Drie Franse ministers naar Algiers om daar orde op zaken te stellen Stijkel: Amerika: We kunnen weer praten Definitief van de baan WEERBERICHT Jacques Soustelle liet masker vallen en gaat in cle oppositie MATIGE EISEN IN KEULEN TEGEN TWEE KLADDERAARS Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 6 FEBRUARI 1960 No. 299bö LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Na een eerste bijeenkomst van de gewijzigde Franse regering is gisteren bekendgemaakt, dat de ministers van Justitie (Michelet), Binnenlandse Zaken (Chatenet) en Defensie (Messmer) vandaag naar Algerije zouden vliegen om ter plaatse de maatregelen om orde op zaken te stellen te bestuderen. Op deze Kabinetsvergadering, tevens de eerste sedert de regering speciale bevoegdheden kreeg, zijn voorts de algemene lijnen vastgesteld voor wijziging van het Wetboek van Strafrecht met betrekking tot de binnenlandse veiligheid. De besluiten van de Kabinetsraad werden na afloop bekendgemaakt door de nieuwe minister van Voorlichting, Terrenoire. Hij werd door zijn voorganger, Frey, aan de journalisten voorgesteld. Onderzoek achter de schermen gaat voort Uit betrouwbare bron verluidt dat ko lonel Marcel Bigeard, een bekende para chutisten-officier, en verscheidene an dere hoge officieren naar Frankrijk zijn teruggeroepen. Bigeard, een veteraan van Dien Bien Phoe, heeft indertijd bij Philippeville een opleidingsschool voor contra-guerrilla gesticht. Hij was 't niet eens met de manier waarop het Franse leger de Algerijnse opstandelingen be streed. In Algiers wordt intussen het onder zoek naar de mensen achter de scher men tijdens het oproer van de vorige week, voortgezet. Er heerst een zekere ongerustheid onder degenen die zich achter het oproer geschaard hadden, over het aa. bezoek van de Franse mi nisters. Er worden vele wijzigingen in de bestuurs- en militaire posten verwacht. Overigens is het rustig in Algiers. De censuur op de plaatselijke kranten is nog van kracht en er wordt in het openbaar niet aan politiek gedaan. De politie heeft donderdag het café „Le Forum", dat eigendom is van de oproerleider Ortiz, gesloten. Onze Parijse correspondent telefoneer de hedenochtend: Het is de zesde maal dat generaal De Gaulle zich genoodzaakt heeft gezien zijn regering op de helling te plaatsen. Na de conservatieve minister van Fi nanciën, Antoine Pinay, die een paar weken geleden vertrok, heeft met Jac ques Soustelle nu opnieuw een man, die als een krachtfiguur stond aangeschre ven, de regering verlaten. Zowel Sous telle als Cornut-Gentille - en indertijd ook Pinay - zijn ontslagen en zij hebben de eer dus niet eens aan zichzelf mogen houden. Sommige kranten zoeken trou wens de oorzaak van deze formulering van de verbreking van hun betrekkin gen met de regering ook wel in een heel andere hoek. Als ontslagen ministers hebben beide heren nu nog zes maanden recht op hun salaris, dat per maand on geveer f. 4000 bedraagt. Op een tracte- ment als Kamerlid kunnen zij geen recht meer doen gelden. De grondwet van de Vijfde Republiek bepaalt name lijk, dat een minister automatisch af stand doet van zijn zetel in het parle ment. Jacques Soustelle heeft, nog geen uur nadat hij de bons had gekregen, een communiqué uitgegeven, dat in ronken- Twee doden in Lyon Twee van elf personen, die donder dagavond in Lyon waren gewond in schietpartijen tussen Algerijnen, zijn gisteren aan hun verwondingen bezwe ken. Volgens Franse functionarissen heeft men in een vervallen boerderij op vijftien km van Lyon de grootste gehei me drukkerij van de Algerijnse verzets beweging in Frankrijk ontdekt. Men trof moderne drukpersen, tonnen papier en 120.000 exemplaren van propagandapam- fletten van de TLN aan. Een man en een 20-jarig meisje zijn aangehouden. de termen als een oorlogsverklaring aan De Gaulle kan worden omschreven. Na bijna twintig jaren contractuele trouw aan de generaal word ik, aldus Soustel le, bedankt ofschoon het staatshoofd mijn verdiensten voor Algerije en het atoomonderzoek zelf nadrukkelijk heeft erkend. Het enige motief van mijn uit sluiting is dan ook gelegen in mijn on verzettelijke trouw aan de zaak van Frans Algerije. De verstoten minister merkt voorts in zijn verklaring nog op. dat in zyn ogen de tegenstelling groot is tussen de lankmoedigheid waarmee „de terroristen, schuldig aan de afschu welijkste misdaden en hun defaitistische en communistische handlangers worden ontzien en anderzijds de politiek van on derdrukking en revanche, die jegens de Fransen - en Soustelle zinspeelt hier natuurlijk op Lagaillarde en consorten - wordt gevolgd". Leider van ultra-rechts Uit de toon en de inhoud van Soustelle's verklaring kan zeker worden opgemaakt dat deze gevaarlijke, want scherpzinnige en tevens geduldig-voor- zichtige oud-professor in de Mexicaanse beschavingsgeschiedenis, zich nu voor bereidt opnieuw de leiding van de ultra rechtse oppositie op zich te nemen. Tot dusver was De Gaulle, en vermoedelijk terecht, altijd van mening geweest dat Soustelle minder kwaad kon doen bin nen dan buiten de regering. Maar het uur van de scheiding kon, na de kracht proef van vorige week, nu toch moeilyk nog langer worden uitgesteld. Men verwacht dat de breuk tussen beide mannen ook in de Gaullistische partij, de UNR, die door Soustelle werd opgericht, nog wel haar nasleep zal ver tonen. In de noordelijke departementen, waar de UNR een sterk activistisch ka rakter vertoont, hebben de eerste teke nen van politieke rebellie tegen Parijs zich trouwens al geopenbaard. Nu Soustelle zjjn masker onvrijwillig heeft moeten afwerpen, lijkt het waarschijn lijk, dat zijn fascistische geestverwanten in de UNR, die toch al moeilijk in de door De Gaulle gecommandeerde pas konden blijven lopen, de partij spoedig met haar oprichter zullen verlaten. Een vergissing. Een afgestudeerde in de Sovjet-Unie kan zijn universitaire graad kwijt ra ken als zijn werk later geen waarde heeft voor de produktie of als zijn we tenschappelijk oyiderzoek niet binnen een bepaalde tijd concrete resultaten oplevert. In dat geval wordt het ver lenen van de graad als een vergis singbeschouwd, aldus een besluit van de Sovjetrussische regering en het cen trale comité van de communistische partij, dat gisteren in Moskou is gepu bliceerd. Verdediging van stellingen van proef schriften zal in het vervolg alleen zijn toegestaan als een wetenschappelijk instituut of in geval van toegepaste wetenschap een industriële onderne ming, een gunstig advies heeft uitge bracht, aldus het besluit. Psychopaten voor het gerecht Geen neo-nazistische organisatie aan het werk en ook geen actie van communisten (Van onze correspondent in Bonn) De officier van Justitie bij het Keulse Landgericht eiste gisteravond om half acht na een procesdag van niet minder dan elf uur betrekkelijk lichte straffen tegen de plegers van de schanddaden in de kerstnacht: namelijk twee jaar en drie maanden tegen de 25-jarige Arnold Strunk en een jaar en negen maanden tegen de eveneens 25-jarige Paul Josef Schonen, beiden onder aftrek van voorarrest en met verlies van de burgerlijke rechten voor twee jaar. In zijn requisitoir zei de officier o.m., dat bij de antisemitische aanslagen, welke als een golf sedert 25 december j.l. over Duitsland zijn geslagen, geen organisatie aan het werk is geweest. Voor het merendeel hebben kinderen hier huisgehou den. De uitspraak in deze zaak valt nog heden. worden hoe school en ouders van de beide daders, die de Keulse synagoge en het monument ter ere van de nazi slachtoffers hebben onteerd met haken kruisen en woorden als „Juden ,raus", hebben gefaald op het punt van de voorlichting inzake Hitier-Duitsland. Om dit alles wilde de officier niet aan dringen op een straf, die in overeen stemming was met de daden zoals hij die zag, welke zijns inziens zeker een Enkele verzachtende omstandigheden Het was een van de weinige verzach tende omstandigheden, die in het requi sitoir doorklonken. Het tweede was dat tijdens dit proces, waarvoor een enorme belangstelling bestond, duidelijk is ge- Na luchtvaartoverleg in Washington 5? 99 99 Advertentie TELEVISIE 'n PHILIPS TELEVISIETOESTEL vanaf f 725. In diverse moderne uitvoeringen. persoonlijke service LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betalingsvoorwaarden. INVALLENDE VORST Blijkens het weeroverzicht van het K.N.M.I. in De Bilt opgemaakt he denmorgen om tien uur strekte de vorstgrens zich vanochtend vroeg uit van München tot bij Bremen. In het vorstgebied komt in Duitsland, Polen, de Balkan en Rusland strenge tot zeer strenge vorst voor. Verwacht mag wor den, dat de vorst zich gedurende het weekeinde ook over ons gehele land zal uitbreiden. Het feit dat hier geen sneeuw aanwezig is, zal de vorst enigs zins temperen, maar voor de oostelijke provincies moet toch voor maandag morgen reeds op een temperatuur van beneden vijf graden onder het vries punt worden gerekend. 7 februari Zon op: 8.13 uur; onder: 17.37 uur. Maan op: 13.13 uur; onder: 4.07 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.33 uur. Laagwater te 6.46 en 19.32 uur. (8/2 hoogwater te 0.16 en 12.48 uur, laagwater te 8.06 en 20.43 uur). Dit blad bestaat uit 16 pagina's, en een Bijvoegsel. Staatssecretaris mr. E. G. Stijkel heeft het gisteren na zijn terugkeer uit Washington op Schiphol nog eens herhaald: „Wij hebben de besprekingen met Amerika niet be ëindigd. Wij kunnen dus altijd nog van ons recht gebruik maken door op deze discussies terug te komen". Maar het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken is een geheel andere nfening toegedaan. Een hooggeplaatste functionaris verklaarde gisteren onomwonden: „Voor ons zijn de luchtvaartonder handelingen met Nederland niet geschorst, verdaagd of op reces. Ze zijn definitief geëindigd!" De enige manier, waarop het overleg weer heropend zou kunnen worden, is een officieel verzoek van de Nederlandse regering. Maar volgens deze zegsman zou een dergelijk verzoek zinloos zijn, zolang Nederland geen nieuwe basis heeft gevonden voor het overleg. Tenslotte verklaarde de functionaris, dat de Nederlandse delegatie door bijna een maand in de Verenigde Staten te blijven de vijandigheid, welke de Ame rikaanse luchtvaartbelangen tegen het Nederlandse verzoek koesteren, slechts heeft vergroot. „Men heeft er totaal niets mee gewonnen Andere mening Staatssecretaris Stijkel gaf op Schip hol uiting aan een andere mening. Hij twijfelde er volgens zijn zeggen niet aan, op den duur zouden de landingsrechten verkregen worden, mits „wij eensgezind zijn en duidelijk laten zien, dat wij het ernstig opnemen". Wie wij zijn? „Nu gewoon: wij. En daarmee bedoel ik de gehele Nederlandse bevolking er is immers geen enkele maatschappij te noemen, die zo leeft in ons volk als de K.L.M.?" De staatssecretaris wilde niet spreken over teleurstelling. „Dat wekt associaties met passiviteit en daarvan is geen sprake. Ik zou liever willen spreken van een beheerste verontwaardiging". Het feit, dat de Amerikanen geweigerd had den een overeenkomst te sluiten noemde de heer Stijkel „een discriminatie van Nederland en de K.L.M." In Rouan werd de negentien jarige bloemenkweekster Liliane Hopital uit Reims tot bloemen- koningin gekozen. Zij zal Frankrijk vertegenwoordigen op de Floriade te Rotterdam. Staatssecretaris E. G. Stijkel van Verkeer en Waterstaat hield giste ren op Schiphol een persconferentie na zijn terugkeer uit Amerika waar hij vergeefs gepleit heeft voor KLM-landingsrechten in Los An geles. Links de staatssecretaris, rechts de directeur van de KLM de heer Aler. Niet speciaal Hij zeide geen aanleiding te hebben te veronderstellen, dat er speciaal vanwege de Pan American Airways of een andere luchtvaartmaatschappij druk op de Ame rikaanse regering zou zijn uitgeoefend. „Ik heb er overigens geen onderzoek naar ingesteld". De president-directeur van de K.LM., de heer I. A. Aler, die de staatssecre taris begroette was nogal laconiek in zijn reactie: „Zo is het leven nu eenmaal..!" Overigens.... de Amerikaanse Raad voor de Burgerluchtvaart heeft inmid dels het State Department geadviseerd de „Air France" landingsrechten te Los Angeles te verlenen.... politieke tendens hadden en waarop een maximum straf van vijf jaar tucht huis staat. Drie conclusies De conclusies die men uit het requi sitoir alsmede uit de urenlange onder vraging door de president van de rechtbank van beide beklaagden kan trekken, zijn als volgt samen te vatten: geen moment is de indruk gewekt dat hier nu een grote neo-nazistische orga nisatie te werk is gegaan, die met de daad van Schonen en Strunk het sein voor een golf van aitsemitisme wilde geven geen moment ook kreeg men de in druk, dat beide daders ondanks enkele reizen van hen naar Oost-Duitsland op de synagoge en het monument zijn af gestuurd door communistische agenten: de Deutsche Reichspartei heeft vooral Strunk besmet met een reeks nazistische en antisemitische gedachten, waarmee deze eigenlijk geen raad wist, die hem er tenslotte toe brachten tezamen met de wat intelligentere Schonen over te gaan tot de kladderactie. Waarom anti-joods? De loop van het proces toonde aan dat „de psychopatische persoonlijkheid Strunk" zoals hij door de psyeniater werd genoemd in het afgelopen na jaar de heilloze idee kreeg om „iets te doen" in politieke zin. Hij was sedert het midden van 1958 lid van de Deut sche Reichspartei en had uit vergade ringen en gesprekken een reeks onrijpe denkbeelden over de politiek opgedaan. Men heeft hem kennelijk wijsgemaakt dat de Hitler-periode nog niet zo be roerd was. Zo naïef waren hij en ook de toch over het algemeen slimmere Schó nen, dat zij hun gemeenschappelijke kamer het Braune Haus naar de nazi partijgebouwen noemden, dat zij een twintigtal boeken over de S.S., Hitier en dergelijke kochten en dat zij foto's had den van Horst Wessel, Hitier en Goeb- bels. De labiele zwakke persoonlijkheid Strunk, een bakkersleerling met geringe intelligentie, die tegen Lie gladde Schó nen aanleunde, was anti-joods omdat „er zoveel joden in hoge posities in de Bondsrepubliek zijn", omdat „joden geen Duitsers zijn" en omdat „ons op school geleerd is dat Christus door de joden is gekruisgd Hij wilde ..het Germaanse ras verdedigen en de joden naar Israel zenden"! De president vroeg op een gegeven ogenblik, nadat was gebleken dat Strunk de synagoge had beklad en Schónen daarbij op de uitkijk had gestaan: waarom verfde u er hakenkruisen op? Strunk: omdat dat Germaanse tekens zijn. President: dat heeft Hitier ook gezegd. Strunk: daar weet ik niets van. President: dat klopt want u was des tijds nog te klein. Strunk: ja maar, het hakenkruis is populair geworden. President: helaas wel, maar dan in negatieve zin. Op deze kinderlijke wijze kwam de neo-nazistische onrijpe gedachtcngang van Strunk naar voren. Hij in het bij zonder had het in zjjn hoofd gezet om de synagoge te besmeuren en was daar voor door Schónen nog gewaarschuwd. Beiden hebben met de voormalige DRP- voorzitter Custodis gepraat over de aan slagen op synagogen en monumenten, waarbij zij by hem aandrongen op de gelegenheid „om sporen als DRP-lid te verdienen.Custodis had dit nonsens genoemd. „Bewaar krantenknipsels" Van hetzelfde slag als Strunk was in de grond van de zaak Schónen, mislukt op alle mogelijke manieren en als zijn vriend reeds tweemaal bestraft wegens bedrog en diefstal. Hij was ijdel tot in Vliegramp in Bolivia eist levens van alle 56 inzittenden In het Andes-gebergte is giste ren een 4 motorig Boliviaans lijn- vliegtuig verongelukt. Alle 56 in zittenden kwamen om. De DC-4 van de Boliviaanse Lloyd Airline verongelukte een kwartier na te Cochabamba te zijn opgestegen met bestemming La Paz. Normaal is dit een vlucht van slechts 55 minuten. Oorzaak van het ongeluk was brand in motor no. 3. Een aantal slachtoffers kon niet on- middellyk geïdentificeerd worden en er bestaat enige twijfel aan de betrouw baarheid van de passagierslijst. Een meisje van 2 jaar overleefde de vlam men en de botsing, maar overleed en kele uren later in een ziekenhuis. Vijf complete gezinnen kwamen by dit on geluk om. Onder de 51 passagiers bevon den zich een aantal ouders en him kinderen die van vakantie terugkeerden naar de hoofdstad. Spaanse aartsbisschoppen tegen misbruik van rijkdom De aartsbisschoppen van Spanje heb ben vandaag een verklaring uitgegeven waarin op degenen die macht uitoefenen en de ryken een beroep wordt gedaan om soberheid te betrachten en een betere verdeling van bezit en verant- woordeiykheden te bevorderen. De aarts bisschoppen hebben in december een studie gemaakt van de sociale en morele aspecten van het huidige stabilisatieplan in Spanje. In him verklaring naar aan leiding daarvan loven zy de pogingen van de regering om de levensstandaard omhoog te brengen, maar zeggen tevens dat n i e t de arbeiders de verhoging van de pryzen teweeg hebben gebracht. „De grote ondernemers kunnen niet eisen, dat de arbeiders afzien van dingen, die zij nodig hebben wanneer die ondernemers inkom- stem accumuleren, hun winst niet beperken en door hun wijze van leven ergernis geven", aldus dc bisschoppelijke verklaring. de gevangenis toe, van waaruit hy zyn ouders had gevraagd toch vooral alle krantenartikelen over zyn neo-nazis tische en antisemitische daden te be waren voor later was Strunk anti joods, Schónen was neo-nazi, die demon stratief de wereld wilde duideiyk ma ken dat het Duitse volk niet als collec tiviteit schuldig was geweest aan de tweede wereldoorlog. Als demonstratie koos hy het bekladden van de tweede regel op het verzetsmonument te Keu len waarin wordt gesproken van „Deutschland's schandvollste Zeit 1933 1945". Er stak iets goeds in het nazis me, aldus deze onvolgroeide jongeling, die wilde opvallen met mooie hemden en het in zyn hoofd had gezet te trou wen met een ncgenn! Hy wilde iets doen tegen de „bevlekking van het Duitse volk Gezien het feit dat Strunk en Scho nen qua politieke kennis byzonder wei nig wisten en dat zy niet door de com munisten maar wel door de neo-nazi's van de DRP zyn besmet; gezien ook het feit dat het hier om eerder bestrafte psychopatische jongemensen gaat, die bepaald niet representatief gejrht kun nen worden voor de Duitse jeugd in hf' algemeen, kon de officier er niet toe komen in plaats van een gevangenis straf een veel zwaardere tuchthuisstr tegen de beiden te eisen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1