SJOUKJE DIJKSTRA EUROPA'S RESTE KUNSTRIJDSTER! Henk Groot ondervond lioe riskant het is op grassprieten te kanwen Joan Haanappel eindigde op derde plaats Reeds na verplichte figuren was Sjoukje al vrijwel zeker van titel Arie den Ouden (DWS/A) had zijn befaamde schot thuis gelaten Opgericht 1 maart 1860 Maandag 8 februari 1960 Vierde blad no. 29969 Nederlandse triomf in Gamiisch Partenkirchen (Van onze speciale verslaggever) Garmisch-Partenkirchen, zondagmiddag Op het erepodium van het Olympia Eisstadion stond vanmiddag een stralend jongmeisje: Sjouke Dijk stra. Even boog zij licht het hoofd, toen de vice- voorzitter van de internationale schaatsunie, de Fransman Favart, haar voorzichtig het groene lint omlegde, waarop in gouden letters de bekroning van een harde training stond geschreven: kam pioenschap van Europa 1960, eerste prijs. Aan de linkerzijde van de kampioene stond nog een Nederlands meisje: Joan Haanappel. Ook zij droeg een groen lint, waarop vermeld stond: derde prijs, met een triomfantelijk gezicht. Evenals Joan kuste ook de grote concurrente van onze beide land genoten, het Oostenrijkse meisje Regina Heitzer. de nieuwe titelhoudster op de wangen. En terwijl op de tribunes de tientallen rood-wit-blauwe vlag getjes door enthousiaste landgenoten omhoog wer den gestoken, wuifden Sjouke en Joan met beide handen om te danken voor het stormachtige applaus, dat opsteeg uit de kilheid van deze laatste middag van de kampioenschappen. De man. die op de tribune reeds voordat Sjouke Dijkstra haar kür had beëin digd, een parapluie opstak, waarop in witte verf de woorden „lang leve Sjoukje" stonden, was bepaald niet voorbarig. Reeds zaterdagmiddag was het duidelijk, dat de Europese titel bij de dames voor Sjouke zou zijn. Haar voorsprong bij de eerste twee verplichte figuren werd in de loop van de middag steeds groter en na iedere figuur werd de afstand tussen onze Nederlandse kampioene en haar concurrentes uitgebreider. Duidelijker bewijs nog van haar overmacht was de manier, waarop zü haar laatste figuren op het ijs legde. Tijdens een fikse sneeuwstorm, waardoor de schaatsen moeilijk over het ijs gleden, kreeg zü schijnbaar zonder moeite haar figuren rond. Haar houding verried geen enkele inspanning en diegenen uit het Westduitse of Oostenrükse kamp, die nog een sprankje hoop koesterden op een eerste plaats voor Ina Bauer of Carla Frohner, liepen hoofdschuddend weg. Een Sjouke in deze vorm was voor ieder ander meisje te sterk. Oostenrijkse Karin Frohner. Zij sprong een dubbele Rittberger, direct gevolgd door een dubbele Lutz, die beide goed keurende knikjes van de jury tenge volge hadden. Ook regina Heitzer reed sterk. Met de vaste wil om Joan Haar- appel de tweede plaats af te nemen, nam zij alle risico's. Joan Haarappel had het bij de laat ste figuren veel moeilijker. Ook toen zü reed sneeuwde het hard. Tweemaal kreeg zü haar figuur slechts door een klein achterwaarts sprongetje rond en van de laatste figuur lag een der kan ten scheef. Wat mistroostig kükend luisterde zü naar de cyfers van de jury: cüfers ,die belangrijk minder wa ren dan die van Regina Heitzer. Twaalf punten liep de Oostenrükse van haar achterstand in, daarmee het verschil terug brengend tot 2.6 punt. Ina Bauer, de hope van West-Duits- land, kreeg bij deze figuren een morele terugslag, die zij niet meer te boven heeft kunnen komen. Toen de uitslag van de verplichte figuren bekend was, stond de roodharige dochter van de das sen fabrikant uit Krefeld meer dan 95 punten achter op Sjoukje Dijkstra en was zij nog steeds bijna 38 punten ver wijderd van de derde plaats. „Ina t's volkomen weg", zei een Engelse jour nalist mij en een Duitse collega voegde eraan toe: „dat is het einde van haar schaatscarrière"Hij kreeg gelijk. Zon dagochtend liet de miljonair Bauer we ten, dat zijn dochter niet meer zou starten en hij gaf zwart op wit de me dedeling erbij, dat Ina niet meer aan wedstrijden zou deelnemen. En dus gaat Westduitslands sterkste rijdster niet naar de Olympische Spe len in Squaw Valley en niet naar de wereldkampioenschappen in Vancouver. Russische ballerina Achtduizend toeschouwers trotseer den zondagmiddag een venünige wind, die een vrieskoude van 8 graden mee voerde. Onder hen bevonden zich en kele honderden Nederlanders, die uit de omgeving naar het Olympia Eissta dion waren gekomen. Het peil van het vrüe rüden van de meisjes was, on danks kou, wind en sneeuw, hoog. De handen konden al spoedig warm wor den geslagen voor de prestatie van de kleine Russische Tatania Nemtsova. Dit meisje rijdt met een haast natuur- lüke elegance, een zwier en een gevoel voor de muziek, die aanduiden, dat zü een ballerina in de dop is. Het applaus nam eerst de vorm van een ovatie aan bü het rüden van de Als een sneeuwvlok Sjou:;je Dykstra, in een donkerblauw jurkje gekleed, dwarrelde op de muziek van Strauss als een door de wind mee gevoerde sneeuwvlok over het ys. De dubbele sprongen, die zü kwistig in haar kür had opgenomen, leverden haar geen enkele moeilykheid op. Hoog van het üs wegverend kwam zü vast op de witte vlakte terecht. Zü kreeg de hoogste cgfers van allen. En toen zy langzaam achteruit reed naar de kleed kamers, schitterden in haar ogen reeds de zekerheid van een kampioenschap. Joan Haanappel, eveneens in een blauw jurkje gekleed, had de tegen slag, dat in het begin van haar kür twee dubbele sprongen gedeeltelyk mis lukten. Zy wist zich weliswaar te her stellen, maar haar zelfvertrouwen had toch een geduchte deuk gekregen. Zü liet enkele moeilyke, sprongen weg. maar wist door haar elegant rijden toch haar cüfers tot een goed totaal op te voeren. Toch was dit niet voldoende om Regina Heitzer achter zich te laten. Niet het donkere Haagse meisje, doch de Oostenrykse mocht plaats nemen op dat deel van het erepodium, waarop een twee prykt. En 's avonds laat. na het feestelijke banket in hotel Alpen- hof. gingen de medailles van de beide Nederlandse meisjes bewonderend van hand tot hand. Even koninklijk Even koninklyk als Sjoukje Dykstra bij de dames, reed de Fransman Alain Giletti zaterdagavond naar de zege bü de heren. En ook toen veegde een har de wind bergen sneeuw over Garmisch- Partenkirchen. Giletti, die schynbaar achteloos zyn sprongen nam. werd hier mee, nadat hü twee jaar achtereen het kampioenschap aan de Tsjech Carol Divin had moeten laten, voor de vierde maal Europa's titelhouder. De Oosten- ryker Norbert Felsinger, vorig jaar in Davos derde, eiste nu de tweede plaats voor zich op. Zyn kür was büzonder Onze Europese kampioene Sjoukje Dij kt ra in actie. knap gecomponeerd en vormde een waarlük groots geheel met de muziek. Derde werd de Westduitser Mannfred Schnelldorfer en vierde de Fransman Alain Calmat. Uitslagen Dames 1. Sjoukje Dykstra (Neder land) Europees kampioene. 1702.9 p.; Regina Heitzer (Oostenryk), 1625.S p. 3. Joan Haanappel (Nederland) 1602.7 4. Karin Frohner (Oostenr.) 1556.6 p.; 5. Jana Mraskova-Docekalova (Tsj.) 1547.7 p.; 6. Anna Galmarini (It.) 1541.1 p.; 7. Patricia Pauley (G.B.) 1523.7 p. De cüfers van de juryleden voor de eerste drie in de kür waren: voor Sjoukje Dükstra: uitvoering: 5.7, 5.8, 5.6, 5.8, 5.8, 5.9, 5.8, 5.8. 5.8, 52.— inhoud: 5.8, 5.8, 5.9, 5.8, 5.9, 5.9, 5.8, 5.8, 5.8, 52.5; voor Regina Heitzer: uitvoering: 5.6, 5.6, 5.6, 5.6, 5.7, 5.5, 5.6, 5.4, 5.4, 50.— inhoud: 5.7, 5.6, 5.6, 5.7, 5.6, 5.6, 5.7, 5.6, 5.4, 50.5; voor Joan Haanappel: uitvoering: 5.4, 5.2, 5.4, 5.6, 5.4, 5.3, 5.4, 5.5, 5.2, 48.4; inhoud: 5.5, 5.3, 5.4, 5.6, 5.2, 5.4, 5.6, 5.5, 5.1, 48.6. Heren: 1. Alain Giletti (Fr.), 1667.2 p.; 2. Norbert Felsinger (Oost.), 1637.1 p.; 3. Manfred Schnelldorfer (W.-Dld.), 1602.8 p.; 4. Alain Calmat (Fr.) 1620.4 p.; 5. Tilo Gutzeit (W.-Dld.) 1581.8 p.; 6. Peter Jonas (Oostenr.) 1491.2 p. Voetbal in Engeland Arsenal zorgde voor grote verrassing Arsenal zorgde zaterdag in de eerste divisie van de Engelse league voor een grote verrassing. De „Gunners", die sedert drie maan den geen thuiswedstrijd hadden gewonnen, versloegen namelijk op Highbury Blackburn Rovers met grote cijfers: 52. Midvoor Mei Charles rechtvaardigde het trans ferbedrag van 40.000 pond sterling dat voor hem was betaald, door drie doelpunten voor zijn rekening te nemen. Voor het overige waren er weinig schokkende uitslagen. Leider Totten- ham Hotspur verspeelde een punt aan Preston North End. dat de laatste we ken danig was teruggevallen. De uitslagen in de eerste divisie lui den: Arsenal—Blackburn Rovers 5—2, Burn ley—Newcastle United 2—1, Fulham— Bolton Wanderers 11, Leeds United West Bromwich Albion 14, Leicester Citv—Birmingham City 13, Manches ter United—Manchester City 0—0, Not tingham Forest—Luton Town 2—0, Pres ton North EndTottenham Hotspur 1-1, Sheffield Wednesday Everton 2—2, West Ham United—Chelsea 4— -, Wol verhampton WanderersBlackpool 11. Mensonides stelt record scherper Tydens internationale zwemwedstrü- den in .Maastricht, die zondag werden gehouden ter gelegenheid van het 25- jarig jubileum van de Maastrichtse Zwtmclub MZ en PC heeft de Hagenaar Wieger Mensonides een nieuw nationaal record gevestigd op de 100 meter school- I slag (25 meterbanen). De tyd van Men- sonides was 1.11.4. Het oude record stond reeds op zyn naam met 1.11.6. Nederlandse troeven voor Winterspelen Het bestuur van het NOC heeft zon dagavond in overleg met en op advies van de KNSB de volgende Nederlandse ryders en rydsters definitief aangewe zen voor de Olympische Winterspelen te Squaw Valley. Kunstrijden: Sjoukje Dykstra (Am stelveen) en Joan Haanappel (Den Haag). Hardrijden: Jan Pesman (Holwierde); Kees Broekman (Hamar), Henk van der Grift (Breukelen». Jeen van den Berg (Heerenveen) en Wim de Graaff (Rot terdam). Zy vertrekken morgenavond per vlieg tuig naar de Verenigde Staten. VOETBAL Nederlandse militairen speelden gelijk Het Nederlandse militaire elftal heeft zondagmiddag te Lorient (Bretagne) met 1—1 gelijkgespeeld tegen het Fran se militaire team. De wedstrijd telde voor de eerste ronde (groep 3) van het toernooi om het internationale militaire voetbalkampioenschap 1960. By de rust leidde Nederland met 10. De stand in deze groep luidt thans: Frankrijk 3 2 1 0 5 83 Luxemburg 2 10 12 56 Nederland 3 0 12 1 59 Aangezien slechts de winnaar van de groep overgaat naar de finale-poule, is Nederland uitgeschakeld voor deelne ming aan het eindtoernooi. Lief en leed van de voetbalvelden Het is altijd watDe voriqe week heette de lastpost Pluvius, nu weer Thialf. Het voordeel van laatstgenoemde was, dat er werd gevoetbald, dat de „kliekjes" van de vorige week werden opgemaakt, zij het ook zonder het zo geliefde poolsausje. Verrassingen deden zich hierbij niet voor ofhet zou de 4—0 overwinning van Sparta op Volendam moeten zijn. Van Mourik speelde voor Ajax zijn 250e wedstrijd en als cadeau van zijn medespelers kreeg hij een moeilijk bevochten overwinning op stadgenoot DWS A. Ajax moest met enkele invallers aantreden, omdat Muller voor het militaire elftal was gevorderd en Henk Groot pas geopereerd voor een kaakverzwering, vermoedelijk opgelopen door een infectie. Deze jongeman heeft namelijk de gevaarlijke gewoonte op een grassprietje te kauwen en de medici nemen aan dat daardoor de infectie is ontstaan. Bovendien moest tijdens de wedstrijd Ham worden vervangen door Geelhuizen. Niettemin was Ajax nog sterk genoeg om de winst binnen te halen en het verdiende dat ook door beter spel. Na ruim een kwartier doelpuntte invaller Westra en na een half uur kopte Kees Groot in. Boskamp veroorzaakte nog een strafschop, door Kees Groot ten val te brengen, maar Swart miste op enkele decimeters het doel. DWS A heeft wel hard gewerkt, maar Den Ouden had zijn befaamde schot thuis gelaten, zodat het bekende „Arie" een smeekbede bleef, die ditmaal niet in vervulling ging. in de slotfase van de strüd. toen ADO zich wat meer ging inspannen, kon Theo Timmermans uit een pass van Schuur - mans gelyk maken. Tussen Elinkwyk en Sittardia was het een zeer matig „geval'' met twee schot- loze voorhoedes. Vooral die van de Lim burgers mankeerde het feu sacré en daardoor verdienden de Utrechters de zege met het enige in de wedstryd ge scoorde doelpunt. Moeilijk debuut Een door verschillende invallers ver- zwakt en niet sterk spelend MVV heeft PSV in Eindhoven toch nog de handen j vol gegeven. Eerst tien minuten voor het1 einde kon Van der Kuil zijn ploeg de overwinning bezorgen. Het spel van PSV dat zonder Dillen moest uitkomen, was overigens ook niet best. De Eindhove- naren hadden de Zweed Svensson als linksbinnen opgesteld en bü zijn debuut gaf hij de indruk, dat PSV een goede greep heeft gedaan. Hy fungeerde als verbindingsman tussen halflinie en voorhoede en speelde ook aanvallend zeer nuttig. Maar ook hy kon in de tweede helft, toen PSV een sprekend overwicht had. de score niet verhogen, omdat de overigen slecht op schot waren en matig combineerden. Maginotlinie De beste kunstrijdsters van Europa op het erepodium te Garmisch Par tenkirchen, v.l.n.r. Regina Heitzer (Oostenrijk), Sjouke Dijkstra (Ne derland) en joan Haanappel (Ne derland (Telefoto) De Maginotlinie van Blauw Wit heeft tegen Feijenoord niet veel geholpen. De Rotterdammers wonnen, zij het slechts met 20. Eén doelpunt vlak na het begin van Cor van der Gijp en één vlak na de rust van Moulijn. Voorts werd de wedstrijd getypeerd door enige arbitrale curiosa. Zo ontstond het doel punt van v. d. Gijp uit een zó „ge heide" buitenspelpositie, dat zelfs de Feijenoordclan er moeilijk vrede mee kon hebben. Scheidsrechter Van Leeu- wen heeft het later weer goedgemaakt door wat eerst een doelpunt van Mou- I lijn heette te zijn, op advies van deze zelf te annuleren. Het was namelijk een schot van Moulijn, dat via onder kant lat omlaag stuitte. Van Leeuwen dacht: „binnen de lijn", doch doelman Van Heeswijk zei: „d'r buiten" en kreeg daarbij de steun van de Feije- noorder. Sommigen van zijn clubgeno ten vonden deze sportiviteit te ver gaan, wij niet. Al gaat het Volendam op het veld niet zo best, financieel staat het er niet zo kwaad voor. Over de eerste helft van de competitie is de raming aan entree gelden reeds met 100 procent overschre den. Zij belopen het bedrag van ruim een ton. Ter stimulering heeft het be stuur de spelers een bedrag van duizend gulden extra in het vooruitzicht gesteld als Volendam in de eredivisie blüft. Deze stimulans heeft gisteren niet gewerkt, want op eigen veld leden de wijdbroeken een van de grootste nederlagen van het seizoen: 4-0 tegen Sparta. Het zou zover niet gekomen zyn als de verdediging van Volendam niet een paar lelyke steken had laten vallen De voorhoede was ook al zwak op dreef en bleek volkomen ongevaarlijk. Wel kreeg Van Dyk in het Rotterdamse doel twee maal zoveel te doen als Keizer, maar het was alles vry gemakkelyk. Na twaalf minuten strafte Allard een fout af met een doelpunt en drie minuten voor de rust vergrootte Daniels de voorsprong. De genadeslag kreeg Volendam drie minu ten na de rust. toen Zaal na een mis verstand in de defensie 0-3 liet aan tekenen en na twintig minuten schoot Daniels de Rotterdammers naar 0-4. De zege mocht ietwat geflatteerd zyn, zy kwam Sparta toe en viel overigens als een druppel op de gloeiende plaat. Het was wat sneu voor BiesbrouclC Jr dat hy onder minder gunstige omstan digheden by RCH zyn debuut moest maken. Zijn vader gaf hem en de ove rige spelers het goede voorbeeld, maar op het harde veld en wellicht ook door de kou kwam er niet veel uit. Het spel verslapte meer en meer en doordat Her mes DVS al evenmin groots met 2-1 won, gaat het er voor de Haarlem mers bedenkelük uitzien. Enschede 2 stond tot gistermiddag aan de kop van de reserve-divisie A, doch Ajax 2 was een wedstryd achter en stond er relatief beter voor. Gisteren ontmoetten zij elkaar in de textielstad. Bleyenberg scoorde voor Ajax, doch 2 doelpunten van Abe Lenstra betekenden voor Enschede de overwinning. Willem 2 en NOAD speelden vriend- schappelyk. Vóór de wedstryd kwamen mensen aan het loket, die dachten dat Willem 2PSV aan de beurt was. Toen zy vernamen, dat dit de volgende wed stryd zou zyn .vertrokken zy. In deze ..vnendschappelyke" wedstryd had Koopal het nogal te kwaad met de spil van NOAD en voor alle zekerheid nam trainer Muller hem maar uit de stryd. De scheidsrechter meende name lijk dat het niet lang meer kon duren of hy zou de Willem 2'er uit het veld moeten sturen. Het beroep van Heerenveen tegen het besluit van de KNVB, dat de eerst volgende wedstrijd zonder publiek moet worden gespeeld, is afgewezen. Heerenveen-Rhedcn wordt dus een „stille" omgang. Arbitrale ijstrui Beltman vond het in Den Haag bü ADO—Enschede zo koud, dat hy het raadzaam achtte in een witte üstrui de stryd te leiden. Het was geen beste strijd waarin ADO, dat zonder Haak en Cock Clavan moest aantreden, technisch een ietsje beter was. Enschede speelde echter geestdriftiger. By Enschede zorgde Van Zoeren, linksbinnen, voor beide doelpun ten. Een goed en handig spelertje. Hü opende na tien minuten de score en tien minuten later maakte Verhoek gelük. Kort na de rust werd het 1-2. en eerst Zaalhandbal HVL verrast „tweede" van Hellas: 14—12 .Hare ploeg, dat HLV" was het com mentaar van de Hellas-supporters zater dagavond na de wedstryd van de Hellas reserves tegen de roodbaadjes. Hellas, dat de leider van de afd. Ie klasse Wings met 27-7 een pak slaag had gegeven, waar de honden geen brood van lustten, moest voor een sterk verdedigend en in de aanval verrassend snel uitschietend HVL met 14-12 het hoofd buigen. De HVL-zege was voor een niet gering deel te danken aan het buitengewoon goede werk dat reserve-doelman Arie van Baa- I len onder de HVL-lat Het zien. Hy in- j spireerde daarmee zyn teamgenoten. 1 Hellas werd in de eerste helft overdon derd. Lucas en Duursma kogelden er on vervaard op las Met dien verstande evenwel, dat zy dat pas deden, wanneer de kans op succes aanwezig was. Met 9-5 werd gedraaid. In de tweede helft I was Hellas iets in de meerderheid. HVL bleef echter steeds aan de lel- ding. Met Hellas in de aanval kwam het I einde van een spannende en spectacu laire ontmoeting.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11