Italic s president als liet eerste Westerse staatshoofd in Moskou Pyromaan uit Lüneburg na elf branden gepakt WEERBERICHT Ontspanning Oost en West moet zwaarder wegen dan propaganda Vermoedelijke brandstichter in oude gebouwen wilde vluchten Antwerps penningkundige zon een doek van Da Vinei hebben ontdekt Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 8 FEBRUARI 1960 No. 29969 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Romeinse correspondent) Na een maand uitstel is president Gronchi van Italië zaterdag in Moskou aangekomen. Er hebben heel wat mensen het wijze hoofd geschud en aan pogingen, openlijk en verdekt, om roet in het eten te gooien, om althans aan de reis zoveel mogelijk alle betekenis te ont- zeggen, heeft het niet ontbroken. Maar Gronchi is niet iemand die zich gemakkelijk laat beïnvloeden en hij is de kou tegemoet gegaan, over tuigd, dat zijn reis nuttige gevolgen zal hebben voor Italië en voor het Westen in het algemeen. Hij is het eerste Westerse staatshoofd, dat ooit een bezoek heeft gebracht aan de Sovjet-Unie. Dat er voor de Russen en voor de Italiaanse communisten heel wat propaganda in dat bezoek steekt en dat zij daar handig gebruik van zullen maken (vooral wanneer straks Kroesjtsjef op zijn beurt de Alpen overtrekt) is duide lijk, maar de ontspanning tussen Oost en West is iets, dat zwaarder moet wegen. nen trekken van de onverwachte ziekte van de president. Het hele programma is namelijk toch afgewerkt, natuurlijk zonder politieke besprekingen. Maar zij kregen ruimschoots gelegenheid om alle plaatsen te zien, die Gronchi in deze dagen gaat bezoeken. De gala-voorstel ling in het Bolsjoi-theater is gewoon doorgegaan en op de plaatsen, bestemd voor de Italiaanse eregasten, zaten jour nalisten, van wie de meesten verrukt zijn over Maja Plissetskaja en haar inter pretatie van het Zwanenmeer. Geen won der als men het ballet van de Romeinse Opera vergelijkt met het Bolsjoi! Het galadiner bij de Italiaanse ambassadeur Pietromarchi heeft eveneens plaatsge vonden (met minder kostbare gerechten en wijnen) en daarbij zat de ene jour nalist op de plaats bestemd voor Woros- jilof, de andere op die waar Gronchi zal komen te zitten of Kroesjtsjef, enz. Zaken voor een halve communist door gaat en dus heel slecht staat aange schreven, helpt die studenten in nood gevallen, maar uit eigen middelen, want, zoals gezegd, officieel bestaan zij niet. Pietromarchi had er ook voor gezorgd, dat ze bü de aankomst van Gronchi op het vliegveld aanwezig waren. Dodelijk ongeluk in Roelofarendsveen Elfjarige jongen door auto overreden Zondagmiddag omstreeks twee uur is de 11-jarige jongen A. Rietbroek uit i Roelofarendsveen door een auto overreden en tijdens het vervoer naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overleden. De jongen hield op de fiets een wed strijd met twee meisjos op de Lange Weg in Roelofarendsveen. Op het mo ment, dat een auto uit tegenovergestelde Ci nno richting naderde, reed de jongen tegen OfOc PaS' 4 I een van de fietsende meisjes aan en viel. Reis via Kopenhagen voor acclimatisering Het programma is in hoofdzaak het zelfde, dat reeds was vastgesteld voor januari. Men zal het misschien vreemd vinden, dat de Italiaanse president op de heenreis in Kopenhagen overnachtte, maar daar was een goede reden voor. Het temperatuurverschil tussen Rome en Moskou is bijzonder groot in deze tyd. Het is waar, dat we ook in Rome een paar weken geleden een keer nachtvorst gehad hebben (het vroor twee graden!) en dat de kranten toen met ontzetting schreven alsof een onherstelbare ramp de eeuwige stad had getroffen: „Een nooit gekende, Siberische koude heeft alle leven in onze stad verlamd en de hagel storm, die ons in de vroege ochtenduren heeft geteisterd, heeft straten en plei nen het aanzien gegeven van gletsjers"! Dagenlang konden we lezen, wat men eten en drinken moest om aan zulke barbaarse temperaturen weerstand te kunnen bieden, maar dat was vrij over bodig want het kwik was al heel snel naar de gebruikelijke tien tot twaalf gra den celsius geklommen, die we gewoon zijn „barre winterkou" te noemen en die de Romeinse dames, mits zij heel mooie en heel dure bontmantels ten toon kun nen spreiden, wel voor een half uurtje willen trotseren. In Moskou is de toe stand wel een ietsje anders. De Russen hebben daarom reeds lang van tevoren laten weten, dat het voor iemand die niet aan hun klimaat gewend is, het beste is in de vroege namiddag op het vlieg veld te landen en dat het, gezien de leeftijd van Gronchi beter zou zijn wan neer hjj niet op diezelfde dag de Alpen zou overvliegen. Vandaar het besluit om eerst in een koude stad als Kopenhagen te overnachten. Alles ging door Het uitstel heeft ertoe geleid, dat we met verscheidene journalisten konden praten, die reeds in januari naar Rus land zijn geweest en er nu opnieuw heen gaan. Ze zijn eenstemmig in hun lof over de gulle ontvangst. Bovendien hebben zy voor hun verslaggeverswerk profijt kun- Zoon bekijkt spoetniks Eén verandering is er in het program ma gekomen. President Gronchi en zijn vrouw worden begeleid door hun pas zeventienjarige zoon. Die jongen stelt bijzonder belang in ruimtevaart en alles wat daarmee samenhangt. De Russen hebben daarom de invitatie tot hem uit gebreid en terwijl zijn vader besprekin gen voert, kolchozbedrijven bezoekt en wat dies meer zij, en mevrouw Gronchi ziekenhuizen en scholen te zien krijgt, zal de jonge Chronchi in laboratoria mo gen rondsnuffelen en een „spoetnik" van dichtbij zien. In de universiteit zal hij ook kennis maken met de ruim zestig Italiaanse studenten, die daar in zekere zin clandestien college lopen. Dit is een beetje een gek geval Zo af en toe verdwijnt er een jeugdig Italiaan, natuurlijk doorgaans de zoon van een of andere vooraanstaande com munist, achter het ijzeren gordijn. Het zijn er nu ongeveer tachtig, onder wie twaalf meisjes, voor Italië bestaan deze jongelui officieel niet, behalve dan voor de politie, die hun namen terdege heeft genoteerd. Tezamen verdelen zij de twin tig studiebeurzen, die de universiteit van Moskou voor Italianen ter beschikking stelt, zodat zij onderdak en voeding heb ben plus een „salaris" van 900 roebel (zowat driehonderd gulden). De ambas (Van onze correspondent in Bonn) De 57.000 inwoners van de Noordduitse stad Lüneburg kunnen waarschijnlijk eindelijk rustig slapen na vier maanden angst en schrik voor brand. Aan de Frans-Duitse grens bij Kehl werd namelijk zater dagmiddag de 19-jarige Herbert Rademacher gearresteerd, die ervan verdacht wordt niet minder dan elf branden in deze duizendjarige zoutstad in de Lüneburgerheide te hebben gesticht. Bekend heeft Rademacher overigens nog niet. De Lüneburger politie stond maandenlang voor een raadsel, de brandenserie, waarbij de dader het in het bijzonder begrepen had op historische gebouwen begon op 9 oktober j.l. met de brand in het kan toor van een aannemer. Op 13 oktober volgde een bijgebouw van een station. Op 7 en 14 november brandde het in het gebouw van een autohandel. Op 13 december kraaide de rode haan in het kantoor van een tweedehands goederenzaak. 25 december brandde het historisch van grote waarde zijnde Alte Kaufhaus af. Op 29 december een deel van een station, de oude stadsbibliotheek en het Lüneburger museum. Op 14 januari het restaurant „Zur Krone", al evenzeer van historische betekenis en op 27 januari een ander oud gebouw. Na vier maanden angst en schrik...., Als eerste Westerse staatshoofd na president F. D. Roosevelt heeft dc Italiaanse president Gronchi zich voor een officieel bezoek naar Mos kou begeven. Op het vliegveld bij de Russische hoofdstad werd hij verwelkomd door Kroesjtsjef. Dat waren dus elf branden in vier maanden. De Lüneburgers wisten zich geen raad: iedere nacht weer trokken grote politie- en brandweerpatrouilles door de straten van de stad, maar de dader bleef onvindbaar en de angst en de schrik namen met de dag toe. Er wa ren huisvrouwen die geen aanstekers voor het doen ontvlammen van kolen durfden te kopen uit vrees verdacht te zullen worden! Zakenlieden met hun be drijf in oude gebouwen beschermden hun panden met eigen prikkeldraadver sperringen, anderen die in het pand zelf woonden hadden een „vluchtpakket" klaargezet voor het geval er brand zou komen en men zou moeten vluch ten! Kinderen sliepen om dit alles in de slaapkamers der ouders. Hotels namen aparte nachtportiers in dienst, een groot sadeur Pietromarchi, die bij Buitenlandse hotel bewapende zyn portiers en stelde Groter beveiliging Tuindorp - Oostsaan Het college van burgemeester en wet houders van Amsterdam heeft opdracht gegeven tot het met spoed aanleggen van een slaperdijk dwars door de Noor der IJ-polder, direct ten westen van Tuindorp-Oostzaan, tussen de Oost- zanerdijk en de voormalige baggerwerk- plaats lang het Noordzeekanaal. Ondanks het feit, dat na het dichten van de dijk langs zijkanaal H geen enkel gebrek aan het dijklichaam is geconsta teerd, achten B. en W. de aanleg van de slaperdijk wenselijk, omdat de oorzaak van de dijkdoorbraak nog niet bekend is. Het is niet geheel uitgesloten, dat tengevolge van de overstroming veran deringen in het dijklichaam zijn opge treden, die niet terstond zijn te consta teren. Onder deze omstandigheden menen B. en W. dat een extra beveiling voor het tuindorp aanbeveling verdient. De slaperdijk krijgt een lengte van ca. 700 meter. De kruin van de dijk komt te liggen op 1 meter boven NAP. Bij de aanleg zal gebruik worden gemaakt van het materiaal der reeds eerder aange legde hulpkade. De kosten van aanleg van de slaperdijk worden geraamd op een half miljoen gulden. RUSTIG WEER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Overdrijvende wolkenvelden vooral in het noorden van het land. Hier en daar mist. Op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind. Lichte vorst tot tempera tuur om het vriespunt, maar üi het zui den van het land vannacht nog hier en daar matige vorst en in de noordelijke kuststrook later lichte dooi. (Opgemaakt te 11.15 uur). 9 februari Zon op: 8.09 uur; onder: 17.41 uur. Maan op: 14.49 uur; onder: 5.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.23 en 13.40 uur. Laagwater te 9.10 en 21.38 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's, vier studenten aan voor wachtlopen op de gangen. Des nachts leek de stad de laatste maanden een belegerde plaats, wachtende op het alarmplan-F, volgens hetwelk de hele stad in een paar minu ten volkomen kon worden afgesloten van de buitenwereld bij een nieuwe brand Was het wonder dat men te Lüne burg sprak over de „vuurduivel" en dat de burgemeester een beloning van 10.000 mark had uitgeloofd voor het opsporen van de daders? De „vuurduivel" Vrijdagmiddag j.l. werd het de politie duidelijk, dat er maar één man voor de branden verantwoordelijk kon worden gesteld, dat maar één man de „vuur duivel" kon zijn: de 19-jarige Herbert Rademacher uit Lüneburg, een smalle, slanke jongen die al verscheidene malen in een opvoedingsgesticht heeft gezeten en die woonde vlak bij de gebouwen waarin de branden zijn gesticht. Hij zou alle branden, aldus de politie, hebben waarin de branden zyn gesticht. Hij zou alle branden, aldus de politie, hebben gesticht om tot dusverre niet bekende redenen. Zeker is dat hij op 21 januari een overval pleegde op een korporaal van het Westduitse leger, wie hij een snelvuurgeweer afpakte. De scha de die hij zou hebben aangericht loopt in de miljoenen. Vrijdagavond bleek Rademacher gevlo gen te zijn: via radio, televisie en telex waarschuwde men de bevolking voor de gewapende wilde jongen, die tegen be kenden had gezegd dat hij naar het Vreemdelingenlegioen wilde gaan. Zover bracht hij het niet: precies aan de grensovergang van Duitsland naar het Franse Straatsburg, bij Kehl, kon hy worden gegrepen. Vier maanden na het begin van de brandenserie die hij waar schijnlijk is begonnen bij gebrek aan nuttiger werk, want Rademacher was het totnutoe niet gelukt ook maar één maal normaal werk te vinden: hij staat bekend als een nietsnut, een ordinaire inbreker, een gestrafte „Halbstarke". Schilderij ran enkele honderden guldens zou nu ongereer drie miljoen waard zijn nncL-i.ndbm.i imlnvmi die een Prachtige begrafenis gaf, LfeSRUIlUlgeil J£01O\ 011 aldus het verhaal van de heer van Hees- in de echtheid (Van onze Brusselse correspondent) De Antwerpenaar Frans van Heesvelde, een bekend penning kundige, beweert een echt doek van Leonardo da Vinei ontdekt te hebben. Vrijdag exposeerde hij het doek in de conferentiezaal van een bank in de Scheldestad. Naar aan leiding hiervan was het bankge bouw door talrijke politie-agenten bewaakt. De eigenaar is namelijk overtuigd van de autenticiteit van het doek, dat naar zijn raming een waarde zal hebben van 40 miljoen Belgische franken of circa 3 miljoen gulden. Hij kocht het schilderij bij een antiquair in Brussel, voor het spotprijsje van 4500 frank of 346 gulden. Vermoedelijk als protest tegen de uitschakeling van liet bestuurscol lege van het eilandengebied Citra- gao hebben onbekenden het stand beeld van Koningin Juliana te Willemstad met rode verf besmeurd. Op deze foto is een ploeg arbeiders bezig het beeld te reinigen. Onbekende duikboot in de Argentijnse wateren ingesloten Vliegtuigen hebben zondag diep tebommen uitgeworpen voor de Atlantische kust en 700 mijl ten zuiden van Buenos Aires, waar een onbekende onderzeeër ingesloten zou zijn. Argentijnse oorlogssche pen opereerden aan de ingang van de Golfo Nuevo. De operaties wer den op de kust gadegeslagen door vele nieuwsgierigen, die de dringer" hoopten te zien. De jacht begon negen dagen geleden. Sindsdien hebben Argen tijnse hefschroefvliegtuigen, 2 tor- pedobootjagers, verscheidene fre gatten en andere vaartuigen de ingang van de golf bewaakt. Zaterdag berichtte een plaatselijk nieuwsagentschap, dat korvetten van de Argentijnse marine achter een tweede onderzeeër aanzaten, die zou pogen de aandacht van de golf af te leiden. Mari niers die by Puerto Madryn aan land gezet waren, zouden, naar men meende, indringers moeten beletten over land te ontsnappen. In oktober ontsnapte een onbekende onderzeeër na een aanval van Argentyn- Het doek stelt het grote drama van de geboorte van Leonardo da Vinei voor. Zoals bekend was Leonardo de natuur lijke zoon van Piero da Vinei, notaris, en van een mooie boerendochter uit de streek van Vinei, Catharina. De eenvou dige afkomst van de moeder werd door de familie Da Vinei voor de buiten wereld angstvallig geheim gehouden. En in 1452, kort na de geboorte van Leonar do, huwde Piero de rüke Albiera Ama- dori Maar dit huwelyk bleef kinderloos en vyf jaar later ontvoerde Piero da Vinei zyn natuurhjke zoon Leonardo om hem officieel te erkennen en op te ne men in het familiekasteel van de Da Vinci's Toen begon voor Catharina een droevig leven. Een ongelukkig huwelijk maakte haar ellende nog groter. Deze haar leven toen haar beroemd gewor den zoon Leonardo zyn moeder in juli 1493 by zich nam, zogenaamd als gou vernante. By de dood van zün moeder. velde, besloot Leonardo een familiepor tret te maken, een soort picturaal testa ment, waarop alle personages, die in zyn jeugd een belangryke rol hadden gespeeld, nl. zijn vader, zyn moeder en zyn stiefmoeder, zouden voorkomen. Van de inscripties, die getuigen voor de echtheid van dit meesterwerk, aldus de heer Van Heesvelde. is het voornaamste de kop van een roofvogel, welke voor komt op de mouw van Catharina. Boven deze vogel bevindt zich een miniatuur zelfportret van Leonardo da Vinei. Van Heesvelde verklaarde nog dat dr. Heinz Peters, conservator van het kunst museum te Düsseldorp, een attest van expertise heeft afgeleverd, dat de echt heid van de inscriptie bevestigt. Deze persbijeenkomst werd besloten met een uiteenzetting van de Parijse professor Camille Rabbione, die eveneens beweerde dat het gaat om een echt schilderij, zo wel wat betreft de compositie als de uit voering, die wyzen op de authentieke techniek van Leonardo da Vinci. In de Belgische kunstkringen is men van oor deel dat het ook kan gaan om het werk van een tydgenoot van Leonardo da Vinei. Het doek is niet gesigneerd. Er rijden nu weer meer Citosa-bussen Met ingang van vandaag maakt N.V. Autobusonderneming Citosa te Boskoop een begin met een ge deeltelijk herstel van de dienst in de avonduren. Op twee lijnen Boskoop Den Haag en Bodegra venUtrecht zal de tweede beperking van de dienstregeling, ellende eindigde pas op het eind van I die veertien daqen qeleden is in- hanr leven tnpn haar hernemd cawnr. I gevoerd, vervallen. Hier wordt de dienstregeling dus volgens de eer ste beperking, die vier weken geleden van kracht werd. De directie van de Citosa merkt hierbij op, dat geen verwachtingen mogen worden gekoesterd over een zeer spoedig herstel van de dienst in de avonduren op de overige lijnen. De personeelsbezetting is van dien aard, dat dit slechts lang zaam kan geschieden. De Fransen houden vast aan Bizerta Volgens „France Soir" heeft Frankryk Tunesië doen weten dat het onder de huidige omstandigheden er niet over kan denken zyn strydkrachten van de Tunesische basis Bizerta terug te trek ken. Frankryk wil wel onderhandelin gen met de Tunesische regering begin nen. Het Franse antwoord op de nota van Bourguiba, de Tunesische president, waarin deze de ontruiming van de basis Bizerta eiste, is vrüdag overhandigd. Spoorwegongeluk in Chili: 33 doden Bij het plaatsje Sewell, een honderd kilometer ten zuiden van Santiago (Chili), heeft zich zondag een ernstig spoorwegongeluk voorgedaan. Er zijn drie en dertig doden en talrijke gewon den. Verscheidene rijtuigen van de per sonentrein op het traject Ciudad Ran- caguSewell zijn ontspoord, waar schijnlijk door te hoge snelheid in een bocht. PRIJS VAN F. 35.000 In de 546e Staatslotery, derde klasse, is een prys van f 35.000 gevallen op no. 6363 se oorlogsschepen. In mei 1958 deed zich een dergeiyk incident voor. Uit betrouw bare bron werd vernomen, dat de onder zeeër een Russische was geweest. Ook deze onderzeeër werd aangevallen en Argentynse schepen hadden een grote olievlek waargenomen. Zes dagen later had men In internationale wateren een duikboot gezien, die gerepareerd werd. De dienstuitbreiding van vandaag betekent op de lyn BoskoopDen Haag, dat er op werkdagen nog bussen gaan om 20.27 en 22.27 uur en op zondagen om 21.27. In omgekeerde richting kan men van Den Haag nog naar Boskoop op werkdagen om 21.32, op zondagen om 22.32 en op alle dagen om 24 uur Op de lyn Bodegraven—Woerden- Utrecht gaan uit Bodegraven ap alle dagen bussen ryden om 19.34 en 21.34 en bovendien op woensj zaterdag en feestdagen om 22.34. Uit Utrecht naar Bodegraven dageiyks om 2030. dagelyks maar s zondags niet verder dan Har- melen om 22.27 en op maandag «dan echter niet verder dan Woerden), woensdag, zaterdag, zondag en feest dagen om 23.27. De directie van de Citosa heeft vrydag in Zoetermeer een bespreking gehad met de besturen van 15 gemeenten, die in een straal van 12 km om Boskoop liggen. De directeur, de heer J. Kok. heeft in deze byeenkomst vooral gewezen op de noodzakelijkheid van het beschikken over wonineen voor een behoorlyke per soneelsbezetting. Boskoop, waar het e- dryf thans is gevestigd en Waddinxvcen. waar het komt, zyn niet in staat in deze behoefte te voorzien. Het gemeentebe stuur van Reeuwyk stelde meteen ten voorbeeld door een woning toe te zeggen, die begin mei kan worden betrokken Onder zeker voorbehoud deed dit ook het gemeentebestuur van Zwammerdam. De andere gemeentebesturen zegden toe met welwillendheid pogingen in het werk te zullen stellen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1