoenshof 30 nr. Mlddelharnls, Wilhelmlnastr. 17; W. A. Ketel, l age Mors weg 65 nr. Apeldoorn. Ruvs de Beeren- brouckstr. 135; M. A. Bal. Witte Singel 27 nr. Zoeterwoude. Park die Leythe 4; H. J. M. Goddljn. Lammenschans weg 44 nr. 's-Gravennage, Westelnde 132; L. Daalder de Melj van Streefkerkstr. 50 nr. Voor burg, Blnckhorstlaan 9; J. H. van Dam, Wasstr. 60 nr. 's-Gravenhage, Ananosstr. 100; J. M. Molkenboer, v. Vollenh.plein 93 nr. 's-Gravenhage, Barnsteenhorst 412; F. A. Gosselaar, Breestr. 125 nr. Finster- wolde, Kerkeweg 4; H. Hardeman, Nieuwe Rijn 111 nr. 's-Gravenhage, Torenstr. 88; E. Kersten, Rijnsburgerweg 10 nr. 's-Gra venhage, P. Langendijkstr. 80; N. J. M. de Geest. Rijnsburgerweg 5 nr. Leiderdorp, M. P. Spllnterlaan 18; A. M. van der Lin den, Morsweg 134 nr. Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 4; E. K. Smit, Magd. Moonsstr. 74 nr. Amsterdam, v. Woustr. 112 1; S. J. Brusche, Utr. Jaagpad 57 nr. Wassenaar. Ammonslaan 10; J. P. Walraven, de Laat de Kanterstraat 42 nr. Woubrugge. Bos- kade 1; J. A. van der Ham, Roodcnbur- gerstr. 48 nr. Oegstgeest, J. Evertsenlaan 25; M. Chakravartl, Roodenburgerstr. 31 nr. India; J. van der Ploeg, Coornhertstr. 28 nr. Leiderdorp, M. P. Spllnterlaan 4; P. Vertelman, Pres. Stelnstr. 14 nr. Wer- vershoof. Dorpsstr. 212; E. Flschmann. Rijnsburgerweg 2 nr. Eindhoven. Jacob Marlsplein 14; N. de Nüs, Kaarsenmakers- str. 7 nr. Oud- en Nleuw-Gastel, Marijke- str. 2; T. van der Ploeg geb. Kruider. I.age Rijndijk 114 nr. Leiderdorp, M. P. Splln terlaan 4 J. M de Roo. Schoolstr 6 nr. Noordwijk. Emmaweg 25; A. Vijlbri?f, Alexanderstr. 12 nr. Apeldoorn, Franken- laan 70. groot succes zal worden. In het büzon- der wordt van particuliere züde voor grote bedragen ingeschreven. Dit als ge volg van vrügekomen gelden door de verkoop van aandelen van de laatste dagen. De rente van 4alsmede de koers van 98%. worden van deze züde gunstig geacht. De handel in de Staats- fondsenhoek had vandaag heel weinig te betekenen. De gedane koersen ver schilden slechts weinig, vergeleken met die van de vorige slotprüzen. Voor de internationale waarden was dit geheel anders. Weliswaar was ook hier in vrijwel alle hoeken de handel mi nimaal, maar de koersverliezen logen er niet om. Aku's daalden van 489 tot 485% tegen de vorige slotprijzen van 493?*. Philips circa 13 punten lager op 777. Unilevers zakten in van 758 tot 756 en verloren op die prüs circa 13 punten ver geleken bü de slot/prijs van vrijdag j 1. Kon. Olies openden op f 158.20 doch moesten verder terrein prüsgeven tot f 157,20. De vorige slotkoers voor deze aandelen was f 159.90. Slechts zeer ge ring aanbod was voldoende voor de flin ke koersdalingen van de internationale waarden, omdat de kopers over de ge hele linie grotendeels een afwachtende houding aannamen. Op zeer lage prüzen werd enige steun geboden. Het was moeilük voor de flauwe stemming van vandaag op het Damrak voor de inter nationale waarden aanwüsbare factoren te vinden. De Westduitse beurzen waren 10 tot 20 punten hoger. Aandelen Natio nale Handelsbank werden weer eens in een open hoek verhandeld en lagen, te gen de gehele marktverhouding in, iets beter in de markt. Ook de Scheepvaartafdeling moest vanmiddag merendeels met verliezen ge noegen nemen. Deze waren echter van geringe betekenis. Ook de leidende cultu res hadden van koersverliezen te lüden bü geringe omzetten. In de lokale sector werden de aan delen van de Grootbanken hoger gead viseerd als nawerking op de gunstige ge publiceerde dividendverhogingen. Hoog ovens 740 laten tegen 756 als voorgaande koers. WISSELKOERSEN Amsterdam, 8 februari Londen 10.57—10.57%; New York 3.77%3.77% Montreal 3.%%—3.96% Parüs 76.85%—76.90%Brussel 7.56% —7.56%; Frankfort 90.43%—90.48% Stockholm 72.83—72.88; Zürich 86.97%— 87.02%; Milaan 60.76%—60.81% Kopen hagen 54.61%—54.66%; Oslo 52.75—52 80 Wenen 14.50%—14.51%Lissabon 13.17% —13.18%. Beurs van Amsterdam Maandag 8 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 98% 98% Ned. '59 4% 98% 98% Ned. '59 4% 96%GB 96a» Ned. '53 3% 92% 92% Grootboek obi. 3% 78 Ned. '47 3% (3) 91A 91GL Ned. '51 3% 94% 94%B Ned. '53 (3%) 92B 92 Ned. '56 3% 91}| 92 Ned. '48 3% 86% 87 Ned. '54 3% 86% 86% Ned. '55 I 3% 88A 88% Ned. '56 II 389% 89,>* Ned. *37 3 89% 89% Dollarlng '47 3 90 90% Investeringscert. 3.. 96%GL 96% Ned. 62-64 3 96U 96% Indië '37 A 3 93 93 Grootboek '46 3 9274 90 Ned. W.B. 6% 109,3, 109^ ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 41% 41% Nat. Handelsbank 185% 187% Ned. Handelmü264 264% Amst. Rubber 123% 122% H.V.A162% 160% Senembah 590 590GB A.K.U493% 483GB Berkel's Patent (v.) 293GB 290L Calvé Delft cert. 735 720 Dell Mü-en (Ver.) 189 195% Kon. Pap. v. Gelder 252GB 249% Hoogovens cert756GB 740L Müller en Co. NJB. 380GB 375 Ned. Kabelfabr435GB 435GB Philips 789 776 Philips pref290 291% Unilever 769 755 Wilton Feyenoord 225 220 Biliton 2de r370 365 Dordtse Olie gew. 749% 736 Kon. Olie (f20.—) 161.— 159.— idem (50 k f20.—) 159-80 157.— Holl. Amer. lün 172 171 Java China Paket 163 162% KLM113.50 113 Kon. Ned. Stmv Mü. 191GB 191% Kon. Paket Mü146% 146% Stoomvaart Mü Ned 169 167 Nievelt Goudr. eert 156 15074 v. Ommeren eert. 257% 255% Kon. Rott. Lloyd 159 157 Ned. Scheepv. Unie 158%GB 159 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 9274 92 idem '48 (3%) 92% 92% R'dam '52-1 <4%) 97% id ld *37 I-II (3%) 92% 92% Z.-Holland '56 (474) 98% Bank N. G. '58 (574) id. N.W.B. '52 (474) Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 I 2% A'dam '56 I 274 A'dam '56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem II 2% R'dam '52 I 2% Idem II 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% 103% 9674 96% 8274 81% 89% 80 82 82% 86% 8474 87% 96% 85 93% 83% 90% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 224 Amst. Bank 347 H.B.U. eert235% Rott. Bank 302 Twentsche Bank 282 Industrie Ondernemingen Albert Heyn389 Borsumü67 K. N. Ed.met. A-AA 91% Idem pref. wd93% Electrolasmü319 Kon. Ned. Grofsm. 174 Holl. Constructie 448L Ing. bur. v.Bouwnüv. 262 Internatio 166 Int Kunststof f. Ind. 65 Leidse Wolspinner U 398% Rott. Droogdok Mü- 610 Sikken's Lakfabr. 590 Ver. Touwfabrieken 305 Walvisvaart 121% Wernink's Betonm. 16374 Van Wük Textiel 113 Zaalberg 125 Spoorwegen Deli Spoorweg Mü- 6 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 26% Intern. Nickel 104 22350 350 235 305 Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell OU Union Pacific Un. States Steel 61 51A 46% 49% 91 66% 75 28% 89% 259% 165 64% 582 304 120% 162% 114% 26% 103% 60% 50% 46% 49 91% 64% 73% 18% 37%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5